PZC Zwemverbod vooif Otheense Kreek bij Terneuzen Met vakantie? iReumalijn Eerste kathaai geboren in visserij museum Verras een ander met uw krant... Rel om bedelbrief op postpapier gemeente Grote stroomstoring in deel Schouwen Rijkssteun aan Kliq oneerlijke concurrent Gemeenten in de problemen door omhoogschietende tekorten Rijk 0900-2030300 Breuk in waterleiding veroorzaakt gat in N59 weekenddiensten agenda vrijdag 8 augustus 2003 Goed VAKANTIESERVICE-ANTWOORDFORMULIER Op nevenstaande bon kunt u als abonnee aangeven wat u met de krant wilt doen gedurende uw af wezigheid. Bezorgen bij de buren of familie in uw omgeving, per post opsturen naar het vakantie adres (binnen Nederland) of waar debonnen voor losse nummers. De bon kunt u in een gefrankeer de envelop sturen naar PZC, Afdeling Lezersservice, Postbus 3229, 4800 MB Breda. U kunt ook het formulier op de website invullen www.pzc.nl - kopje 'abonneren'. De bon dient uiterlijk 2 weken vóór de ingangsdatum binnen te zijn. Alleen volledig ingevulde bonnen kunnen worden verwerkt. Wilt u meer informatie, bel de afdeling Lezersservice: 0800-0231231 (gratis). Ter voorkoming van onjuiste adressering, kunnen opdrachten per telefoon NIET in behandeling worden genomen. T oegangskaarten Tijdsdruk Huisartsen Tandartsen Schou wen-Duiveland Apotheken Oosterschelde Thuiszorg Dierenartsen Burgers ontzien bij bezuinigingen door Maurits Sep GOES - Hadden de gemeenten net alle gaten in de begrotingen gedicht, komen er weer allerlei onheilsberichten uit Den Haag op hen af. De tekorten van het Rijk schieten met miljarden te gelijk omhoog. De wethouders van financiën kunnen opnieuw beginnen. 'Behoorlijk teleurge steld', is de Borselse wethouder M. Vermue. „Maar de belastin gen gaan niet omhoog. De bur ger krijgt het toch al behoorlijk voor de kiezen." De gemeenten wisten al maan den dat ze veel minder te beste den zouden krijgen. Het Rijk moet bezuinigen en de gemeen ten doen daar verplicht aan mee. „We mogen niet moppe ren", reageert D. van der Zaag, voorzitter van de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten (VZG). „Want toen het goed ging met het Rijk, kregen we meer geld en profiteerden wij mee." Daarom, zegt Van der Zaag, morren de gemeenten niet nu er ingeleverd moet worden. „Maar we waarschuwen welWant glo baal moeten we als gemeenten eenderde tot tweevijfde van on ze geldstroom inleveren. Dat lukt niet meer met hier en daar een beetje bezuinigen." Van der Zaags eigen gemeente, Goes, moet twee miljoen euro op een begroting van tachtig mil joen inleveren. „Het zal lukken, maar pijn doen." De gemeente raad moet maar zeggen waar dat geld vandaan moet komen. Subsidies omlaag? Minder geld uitgeven aan dure projecten? Meer werk met minder mensen? Belastingen omhoog? „Elke gemeente moet het voor zichzelf uitmaken", zegt Van der Zaag. Als voorzitter van de VZG geeft hij zijn leden wel het advies burgers zo lang mogelijk te ontzien. „Die moet de broek riem toch al aanhalen omdat het Rijk bezuinigt. Je kunt beter zo verstandig mogelijk bezuini gen. Zorg er wel voor dat de be groting sluitend is, anders kom je onder toezicht van het Rijk te staan en dan gaat Den Haag de tarieven voor lokale belastin gen bepalen. En in deze tijd wil je je autonomie niet kwijtra ken." Terneuzen, dat al veel moeite had de begroting rond te krijgen, ziet het probleem alleen maar groter worden. De herin deling heeft een flinke schuld nagelaten. Toch gaan de belas tingen niet omhoog. „We zullen nu wel elk dubbeltje drie keer omdraaien", kondigt de voor lichter aan. Van paniek wil Ter- neuzen niet weten. Vlissingen evenmin. Wethouder P. van der Maden zit niet met de handen in het haar. „Wij hebben de uitke ring van het Rijk altijd laag in geschat dus wij verwachten geen problemen." Schouwen-Duiveland besloot echter onmiddellijk tot een op richting van een speciale werk groep, want de hele samenle ving van het eiland zal het voe len, voorspelde wethouder J. van Felius. Sluis ziet het te kort volgend jaar oplopen tot twee miljoen euro, rekent wet houder R. Leentfaar voor. „We komen met de al ingeboekte be zuinigen een heel eind in die richting. Er blijft een gat over van pakweg drie ton. De raad was terughoudend over verho ging van de onroerend zaakbe lasting, maar dat moeten we nu toch gaan overwegen." Wethouder Vermue van Borsele vindt het voorlopig 'niet be spreekbaar' de belastingen te verhogen. En het hoge ambitie niveau van de gemeente laat ze ook onaangetast. „Het zal crea tiviteit vereisen om de ambities op peil te houden, maar we zijn nog steeds niet armlastig. Wel moeten we de broekriem aanha len. Een half miljoen euro is toch een zeer fors bedrag. Net als Vermue ziet burgemeester A. de Bruijn van Veere met angst de derde dinsdag van september tegemoet. Wat staat de gemeen ten op Prinsjesdag te wachten? De Bruijn waarschuwde haar raad in juni al dat vanaf 2005 de kaasschaaf niet genoeg geld meer zal opleveren. Misschien, geeft ze toe, moet nu al dieper worden gesneden. Als dat kan tenminste. Of moeten toch de belastingen omhoog? „Maar daar ga ik niet over, dat moet de raad beslissen." De medewerkers van het Visserijmuseum in Breskens hadden hem pas eind september verwacht, maar gisteren kwam de eerste jonge kathaai van het zeeaquarium uit het ei. foto Wim Kooyman door René van Stee BRESKENS - Een kleine week nadat de kaap van 115.000 bezoekers werd gepas seerd, beleefde het visserijmuseum in Bres kens gisteren aan de vooravond van de vijf tigste Visserijfeesten opnieuw een mijlpaal. In het zeeaquarium werd de eerste kathaai geboren. „Echt een heel bijzondere primeur in de nog prille historie van het aquarium", vertelt vrijwilliger Willy Faas enthousiast. Het zeeaquarium is dit seizoen in gebruik geno men. „We hadden er eigenlijk nog niet op gerekend, omdat ons was verteld dat het ei eind september zou uitkomen. Vanmorgen dacht ik eerst nog dat een van de andere jon gens een nieuw haaitje in de bak had gesto ken. Het begon me pas te dagen toen ik zag dat het ei leeg was." De nieuwste aanwinst is ruim dertien centi meter lang. In de vrije natuur wordt het dier ongeveer een meter lang. In het zeeaquari um zal dat niet meer dan veertig centimeter zijn. Kathaaien komen niet voor langs de Nederlandse en Belgische kust. Ze leven op rotsachtige of steenachtige bodems op diep tes van enkele meters tot vijfenzestig meter. Kathaaien zijn nachtactief en eten kleine vissen, kreeftachtigen en weekdieren. In koele zeeën als de Noordzee duurt het onge veer negen maanden voor de eieren uitko men. Gedurende die tijd krijgt het embryo voedsel uit de grote dooierzak. De eicapsule waaruit het haaitje woensdag nacht kwam gekropen, was een cadeau van het Arsenaal in Vlissingen, waarmee het zeeaquarium in Breskens nauw samen werkt. Zo wordt regelmatig vis uitgewis seld. Ook staan medewerkers van het Arse naal hun collega's in Breskens met raad en daad terzijde. Verder leveren de Bressiaanse vissers een actieve bijdrage. Toevalligerwijs kwam gis terochtend nieuwe aanvoer van de BR 10. De 'oogst' bestond dit keer uit twee zeenaal den, een hondshaai en een roggetje. „Echt fantastisch wat die mannen voor ons doen", zegt vrijwilliger Henk Fenijn. Hij voegt er aan toe dat het nieuwe zeeaquarium in Breskens een publiekstrekker van formaat blijkt te zijn. „De balans maken we natuur lijk aan het eind van het seizoen op, maar aan het eind van juli hadden we al tweedui zend bezoekers meer dan vorig jaar. Dat zegt genoeg, dacht ik zo." t door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Het provinci aal bestuur stelt met onmiddel lijke ingang een zwemverbod in voor de Otheense Kreek bij Ter neuzen. De hoeveelheid giftige blauwalgen in het water is der mate groot, dat zwemmen kan leiden tot huidirritatie en maag- en darmklachten. Het verbod wordt op borden aange geven. Als het warme weer blijft aan houden, is de kans zeer groot dat ook in de oostelijke randmeren Krammer-Volkerak en Zoom meer blauwalgexplosies optre den. „Als het zo doorgaat met het weer, dan verwacht ik dat we ook daar met een zwemver bod moeten komen", zegt T. van Riet van de provinciale milieu afdeling. De provincie wil bij het beoordelen van de zwemwa terkwaliteit geen risico nemen. Daarom wordt vandaag samen met Rijkswaterstaat per vlieg tuig een extra controleronde ge maakt boven de erkende zwem- locaties in Zeeland. „We zullen vooral kijken of er drijflagen van blauwalgen zijn. Met die waarnemingen en onze ervaring kunnen we dan beoor delen of ingrijpen nodig is", stelt Van Riet. Hij onderstreept dat het, gegeven de weersont wikkeling, onverstandig is te zwemmen in binnenwateren die niet gecontroleerd worden, zo als kreken, waterlopen, en der gelijke. Zeker als er dode vogels en/of vissen in het water liggen, is zwemmen taboe. Naast de ziekmakende blauwalg speelt ook botulisme een rol. De provincie-medewerker voegt eraan toe dat de water kwaliteit 'van grotere binnen wateren als de Braakmankreek en de Vogel bij Hengstdijk nog steeds goed is. Daar kan gewoon gezwommen worden. Analyse van recente watermonsters on derstreept dat, laat waterschap Zeeuws-Vlaanderen weten. Ook in het afgesloten brakke Veerse Meer en het zoute Greve- lingenmeer doen zich gei blemen voor. Hier is wel spi f van vervuiling door lozb S' vanuit recreatievaart!., ti waarvan vele niet over een; o watertank beschikken. Dal s echter niet van dien aard da, s zwemverboden nodig zijn. fi De meeste zwemlocaties in d land bevinden zich langs Noordzeekust en de Oosts Westerschelde. „Daar is het ter gewoon prima", meldt Riet. Maar ook deze zwemp ken worden uit voorzorg me nomen in de vliegtocht. Gezondheidsklachten na zwemmen in open water v nen worden gemeld bij deC t in Goes (0113-249000). Act informatie is te vinden op website van de provincie: m .provinciezeeland.nl. Ooko; letekst, pagina 725, staang vens. De provincie best! 1 daarnaast over een zwemwa lijn (0118-631967), waar klachten kunnen worden meld. 1 MORIAANSHOOFD Rijkswaterstaat heeft gis teravond een deel van N59 bij Moriaanshooit (Herenkeet) afgezet, van wege een gat in de weg, De verzakking was het ge volg van twee breuken dis kort daarvoor ontstaan waren in de waterleiding onder de N59. Door breuken kwam er wate: op het wegdek terecht De oorzaak van de bra ken was gisteravond onbekend. Monteurs w nutsbedrijf Delta hadds de leiding rond elf uur g repareerd. 1 Naam Straat Postcode Woonplaats Telefoon E-mail maakt gebruik van één van de onderstaande aan te kru sen vakantieservicemogelijkheden in de periode (mini maal 1 week) datumt/m datum ander bezorgadres in verspreidingsgebied (gratis) waardebonnen voor krant op vakantieadres in Zeeland (gratis) postverzending Nederland 0,50 per dag) restitutie abonnementsgeld 5,00 in rekening) Tijdelijk bezorg- of vakantieadres Naam Naam hotel, camping, park Straat Postcode Woonplaats V KRANT VOOR ZEELAND ReumaWelke reuma Er zijn zo'n 130 verschillende soorten reuma. Een op de tien mensen heeft er last van. Ze heb ben alle met pijn en stijfheid in en rond gewrichten te maken. Reumatoïde artritis en artrose zijn de meest bekende. Andere zijn fibromyalgie, jeugdreuma, lupus en de ziekte van Becherew. Als de dokter een vorm van reuma heeft vastgesteld, bij u zelf of bij iemand van wie u houdt, dan zit u met allerlei vra gen. Die kunnen meestal beant woord worden door de Reuma- lijn. Daar zitten mensen die veel van reuma weten, van de ziekte zelf en van de praktische proble men er omheen, soms uit eigen ervaring. Met elke vraag bent u welkom. Bel gerust. Of kijk op: www.reumalijn.nl Voor al uw vragen over reuma maandag t/m vrijdag 70 - 76 uur 0,70 pm) door Rob Paardekam KRUININGEN - Twee ambte naren die op briefpapier van de gemeente tientallen bedrijven aanschrijven om geld te vragen voor het afscheid van hun colle ga. Kan dan? De initiatiefne mers, werkzaam bij de gemeen te Reimerswaal, zijn zich van geen kwaad bewust, maar bran cheorganisatie Vianed en raads lid C. Knuit vinden dat ze te ver zijn gegaan. F. Marquinie en A. Meeuwse dachten dat het aardig zou zijn om hun collega L. Dominicus, die na 42 j aar weggaat bij de ge meente, te verrassen met een op treden van het brancheorkest, waarin voornamelijk mensen uit de bouw zitten. Zo'n optre den is niet goedkoop en daarom werd de hulp van het bedrijfsle ven ingeroepen. In een brief aan zo'n zeventig bouwbedrijven, ingenieurs- en architectenbu reaus schreven Meeuwse en Marquinie enkele weken gele den dat het afscheid van Louw (Dominicus, red) toch meer zou moeten en kunnen zijn dan de formele bijeenkomst die de ge meente organiseert. Het Algemeen Dagblad maakte gisteren melding van de zaak. Volgens de krant is de gemeente Reimerswaal in grote verlegen heid gebracht door de brief. Er wordt zelfs een link gelegd met de bouwfraude. F. Marquinie vindt het allemaal sterk over dreven. „Dit heeft helemaal niets met bouwfraude te ma ken", zegt hij. „Het is een heel onschuldig initiatief. Wij vin den het uniek dat een collega na 42 jaar afscheid neemt van de gemeente en wilden iets voor hem doen. De suggestie wordt gewekt dat wij om geld hebben geschooid, maar in feite hebben we gewoon een idee aangedra gen. Daarop is door de bedrijven zeer positief gereageerd." Dat blijkt, want drie onderne mingen hebben besloten om de organisatie van het afscheids feest min of meer op zich te ne men en het benodigde geld bij elkaar te verzamelen door de verkoop van toegangskaarten. „Op die manier is het al wat ac ceptabeler", zegt H. Dragt van brancheorganisatie Vianed. „Het gebeurt openlijk en ieder een kan zelf bepalen of hij wel of geen kaarten koopt. Maar ei genlijk kan het niet dat gemeen teambtenaren brieven sturen naar bedrijven om een financië- le b ij dr age voor het afscheid van een collega te vragen. In mijn hoofd zou zoiets niet opkomen. Stel je voor dat een bouwbedrijf voor het afscheid van een mede werker aanklopt bij alle ge meenten waarmee ooit contact is onderhouden. Het imago van de bouw moet worden opge krikt. Dan moeten we met dit soort zaken voorzichtig om gaan." Ook PvdA-raadslid C. Knuit is niet gelukkig met de actie van Marquinie en Meeuwse. In een tijd waarin de bouwfraude zo actueel is, moeten ambtenaren volgens hem niet op deze manier te werk gaan. „Ze hadden het zeker niet op briefpapier van de gemeente moeten doen, maar op blanco papier", zegt Knuit. „Dan was ik er nog tegen ge weest hoor, maar het zou al iets minder erg zijn. In feite is het ge woon geschooi. Als je een colle ga een leuk afscheidsfeestje wil geven, moet je het zelf betalen. Dit gaat te ver." Knuit wil op heldering van het college en gaat schriftelijke vragen stel len. Hij wil onder meer weten of burgemeester en wethouders op de hoogte waren van de brief. Die vraag kan Marquinie alvast beantwoorden. „Ik wil daar heel duidelijk in zijn. Het was een idee van ons tweeën en van niemand anders. Dus ook niet van het college." Marquinie zegt het om die reden enigszins te be treuren dat het schrijven op briefpapier van de gemeente is verstuurd. „We zitten nogal on der tijdsdruk en waren bang dat een blanco brief bij de bedrijven onderaan de stapel zou komen te liggen"verklaart hij Marquinie is in ieder geval blij dat het afscheidsfeestje er komt, al is de verrassing voor zijn col lega er inmiddels af. „We heb ben hem vanmorgen in moeten lichten. Dat is heel erg jammer." Of hij het de volgende keer weer zo zou doen? „Ach, ik denk niet dat ik het nog eens meemaak dat een collega na 42 jaar weggaat." STREEKACTIVITEITEN BROUWERSHAVEN - Port Greve, 19.00 uur: Circus Bongo; RENESSE - Centrum, 16.00-20.00 uur: Avondmarkt ZIERIKZEE - Parkeerplaats Laan van Sint Hilaire, 19.00 uur: Circus Renz Berlin; 9 en 10 augustus 2003 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Schouwen-Duiveland Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Kon. Gustaafweg 2, Zierikzee tel. 0900-1585 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tijdens feestdagen) Spreekuur 16.30 -17.00 uur. tel. 06-53737162 F. v. d. Vliet, Oude Haven 51, Zierikzee, tel. (0111)416190. Spreekuur 16.30-17.30 uur. Apotheek "Zierikzee", Dam 18,telJ' 412906, geopend za. van 09.00-121. en van 16.30 -17.30 uur. Zo. van1$ 12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Schouwen-Duiveland: Tel. (01131 249111. Weekenddienstartsen SchouwenO. veland voor spoedgevallen bereikba via telefoon 412180. Spoedgevallen spreekuur gezelschapsdieren zaterds; 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraatli Zierikzee. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De hele Westhoek van Schouwen, Brouwershaven en Scharendijke kwamen gis teravond om kwart over negen door een breuk in een 10 KV-ka- bel bij Moriaanshoofd zonder stroom te zitten. De storing is vergelijkbaar met het euvel dat zich dit jaar al eerder tijdens het Pinksterweekend voordeed maar de gevolgen er van zijn aanzienlijk groter. Even over half elf had de kern van Renesse weer stroom maar kort daarop viel de stroom voor de tweede keer uit. De brand weerkorpsen van Zierikzee en van de overige betrokken ker nen in het midden en het westen van de regio waren snel terpli ken om zowel de centrale loca in de dorpskernen en de brai weerkazernes van noodverlii ting te voorzien. In het voor minder-valide schikte bungalowpark Soeten Haert aan de Rampi wist de brandweer een vake tiegast het leven te redden df een snelle noodstroomvoorz ning te creëren. De man het moment dat de stroomt! viel aan de beademingsappüj tuur en dreigde daardoor in| te problemen te komen. In Renesse zorgde de brand' op de Hogezoom voor noodtf lichting. Tegen middernacht! ten de Westhoek en het mid[ van Schouwen nog steeds der stroom. van dit jaar moet Kliq cfl een commerciële strijd vod met andere reïntegratieburf? zoals Artemis. Poorter vindt de staatsstj aan Kliq daarom onjuist. lof brief aan minister Zalm vat: nanciën vraagt zij om opbelt ring. Bovendien wil zij wet® de concurrenten van Kliq,® haar eigen bureau, ook een nanciële injectie' tegemoet!- nen zien. Poorter heeft teveff' een brief aan zeshonderd an® reïntegratiebureaus om ff gevraagd bij een gezamem1.' claim van eveneens 43 nw1 euro. Verder roept Poorter haar etc ga's/concurrenten op ®ef doen aan een procedure bij NMa. door Maurits Sep MIDDELBURG - Directeur J. Poorter van het reïntegratie- bureau Artemis in Middelburg protesteert bij minister Zalm van Financiën tegen de steun van 43 miljoen euro die het Rijk geeft aan reïntegratiebedrijf Kliq. Volgens Poorter is sprake van oneerlijke concurrentie. Zij overweegt de Nederlandse Me dedingingsautoriteit (NMa) in te schakelen. Kliq, waarin de vroegere ar beidsbureaus zijn opgegaan, was bijna failliet. Het Rijk, dat de enige aandeelhouder van Kliq is, heeft uiteindelijk 43 miljoen euro toegezegd voor een saneringsoperatie. Met ingang

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 28