PZC PZC Van Bianca naar de Discovery Sluis benadrukt de gevaren van barbecuen 11 r Parkeerautomaten langs N59 worden teruggeplaatst breister godshuis krijgt nevenfunctie cultureel centrum Nacht van Bach trekt veel publiek vrijdag 8 augustus 2003 ik Kerkorgel Voorstellingen Staatscircus Moskou-Holiday Voeten Spoorboot Drankrijders gesnapt Toilet juffrouw verdedigde zichzelf Gsm uit tas gestolen Bon voor rijden met drank op Auto gekraakt Motor gestolen in Scharendijke Vandalen vernielen auto Scooterrijder bekeurd nnr.Ali Pankow icti eg1 ONNEMAIRE - Natuur- en Recreatieschap De Grevelingen t weten dat de parkeergeld- eling aan de N59 op de Gre- fflingendam normaal van jracht blijft, ondanks dat er de- e week zes parkeerautomaten terden gestolen. Uit voorzorg werden de resterende automa ten tijdelijk verwijderd, maar deze zullen zo snel mogelijk op strategische punten worden te ruggeplaatst. Het vereiste par- keergeld kan dan weer gewoon worden betaald. Door het ontbreken van de zes gestolen automaten zullen de resterende palen echter op gro tere afstand van elkaar worden neergezet. Het Grevelingenschap hoopt dat het publiek begrip zal heb ben voor het feit dat er tijdelijk dus wat verder gelopen moet worden om het parkeerkaartje te kunnen betalen. De verwach ting is dat de automaten het komend weekend weer in be drijf zullen zijn. In de loop van volgende week worden de ge stolen parkeerautomaten ver vangen. De schade van de diefstal be draagt 10.000 euro per auto maat. De inkomstenderving door de gemiste opbrengst van de parkeermeters is nog niet be cijferd. De parkeergeldregeling op Strand Grevelingendam is van kracht van 1 april tot en met 31 oktober van 08.00 tot 18.00 uur. Het Grevelingenschap gebruikt het geïnde parkeergeld voor on derhoud en beheer van het re creatieterrein. Opknapbeurt voor Adriaanskerk hf tnnrPiet Kleemans DREISCHOR - De Adriaans- in Dreischor krijgt nog voor kerst dit jaar een forse op- apbeurt. Het eeuwenoude jodshuis wordt voorzien van rwarming en ter verfraaiing in het interieur worden kroon- m uchters opgehangen. De kerke- i jjke gemeente wil daar 130.000 I euro voor uittrekken. Het is de ig! ledoeling dat de tweeschepige hallenkerk in de toekomst de levenfunctie van cultureel cen- :rum krijgt. let I ri ekei [ei is).','ia] loi en murjei aa| vooi voél aan ti niei r je 'Ni iraf :pl and i del di et la ki svrejbi isti zijdi er ten, trok :hrijl Kap treat t Jan idwff rijffi leeft: at I ui De idrai it pn] gedotls] ;j MSI trui Ei gen ■I'd 1 iton iroeft iktf ladg lilip) dhttii isstó :ulef dete ns n, lï irokf rde' aat' tuli erffi ent eZ( itet irad elee d. r kff en® >en verk en: >lee; ou isst! >zell eft redactie SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon AH Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-^0231231 °P maandag t/m vijdag gedu rende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur beuren aan de Adriaanskerk. Naast het reeds genoemde aan leggen van verwarming en het ophangen van kroonluchters staat ook een grondige opknap beurt voor het kerkorgel hoog op het verlanglijstje. Het is de bedoeling dat als het orgel toch onder handen geno men wordt, meteen van de gele genheid gebruik wordt gemaakt om de dispositie van het instru ment te wijzigen waardoor het een warmere klank krijgt. Voor de restauratie van het orgel was eerder al geld gereserveerd. Verder leeft ook de wens de kerkbanken door - makkelijker te verplaatsen - stoelen te ver vangen. Vooralsnog concen treert het kerkbestuur zich ech ter op de verwarming en de kroonluchters. Vervanging van de kerkbanken komt mogelijk in een tweede fase aan de orde. Het budget van 130.000 euro be staat deels uit eigen middelen en deels uit giften en leningen. Het kerkbestuur overweegt sponsors te zoeken. Uitgangs punt is daarbij dat niet alleen bedrijven, maar ook particulie ren een steentje bij moeten kun nen dragen aan de instandhou ding. Bijvoorbeeld in de vorm van het sponsoren van een aan tal lampjes in de kroonluchters. Op een schildje kunnen de na men van de geldschieters ver meld worden. hffet monumentale kerkgebouw waarin onder meer het praal - van de vooraanstaande jnilie Mogge te zien is - is ei gendom van de hervormde ge beente Dreischor. 's Zomers orden, afwisselend met de 'lijhervormde gemeente Noord- gouwe, erediensten gehouden in ,e kerk. 's Winters wijken de :erkgangers - vanwege het ont- ireken van verwarming - uit gaarde tegen de noordgevel van lekerk'geplakte' winterkerk. Instandhouding van het monu mentale gebouw kost de kerke- jke gemeente handenvol geld. Om inkomsten te genereren ordt de Adriaanskerk nu en verhuurd. Kerkvoogdij en iplkerkenraad hebben nu het plan Dpgevat dat multifunctionele uil gebruik van de kerk fors uit te breiden. Daarbij gaan de ge lachten uit naar activiteiten als concerten, zangavonden, expo- iities, lezingen, symposia, ont vangsten en recepties. uit f Om het gebouw beter geschikt sels: temaken voor dit soort activi- zan; teiten moet er - oordeelt het hij 4 kerkbestuur - aardig wat ge- Jij m ■alsl in zij aar» RENESSE - Het Staatscircus vanMoskou-Holiday komt naar Schouwen Duiveland en geeft njf voorstellingen in Renesse, gevolgd door vijf voorstellingen Dik de Koning speelde tijdens de Nacht van Bach enkele dansen van de componist. eerste show is zondag om 16.30 uur. Die dag wordt op het weiland naast het transferium, om 20.00 uur een voor in! stelling gegeven, ijs Maandag 11 augustus wordt ge speeld om 16.30 en 20.00 uur, dinsdag 12 augustus om 16.30 leliuur. Van 16 tot en met 18 augustus is het staatscircus te vinden bij manege Lisiduna aan de Hoge- weg in Burgh-Haamstede. Op zaterdag 16 en zondag 17 au gustus zijn er voorstellingen om 16.30 en 20.00 uur. Maandag 18 augustus is er een voorstelling om 16.30 uur. De is geopend vanaf 11.00 uur. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De hitte bleek in de nacht van woensdag op donderdag geen belem mering voor een grote toeloop bij de Nacht van Bach in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Ongeveer tweehonderd men sen, onder wie veel Duitse vakantiegas ten, gaven blijk van hun belangstelling. Zij werden onthaald op muziek, poëzie en een powerpointpresentatie waarin voortdurend Johann Sebastian Bach centraal stond. Een leerzaam nachtje voor de leken en een feest van herken ning voor de liefhebbers, kon na afloop geconstateerd worden. Uit pragmatische overweging kozen de initiatoren, organist Rinus Verhage en muziekpedagoog Mar van der Veer, spe cifiek voor een Bach-nacht in plaats van een -middag of -avond. De presentatie van lichtbeelden op een groot scherm in de kerk vergde immers dat het donker was. Het programma begon daarom pas 's avonds om tien uur en werd ruim na half één besloten. In die tussentijd werd er alles aan gedaan de vaak als 'moeilijk' bestempelde muziek van Bach voor jong en oud wat begrijpelijker te maken. Een belangrijke bijdrage daaraan leverde Van der Veer met een toelichting op de symboliek en de getalsstructuren die Bach toepaste in zijn composities. Door voorafgaand aan elke muziekstuk frag mentjes notenschrift op het scherm te projecteren, wijdde hij de luisteraars stapje voor stapje in op de werkwijze van deze componist. Die verbale uitleg werd dan direct ondersteund met de muzikale vertaling door Rinus Verhage op het or gel, die trouw werd bijgestaan door zijn zoon Pieter als registrant. Voor het pu bliek leverde dat een verrassende hand reiking op. Als toehoorder behoefde je geen Bach-kenner te zijn om bijvoor beeld muzikaal de verschillen te kunnen horen tussen Vader, Zoon en Heilige Geest in de Drie-eenheidsfuga. De inzet van camera en beeldscherm bood als belangrijke meerwaarde het zicht op de uitvoerend musicus. Vooral in de Pedalexcersitium bleek dat van be lang. Het betreft een muziekstuk dat al leen met de voeten wordt gespeeld. Jo- ram Looij richtte de camera dan ook op de voeten van Verhagedie vaardig de pe dalen beroerden. Jeroen van der Laan re- foto Dirk-Jan Gjeltema gistreerde die opname op het grote beeld scherm, zodat de hele kerk er zicht op had. Verder gaf Van der Veer met gebruik van de powerpoint-presentatie een indruk van de steden waar Bach gewerkt heeft en de orgels die hij heeft bespeeld. In het voorprogramma was plaats in geruimd voor gedichten over Bach en zijn muziek van onder meer Simon Vestdijk, Willem de Mérode en Frederik van Eeden. De voordracht daarvan werd afgewisseld met het spelen van enkele dansen van Bach door gitarist Dik de Koning. De grote toeloop voor de Nacht van Bach was direct reden voor de organisatoren te besluiten dit initiatief een vervolg te ge ven. Zo zal er in de zomer van 2004 in de Nieuwe Kerk een nacht aan de Barok worden gewijd. door Betty Blikman-Ruiterkamp ZIERIKZEE - De Zierikzeese kermis is weer voorbij. Alle at tracties op Havenplein en Kraanplein worden vandaag weer afgebroken na een week kermis vertier. Net als vroeger, maar toch anders. Het meisje met de twee hoofden blijkt plaats te hebben gemaakt voor de Discovery, een attractie die voor spectaculaire bewegingen zorgt. Ook het tijdstip is inmiddels veranderd. Vroeger werd er in Zierikzee kermis gehouden vanaf de eerste maandag na de eerste donderdag in september en het festijn duurde tien dagen. Sinds enkele jaren is dit een maand vervroegd, zodat de ker misexploitanten kunnen profi teren van de aanwezigheid van de toeristen. Die waren er hon derd jaar geleden nauwelijks en de kermis was eigenlijk alleen voor de bewoners van het ei land. Ook de attracties zijn an ders. Op het Kraanplein stond de tent van 'de luchtkoningin'. Hierin was een meisje te zien die, zwe vend in de lucht, danste en gym nastiek deed. Hierna werden er nog enkele 'tableaux vivants' vertoond, een soort levend schilderij dat meestal een tafe reel uit de geschiedenis voor stelde. Hier dichtbij stond een tent, waarin een bizarre speling van de natuur was te bezichti gen: 'Bianca, het meisje met de twee hoofden'. Het twaalfjarige Kermis op het Kraanplein in Zierikzee. kind zong en sprak uit een mond of uit twee monden tegelijk. Volgens de advertenties was zij het grootste wereldwonder ooit. Rondreizend fotograaf Horne- man was aanwezig met een tent, waar je een foto voor bijvoor beeld je geliefde kon laten ma ken. Van Galle uit Oostburg stond er met een speelgoed- kraam. Hij had een concurrent in de persoon van Olderson, die behalve speelgoed ook snuiste rijen verkocht. Technische hoogstandjes waren er in de vorm van de oud-Hollandsche mallemolen, de nieuwerwetse stoomcarrousel of op de ultra moderne stoomfiets op het Ha venplein. Op de poffertjeskraam van J. Smits was te lezen dat zijn product in heel Europa beroemd was, en dat zelfs koningen en keizers er om vroegen. H. War- naar uit Kampen rookte en ver kocht paling. Noga was te ver krijgen bij een Italiaan die de welluidende achternaam Fra- tantuono droeg. Jillissen ver kocht koek en Van der Leeuw stond er met een suikerkraam. Zierikzeeënaar Van Bezooyen bakte de lekkerste wafels van de wereld en ene Bergmans ver kocht onovertroffen oliebollen. En een waarzegster was er na tuurlijk ook. Maar er was meer te beleven. Tot 16 september werden er toneel- RENESSE - Op de Stoofweg in Renesse hebben gisteren twee automobilisten een rijverbod gekregen omdat ze te diep in het glaasje gekeken hadden. Rond twee uur 's nachts werd een twintigjarige man uit Moordrecht door de politie naar de kant gehaald. Uit de blaastest bleek dat hij anderhalf keer meer al cohol had gedronken dan wettelijk is toegestaan. Hij kreeg hiervoor een rijverbod van twee uur en een boete van 190 euro. Om kwart over drie moest ook een twintigjarige bestuurder uit Middelharnis de blaastest afleggen. Omdat hij bijna an derhalf keer teveel gedronken had, mocht hij twee uur niet achter het stuur kruipen. En kreeg hij eveneens een bon van 190 euro. RENESSE - De klappen die een negentienjarige toeriste uit het Brabantse Zeeland dinsdagavond opliep in een horeca zaak in Renesse, zijn uitgedeeld uit zelfverdediging. Deze verklaring heeft de toilet juffrouw gisteren afgelegd bij de politie. De twee dames hadden onenigheid gekregen omdat de toeris te niet wilde betalen voor het toiletbezoek. Nadat de negen tienjarige haar tot twee keer toe aanviel, besloot de toilet juf frouw zichzelf te verdedigen. De toeriste hield hieraan een bloedneus over. RENESSE - Op de Hoge Zoom in Renesse is woensdagavond een mobiele telefoon gerold. Een veertienjarige Barendrecht- se had de gsm in haar tas gedaan toen ze het uitgaansgebied introk. Een uur later bleek het toestel met een waarde van en kele honderden euro's uit haar tas te zijn verdwenen. SCHARENDIJKE - Een 48-jarige automobilist uit de ge meente Schouwen-Duiveland werd woensdagavond door de politie betrapt op rijden onder invloed. De man had twee keer zoveel gedronken als toegestaan hetgeen hem op een boete en een rijverbod van 3 uur kwam te staan. RENESSE - Een op een parkeerplaats aan de Jan van Renes- seweg in Renesse geparkeerd staande auto is woensdagmid dag opengebroken. De autokrakers gingen er vandoor met persoonlijke papieren en twee mobiele telefoons, met een gezamenlijke waarde van enkele honderden euro's. SCHARENDIJKE - Vanaf de Brouwersdam te Scharendijke is gisteren tussen half elf en drie uur een motor weggenomen. Het betreft een blauw/zwarte Kawasaki type ZZrllOO voor zien van het kenteken MN-29-RG. De motor stond op slot. ZIERIKZEE - Vandalen hebben woensdag verschillende din gen van een auto, die op de Havenweg in Zierikzee stond, af gehaald. Een kentekenplaat, de spiegels en een antenne wer den gestolen. en muziekvoorstellingen gege ven. 'Kunst en Eer' gaf op op donderdagavond een concert in sociëteit 'Concordia' en harmo niegezelschap 'Cecilia' uit Vlis- singen kwam op zondag spelen. Ze kwamen met de spoorboot aan en gingen 'met volle muziek en het mooie vaandel voorop' naar de sociëteit in de Post- straat. In de 'Concertzaal' gaf het variété- en operettegezel schap van Henri ter Hall enkele voorstellingen. Op de Balie stond een tent, waarin 'De Nieuwe Nederland- sche Toneelvereniging', die een drama en een komedie opvoer den. In sociëteit 'Ons Genoegen' werd 's zaterdagsavonds een ge zellige avond georganiseerd, waarbij de eerste 200 vrouwelij - ke bezoekers een gratis lot kre gen, met kans op iets moois van zilver. Dit was een set van zes zilveren koffielepels of een 'da- messtel': een broche met bijpassende oorhangers. Deze publiekstrekker leverde inder daad veel bezoekers op. De regen die met bakken uit de lucht kwam, droeg eraan bij dat de zaal vol met kermisgangers stroomde. Het weer werd nog slechter. Op 11 september stormde het zo hard, dat heel Zeeland schade leed en er in Bruinisse en Arnemuiden zelfs mensen verdronken. In Zierik zee waaiden er bomen om en ontstond er veel schade. Ook de kermis werd getroffen. Het dak van de tent van de 'Luchtkonin gin' waaide eraf. Eindelijk was ze echt in haar element! door Harold de Puysseleijr CADZAND - Recreatieonder nemers aan de West-Zeeuws- Vlaamse kust moeten hun gas ten er de komende dagen na drukkelijk op wijzen dat barbe cuen door de aanhoudende droogte grote risico's met zich meebrengt. De burgemeester van de ge meente Sluis besloot gisteren - na overleg met de brandweer en in navolging van de gemeente Schouwen-Duiveland - een brief de deur uit te doen aan alle eigenaren van campings, hotels, kampeerboerderijen en de plaatselijke VW-kantoren. Toeristen verblijven doorgaans op terreinen die in of aan de rand van bos-, duin- en ander natuurgebied aan de kust lig gen. Door het uitgesproken fraaie zomerweer is het gevaar van brand op die plaatsen enorm toegenomen. Duizenden recreanten genieten tijdens hun vakantie van een ge zellige barbecue, maar dat is een tijdverdrijf dat de gemeente Sluis momenteel toch met enige zorg vervult. Hoewel de ge meente er vanuit gaat dat recre atieondernemers en toeristen goed op de hoogte zijn van de ri sico's - 'denk aan de branden en de gevolgen ervan in Frankrijk en Portugal' - neemt burge meester Sala het zekere voor het onzekere door de ondernemers in de toeristische sector daar nog eens op te wijzen. „Natuurlijk weet de recreant dat bij een barbecue een emmer water of zand als blusmiddel noodzakelijk is, maar bij dit SLUIS - Een 17-jarige scooter rijder uit Oostburg is gisteren in de Lange Wolstraat in Sluis be keurd. Hij reed op zijn scooter terwijl op de voorzijde vier blauwe halogeenlampen brandden. Twee daarvan flitsten aan en uit. Hierdoor werd de indruk ge wekt dat er zwaailichten aan stonden. droge weef moet daafop ook na drukkelijk worden toegezien", aldus Sala en brandweercom mandant N. Moskie in de brief. De gemeente verwacht van de recreatieondernemers, dat ze zelf regelmatig een rondje ma ken over hun bedrijf om zich er van te vergewissen of ergens brandgevaar is. Ze moeten er bovendien voor zorgen dat ze blusmateriaal achter de hand hebben en erop toezien dat hun gasten veilig barbecuen. De brandweer houdt de komen de dagen steekproeven op de kampeerterreinen in de ge meente om te controleren of al les op en in orde is en of de toe risten goed zijn voorgelicht en zich aan de adviezen houden. Zo moeten vakantiegangers zich er van bewust zijn, dat de kam peerterreinen goed bereikbaar blijven voor de hulpdiensten in geval van een calamiteit. 'Denk hieraan bij het parkeren van uw auto', waarschuwt de gemeente. Enkele recreatieondernemers wezen de gemeente er op dat toeristen ook behoorlijk non chalant omspringen met siga rettenpeukjes in de duinen. Het advies luidt om geen brandende sigarettenstompjes weg te gooi en. De gemeente Sluis beziet van dag tot dag of het nodig is het huidige advies verder aan te scherpen. „We willen niet ieder een alles afpakken", zegt Mos kie. „Maar de veiligheid mogen we uiteraard niet uit het oog verliezen." Advertentie J de \a9®(

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 27