9 Ouverture groeit als kool Matige zomersmog boven Zeeland Dijk Rammekenshoek één van uitersten fslllii illf Alleen klimmen op bunker <Dobe. Dinsdag Brabants concern eist wel dat Goescomplex het enige blijft ONTSPANNEN mm zeeuwse almanak door de overgang? BEVELANDEN/THOLEN vrijdag 8 augustus 2003 Megabioscoop vanaf de dijk peeling Kandidaat voor Zeelandhallen HnorRolf Bosboom GOES - De gemeente Goes heeft een kandidaat voor de vernieu wing van de Zeelandhallen. Het gaat om het Brabantse concern Libéma. Het bedrijf stelt wel als voorwaarde dat er in Middel burg geen vergelijkbare voor ziening komt. Er leven al geruime tijd ideeën Ivoor ingrijpende vernieuwing j van het Goese evenementen- en beurzencomplex. Exploitant Inter Expo kreeg de plannen echter niet rond, waarop de ge- jmeente Goes afgelopen voor- I jaar besloot de Zeelandhallen over te nemen en samen met In- ter Expo op zoek te gaan naar I een nieuwe exploitant, die de i vernieuwing wel kan uitvoeren. Dat zou moeten gebeuren bin nen een termijn van twee jaar. Libéma is op dit moment de eni ge kandidaat. Het bedrijf is sterk geïnteresseerd in overna- me van de Zeelandhallen, zegt I directeur D. Lips. „We hebben i onze plannen en geloofsbrieven i bij de gemeente neergelegd en j wachten op een reactie." Die plannen bestaan uit een j nieuw beurzengedeelte in com- binatieeen'megabioscoop', wat j horeca en detailhandel, en ko men daarmee overeen met wat in het verleden ook is bedacht voor het terrein. Volgens Lips, die de vroegere plannen niet zegt te kennen, is dat ook lo gisch, aangezien een dergelijke opzet ook elders met succes is toegepast. Voor Goes zijn de plannen nog niet uitgewerkt. Het bedrijf streeft naar samen werking met bedrijven uit de re gio. Libéma is een gevestigde naam binnen de vrijetijdssector. Het bedrijf begon met het Autotron in Rosmalen en exploiteert nu ook onder meer de Groenoord- hallen in Leiden, de Brabant hallen in 's-Hertogenbosch en de IJsselhallen in Zwolle. Ver der is het concern actief op het gebied van dagrecreatie (waar onder Beekse Bergen) en ver- blijfsrecreatie, met onder meer groepsaccommodatie Het Zil veren Schor bij Arnemuiden. Als Goes met hem in zee gaat, zegt directeur Lips de plannen binnen afzienbare termijn te kunnen realiseren. „We hebben zoiets al vaker gedaan, dus we kunnen het snel. Aan de andere kant hebben we ook geen haast. Als we het doen, willen we het goed doen." Lips heeft in elk geval één harde eis: er moet niet iets soortgelijks in Middelburg komen, zoals nu wel de bedoeling is. „Het gaat om een bovenstedelijke voor ziening. In Zeeland is geen plaats voor twee van dergelijke complexen, want dan gaan ze allebei failliet. Daar moeten dus heldere afspraken over worden gemaakt, want je kunt je geen enkele onduidelijkheid permit teren. Dat is niet in ons belang, maar ook niet in dat van de ge meenten en de provincie." Het provinciebestuur is diezelf de mening toegedaan. Gedepu teerde Staten hebben onlangs al aangegeven dat er in Zeeland maar plaats is voor één complex voor grootschalige evenemen ten. De Zeeuwse steden dienen hun plannen daarom 'op elkaar af te stemmen'. Goes lijkt in het voordeel, omdat daar al zo'n complex staat. door Mieke van der Jagt GOES - Nu de bouwvakkers van een welverdiende vakantie ge nieten, gebeurt er weinig in Ou verture, de grote nieuwbouw wijk aan de zuidwestkant van Goes. Maar de helft van de 335 huizen die er moeten komen, is inmiddels klaar of bijna klaar. De mensen die een huis hebben gekocht aan de John Lennon- laan, op de foto rechts in de bo venhoek, wonen alweer bijna een jaar in hun nieuwe huis. De eerste bewoners, rechts in het midden, hebben al kans gezien een schutting te timmeren. Ook aan de Duke Ellingtonlaan, die bijna evenwijdig aan de Len- nonlaan loopt, schiet het alle maal al flink op. In de straten die naar Glenn Miller en Bob Marley zijn vernoemd, wordt duidelijk minder door project ontwikkelaars gebouwd. De uitgifte van vrije kavels met minder regels voor stijl en archi tectuur levert naar de nieuwste mode veel jaren-dertig-huizen op. De brede lanen, waarlangs bomen met zware kruinen moe ten komen, moeten de sfeer van een kalme villawijk op termijn vervolmaken. Aan de John Denverlaan, hel maal links beneden, gebeurt nog niets. Daar had de woning bouwvereniging RWS sociale woningbouw willen plegen, maar dat bleek financieel niet haalbaar. De hoge grondprijzen maken nieuwbouw van huur huizen voor acceptabele prijzen bijna onmogelijk. Sommige huizen in de Goese nieuwbouwwijk Ouverture worden al bijna een jaar bewoond; op sommige andere plekken, vooral de vrije ka vels, vlot de bouw iets minder. Een ander project dat minder hard opschiet is de bouw van energiezuinige woningen aan de Elvis Presleylaan, die het plan aan de zuidwestkant, linksbo ven op de foto, begrenst. In de huizen zou meer energie moeten worden opgewekt dan er wordt verbruikt. Een projectontwik kelaar gaf de opdracht terug omdat de huizen te duur wer den. Een bedrijf dat gespeciali seerd is in duurzaam bouwen, heeft het nu overgenomen. De witte streep die diagonaal door het midden van de foto loopt, is geen straat maar een fietspad. Het heet naar wijlen de zanger van de Doors, Jim Morri son, en het voert, over het brug getje, door het trimbos naar de luchtfoto Willem Mieras rotonde aan het einde van de Van Hertumweg. Aan de andere kant is het de bedoeling dat het pad ooit wordt doorgetrokken door de toekomstige wijk Aria tot aan het oude poelweggetje, Pijkeswegje. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De waarschu wing voor ernstige zomersmog in Zeeland is gisteren terugge bracht tot matige smog. Daarvan is nu volgens het Rijks instituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) in grote delen van het land sprake en dat zal de komende dagen, gelet op de weersituatie, niet verbeteren. De provincie handhaaft het smogalarm. Woensdagavond werd in het meetpunt bij Zierikzee een ozonconcentratie van 247 mi crogram per kubieke meter vastgesteld, boven de EU- alarmdrempelvan240. Die zak te door het ontbreken van zon licht trouwens weer vrij snel naar 224 microgram. Vanaf 240 microgram geldt het signaal ernstige smog; tussen 180 en 240 microgram heerst matige smog. Bij smog gaat het om een (tijde lijk) hogere luchtverontreini ging, die wordt onderscheiden in zomer- en wintersmog. Het verschijnsel is schadelijk voor de gezondheid van de mens en voor landbouwgewassen. Vooral mensen met aandoenin gen aan de luchtwegen hebben er hinder van, maar ook gezon de mensen kunnen last krijgen, zeker bij ernstige smog. Belang rijkste klachten zijn: irritatie van ogen, neus en keel, lucht wegklachten, benauwdheid, hoest en hoofdpijn. De provin cie adviseert de mensen de huis arts te raadplegen bij klachten die niet thuis te brengen zijn. De overlast is te verminderen of te voorkomen door zich in de mid dag en vroege avond niet lang durig in de buitenlucht in te spannen. H. Jonker van de provinciale milieuafdeling geeft aan dat de ozonconcentraties flink kunnen schommelen. Aan het begin van de dag zijn ze laag, om in de loop van de middag en de vroege avond gestaag op te lopen, 's Nachts neemt de concentratie weer af. Het niveau bleef giste ren de hele dag onder dat van matige smog (180 microgram). Bij een beetje ongunstige wind kan dat snel weer opklimmen. Daarom blijft het provinciale smogalarm van kracht. De hoge ozonconcentratie van woensdagavond is vrijwel zeker te wijten aan luchtvervuiling vanuit het Antwerpse indu striegebied, meldt Jonker op ge zag van het RIVM. Bij oosten wind draagt het Roergebied aan de vervuiling bij. Ook uit Rijn mond kan smogvorming in Zee land ontstaan. Op pagina 711 van teletekst staat actuele in formatie over de smogniveaus. door Gerard Montsma Voor de dijk stapelt het vuil zich op, maar achter de dijk ligt een goed onderhouden na tuurgebied. Een verlaten lap zand bij het oude dijkgat en een met badgasten bezaaid streepje strand ter hoogte van de Sloe- haven. Hier duwen de auto's el kaar letterlijk van de dijk, ter wijl er elders geen voertuig te bekennen is. De dijk bij Ram mekenshoek is er een van uiter sten. Onlangs werd de dijk groten deels verzwaard met fonkel nieuw basalt. Grote hopen zand en grind liggen klaar om uitge strooid te worden over de nieu we stenen huid. Een enkeling waagt zich met een fiets of koel box over het grindpad richting het oorlogsmonument bij het oude dijkgat. De brandende zon en de dikke laag stenen stelt de ze pioniers zwaar op de proef. „Een hachelijke onderneming, maar dan heb je ook wat." Greet Herrebout en Bep Riteco uit Souburg zijn halverwege neergestreken aan de vloedlijn. „We hebben hier de ruimte en een beetje wind. Echt heerlijk. Voorlopig liggen we hier nog Langs de dijk bij Fort Rammekens staat het blik bumper aan bumper. Daar kan ik mij nu echt aan er geren." Het uitzicht op het industriege bied kan haar evenmin bekoren. „Dat kan natuurlijk altijd beter. Maar j aals er geen economie is kunnen we ook niet meer aan het strand zitten." Rond het middaguur stroomt de dijk ter hoogte van het fort Rammekens gestaag vol met au to's. Keren op dit stukje dijk is niet meer mogelijk. Aan beide zijden van de dijk staat het blik bumper aan bumper. Op de smalle strook staren de verhitte automobilisten elkaar vragend aan of onderhandelen door het open raam over een plaatsje. Het Souburgse echtpaar Willem en Adriana Elenbaaskan er wel om lachen. Zij waren er vanoch tend vroeg bij. „Als we vroeg zijn hebben we hier op de dijk ons eigen plekje. Zes jaar op één plekje, gek hè? We willen met al die spullen niet zo ver meer lo- foto Lex de Meester pen en dat zand onder aan de dijk is ons te heet onder de voe ten. Het is bovendien wel fijn om de auto in de buurt te hebben." Willem wijst trots naar het in handdoeken gewikkelde auto- tje achter de dijk. Een Duits echtpaar uit Aken is minder fortuinlijk. Bij het in parkeren op de rand van de dijk glijdt hun zwarte bestelbusje enkele meters naar beneden. Als de stofwolken zijn opgetrokken stappen ze voorzichtig uit hun kokende wagen. Verflucht! Wollt ihr mal helfen?" Met be hulp van enkele omstanders wordt het busje uiteindelijk weer op de dijk geduwd. Hoofd schuddend en met toegeknepen ogen bestuderen zij de verbods borden op de splitsing van de dij k. Even later ploffen ze uitge teld neer op het smalle strandje. Hun herdershond rent blaffend naar de waterkant en neemt zonder aarzeling een verkwik kende duik in het Scheldewater. Het gezin Van Balen uit 's-Heerenhoek heeft hun tekkel uit voorzorg aan de ketting ge legd. Ze vinden al die mensen met loslopende honden maar niks. „Het is hier weliswaar niet verboden, maar we vinden toch dat ze aangelijnd moeten wor den. Onze hond is al eens aange vallen en j e weet nooit hoe zoiets afloopt. Hondenbezitters moe ten gewoon hun verantwoorde lij kheden kennen en ook de hon denpoep opruimen. Dat geldt trouwens voor alle troep hier. Daar moet echt eens iets aan ge daan worden." De familie komt hier al ruim drie jaar. „De buren hebben ons ooit getipt. Een beetje wind en overal water. Ach, wat moet je anders doen met dit weer?" wel even voor anker." De vrien dinnen storen zich niet aan een handjevol naaktlopers op het wijwel verlaten strand. „Het hjn toch hele nette mensen. Van ons mogen ze rustig hun gang gaan." Een eindje verder naar de dijk, °P een windstille plek aan de voet van het monument, zit El- les Alleyn uit Ritthem. „Het is een afschuwelijk lelijk ding. Maar als Ik er voor zit, fleurt het wel weer een beetje op." Elles heeft overigens geen moeite met de hitte. „Lekker in je vet sud deren, zalig! Ik heb een hekel aan dat natte strand. Het is vies en het plakt, dat is niets voor mij- Ze mogen hier bovendien wel eens een beetje opruimen. Het ligt hier vol met rommel. De Mensen gooien dat maar neer. Het telefoonbunkert je aan de Commandoweg heeft een lan ge geschiedenis. foto Ruben Oreel door Nadia Berkelder Eigenlijk hoort hij er niet te staan, maar een verhuizing was de enige manier om de tele foonbunker te redden. De Ka bels chaltbrunnen staat sinds 1998 aan de Commandoweg in Vlissingen. Hij moest wijken voor woningen die gebouwd werden bij de kazerne van de marechaussee aan de Boter bloemlaan. Het kleine bunkert je maakte deel uit van de Atlantikwall, het grote Duitse verdedigingswerk uit de Tweede Wereldoorlog dat ook over Walcheren liep. „Het was een schakelpostje", zegt Pe ter Heijkoop van de Stichting Bunkerbehoud. „In zo'n bun- kertje werd de verbinding tus sen verschillende stellingen tot stand gebracht. Van elke bunker kwamen kabels, dit bunkertje was het knooppunt in het net. Ze waren van beton om bescher ming te bieden tegen bommen en granaten." In de telefoonbunker bevond zich een rij schakelkasten. Het gebouwtje is te klein om echt mensen te herbergen. „Bovenop zit een klimgat, nu is het volgegooid met zand. Je zou er hoogstens op kunnen klim men en er in kijken. Het is één van de kleinste blinkertjes die er was." Na de Tweede Wereldoor log werden de gebouwtjes, waarvan er rond Vlissingen vij f- tien tot twintig stonden, in ge bruik genomen door de PTT. In de jaren zestig, toen het tele foonverkeer toenam, werden ze afgestoten. Vaak werden ze ook gesloopt. Op Walcheren zijn er nu nog een stuk of tien over. Eén van die exemplaren staat nu nog bij de keersluisbrug in Vlissin gen. Behalve de kleine Kabelschalt- brunnen had de Duitse bezet tingsmacht nog grotere commu nicatiebunkers in gebruik. Die bunkers, die soms wel bemand waren, werden Kabelschaltstel- le genoemd. Er staan nog exemplaren bij onder meer Westkapelle, Meliskerke, Vrou wenpolder en Klein-Valkenisse. Het telefoonbunkertje op de Commandoweg in Vlissingen staat er nu bijna vijf jaar. Het is in 1943 gebouwd en stond altijd vlak bij de Marechausseekazer ne. Toen daar woningen werden ge bouwd, is besloten om het te verhuizen in plaats van het af te breken. Toen bleek dat het klei ne bunkertje net zo degelijk is als de grotere exemplaren. Het weegt dertig ton. Een schipper die de Wester- schelde over moest met een lading cement, meende dat het met het heerlijke weer niet nodig was om kleden over de luiken te trekken. He laas, een passerend schip ver oorzaakte een lelijke boeg golf, waardoor water over de luiken sloeg. Eenmaal in Ter- neuzen werd de waterpolitie gebeld voor het opmaken van proces-verbaal voor de ver zekering. De agent wilde graag weten wie dan wel de veroorzaker van het leed was. De verkeerspost gebeld, die maakt video-opnames van de radarbeelden. De agent legt de situatie uit: „Want u begrijpt wel, water in cement is natuurlijk niet goed." Verkeerspost: „Nee, daar moet zand bij.'" ivMxirvn '■VrMi.oiï' Deze rubriek is opgenomen in alle regionale dagbladen van NRp, Dagbladen Lplat}e'I:uï'rp gritllioehyMdehliifotrn^ e-mail: lnfq#iNRp,Bi:ü:.Vy. Nfeu^igëiipt vobr.ul Wie wil er nu niet elke dag beginnen met het gevoel van een geheel vernieuwde huid? Dat kan vanaf nu. Nieuwe Dove Soft Peeling Cream Bar is een zeeptablet met een unieke formule die helpt bij het vernieuwingsproces van de huid. Het bevat kleine blauwe korreltjes die de dode huidcellen verwijderen en de bloeds omloop stimuleren. Hierdoor wordt het vernieuwingsproces van de huid geactiveerd. Het resultaat is een huid die als herboren aanvoelt. Deze Dove Soft Peeling Bar is - net als alle andere zeeptabletten van Dove-huid pH-neutraal en droogt je huid dus niet uit. Daarnaast bestaat dit tablet vuor een V* hydraterende crème, die zorgt voor de extra verzorging van de huid. Famosan' van A.Vogel Vermindert overgangsklachten Bij hoofdpijn, opvliegers en neerslachtigheid t too% natuurlijk 'famosan is een homeopathisch geneesmiddel. Lees voor gebruik de bijsluiter. A.Vogel. Aangeraden door de natuur. Meer weten? Bel gratis de A.Vogel gezondheidslijn 0800 - 86 43 546 of 0800 - vogelinfo, of stuur een mail naar info@vogel.nl Met nieuwe Robijn Black Velvet blijven je kleuren twee keer zo lang zwart als met een normaal wasmiddel. Dus je kan langer genieten van je zwarte kleding! En wil je weten of zwart je staat? Surf dan nu naar www.robijnfashion.nl en doe de kleurentest! Advertentie ■|1| Fwctttigkottscwne Füx reineim# takte tPcwi-ïjiCvwcBi torffS-vv

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 21