Sanne en Mira zwemmen graag een rondje Temperaturen van 36 graden in flat Steense senioren Pleger aanslagen Bali hoort lachend zijn doodvonnis aan Arjan Erkel vraagt in videoboodschap losgeld 15 2 Centrale Bank in Frankfurt optimistisch gestemd rayrflörïdo Student wellicht in lege azc's PZC Onrust groeit in Nigerdelta Vredesmacht bereikt Monrovia Buikriem gemeenten strakker Soap rond Makaay duurt voort Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- fl29° §17 W 3 Zonnig en warm maandmenu 23 Restaurant De Stadsschuur J Veel zon en warm. Maximumtemperatuur rond de 29 graden. Een zwakke tot matige wind uit westelijke richting. Salade met ham en meloen, stokbrood met kruidenboter 4 gegrilde vleessoorten met gepast garnituur als afsluiting het dessert van de dag. Boulevard Evertsen 2/8 Vlissingen Tel. (0118) 441 441 www.raymondo.nl kletsen, proeven, drinken, dansen lachen, eten M Égf internet: www.pzc.nl 246e jaargang no. 188 vrijdag 8 augustus 2003 los nummer 1,10 ent Alii tut Economie eurozone herstelt zich van onze redactie buitenland FRANKFURT - De econo mie in de eurozone zal in de tweede helft van dit jaar geleidelijk herstellen. Daarover is de Europese Centrale Bank (ECB) opti mistischer geworden. Het herstel trekt in 2004 ver der aan, zo staat in het maandbericht dat de ECB gisteren naar buiten bracht. De bank krijgt meer signalen dat het herstel doorzet doordat de buitenlandse vraag naar pro ducten uit de eurozone zal toe nemen. Recente gegevens be vestigen de verwachtingen dat de economische bedrijvigheid in diverse delen van de wereld aantrekt, aldus de ECB. De grotere economische activi teiten moeten ertoe bijdragen dat de negatieve effecten van de hogere koers van de euro wor den gecompenseerd. De bank erkent dat er nog steeds risico's bestaan die het groeisce nario onderuit kunnen halen, maar die zouden licht zijn afge nomen. Verder meldde de ECB dat het rentetarief op het juiste niveau ligt. De bank baseert zich daar bij op de gunstige vooruitzich ten voor de prijsstabiliteit in de eurozone. De inflatie ligt de ko mende tijd onder, maar dichtbij de 2 procent. Dat cijfer komt overeen met de doelstelling van de ECB. De laatste keer dat de ECB zich over het rentepeil boog, op 31 juli, werd besloten om de tarieven onveranderd te laten. Er werd toen na afloop geen persconferentie gegeven, zoals gebruikelijk is. Daarom volgen analisten het ECB-be- richt nu met extra aandacht. In verband met de vakantie is de volgende rentevergadering pas op 4 september. Het belangrijkste rentetarief dat de ECB hanteert, de zogehe ten herfinancieringsrente voor leningen aan commerciële ban ken, ligt nu op 2 procent. De laatste keer dat de ECB tot een verlaging van de rente besloot was op 5 mei. Er ging toen een half procentpunt vanaf. Gisteren besloot de Britse cen trale bank om geen wijzigingen aan te brengen in haar rentebe- leid. Dat betekent dat het be langrijkste geldmarkttarief op 3,5 procent blijft staan, het laagste niveau sinds februari 1955. Het besluit werd niet toe gelicht. De productiviteit in de Verenig de Staten is in het tweede kwar taal met een groei van 5,7 pro cent op jaarbasis onverwacht sterk toegenomen. Het kwartaal werd gekenmerkt door een aan trekkende economie, terwijl be drijven banen bleven schrap pen. Er zijn nu 91 werknemers nodig om hetzelfde aan goederen en diensten te produceren wat DEN HAAG - Het ministerie van Vrom onderzoekt de moge lijkheden om lege asielzoekers centra te bestemmen voor stu dentenhuisvesting. Ambtenaren van het ministerie praten binnenkort hierover met het COA, het Centraal Orgaan opvang asielzoekers. Minister Dekker van Vrom be loofde in juni aan de Tweede Kamer dat ze op Prinsjesdag met een actieplan komt om de kamernood onder studenten op telossen. Het COA maakte on langs bekend 37 centra te slui ten. ANP Advertentie Bent u de gastheer of gastvrouw die zoekt? Kijk morgen in de en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. De elfjarige Sanne Verstraate en Shetland-pony Mira nemen vaak in de vroege ochtend samen een duik door Gerard Montsma VLISSINGEN - „Het zoute water is goed voor haar vacht, haar hoeven en haar bloedsomloop." Sanne Verstraate (11) uit Vlissingen zwemt geregeld in de zee met de 27-jarige witte Shetland-pony Mira. „Meestal gaan we 's ochtends vroeg, dan heeft ze nog de hele dag om op te drogen. Ze mag natuurlijk geen kou vatten." Sanne en Mira zijn al ruim drie jaar sa men, al wonen ze niet op hetzelfde adres. „Eigenlijk is haar naam voluit: Mira van Ons Genoegen. Ze komt uit Rotterdam, waar ze nog voor de groentekar heeft ge lopen. Later heeft ze ook deelgenomen aan wedstrijdjes. Ze is natuurlijk al wel wat oud, maar ik kan er nog steeds een heel eind op rij den. Toch blij f ik altij d wel een beetje in de buurt, dat is wel zo veilig. Meestal kan je pony's van die leeftijd al leen nog maar een beetje poetsen. Mira is dus wel heel bijzonder." „Je ziet vaak dat mensen met hun paard of pony te water gaan omdat zij dat leuk vinden. Bij ons is dat anders. Als ik het water in loop, komt Mira achter mij aan. Daaraan kun je zien dat ze het zelf ook echt heel prettig vindt. We gaan dan tot een diepte waar we allebei nog kunnen staan. Ik houd haar altijd wel aan een lijntje, anders is het misschien iets te ge- foto Ruben Oreel vaarlijk. Mira is eigenlijk net een hond. Ze doet alles wat ik zeg. Ze is echt super braaf." Mira is overigens niet de enige pony in haar leven. Met de driejarige zwarte pony Doortje rijdt Sanne kleine wedstrijden en onlangs heeft haar vader een veulen voor haar gekocht. Mira is de braafste, Doortje is een dondersteen in de wei, maar rijdt en springt in de ring heel netjes. Het is eigenlijk een kwestie van vertrouwen." door Sheila van Doorsselaer SINT-JANSTEEN - In de ka mers en de galerij van de se niorenappartementen aan het Martje van Wardje in Sint-Jansteen schommelt het kwik rond de 36 graden. De hitte is niet te bedwingen omdat de ramen in de dakka pellen volgens brandweer voorschriften niet open mo gen. Airconditioning is er niet. Woningbouwvereni ging RZVW erkent het pro bleem, maar kan het op korte termijn niet oplossen. Familieleden van de bejaar de bewoners trokken giste ren aan de bel. „De bewoners zelf durven niet te klagen en daarbij zijn ze niet gewend °m voor zichzelf op te ko men", zegt een nichtje van een van de bewoners van de Steense appartementen. „De situatie is gewoon ongezond. Mijn oom en tante bijvoor beeld weten niet hoe ze het hebben. Voor jonge gezonde mensen is de temperatuur al niet om te harden, laat staan voor ouderen. Van de RZVW kreeg ik te horen 'ja, iedereen heeft het warm'." De ramen van de apparte menten kunnen wel open, maar omdat de ramen in de dakkapellen niet open mo gen, kan er niet worden ge ventileerd en kan het niet even lekker 'trekken' zodat de temperatuur 's nachts in ieder geval acceptabel is. De ramen van de dakkapellen kunnen enkel open met be hulp van een lange stok en die stok is in het bezit van de RZVW in Axel. Volgens een medewerker van de technische dienst van de RZVW is er vanuit de afde ling een spoedbrief gegaan naar het hoofd van de afde ling, maar die is de komende weken op vakantie. „Er moet wat aan gedaan worden, maar dat is makkelijker ge zegd dan gedaan. Bij de bouw van het appartemen tencomplex is geen moge lijkheid geboden voor de latere aanleg van een aircon ditioningsysteem. Als we er toch iets aan willen doen, dan gaat dat enorm veel geld kos ten." De RZVW volgt nauw gezet de aanwijzingen van de brandweer en zal daarom de ramen in de dakkapellen niet openzetten. „Het mag ge woon niet. Daarbij heeft het nu weinig zin de ramen open te zetten, want de warmte komt sneller naar binnen dan dat ie naar buiten gaat." Zo dra het hoofd technische dienst teruggekeerd is wordt naar een oplossing gezocht. pagina 3 en 9: hitte oorzaak smog van onze redactie buitenland DENPASAR - Een dader van de bloedige aanslagen vorig jaar op het Indonesische eiland Bali is gisteren ter dood veroordeeld. De rechtbank in de Balinese hoofdstad Denpasar achtte be wezen dat de militante moslim Amrozi betrokken was bij het beramen en uitvoeren van de aanslagen op onder meer een discotheek en een café, die aan 202 mensen het leven kostten. Amrozi was lid van de radicale Jemaah Islamiyah (JI), die mo gelijk banden heeft met het ter roristennetwerk Al Qaeda van Osama bin Laden. De JI eiste woensdag de verantwoordelijk heid op voor de aanslag op een luxe hotel een dag eerder in Ja karta. Door deze jongste ter reurdaad in Indonesië stierven tien personen, onder wie een Nederlander. De aanslag zou een waarschuwing zijn geweest aan de rechters in Denpasar om Amrozi niet de doodstraf op te leggen. Volgens het tribunaal in de Bali nese hoofdstad kocht Amrozi de explosieven en een busje die bij de terreuracties op Bali werden gebruikt. De opperrechter zei dat het JI-lid schuldig is aan een criminele daad 'die heeft geleid tot een groot aantal doden en wijdverspreid veel angst heeft veroorzaakt'. De advocaat van Amrozi zei dat zijn cliënt in hoger beroep gaat, Amrozi, de pleger van de aanslagen op het Indonesische Bali lacht nadat de rechter het doodvonnis heeft voorgelezen. foto Raden Wardana/AFP In de Nigerdelta, het olierijke gebied van Nigeria, is het sinds een aantal weken onrustig. Dóór plotseling oplaaiend geweld zijn al zeker 38 mensen om het leven gekomen. Mul tinationals hebben sommige productievelden voor maanden stilgelegd. honderd werknemers in maart 2001 deden, toen de Ameri kaanse economie in een recessie belandde. Ondernemingen zien daardoor hun arbeidskosten dalen. Het Amerikaanse ministerie van Arbeid maakte de nieuwe productiviteitscijfers gisteren bekend. Analisten hadden op een toename van 4,2 procent ge rekend na een productiviteits groei van 2,1 procent in het eer ste kwartaal. In de cijfers is de landbouwsector niet meegeno men. ANP De West-Afrikaanse vre desmacht van Nigeriaan- se militairen is, onder aanmoediging van de be volking, de Liberiaanse hoofdstad Monrovia bin nengereden. President Taylor heeft zich evenwel niet aan zijn belofte ge houden om for meel zijn vertrek aan te kondigen. Zeeuwse gemeenten moeten de buikriem verder aanhalen. Dat is het gevolg van extra tekorten bij het Rijk. De wethou ders van financiën moeten opnieuw beginnen met re kenen. De Vereniging van Zeeuwse Gemeenten advi seert om de burgers zolang mogelijk te ontzien. De overgang van Roy Makaay van Deportivo La Coruna naar Bayern München is nog altijd niet rond. De Nederlandse in ternational trainde gis terochtend weliswaar voor het eerst mee met de Duitse kampioen, maar Deportivo heeft hem nog steeds niet vrijgegeven. De Spaanse club schreef hem doodleuk in voor de derde voorronde van de Cham pions League. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 6; radio en televisie: 7; zeeland: 9, 10, 11 en 13, sport: 15 en 17; auto: 20. omdat hij geen hoofdrol bij de aanslagen speelde. Amrozi ont kende dat hij bij de drie aansla gen op 12 oktober betrokken was, maar gaf wel toe dat hij zeshonderd kilo mogelijk ex plosieve stoffen had vervoerd. De 41-jarige Amrozi lachte toen de rechtbank stelde dat hij schuldig was aan de aanslagen. Op het moment dat de rechter het vonnis uitsprak, bleef zijn gezicht uitdrukkingsloos. Bij het betreden van de rechtbank had Amrozi beledigende woor den aan het adres van joden ge uit. Ook riep hij voor en na het vonnis 'Allahu Akbar' (God is groot). Verwanten van slachtof fers reageerden opgelucht op het vonnis en vielen elkaar in de rechtszaal in de armen. Premier Howard van Australië noemde de uitspraak 'bevredigend voor alle Australiërs'. Onder de do den waren 88 inwoners van dat land. Amrozi was de eerste van de tientallen personen die na de aanslagen werden gearresteerd. Andere verdachten in het proces zijn twee broers van Amrozi. De eveneens gearresteerde imam Samudra geldt als het brein achter de aanslag. AFP/RTR/ANP Advertentie TAX-FREE SHOPPING BESPAAR NU 19% BTW! lees de voorwaarden in de winkel door Frank Hendrickx MOSKOU - De Nederlandse ambassade in Moskou heeft een videoboodschap in handen ge kregen waarin de in Dagestan ontvoerde Nederlandse hulp verlener Arjan Erkel vraagt om losgeld voor zijn vrijlating. Het vorig jaar augustus in de Russische deelrepubliek ont voerde missiehoofd van Artsen zonder Grenzen ziet er op de vi deoband naar verluidt redelijk gezond uit. De Russisch spre kende Erkel is gebruind door de zon. De ambassade kreeg de video band medio juni al in handen via de Russische geheime dienst FSB. Er is sindsdien geen con tact geweest met de ontvoer ders, hoewel de FSB zegt over een contactpersoon te beschik ken waarmee over de vrijlating van Erkel onderhandeld kan worden. Het Nederlandse mi nisterie van Buitenlandse Za ken is nog op zoek naar een be trouwbare onderhandelaar. Betrokkenen bij het onderzoek menen dat de zaak-Erkel zich nu in de 'eindfase' bevindt. On duidelijk is hoeveel losgeld pre cies is gevraagd. De 33-jarige Nederlander werd op 12 augustus 2002 in een bui tenwijk van de Dagestaanse hoofdstad Machatsjkala uit zijn auto gesleurd. Lokale onder zoekers tastten maandenlang in het duister over de motieven van de ontvoering. Pas in maart kwamen de eerste tekens van le ven. De ontvoerders meldden zich toen via de mobiele tele foon van Erkel bij de Russische autoriteiten. Een paar weken later werden bij het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag twee brieven van Erkels hand afgeleverd, gericht aan zijn familie en aan Artsen zon der Grenzen (AzG). Bijgevoegd waren twee foto's, waarop Erkel er naar verluidt zeer slecht uit zag. GPD (Advertentie) V" V", o p 9DUID4 Ij w voorletters: straat: postcode: plaats: telefoon: o noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 6 weken voor 16,-. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: I T I I I I handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. 8 713214 000002 OOSTWAl 1- GOES - TEL 0113-228895 WOT PASSIEUX.NL o noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: C per maand met automatische incasso 20,50). per kwartaal met automatische incasso (€55,10). per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1