PO 15 Lamey speelt met Nigeriaanse mentaliteit Barcelona heeft schuldenlast van 164 miljoen euro Ecclestone wil niets weten van biografie Bogarde krijgt niet eens een rugnummer Deportivo laat Makaay nog niet los Nederlandse atleten staan voor het weekeinde van de waarheid Inval politie bij AS Roma Janssen naar Racing Genk Bergdolmo kiest voor Dortmund GP Canada geschrapt JBL vrijdag 8 augustus 2003 Stijn Vreven Vechten Shirtsponsor Geen feiten Stortvloed van onze sportredactie LONDEN - Winston Bogarde staat nog altijd als duurbetaal de speler op de loonlijst van Chelsea. De kans dat hij ko mend seizoen het shirt van de club nog eens aantrekt, is nihil. Bij de verdeling van de rug nummers voor de komende voetbaljaargang komt de naam van de Nederlander niet voor. Chelsea probeerde de verdedi ger in de zomer te verkopen. Daar is de club (nog) niet in ge slaagd. Bogarde, die met een weeksalaris van 40.000 pond volgens Engelse media zwaar op de begroting drukt, kwam in augustus 2000 naar Londen maar speelde er weinig. Afge lopen jaar had hij nog het shirt met nummer zeven. Dat nummer is vooralsnog niet ingevuld. Juan Sebastian Ver- on, die afkomstig is van Man chester United, tekende woensdagavond laat een con tract voor vier seizoenen bij Chelsea en kreeg rugnummer 20 toegewezen. Beide clubs waren het eerder al eens ge worden over de afkoopsom, die 22 miljoen euro bedraagt. In de Engelse media verklaar de Veron zijn tweede voetballe ven in Engeland wel te zien zit ten. „Ik denk dat ik trainer Claudio Ranieri wat beter zal begrijpen, alleen al door de taal. Toen ik bij Manchester United arriveerde, had Alex Ferguson veel vertrouwen in me, maar de afgelopen tijd had ik toch het gevoel dat we elkaar niet echt begrepen." De Argen tijnse middenvelder is speelge rechtigd voor Chelsea in de voorronde van de Champions League. De steenrijke Russi sche zakenman Abramovitsj gaf inmiddels aan zes nieuwe lingen (Veron, Joe Cole, Da- mien Duff, Glen Johnson, Ge- remi en Wayne Bridge) circa 83 miljoen euro uit. ANP/RTR Allerlaatste kans voor sprinters door Pim van Esschoteri '0! wc UTRECHT - Patrick van Bal- kom probeert het vanavond nog tijdens de GP van Gateshead, Caimin Douglas en nestor Troy Douglas wagen morgen hun kans in Utrecht tijdens de Rob Druppers Meeting. Het drietal doet een laatste gooi naar de sprintlimieten voor de wereld kampioenschappen atletiek in Parijs. Lukt dat niet, dan kan alleen de KNAU nog uitkomst bieden door alsnog een estafet teploeg naar de Franse hoofd stad te sturen. Met Timothy Beck als startloper liep het viertal zich deze zomer meermalen stuk op de limiet van 39,10 seconden op de 4x100 me ter. En dat werd toch steeds ge zien als de simpelste route rich ting Parijs. Maar het drietal geraakte individueel nooit in topvorm. En sinds afgelopen weekeinde is de frustratie voel baar. In het Belgische Heusden slaagde geen van drieën. Een dag later faalde de ploeg in Le- verkusen (39,19). Maar team captain Troy Douglas ontkent stellig dat sprake is van wrij ving in de ploeg. „Dit heeft niks met het team te maken! Dit. Het is zijn frustratie niet aan de start te kunnen verschij nen van de goede races, die Pa trick van Balkom wel krijgt. „En ik ben nog altijd de betere sprinter, heb ook dit jaar de snelste tijden staan," aldus de veertigjarige Troy Douglas. Zo was het in Heusden ook weer. Douglas liep in de minder sterk bezette B-race, vroeg op de avond. Van Balkom startte later tussen de grote jongens in de A- race, tot ergernis van Douglas en z'n trainer Henk Kraaijen- hof. De laatste: „Wat is dit? De macht van de blankste? Het was de zoveelste keer en steeds die twee. Ik kan er maar geen vinger achter krijgen waarom. Het ma nagement van beide wijst naar de organisatie van wedstrijden, de organisatie naar het manage ment." Van Balkom is op zijn beurt weer verbolgen. „Ik heb Troy uitgelegd hoe het is gegaan. Ik dacht dat ik in Heusden de A- race zou lopen, maar dat bleek door een misverstand de B-race te zijn. Toen ik aankwam was ik te laat voor die B-race en wilde al weer naar huis. Jason Garde ner kwam ik toevallig tegen en hij bood zijn baan in de A-race aan. Daar wilde de organisatie eerst niet aan, later weer wel." Hij noemt de opstelling van Kraaijenhof en Douglas 'zielig'. Dat Van Balkom vanavond wél en Douglas niet in Gateshead aan de start staat, is iets dat hij 'ook niet kan helpen'. „Vraag me ook niet waarom. Ik weet het niet. Maar vooral Henk legt wel steeds een relatie met mijn naam. Zielig. Als ze mij vragen voor Gateshead, moet ik dan ROME - De Italiaanse politie heeft deze week een inval ge daan bij AS Roma, de nieuwe club van oud-Ajacied Chivu. Daarbij is de boekhouding van de Italiaanse topclub in beslag genomen. AS Roma, landskampioen in 2001, wordt verdacht van vals heid in geschrifte. Bankgaran ties zouden zijn vervalst om de licentie voor het komende sei zoen veilig te stellen. De Romeinse club voorkwam vorige maand een reglementaire degradatie, door in tweede in stantie te voldoen aan de finan ciële eisen die de Italiaanse bond aan clubs uit de Serie A stelt. Bij Napoli uit de Serie B werd eveneens een inval gedaan. Ook die club wordt verdacht van ge knoei met bankgaranties. Ook bij Cosenza en Spal uit de Serie C zou met de boeken zijn ge knoeid. RTR/DPA van onze sportredactie MUNCHEN - Aan de perikelen rond de overgang van Roy Makaay van Deporti vo La Coruna naar Bayern München is nog altijd geen einde gekomen. De Ne derlandse international trainde gister ochtend weliswaar voor het eerst met de Duitse kampioen mee, maar de Spaanse club blijft dwarsliggen en heeft hem nog steeds niet vrijgegeven. Deportivo schreef de 28-jarige spits gis teren zelfs doodleuk in voor de derde voorronde van de Champions League. Deportivo reageerde bovendien woe dend op de training die Makaay voor ruim 4000 fans en vele camerateams en journalisten in München afwerkte. „Hij heeft zonder onze toestemming meege- traind"stelde de clubleiding op de web site. „Wij hebben Bayern juist schrifte lijk opgedragen hem nog niet te laten meetrainen om blessures te voorkomen. Dit is heel dubieus." Makaay nam op risico van Bayern deel aan de training. Volgens de Duitse ma nager Hoeness waren de onderhandelin gen afgerond. „Het probleem is alleen dat Deportivo met aanvullende eisen is gekomen", zei hij. Het zou gaan om een bedrag van 850.000 euro als schadeloos stelling voor opleidingskosten. Ook wil Deportivo de bijkomende kosten niet betalen. Hoeness had de aanvaller 's ochtends persoonlijk opgehaald bij zijn hotel en aan de selectie voorgesteld. Deportivo zou woensdagavond het eerste deel van het conceptcontract naar München heb ben gestuurd. „Maar we wachten nog op een getekende kopie van het contract. Makaay is nog van ons", verklaarde De- portivo-voorzitter Augusto Lendioro vanuit Spanje. „Wat hebben wij eraan als Bayern iets meer betaalt, maar wij bijvoorbeeld het spelersaandeel, de ma- nagerskosten en andere zaken moeten afdragen. Daar voelen we niets voor." Bayern-trainer Ottmar Hitzfeldsprak namens Makaay enkele woorden. „Ik ben blij met Bayern München en blij dat de transfer eindelijk afgerond is", had de Nederlander hem, ietwat voorbarig, meegegeven. Makaay zei tegen een NOS-verslaggever nog wel dat hij zich geen zorgen maakt over de hoge ver wachtingen die de Beierse fans van hem koesteren. „Natuurlijk, ik ben de duur ste aankoop van Bayern ooit, maar dat was ik bij mijn andere clubs ook. Ik ben gewend aan de druk." DPA/SID De Braziliaan Giovane Eiber (links) ziet Roy Makaay een sprintje trekken tijdens zijn eer ste training bij Bayern München. foto Alexandra Winkler/RTR door Mark Caldenhoven UTRECHT - Twee jaar geleden leek Michael Lamey bij RKC met zevenmijlslaarzen op weg naar de top. Na een omweg via AZ moet de rechtsback zich an no 2003 bij FC Utrecht weer in net vizier van werkgever PSV spelen. Zondag in de strijd om de Johan Cruijff-schaal wacht hem meteen een unieke kans. Michael Lamey verbaast zich er nog dagelijks over dat mensen denken dat hij een Surinamer is. Niet alleen kaaskoppen, ook p donkere spelers vergissen zich U^OFruptlC regelmatig. „Ik kwam een keer wj Ajax het spelershome bin nen. Christopher Kanu was met Sunday Oliseh in gesprek. Ik hoorde duidelijk dat ze spraken ln broken English', een zelfs voor Engelsen bijna onver staanbaar gebrabbel dat veel mensen in Nigeria spreken. Ik zei voor de lol wat terug. Ze rea geerden heel verbaasd. 'Hè, heb J1] een band met Nigeria?" Lamey knikte alleen maar, met een brede glimlach. Het Nigeri aanse bloed komt van zijn moe der. Florence Oli komt uit het oosten van Nigeria, waar behal ve dialect 'broken English' Wordt gesproken. „Als Engelsen how are you doing' zeggen, ver asteren wij dat in 'how you daiNu is dat nog wel te ontcij feren, maar absoluut niet als het moeilijkere zinnen betreft." Michael Lamey (van 29 novem ber 1979) werd in Amsterdam- Noord geboren als een moderne Mosveld-baby, de wijk waar de roemruchte voetbalclub De Vo- lewijckers decennia geleden menig triomf vierde. Zijn (Ne derlandse) vader had zijn moe der in Nigeria leren kennen. Vlak voor zijn geboorte kwam het tot een scheiding. „Maar ge lukkig zie ik mijn vader nog steeds. Het contact is uitste kend." Martin Jol bij RKC tegen me hoe ik Leonardo van Feyenoord moest dekken. Toen ik ant woordde dat mijn moeder dat ook al had gezegd, stond hij wel even gek te kijken." Of Lamey zich Nigeriaan voelt of Nederlander, hij kan het niet zeggen. „Hier bij FC Utrecht hangt een foto van Karim Tou- zani, normaal toch een zeer kal- „Toen ik een jaar of twaalf was ben ik een keer in Nigeria ge weest. Wat me opviel was dat de armoede zoals je die op televisie ziet, zo wordt overdreven. Men toont alleen lege magen en oor log. Het publiek trekt dan de conclusie dat dat overal wel zo zal zijn. In werkelijkheid is in Nigeria niet iedereen arm. Mijn oom heeft zelfs een eigen huis gebouwd. Er is in Nigeria wel veel corruptie. Alleen kun je dat op televisie niet laten zien." „Ik heb zeer regelmatig contact met mijn vader, maar mijn moe der is alles. Ze is een beetje mijn gids. Ook op voetbalgebied. Mijn moeder komt altijd kijken en heeft na de wedstrijd altijd de beste adviezen voor me. Ze heeft écht kijk op voetbal. Ooit zei Michael Lamey me jongen. Maar op de foto zie je hem na de bekerfinale in de Kuip uitzinnig van vreugde aan een lat hangen. Daar kan ik me niets bij voorstellen. Nigerianen maken inderdaad altijd van die rondedansjes, maar dat is niets voor mij. Misschien heb ik dat wel van mijn vader, de doe- maar-gewoon-dan-doe-je-al- gek-genoeg-mentaliteit van de Nederlander." Toch bonst zijn hart voor de Su per Eagles. Zijn hond, een één jaar oude Rhodesian Richback, heet Taribo. Vernoemd naar de Nigeriaanse verdediger Taribo West. En Lamey slaat zich stee vast van pret op de dijen als Jay Jay Okocha, de tovenaar van Bolton Wanderers, met een ma gische actie een tegenstander in de wind heeft gezet. Nigeria en Nederland, het is een continue tweestrijd. Drie jaar geleden moest hij kiezen tussen Jong Oranje en Jong Nigeria. Het werd het eerste. Zeven duels speelde hij onder Mark Wotte, tot hem vorig jaar bij het WK een gek gevoel bekroop. „Toen dacht ik even: jeetje, misschien had ik nu ook op een WK kun nen staan." Maar Lamey liet zich niet mee slepen in 'alsen en maren'. Het zit niet in zijn karakter. „Ik heb ook niets met het publiek. Als supporters van FC Utrecht van mij verwachten dat ik net als Stijn Vreven uit onvrede met mijn armen ga staan zwaaien, zijn ze aan het verkeerde adres. Ik doe gewoon mijn ding. Nee joh, dat is geen 'panna', geen bal door de benen. Ik ben een harde werker met een redelijke basis techniek. Met de Nigeriaanse mentaliteit: snelheid en hard heid. Ik maak gerust een sliding met twee benen... Maar wel al tijd op de bal." Hij zegt het met stemverheffing. Hij kent het beeld dat van hem bestaat, dat van een notoire kaartenpakker. Sinds 2000, en 'slechts' 61 competitieduels voor RKC en AZ, incasseerde Lamey liefst achttien gele kaar ten en twee rode prenten, een 'bovengemiddeld' aantal. „Ik vind dat de arbitrage me zoekt. Voetbal is toch een mannen- sport. Ik ben hard in de duels, maar wel altijd op de bal. Dat mag dan toch? Wie zegt dat ik ongedisciplineerd speel, heeft het mis. Dat neemt niet weg dat ik me dat ook ten doel heb ge steld: minder kaarten." Ook, want het voornaamste streven van Lamey is toch het ongelijk van PSV bewijzen. „Bij Ajax heb ik van Co Adriaanse altijd vertrouwen gehad, van Martin Jol bij RKC idem dito. Maar bij PSV niet. Misschien dat het komt doordat ik een Eric vragen of ze wel aan Troy heb ben gedacht?" Douglas zelf wijst niet naar Van Balkom. „Het gaat om Global Sports. Zij moeten meer vech ten voor mijrespect tonen. Mis schien twijfelen ze aan me, om dat ik al veertig ben. Maar wie is de beste sprinter? Ik, niet hij. Wie gaat naar Gateshead? Hij, ik niet." Bij Global Sports, het manage ment onder leiding van Jos Her mens, kan dat heel goed worden uitgelegd. „We vragen elke at leet bijtijds hun wedstrijdplan ning op te geven. Bij Patrick stond Gateshead op zijn lijstje, we hebben hem aangemeld en binnen gekregen. Troy heeft niet aangegeven dat hij daar wilde lopen. Troy is niet altijd even duidelijk in zijn communicatie naar ons. En vechten voor hem doen we zeker wel", aldus Ste fan Kreijkamp. De wrijving van nu deed zich overigens drie jaar terug ook voor. „Sla de kranten er maar op na, het zijn dezelfde teksten," zegt Van Balkom. Troy Douglas: „Juist daarom word ik zo moe. Steeds hetzelfde verhaal." Af gelopen week dacht Douglas even aan stoppen, zegt hij. Zijn eeuwige optimisme bracht hem weer op andere gedachten. „We hebben gisteren ook goed ge sproken met de ploeg." Waarna ieder zijn weg ging. Voor hun weekeinde van de waarheid. GPD ARNHEM - Theo Janssen speelt het komende seizoen op huur- basis voor Racing Genk. De Bel gische voetbalclub heeft tevens een optie tot koop bedongen bij zijn club Vitesse. De 22-jarige Janssen moet persoonlijk nog wel een akkoord bereiken met de club van trainer Sef Vergoos- Manager voetbal Jan Streuer van Vitesse verwacht echter geen problemen. „Hij wil graag weg en wil weer aan voetballen toekomen. Bij Racing Genk krijgt hij die mo gelijkheid." Janssen raakte het afgelopen seizoen bij de Arnhemmers op een zijspoor. Op de positie van linkermiddenvelder is hij bij trainer Edward Sturing slechts tweede keus. „Het is voor Theo een mooie kans om zich weer in de kijker te spelen", zegt Streu er. „Hij was na acht jaar Vitesse toe aan een nieuw uitdaging." ANP van onze sportredactie MADRID - Barcelona draagt bij de start van de Spaanse voetbal competitie een enorme schul denlast met zich mee. De nieuwe voorzitter Joan Laporta ver klaarde gisteren voor een Spaans radiostation dat de club met een tekort kampt van 164 miljoen euro. „Dat is de situatie van dit mo ment, maar gelukkig is het maar tij delijk door de belangrijke po sitie die de club inneemt. Ons doel is de begroting volgend jaar in balans te hebben", aldus La porta. In mei maakte interim-voorzit ter Enrique Reyna nog bekend dat het verlies in het afgelopen seizoen rond de 55 miljoen euro zou uitkomen. De Spaanse krant La Vanguardia drukte on langs af dat de totale schulden last van Barcelona ongeveer 220 miljoen euro zou bedragen. Laporta, gekozen in juni, heeft al een reeks maatregelen door gevoerd om de kosten te druk ken. Er is ondermeer op salaris sen en bonussen van spelers bezuinigd. De Nederlanders Cocu en Kluivert werden ook getroffen door de bezuinigings woede. Komend seizoen zullen de toe gangsprijzen ook fors omhoog gaan. Daarnaast bestudeert Barcelona enkele aanbiedingen van mogelijke shirtsponsors. Tot op heden heeft de club geen naam van een geldschieter op het shirt toegelaten. RTR AMSTERDAM - André Berg dolmo zet zijn voetballoopbaan voort in Duitsland. De bij Ajax overbodig geworden Noorse verdediger heeft overeenstem ming bereikt met Borussia Dortmund, dat uitkomt in de Bundesliga. Ook de clubs zijn het eens over de transfersom. Dortmund speelt net als Ajax in de voorronde van de Champions League. Aanvankelijk leek Bergdolmo naar het Engelse Portsmouth te vertrekken. Die transfer ketste echter af. Borussia Dortmund meldde zich nadat het door allerlei bles sures in personele problemen was gekomen. Bergdolmo te kende bij de nummer drie uit de vorige Duitse competitie een tweejarig contract. Hij trainde gisterochtend al mee. De Noorse international speel de negentig officiële wedstrij den voor Ajax. In 66 competitiewedstrijden scoorde hij zes keer. Bergdolmo belandde in 2000 via Rosenborg BK in Amsterdam. Vorig sei zoen raakte hij onder trainer Ronald Koeman zijn plaats in het basiselftal kwijt. ANP/SID Bernie Ecclestone. foto Odd Andersen/EPA Gerets-aankoop was. Ik mocht vorig jaar nog mee naar China, speelde ook tegen Thailand en China. Maar Gerets werd daar ontslagen. Hiddink kwam. Die had net Kasper Bögelund zien excelleren op het WK. Al snel bleek dat hij het niet in mij zag zitten. En ik had geen zin om op de tribune te zitten. Dat vrat aan me. Op een gegeven moment dacht ik écht dat ik geen bal meer kon schoppen. Dat was heel erg." Bij AZ werd Lamey in de win terstop herenigd met Adriaan se, die hem als hoofd opleidin gen van Ajax op dertienjarige leeftijd al van De Volewijckers naar Ajax had gelokt. Hij speel de acht jaar bij Ajax, maar de laatste drempel op weg naar Ajax 1 bleek centimeters te hoog. „Het was een chaotische tijd, waarin Morten Olsen en Jan Wouters werden ontslagen. Nu worden stilaan jonge spelers ingepast omdat er rust is. Toen niet. Daarvoor was het daar een janboel." RKC, PSV, AZ en nu FC Utrecht, in nog geen twee sei zoenen tijd. Lamey snakt naar rust, is op zoek naar een voet- balthuis. „Ik heb vertrouwen en vrijheid nodig. Ik hoop dat ik dat bij FC Utrecht vind. Het gaat me erom een goed seizoen te draaien. Noem het een nieuwe start. Alweer." GPD door Jaap van Essen NIJMEGEN - Formule 1 is een ongekende commerciële hit. Het rondtrekkende circus is één van de populairste sporten ter we reld. Er gaat dan ook een bijna oneindige hoeveelheid geld in om. Niemand betwijfelt of de Formule 1 veel, zo niet alles te danken heeft aan de kleine man die de sport groot maakte: Ber nie Ecclestone. Tegelijk is de machtige Brit niet bepaald populair in de wereld van de autoconstructeurs, ban denfirma's, circuitdirecties, sponsors en coureurs. Integen deel, velen kunnen zijn bloed wel drinken. Niet zo vreemd, want Ecclestone is een niets en niemand ontziende zakenman. De man eet euro's, slaapt dol lars, en drinkt Zwitserse Francs, om maar een bekende reclamekreet te misbruiken. Onderzoeksjournalist Terry Lo- vell, ook een Brit, heeft een poging gewaagd de mens Ec clestone en de opkomst van zijn imperium te ontrafelen. Geen geringe opgave, maar Lovell is voor geen kleintje vervaard. Hij ontvouwde al eens de merk waardige geldstromen in de An glicaanse kerk. Ook in het geval Ecclestone haalde Lovell een enorme hoeveelheid leuke din gen boven water. Hij presenteert ze allemaal in het 384 pagina's tellende boekwerk 'Miljoenen- race'. Ecclestone zelf werkte niet of nauwelijks mee aan het boek. Hij stond eenmaal een kort vraaggesprek toe, maar ging toen bijna nooit in op concrete vragen en gaf al helemaal geen duidelijke antwoorden. Lovell schreef een soort biografie, maar Ecclestone wil er niets van weten. Dat geeft meteen het probleem dat Lovell wel heel veel zaken aanstipt, maar bijna geen keiharde feiten kan ople pelen. Het boek krijgt daardoor een heel hoog 'het zou zo gegaan zijn'-gehalte. 'Miljoenenrace' is enerzijds een fascinerend leesboek, maar te gelijk een geschrift waar bijna niet doorheen te komen valt. De journalist Lovell heeft zich blijkbaar voorgenomen werke lijk ieder weetje en wissewasje dat hij in zijn aantekeningen had staan, ook daadwerkelijk in het boek te krijgen. Dat levert een enorme brij non-informatie op, waardoor de lezer al snel door de bomen het zicht op het bos dreigt te verliezen. Maar goed, wie zich door de stortvloed heenwerkt, krijgt wel waar voor zijn geld: een aar dig inzicht in de wijze waarop Ecclestone zijn imperium (ge schat vermogen vijf miljard dol lar) opbouwde. Als jochie ver kocht hij broodjes, daarna oude motoren en daarna kroop hij langzaam naar de machtsposi ties binnen de Formule 1. Be gonnen als een soort vakbonds leider voor de eigenaren van de racestallen werd hij bijna onge merkt de eigenaar van de hele Formule 1. Eén van de belangrijkste con clusies van Lovell is nog wel dat Ecclestone eigenlijk nooit de man was die de grote ideeën kreeg. Ecclestone was echter wel steevast de eerste die het po tentieel zag van, en aan de haal ging met de briljante plannen van anderen. En dat is blijkbaar de gave die het meeste oplevert. Terry Lovell: Bernie Ecclestone's Miljoenenrace, uitgeverij Tirion Sport, ISBN 90-4390-517-8. Prijs: 21,50 euro. GPD MONTREAL - De Grote Prijs van Canada zal in 2004 niet plaatsvinden. De wedstrijd op het stratencir- cuit van Montreal is door for mule-1-baas Bernie Ecclestone van de kalender gehaald. Dat heeft de Canadese organisatie gisteren bekendgemaakt. Vol gens de Canadezen zou het ver bod op tabaksreclame de oor zaak zijn van deze verrassende beslissing. AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15