PZC Steile glooiing, stinkend wier, veel afval Met vakantie? iReumalijn Goes brandt spoorstudie af i;] Rijkssteun aan Kliq is volgens Artemis oneerlijke concurrentie Verras een ander met uw krant. Gemeenten in de problemen door tekorten Rijk z rV\ weekenddiensten w vrijdag 8 augustus 2003 Verzoek Huisartsen Tandartsen Verloskundigen Dierenartsen Apotheken Thuiszorg VAKANTIESERVICE-ANTWOORDFORMULIER Op nevenstaande bon kunt u als abonnee aangeven wat u met de krant wilt doen gedurende uw af wezigheid. Bezorgen bij de buren of familie in uw omgeving, per post opsturen naar het vakantie adres (binnen Nederland) of waar debonnen voor losse nummers. De bon kunt u in een gefrankeer de envelop sturen naar PZC, Afdeling Lezersservice, Postbus 3229, 4800 MB Breda. U kunt ook het formulier op de website invullen www.pzc.nl - kopje 'abonneren'. De bon dient uiterlijk 2 weken vóór de ingangsdatum binnen te zijn. Alleen volledig ingevulde bonnen kunnen worden verwerkt. Wilt u meer informatie, bel de afdeling Lezersservice: 0800-0231231 (gratis). Ter voorkoming van onjuiste adressering, kunnen opdrachten per telefoon NIET in behandeling worden genomen. maandag t/m vrijdag 10 -16 uur 0,10 pm) 0900-2030300 Kritieke zone Uitvoerbaar Weerkaatsing Burgers ontzien bij bezuinigingen door Maurits Sep GOES - Hadden de gemeenten net alle gaten in de begrotingen gedicht, komen er weer allerlei onheilsberichten uit Den Haag op hen af. De tekorten van het Rijk schieten met miljarden te gelijk omhoog. De wethouders van financiën kunnen opnieuw beginnen. 'Behoorlijk teleurge steld', is de Borselse wethouder M. Vermue. „Maar de belastin gen gaan niet omhoog. De bur ger krijgt het toch al behoorlijk voor de kiezen." De gemeenten wisten al maan den dat ze veel minder te beste den zouden krijgen. Het Rijk moet bezuinigen en de gemeen ten doen daar verplicht aan mee. „We mogen niet moppe ren", reageert D. van der Zaag, voorzitter van de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten (VZG „Want toen het goed ging met het Rijk, kregen we meer geld en profiteerden wij mee." Daarom, zegt Van der Zaag, morren de gemeenten niet nu er ingeleverd moet worden. „Maar we waarschuwen wel. Want glo baal moeten we als gemeenten eenderde tot tweevijfde van on ze geldstroom inleveren. Dat lukt niet meer met hier en daar een beetje bezuinigen." Van der Zaags eigen gemeente, Goes, moet twee miljoen euro op een begroting van tachtig mil joen inleveren. „Het zal lukken, maar pijn doen." De gemeente raad moet maar zeggen waar dat geld vandaan moet komen. Subsidies omlaag? Minder geld uitgeven aan dure projecten? Meer werk met minder mensen? Belastingen omhoog? „Elke gemeente moet het voor zichzelf uitmaken", zegt Van der Zaag. Als voorzitter van de VZG geeft hij zijn leden wel het advies burgers zo lang mogelijk te ontzien. „Die moet de broek riem toch al aanhalen omdat het Rijk bezuinigt. Je kunt beter zo verstandig mogelijk bezuini gen. Zorg er wel voor dat de be groting sluitend is, anders kom je onder toezicht van het Rijk te staan en dan gaat Den Haag de tarieven voor lokale belastin gen bepalen. En in deze tijd wil je je autonomie niet kwijtra ken." Terneuzen, dat al veel moeite had de begroting rond te krij gen, ziet het probleem alleen maar groter worden. De herin deling heeft een flinke schuld nagelaten. Toch gaan de belas tingen niet omhoog. „We zullen nu wel elk dubbeltje drie keer omdraaien", kondigt de voor lichter aan. Van paniek wil Ter- neuzen niet weten. Vlissingen evenmin. Wethouder P. van der Maden zit niet met de handen in het haar. „Wij hebben de uitke ring van het Rijk altijd laag in geschat dus wij verwachten geen problemen." Schouwen-Duiveland besloot echter onmiddellijk tot een oprichting van een speciale werkgroepwant de hele samen leving van het eiland zal het voelen, voorspelde wethouder J. van Felius. Sluis ziet het tekort volgend jaar oplopen tot twee miljoen euro, rekent wethouder R. Leentfaar voor. „We komen met de al ingeboekte bezuinigen een heel eind in die richting. Er blijft een gat over van pakweg drie ton. De raad was terughou dend over verhoging van de on roerend zaakbelasting, maar dat moeten we nu toch gaan overwegen." Wethouder Vermue van Borsele vindt het voorlopig 'niet be spreekbaar' de belastingen te verhogen. En het hoge ambitie niveau van de gemeente laat ze ook onaangetast. „Het zal crea tiviteit vereisen om de ambities op peil te houden, maar we zijn nog steeds niet armlastig. Wel moeten we de broekriem aanha len. Een half miljoen euro is toch een zeer fors bedrag. Het wordt goed zoeken." Net als Vermue ziet burgemees ter A. de Bruijn van Veere met angst Prinsjesdag tegemoet. De Bruijn waarschuwde haar raad in juni al dat vanaf 2005 de kaasschaaf niet genoeg geld meer zal opleveren. Misschien, geeft ze toe, moet nu al dieper worden gesneden. Als dat kan tenminste. Of moeten toch de belastingen omhoog? „Maar dat moet de raad beslissen." P -r - x >- rtr '~?v< .r -r V" \Z.1," -- J -■ door Maurits Sep MIDDELBURG - Directeur J. Poorter van het reïntegratie- bureau Artemis in Middelburg protesteert bij minister Zalm van Financiën tegen de steun van 43 miljoen euro die het Rijk geeft aan reïntegratiebedrijf Kliq. Volgens Poorter is er sprake van oneerlijke concurrentie. Zij overweegt de Nederlandse Me dedingingsautoriteit (NMa) in te schakelen. Kliq, waarin de vroegere ar beidsbureaus zijn opgegaan, was bijna failliet. Het Rijk, dat de enige aandeelhouder van Kliq is, heeft uiteindelijk 43 miljoen euro toegezegd voor een saneringsoperatie. Met ingang van dit jaar moet Kliq echter een commerciële strijd voeren met andere reïntegratiebureaus zoals Artemis. Poorter vindt de staatsstei aan Kliq daarom onjuist. In et brief aan minister Zalm van F nanciën vraagt zij om ophelp ring. Bovendien wil zij weten de concurrenten van Kliq, zog haar eigen bureau, ook een nanciële injectie' tegemoet kit nen zien. Poorter heeft tevensi een brief aan zeshonderd ande reïntegratiebureaus om stei gevraagd bij een gezamenlijl claim van eveneens 43 milj# euro. Verder roept Poorter haar col ga's/concurrenten op mee doen aan een procedure bij NMa. Dat is de organisatiei toeziet op (on)eerlijke concti rentie. Eerdere vragen die zij de Tweede Kamer stelden, den volgens Poorter weliswa tot een onderzoek in opdrat van de Kamer, maar het re port was in haar ogen onbrut baar. ''A' J Op het strandje De Schelphoek in Serooskerke ligt een grote hoeveelheid stinkend wier. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - Er staat maar één afvalbak aan de binnenkant van de dijk bij het strandje van Borrendamme in Zierikzee. Die wordt één keer per week geleegd en puilt nu dus vaak uit. De recreanten laten aan de fietsroute langs de Oosterschelde erg veel rotzooi achter en aan het strandje bij De Schelphoek in Serooskerke ligt weer een grote hoeveelheid stinkend wier. Het zijn veel gehoorde klachten over de kleine strandjes waar vooral de bewoners van Schouwen-Duiveland graag komen. Lenie Quist is opgegroeid aan de Boerenweg in Zierikzee en sinds haar jeugd verknocht aan het strandje bij Borrendamme. Wat be treft de afvalbakken wijst ze niet direct be schuldigend naar de gemeente. „Mensen kunnen hun troep best zelf in een plastic zakje mee terugnemen.", vindt Quist. Ze zwemt tegenwoordig wat minder vaak bij Borrendamme, maar dat heeft niks met ergernis over het afval te maken. „Ik ga te genwoordig vaker met mijn man een stuk fietsen langs de zeedijk, want we krijgen zo'n moeite met die steile glooiing. Als ze daar nou eens een trapje zouden neerleggen om gemakkelijker in het water te komen." Volgens Quist zouden daar veel oudere men sen mee gebaat zijn. Het verbaast haar dat er niet méér ongelukken gebeuren als ze ziet hoe moeilijk sommigen vaak over de steil liggende basaltblokken moeten klauteren. Zij betreurt dat, want velen vinden het heerlijk om bij Borrendamme te zwemmen. „Het gebied is niet in eerste instantie be doeld voor recreatie, dus is het ook niet ons beleid daar voorzieningen voor te treffen. Je kunt er wel afvalbakken neerzetten, maar dan komt er ook steeds meer rommel in en naast te liggen. Dat moet dan ook weer afge voerd worden en we zijn nou eenmaal geen reinigingsdienst"zegt Tineke Huisman van het Waterschap Zeeuwse Eilanden. Volgens haar zou die trap naar het water nog wel te overwegen zijn als er meer van dit soort warme zomers komen en er steeds meer mensen gaan zwemmen bij Borrendamme. „Het strandje behoort niet tot onze verant woordelijkheid. Dat wij er een afvalbak neerzetten, doen we omdat de beherende in stantie, het waterschap dus, dat nalaat", zegt K. Koenraadt van de gemeente. De dorpsraad Serooskerke heeft volgens bestuurslid Joke Hagesteijn-De Rijke deze week bij de gemeente aan de bel getrokken met het verzoek de grote hoeveelheid stin kend wier die daar het strandje bedekt te verwijderen. „Ze hebben toegezegd dat bin nenkort te doen. Dat hoop ik maar, want nu blijft er bijna gaan strand over en dat is toch jammer", aldus Hagesteijn. 9 en 10 augustus 2003 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Walcheren Huisartsenpost Walcheren Koudekerkseweg 86, Vlissingen tel. 0900-1985 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in het weekend of tij densfeestdagen) Huisartsengroep 'de stad Middelburg' Patiënten huisartsen Albers, Angkotta, Bruynzeel, Van den Haak, Heere en Wor- telboer. zaterdag: J. L. F. Wortelboer, Korendijk 36, tel. (0118)644301. zondag: S. A. van den Haak, Rouaanse- kaai 47, tel. (0118) 644301. Inloopspreek uur 12.30-13.00 en 17.30-18.00 uur. De Veerse Huisartsen Patiënten huisartsen: Rullens, Bats, Ubels, Van Tol, Van Eede, Spekhorst, Van der Male en Huisman, vrij. 17.30-ma 8.00 uur: R. v. Tol, Markt 36, Veere, tel. (0118) 501271. F. v. Eede, de Casembrootstraat 24, Westkapelle, tel. (0118) 571234. Walcheren M. H. Rackwitsz, Volderijlaagte 1, Mid delburg, tel. (0118) 635688. Spreekuur 11.00-12.00 uur. Vlissingen,don. 20.00-vrij. 20.00 uur: H. de Pundert, tel. (0118) 471140. vrij. 20.00-zon. 22.00 uur: J. van Die- rendonck, tel. (0118) 471140. Middelburg, vrij. 21.30-zon. 21.30uur' Adriaansen, tel. (0118) 626045 Landbouwhuisdieren: tel. (0118) 633803. Kleine huisdieren: Mw. J. Oostenbrut Oude Domburgseweg 33-a, Oostkapi tel. (0118) 581443. Spreekuur 11.00- 12.00 en 17.00-18.00 uur. Landbouwhuisdierenpraktijk Walcl* ren (grote huisdieren): Oude Dombr seweg 33a te Oostkapelle tel. (0118) 633803, za. en zo. visites aanmelden», 08.00-09.00 uur. Dierenartsenpraktijk Meliskerke: R.Rc kam, Kelderweg 1, tel. (0118) 592838. Vogel- en Egelopvang De Mikke: Heil Ie weekend bereikbaar onder tel. 0111 628288. Stadsgewest Vlissingen/Middelburg 24-uursdienst (voor spoedeisende re cepten): Apotheek Stromenwijk-'tZar Langevieleweg 81, Middelburg, tel. (0118) 635565. Zat. 10.00-19.00 uur: Apotheek Pape gaaienburg, winkelcentrum Papegea enburg 24-26, Vlissingen, tel. (01181 466345. Walcheren: voor gezinsverzorging,» verpleging en uitleen verpleegartik» tel. 0118-684000. Naam Straat Postcode Woonplaats Telefoon E-mail maakt gebruik van één van de onderstaande aan te krui sen vakantieservicemogelijkheden in de periode (mini maal 1 week) datumt/m datum ander bezorgadres in verspreidingsgebied (gratis) waardebonnen voor krant op vakantieadres in Zeeland (gratis) postverzending Nederland 0,50 per dag) restitutie abonnementsgeld 5,00 in rekening) Tijdelijk bezorg- of vakantieadres Naam Naam hotel, camping, park Straat Postcode Woonplaats ReumaWelke reuma Er zijn zo'n 130 verschillende soorten reuma. Een op de tien mensen heeft er last van. Ze heb ben alle met pijn en stijfheid in en rond gewrichten te maken. Reumatoïde artritis en artrose zijn de meest bekende. Andere zijn fibromyalgie, jeugdreuma, lupus en de ziekte van Becherew. Als de dokter een vorm van reuma heeft vastgesteld, bij u zelf of bij iemand van wie u houdt, dan zit u met allerlei vra gen. Die kunnen meestal beant woord worden door de Reuma- lijn. Daar zitten mensen die veel van reuma weten, van de ziekte zelf en van de praktische proble men er omheen, soms uit eigen ervaring. Met elke vraag bent u welkom. Bel gerust. Of kijk op: www.reumalijn.nl Voor al uw vragen over reuma Volgens de gemeente Goes staan ook huizen langs de Parallelweg binnen de kritieke zone van het vervoer van gevaarlijke stoffen over It spoor. foto Willem Mie<< door Rolf Bosboom GOES - Goes heeft duidelijk zijn best gedaan op zijn in spraakreactie op de plannen voor geluidswerende maatrege len langs de spoorlijn. De kri tiek van de gemeente, die met veel cijfers wordt onderbouwd, is niet mals. Bij de voorberei ding van de plannen is fout op fout gestapeld: verkeerde aan names, verkeerde berekenin gen, verkeerde conclusies. Neem de getallen op basis waar van is bepaald waar langs het spoor geluidsschermen nodig zijn en hoe hoog die moeten worden. Gekeken is naar de toe name van het lawaai in verhou ding dat het geld dat een scherm kost. Goes toont aan dat dat op basis van die methode verschei dene huizen wel in aanmerking komen voor een scherm, terwijl die niet in de plannen zijn opge nomen. Bovendien ontbreekt voor de gebruikte richtlijnen een wettelijke basis. Ook zijn de gehanteerde prijzen voor een scherm veel te hoog, met als ge volg dat er op papier minder huizen in aanmerking komen voor geluidswerende maatrege len. Goes stelt dat de gehanteer de bedragen anderhalf keer ho ger liggen dan de werkelijke. Ook probeert de gemeente aan te tonen dat er ten onrechte geen rekening is gehouden met tril- lingshinder. Het model waar mee de hinder is berekend noemt zij 'onvolledig, niet juist, geen relatie met de praktijk hebbend en zich niet richtend op de ware bron van de klach ten'. Volgens Goes liggen 96 hui zen binnen de zone waar sprake is van serieuze trillingshinder, overlast die zeker zo erg zou zijn als geluidshinder. Een ander punt dat de gemeente grote zorgen baart, is de veilig heid. Doordat er meer treinen met gevaarlijke stoffen gaan rij den, neemt de onveiligheid ook toe. Eerdere onderzoeken heb ben al laten zien dat 2 6 huizen of flatgebouwen binnen de kritie ke zone (34 meter van het spoor) zijn gelegen. Desondanks is er geen rekening mee gehouden. Het aantal van 26 klopt boven dien niet, stelt Goes. De ge meente komt in totaal tot 96 huizen en flatgebouwen (vooral aan de Parallelweg en Willem Zelleweg), waaronder een ge deelte van het ouderencomplex Rubenshof. Maatregelen om het risicogebied te beperken, zoals het terugdringen van het LPG- vervoer, zijn daarom noodzake lijk. De plannen van het ministerie van Verkeer en Waterstaat be staan uit het plaatsen van scher men en het vervangen van houten dwarsliggers door be tonnen, die minder lawaai ma ken. Goes hamert erop dat er veel meer moet worden gedaan om de geluidsproductie te be perken. Door de toename van het goede renvervoer en de eventuele komst van de Westerschelde Container Terminal neemt de geluidshinder in de periode tot 2015 toe met zeven decibel. Be tonnen dwarsliggers leiden tot een afname met twee decibel. Het aanbrengen van zogeheten raildempers draagt ook twee decibel bij. Als de treinen 's nachts niet harder dan veertig kilometer per uur rijden, levert dat nog eens vier decibel op. Door die maatregelen te combi neren is het dus mogelijk de toe name van de geluidshinder vol ledig teniet te doen, aldus de gemeente. Bovendien is er geen sprake meer van trillingshinder als de treinen veertig kilometer per uur rijden. Nog beter vindt Goes het om de hinder helemaal weg te nemen. Onderzoek van de provincie heeft uitgewezen dat een goede- renlijn langs de A58 'duur maar technisch uitvoerbaar' is. Ook is het denkbaar al het spoorver voer richting de snelweg te ver plaatsen. Een derde mogelijk heid is het verleggen van oostelijke deel van de spoorlij tot aan Goes naar een tracé bij de lijn van de Stoom® Goes-Borsele, zodat het Goe NS-station een kopstati: wordt. Het 'ondertunnelen'r een deel van de spoorlijn is' de gemeente betreft ook eenH lossing. Dergelijke ingrep zorgen er meteen voor dat doorstroming van het auto® keer gewaarborgd blijft. Geluidsschermen blijven wat gemeente betreft 'volstrekt® acceptabel': ze zorgen voor« nog grotere barrière tus Goes-Noord en -Zuid, bes ners verliezen er hun uit® door, ze belemmeren de hit verlening bij ongevallen op spoor en ze verminderen 1 zicht van treinmachinisten overwegen. Weliswaar hebbe schermen een nuttig effect huizen die uitkijken op spoorlijn, maar de wijdere0 geving schiet er weinig mee; Door weerkaatsing tegenluc' lagen kan het lawaai in sti nachten kilometers ver te hoi te zijn. De gemeenteraad spreekt de inspraakreactiej is na te lezen op de website1- de gemeente en in het stadse toordonderdag 21 augustus- dens een extra raadsverg»- ring.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 12