Feest blijft uit bij vrijlating Palestijnse gevangenen Tijgers zoeken verkoeling Rechter veegt fotoverbod huis prins van tafel 21 5 6 lï MÊÊfflfÊÊÊBÊIIÊKÊÊÊÊM >p 1W Kunst van de DDR t Mogelijk grote gevolgen voor hoogte van uitkeringen en kinderbijslag Klappen over toiletgeld 1 Slachterijen jj zijn bang voor meer aanslagen PERRY INQ Ab Burner MAAKT ERIEEN SPORT VAN! Indonesië zoekt koper bombus Dexia sleept klanten voor rechter Hulst dubt over nieuwe vlag Ajax zoekt talenten in het westen Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- m31° Tropisch warm hec 246e jaargang no. 187 ^donderdag 7 augustus 2003 nummer 1,10 losnumrr CAO's Geen leiders Deze week: www.perrysport.nl I3900 Smog 8 713214 000002 J Zonnig en snel warm. Eerst een matige oostenwind, vanmiddag draaiend naar het westen. Maximaal rond 31 graden. internet: www.pzc.nl 2# mmmm Inflatie blijkt verkeerd berekend chei oud en niet rloorïim Preger iet! dej mbt njdï naai sie. ïr A lorti Schi edi VOORBURG - De inflatie in Nederland is te hoog uitgevallen door een re kenfout van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De zogeheten con sument enprijsindex over het afgelopen jaar moet met enkele tienden van een procentpunt naar be neden worden bijgesteld. Hoe groot de afwijking precies is, heeft het CBS nog niet bere- r kend. De inflatiebereking is fout gelopen doordat informa tie over de prijzen in super- ik ij markten verkeerd is verwerkt. De consequenties van deze re kenfout zijn het afgelopen jaar steeds verder opgelopen, aldus ehj het CBS gisteren, line jN tot m Het CBS heeft accountantsbu reau KPMG ingeschakeld om de oorzaken van de fout te achter halen. Die omissie zat in een computerprogramma van het CBS zelf. De geplaagde soft ware is volgens een woordvoer der uitvoerig getest. In juni kwam het oude inflatie cijfer uit op 2,2 procent. Over heel 2002 was dat 3,5 procent, maar ook dat wordt waar schijnlijk aangepast. Een bij stelling kan grote consequenties hebben. Tal van overheden en maatschappelijke organisaties maken gebruik van het inflatie cijfer voor bijvoorbeeld de hoogte van uitkeringen, kinder bijslag en CAO-onderhandelin- gen. Verder bepaalt de inflatie voor een deel de hoogte van de uitkering van pensioenfondsen. Het CBS heeft betrokkenen, zo als ministeries, geïnformeerd. Het CBS berekent de inflatie maandelijks aan de hand van een boodschappenlijst. De kas sabon leert hen hoeveel de pro ducten in prijs zijn gestegen, en dus hoe hoog de inflatie uitvalt. De boodschappenlijst geeft een beeld van de prijzen van de goe deren en diensten die een gemiddeld huishouden in Ne derland gebruikt. Voor alle pro ducten uit dit mandje wordt een apart inflatiecijfer berekend. Al deze cijfers opgeteld leiden tot het inflatiecijfer voor Neder land. In het boodschappen- mandje zitten onder meer verse groenten, kleding en de tele foonrekening, maar ook een en treebewijs voor het museum en de hondenbelasting. De verlaging van het inflatiecij fer door het CBS heeft direct in vloed op de resterende CAO-on- derhandelingen voor dit jaar. Dat zei algemeen directeur N. van Resteren van werkge versvereniging VNO-NCW. Zijn collega A. van Delft van MKB Nederland wil zelfs een stap verder. Hij pleit ervoor om het te veel aan loon dat op basis van het oude inflatiecijfer is afge sproken in de CAO's in 2004 deels terug te vragen. De vakbonden stellen dat het gaat om minimale afwijkingen. De invloed zal niet al te groot zijn. Daarom maken ze zich geen zorgen over de onderhan delingen. ess: :am; (ion RENESSE - Een negentienjari ge toeriste uit het Brabantse plaatsje Zeeland is gisteren vroeg in de ochtend geslagen door een toiletjuffrouw, omdat zij niet wilde betalen voor het toiletbezoek. In de horecazaak waar dat ge beurde, aan de Hoge Zoom in Renesse, moeten alle gasten hiervoor betalen. De negentien jarige hield aan de klappen een bloedneus over. DEN HAAG - Slachterijen vre zen nieuwe aanslagen van radi cale dierenactivisten. Branche organisaties hebben hun leden gewaarschuwd extra alert te zijn. Drie weken geleden ging in Breukelen een slachterij in vlammen op. Die aanslag werd geclaimd door het Dieren bevrijdingsfront (DBF). De schade loopt in de miljoenen èii| euro's. Na deze aanslag kregen bran cheverenigingen 'het signaal extra alert te zijn'. Douwe Hal- besma, voorzitter van de Ver eniging van de Nederlandse Pluimveeverwerkende Indu strie, wil niet zeggen van wie dit nel signaal afkomstig is, maar 'we ipi hebben aanwijzingen dat we aalt heel voorzichtig moeten zijn', ïtaj De vereniging heeft haar twee- la honderd leden per e-mail ge waarschuwd voor de dreiging. De Centrale Organisatie voor de Vleessector (COV) deed vrijdag een soortgelijke brief uit naar honderd slachterijen. Halbesma zegt zich zorgen te ar maken om zijn leden. „Het iU werkt niet bepaald bevorderlijk tie als je voortdurend een dreiging de, voelt." Hij pleit voor meer in spanning van de politie om de daders van de aanslagen te vin den. Slachterijen en uitsnijderijen ij worden aangemoedigd contact met de lokale politie te onder- 0 houden en eventueel een eigen bewakingsdienst in te schake- ■o len. >v> Radicale dierenactivisten ver gelijken de bio-industrie met concentratiekampen en slach terijen met de gaskamers. Op in ternetpagina's staan lijsten van gepleegde aanslagenGPD Twee Palestijnen kussen elkaar voor de vrijlating van een van hen. door Ad Bloemendaal TEL AVIV - Israël heeft meer dan driehonderd Palestijnse ge vangenen vrijgelaten. Het gaat om een gebaar aan het Pales tijnse Bestuur, want het 'route- kaart'-vredesproces maakt niet duidelijk melding van gevange nen. Toch vieren de Palestijnen geen feest. Ze noemen het Israë lische gebaar 'bedrog' en 'een show voor de media', omdat on geveer zesduizend gevangenen blijven waar ze zijn. De vrijgelatenen zijn meren deels licht gestraften, wier straf er bijna op zat. Na een medisch onderzoek werden ze geboeid in bussen naar de grens met de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook gebracht. Eerder hadden ze documenten moeten ondertekenen waarin ze verkla ren verder af te zien van anti-Is raëlische acties. Familieleden en vrienden stonden achter hek ken te wachten, blij hun gelief den in de armen te kunnen slui ten. Maar de geestdrift was niet te vergelijken met scènes in het verleden, toen langgestrafte Pa lestijnen onverwacht in vrijheid kwamen. De meeste gevangenen maakten V-tekens vanachter de busra- men toen ze aan de grens kwa men. Daarna kusten ze de grond. Naast de vreugde was er teleurstelling over de omvang van de Israëlische maatregel. „Ik ben blij, maar er kan geen vrede komen zonder dat alle ge vangenen worden vrijgelaten", was de reactie. Het Palestijnse Bestuur heeft besloten geen feestelijkheden te organiseren voor de vrijgelaten gevangenen, uit protest tegen wat het omschrijft als 'het Israë lische bedrog' en 'de Israëlische media-show'. Ook de islamiti sche organisaties zijn verre van gelukkig. Ze hebben gedreigd het voor drie maanden afgekon digde staakt-het-vuren niet te verlengen als Israël weigert alle zesduizend gevangenen te laten gaan. Van de 334 Palestijnen die zijn vrijgelaten zaten er 157 vast zonder voor de rechter te zijn gebracht. Onder de vrijgelate- foto Avi Ohayon/AFP nen zijn geen leiders van mili ties of politieke organisaties en geen 'mensen met bloed aan de handen'. Maar de Israëlische gevangenissen zijn nauwelijks leger geworden, omdat het land sinds de afkondiging van de wa penstilstand 320 Palestijnen heeft gearresteerd. Van hen zit ten er nog 146 vast. GPD door Raymond de Frel CADZAND-BAD - In de koepel van de circustent is het zo'n zes tig graden en de dieren hebben allesbehalve puf om hun kun sten te vertonen. De directie van het Staatscircus van Moskou- Holiday heeft vanwege de ex treme hitte besloten de voorstel lingen vandaag en morgen in Axel af te gelasten. Het circus staat momenteel in Cadzand-Bad en ook daar is het allesbehalve prettig werken. „We hebben vanochtend gere peteerd, maar het was onbegon nen werk. De trapezewerkers moeten onder bloedhete om standigheden in de nok van het circus werken, want hoe hoger in de tent, hoe warmer. En de dieren liggen op apegapen", al dus artistiek directeur Hans Martens. Martens nam gister ochtend poolshoogte in Axel en constateerde dat het daar nog een paar graden warmer en bo vendien windstiller was dan aan de kust. „Daarom houden we vandaag twee extra voor- Advertentie Buiktrainer zoals gezien op TV De tijgers van het Staatscircus Moskou-Holiday hebben het nog re latief goed, met een ingebouwd 'zwembad' in hun wagen. foto Wim Kooyman stellingen in Cadzand-Bad. We koelen de dieren continu. De tij gers zoeken in hun wagen ver koeling in een ingebouwd zwembad, de paarden staan in een tent die aan de zijkant open is en de katten zitten in een zon werend onderkomen", vertelt Martens. Voor de voorstellingen in Axel waren in de voorverkoop 27 kaarten verkocht. Die kunnen worden ingeleverd bij de voor verkoopadressen. Het circus hoopt in een later stadium als nog in Axel voorstellingen te ge ven. De provincie Zeeland waar schuwt haar inwoners voor ern stige smog. Vanaf 240 microgram ozon per kubieke meter is er sprake van ernstige smog; in het meet station in Zierikzee werd giste ren een waarde van 247 vastge steld. De provincie adviseert inwo ners van de stad tussen 12.00 en 20.00 uur geen zware lichame lijke arbeid te verrichten in de buitenlucht. Daarnaast wordt geadviseerd om alle buiten sportactiviteiten te schorsen. pagina 5: meer doden door hitte pagina 15: de vuilnisman zwoegt voort pagina 17: brandweer paraat Bij het ministerie van Financiën bestaat niet de indruk dat het neerwaarts bijstellen van het inflatiepercentage door het CBS zal leiden tot grote gevol gen in het te voeren beleid. Di verse producten en diensten zijn mogelijk te duur door de ver keerde berekening van de infla tie door het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De prijzen van onder meer trein kaartjes en telefoontjes worden jaarlijks aan de hand van het in flatiecijfer vastgesteld. ANP pagina 4: slecht voor imago De Indonesische politie toonde gisteren tijdens een persconferentie een getekend portret van de laatste koper van het voertuig, een Toyota-bus- je, waarmee de aanslag in Jakarta is gepleegd. Het zou gaan om een man van rond de dertig die oor- spronkelij k afkomstig zou zijn uit Lampung op Zuid-Suma- tra. Dexia Bank gaat 15 0 cliënten voor de rechter slepen, omdat ze hun aandelenleasecontract niet meer nakomen. Dit ondanks het verzoek van minister Zalm van Financiën om bo ze beleggers te ontzien zolang het conflict niet is op gelost. Burgemeester en wethouders van Hulst kunnen maar niet kiezen wat er voortaan op de gemeentevlag moet staan. Na de herindeling is besloten dat er een nieuwe vlag moest komen, maar het college van B en W kan nog geen keuze ma ken uit de ontwerpen. De beslissing is daarom maar uitgesteld. Ajax gaat een samenwer kingsverband aan met de Royal Orlando Football Acadamy. Dat maakte de club bekend op de Open Dag. Daarop werden hon derd mensen onwel door de hitte. De brandweer sproeide de toe schouwers wel voortdurend nat. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 6; radio en televisie: 9; zeeland: 11,13,15 en 17, sport: 19 en 20; kunst uit: 2122,23,24 en 25. van onze redactie binnenland DEN HAAG - De rechter in Den Haag heeft gisteren geen spaan heel gelaten van het verbod op fotograferen bij het woonhuis van prins Willem-Alexander in Wassenaar. Rechter R. Paris noemde de verordening een te zwaar middel om de privé-sfeer van de bewoners van villa Ei kenhorst te beschermen. De uitspraak is de uitkomst van een kort geding dat de Neder landse Vereniging van Journa listen (NVJ) en het Genootschap van Hoofdredacteuren aan spanden tegen de gemeente Wassenaar. Algemeen secretaris Verploeg van de NVJ toonde zich zeer opgelucht dat voorzie- ningenrechter R. Paris 'het grondrecht om nieuws te garen niet heeft aangetast'. De rechter stelde dat in deze zaak twee grondrechten tegenover elkaar stbnden: het recht op privacy en het recht op vrije meningsui ting, waaronder nieuwsgaring valt. Bij de beperking van een grondrecht moet rekening ge houden worden met proportio naliteit, aldus Paris. De ge meente had volgens hem niet di rect naar het zwaarste middel moeten grijpen, maar eerst an dere dingen kunnen proberen. Zo kan Wassenaar andere hek ken plaatsen, zorgen voor dich tere begroeiing of een groter stuk grond rond het huis afslui ten. Burgemeester Muijsenberg van Wassenaar zei dat de ge meente waarschijnlijk in hoger beroep gaat. ANP Advertentie *1», 1» 4 PZC KRANT naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 16,-. straat: nr. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcodestaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: I I I I I I handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 20,50). per kwartaal met automatische incasso (€55,10). per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) - SinHHWWËlIHHHHBMHHHMH 9SB

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1