9 Dorpentocht breekt records Leren zwemmen bij Gebroken Dijk Onverwoestbare oude sluisjes I?» 399 Sluiswachter vrijuit bij dood van zwaan Brandweer twee keer in actie bij vuur in hooi Föhn Uinibusjes rijden rond met platen voor taxi's 'AM GEOPEND BOUWVAK zeeuwse almanak WALCHEREN woensdag 6 augustus 2003 Busjes vanaf de dijk Natuurlijk tijdens de Glashandel Moerstee Dat is gewoon Edah Warsteiner Krat 24 flesjes a 300 ml, vanaf 4IMHL prijs per liter I.I I Kip spareribs kilo 549 Pak 88 stuks of 64 stuks 3-in-l zc ant ilink ben] ze? Dal na; )or Kentekenplaat busj es verwarrend Hoor Ab van der Sluis !,45li VLISSINGEN - GroenLinks in Vlissingen wil duidelijkheid over het gebruik van blauwe kentekenplaten door de kleine busjes van openbaar vervoerder zie: Connexxion. De fractie meent eni dat de platen leiden tot vertwij- srN feling bij rijschoolhouders en taxibedrijven. De lichtblauwe l!'s kentekenplaat is volgens de Rijksdienst voor het Wegver- )m; keer voorbehouden aan taxi's. GroenLinks heeft schriftelijke a's' vragen gesteld over de b,ie: kwestie, latisj 'S6'1 De kleine busjes van Connex- eni xionzijn al een aantal malen on- U1'a derwerp van gesprek geweest in l,ere de Vlissingse politiek. Mensen vinden het niet duidelijk als een dergelijke bus komt aanrijden. Zij weten niet of het nu gaat om een lijndienstbusje of een taxi. Ook voor rijschoolhouders is de blauwe kentekenplaat ondui- ,es,: delijk, vindt GroenLinks. „Moet aan een dergelijke bus nu HJ'j wel of niet voorrang gegeven '™ij worden wanneer deze bij de bushalte wil wegrijden en de ema richtingaanwijzer aanzet. Mag zo'n klein busj e, met een blauwe kentekenplaat, nu wel of niet over de busbaan?" Als op die vraag een bevestigend ant woord komt, dan vraagt Groen Links zich af of taxi's in het vervolg ook over de busbaan mogen. De fractie vraagt het college of de busj es gerekend moeten wor den als taxi's. Anders moet de conclusie luiden dat B en W een onderscheid maken tussen deze twee categorieën weggebrui kers. In Middelburg zijn taxi's en lijnbussen wel gelijk gesteld op bijvoorbeeld de Turfkaai. GroenLinks wil ook weten of de busjes een installatie aan boord hebben, die de verkeerslichten kunnen beïnvloeden. De fractie stelt dat terugdrin gingvan het aantal per auto ver reden kilometers mogelijk is als Drukte bij het startpunt 't Hof Welgelegen in St. Laurens. door Ab van derSluis MIDDELBURG - Een recordaantal deel nemers heeft gisteren meegedaan aan de Terre des Hommes dorpentocht op Wal cheren. Na afloop meldde organisator Rinus van Oeveren dat een kleine drie duizend fietsers de 56 kilometer voltooi den. „Het is een unieke dag geweest." Terre des Hommes kan rond de zesdui zend euro verwachten voor het hospi taalschip Shapla in Bangladesh. Rond kwart over acht 's ochtends stond de eerste ongeduldige fietser al in Mid delburg te wachten om de dorpentocht te verrijden. Hij moest evenwel nog drie kwartier geduld hebben. De fietstocht ging klokslag negen uur van start. Nie mand klaagde bij de organisatie over de tropische hitte. „Mensen reden óf in de bossen en aan de andere kant van de rou te stond een windje dat voor verkoeling zorgde." Van Oeveren was, gelet op de hitte van de afgelopen dagen, bang voor een beperkt aantal deelnemers. Hij kwam bedrogen uit. „We hebben natuurlijk al een aardige tij d met veel zon achter de rug. En j e moet niet vergeten dat een groot deel van onze deelnemers iets ouder is en die komen niet zo veel op het strand." Rond het middaguur waren alle 2200 routeboekjes uitverkocht. „We hebben nog veel mensen moeten teleurstellen, maar aan de andere kant zijn ook hele ge zinnen gaan rijden op één boekje. We hebben daardoor een kleine drieduizend deelnemers gehad. Een dik record. Nor- door Mieke van der Jagt Veel Goesenaren hebben le ren zwemmen bij het Goese Sas. In de tijd dat er nog geen zwembad was, had je daar diep water om de arm- en de been slag onder de knie te krijgen. Wie zich na de Tweede Wereld oorlog de schoolslag eigen wilde maken, begon dikwijls bij het Gebroken Dijkje, ten oosten van de sluis. Daar was het water on diep en veilig, omdat de stroom er nauwelijks invloed had. Daar zorgde de gebroken dijk wel voor, die als een rommelige strekdam het Oosterscheldewa- ter tot rust maant. Nog steeds, trouwens, al is het fenomeen zwemles verplaatst naar profes sionals met een chloorwater- bak. De verzameling betonnen brok ken, versleten bakstenen en Vilvoirdse zandsteen, goed zichtbaar bij laag water, is het resultaat van een van de groot ste dijkvallen die ooit in het ge bied van het waterschap Zeeuwse Eilanden zijn voorge vallen. Het gebeurde op 9 april 1943. Een flinke storm stuwde het water op en aan weerskan ten van de sluis bij Het Goese Sas zakten tientallen kubieke meters klei vanonder de dijken het Oosterscheldewater in. Een paar dagen later brak de dijk aan de kant van de Wilhelmina- Waterschoenen aanbevolen tijdens het zwemmen bij het gebroken dijkje. maal niet gering. Van 1953 heb ben we geleerd dat de dijkbe- heerders het met het onderhoud ook niet al te nauw namen. De nieuwe dijk, die snel daarna werd aangelegd, trok de lijn van Kattendijke naar het Goese Sas helemaal recht. Je kunt nog zien waar de dijk vroeger een hoek maakte. Want hoewel de Oos- terscheldedijken op Deltahoog te zijn gebracht, liggen op het oude stuk nog de Vilvoirdse zandstenen als platte broodjes opgestapeld op de plaats waar foto Willem Mieras de golven het hardst en het vaakst beuken. Op het nieuwe stuk is het donkere basalt ge bruikt. De meest prominente getuige van de calamiteit is het 4L polder door. Hectaren goede landbouwgrond raakten over spoeld, wat een strop was voor de Maatschap de Wilhelmina- polder, die niet alleen een deel van de oogst in het water zag glijden, maar ook een nieuwe dijk moest aanleggen. Boven dien scheelde het weinig of er waren represailles geweest. De Duitse bezetter, die weinig kaas had gegeten van zeeweringen en waterkeringen, was er slechts met de grootste moeite van te overtuigen dat het hier niet om sabotage ging. In een land met zoveel dijken, is het risico van oen dijk- of oeverval, nu een- Uitwateringssluisje bij Nisse. foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt Voorbeelden van ouderwets vakmanschap zijn het, de oude uitwateringssluisjes. Lang nadat ze in onbruik zijn ge raakt, is er nog maar weinig aan kapot. Het waterschap Zeeuwse Eilanden, die de netwerken waarvan deze deel uit maken beheert, doet er weinig aan. Bas van Liere van het water schap: „Als er een weg overheen ligt, moeten we er weieens iets aan opknappen en uit cultuur historisch oogpunt is nog niet lang geleden een oude zeesluis bij Poortvliet gerestaureerd. Maar meestal zijn de bogen zo goed gemetseld, dat het zonder onderhoud ook wel in orde blijft." Op de Notenboomdijk bij Nisse heeft het Zeeuwse Landschap een bord geplaatst om voorbij gangers op zo'n oud uitwate ringssluisje te wijzen. Vanaf de weg is alleen de beton nen bak van het sluismechaniek met het stalen bedieningswerk te zien. Beneden, aan de west kant van de dijk, kun je duide lijk zien dat een stuw in de wa tergang het water in de polder houdt. Het sluisje in de Notenboomdijk was ooit bedoeld om het water van het oudland, de bedijkte landtong waaraan Nisse zijn naam dankt, in zee te laten lo pen in het Zwake, de zeearm die toen nog stroomde op de plaats waar nu de stuw ligt. Maar het Zwake werd ingepolderd en nog eens ingepolderd en nu ligt het er goed openbaar vervoerssys- baar vervoer. GroenLinks wil lijke vragen, van plan is om de De partij heeft de kwestie al eer- beantwoording toen was naar teem is. Wat de partij betreft, vervolgens weten of het college, busbanen in Vlissingen ook der aan de orde gesteld in twee het oordeel van de partij onbe- behoren ook taxi's tot het open- naar aanleiding van de schrifte- open te stellen voor taxi's. commissievergaderingen. De vredigend. foto Ruben Oreel door Ron Maqnée VEERE - De sluiswachter van Veere die zaterdag be trokken was bij de dood van een zwaan gaat vrijuit. Dat stelt J. in 't Veld van de pro vincie Zeeland. Volgens In 't Veld heeft de sluiswachter wel degelijk de noodproce dure in werking gesteld toen de zwaan bekneld raakte. Ook de politie van Zeeland heeft het onderzoek naar de zaak afgesloten Zaterdagmiddag overleed een zwaan bij Veere. Het dier werd geplet door twee sluis deuren. Voordat de deuren helemaal dicht waren pro beerden omstanders de sluis wachter te waarschuwen. De zwaan trachtte volgens ge tuigen nog uit zijn benarde positie te komen door met zijn kop heen en weer te gaan, maar het mocht niet meer baten. Omstanders betoogden dat de sluiswachter niet reageer de op het tumult en de deuren niet stopte. J. in 't Veld, hoofd afdeling Beheer van de pro vincie, bestrijdt deze lezing. „De sluiswachter die op za terdag dienst had, reageerde op het geroep van omstan ders. Ze heeft de noodproce dure in werking gesteld. Maar het zijn zware sluis deuren die met een mechani sche beweging sluiten. Het duurt even voordat de sluis deuren daadwerkelijk stop pen. Dat is nu eenmaal de traagheid van het systeem. Toen de deuren eenmaal stopten, was het al te laat." De consternatie was groot. Mensen gilden en kinderen huilden. Na de dood van de zwaan gingen de deuren weer open en dreef het dier naar het gedeelte waar boten lagen. De zwaan werd uitein delijk uit het water gevist en voor destructie afgevoerd. Volgens In 't Veld is ook de sluiswachter van dienst er helemaal ondersteboven van. „Ze geeft zelf heel veel om dieren en heeft zelf ook vogels. Ze is er verschrikke lijk overstuur van." Volgens In 't Veld zwemmen er bij de sluis doorgaans veel zwanen. „Er zitten er veel, ze worden gevoed door mensen van de boten." De zwanen zwemmen dan ook veel heen en weer, en altij d zonder pro blemen. „Het is bekend bij onze mensen dat de zwanen er zijn. En ze zwemmen altijd net op tijd uit de kolk." De politie heeft inmiddels vijf meldingen van het tragi sche voorval binnengekre gen. „Uit de meldingen blij kt dat iedereen erg is geschrok ken", aldus politiewoord voerder A. Don. Volgens de woordvoerder wordt de sluiswachter niet vervolgd, omdat uit onderzoek is ge bleken dat er geen strafbaar feit heeft plaatsgevonden. Het onderzoek is inmiddels afgesloten. maal gesproken kwamen we nooit uit bo ven de 1800 deelnemers.Terre des Hom mes is niet van plan om volgend jaar meer dan 2200 boekjes te maken. „Zo'n unieke dag kom je maar eens in de zoveel jaar te gen. Misschien is het volgend jaar wel veel minder weer en verkopen we tussen de vijftienhonderd en tweeduizend boekjes. Maar ook dan zijn we harstikke blij." Volgens Van Oeveren is het record aantal deelnemers toe te schrijven aan het actief reclame voeren en de daarmee gepaard gaande publiciteit. gebroken dijkje zelf. Reden om het op te ruimen was er niet en is er nog steeds niet. „Kwetsbaar gebiedstaat er op een bordje. „Niets verontrusten of beschadigen." Er is geen en kele reden om iets geweld aan te doen en het is nog altijd een leu ke zwemplek. Waterschoenen zijn wel aan te bevelen, want wilde oesters groeien in de bo dem en op de brokken van de ou de muraltmuurtjes, zijn de pok ken scherp. In de hoek die het gebroken dijkje met de nieuwe dijk maakt, is een strandje op- geslibd, voor wie rustig te water wil gaan. Bij hoog water kun je op sommige plaatsen van de muraltbrokken duiken en bij laag water liggen de krukels er voor het oprapen. Het hoge schorretje in de hoek, waar de zwemmers vroeger vanaf sprongen, is verdwenen met de meeste schorren in de Oosterschelde. Met de aanleg van de stormvloedkering heeft de Oosterschelde 'zandhonger' gekregen en de Deltawerken in het oosten zorgen ervoor dat de rivieren geen slib meer aanvoe ren om die honger te stillen. Bij het Gebroken Dijkje kom je het beste met de fiets want het fietspad loopt langs de buiten kant van de dijk. Met de auto kan ook. De trap waarop de Kattendijkseweg vanaf de Krukweg in het Goese Meer doodloopt, voert naar het Ge broken Dijkje, waar nog een bankje staat om uit te rusten. door Ab van der Sluis ARNEMUIDEN - De post Arne- muiden van de stadsgewestelij ke brandweer is maandagavond en gisterochtend uren bezig geweest om een stapel hooi te blussen aan de Steigerweg in Arnemuiden. De brand is ver moedelijk aangestoken. De om vang van de schade is onbekend. De brandweer kreeg maandag avond om omstreeks half tien een melding van een berm brand. De post Arnemuiden rukte uit met een blusvoertuig en acht brandweerlieden. Ter plekke bleek het te gaan om een aantal balen hooi. Bij het blus sen van de brand werd de brandweer geholpen door de ei genaar van de hooibalen. Rond middernacht was het vuur ge doofd. Om zeven uur gisteroch tend moest de brandweer van Arnemuiden korte tijd opnieuw in actie komen, omdat het hooi nog aan het roken was. In totaal ging het om ongeveer twaalf tot vijftien kubieke meter hooi. Advertentie Nw. Kerkstraat 10a,Kapelle-Biezelinge as 0113-341688 www.moerstee.nl sluisje middenin de Zak van Zuid-Beveland. In de verste verte is geen zee meer te beken nen. Bovendien zijn de polders rondom hoger komen te liggen omdat het oudland, dat op een pak veen ligt, is ingeklonken. Het water liep onderhand eer der de andere kant op. Inmiddels watert een groot deel van de oude polder rond Nisse, de Breede Watering Bewesten Yerseke, af op de Grote Water leiding die het water naar het gemaal bij Kattendijke brengt. Daar wordt het de Oosterschel de ingepompt. Een ander deel gaat naar 's Gravenpolder om in de Westerschelde te belanden. De sluisjes zijn niet meer nodig, maar ze liggen niemand in de weg. En een metselaar kan er nog wat van leren. Wie verbouwt, is blij dat vrienden een helpende hand bieden. En als die extra han den dan ook nog wat gereed schap meebrengen, is dat he lemaal meegenomen. Meest al dan. Soms heb je er niet veel aan. Waar kan ik je mee helpen?", vroeg Jella het Hulster stel alleraardigst aan de telefoon. „Ik ben bezig met het strippen van de kozijnen met zo'n föhn, maar dat schiet niet echt op, dus als je wilt helpen, graag!", zei haar vriendin. Dat wilde Jella wel. Vele handen maken immers licht werk. Ze zou zelfs haar eigen gereedschap meene men. Terwijl haar vriendin met een professionele 1200 Watt verfafbrander de verf van de kozijnen afschraapte, kwam Jella binnen. Met een allerschattigst roze reis- föhntje. Mét speciaal opzet- stuk voor krullen... Dat dan weer wel. Advertentiei Aanbiedingen geldig van 4 t/m 10 augustus

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 9