Kamer is Antilliaanse soap beu Einde hitte voorlopig niet in zicht Huur van 400 euro voor kleine kamer Tractor zakt door brug Zes jaar cel en tbs voor moord op huisgenoot 3 Werkstraf agent wegens bezoek aan sekscampers Werking is volgens bewindsman niet bewezen Overheid komt Krekar tegemoet iL 0800 - 0231 231 (GRATIS) woensdag 6 augustus 2003 Kritisch Toptien warme zomers in Nederland sinds 1901 Qi Bizar Toekomst Omstanders redden mensen uit taxi Gehandicapte dochters misbruikt Spong beboet voor naaktloperij Stones komen toch naar Nederland Personeel verdacht van diefstal Grappenmakers Van Gogh-stunt slaan schikking ai De Geus schrapt toch de afdrachtskorting van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister De Geus (Sociale Zaken) ziet niet af van het afschaffen van de afdrachts korting, de vermindering van belasting voor werkgevers die laagbetaalden in dienst nemen. Ook voelt hij er niet voor werk gevers te verplichten een aantal vacatures te bestemmen voor mensen met een handicap. De bewindsman zei dit gisteren in zijn reactie op een rapport van het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP), waarin be houd van de afdrachtskorting wordt bepleit. Volgens De Geus is niet bewezen dat de afdrachtskorting afdoen de werkt. De CD A-minister staat boven dien 'huiverig' tegenover een verplicht aantal mensen met een arbeidshandicap in een be drijf. Hij denkt dat dit haaks staat op het nieuwe beleid om contracten te sluiten met onder nemingen die uitkeringsgerech tigden aan een nieuwe baan moeten helpen. Die reïntegra- tiebedrijven worden op hun re sultaten afgerekend. Vakcentrale FNV hekelt het commentaar van De Geus. Vol gens bestuurder sociale zeker heid T. Heerts, is het vooral in economische slechte tijden be langrijk dat bedrijven worden gestimuleerd om laagbetaalden in dienst te nemen. Het SCP is in het rapport kri tisch over het zogeheten reïnte- gratiebeleid van de afgelopen tien jaar. Zo werd het budget om mensen met een uitkering aan een baan te helpen de afgelopen jaren verhoogd van 800 miljoen naar 1,2 miljard, zonder dat dit leid de tot een duidelijke verhoging van het aantal mensen dat aan een baan werd geholpen. Bo vendien vallen de aantallen uit- HAARLEM - De Nederlandse overheid moet mullah Krekar 4970 euro schadevergoeding be talen, omdat hij enkele maan den ten onrechte in het huis van bewaring in Vught heeft vastge zeten. Dat heeft de rechtbank in Haarlem gisteren beslist. Verder krij gt Krekar ook een be drag van 540 euro voor gemaak te juridische kosten. De advo caat van Krekar, V. Koppe, had bij de rechtbank in Haarlem om een schadevergoeding van 100.000 euro gevraagd. De raadsman eiste zo'n hoog be drag, omdat hij vindt dat de Ne derlandse staat zijn cliënt schandalig heeft behandeld. Krekar is leider van de Koerdi sche beweging Ansar al Islam. Volgens de Verenigde Staten is die beweging een terroristische organisatie die banden heeft met Al Qaeda en Osama bin La den. Nederland raakte betrokken bij de zaak-Krekar toen het de Koerd op 12 september vorig jaar op Schiphol op verdenking van betrokkenheid bij drugs handel arresteerde, tijdens een tussenstop. ANP keringsgerechtigden die een be taalde baan kregen, flink tegen. Bij de WW-ers steeg het in tien jaar tijd van 52 naar 57 procent, bij de bijstandsgerechtigden van 20 naar 27 procent en bij de WAO-ers bleef het steken op 4 procent. Het SCP vreest dat er de komen de jaren nauwelijks meer te rechtkomt van het reïntegratie- beleid, doordat de economie flink tegenzit en het kabinet bo vendien met nieuwe maatrege len komt, waardoor er nog meer mensen moeten worden gereïn tegreerd. In tijden van recessie is volgens het SCP een andere aanpak gewenst dan in tijden van hoogconjunctuur. De Geus relativeerde dit. Het rapport toont juist aan dat zelfs in tijden van hoogconjunctuur de aantallen flink tegenvallen. De minister wees erop dat in tij den van recessie er nog altijd elk jaar 700.000 banen vrij komen door pensioen en dergelijke. De minister zei bovendien dat het rapport de periode be schrijft van 1992 tot 2002 en dat dus het 'nieuwe beleid' nog niet door het SCP is getoetst. Dat nieuwe beleid voorziet in meer financiële prikkels voor reïntegratiebedrijven, werkge vers, werknemers en gemeenten om mensen daadwerkelijk aan de slag te helpen. ANP ROTTERDAM - Een 48-jari- ge politieman is door de rechtbank in Rotterdam we gens ambtsmisbruik tot een werkstraf van 240 uur ver oordeeld. De man, bezocht in 2002 prostituees in sekscam pers en dwong ze door het la ten zien van zijn badge tot seks. De man, die werkzaam was bij het district Schiedam, le gitimeerde zich als agent van de vreemdelingenpolitie en suggereerde dat hij de vrou wen zou aangeven als hij niet gratis of tegen een geredu ceerd tarief seks met hen mocht hebben. De man be kende twee weken geleden tijdens de zitting dat hij het met drie vrouwen deed die il legaal in Nederland verble ven. Officier van justitie A. Zwaneveld had tegen hem drie jaar cel geëist. Zij ver weet de man verkrachting van de drie vrouwen en po ging tot verkrachting van vier andere vrouwen. De rechtbank achtte gebruik van geweld niet bewezen en sprak hem van deze beschul digingen vrijZij veroordeel de de agent wel voor misbruik van zijn gezag als ambtenaar. De vrouwen lie ten hem zijn gang gaan uit angst voor moeilijkheden met de vreemdelingen- en de belastingdienst. Het korps is een procedure begonnen voor oneervol ontslag. ANP AMSTERDAM - Aan de Haarlemmerweg bij Sloterdijk in Amsterdam is gisteren een tractor met aanhangsel door een voetgangers-fietsbrug gezakt, toen de heipaal onder de brug weggleed. De chauffeur kwam met de schrik vrijfoto EvertElzinga/ANP door Ap van den Berg DEN HAAG - Tweede-Kamer leden zijn woedend over de truc die de Antilliaanse politicus Anthony Godett heeft bedacht om toch aan de macht te komen op de Nederlandse Antillen. Godett schoof gisteren zijn oud ste zus Mirna naar voren als kandidaat-premier van de ei landengroep. Kamerleden noe men deze handelwijze 'bizar' en 'volstrekt ongeloofwaardig'. Meteen na het zomerreces, over drie weken, wil de Kamer een grondige discussie over de toe komst van de Antillen. Godett won recentelijk de verkiezingen met zijn arbeiderspartij Frente Obrero Liberashon (FOL). Maar hij kon nog geen premier wor den, omdat tegen hem een justi tieel onderzoek loopt wegens corruptie. Door zijn zus tot 'trekpop' te promoveren, denkt Anthony Godett - die in een ka mertje naast Mirna gaat zitten - alsnog de Antillen te gaan rege ren. „Zij beschikt over voldoen de kwaliteit, ze heeft een mulo diploma en een praktijkdiplo ma boekhouden", zei hij giste ren. „Dit is volstrekt ongeloofwaar- AMSTERDAM - Een 31-jarige man uit Amsterdam is gisteren door de rechtbank in zijn woon plaats veroordeeld tot zes jaar celstraf en tbs. De rechtbank achtte bewezen dat hij in okto ber zijn huisgenoot heeft ver moord. De officier van justitie had acht jaar en tbs geëist. De man zag in de 34-jarige M. Blouhi de verpersoonlijking van de duivel. Hij doodde hem met meerdere messteken en sneed zijn hart uit het lichaam. Het lichaam verborg hij in re creatiegebied Spaarnwoude. Het hart van het slachtoffer is nooit gevonden. De man meldde zich een dag na de moord zelf op het politiebureau. Een dag eerder deed ook zijn neefje dit. Hij vertelde dat in zijn woning iemand was dood gestoken. De politie trof inder daad sporen aan van een steek partij, maar vond geen lijk. Een dag later werd het mysterie op aanwijzen van de verdachte op gelost. De rechtbank oordeelde even als het Pieter Baan Centrum, dat de verdachte sterk vermin derd toerekeningsvatbaar was. Het PBC achtte de kans op her haling ook zeer groot. ANP door Judith Katstra RIJSWIJK - De hoge tempera turen in Nederland hebben ook gisteren de gemoederen flink verhit. In grote delen van het land zijn beregeningsverboden voor de land- en tuinbouwsec tor uitgevaardigd en op de Leidsche Rijn geldt vanaf za terdag een vaarverbod. Vol gens het KNMI kunnen het droge weer en de hoge tempe raturen nog tot zeker volgende week vrijdag voortduren. Voor boeren in de hoger gele gen delen van het land in West- Brabant, gebieden in de Peel en Maasvallei en stroomgebie den in de buurt van Nijmegen geldt sinds gisteren een bere- geningsverbod. Vanaf vrijdag mag er in delen van Twente ook niet meer worden gesproeid, liet een woordvoerder van de Unie van Waterschappen we ten. In de Gelderse Vallei aan de kant van de Veluwe was al eerder een verbod uitgevaar- -| 3 i gemiddelde temperatuur zomer= juni, juli en augustus I_5?_i. 1947 1976 1983 1995 1994 aantal uren zo 17'8 C 17,6 C 17,6 C 17,6 C 1997 1992 1911 1975 j 1§Q2 840 814 797 738 736 725 708 704 700 699 V aantal warme dagen, >2Cf C 1976 r~ 1950 I Z 1934 I 1975 I 1983 I 1992 I 1905 I 1947 I 76 J 75 75 :74 73 173 73 72 72 "71 aantal zomerse dagen, >25° C aantal tropische dagen, 1976 13 1995 11 1941 M 11 1911 10 1994 Bi 9 1975 8 1923 8 1983■V, 1948 Ui" 3CP C anp bron: KNMI digd. Als de waterschappen de boeren betrappen op een over treding, riskeren ze enkele honderden euro's boete. In Noord-Holland onder het Noordzeekanaal, Zuid-Hol land en het westelijk deel van Utrecht deden de waterschap pen een dringend beroep op de boeren alleen te spuiten als het noodzakelijk is en dan het liefst 's nachts. De verboden gelden vooralsnog niet voor particulieren die hun tuintje willen bewateren. Het besluit van de hoogheem raadschappen en waterschap pen in de Randstad voor het vaarverbod op de Leidsche Rijn heeft te maken met de op lopende verzilting van hun be- heergebieden. De Leidsche Rijn gaat in zo'n geval dienst doen als leverancier van zoet watervoor diegebieden. Daar mee wordt de verzilting tegen gegaan en blijft de waterstand op peil. De milieudienst DCMR waar schuwde gistermiddag de in dustrie in het Rijnmondgebied voor het gevaar van ozoncon centratie in verband met het warme weer. De dienst gaf een zogenoemde code 1 uit voor re- actieve koolwaterstoffen (on der meer oplosmiddelen). Be drijven moeten verladingen van deze stoffen melden. Gisteren was de eerste tropi sche dag met in De Bilt een ge middelde temperatuur van 30,1 graden Celsius. De afgelo pen vijf dagen was het gemid delde hoger dan 25 graden. Als er nog twee tropische dagen volgen, is er morgen officieel sprake van een hittegolf. ANP dig", reageert WD-Tweede- Kamerlid Jan Rijpstra. „In de negentiende eeuw was politiek vaak een familieaangelegen heid. Maar nu toch niet meer?" Hij is bang dat grote problemen gaan ontstaan in de verhouding met Nederland. „Bij wie gaan we straks op bezoek? Met wie doen we zaken? Met Mirna? Of toch met Anthony?" Rijpstra krijgt bijval van PvdA- kamerlid Aleid Wolfsen. „Als Anthony formeel niet, maar fei telijk wel aan de knoppen draait, zou dat leiden tot zeer bizarre situaties. Maar laten we eerst nog even afwachten of de gouverneur en het parlement van de Antillen die rare con structie goedkeuren." CDA-kamerlid Wim van de Camp reageert afgemeten. „Binnen de huidige verhoudin gen in ons koninkrijk is dat alle maal mogelijk. We kunnen die mevrouw alleen maar geluk wensen. Hij wijst er fijntjes op dat de Antillen geen kolonie van ons zijn. Hoe zij hun lokale de mocratie invullen? Dat heb je alleen maar te respecteren. Ik ben zelf afgevaardigde van dé gezins- en familiepartij van Ne derland, maar wat Godett doet zou ik zelf nooit doen, hoewel mijn zus ook heel erg verstandig is." CDA, PvdA en WD willen on middellijk na het zomerreces overleg met minister Thom de Graaf (D66) van Arubaanse en Antilliaanse Zaken om 'zeer grondig en fundamenteel' de toekomst van de Antillen te be spreken. Naast de politieke cri sis kampen de Antillen al jaren met een financiële crisis, zijn er slepende problemen met bolle tjesslikkers en grootscheepse drugshandel. Bovendien groeit de misdaad de politie boven het hoofd en worden criminele en/of verslaafde Antilliaanse jongeren nog steeds met enkel tjes naar Nederland gestuurd, waar ze in grote steden veel overlast veroorzaken. GPD SLIEDRECHT - Omstanders hebben gisteren in Sliedrecht een chauffeuse en drie passagiers bevrijd uit een taxi die te water was geraakt. De bestuurder, een 49-jarige vrouw uit Nieuw-Lekkerland, raakte de controle over de auto kwijt toen haar schrijfmap vanaf het dashboard tussen het stuur viel. De taxi belandde in een sloot. In de wagen zaten drie passagiers uit Nieuw-Lekkerland, een 73-jarige vrouw, een 84-jarige man en een 67-jarige man. Twee getuigen sprongen het water in en bevrijdden de chauf feuse en haar passagiers. Niemand raakte gewond. De politie bracht de inzittenden wel naar het ziekenhuis in Sliedrecht. De passagiers waren daar net behandeld voor het inzwachte len van hun benen. Dat moest opnieuw gebeuren. ANP ARNHEM- Een vijftigjarige man uit Liemers bij Arnhem heeft bekend dat hij zijn twee verstandelijk gehandicapte dochters van respectievelijk achttien en negentien jaar seksu eel heeft misbruikt. De meisjes, die in een instelling wonen, kwamen in de weekeinden naar zijn huis. Een medewerkster van het huis waar het achttienjarige meis je woont kreeg in juni argwaan naar aanleiding van opmer kingen die het kind maakte. De vader is eind juli opgepakt. Hij heeft bekend dat hij zijn oudste dochter eenmaal heeft misbruikt. De jongste is vaker slachtoffer geweest. ANP LELYSTAD - De kantonrechter in Lelystad heeft topadvo caat Gerard Spong (57) gisteren veroordeeld tot een boete van 68 euro wegens naaktrecreatie op een strand in Almere. De bekende Amsterdamse strafpleiter gaf toe in zijn blootje te hebben rondgelopen op het Almeerderzand op 28 juli 2002, maar hij wist niet dat het hier verboden was. Volgens Spong was hij die dag ook bepaald niet de enige naaktloper. „Er waren zo'n dertig tot veertig andere naaktre- creanten, dat gaf mij de reden dat het geschikt was." Hij er kende ook wel bordjes te hebben gezien, maar 'het waren klei ne lettertjes'. ANP DEN HAAG - De Rolling Stones hebben een voor gisteravond gepland concert in de Spaanse badplaats Benidorm afgezegd wegens gezondheidsproblemen van zanger Mick Jagger. Vol gens diverse internationale persbureaus zou hij een strotten- hoofdontsteking hebben. De concertorganisator Mojo zegt dat de concertreeks van de Stones in Nederland niet in gevaar komt. Die begint maandag in Rotterdam. EFE/RTR/ANP ZEVENAAR - De politie in Zevenaar verdenkt drie medewer kers van een supermarkt in die plaats van diefstal van tien duizenden pakjes sigaretten. De drie mannen van respectie velijk 17, 20 en 21 jaar verkochten de gestolen waar door. De directie van de supermarkt merkte eind 2001 al dat er iets niet klopte in de voorraadadministratie van het bedrijf. Na langdurig intern onderzoek betrapte het bedrijf vorige week woensdag twee medewerkers op heterdaad. De politie hield een dag later de derde verdachte aan. De mannen zetten bij het bevoorraden van de winkel telkens een partij sigaretten opzij op een andere plaats in het bedrijf. Als de vakkenvullers 's avonds klaar waren met hun werk na men de drie de verborgen sigaretten mee naar huis. ANP van onze redactie binnenland UTRECHT - De woningnood onder studenten leidt tot schan dalig hoge kamerprijzen. Dat zegt de Landelijke Studenten Vakbond (LSVb) naar aanlei ding van een onderzoek naar particuliere kamerverhuur in twaalf grote studentensteden. Amsterdam en Utrecht spannen de kroon, daar werden kamers gespot van 400 euro (negen vier kante meter) en 350 euro voor acht vierkante meter. Volgens het puntensysteem dat het ministerie van Vrom heeft ontworpen om een maximale huurprijs te bepalen, mag een kamer gemiddeld 14,15 euro per vierkante meter kosten. De LSVb onderzocht 25 willekeu rige studentenkamers per stad. Tien van de twaalf steden zitten ruim boven deze maximum huurprijs. Amsterdam en Utrecht scoren het slechtst met respectievelijk 26,7 en 25,2 euro per vierkante meter. Het best vertoeven is het in Eindhoven en Tilburg, daar betaalt een stu dent gemiddeld 13,5 en 12,9 eu ro per vierkante meter. Dertigduizend studenten wach ten volgens de LSVb op een ka mer. Voorzitter M. de Jong: „De situatie is zo schrijnend dat stu denten al lang blij zijn als ze een kamer vinden. Vaak komen ze in de problemen met hun huisbaas als ze huurverlaging aanvragen, omdat er genoeg studenten zijn die wel de veel te hoge prijs wil len betalen." De LSVb vindt dat de gemeen ten en woningcorporaties hun verantwoordelijkheid moeten nemen. „Er is een wet waarin staat hoeveel een kamer maxi maal mag kosten en die moet worden nageleefd. Dat is niet de verantwoordelijkheid van de student, maar van de overheid", aldus De Jong. De woningcor poraties die speciale studenten woningen verhuren houden zich volgens de LSVb wel aan het puntensysteem, maar zouden een grotere rol kunnen spelen in de voorlichting aan kamerzoe- kende studenten, vindt De Jong. T\Veede-Kamerlid Van Gent (GroenLinks) heeft minister Dekker (Vrorh) gisteren schrif telijk gevraagd malafide ver huurders op te sporen en aan te pakken. De overheid moet bo vendien zorgen dat er meer ka mers voor studenten komen vindt Van Gent. ANP AMSTERDAM - Vijf leden var de handelsvereniging Tolberl uit het gelijknamige Groningsi dorp weigeren te schikken mei het Openbaar Ministerie. Dal eist 25.000 euro 'schadevergoe ding' en taakstraffen voor d( misplaatste 'oudejaarsgrap van de mannen. Die claimden rond de jaarwisse ling in het bezit te zijn van twee van de vijf schilderijen die in de cember 2002 zijn gestolen ui- het Van Goghmuseum in Am sterdam. Bij wijze van graf plaatsten ze advertenties, waar in werd gevraagd om 50.000 eu ro losgeld. De politie nam de advertentie; serieus en zette een flink aanta rechercheurs op de zaak. Twe< leden van de handelsvereniging - Hedde Wierenga en Piet d( Vries - werden opgepakt. Zi moesten een nacht doorbrenger in een politiecel. Uit het schikkingsvoorste blijkt dat het OM de 'grap' no; steeds niet kan waarderen. On een celstraf van maximaal twe< jaar voor poging tot oplichtin; te ontlopen, is gevraagd om eer schadevergoeding van 25.001 euro en taakstraffen. GPD Advertentie KRANT VOOR ZEE Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3