PZC t Snelheidsduivels op het matje Medewerkers van Reynaertland beticht van fietsendiefstal Z< Molenaars vinden opleiding te zwaar Twee weken celstraf voor hardnekkig onverzekerd rijden Landbouwschuurtje Philippine brandt uit m Sloebrug in Vlissingen wekt in hitte weinig irritate op m agenda Ja, ik steun Amnesty international voensdag 6 augustus 2003 Grote banden Scheldpartij zou Vrijwilligersdag bankpersoneel Voordelen Hogerop Vrijheid is voor u vanzelfsprekend. In veel te veel landen is diezelfde vrijheid echter helemaal niet zo van zelfsprekend. Nog steeds worden overal ter wereld dagelijks mensenrechten geschonden. Amnesty International doet er al meer dan 40 jaar alles aan om dat tegen te gaan. En met succes. Zo hebben na snelle acties talloze mensen hun vrijheid herkregen en hebben we vele martelingen kunnen voorkomen. Voor ons werk zijn we volledig afhankelijk van u. Er is al veel bereikt. Maar er moet helaas nog veel meer gebeuren. Steun Amnesty. Nü. Want ook vandaag rekenen er mensen op Amnesty die niet tot mor gen kunnen wachten. Automobilist wacht rustig bij brug door Ron Magnée VLISSINGEN - Niet geïrri teerd. Ook niet verbolgen. Maar vooral gelaten. Zo reageren au tomobilisten als de brug bij de Sloeweg in Vlissingen open gaat. En dat gebeurt nogal eens, nu veel schepen het Kanaal door Walcheren bevaren. Iets wat soms leidt tot uitgesproken me ningen over de Sloebrug. „Af breken dat ding." Het is dinsdagmiddag rond de klok van half twee. Het kwik schommelt net onder de dertig graden als het verkeer op de Sloeweg stokt. Reden is dat de brug opengaat om een aantal jachten te laten passeren. Auto's stoppen, motoren worden uitge zet. Her en der gaan de deuren open en worden benen naar bui ten gestoken om te ontspannen. Een Belgische automobilist rommelt wat in zijn tas op zoek naar een sigaret. Een andere chauffeur steekt een dikke si gaar op. En zo heeft elke auto mobilist zijn eigen manier om de tijd te doden. Wat opvalt is dat iedereen de paar minuten ver traging in de zinderende hitte rustig en gelaten ondergaat. Zoals P. Wattel uit Middelburg. Hij maakt het dagelijks ook in zijn eigen stad mee, zo zegt hij. „De enige oplossing is afslaan en een andere weg kiezen." Vol- door René Hoonhorst TERNEUZEN - Een pleidooi van een advocaat en het oproe pen van de verbaliserende mo toragent baatte twee jonge Ter- neuzenaren (23 en 27 jaar) gis teren niet voor het hekje van het kantongerecht in Terneuzen. Kantonrechter A. Melens hechtte geen geloof aan het be toog dat de twee motorrijders lang geen honderd kilometer per uur op de Rooseveltlaan in hun woonplaats hadden gere den. Hij ging er vanuit dat de motoragent die achter de twee snelheidsduivels had aangere den goed had opgelet en geen re den had om hen er bij te lappen. Melens meende, net als officier van justitie G. Oosterveld, dat de gecorrigeerde snelheid van 122 kilometer per uur - waar 50 is toegestaan - dicht in de buurt moet hebben gezeten. De kan tonrechter twijfelde ook niet aan de constatering van de mo toragent dat de twee overtre ders gevaarlijk rijgedrag ver toonden. Het betoog van advocaat B. van de Wijnckel dat de motoragent van twee- tot driehonderd me ter afstand eventuele overtre dingen nooit nauwkeurig kon hebben geconstateerd, vond geen gehoor bij de kantonrech ter. De eis van de officier, 505 euro boete en vier maanden on voorwaardelijke rijontzegging, werd door Melens overgeno men. De motorrijders krijgen daardoor aan het eind van de maand hun rijbewijs terug. Ook twee automobilisten uit Sas (48) en Terneuzen (23) krij gen in de loop van deze maand hun rijbewijs terug. Beiden raakten het kleinood in april kwijt, omdat ze respectievelijk 52 en 67 kilometer te hard reden buiten de bebouwde kom. De te genwerping van de Sassenaar dat zijn kilometerteller niet goed functioneerde doordat zijn wagen grote banden had werd door de rechter niet in overwe ging genomen. Hij nam de boe te-eisen, 415 euro voor de Sasse naar en 560 euro voor de Terneuzenaar, van de officier gens hem is de brug verkeerd ge construeerd. Ooit is de brug door een rekenfout te laag uit gekomen, daarom moet hij zo vaak open, weet hij Daar heeft G. Sevenich uit Roermond geen boodschap aan. Al voor de tweede keer staat hij met zijn familie voor de brug. „We zijn vanochtend om acht uur uit Limburg vertrokken", zegt hij geïrriteerd. In de tussen- tijd hebben ze geprobeerd een hotel te vinden, iets wat inmid dels gelukt is. En nu kunnen ze dan eindelijk naar het strand, vijfenhalf uur na vertrek. Voor de brug heeft Sevenich een een voudige oplossing: „Afbreken dat ding. En onder de grond iets maken." Intussen beginnen de eerste automobilisten hun auto weer te starten. „En nü naar het strand", aldus Sevenich. Een half uur later, de spoorbo men hebben ondertussen het verkeer vier maal stilgelegd, herhaalt zich het tafereel. A. Schrier uit Vlissingen is ge stopt en steekt er een sigaret bij op. Alle ramen van haar kleine auto staan open. „Mét airco zou het prettiger zijn", zegt ze. Ach, ik blijf er wel rustig onder hoor." Lachend: „Onder alles ei genlijk wel." Dat geldt wellicht minder voor E. Loose. Zij ligt achter in de auto van Schrier ge strekt op de neergeklapte ach terbank en een stapel ingepakte meubelpanelen. „We hebben een tweedeurskast bij Kwan tum gekocht", legt ze uit. En omdat de kast alle ruimte in neemt van de auto, rest er voor haar nog maar één positie: ge strekt. „Maar ik ga hem van middag al opzetten hoor." Bijna vooraan in de rij staat A. de Maat uit Middelburg. Zij is iemand die normaliter de tijden van de brug in de gaten houdt. „Als ik nu tien minuten eerder was, had ik door kunnen rijden. In Middelburg houd ik het altijd bij. En daar klopt het precies." Ook De Maat heeft een oplos sing. Terwijl her en der de moto ren al weer worden gestart, zegt ze. „Een tunnel zou het beste zijn. Ze hebben toch al zo'n end door de Westerschelde geboord. Dan kan dit er toch ook wel bij?" De familie Seveich uit Roermond staat voor de tweede keer voor de Sloebrug in Vlissingen. foto Lex de Meester door Sheila van Doorsselaer HULST - De ouders van twee jongens (13) uit Hulst en Sint Jansteen hebben bij de politie aangifte gedaan van diefstal van de fietsen van hun zoons door medewerkers van thema park Reynaertland in Hulst. Een medewerkster zegt de fiet sen achter slot en grendel te hebben gezet omdat jongens geen entreegeld zouden hebben betaald. Frank van Campenhout uit Sint Jansteen is ziedend op de staf van Reynaertland. Zijn zoon en diens vriendje waren maandag op de fiets vertrokken naar Rey naertland, maar kwamen lo pend thuis. Fietsen gestolen en ze stonden nog wel op slot. Een zoekactie in de omgeving van het themapark en navraag bij de omliggende bedrijven leverde niks op. Een toevallig passeren de medewerker van Reynaert land wist te vertellen dat zijn collega's de fietsen in een berghok van Reynaertland had den gezet omdat de j ongens zon der te betalen de zij-ingang van het zwembad genomen zouden hebben. Van Campenhout: „Dat is perti nent niet zo. Er zijn getuigen die gezien hebben dat ze wel heb ben betaald. En daarbijdie j on gens komen daar al zo lang, waarom zouden ze zoiets doen?" De jongens konden echter geen toegangsbewijs laten zien. Van Campenhout:,,Ja, zo zijn kinde ren, die gooien dat kaartje meteen in de prullenbak." Me dewerkster C. Boon van Rey naertland zegt echter gezien te hebben dat de jongens via de zij ingang naar binnen zijn gegaan. „En ik heb ook getuigen. Het is een kwajongensstreek, dat weet ik wel, maar ze moeten dat ge woon niet doen. Daarom heb ben we hun fietsen opgepakt en in het berghok gezet." Volgens Van Campenhout is er sprake van een misverstand. „De jongens stallen hun fietsen altijd aan die zij-ingang omdat ze zo 's avonds altijd het terrein verlaten. Zo zijn ze snel bij hun fietsen." Van Campenhoul meent dat de medewerkers so wieso niet het recht in eigen door selec stam zond tie oi ban team scha slecl wel, Inde oefei hand hadden moeten nemen enjMeei de fietsen zonder waarschu- het t wing 'stelen'. „Ze hadden die jongens ook in het zwembad eens kunnen aanspreken. Ze moes ten weten wie het waren, want ze zeggen gezien te hebben dat ze via de zij -ingang zij n binnen gekomen." De jongens kregen hun fietsen terug, maar toen Van Campen hout de zaak wilde uitpraten, mondde dat volgens hem uit een 'ordinairescheldpartij'. „De beheerster wees ons met de no dige scheldwoorden de deut Toen we wegliepen kregen we nog wat duwen na." Boon echter dat Van Campenhout aan het schelden was. Van Campen hout heeft aangifte gedaan van fietsendiefstal. De vader van de andere jongen zou dat een later doen. „Deze zaak krijgi nog een staartje! SINT JANSTEEN - De Rabo bank Sint Jansteen viert in 2003 haar honderdjarig bestaan. Voor de bankmedewerkers is et een speciaal evenement op touw gezet, de Vrijwilligersdag. In plaats van werk te verrichten in het bankgebouw in Sint Jan steen, Clinge, Koewacht of Vo gelwaarde, zetten de medewer kers zich op vrijdag 29 augustus) in voor de gemeenschap. Geheel! vrijwillig verzorgen de bank mensen een tuinfeest voor de bewoners van verpleeghuis de Blaauwe Hoeve in Hulst. Tij dens het feest is er een optreden van Klomp Kiel, draait het Rad van Avontuur, worden wa fels gebakken en zijn er volop mensen aanwezig om een praat- je te maken met de bewoners. In verband met de vrijwilligers dag zijn vrijdag 29 augustus allf kantoren van de Rabobank Sint] Jansteen, Clinge, Koewacht en Vogelwaarde gesloten. I doo HOI het feni drie trai nen fors Bel| eige hiel Lol 2-1 Voo titii den een Dir tuu det van trai een per ter: ver 01 In zie' me Zei de V0( STREEKACTIVITEITEN AXEL-Café Cambrinus, 16.00-20.30 uur: Sterrit fietsevenement; Café 't Hoeck- huys, 20.00 uur: Kaarten: BRESKENS - Handelshaven, 16.00 17.30 uur: Rondvaarten op de Westerschelde; Haven, 14.00 uur: Avontuurlij lie tochten naar de Zandplaten; Centrum,T7.'00 uur: Dolle woensdag met braderie efnaptre- dens; CADZAND-BAD - Centrum, 10.00-18.00 uur: 'Raar met haar' kappen op bgitenpo- dium; Evenemententerrein, 16.30 en 20.00 uur: Voorstelling staatscircus Mos kou Holiday; EMMAHAVEN - Bezoekerscentrum, 13.45 uur: Excursie Verdronken Land van Saeftinghe; Bezoekerscentrum Saef- tinghe, 13.00-17.00 uur: Info over Ver dronken Land van Saeftinghe; HEIKANT - 't Heike, 13.15 uur; Biljarten, pieren en handwerken; HOOFDPLAAT Hervormde kerk, 20.00 uur: Zomeravondconcert met Eva Tebbe (harp) en Nadira van de Bosch (sopraan), liederen van oa Faure en Grieg; HULST - Café de Kroon, 14.00 uur: Kaar ten; KLOOSTERZANDE - Rozenhof, 13.30 uur: Fietstocht KBO; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; De Lange Akkers, 13.30 uur: Kaarten; NIEUW-NAMEN - Café St.Cecilia, 19.45 uur: Bingo; NIEUWVLIET-BAD - Centrum, 9.00 uur: Zeeuwse dag met verkoop typische Zeeuwse producten; Parkeerplaats riool gemaal bij camping de Pannenschuur, 19.30 uur: Excursie door Verdronken Zwarte Polder; OSSENISSE - Hotter Nesse, 19.00 uur: Country line dance voor beginners; 20.00 uur: Country line dance voor gevorder den; Café de Snis, 19.30 en 21.45 uur; Free Country Dancers; TERNEUZEN - De Veste, 9.15 en 10.15 uur: Volkdansen; 13.30 uur: Biljarten; WESTDORPE - Centrum de Baeckermat, 21.30 uur: Nachtdieren kijken. door Rob Paardekam GOES - Een groep Zeeuwse mo lenaars en molenaars in spe be klaagt zich over de zwaarte van het examen voor vrijwillig mo lenaar. Ook het molenaarsgilde noemt de opleiding zwaar en wil de discussie hierover levend houden. Molenaar T. Koops uit IJzendij- ke, die momenteel in opleiding is, trekt al een tijdje aan de bel over het onderwerp. Volgens hem is het examen dat toekom stige molenaars moeten afleg gen onnodig zwaar. „Zo hebben we in Zeeland alleen nog koren molens, maar je moet ook alle andere molens uit je hoof d leren, tot de oliemolen aan toe. Die komt in Nederland helemaal nergens meer voor." Volgens Koops schiet de huidige systematiek zijn doel voorbij. „Je moet als vrijwillig molenaar meer weten dan een professio nal. Ik ken een beroepsmole naar die mij vroeg of ik echt al die stof moest kennen. Koops zegt dat de onvrede in Zeeland groot is. Mede door de zware examens zouden veel potentiële molenaars afhaken.,Ik ga door, omdat ik al zo ver ben", zegt hij. „Maar als ik dit van tevoren had geweten, was ik er niet aan be gonnen. Zo denken veel mensen erover. Het gevolg is dat we hier in Zeeuws-Vlaanderen met moeite alle molens kunnen be mannen." Voorzitter P. Hazelager van het molenaarsgilde waarin de vrij willige molenaars uit Zeeland zijn vertegenwoordigd, erkent dat de examens zwaar zijn. Be langstellenden moeten een hoop stof kennen, vervolgens een proefexamen doen bij de vereni ging de Zeeuwse Molen en dan bij de landelijke vereniging de Hollandsche Molen het echte examen afleggen. „De discussie over de zwaarte van de examens is al jaren gaande", legt Hazela ger uit. „Het zijn vooral de nieu we molenaars die op verande ringen aandringen, maar de langer zittende mensen bij de Hollandsche Molen willen daar niets van weten. Dat vind ik geen goede zaak." Aan de andere kant constateert Hazelager dat zo'n 75 procent slaagt bij het landelijke exa men. „Bovendien is er geen wet die zegt dat je een diploma moet hebben om een molen te draai en. Ik ken hier in Zeeland ge noeg vakkundige molenaars die dat papiertje niet hebben. Het probleem is alleen dat steeds meer verzekeraars eisen dat de molenaar zijn diploma behaalt. Het volgende probleem is dan weer dat een molenaar zonder diploma geen anderen mag op leiden. Zo krijg je een uitster vingseffect." Hazelager heeft niet de indruk dat door de zware exameneisen veel potentiële molenaars afha ken. „De discussie hierover,zal nog wel een tijdje doorgaan zon der dat er iets verandert", zegt hij. „Er zitten bovendien ook genoeg voordelen aan het sys teem. Zo weet je wel zeker dat de mensen die het diploma halen echt goed zijn. Als blijkt dat het aantal molenaars drastisch daalt door de zware eisen moet er iets veranderen. Maar die in druk heb ik op dit moment niet. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Het inschake len van een raadsvrouwe hielp de 26-jarige Axelse gisteren niet bij de kantonrechter in Terneu zen. Ze is de laatste jaren al vaak veroordeeld, omdat een auto die op haar naam staat niet is verze kerd. Aan die 'ongelooflijke hardnekkigheid' dient snel een eind te komen. Kantonrechter A. Melens stem de dan ook in met de eis van offi cier van justitie G. Oosterveld. Melens veroordeelde de Axelse tot twee weken onvoorwaarde lijke gevangenisstraf en zes maanden rijontzegging. Het pleidooi van raadsvrouwe C. de Koeijer dat de Axelse zelf niet onverzekerd rondrijdt, maar een ex-vriend van haar, kon de rechter niet vermurwen. Omdat die ex-vriend al vijf jaar elke medewerking weigert, had de vrouw al lang eerder actie moe ten ondernemen. Het blijven uitdelen van hoge boetes helpt kennelijk niet en het moet een keer ophouden vonden Melens en de officier. Of de Axelse in hoger beroep gaat, werd niet direct duidelijk. Een 61-jarige Sassenaar die ook werd veroordeeld voor het in be zit hebben van een onverzeker de auto kondigde wel aan zijn recht hogerop te zoeken. Net als de Axelse had ook hij formeel een auto in bezit, die door een ander werd gebruikt. Hoewel die ander beloc'de verzekering en belasting te letalen, werd de Sassenaar vori| jaar twee keer kort achter elk;ar aangeslagen voor het in bezihebben van een onverzekerde ato. De man er kende wel dathij een enorme fout had begasi door een niet door hem gebriikte auto op zijn naam te laten zitten, maar vond niet dat hij darvoor veroor deeld kon worebn. Melens stelde ehter dat hij, net als nog zeven andere overtre ders, moest wten dat hij ver antwoordelijk s voor een auto die op zijn naan staat. Zodra er een kentekenpiat is toegekend, moet een verzsering zijn afge sloten. Of al dai niet met de auto wordt gereden doet niet ter za ke, behalve all tijdelijk schor sing is aangevragd. De kanton rechter kwam ie Sassenaar wel enigszins tegenoet door hem slechts aan te saan voor de oor spronkelijke betes van twee keer 288 euro.De officier had voor beide overtredingen 345 euro geëist. De overige :even Zeeuws- Vlaamse 'klanen' die om ver schillende redeien onverzekerd rondreden of lun auto aan de weg hadden saan ('ik heb de auto alleen gesoopt en er nooit mee gereden'), tonden zich vin den in het oordel van de recht bank. Het feit (at Melens bij de meesten rekenng hield met de financiële omjandigheden en de overtreders de mogelijkheid gaf in termijnei te betalen, zal daar niet vreend aan zijn ge weest. door Harold de Puysseleijr PHILIPPINE - Bij een brand in een landbouwschuurtje aan de Posthoornstraat in Philippine, in de buurt van de Belgische grens, is gisteravond een lading stro in vlammen op gegaan. De schade bleef verder volgens commandant Cees Overdulve van de brandweer beperkt. De brandweer kreeg de brand melding binnen om vier minu ten over acht en rukte uit met twee tankautospuiten en een hoogwerker. Ut voorzorg riep commandant O/erdulve ook het grootschalig witertransport op, maar de inzet (harvan bleek bij nadere beschouving niet nodig. Het stro was inbrand gevlogen tijdens laswerlzaamheden. De brandweer wit het vuur be perkt te houder tot het stro, zo dat de brand achteraf enorm meeviel. In eersle instantie luid de de melding dat er zich ook nog een paardjein het schuurtje zou bevinden. „Maar dat liep gewoon buiten -ond, evenals de koeien", aldus Overdulve. We hopen op een bijdrage van 4,50 per maand, maar u kunt al lid worden vanaf 10,00 per jaar. ik machtig Amnesty International i 4,50 per maand anders, nl. per maand/jaar* af te schrijven van mijn Naam/voorletters Straat Postcode/woonplaats Telefoonnummer Geboortedatum Datum Handtekening *Doorhalen wat niet van toepassing is. Wij willen u graag informeren over de besteding van uw giften. Als u hier geen prijs op stelt, kunt u dit aangeven via onderstaand adres of telefoonnummer. Stuur deze bon in een envelop naar: Amnesty International, Antwoordnummer 10840,1000 RA Amsterdam, (postzegel mag, hoeft niet). Of bel (020) 626 44 36 of kijk op www.amnesty.nl Support our fight for human rights ir u n K H V' w b l| i V n v t: v 21 d t: li a 1 v v v a k v t 1 s 1 c J s 1 s

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 36