PZC I Molenaars vinden NOOIT A A EX-KINDSOLDA TEN BOUWEN AAN HUN TOEKOMST Kantine PSD mag geen woning worden ^meerJ Word vriend van een vluchteling Sloebrug in Vlissingen wekt in hitte weinig irritatie op agenda www. pzc. n l/verkeer VLUCHTELING Ja, ik steun Amnesty International woensda woensdag 6 augustus 2003 Fietstocht langs verlichte tuinen Examens Voordelen EUROPA1UIN fleXI Vrijheid is voor u vanzelfsprekend. In veel te veel landen is diezelfde vrijheid echter helemaal niet zo van zelfsprekend. Nog steeds worden overal ter wereld dagelijks mensenrechten geschonden. Amnesty International doet er al meer dan 40 jaar alles aan om dat tegen te gaan. En met succes. Zo hebben na snelle acties talloze mensen hun vrijheid herkregen en hebben we vele martelingen kunnen voorkomen. Voor ons werk zijn we volledig afhankelijk van u. Er is al veel bereikt. Maar er moet helaas nog veel meer gebeuren. Steun Amnesty. Nü. Want ook vandaag rekenen er mensen op Amnesty die niet tot mor gen kunnen wachten. S 1 A a 1 f A 1 J Automobilist wacht rustig bij brug °Pki(lingu' zwaar door Ron Magnée VLISSINGEN - Niet geïrri teerd. Ook niet verbolgen. Maar vooral gelaten. Zo reageren au tomobilisten als de brug bij de Sloeweg in Vlissingen open gaat. En dat gebeurt nogal eens, nu veel schepen het Kanaal door Walcheren bevaren. Iets wat soms leidt tot uitgesproken me ningen over de Sloebrug. „Af breken dat ding." Het is dinsdagmiddag rond de klok van half twee. Het kwik schommelt net onder de dertig graden als het verkeer op de Sloeweg stokt. Reden is dat de brug opengaat om een aantal jachten te laten passeren. Auto's stoppen, motoren worden uitge zet. Her en der gaan de deuren open en worden benen naar bui ten gestoken om te ontspannen. Een Belgische automobilist rommelt wat in zijn tas op zoek naar een sigaret. Een andere chauffeur steekt een dikke si gaar op. En zo heeft elke auto mobilist zij n eigen manier om de tijd te doden. Wat opvalt is dat iedereen de paar minuten ver traging in de zinderende hitte rustig en gelaten ondergaat. Zoals P. Wattel uit Middelburg. Hij maakt het dagelijks ook in zijn eigen stad mee, zo zegt hij. „De enige oplossing is afslaan en een andere weg kiezen." Vol- door Rob Paardekam KRUININGEN - De eigenares van de voormalige PSD-kanti- ne in de veerhaven in Kruinin- gen mag niet in haar pand gaan wonen. Dat hebben burgemees ter en wethouders van Reimers- waal besloten. De eigenares van de kantine, J. Moulen, kocht de kantine voor het veerhavenpersoneel in 1995. Het gebouw stond toen al lange tijd leeg. Haar bedoeling was om het pand als woning in te richten. Bij de gemeente vroeg ze naar de mogelijkheden, maar die reageerde negatief. De PSD-boten maakten te veel la waai, zodat de geluidsnormen bewoning niet toelieten. Toen de veerdiensten begin dit jaar werden opgeheven, waagde Moulen een nieuwe poging. Nu zijn het echter andere plannen die roet in het eten gooien. Vol gens de gemeente kan geen toe stemming worden gegeven, omdat het veerplein wordt inge richt als natuurgebied. Bovendien probeert Rijkswa terstaat de gebouwen op het veerplein te verwerven. Daarom is het volgens B en W niet logisch om één object nu als woning aan te wijzen. De ge meente stelt verder dat ze niet eens bevoegd is vrijstelling te verlenen. OUDDORP - Ouddorp op een unieke manier bekijken. Dat kan vrij dag 15 augustus tijdens de derde lichtjesfietstoer, een avondlijke - veertien kilometer lange - fietstocht langs verlichte tuinen in de omgeving van het dorp op Goeree-Overflakkee. De lichtjesfietstoer wordt voor de derde achterenvolgende keer ge houden. Deelnemers aan de tocht worden langs met fakkels, kaar sen, kertsverlichting of lampions verlichte tuinen gevoerd. De fietstocht begint om 21.30 uur vanaf het WV-kantoorin Oud dorp. Deelnemers moeten zich hier ook aanmelden gens hem is de brug verkeerd ge construeerd. Ooit is de brug door een rekenfout te laag uit gekomen, daarom moet hij zo vaak open, weet hij Daar heeft G. Sevenich uit Roermond geen boodschap aan. Al voor de tweede keer staat hij met zijn familie voor de brug. „We zijn vanochtend om acht uur uit Limburg vertrokken", zegt hij geïrriteerd. In de tussen tijd hebben ze geprobeerd een hotel te vinden, iets wat inmid dels gelukt is. En nu kunnen ze dan eindelijk naar het strand, vijfenhalf uur na vertrek. Voor de brug heeft Sevenich een een voudige oplossing: „Afbreken dat ding. En onder de grond iets maken." Intussen beginnen de eerste automobilisten hun auto weer te starten. „En nü naar het strand", aldus Sevenich. Een half uur later, de spoorbo men hebben ondertussen het verkeer vier maal stilgelegd, herhaalt zich het tafereel. A. Schrier uit Vlissingen is ge stopt en steekt er een sigaret bij op. Alle ramen van haar kleine auto staan open. „Mét airco zou het prettiger zijn", zegt ze. Achik blij f er wel rustig onder hoor." Lachend: „Onder alles ei genlijk wel." Dat geldt wellicht minder voor E. Loose. Zij ligt achter in de auto van Schrier ge strekt op de neergeklapte ach terbank en een stapel ingepakte meubelpanelen. „We hebben een tweedeurskast bij Kwan tum gekocht", legt ze uit. En omdat de kast alle ruimte in neemt van de auto, rest er voor haar nog maar één positie: ge strekt. „Maar ik ga hem van middag al opzetten hoor." Bijna vooraan in de rij staat A. de Maat uit Middelburg. Zij is iemand die normaliter de tijden van de brug in de gaten houdt. „Als ik nu tien minuten eerder was, had ik door kunnen rijden. In Middelburg houd ik het altijd bij. En daar klopt het precies." Ook De Maat heeft een oplos sing. Terwijl her en der de moto ren al weer worden gestart, zegt ze. „Een tunnel zou het beste zijn. Ze hebben toch al zo'n end door de Westerschelde geboord. Dan kan dit er toch ook wel bij?" De familie Sevenich uit Roermond staat voor de tweede keer voor de Sloebrug in Vlissingen. foto Lex de Meester door Rob Paardekam GOES - Een groep Zeeuwse mo lenaars en molenaars in spe be klaagt zich over de zwaarte van het examen voor vrijwillig mo lenaar. Ook het molenaarsgilde noemt de opleiding zwaar en wil de discussie hierover levend houden. Molenaar T. Koops uit IJzendij- ke, die momenteel in opleiding is, trekt al een tijdje aan de bel over het onderwerp. Volgens hem is het examen dat toekom stige molenaars moeten afleg gen onnodig zwaar. „Zo hebben we in Zeeland alleen nog koren molens, maar je moet ook alle andere molens uitje hoofd leren, tot de oliemolen aan toe. Die komt in Nederland helemaal nergens meer voor." Volgens Koops schiet de huidige systematiek zijn doel voorbij. „Je moet als vrijwillig molenaar meer weten dan een professio nal. Ik ken een beroepsmole naar die mij vroeg of ik echt al die stof moest kennen. Er waren dingen waar zelfs hij nog nooit van gehoord heeft." Koops zegt dat de onvrede in Zeeland groot is. Mede door de zware examens zouden veel potentiële mole naars afhaken. „Ik ga door, om dat ik al zo ver ben", zegt hij. „Maar als ik dit van tevoren had geweten, was ik er niet aan be gonnen. Zo denken veel mensen erover. Het gevolg is dat wc hier in Zeeuws-Vlaanderen met moeite alle molens kunnen be mannen." Voorzitter P. Hazelager van het molenaarsgilde waarin de vrij willige molenaars uit Zeeland zijn vertegenwoordigd, erkent dat de examens zwaar zijn. Be langstellenden moeten een hoop stof kennen, vervolgens een proefexamen doen bij de vereni ging de Zeeuwse Molen en dan bij de landelijke vereniging de Hollandsche Molen het echte examen afleggen. „De discussie over de zwaarte van de examens is al jaren gaande", legt Hazela ger uit. „Het zijn vooral de nieu we molenaars die op verande ringen aandringen, maar de langer zittende mensen bij de Hollandsche Molen willen niets van weten en gaan een cussie liever uit de weg. vind ik geen goede zaak." Aan de andere kant constate: Hazelager dat zo'n 75 procei slaagt bij het landelijke ext men. Dat is volgens hem ee zeer behoorlijk percentage „Bovendien is er geen wet zegt dat je een diploma mi hebben om een molen te draai] en. Ik ken hier in Zeeland noeg vakkundige molenaars dat papiertje niet hebben. IJ probleem is alleen dat sta meer verzekeraars eisen dat molenaar zijn diploma behai Het volgende probleem is weer dat een molenaar zondt] diploma geen anderen mag op leiden. Zo krijg je een uitste: vingseffect." Alles overziend heeft Hazelage niet de indruk dat door de zwar exameneisen veel potentie; molenaars afhaken. „De discus! sie hierover zal nog wel een til je doorgaan zonder dat er iet verandert", zegt hij. „Er zitta bovendien ook genoeg voorde, len aan het systeem. Zo weet;- wel zeker dat de mensen die lij diploma halen echt goed zijn! Als blijkt dat het aantal mok] naars drastisch daalt doori zware eisen moet er iets vera deren. Maar die indruk heb iko: dit moment niet." do ZC sel sta zoi tie vai te£ scl sle we In oe: M( he go eei STREEKA CTIVITEITEN kerU 20.00 uur: Orgelconcert door Jan v» Westenbrugge; BROUWERSHAVEN - Consistorie Nicolaaskerk, 20.00 uur: Klankbeeld heden en verleden van Brouwershave- HAAMSTEDE - Hervormde Kerk, 201 uur: Concert organist Jan van Wester»; brugge; OOSTERLAND - Torenplein, vanaf 1M' uur: Midzomerrommelmarkt Hervormd Gemeente; RENESSE - Kerk, torenbeklimmh 10.00-13.00 uur; Inloophuis achter dorpskerk, 19.00 ui Start excursie naar Slot Moermond; i Transferium, 10.00-13.00 uur: Natuun! mermarkt Ecoscope met kinderactivite ten; ZIERIKZEE - Camping Kloet, Eerst; Weegje, 10.00-16.00 uur: Vlooienmarkt Op het hoogst van de zomer zijn onze prijzen extra laag. Tuinplezier wordt wel heel voordelig met grondige kortingen op tuinmeubilair, potterie, planten en sfeerartikelen. Kom profiteren! MOOI WEER RENESSE, LAÖNE 20, 0111-461031, VRIJDAG KOOPAVOND ■EKKAGE^ Flexibekleding: specialisten in het verwerken van kunststof dakfolie. 100% onderhoudsvrij, flexibel materiaal dat alle weersomstandigheden trotseert op nieuwe én bestaande daken van woningen, bedrijven,caravans en fabriekscomplexen. Bel 0111 652300 voor zorgeloos wonen en werken onder Flexibekleding met 15 jaar garantie! De Roterij 4 Burgh-Haamstede bekledings Stichting Vluchteling steunt vluchtelingen wereldwijd. In Bosnië. In Bhutan. In Rwanda en Soedan. In meer dan veer tig landen. Stichting Vluchte ling helpt ook de voormalig kindsoldaten in het West-Afri kaanse land Sierra Leone. Ruim tien jaar woedde er een burgeroorlog. Die kostte ruim 300.000 mensen het leven en meer dan de helft van de be volking sloeg meerdere malen op de vlucht. Bijna een half miljoen Sierra Leonezen zoch ten én vonden bescherming in de buurlanden. De gevolgen van de oorlog zijn zeer ingrij pend: enorme verwoestingen, een ontwricht land en veel getraumatiseerde mensen. Stichting Vluchteling geeft hulp aan de Sierra Leonese vluchtelingen, met uw steun. Nu, na tien jaar, is er vrede in Sierra Leone. Mensen bouwen aan hun toekomst. Vluchtelin gen, ontheemden, maar ook kindsoldaten zoeken hun fami lie. De kindsoldaten krijgen een uitgebreide training voor dat ze met hun familie her enigd worden. Zo'n training is hard werken. Vaak moeten de kinderen afkicken. Volwasse nen gaven hen drugs en alco hol waarmee ze de kinderen konden bewegen tot moorden en plunderen. Deze jongeren hebben ernstige trauma's op gelopen. Erover praten, kan dan helpen. De ex-kindsolda ten leren ook een vak. Daar mee kunnen ze voor de dag komen in hun oude dorpen. Met wat gereedschap leveren ze zo een productieve bijdrage aan de gemeenschap. Dat maakt het ook voor de dorps genoten makkelijker om de ex- kindsoldaten weer in hun mid den te accepteren. VROUWEN METSELEN BETER DAN MANNEN Fawe is een lokale partner van Stichting Vluchteling in Sierra Leone. Deze Afrikaanse vrou wenorganisatie steunt jonge Sierra Leonese vrouwen bij de verwerking van hun trauma's. Veel jonge vrouwen die bij Fa- we komen, zijn seksueel mis bruikt en hebben als kindsol daat gevochten. Bij Fawe leren ze een vak, zoals kleren ma ken, groente verbouwen, het huishouden doen óf metselen. Na de scholing krijgen de vrouwen een naaimachine, een cementmolen of bijvoor beeld een landbouwpakket met zaden en gereedschap mee. Als ze eenmaal echt op eigen benen staan en een ei gen inkomen verdienen, beta len de vrouwen de kosten van deze startersset terug. Marion komt elke ochtend bij Fawe. Ze ziet er pezig uit. Ma rion werd gedwongen om mee te vechten bij het rebellenleger. "Die tijd was afschuwelijk, maar ik ben er fysiek wel sterk van geworden", zegt Marion. Op getogen laat ze de muur zien die ze samen met haar klasge noten metselt. "Ik vind het erg leuk werk", vertelt Marion. "Thuis metsel ik een kamer voor mijn moeder. Ze is zó trots! Ik ga mijn eigen bedrijf begin nen. Eigenlijk is het mannen werk, maar ik wil laten zien dat vrouwen het net zo goed, beter zelfs, kunnen dan mannen!" STICHTING Stadhouderslaan 28 2517 HZ Den Flaag tel: 070-346 89 46 e-mail: info@vluchteling.org www.vluchteling.org We hopen op een bijdrage van 4,50 per maand, maar u kunt al lid worden vanaf 10,00 per jaar. ik machtig Amnesty International LJ 4,50 per maand LJ anders, nl. per maand/jaar* af te schrijven van mijn rekeningnummer I M II II MII Naam/voorletters LJ m v Straat Postcode/woonplaats Telefoonnummer Geboortedatum Datum Flandtekeninq Doorhalen wat niet van toepassing is. Wij willen u graag informeren over de besteding van uw giften. Als u hier geen prijs op stelt, kunt u dit aangeven via onderstaand adres of telefoonnummer. Stuur deze bon in een envelop naar: Amnesty International, Antwoordnummer 10840,1000 RA Amsterdam, (postzegel mag, hoeft niet). Of bel (020) 626 44 36 of kijk op www.amnesty.nl Support our fight for human rights

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 30