lPZC Cultuurtrips ouderen in trek PZC Echtpaar geeft concert in Nieuwe Kerk Huisartsenpost in ziekenhuis Terneuzen functioneert goed 11 Fietsfanaat peddelt vaker op duurdere fiets Ligfietser gewond ANBO organiseert reisjes om mensen uit isolement te halen woensdag 6 augustus 2003 Boete voor agressieve man f Zwaargewonde bij ongeval op Neeltje Jans Inbraak Routes Trajecten Vuurtjestokers op de bon Dronken man veroorzaakt botsing Man verdacht van tien inbraken Man stompt voorbijganger Ravage na ongeluk op A58 Studio Paracetamolletje J ie® atsa ;ins mi; Ian; ee eel aer; eni (vie lajj nht rlnorFamke van Loon DREISCHOR - De cultuurtrips, die de ouderenvereniging ANBO-afdeling Schouwen- Duiveland dit jaar heeft georga niseerd zijn druk bezocht. Door de activiteiten ook open te stel len voor niet-leden is het animo groot en zijn de trips steeds eer der volgeboekt. Het bestuur van de eilandelij ke ANBO is iedere keer weer op zoek naar nieuwe activiteiten voor de ouderen van Schouwen- Duiveland. Middagen, waar ge kaart of bingo gespeeld kan worden, houdt de organisatie al langer, maar de vereniging trekt er ook steeds meer op uit. Met als doel ouderen, die anders hele dagen alleen thuis zitten, uit ea® hun isolement te halen. :rce Filmmiddagen e I* Begin vorig seizoen zijn bier s' voor de filmmiddagen opgezet. d.Ha per bus vertrekt het gezelschap te naar Vlissingen om het bio- oda scoopcomplex CineCity te be- d?zoeken. Volgens ANBO-voor- zitter J. van Wezel worden hiervoor films uitgekozen, die I de ouderen aanspreken: histori- sche films of verhalen tegen een ouder decor, zoals bijvoorbeeld Pietje Bell. Omdat niet alleen ANBO-leden zo'n uitje zo nu en IV au rda. Lr2' 1\VS .ris ore etc lui svej tem lalTr nib redactie schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vijdag gedu rende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur dan kunnen gebruiken, zijn de ze middagtrips ook voor niet-le den opengesteld. 'Een daverend succes' meent Van Wezel gezien de opkomstcijfers: de bussen zaten iedere keer vol. Om de ouderen in de zomer maanden niet in de kou te laten staan, heeft de ANBO in dat ka der tevens een boottrip over het Grevelingenmeer gehouden. Het animo hiervoor was derma te groot dat in aller ijl een twee de vaartocht op poten is gezet: een mini-cruise aan boord van het Bruse rondvaartschip 'De Meerman' over de Oude en Nieuwe Maas, dwars door Rot terdam en via Dordrecht terug naar Willemstad. Met 75 gega digden was de reis opnieuw vol geboekt. Het ANBO-bestuur is inmiddels druk bezig een nieuw activitei tenprogramma voor volgend seizoen samen te stellen. De filmmiddagen blijven daarbij op de agenda, mits ervoor de ou deren aantrekkelijke films draaien. Ook de dagreisjes houdt het bestuur in ere, al zoekt de ouderenorganisatie haar heil nu weer op het land. Voor half september staat een busreis naar Noord-Brabant op de rol, waarbij onder meer een bezoek aan een bonbonmakerij en een kaasboerderij op het pro gramma staan. Hoewel het reisschema nog niet helemaal vaststaat, hebben vol gens Van Wezel nu al tachtig mensen zich aangemeld. De voorzitter is dik tevreden met deze geboekte resultaten. En dat onder zowel leden als niet- leden het animo groot is. En al is het niet het eerste doel van de activiteiten, Van Wezel geeft wel toe dat het openstellen van de uitjes voor niet-leden ook be doeld is om nieuwe ANBO-le- den te werven. „Je hoopt toch dat hier weer meer leden uit voortkomen." BURGH - HAAMSTEDE - Een 55-jarige ligfietser uit Middel burg is gistermiddag gewond geraakt bij een ongeval in Burgh-Haamstede. De fietser is op de kruising van De Roterij en de Kraaijensteinweg aangere den door een 55-jarige automo bilist uit Amstersfoort. De man verleende geen voorrang aan de fietser. De Middelburger is met ver schillende verwondingen over gebracht naar het ziekenhuis in Goes. Zijn ligfiets is helemaal kapot. NEELTJE JANS - Een vrouw uit de gemeente Noord-Beve land is gistermiddag zwaarge wond geraakt bij een ongeval op Neeltje Jans. De vrouw is met ernstig hoofdletsel naar het Erasmus Medisch centrum in Rotterdam gebracht. De vrouw fietste samen met twee vriendinnen op het fiets pad aan de zeezijde en wilde rechtsaf de Faelweg oprijden, richting roompotsluizen. Daar bij nam zij vermoedelijk de bocht te ruim en kwam in bot sing met een personenauto. De traumahelicopter heeft ter plaatse eerste hulp verleend. VLISSINGEN - Bij een inbraak in een horecagelegenheid op de boulevard in Vlissingen is in de nacht van maandag op dinsdag de kassa en de fooienpot ge leegd. De buit bedroeg enkele honderden euro's. Peddelen langs de kustlijn van Schouwen gebeurt bij voorkeur op een goede fiets. door Andrea Bolle ZIERIKZEE - Schouwen-Duiveland kan met haar talloze landweggetjes, dijken en duinpaden met recht een fiet sersparadijs worden genoemd. De fietsroutes bij de VVV's vinden dan ook gretig aftrek. Eén verschil met voorgaande jaren: de trajecten wor den steeds vaker afgelegd op een duurdere fiets, die van thuis is meege nomen. Uit een consumentenonderzoek van de RAI vereniging, de ondernemersver eniging voor fietsfabrikanten en -im porteurs, blijkt dat Nederlanders steeds vaker een duurdere fiets kopen. Door de economische recessie is het aantal aankopen dit jaar wel gedaald met tweehonderdduizend fietsen, het gemiddelde aankoopbedrag van een fiets is daarentegen met negentig euro gestegen naar 596 euro. Ook bij rijwiel handelaar John Boon uit Zierikzee is deze trend niet onopgemerkt gebleven. Het aankoopbedrag van een fiets is in zijn zaak zo'n tien tot twaalf procent gestegen. „Mensen die echt een eind willen fietsen, kiezen voor comfort en dus voor een duurdere fiets"zegt Boon. Dat aan een rijwiel met de nieuwste snufjes ook een duurder prijskaartje hangt, nemen veel mensen voor lief. Boon ziet zijn fietsverhuur daardoor wel afnemen. „Toeristen nemen de fiets mee op de trekhaak, dan hoeft er geen oude bak meer gehuurd te worden. Zelfs onze Oosterburen nemen hun ei gen fiets steeds vaker mee, hoewel die fietsen minder comfortabel zijn", aldus Boon. Elly Bouwman van de fietsenwinkel in Burgh-Haamstede ziet haar fietsver huur ook achteruit gaan, maar de prijs die men voor een nieuwe fiets neertelt, compenseert dat ruimschoots. „Veel mensen hebben twee fietsen; één zoge noemde boodschappenfiets en één voor de tochtjes door de omgeving. Voor dat laatste heb je toch een goed exemplaar nodig, waar je jaren plezier aan kunt beleven. Ik denk dat het geld veel be wuster besteed wordt", aldus Bouw man. Bouwman krijgt regelmatig van haar klanten te horen welke routes favoriet zijn. „Ze rijden makkelijk de Ooster- scheldekering over naar Veere of nemen het Oosterscheldepad naar Zierikzee. Met de auto kun je niet overal komen en moet je vaak parkeergeld betalen. De fiets is daarom ideaal", zegt Bouwman. Dat tochten op het eiland nog steeds ge- foto Dirk-Jan Gjeltema liefd zijn, weet ook directeur Jurgen Klapwijk van VW Schouwen-Duive land. „We kunnen nu nog niet zeggen of er meer fietsers zijn dan vorig jaar, maar het is zeker dat het fietsen op Schouwen-Duiveland een groot iets is." Populaire routes dit seizoen zijn de 'strijd tegen het water-route' en het fietspad langs de duinen tussen Renesse en Burgh-Haamstede. De trajecten die een combinatie vormen tussen de kust en het achterland, waar de route fiets een rondje met een pontje' een voor beeld van is, doen het volgens Klapwijk enorm goed, „Een goede aanvulling op de bestaande trajecten. Een stukje Schouwen-Duiveland en dan met de pont naar een ander eiland vinden ve len een mooie combi", aldus Klapwijk. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Zij kijken vaak verrast op, de bezoekers die tij dens de toeristendinsdag wat achteloos de Nieuwe Kerk in Zierikzee binnenwandelen. De meesten verwachten niet dat orgelmuziek en zang die hier over hen wordt uitgestort live worden uitgevoerd. Pas als ze naar boven kijken naar het ma jestueuze Kam-en Van de Meu- len orgel, zien ze de frêle gestal te van sopraan Helma Kot-den Haan en daarnaast de rug van haar man, de organist Aart Kot. „Je ziet ze dan denken: o, het is echt, het is geen cd", lacht Hel ma. Zij en Aart geven zes weken achtereen op dinsdagmiddag een inloopconcert in de Nieuwe Kerk. Hun repertoire is opval lend divers. Het gaat van musi cal tot barok en omvat ook gos pel, jazz en Ierse volksliedjes. „Gedurfd hoor", zeggen sommi ge mensen weieens. Het inloop concert is een van hun vele op tredens sinds zij zich vorig najaar op Schouwen-Duive land vestigden. In de oude smis se op Ellemeet vonden ze precies het leuke huisje waar ze naar op zoek waren. Aart heeft zijn wor tels in Zeeland. Hij werd gebo ren op Tholen en woonde later in 's-Heer Hendrikskinderen. Hel ma komt uit de omgeving van Stolwijk. Dankzij de muziek hebben ze elkaar gevonden. Aart is beroepsmusicus. Hij kreeg na de muziekschool orgel les van de befaamde Feike Asma Aart en Helma Kot tijdens het inloopconcert in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. foto Marijke Folkertsma in Maassluis en daarna van Stoffel van Viegen in de Dom kerk in Utrecht. Verder behaal de hij zijn actes schoolmuziek, piano en koordirectie. Helma zong altijd al uit liefhebberij en doet dat nog steeds. Zij zong puur uit hobby in verschillende koren. Ze ontmoetten elkaar tij dens een concert in Goes. „Hel ma zong daar alleen zwaar klas siek, terwijl ik hoorde dat ander repertoire haar ook en wellicht beter zou liggen. Ik adviseerde haar eens een werk als Panis Angelicus te proberen", vertelt Aart. Helma nam zijn adviezen graag ter harte. Ze vormen nu dan ook een hecht muzikaal duo. „Het is vooral het laatste half jaar zo snel gegaan. Ik weet soms niet wat me overkomt", er kent Helma. Aart was de eerste maanden van dit jaar als kerk organist vooral 'vliegende keep'. „Ik weet je te vinden hoor", had musicus Mar van der Veer hem al voorspeld vooraf gaand aan de verhuizing naar RENESSE - Een 21-jarige Eindhovenaar is in de nacht van maandag op dinsdag in Renesse door de politie aangehouden omdat hij een gevaar voor zichzelf en voor anderen vormde. De man was op een terras aan de Hogezoom in elkaar gezakt, kon niet meer op zijn benen staan, was niet aanspreekbaar en sloeg wild om zich heen. Hij werd overgebracht naar het bu reau. Daar kreeg hij een boete van 23 euro. RENESSE - Fikkie stoken en alcohol drinken op het strand is drie vakantiegangers elk op een bon van veertig euro komen te staan. De drie - een zestienjarige uit Boxtel, een leeftijdsge noot uit Hoogeloon en een achttienarige jongen uit Best - wer den na betaling van de boetes weer in vrijheid gesteld. VLISSINGEN - Een dertigjarige Amsterdammer heeft in de nacht van maandag op dinsdag een aanrijding veroorzaakt op de Bachlaan in Vlissingen. De man had te veel gedronken. De politie heeft zijn rijbewijs ingenomen. De man was rond half één met zijn auto tegen een geparkeerd bestelbusje gereden en ondersteboven tegen een boom tot stil stand gekomen. Uit een blaastest bleek dat hij drie maal de toegestane hoeveelheid alcohol had gedronken. De Amster dammer bleef ongedeerd. Zijn auto moest worden weggeta- keld. OOSTKAPELLE - De politie heeft vorige week vrijdagavond om half twaalf een 19-jarige man zonder vaste woon- of ver blijfplaats aangehouden. Hij wordt verdacht van tien inbra ken in sportkantines op Walcheren. De man werd gearres teerd op een sportcomplex in Oostkapelle. De politie heeft de aanhouding pas gisteren bekendgemaakt. Het onderzoek was nog niet afgerond en de man wilde zijn identiteit niet prijsge ven. De politie sluit meerdere aanhoudingen niet uit. De buit bestond in de meeste gevallen uit etenswaren en geluidsappa ratuur. KORTGENE - Een automobilist heeft maandagavond zonder duidelijke aanleiding in Kortgene een voorbijganger in het gezicht geslagen. De man liet in de Wilhelminastraat zijn hond uit terwijl de bestuurder daar met zijn auto stopte voor een woning. De man riep de bestuurder toe dat zijn overbuur man niet thuis was. Daarop keerde de automobilist, stapte uit, stompte de ander in het gezicht en reed door. KRUININGEN - Een onoplettende dertigjarige automobilist uit Rotterdam heeft gisterochtend een enorme ravage veroor zaakt op de noordbaan van de A58 bij Kruiningen. De man had te laat in de gaten dat zijn voorganger remde en knalde er bovenop. In de chaos die ontstond werden nog een andere per sonenauto en een vrachtwagen geraakt. Een negentienjarige vrouw uit Boskoop, zij zat in de derde auto, raakte licht gewond aan haar voet. Door de aanrijding kwam veel olie en benzine op het wegdek terecht. Rijkswaterstaat zette een speciaal voertuig in om dit op te rui- Ellemeet. Aart heeft inmiddels in heel wat kerken op Schou wen-Duiveland de vaste orga nist wel eens vervangen. Inmid dels heeft hij een eigen vaste stek als kerkorganist in de Her vormde Kerk in Haamstede. Helma erkent dat haar man en passant haar zangkwaliteiten als sopraan promoot. Een ge volg daarvan is dat nu ook regel matig haar bij drage aan een ere dienst of zomerconcert wordt gevraagd. Ze hebben thuis een studio inge richt waar ze regelmatig nieuwe liederen en muziekstukken in studeren. Aart's persoonlijke voorkeur gaat uit naar barok, maar met evenveel passie speelt hij jazz of musicalsongs. Zijn woeste krullenkop doet sommi gen weieens verbaasd staan. „Bent u de kerkorganist? U lijkt eerder een popmuzikant", luidt dan hun reactie. Nou zal Aart nooit in een spijkerbroek de ere dienst begeleiden, maar heel plechtstatig hoeft het voor hem en zijn vrouw ook weer niet. Het gaat hen tenslotte vooral om de kwaliteit van muziek en zang en niet om het uiterlijk vertoon. Zij geven dinsdag 12 augustus nog een inloopconcert in Zierikzee en op de donderdagmiddagen 7, 14 en 21 augustus in Haamste de. Op donderdagavond 28 au gustus concerteert het duo in de Jacobuskerk in Renesse en op donderdag 18 september zijn Aart en Helma Kot om 15.00 uur te horen in de wandelkerk in Middelburg. door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Huisartsenpost (HAP) De Honte in Terneuzen scoort goed in vergelijking met andere huisartsenposten in het land. Tot dat oordeel is de In spectie voor de Volksgezond heid gekomen na een recent be zoek waarbij organisatie en functioneren van de post zijn doorgelicht. Het bezoek vond plaats in het kader van een landelijk onder zoek naar het functioneren van huisartsenposten. „De deskun digheid van de dokters is met de komst van de huisartsenpost niet afgenomen", zegt directeur Lucia Vosters van de HAP in Terneuzen, naar aanleiding van de klachten waarmee de post - evenals overigens veel andere huisartsenposten in het land - op gezette tijden het nieuws haalt. Ze schrijft dat enerzijds toe aan de toegenomen mondigheid van de mensen. Anderzijds zoekt Vosters de verklaring in de aard van de organisatie van de HAP. „Voorheen werkten de huisart sen samen in veel kleinere ver banden, waardoor mensen het doorgaans niet zo snel in hun hoofd haalden te klagen over de bejegening of de behandeling. Nu is er de HAP: een min of meer 'anonieme' organisatie waar onbekende dokters dienst doen." De artsenpost - die ge vestigd is in het Terneuzense ziekenhuis- ging mei vorig jaar van start en is bedoeld voor de bevolking van Oost - en Midden Zeeuws-Vlaanderen. Die moet buiten kantooruren en in het weekeinde in de HAP terecht. De directeur van de Terneuzen se HAP wijst op het gevaar van de gevolgen van de negatieve beeldvorming over de post. „Ik weet dat met name ouderen be zoek aan de post vermijden en een dag of twee dagen wachten zodat ze bij de eigen huisarts te recht kunnen. Het verhaal dat de assistente altijd zegt 'neem maar een paracetamolletje' is echter bezijden de waarheid. Het zijn verpleegkundigen met een extra scholing die echt wel weten wat ze moeten vragen om te beoordelen of medisch han delen noodzakelijk is. En bij twijfel hebben ze ruggespraak met de arts." Vosters raadt uit stel van contact met de HAP dan ook ten stelligste af. Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29