PZC IP Kijkwijzer is geen onzin Eerste Kreekrock in Westdorpe Taferelen met betovering en spanning Vlissings festival is mix van Zeeuwse en nationale bands ST FGELICHT lezers schrijven kunst woensdag 6 augustus 2003 Middelburgse Kloveniersdoelen wordt mogelijk studentenmensa Motie Filmkeuring i JBHi Pasje Ambulance I Borden II Benzinedieven Fi Antwerpen wordt een jaar lang boekenstad Aquatinten Blues in Graauv Zomerconcert door Ab van der Sluis MIDDELBURG - B en W van Middelburg praten medio deze maand over het gebruik van de Kloveniersdoelen door de Roo sevelt Academy. De universiteit wil in het monumentale pand een mensa beginnen. Leefbaar Middelburg had daarover schriftelijke vragen gesteld, naar aanleiding van een bericht op de website van de Roosevelt Academy, waarin staat te lezen dat het gebouw wordt ingericht als mensa. Leefbaar Middelburg toonde zich verbaasd over het gebruik van de Kloveniersdoelen als studenteneetgelegenheid. De partij wilde weten of daarover al afspraken zijn gemaakt met de gemeente Middelburg. Het college wijst Leefbaar Mid delburg erop dat het gebruik van de Kloveniersdoelen als mensa niet gebaseerd is op enige besluitvorming van de gemeen te. De gemeente en het bestuur van de Roosevelt Academy heb ben deze maand een eerste, ori ënterend gesprek over dit on derwerp. Door het vertrek van de Stichting Nieuwe Muziek, huurder van het monumentale gebouw, naar de Grote Kerk in Veere en de uitspraak van de ge meenteraad om het pand in ei gendom te houden, is het nodig een nieuwe huurder te vinden voor de Kloveniersdoelen. Aanvankelijk wilde het college van B en W de Kloveniersdoelen verkopen, maar dat werd tegen gehouden door de gemeente raad. Het CDA diende in januari 2001 een motie in. Besloten werd toen het pand te 'bestem men voor andere doeleinden en het gebouw te verhuren'. Het college is van mening dat het ge bruik van de Kloveniersdoelen door de Roosevelt Academy past binnen het door de raad aangenomen wijzigingsvoor stel. Zodra het eerste gesprek is ge weest tussen het college en het bestuur van de Zeeuwse univer siteit over de Kloveniersdoelen, krijgt de gemeenteraad meer in formatie. door Maurits Sep Heb je thuis met het hele gezin geno ten van Terminator 1 én 2, mogen de kinderen in de bioscoop niet mee naar Terminator 3. Omdat ze te jong zijn; nog geen 16. De bioscopen zijn, op straffe van maanden cel of duizenden euro's boete, onverbiddellijk. „Wat mensen thuis doen, is hun verantwoor delijkheid. Maar wat in de bioscoop ge beurt, is de verantwoordelijkheid van de bioscoophouder. En de wet houdt hem daaraan." Het is een subtiel verschil, beaamt di recteur Wim Dekkers van het Nicam, de organisatie die de Kijkwijzer heeft ont wikkeld. ,,De huiskamer is privé, maar de bioscoop is een openbare ruimte, die onder de bijzondere verantwoordelijk heid van de uitbater valt. Mensen me nen wel dat het hun verantwoordelijk heid is of ze hun kinderen die film laten zien, maar wettelijk is dat in een bio scoop niet zo." Assistent-bedrijfsleider Wim den En gelsman van videotheek Videoland in Goes ziet het zo: „Thuis mag je roken, maar in de trein toch ook niet." Be drijfsleider Sven Hardeman van Cine- .7 i 'gRMlNPCTOR 3 afe OF THE MACHINES Bioscoop Cinecity laat bezoekers duidelijk weten dat Terminator 3 niet geschikt is voor jonge kijkers. foto Lex de Meester city in Vlissingen trekt een vergelijking met alcohol. Of ouders het hun kinde ren thuis laten drinken, is aan hen. „Maar wij mogen het niet aan jongeren van beneden de zestien aanbieden. En daar heeft iedereen begrip voor." En minder voor De Kijkwijzer, die voor de tweede keer sinds de invoering in fe bruari 2001 ergernis wekt bij bioscoop bezoekers. Al vrij snel na de lancering van de vernieuwde filmkeuring ge beurde dat bij de film Hannibal, de op volger van Silence of the Lambs, met Anthony Hopkins. De laatste weken zorgt Terminator 3 - met Arnold Schwarzenegger - voor felle discussies (Hulst) en mondelinge bedreigingen (Vlissingen). Hardeman begrijpt de vurige wens van jongeren (onder de 16) om Terminator 3 te zien ook wel. Hij wijst op de enorme reclamecampagne die rond de film is opgebouwd. „Vooral jongerenzenders op televisie besteden er veel aandacht aan. Dat zien die kinderen en dus willen ze de film ook zien. Nou, en als dat dan in de bioscoop niet mag, dan huren ze een paar maanden later de video wel. Bij Cinecity horen ze dat ook vaak van geweigerde bezoe kers. Hardeman maakt zich daar zor gen over. „Wij zijn erg blij met de Kijk wijzer, want de regels zijn duidelijker dan ooit. Wij houden ons er ook aan. Maar diezelfde regels worden aan de andere kant weer afgebroken via video theken en televisie. Want zo kunnen jonge kinderen toch meekijken naar films voor boven de zestien. Dat geeft ons wel eens het idee: Waar doen we het eigenlijk voor?" Bij Videoland kunnen kinderen geen films huren. De minimumleeftijd is 18 en klanten krijgen een pasje. „Komt een zoon met pasje van pa, dan krijgt hij geen film mee. Maar als pa een film komt halen, tja. Wat er thuis gebeurt, weten wij natuurlijk ook niet", zegt as sistent-bedrijfsleider Den Engelsman. Het systeem van de Kijkwijzer is dus vrij eenvoudig te ontduiken. Dat maakt het niet minder waardevol, weer spreekt directeur Dekkers van het Ni cam. „Dat zou het geval zijn als heel veel mensen de Kijkwijzer onzin vin den. Maar dat is niet zo. Uit onderzoek is gebleken dat de meesten er blij mee zijn. Veel ouders willen heel graag een houvast om te bepalen waar ze hun kin deren wel of niet naar laten kijken. Ze ventig procent blijkt de Kijkwijzer ook regelmatig te gebruiken." De Kijkwijzer telt tien symbolen: vier leeftijdscategorieën (alle leeftijden; 6 jaar, 12 jaar, 16 jaar) en zes om het type fim aan te duiden (geweld; seks; angst; drugs- en/of alcoholmisbruik; discri minatie; grof taalgebruik). Een film krijgt maximaal één leeftijdsaandui ding, maar mogelijk meer typeringen over de inhoud. De classificatie van films gebeurt vol gens criteria die zijn ontworpen door wetenschappers die zich bezighouden met de schadelijkheid van audiovisuele media, benadrukt hij. „De mensen die de films beoordelen, de codeurs, maken gebruik van een doorwrochte vragen lijst. De antwoorden op die vragen lei den tot een classificatie. Voor de bulk van de films werkt dit systeem goed." Natuurlijk lukt het niet om zo'n film als Terminator 3 te onthouden aan alle kin deren onder de 16, beseft Dekkers. Hij vindt er een schrale troost in dat het voor een groot deel wél lukt. „Want slechts een kleine minderheid maakt problemen over de Kijkwijzer. Boven dien zou ik graag eens een vraag aan de ouders willen voorleggen. Vindt u het dan bevorderlijk dat u met uw kind naar een geweldsf ilm gaat die hen scha de kan berokkenen?" Tot zijn tevredenheid merkt Hardeman wel dat steeds meer jonge bezoekers van de Vlissingse bioscoop zélf weten hoe de Kijkwijzer werkt. „Ik hoor re gelmatig dat kinderen tegen elkaar zeggen: 'Daar mogen wij niet heen.Dus misschien komt de omwenteling er aan." Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versch nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactieü beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dati redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen word; niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. Dei dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Overc weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Naar aanleiding van het artikel in de PZC van 2 augustus over het kamerlid Bakker van D66 concludeer ik dat de Haagse po litiek totaal geen kennis van za ken heeft als het gaat over de ambulancezorg in Nederland. Al jaren zitten ze met een finan cieringstekort en al jaren wordt er beloofd dat er geld bijkomt. Nu denken de heren in Den Haag, en vooral D66, dit finan ciële gat te kunnen dichten door onder andere de FLO-regeling om zeep te helpen, maar verge ten als ze de 65 jaar toch door voeren (doordrammen) dat er dan veel ambulancemedewer kers in de WAO-regeling zullen belanden en dat gaat meer kos ten dan de FLO. Na dertig jaar op een ambulance je werk ge daan te hebben, heb je genoeg ellende voor je kiezen gehad (meer dan een bureaucraat) en dan is het terecht om op 55 jaar te stoppen. De heer Bakker met zijn tra wanten beseffen helemaal niet wat ambulancewerk is, net zo min dat zij weten welk zwaar werk 'stratenmaker' is. Een ka merlid houdt het ook vaak niet langer uit dan vier jaar achter zijn bureau in Den Haag. Vraag: D66 vergeten jullie niet dat jul lie een linkse partij zijn, en dat jullie bij de laatste verkiezingen gigantisch verlies hebben gele den in de landelijke en plaatse lijke politiek? Mijn grootste wens is dat dit kabinet snel gaat vallen. Peter ter Meulen Gravestraat 21 Vlissingen Op Noord-Beveland valt het mee met de wildgroei van recla meborden.(PZC 26 juli). De ge meente handhaaft daar dan ook een consequent beleid. Zo on dervond ik, enkele jaren gele den, weerstand toen ik voor mijn toenmalig bedrijf Health- club een bescheiden wegbew zeringbordje wilde plaats? Toestemming werd pertine geweigerd. Wie schetst mi verbazing toen mij onlan; werd medegedeeld, door et ambtenaar van de gemeen Noord-Beveland, dat het oer» lijke, landschapsvervuilenn immens grote (minstens 20 vie kante meter) reclamebord lat] Park de Banjaard, Vredenht weg, te zien vanaf de N57,is regelmatig afwisselende red: meteksten, al jarenlang illegal staat en waarvoor dus nooit tt stemming is gevraagd. Nee, de gemeente Noord-Bet? land heeft het niet over li hoofd gezien. Ook de proving heeft al verwoede poging? ondernomen het bord wegteh; len, maar tijdens de procedit; liet de gemeente Noord-Bev> land het desbetreffende percs binnen de genzen van de Ik bouwde kom vallen, zodat i provincie machteloos stond.Hi consequente beleid geldt ka nelijk alleen voor kleine onde nemers op Noord-Beveland? Hedwig Sm. Eikenlaan'. Kamperlm Zelfs de Tweede Kamer ga; zich er mee bemoeien, terwij het wiel al is uitgevonden. Kr ken we in Amerika, daar woir vooruit betaald en de porq slaat af op het betaalde bedra; Wil men vol tanken, dan bij a; kassa een creditcard of rijbewii achterlaten die men na het beti len terug krijgt. Als we toch: Amerika kijken, zien we data slang dubbel is. De benzinedamp die vrijkon door het vullen van de tar wordt netjes afgezogen. Ent alles voor een lagere benzin, prijs. doo dri die AN1 Dui nise de a len gr°( der Het an: zoe. voo Dui kaa wor lan er als dag hui Beg voc Pei na; scc zoe zit' hie de scl 0U' Pie Al R. Nijback g? Driesprongweg. G Biervlk k; ANTWERPEN - Antwerpen wordt voor één jaar, van 23 april 2004 tot 23 april 2005, Wereld boekenstad. De Upesco-titel van Antwerpen Wereldboeken stad wordt gelanceerd als het project ABC2004. De artistieke leiding en coördi natie zijn in handen van Mi- chaël Vandebril. Hij ontwikkelt enkele speciale programma's. Het initiatief is genomen door Unesco, de VN-organisatie voor onderwijs en cultuur, en ver schillende literaire organisa ties. Het is de bedoeling dat Antwerpen een jaar lang in spanningen levert om het boek en het lezen te promoten. Dit ge beurt in samenwerking met pro fessionele organisaties die schrijvers, uitgevers, boekver kopers, boekhandelaren en bi bliotheken vertegenwoordigen. Dit jaar werd Antwerpen ge vraagd om wereldboekenstad te worden, omdat de internationa le jury onder de indruk was van het toch al rijke aanbod in Ant werpen op het gebied van boe kenbeurzen, literatuur, am bachten, lectuur voor jeugdigen en boeken voor culturele min derheidsgroepen. Er wordt gewerkt aan enkele prestigieuze projecten zoals een bruisend centrum van lezen en boeken in het Permekegebouw en een boekenstraat in het Sint- Felixpakhuis. Antwerpen wil na april 2005 een continu internationaal literair beleid ontwikkelen. door Raymond de Frel WESTDORPE - In Westdorpe, Sas van Gent, Philippine en Zandstraat is in de zomermaanden weinig te doen voor jon geren van twaalf tot achttien jaar. Daar om organiseert het JongerenPlaSa (Jon geren Platform Sas van Gent) zaterdag 10 augustus het festival Kreekrock in Westdorpe. Het platform wordt gesubsidieerd door de gemeente Terneuzen, zodat het per jaar een aantal activiteiten kan organi seren. In de wintermaanden worden dis co-avonden in Concordia in Westdorpe gehouden, maar nu hoopt het jongeren platform een meer rockgericht publiek te trekken. „Wij willen jonge, beginnende bands uit de regio een kans geven om op te treden en naamsbekendheid te krij gen. De naam Kreekrock is gekozen van wege de ligging van het festivalterrein: op het scoutingterrein bij de kreek, net buiten Westdorpe", vertelt voorzitter Daphne Vale van het JongerenPlaSa. De band Slaughterhound from South Satan City - uit Philippine, Sas van Gent en Axel - debuteert op Kreekrock met co vers van oude metalbands. Het vijftal bijt het spits af om 17.00 uur. Daarna is het de beurt aan de pretpunkers van Sys tem Error uit Terneuzen. Marnix Ruben (zang), Felix Hommorson (bas), Stefan Hommorson (drums), Folker Bak (gi taar), Jelle Baart (gitaar) en Frank Aude- naert (trompet/cornet) spelen eigen nummers, geënt op punk, ska, hardcore en nu-metal. De West-Zeeuws-Vlaamse viermansfor matie New Hazard speelt alternatieve metalsongs. New Hazard brengt hoofd zakelijk eigen werk. De Hulster band Ze ro Left bestaat uit Ruuth Pieterse (bas), Bram Vervaet (zang en gitaar) en Bart De West-Zeeuws-Vlaamse band Badly Preserved sluit Kreekrock af. Koenen (zang en drums). Zij laten hun muziek omschrijven als strak, emotio neel, verknipt en gestoord. In de late avonduren is het tijd voor het beukwerk van Smalltown Cynics en Badly Preserved. De Sasse band Small town Cynics staat garant voor een portie snoeiharde crossover-hardcore en nu- metal. De West-Zeeuws-Vlamingen van Badly Preserved mogen het festival af sluiten. Vorig jaar verloor de viermans band op een haar de finale van de Zeeuw- Spanning elementen en fascinatie van een droomwereld zijn kenmerkende in het werk van Ellen Hondius. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - Een groepje paarden met wapperende ma nen, twee witte paardenruggen in het lentelicht en een bosrand vol beloften van nieuwe erva ringen. Het is allemaal te zien bij de nieuwe expositie in het kantoor van de ABN-Amro- bank in Zierikzee met schilde rijen van Ellen Hondius uit Dreischor. Taferelen die de spanning van een in de lucht trillende fascinatie uitstralen, zijn kenmerkend voor haar werk. Hondius verrijkt de realiteit met haar eigen fantasie en cre- eert op die manier haar eigen in terpretatie van de werkelijk heid. Zij komt oorspronkelijk uit Leiden, maar woont al tien tallen jaren in Dreischor. De rust, de geluiden en de schoon heid van het platteland bieden haar de ideale gemoedstoestand om te schilderen. Ook de ont spannen sluimerperiode tussen waken en slapen levert haar vaak ideeën op voor schilderij en. Hondius geeft de voorkeur aan het werken met acryl, hoewel ze niet uitsluit ter afwisseling ook weer eens met gemengde tech nieken aan de slag te gaan. Vroe ger, kort na haar school- en stu dietijd, tekende ze meestal met houtskool, potlood en water verf. „Ik kon soms uren achter een zitten tekenen, maar kwam pas veel later tot het besluit er ook cursussen aan de kunstaca demie in Rotterdam voor te gaan volgen", vertelt de expo- sante. De keus om met aquarel leren te beginnen, vindt ze ach teraf bezien niet zo gelukkig. Voor Hondius begon het pas echt toen ze in een teken- en schildergroep terecht kwam on der leiding van beeldend kun stenaar Ben Vernimmen. Met deze groep cursisten heeft zij al verschillende keren in de Sint- Nicolaaskerk in Brouwersha ven geëxposeerd. Hondius is in de loop der jaren een kenmerkende eigen stijl gaan ontwikkelen. Uit haar sprankelende scheepstaferelen blijkt haar voorkeur voor aqua tinten die zij op subtiele wijze weet te combineren. Een mooi contrast daarmee biedt haar foto Peter Nicolai se Belofte. Met hun tweede cd Decades of Denial hopen Elton Boussen (zang/gi taar) Tim Boussen (drums), Michael Saf- frie (bas) en Sasha Kondic (gitaar) ook buiten Zeeland te scoren. Badly Preser ved brengt melodieuze metal. collage van gemengde techniek waarin zij met een felle rood/blauw-combinatie de toon zet. Door er steeds weer die ver wachtingsvolle sfeer in te ver weven, weet zij de toeschouwers aan haar werk te binden. De expositie in de ABN-Amro- bank in Zierikzee kwam tot stand op uitnodiging van Kunstbemiddeling 't Zilverlicht en zal tot eind oktober op deze locatie te zien zijn. Voor Hondi us betekent het de eerste solo tentoonstelling op Schouwen- Duiveland. Eerder had ze al een expositie in kunstcafé De Post hoorn op het Lange Voorhout in Den Haag. Op basis van de en thousiaste reacties is zij uitge nodigd daar volgend jaar wederom een expositie in te richten. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Met een mix van Zeeuwse en nationale bands begint morgen het jaar lijkse muziekfestival op het Bel- lamypark in Vlissingen. Pu bliekstrekkers zijn zanger en blues- en rhythmgitarist Kaz Lux, de bluesgroep Flavium en Brainbox. Het festival duurt tot en met zondag. De openingsavond staat in het teken van de Zeeuwse muziek. Om 20 uur opent Not James Dean. De band brengt een swin gende mix van Portugese, Zuid- Amerikaanse en Afrikaanse muziek. Om 21.30 uur is het de beurt aan Sonar, de band van zanger Patrick Schipper, een oud-winnaar van de Zeeuwse Unplugged Competitie. De Zeeuwse belofte Tapharheejl, twaalf muzikanten die vrolijke reggaedeuntjes spelen, staat om 22.30 uur op het podium. Vrijdag begint de groep Koud Goud om20.30uur, een Amster damse rockformatie met onder andere Rob Kruisman (ex-Gi- gantjes). De Zingende Fresia's staan om 22.30 uur op het podi um. Zij zijn geen onbekenden op de Smartlappenfestivals in de provincie. De Fresia's brengen maffe vertolkingen van smart lappen en rock- en popversies van Nederlandse meedeiners. De Walcherse popgroep The Ca ve is zaterdag om 20.30 uur te horen en te zien op het Bellamy- park met boegbeeld Leo van de Ketterij. Hij was lid van Shoc king Blue en stond mede aan de wieg van het songfestivalliedje 'Mijn hart kan dit niet aan' van Frederique Spigt. Barrelhouse timmert al jaren aan de weg en wordt gewaardeerd vanwege de live-act. Vorig jaar september bracht de band een derde cd uit. Barrelhouse staat om 22.30 uur op het podium. De slotdag van het Vlissingse muziekfestival wordt een reü nie van oude bekenden. Blues zanger en -gitaris Kaz Lux bijt om 17 uur het spits af. Hij won diverse prijzen, onder meer in het begin van zijn carrière in de jaren zestig toen hij tijdens een talentenjacht de personality- prijs won. Hij toerde in de jaren zeventig door België in de bege leidingsband van Raymond van het Groene woud. Aan het eind van dat decennium had Lux zijn eerste, maar ook zijn laatste,tojj 40-notering met Rolling. In 1980 maakte hij een plaat ral Jan Akkerman, waarmee de» menwerking uit de jaren zeven tig werd hernieuwd. In hl kerstnummer van het muziè blad Oor in 2000 werd Kaz Lus uitgeroepen tot de beste zangi van de twintigste eeuw. Lux' oude band Brainbox tijdens Pasen dit jaar voorhf eerst sinds bijna twintig ja: weer een concert. Brainbox dot; de concerten samen met bluesband Flavium, beide zij: zondagavond ook te gast i Vlissingen. Flavium begint om 18 uur ei Brainbox sluit het festival af M 19.30 uur. De bekende gitarir Jan Akkerman maakte jaren lang deel uit van Brainboij maar in de huidige bezettinJ ontbreekt hij. Wel zijn naas'; Lux, de oorspronkelijke band leden gitarist Rudy de Queljc- en drummer Pierre van der Lit den van de partij. Beiden zij: ook actief in bluesband Flat- GRAAUW - In de Herbergt Graauw worden vanaf 21 air gustus elke derde donderde van de maand bluessessies gt houden. De avonden staan onder leiditj van mondharmonicaspeler G» Klein Kromhof, zelf actief in dj Vage Klachten en regelmati; gastmuzikant van de Zeeuws bluesband Champagne Charfrj Donderdag 21 augustus wort om 20.00 uur het spits afgebete door Jan Schippers uit Slut? Donderdag 18 september geve: Klein Kromhofs Vage Klachtet collega Ries de Vuyst en Cham pagne Charlie's Theo de Konfe acte de présence. OOSTKAPELLE - In de dorp? kerk van Oostkapelle geven c harpistes Lianne Beekman t Ineke de Vente vanavond et zomeravondconcert, georgat' seerd door de Stichting Oostkt pelle Cultureel. Op het programma staan Wt ken van Andrès, Renié en Hat del. Het concert begint om uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 28