Spectaculaire oefening op het strand Sluiswachter vrijuit bij dood van zwaan Onverwoestbare oude sluisjes Leren zwemmen bij Gebroken Dijk Gemeente Goes weigert schermen bij spoor Föhn Diefstal parkeerautomaten alleen te voorkomen door betalen met pasjes GEOPEND BOUWVAK zeeuwse almanak woensdag 6 augustus 2003 Natuurlijk tijdens de waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND vanaf de dijk Warsteiner Krat 24 flesjes a 300 ml, vanaf -KMHL prijs per liter I.I I Kip spareribs kilo 549 Pak 88 stuks of 64 stuks 3-in-l Beveiliging van meters is moeilijk HoorFamke van Loon ZIERIKZEE - De strijd tegen het openbreken van parkeerau tomaten is nog wel aan te gaan. Maar diefstal van het apparaat zelf is volgens Taxameter Cen trale BV, leverancier van par keerautomaten, amper tegen te houden. De beste beveiliging te gen vandalisme en diefstal blijkt toch: geen geld meer in de apparaten. Automaten waar geld in zit, zijn een geliefd doelwit van dieven. Jaarlijks worden in Nederland alleen al honderden parkeerme- ters voor hun inhoud openge broken. Begin deze week zijn op parkeerterreinen langs het Gre- velingenmeer zes apparaten meegenomen. De meters zijn met een kraant j e van hun sokkel gehesen om op een andere plek in alle rust opengebroken en leeggeroofd te worden. Voor het Grevelingenschap, die de automaten exploiteert, is de diefstal een flinke strop. De dagopbrengst van de zes appa raten is verdwenen en de meters moeten vervangen worden. Al leen die vervanging kost al on geveer zestigduizend euro. En totdat de nieuwe machines er staan, kan er geen parkeergeld geïnd worden. Op deze drukke, zomerse dagen loopt het schap zodoende ook nog eens duizen den euro's inkomsten mis. Vorig jaar nog heeft het Greve lingenschap flink geïnvesteerd in extra beveiliging van de par- keermeters, omdat ze keer op keer werden opengebroken. Advertentie Glashandel Moerstee Nw. Kerkstraat 10a,Kapelte-Biezelinge s 0113-341688 www.moerstee.nl „Dat ging vooral om de sloten", stelt J. van de Hoef van het schap. Aanvankelijk lijkt deze investering zijn geld meer dan waard. De afgelopen maanden zijn verschillende pogingen on dernomen om de automaten open te boren, maar zonder suc ces. Het Grevelingenschap trof alleen een gehavend apparaat aan. Dat de kans op diefstal van het parkeergeld is terug te drin gen, weet ook de gemeente Schouwen-Duiveland. In 2002 vielen met name de meters in de Westhoek ten prooi aan vernie ling en diefstal: vijf automaten verdwenen in één seizoen. Al leen de reparatie van de machi nes kostte al 17.000 euro. Schouwen heeft daarom geld gestoken in de apparatuur: de gemolesteerde meters zijn ver vangen door exemplaren die be ter bestand zijn tegen kraken. „We hebben dit jaar nog geen enkele melding gehad", aldus voorlichtster R. Korstanje. Maar tegen de diefstal van het hele apparaat, zoals langs het Grevelingenmeer, is volgens Jde Wit van Taxameter Centra le maar moeilijk te vechten. De fundering kan wel verzwaard worden, maar het dievengilde lost dat probleem weer op. „Te gen meenemen kun je eigenlijk niet beveiligen. Zolang de kraan zelf maar sterk genoeg is." Om dat het de krakers meestal om het geld in de meter te doen is, lijkt de beste beveiliging geen klinkende munt meer in de ma chines, maar mensen bijvoor beeld met een chipknip te laten betalen. Onder meer Rotterdam int sinds anderhalf jaar alleen nog elektronisch het parkeer geld en plukt daar de vruchten van. Waar eerst nog dagelijks gemiddeld bijna dertig procent van de automaten onbruikbaar was vanwege vernieling en dief stal, blijft nu 99 procent in de lucht. Het Grevelingenschap wil vooralsnog die overstap niet maken. Van de Hoef: „We ont vangen hier veel buitenlandse gasten, die niet met een chip knip betalen." Redders halen een drenkeling uit het water tijdens de demonstratie. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans OUDDORP - Snelle (reddings)boten, poli- tiepaarden, een helikopter en zelfs een Ori- on-patrouillevliegtuig. De Ouddorpse Red dingsbrigade had samen met de stations Ouddorp en Stellendam van de Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij (KNRM) gisteren alles uit de kast gehaald om van de jaarlijkse grote oefening op strand 't Flaauwe Werk een fraai spektakel te maken. Een snelle rubberboot scheert over het wa ter, achtervolgd door een niet minder snel vaartuig van de rivierpolitie Rotterdam Rijnmond. Smokkelaars proberen aan de sterke arm te ontkomen. Dat lukt aardig tot de rivierpolitie assistentie krijgt van een he likopter. De in het nauw gedreven boeven proberen via het strand te ontkomen, maar lopen daar recht in de armen van de beman ning van een politiejeep. Twee politiemen sen te paard maken het spektakel compleet en na een korte achtervolging op het strand worden de smokkelaars in de kraag gevat en geboeid afgevoerd. De achtervolgingsscène was één van de meest spectaculaire onder delen van de grootscheepse oefening op het Ouddorpse strand. Maar ook werd getoond hoe een redding met een reddingsboot in zijn werk gaat, hoe in problemen geraakte duikers worden geholpen en wat er allemaal bij komt kijken als zich aan boord van een vissersboot een ontploffing voordoet waar bij gewonden vallen. Onderlinge communicatie tussen de ver schillende redders is daarbij ontzettend be langrijk, weet voorzitter van de Ouddorpse Reddingsbrigade Manita Maliepaard. „De situaties die we hier nu schetsen zijn mis schien wat extreem, maar we kunnen er als reddingbrigade wel mee geconfronteerd worden. Als de communicatie met andere hulpdiensten dan niet goed loopt, zit je wel met een stevig probleem." In de dagelijkse praktijk is de reddingbrigade vooral pre ventief: bezig. De badgasten worden vanaf twee reddingsposten nauwkeurig in de ga ten gehouden. Badgasten die te ver de zee in gaan of zich anderszins onvoorzichtig ge dragen worden gewaarschuwd. Mocht een strandbezoeker zich bezeren dan fungeert de reddingspost als EHBO-post. Dagelijks terugkerend tafereel voor de redders is dat van huilende kinderen die hun ouders niet meer terug kunnen vinden. Gisteren was geen uitzondering. Terwijl op het strand zich weer een spectaculaire redding ont vouwt wordt een Duits jochie bij de post af geleverd. Hij is zijn oma kwijt en heeft even geen oog voor de show. Dat kwam pas weer toen hij later met oma herenigd werd. door Ron Maqnée VEERE - De sluiswachter van Veere die zaterdag betrokken was bij de dood van een zwaan gaat vrijuit. Dat stelt J. in 't Veld van de provincie Zeeland. Vol gens In 't Veld heeft de sluis wachter wel degelijk de nood procedure in werking gesteld toen de zwaan bekneld raakte. Ook de politie van Zeeland heeft het onderzoek naar de zaak af gesloten Zaterdagmiddag overleed een zwaan bij Veere. Het dier werd geplet door twee sluisdeuren. Voordat de deuren helemaal dicht waren probeerden om standers de sluiswachter te waarschuwen. De zwaan trachtte volgens getuigen nog uit zijn benarde positie te ko men door met zijn kop heen en weer te gaan, maar het mocht niet meer baten. Omstanders betoogden dat de sluiswachter niet reageerde op het tumult en de deuren niet stopte. J. in 't Veld, hoofd afde ling Beheer van de provincie, bestrijdt deze lezing. „De sluis wachter die op zaterdag dienst had, reageerde op het geroep van omstanders. Ze heeft de noodprocedure in werking ge steld. Maar het zijn zware sluis deuren die met een mechanische beweging sluiten. Het duurt even voordat de sluisdeuren daadwerkelijk stoppen. Dat is nu eenmaal de traagheid van het systeem. Toen de deuren eenmaal stopten, was het al te laat." De consternatie was groot. Mensen gilden en kinderen huil den. Na de dood van de zwaan gingen de deuren weer open en dreef het dier naar het gedeelte waar boten lagen. De zwaan werd uiteindelijk uit het water gevist en voor destructie afge voerd. Volgens In 't Veld is ook de sluiswachter van dienst er helemaal ondersteboven van. „Ze geeft zelf heel veel om die ren en heeft zelf ook vogels. Ze is er verschrikkelijk overstuur van." Volgens In 't Veld zwemmen er bij de sluis doorgaans veel zwa nen. „Er zitten er veel, ze wor den gevoed door mensen van de boten." De zwanen zwemmen dan ook veel heen en weer, en al- tijd zonder problemen. „Het is bekend bij onze mensen dat de zwanen er zijn. En ze zwemmen altijd net op tijd uit de kolk." De politie heeft inmiddels vijf meldingen van het tragische voorval binnengekregen. „Uit de meldingen blijkt dat iedereen erg is geschrokken", aldus poli tiewoordvoerder A. Don. Volgens de woordvoerder wordt de sluiswachter niet vervolgd, omdat uit onderzoek is geble ken dat er geen strafbaar feit heeft plaatsgevonden. Het onderzoek is inmiddels af gesloten. door Rolf Bosboom GOES - Goes is niet van plan mee te werken aan het plaatsen van geluidsschermen langs het spoor. Het gemeentebestuur schrijft dat in zijn nog voorlopig inspraakreactie op de plannen om de hinder van het treinver keer op de Bevelanden te beper ken. Gesterkt door de uitspraak van de Raad van State, die het be sluit om de Westerschelde Con tainer Terminal (WCT) aan te leggen heeft vernietigd, komt Goes met een uitvoerige in spraakreactie waarin een lange reeks bezwaren staan opge somd. De gemeente keert zich ander maal tegen het plan geluids schermen langs het spoor te zet ten en zegt 'voorshands niet voornemens te zijn medewer king te verlenen' aan de realise ring van de schermen. Goes heeft nog veel meer kri tiek: bij het bepalen waar scher men moeten komen zijn ver keerde normen gebruikt, nadere onderzoeken om de lawaaipro- ductie te beperken zijn nog niet afgerond, er is onvoldoende ge keken naar de trillingshinder, er zijn geen maatregelen genomen om de veiligheid langs het spoor te verbeteren en er is ten onrech te geen aandacht voor de ver keersproblemen als gevolg van de spoorlijn. In totaal worden vijftien bezwaren genoemd. Het gemeentebestuur heeft ver der met verbazing vernomen dat de provincie de gemeente Reimerswaal, met wie Goes lan ge tijd samen is opgetrokken, toezeggingen heeft gedaan op voorwaarde dat zij niet in be roep zou gaan tegen de komst van de WCT. Wie verbouwt, is blij dat vrienden een helpende hand bieden. En als die extra han den dan ook nog wat gereed schap meebrengen, is dat he lemaal meegenomen. Meest al dan. Soms heb je er niet veel aan.Waar kan ik je mee helpen?", vroeg Jella het Hulster stel alleraardigst aan de telefoon. „Ik ben bezig met het strippen van de kozijnen met zo'n föhn, maar dat schiet niet echt op, dus als je wilt helpen, graag!", zei haar vriendin. Dat wilde Jella wel. Vele handen maken immers licht werk. Ze zou zelfs haar eigen gereedschap meene men. Terwijl haar vriendin met een professionele 1200 Watt verfafbrander de verf van de kozijnen afschraapte, kwam Jella binnen. Met een allerschattigst roze reis- föhntje. Mét speciaal opzet- stuk voor krullen... Dat dan weer wel. door Mieke van der Jagt Veel Goesenaren hebben le ren zwemmen bij het Goese Sas. In de tijd dat er nog geen zwembad was, had je daar diep water om de arm- en de been slag onder de knie te krijgen. Wie zich na de Tweede Wereld oorlog de schoolslag eigen wilde maken, begon dikwijls bij het Gebroken Dijkje, ten oosten van de sluis. Daar was het water on diep en veilig, omdat de stroom er nauwelijks invloed had. Daar zorgde de gebroken dijk wel voor, die als een rommelige strekdam het Oosterscheldewa- ter tot rust maant. Nog steeds, trouwens, al is het fenomeen zwemles verplaatst naar profes sionals met een chloorwater- bak. De verzameling betonnen brok ken, versleten bakstenen en Vilvoirdse zandsteen, goed zichtbaar bij laag water, is het resultaat van een van de groot ste dijkvallen die ooit in het ge bied van het waterschap Zeeuwse Eilanden zijn voorge vallen. Het gebeurde op 9 april 1943. Een flinke storm stuwde het water op en aan weerskan ten van de sluis bij Het Goese Sas zakten tientallen kubieke meters klei vanonder de dijken het Oosterscheldewater in. Een paar dagen later brak de dijk aan de kant van de Wilhelmina- Waterschoenen aanbevolen tijdens het zwemmen bij het gebroken dijkje. maal niet gering. Van 1953 heb ben we geleerd dat de dijkbe- heerders het met het onderhoud ook niet al te nauw namen. De nieuwe dijk, die snel daarna werd aangelegd, trok de lijn van Kattendijke naar het Goese Sas helemaal recht. Je kunt nog zien waar de dijk vroeger een hoek maakte. Want hoewel de Oos- terscheldedijken op Deltahoog te zijn gebracht, liggen op het oude stuk nog de Vilvoirdse zandstenen als platte broodjes opgestapeld op de plaats waar foto Willem Mieras de golven het hardst en het vaakst beuken. Op het nieuwe stuk is het donkere basalt ge bruikt. De meest prominente getuige van de calamiteit is het gebroken dijkje zelf. Reden om het op te ruimen was er niet en is er nog steeds niet. „Kwetsbaar gebied"staat er op een bordje. „Niets verontrusten of beschadigen." Er is geen en kele reden om iets geweld aan te doen en het is nog altijd een leu ke zwemplek. Waterschoenen zijn wel aan te bevelen, want wilde oesters groeien in de bo dem en op de brokken van de ou de muraltmuurtjes, zijn de pok ken scherp. In de hoek die het gebroken dijkje met de nieuwe dijk maakt, is een strandje op- geslibd, voor wie rustig te water wil gaan. Bij hoog water kun je op sommige plaatsen van de muraltbrokken duiken en bij laag water liggen de krukels er voor het oprapen. Het hoge schorretje in de hoek, waar de zwemmers vroeger vanaf sprongen, is verdwenen met de meeste schorren in de Oosterschelde. Met de aanleg van de stormvloedkering heeft de Oosterschelde 'zandhonger' gekregen en de Deltawerken in het oosten zorgen ervoor dat de rivieren geen slib meer aanvoe ren om die honger te stillen. Bij het Gebroken Dijkje kom je het beste met de fiets want het fietspad loopt langs de buiten kant van de dijk. Met de auto kan ook. De trap waarop de Kattendijkseweg vanaf de Krukweg in het Goese Meer doodloopt, voert naar het Ge broken Dijkje, waar nog een bankje staat om uit te rusten. polder door. Hectaren goede landbouwgrond raakten over spoeld, wat een strop was voor de Maatschap de Wilhelmina- polder, die niet alleen een deel van de oogst in het water zag glijden, maar ook een nieuwe dijk moest aanleggen. Boven dien scheelde het weinig of er waren represailles geweest. De Duitse bezetter, die weinig kaas had gegeten van zeeweringen en waterkeringen, was er slechts niet de grootste moeite van te overtuigen dat het hier niet om sabotage ging. In een land met zoveel dijken, is het risico van een dijk- of oeverval, nu een- Uitwateringssluisje bij Nisse. foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt Voorbeelden van ouderwets vakmanschap zijn het, de oude uitwateringssluisjes. Lang nadat ze in onbruik zijn ge raakt, is er nog maar weinig aan kapot. Het waterschap Zeeuwse Eilanden, die de netwerken waarvan deze deel uit maken beheert, doet er weinig aan. Bas van Liere van het water schap: „Als er een weg overheen ligt, moeten we er weieens iets aan opknappen en uit cultuur historisch oogpunt is nog niet lang geleden een oude zeesluis bij Poortvliet gerestaureerd. Maar meestal zijn de bogen zo goed gemetseld, dat het zonder onderhoud ook wel in orde blijft." Op de Notenboomdijk bij Nisse heeft het Zeeuwse Landschap een bord geplaatst om voorbij gangers op zo'n oud uitwate ringssluisje te wijzen. Vanaf de weg is alleen de beton nen bak van het sluismechaniek met het stalen bedieningswerk te zien. Beneden, aan de west kant van de dijk, kun je duide lijk zien dat een stuw in de wa tergang het water in de polder houdt. Het sluisje in de Notenboomdijk was ooit bedoeld om het water van het oudland, de bedijkte landtong waaraan Nisse zijn naam dankt, in zee te laten lo pen in het Zwake, de zeearm die toen nog stroomde op de plaats waar nu de stuw ligt. Maar het Zwake werd ingepolderd en nog eens ingepolderd en nu ligt het sluisje middenin de Zak van Zuid-Beveland. In de verste verte is geen zee meer te beken nen. Bovendien zijn de polders rondom hoger komen te liggen omdat het oudland, dat op een pak veen ligt, is ingeklonken. Het water liep onderhand eer der de andere kant op. Inmiddels watert een groot deel van de oude polder rond Nisse, de Breede Watering Bewesten Yerseke, af op de Grote Water leiding die het water naar het gemaal bij Kattendijke brengt. Daar wordt het de Oosterschel de ingepompt. Een ander deel gaat naar 's Gravenpolder om in de Westerschelde te belanden. De sluisjes zijn niet meer nodig, maar ze liggen niemand in de weg. En een metselaar kan er nog wat van leren. Aanbiedingen geldig van 4 t/m 10 augustus jm 3?® Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 27