PZC Kenteken minibusjes onduidelijk Live muziek in kerk Zierikzee Molenaars vinden opleiding te zwaai 1 {Reumalijn www.pzc.nl/verkeer WEER VERLIEFD? RUIM Prijsvergelijking Consumentenbond toont opnieuw aan - Vragen Vlissingse fractie l Gehandicapt of chronisch ziek! MetANGOkom agenda Geen vuurwerk op Goese kermis Auto EUROPAJUIN woensdag 6 augustus 2003 Snel Afhaken Voordelen Voor al uw vragen over reuma DE GROOTSTE AUTOKRANT VAN NEDERLAND JG tOt JG TGCntï Tel. (033> 465 4343 AugusW! 2003 door Ab van der Sluis VLISSINGEN - GroenLinks in Vlissingen wil duidelijkheid over het gebruik van blauwe kentekenplaten door de kleine busjes van Connexxion. De fractie meent dat de platen lei den tot vertwijfeling bij rij schoolhouders en taxibedrij ven. De lichtblauwe kentekenplaat is volgens de Rijksdienst voor STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Gertrudiskerk, 13.00-16.00 uur: Torenbeklimming; 13.00-16.30 uur: Bezichtiging monumen ten; GOES Hollandsche Hoeve, 13.00 uur: Demonstratie oude ambachten; De Spin- ne, 13.00-16.45 uur: Senioren biljart competitie; 13.30-16.30 uur: Koersbal se nioren; Kantine ZLM, 13.30-16.30 uur: Biljart ouderen; De Pit, 13.30-16.30 uur: Biljartclub De Pit competitie; 14.00 uur: Activiteiten voor WAO'ers; Bibliotheek, 14.00 uur: Voorlezen kinderen 4-8 jaar; KAPELLE Sportgebouw Molenvate, 13.30 uur: Koersbal; De Vroone, 13.30 uur: Biljarten en kaarten voor ouderen; 14.00 uur: Sjoelen; KAMPERLAND - Centrum, 10.00 uur: Smul- en prulmarkt; Veerweg, 19.30 uur: Nederlands Zomerorkest; KORTGENE - Gymzaal Bernhardstraat, 10.45 uur: Hatha Yoga; KRABBENDIJKE - Skeelerbaan, 19.00- 21.00 uur: Skeeleren IJsskeelervereni- ging; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 9.30 uur: Biljarten en/of kaarten voor WAO'ers en 50-plussers; 14.00 uur: Koersbal voor 50-plussers; OUD-VOSSEMEER - Vossenkuil, 14.00 uur: Koersballen ANBO; SCHORE Dorpshuis, 13.15 uur: Volks dansen; THOLEN Wijkgebouw aan de Zoekweg, 14.00-16.00 uur: Jeugdsoos; WEMELDINGE - De Wemel, 13.00-17.00 uur; Kaarten en biljarten. het Wegverkeer voorbehouden aan taxi's. GroenLinks heeft schriftelijke vragen gesteld over de kwestie. De kleine busjes van Connex xion zijn al een aantal malen on derwerp van gesprek geweest in de Vlissingse politiek. Mensen vinden het niet duidelijk als een dergelijke bus komt aanrijden. Zij weten niet of het nu gaat om een lijndienstbusje of een taxi. Ook voor rijschoolhouders is de blauwe kentekenplaat ondui delijk, vindt GroenLinks. Moet aan een dergelij ke bus nu wel of niet voorrang gegeven worden wanneer deze bij de bushalte wil wegrijden en de richtingaanwijzer aanzet? Mag zo'n klein busje, met een blauwe kentekenplaat, nu wel of niet over de busbaan?" Als op die vraag een bevestigend ant woord komt, vraagt Groen Links zich af of taxi's ook over de busbaan mogen. De fractie vraagt het college of de busjes als taxi's moeten wor den gezien. Anders moet de con clusie luiden dat B en W een on derscheid maken tussen deze twee categorieën weggebrui kers. In Middelburg zijn taxi's en lijnbussen wel gelijkgesteld op bijvoorbeeld de Turfkaai. GroenLinks wil ook weten of de busjes een installatie aan boord hebben die de verkeerslichten kunnen beïnvloeden. Wat de partij betreft, behoren ook taxi's tot het openbaar ver voer. GroenLinks wil weten of het college van plan is om de busbanen in Vlissingen ook open te stellen voor taxi's. De partij heeft de kwestie al eer der aan de orde gesteld in twee commissievergaderingen, maar vond de beantwoording toen onbevredigend. Aart en Helma Kot tijdens het inloopconcert in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - Zij kijken vaak verrast op, de bezoekers die tijdens de toeristendinsdag wat achteloos de Nieuwe Kerk in Zierikzee binnenwandelen. De meesten verwachten niet dat orgelmuziek en zang die hier over hen wordt uitgestort live worden uitge voerd. Pas als ze naar boven kijken naar het majestueuze Kam-en Van de Meulen orgel, zien ze de frêle gestalte van sopraan Helma Kot-den Haan en daarnaast de rug van haar man, de organist Aart Kot. „Je ziet ze dan denken: o, het is echt, het is geen cd", lacht Helma. Zij en Aart geven zes weken achtereen op dinsdagmiddag een inloopconcert in de Nieuwe Kerk. Hun repertoire is opvallend divers. Het gaat van musical tot barok en omvat ook gospel, jazz en Ierse volksliedjes. „Gedurfd hoor", zeggen sommige mensen weieens. Het inloopconcert is een van hun vele optredens sinds zij zich vorig najaar op Schouwen-Duiveland vestigden. In de oude smisse op Ellemeet vonden ze precies het leuke huisje waar ze naar op zoek waren. Aart heeft zijn wortels in Zeeland. Hij werd geboren op Tholen en woonde later in 's- Heer Hendrikskinderen. Helma komt uit de omgeving van Stolwijk. Dankzij de muziek hebben ze elkaar gevonden. Aart is beroepsmusicus. Hij kreeg na de mu ziekschool orgelles van de befaamde Feike Asma in Maassluis en daarna van Stoffel van Viegen in de Domkerk in Utrecht. Ver der behaalde hij zijn actes schoolmuziek, piano en koordirectie. Helma zong altijd al uit liefhebberij en doet dat nog steeds. Zij zong puur uit hobby in verschillende koren. Ze ontmoetten elkaar tijdens een concert in Goes. „Helma zong daar alleen zwaar klassiek, terwijl ik hoor de dat ander repertoire haar ook en wellicht beter zou liggen. Ik adviseerde haar eens een werk als Panis Angelicus te proberen", ver telt Aart. Helma nam zijn adviezen graag ter harte. Ze vormen nu dan ook een hecht muzikaal duo. „Het is vooral het laatste half jaar zo snel gegaan. Ik weet soms niet wat me over komt", erkent Helma. Aart was de eerste maanden van dit jaar als kerkorganist voor al 'vliegende keep'. „Ik weet je te vinden hoor"had musicus Mar van der Veer hem al voorspeld voorafgaand aan de verhuizing naar Ellemeet. Aart heeft inmiddels in heel wat kerken op Schouwen-Duiveland de vaste organist wel eens vervangen. Inmid dels heeft hij een eigen vaste stek als kerkor ganist in de Hervormde Kerk in Haamstede. Helma erkent dat haar man en passant haar zangkwaliteiten als sopraan promoot. Een gevolg daarvan is dat nu ook regelmatig haar bijdrage aan een eredienst of zomer- concert wordt gevraagd. Ze hebben thuis een studio ingericht waar ze regelmatig nieuwe liederen en muziek stukken instuderen. Aarts persoonlijke voorkeur gaat uit naar barok, maar met evenveel passie speelt hij jazz of musi calsongs. Zijn woeste krullenkop doet som migen weieens verbaasd staan. „Bent u de kerkorganist? U lijkt eerder een popmuzi kant", luidt dan hun reactie. Nou zal Aart nooit in een spijkerbroek de eredienst bege leiden, maar heel plechtstatig hoeft het voor hem en zijn vrouw ook weer niet. Het gaat hen tenslotte vooral om de kwaliteit van muziek en zang en niet om het uiterlijk ver toon. Zij geven dinsdag 12 augustus nog een inloopconcert in Zierikzee en op de donder dagmiddagen?, 14en21 augustus in Haam stede. Op donderdagavond 28 augustus concerteert het duo in de Jacobuskerk in Renesse en op donderdag 18 september zijn Aart en Helma Kot om 15.00 uur te horen in de wandelkerk in Middelburg. door Rob Paardekam GOES - Een groep Zeeuwse mo lenaars en molenaars in spe be klaagt zich over de zwaarte van het examen voor vrijwillig mo lenaar. Ook het molenaarsgilde noemt de opleiding zwaar en wil de discussie hierover levend houden. Molenaar T. Koops uit IJzendij- ke, die momenteel in opleiding is, trekt al een tijdje aan de bel over het onderwerp. Volgens hem is het examen dat toekom stige molenaars moeten afleg gen onnodig zwaar. „Zo hebben we in Zeeland alleen nog koren molens, maar je moet ook alle andere molens uit je hoof d leren, tot de oliemolen aan toe. Die komt in Nederland helemaal nergens meer voor." Volgens Koops schiet de huidige systematiek zijn doel voorbij. „Je moet als vrijwillig molenaar meer weten dan een professio nal. Ik ken een beroepsmole naar die mij vroeg of ik echt al die stof moest kennen. Er waren dingen waar zelfs hij nog nooit van gehoord heeft." Koops zegt dat de onvrede in Zeeland groot is. Mede door de zware examens zouden veel po tentiële molenaars afhaken. „Ik ga door, omdat ik al zo ver ben", zegt hij. „Maar als ik dit van te voren had geweten, was ik er niet aan begonnen. Zo denken veel mensen erover. Het gevolg is dat we hier in Zeeuws-Vlaan- deren met moeite alle molens kunnen bemannen." Voorzitter P. Hazelager van het molenaarsgilde waarin de vrij willige molenaars uit Zeeland zijn vertegenwoordigd, erkent dat de examens zwaar zijn. Be langstellenden moeten een hoop stof kennen, vervolgens een proefexamen doen bij de vereni ging de Zeeuwse Molen en dan bij de landelijke vereniging de Hollandsche Molen het echte examen afleggen. „De discussie over de zwaarte van de examens is al jaren gaan de", legt Hazelager uit. „Het zijn vooral de nieuwe molenaars die op veranderingen aandrin gen, maar de langer zittende mensen bij de Hollandsche 1! len willen daar niets van wet; en gaan een discussie lieven de weg. Dat vind ik geen goe zaak." Aan de andere kant constat Hazelager dat zo'n 75 prooi slaagt bij het landelijke i men. Dat is volgens hem zeer behoorlijk percentaj to: „Bovendien is er geen wet a M zegt dat je een diploma ma; ze hebben om een molen te draaj tri en. Ik ken hier in Zeeland f noeg vakkundige molenaarsc ht dat papiertje niet hebben. E probleem is alleen dat stee4 meer verzekeraars eisen dat molenaar zijn diploma beha; Het volgende probleem is d; weer dat een molenaar zond diploma geen anderen mago leiden. Zo krijg je een uitstf vingseffect." Alles overziend heeft Hazelag niet de indruk dat door de zws exameneisen veel potentie n molenaars afhaken. „De disci: g sie hierover, en die is somsi; zal nog wel een tijdje doorga; zonder dat er iets verandeit' zegt hij. „Er zitten bovendit ook genoeg voordelen aant systeem. Zo weet je wel zé dat de mensen die het diplót halen echt goed zijn. Als bliji dat het aantal molenaars cte tisch daalt door de zware es- moet er iets veranderen. Maj die indruk heb ik op dit momf niet 2 2 1 GOES - Tijdens de Goese ken mag geen show met siervui werk worden gehouden. De organisatie wilde dat woet dag 13 augustus, de voorlaat; avond van de kermis, combit ren met de jaarlijkse lasersk in het Koepoortgebied. Uitvi ligheidsoverwegingen krijgt: daar echter geen toestemmi voor. De lasershow gaat j door. De kermis begint vrijdag duurt tot en met volgende we donderdag. ReumaWelke reuma Er zijn zo'n 130 verschillende soorten reuma! Zg hebben alle met pijn en stijfheid in of rond gewrichten te maken: vingers, polsen, schouders, heupen, knieën, enkels. Daardoor kunnen mensen met reuma vaak doodge wone dingen niet meer. Onstekingen, afbrokkeling, 'spierpijn' Een aantal vormen van reuma kent u waarschijnlijk wel. Bijvoorbeeld reumatoïde artritis, kortweg ook wel RA genoemd. Bij RA ontstaan hardnekkige ontste kingen doordat het afweersys teem de kluts kwijt is en zich vijandig gaat gedragen tegen het eigen lichaam. En dan heb je artrose, ook een vorm van reuma. Artrose is de pijnlijke afbrokkeling van het kraakbeen van de gewrichten. Veel mensen denken dat artrose slijtage is, een onvermijdelijke ouderdomskwaal. Dit is een groot misverstand. Artrose kan op elke leeftijd optreden. Het is een reumatische ziekte waarvan de oorzaak nog steeds onbekend is. Als derde voorbeeld noemen we fibromyalgie. Een vorm'van reuma aan de 'weke delen' rond om onze gewrichten. Vooral de spieren en de pezen zijn bij fibro myalgie langdurig pijnlijk. Jeugdreuma, SLE, de ziekte van Bechterew, jicht: ook allemaal reuma. Samen met meer dan honderd andere vormen. Het merendeel is niet te genezen is en gaat niet vanzelf over. Medicijnen, therapieën en leefre gels kunnen reuma gelukkig wel draaglijker maken. Aanstelleritis? Mensen met reuma hebben vaak last van een zeurderig soort pijn die er altijd is. Ze voelen zich vaak ook erg moe. Als ze zich de ene dag hebben ingespannen, moeten ze dat meestal de andere dag bezuren. Omdat ze de ene keer meer aan kunnen dan de andere, worden ze nog wel eens beticht van 'aan stelleritis' en van 'kuren'. Dat maakt dat ze het ook geestelijk wel eens moeilijk hebben. Reumalijn 1 op de 10 Nederlanders heeft een vorm van reuma. Dat is dus meer dan anderhalf miljoen mensen. Sommigen hebben als kind al reuma gekregen, anderen in de bloei van hun leven. Als de dokter een vorm van reuma heeft vastgesteld, bij u zelf of bij iemand van wie u houdt, dan zit u met allerlei vra gen. Daar kunt u mee terecht bij de Reumalijn. Daar zitten men sen die veel van reuma weten, van de ziekte zelf en van de prak tische problemen er omheen, soms uit eigen ervaring. Met elke vraag bent u welkom. Bel gerust. Of kijk op www.reumalijn.nl. Of stuur een email: info@reumalijn.nl maandag t/m vrijdag w -16 uur 0,10 pm) 0900-2030300 in samenwerking mei Q AutoTrack.nl ELKE VRIJDAG IN UW KRANT Of het nu gaat om juridische ondersteuning, belasting- teruggave, uitkeringen, zorg en hulp, woningaanpas singen, vervoer of lotgenotencon- tact... Kom op voor je rechten! 'HilU^J Word ook lid van ANGO! l_x 3800 AW Amersfoort www.ango.nl Op het hoogst van de zomer zijn onze prijzen extra laag. Tuinplezier wordt wel heel voordelig met grondige kortingen op tuinmeubilair, potterie, planten en sfeerartikelen. Kom profiteren! MOOI WEER GOES, NIEUWE RIIKSWEG 2D, 0113-215395, DONDERDAG KOOPAVOt Alle supermarkten van Dirk van den Broek, Bas van der Heijden, Digros en Jan Bruijns hanteren dezelfde laagste prijzen van Nederland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 26