9 Kuijpersdijk wordt beetje boulevard Leren zwemmen bij Gebroken Dijk Onverwoestbare oude sluisjes Dorpentocht breekt records jm Kantine PSD mag geen woning worden Föhn Kritiek op plan bij spoor Zwaargewonde bij ongeval op Neeltje Jans GEOPEND BOUWVAK Dat is gewoon Edah zeeuwse almanak BEVELANDEN/THOLEN woensdag 6 augustus 2003 vanaf de dijk Muziektentje Natuurlijk tijdens de Glashandel Moerstee Warsteiner Krat 24 flesjes a 300 ml, vanaf 4IMHL prijs per liter I.I I Kip spareribs kilo 5:49 Pak 88 stuks of 64 stuks 3-in-l Gemeente weigert schermen Hoor Rolf Bosboom GOES - Goes is niet van plan mee te werken aan het plaatsen van geluidsschermen langs het spoor. De gemeente schrijft dat in haar voorlopige inspraakre actie op de plannen om de hin der van het treinverkeer op de Bevelanden te beperken. Gesterkt door de uitspraak van de Raad van State, die het be sluit om de Westerschelde Con tainer Terminal (WCT) aan te leggen heeft vernietigd, komt Goes met een uitvoerige in spraakreactie waarin een lange reeks bezwaren staan opge somd, De gemeente keert zich weer tegen het plan geluids schermen langs het spoor te zet ten en zegt er 'voorshands' niet aan mee te willen werken. Goes heeft nog veel meer kri- i tiek: bij het bepalen waar scher men moeten komen zijn ver keerde normen gebruikt, nadere onderzoeken om de lawaaipro- ductie te beperken zijn nog niet afgerond, er is onvoldoende ge keken naar de trillingshinderer zijn geen maatregelen genomen om de veiligheid langs het spoor te verbeteren en er is ten onrech te geen aandacht voor de ver keersproblemen als gevolg van de spoorlijn. Het gemeentebestuur heeft ver der met verbazing vernomen dat de provincie de gemeente Reimerswaal, met wie Goes lan ge tijd samen is opgetrokken, i toezeggingen heeft gedaan op voorwaarde dat zij niet in be roep zou gaan tegen de komst van de WCT. ,,We gaan bij beide overheden navragen welke za ken er achter de schermen zijn verhandeld", zegt wethouder M. 't Hart. „Als het waar is, ver klaart dat veel van de handel wijze van Reimerswaal." Goes reageert ook op de plannen om de Sloelijn te verplaatsen naar de Quarlespolder. Goes geeft de voorkeur aan de andere mogelijkheid die in beeld was: een tracé langs de Sloeweg. Als er ooit een goederenlijn langs de A58 komt, zoals de gemeente wil, vergt dat minder grote in vesteringen (zoals viaducten) dan bij het andere traject. Het tracé door de Quarlespolder leidt er volgens Goes bovendien toe dat de geluidshinder voor Eindewege in geen enkel op zicht verbetert. Mocht er toch worden gekozen voor dat tra ject, dan eist de gemeente dus danige maatregelen dat de ge luidsoverlast en de toenemende onveiligheid teniet worden ge daan. Verder staat zij erop dat de diverse onderzoeken die nog lopen, worden afgerond voordat verdere stappen worden gezet. Goes heeft bij het opstellen van haar bezwaarschrift dankbaar gebruik gemaakt van de vijftig inspraakreacties van particu lieren uit de gemeente. Het stuk verschijnt een dezer dagen ook op de website van de gemeente www.goes.nlen wordt ter in zage gelegd in het stadskantoor, zodat inwoners daar ook hun mening over kunnen geven. Het hele pakket wordt voorge legd aan de gemeenteraad, die 21 augustus in een extra verga dering bijeenkomt. Dan wordt de inspraakreactie vastgesteld. De Kuijpersdijk in 's Heerenhoek gaat binnenkort grondig op de schop. door Mieke van derJagt 's HEERENHOEK - De Kuijpersdijk in 's Heerenhoek moet er in april volgend jaar heel anders uitzien. Een soort boulevard moet het worden, althans op het stuk voor de cafés in de Heerenstraat. De rest krijgt zo'n beetje de sfeer van de Molendijk, het noordelijk deel van het dijkdorp, dat jaren geleden werd opgeknapt. Met de Kuijpersdijk is gewacht omdat het dorp nog omleidingen kreeg te verduren en omdat de ingreep nogal wat geld kost. In middels heeft de gemeenteraad van Borsele 1,2 miljoen euro beschikbaar gesteld. In sa menspraak met alle betrokkenen is een plan gemaakt, dat zeer binnenkort wordt aanbe steed. Het is de bedoeling dat de aannemer in september begint met de Heerenstraat en het stuk dijk dat daarvoor ligt. Dat deel moet voor carnaval 2004 klaar zijn, want de optocht komt daar langs. Een ander 's Heerenhoeks evenement waar mee rekening is gehouden in het plan, is de wielerkoers. De verhoging in de rotonde die aan de zuidkant van het plan het verkeer moet remmen, kan worden verwijderd op de dagen dat de renners door het dorp spurten. Het meest zuidelijke stuk van de Kuijpers dijk, waar langs één kant de huizen staan, krijgt een smallere, geasfalteerde rijbaan waarlangs fietssuggestiestroken in een af wijkende kleur worden aangebracht. De parkeerstrook komt direct voor de huizen en het trottoir tussen de huizen en de par keerstrook wordt aanmerkelijk breder. Aan de overkant komen laanbomen, die doorlo pen over het groentje voor de Werrilaan, waar het elektriciteitskotje moet blijven staan. De aansluiting van de Benedenstraat op de Kuijpersdijk wordt ruimer en over zichtelijker. De spectaculairste verande ring komt bij het stuk waar de cafés staan, bijgenaamd de bierdulve. Daar gaat een maximumsnelheid van dertig kilometer per uur gelden en aan twee kanten komen brede trottoirs, waarbij een parkeerstrook aan de kant van de cafés is gepland. Het talud van de dijk aan de Heerenstraat, nu nog steil en met gras ingezaaid, wordt een gemetselde muur met een balustrade erlangs. Daarmee door Mieke van der Jagt Veel Goesenaren hebben le ren zwemmen bij het Goese Sas. In de tijd dat er nog geen zwembad was, had je daar diep water om de arm- en de been slag onder de knie te krijgen. Wie zich na de Tweede Wereld oorlog de schoolslag eigen wilde maken, begon dikwijls bij het Gebroken Dijkje, ten oosten van de sluis. Daar was het water on diep en veilig, omdat de stroom er nauwelijks invloed had. Daar zorgde de gebroken dijk wel voor, die als een rommelige strekdam het Oc.sterscheldewa- ter tot rust maant. Nog steeds, trouwens, al is het fenomeen zwemles verplaatst naar profes sionals met een chloorwater- bak. De verzameling betonnen brok ken, versleten bakstenen en Vilvoirdse zandsteen, goed zichtbaar bij laag water, is het resultaat van een van de groot ste dijkvallen die ooit in het ge bied van het waterschap Zeeuwse Eilanden zijn voorge vallen. Het gebeurde op 9 april 1943. Een flinke storm stuwde het water op en aan weerskan ten van de sluis bij Het Goese Sas zakten tientallen kubieke meters klei vanonder de dijken het Oosterscheldewater in. Een paar dagen later brak de dijk aan de kant van de Wilhelmina- Waterschoenen aanbevolen tijdens het zwemmen bij het gebroken dijkje. maal niet gering. Van 1953 heb ben we geleerd dat de dijkbe- heerders het met het onderhoud ook niet al te nauw namen. De nieuwe dijk, die snel daarna werd aangelegd, trok de lijn van Kattendijke naar het Goese Sas helemaal recht. Je kunt nog zien waar de dijk vroeger een hoek maakte. Want hoewel de Oos- terscheldedijken op Deltahoog te zijn gebracht, liggen op het oude stuk nog de Vilvoirdse zandstenen als platte broodjes opgestapeld op de plaats waar foto Willem Mieras de golven het hardst en het vaakst beuken. Op het nieuwe stuk is het donkere basalt ge bruikt. De meest prominente getuige van de calamiteit is het 4L polder door. Hectaren goede landbouwgrond raakten over spoeld, wat een strop was voor de Maatschap de Wilhelmina- polder, die niet alleen een deel van de oogst in het water zag glijden, maar ook een nieuwe dijk moest aanleggen. Boven dien scheelde het weinig of er waren represailles geweest. De' Duitse bezetter, die weinig kaas had gegeten van zeeweringen en waterkeringen, was er slechts met de grootste moeite van te overtuigen dat het hier niet om sabotage ging. In een land met zoveel dijken, is het risico van sen dijk- of oeverval, nu een- Uitwateringssluisje bij Nisse. foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt Voorbeelden van ouderwets vakmanschap zijn het, de oude uitwateringssluisjes. Lang nadat ze in onbruik zijn ge raakt, is er nog maar weinig aan kapot. Het waterschap Zeeuwse Eilanden, die de netwerken waarvan deze deel uit maken beheert, doet er weinig aan. Bas van Liere van het water schap: „Als er een weg overheen ligt, moeten we er weieens iets aan opknappen en uit cultuur historisch oogpunt is nog niet lang geleden een oude zeesluis bij Poortvliet gerestaureerd. Maar meestal zijn de bogen zo goed gemetseld, dat het zonder onderhoud ook wel in orde blijft." Op de Notenboomdijk bij Nisse heeft het Zeeuwse Landschap een bord geplaatst om voorbij gangers op zo'n oud uitwate ringssluisje te wijzen. Vanaf de weg is alleen de beton nen bak van het sluismechaniek met het stalen bedieningswerk te zien. Beneden, aan de west kant van de dijk, kun je duide lijk zien dat een stuw in de wa tergang het water in de polder houdt. Het sluisje in de Notenboomdijk was ooit bedoeld om het water van het oudland, de bedijkte landtong waaraan Nisse zijn naam dankt, in zee te laten lo pen in het Zwake, de zeearm die toen nog stroomde op de plaats waar nu de stuw ligt. Maar het Zwake werd ingepolderd en nog eens ingepolderd en nu ligt het foto Willem Mieras komt er aan de Heerenstraat veel meer ruimte voor terrassen. Aan weerskanten komen trappen voor de voetgangers en het verkeer op wielen blijft gewoon op dezelfde manier de Heerenstraat in- en uitrijden. Het is de bedoeling de laanbeplanting langs de balustrade voort te zetten. Wethouder M. Vermue-Vermue is blij met het plan. „Je kunt het nooit iedereen hele maal naar de zin maken, maar we zijn tot compromissen gekomen. Er is nog even ge steggeld over de plaats van de parkeerstro- ken maar de wens van de bewoners heeft de doorslag gegeven. Hoe verder je de uit- gaansparkeerders van de huizen verwijdert, hoe beter." Ook de wens van een caféhouder om een extra trap in het midden te maken, is nog niet gehonoreerd. Er kan een tijdelijke voorziening komen bij grote evenementen. „Dat geldt ook voor een soort muziektentje bovenop. De mensen waren bang dat het een hangplek zou worden. Welnu, bij evene menten huren we wel iets." Vermue presen teert het plan in september aan de raad. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Een record aantal deelnemers heeft giste ren meegedaan aan de Terre des Hommes dorpentocht op Wal cheren. Na afloop meldde orga nisator Rinus van Oeveren dat een kleine drieduizend fietsers de 56 kilometer voltooiden. „Het is een unieke dag ge weest." Terre des Hommes kan rond de 6000 euro verwachten voor het hospitaalschip Shapla in Ban gladesh. Rond kwart over acht 's ochtends stond de eerste onge duldige fietser al in Middelburg te wachten om de dorpentocht te verrijden. Hij moest evenwel nog drie kwartier geduld heb ben. De fietstocht ging klokslag negen uur van start. Niemand klaagde bij de organisatie over de tropische hitte. „Mensen re den ook in de bossen en aan de andere kant van de route stond een windje dat voor verkoeling zorgde." Van Oeveren was, gelet op de hitte van de afgelopen dagen, bang voor een beperkt aantal deelnemers. Het viel mee. „Je moet niet vergeten dat een groot deel van onze deelnemers iets ouder is en die komen niet zo veel op het strand." Rond het middaguur waren alle 2200 routeboekjes uitverkocht. „We hebben nog veel mensen moeten teleurstellen, maar aan de andere kant zijn ook hele ge zinnen gaan rijden op één boek je. We hebben daardoor een kleine drieduizend deelnemers gehad. Een dik record. Normaal gesproken kwamen we nooit uit boveh de 1800 deelnemers." NEELTJE JANS - Een vrouw uit de gemeente Noord-Beve land is gistermiddag zwaarge wond geraakt bij een ongeval op Neeltje Jans. De vrouw is met ernstig hoofdletsel onder poli tiebegeleiding naar het Eras mus Medisch centrum in Rotter dam gebracht. De vrouw fietste samen met twee vriendinnen op het fiets pad aan de zeezijde en wilde rechtsaf de Faelweg oprijden, richting roompotsluizen. Daar bij nam zij vermoedelijk de bocht te ruim en kwam in bot sing met een personenauto. De traumahelicopter heeft ter plaatse eerste hulp verleend. gebroken dijkje zelf. Reden om het op te ruimen was er niet en is er nog steeds niet. „Kwetsbaar gebied staat er op een bordje. „Niets verontrusten of beschadigen." Er is geen en kele reden om iets geweld aan te doen en het is nog altijd een leu ke zwemplek. Waterschoenen zijn wel aan te bevelen, want wilde oesters groeien in de bo dem en op de brokken van de ou de muraltmuurtjes, zijn de pok ken scherp. In de hoek die het gebroken dijkje met de nieuwe dijk maakt, is een strandje op- geslibd, voor wie rustig te water wil gaan. Bij hoog water kun je op sommige plaatsen van de muraltbrokken duiken en bij laag water liggen de krukels er voor het oprapen. Het hoge schorretje in de hoek, waar de zwemmers vroeger vanaf sprongen, is verdwenen met de meeste schorren in de Oosterschelde. Met de aanleg van de stormvloedkering heeft de Oosterschelde 'zandhonger' gekregen en de Deltawerken in het oosten zorgen ervoor dat de rivieren geen slib meer aanvoe ren om die honger te stillen. Bij het Gebroken Dijkje kom je het beste met de fiets want het fietspad loopt langs de buiten kant van de dijk. Met de auto kan ook. De trap waarop de Kattendijkseweg vanaf de Krukweg in het Goese Meer doodloopt, voert naar het Ge broken Dijkje, waar nog een bankje staat om uit te rusten. door Rob Paardekam KRUININGEN - De eigenares van de voormalige PSD-kanti- ne in de veerhaven in Kruinin- gen mag niet in haar pand gaan wonen. Dat hebben burgemees ter en wethouders van Reimers waal besloten. De eigenares van de kantine, J. Moulen, kocht de kantine voor het veerhavenpersoneel in 1995. Het gebouw stond toen al lange tijd leeg. Haar bedoeling was om het pand als woning in te richten. Bij de gemeente vroeg ze naar de mogelijkheden, maar die reageerde negatief. De PSD-boten maakten te veel la waai, zodat de geluidsnormen bewoning niet toelieten. Toen de veerdiensten begin dit jaar werden opgeheven, waagde Moulen een nieuwe poging. Nu zijn het echter andere plannen die roet in het eten gooien. Vol gens de gemeente kan geen toe stemming worden gegeven, omdat het veerplein wordt inge richt als natuurgebied. De plan nen hiervoor verlopen uiterst moeizaam, maar desondanks zegt de gemeente nog geen aan leiding te hebben om te veron derstellen dat ze niet doorgaan. Bovendien probeert Rijkswa terstaat de gebouwen op het veerplein te verwerven. Daarom is het volgens B en W niet lo gisch om één object nu als wo ning aan te wijzen. De gemeente stelt verder dat ze niet eens be voegd is vrijstelling te verlenen. Advertentie Nw. Kerkstraat 10a,Kapelle-Biezelinge a 0113-341688 www.moerstee.nl Advertentie Actie 3?9 Aanbiedingen geldig van 4 t/m 10 augustus sluisje middenin de Zak van Zuid-Beveland. In de verste verte is geen zee meer te beken nen. Bovendien zijn de polders rondom hoger komen te liggen omdat het oudland, dat op een pak veen ligt, is ingeklonken. Het water liep onderhand eer der de andere kant op. Inmiddels watert een groot deel van de oude polder rond Nisse, de Breede Watering Bewesten Yerseke, af op de Grote Water leiding die het water naar het gemaal bij Kattendijke brengt. Daar wordt het de Oosterschel de ingepompt. Een ander deel gaat naar 's Gravenpolder om in de Westerschelde te belanden. De sluisjes zijn niet meer nodig, maar ze liggen niemand in de weg. En een metselaar kan er nog wat van leren. Wie verbouwt, is blij dat vrienden een helpende hand bieden. En als die extra han den dan ook nog wat gereed schap meebrengen, is dat he lemaal meegenomen. Meest al dan. Soms heb je er niet veel aan. Waar kan ik je mee helpen?", vroeg Jella het Hulster stel alleraardigst aan de telefoon. „Ik ben bezig met het strippen van de kozijnen met zo'n föhn, maar dat schiet niet echt op, dus als je wilt helpen, graag!", zei haar vriendin. Dat wilde Jella wel. Vele handen maken immers licht werk. Ze zou zelfs haar eigen gereedschap meene men. Terwijl haar vriendin met een professionele 1200 Watt verfafbrander de verf van de kozijnen afschraapte, kwam Jella binnen. Met een allerschattigst roze reis- föhntje. Mét speciaal opzet- stuk voor krullen... Dat dan weer wel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 23