PZC Schaakechtpaar geniet van het strand Kasimdzhanov ruikt zijn kans Nominaties Davids en Van Nistelrooij Willem II verdenkt Feyenoord van vuil spel Beckham toont zijn specialiteit Kiplagat loopt meteen een Nederlands record Goese turnster: ik weet dat lang niet alle geselecteerden fit zijn Makaay weer in wachtkamer woensdag 6 augustus 2003 Prostituees protesteren tegen Spelen Twintig minuten Ajax gaat Amerikaanse markt op Twente is Jochemsen nu al kwijt Schuiteman tekent bij Cambuur Van Grunsven mist EK dressuur Speerwerper Fagernes verongeluk Muur Jao Jie is nu Nederlandse door Antal Crielaard ATHENE - Willem II voelt zich in de maling genomen door Feyenoord. De Rotterdamse club bracht naar buiten inte resse te hebben in middenvel der Denny Landzaat, maar voerde volgens trainer Mark Wotte slechts schijnonderhan- delingen met de Tilburgse club. Intussen heeft Landzaat, na het afketsen van de transfer, teleurgesteld zijn aanvoer dersband bij de Brabanders in geleverd. „Hij moet alleen niet boos zijn op ons, maar zich af vragen of Feyenoord geen spel letje met hem heeft gespeeld", aldus Wotte. Volgens de oefenmeester heeft Willem II zich in de onderhan delingen met de Rotterdam mers wel degelijk flexibel op gesteld. „We zijn begonnen met een vraagprijs van drie miljoen euro. Binnen een week zijn we gezakt naar twee miljoen. Fey enoord is echter nooit verder gekomen dan een bod van één miljoen euro. Er is nooit onder handeld tussen de twee clubs." Inmiddels zit Wotte met een ge frustreerde speler, die voor de tweede keer binnen een jaar een overgang naar een topclub zag mislukken. „Ik verwijt Feyenoord wel dat ze Denny zijn hoofd gek hebben ge maakt." De coach heeft de in druk dat de Rotterdamse club zich schuldig heeft gemaakt aan 'name dropping' om het le gioen te sussen na het vertrek van Paul Bosvelt en Pierre van Hooijdonk. „Juist. En ik heb ook nog niet officieel gehoord dat de transfer nu van de baan is. Niemand heeft zich bij ons afgemeld. Dat geeft wel aan dat Feyenoord ons nooit seri eus genomen heeft." Wotte denkt zelf dat de clubs er bij normale onderhandelingen wel degelijk uit waren geko men. „Ze wilden één miljoen geven en wij wilden er twee hebben. Normaal kom je dan ergens in het midden uit. We wilden echt wel meewerken om Landzaat zijn sportieve ambi ties te laten verwezenlijken. Maar we laten onze speler niet weggaan voor een prikkie." Feyenoord wijst de aantijgin gen krachtig van de hand. „Wotte weet niet waarover hij praat. Wij hebben bij de voor zitter van Willem II een bod ge daan op Landzaat en hebben daarna gewacht op een reactie. Die is nooit gekomen. Toen zijn we een andere weg ingesla gen." ANP Ongeloof Nuijten na gemist WK door Roeland van Vliet GOES - Turnster Monique Nuij ten uit Goes snapt er niets van dat ze niet mee mag naar het we reldkampioenschap turnen in Anaheim, dat volgende week zaterdag begint. Een dag nadat ze van de turnbond te horen kreeg dat ze buiten de boot is ge vallen, zit ze nog steeds vol on geloof. „Ben je fit én in vorm, word je nog niet meegenomen!" De negentienjarige Nuijten maakte vanaf half juli deel uit van de voorlopige selectie. Bondscoach Frank Louter nam daar expres elf vrouwen in op, omdat er op dat moment nog zo veel geblesseerden waren bij de top van het Nederlandse vrou- wenturnen. Maandagavond vielen er daar drie van af. Nuij ten zat daarbij. „Maar ik weet niet waarom. Ik heb Frank Lou ter ook nog niet gesproken. Ik kreeg het nieuws van de team manager te horen. Wel weet ik dat nog lang niet alle geselec teerden fit zijn, al zeggen ze mis schien van wel." De Goese turnster werkte na het bekendmaken van de voorlopi ge selectie twee test wedstrijden in België af. Beide verliepen zo goed als vlekkeloos. „Ik kwam steeds als tweede, derde of vier de uit de bus. Precies zoals het op het Nederlands kampioen schap ook was." Daar eindigde ze als derde op de meerkamp. „En dan snap ik niet dat ik nu niet eens bij de eerste acht zit." Ze vervolgt: „Na de tweede test wedstrijd in België werd me wel verteld dat ik niet naar Ana heim zou gaan als Berber van den Berg en Gabriëlla Wammes helemaal fit zouden zijn. Nu, twee weken later, zeggen ze dat ze fit zijn. Nou, ik geloof niet dat dat binnen zo'n korte tijd weer kan. In België hebben ze tijdens die testwedstrijden niets kun nen laten zien en dan zouden ze in Anaheim weer goed kunnen turnen... Aan mij zouden ze in Anaheim minstens zo veel heb ben als aan hen." Nuijten is boos en teleurgesteld, maar lacht aldoor van ongeloof. Ze had zo graag mee willen gaan naar Californië. Vorig jaar maakte ze nog deel uit van het team dat op het EK in Patras zil ver pakte, straks zit ze tijdens het WK gewoon thuis. En haar zicht op de Olympische Spelen, haar beoogde einddoel, ver vaagt. „Het wordt steeds moei lijker voor mij. Dat ik nu niet in MÜNCHEN - Het pokerspel rond Roy Makaay was gister avond nog niet afgelopen. Bay- ern München, de nieuwe club van de Europees topscorer, moest na een wachttijd van ruim drie uur de presentatie van de 28-jarige spits knarsetan dend uitstellen. De schriftelijke goedkeuring van de transfer door Deportivo la Coruna, de oude club van Makaay, was in München nog niet binnen. De kennismaking met de Duitse en buitenlandse media werd daarom naar van daag verschoven. Ook het vier- j arig contract van de internatio nal bij de Duitse kampioen is nog niet getekend. Een woordvoerder van Bayern München sprak geruchten tegen dat er problemen waren ont staan bij de medische keuring die Makaay gisteren onderging. „Het gaat puur om een formele zaak." SID/ANP ATHENE - Tientallen prostituees hebben giste ren luidkeels geprotes teerd tegen de sluiting van een bordeel in Athene. De Griekse stad ontvangt in 2004 de Olympische Spe len en de sluiting van de club was één van de maat regelen die het stadsbe stuur trof om Athene een beter aanzien te geven. De dames van lichte zeden waren ziedend op de amb tenaren die het bordeel verzegelden. Ze werden zelfs met de gezondheids- kaarten van de prostitu ees bekogeld. „De stad zou iets moeten doen aan de honderden illegale hoeren die hier werken, in plaats van ons huis te slui ten", aldus een briesende woordvoerder van de vrouwen. Athene sluit de komende tijd diverse hoerenhuizen die niet voldoen aan de wet. Een bordeel mag vol gens de regels niet binnen een straal van 200 meter van scholen, kerken, jeugdcentra en ziekenhui zen staan. Athene laat 230 bordelen open, waarin 690 prostituees werken. DPA TOKIO - Voor 55.000 toeschouwers heeft David Beckham gisteren in Tokio zijn specialiteit getoond. De Engelse aanwinst van Real Madrid bracht in de tweede oefenwedstrijd van het seizoen tegen FC Tokio (3-0) de openingstreffer op zijn naam uit een vrije trap. Het was zijn eerste officiële doelpunt voor de Spaanse kampioen, nadat hij tijdens een trainingspartijtje al wel in eigen doel had ge scoord. Solari en Ronaldo maakten de andere treffers voor Real, dat ruim acht mil joen euro heeft overgehouden aan de Aziatische tournee. De Spaanse sterrenploeg reist ook nog naar Hongkong en Bangkok. foto Issei Kato/Reuters door Pieter van Klinken VLISSINGEN - Of het schaakechtpaar tijd heeft voor een gesprek met iemand van de krant? Nou, liever niet. Maar als het dan toch moet... „Een half uurtje dan." De Hongaarse grootmeester Zol- tan Gyimesi en zijn vrouw Nora Medve- gy, ook grootmeester, zijn vooral in Vlis- singen voor het strand en hun rust. En voor het HZ-toernooi. De 26-jarige Gyimesi kan net van zijn sportleven. Zijn vrouw niet. „Ikmoet ge woon nog werkenNora Medvegy is arts en werkt in een ziekenhuis in Boedapest. „Ik kan daardoor maar drie toernooien per jaar spelen", lacht de eveneens 2 6-ja- rige grootmeester. Vijf jaar geleden zijn de twee getrouwd en ze hebben samen één kind. Ook dat is de reden dat Medvegy niet vaak kan schaken in het buitenland. „Nu past oma op haar." Zestien jaar geleden ontmoet ten ze elkaar voor het eerst. „Nee, liefde op het eerste gezicht was het niet", ver telt Gyimesi. „We speelden op hetzelfde toernooi. Maar dat was maar één keer. Daarna zagen we elkaar ook steeds maar één keer op een jaar. Pas zes jaar geleden kregen we een relatie." Ondanks dat het een schaakhuwelijk is, spelen ze de edele denksport vrijwel nooit thuis. En als ze het al doen, dan ze ker geen wedstrij den zoals die op het HZ- toernooi. „We doen thuis alleen maar aan snelschaken", legt Gyimesi uit. Dat bete kent dat ze dan maximaal een halfuur over hun wedstrijdjes thuis mogen doen. „Haha, nee hoor", lacht Medvegy. „Wij spelen dan hooguit twintig minuten." De beide grootmeesters uit Boedapest hebben ook nog totaal verschillende doe len met schaken. Zeker nu in Vlissingen. Medvegy: „For methis is j ust funIk kom hier voor de zee, mijn rust en het scha ken." Voor Gyimesi is het totaal anders. „Voor mij is schaken heel belangrijk. Ik moet er van leven. Ik moet geld verdie nen." Daarom is Gyimesi ook nog niet tevreden over zijn spel op de Vlissingse Hoge school. Hij kijkt intussen naar Liviu Die ter Nisipeanu, Rustam Kasimdzhanov en Sergei Tiviakov, die in hetzelfde hotel aan de boulevard zitten als hij en zijn vrouw en het toernooi beter zijn begon nen. Zondag moest Gyimesi al in de der de ronde een remise aanvaarden van Re- né Tiggelman uit Vlissingen. „Ik was niet voorbereid op de wedstrijd", zegt Gyi mesi. „Ik had vooraf ook niet gezien te gen wie ik moest en was nog moe ook. Daarnaast speelde hij ook heel goed. Be ter dan zijn rating eigenlijk zegt. Ook Medvegy verloor al een punt. Direct in de eerste ronde was Wiersma al te sterk voor haar. Drie wedstrijden verder stond ze alweer op drie uit vier. Niet bevredi gend, desondanks. Medvegy: „Kijk, de toptien halen is toch onmogelijk. Maar zeker in het begin moet ik veel punten halen. Normaal is drie uit vier wel goed, hoor. Maar nu, tegen amateurs moet je ei genlijk vier uit vier hebben." Zoltan Gyimesi en zijn vrouw Nora Medvegy op de Vlissingse boulevard, waar ze da gelijks tot rust komen. foto Lex de Meester door Sven Remijnsen VLISSINGEN - Twee van de drie toppartijen in de vijfde ron de van het Hogeschool Zeeland schaaktoernooi eindigden gis teravond al toen ze nauwelijks waren begonnen. Nisipeanu bood Iordachescu na vijftien zetten remise aan, Ti viakov deed na elf zetten het zelfde tegen Solleveld. Daar door verspeelden ze allevier hun honderdprocentscore en kwa men ze uit op een totaal van vierenhalf uit vijf. Bij zoveel vliegensvlugge remises rook Kasimdzhanov zijn kans. De Oezbeek viel aan tegen Geir- naert, die evenals Kasimdzha nov, Nisipeanu, Iordachescu, Tiviakov en Solleveld na vier ronden nog zonder puntverlies was. Na 35 zetten capituleerde de Belg, waardoor Kasimdzhanov alleen de leiding nam met het idve (oor !eeü 1 viatic Meda ^vww i-ma »ostt not de selectie zit, werkt natuurlijk niet bepaald in mijn voordeel. Wat nu mijn plannen zijn? Hoe mijn programma er nu uitziet? Ik zou het echt niet weten. Ik probeer nu even niet aan turnen te denken." AMSTERDAM - Ajax is een technisch samenwerkingsv^J band aangegaan met de Royale Orlando Football Academy! Florida. De contractduur is drie jaar. Ajax heeft al techniscf samenwerkingsverbanden met Haarlem, het Belgische minal Beerschot Antwerpen en Ashanti Goldfields in Ghar^" De club is meerderheidsaandeelhouder van Ajax Cape Tov in Zuid-Afrika. De Royale Orlando Football Academy ga verder onder de naam Ajax Orlando. De Amerikaanse cli gaat in het rood-witte Ajax-shirt spelen en zal ook het offic; le logo van Ajax in het clublogo verwerken. ANP ENSCHEDE - Arco Jochemsen komt dit jaar niet meer ina» tie voor zijn nieuwe club FC Twente. De middenvelder hei1 zaterdag in de oefenwedstrijd tegen Real Zaragoza een en stige knieblessure opgelopen. Dat blijkt uit een kijkoperat die gisteren in het ziekenhuis is uitgevoerd. In de reehterkt van Jochemsen is de voorste kruisband volledig afgeschen en de buitenmeniscus beschadigd. Binnen een maand onde gaat de voormalige speler van Vitesse, Feyenoord en I Utrecht opnieuw een operatie. Hij krijgt dan een nieui voorste kruisband. ANP LEEUWARDEN - Bernard Schuiteman keert terug in hetKi derlandse profvoetbal. De 29-jarige verdediger tekende gi. teren in Leeuwarden een contract voor twee j aar bij Cambuy Hij speelde zaterdag al op proef mee in een oefenwedstrijd gen Stormvogels Telstar (2-1). Tijdens dat duel maat Schuiteman een goede indruk als leider van de defensie. B speelde eerder voor Feyenoord, FC Utrecht, Grazer At Mainz'05, Unterhaching en Apollon Limassol. Supporte van Cambuur reageerden opgetogen op de komst van Schi teman. Als dank voor het slagvaardig handelen kreeg de dut leiding een taart aangeboden op het stadion. ANP ERMELO - Anky van Grunsven neemt volgende week nis deel aan het EK dressuur in Hickstead. Een lichte bless® van haar paard Gestion Salinero houdt de olympisch kampt; oene aan de kant. Van Grunsvens plaats wordt ingenoma door Edward Gal met Gestion Lingh. Gal is een van de te debutanten in de Nederlandse equipe; de andere is Antome: Falandt met Jarwo. Ellen Bontje met Gestion Silvano Nj Arjen Teeuwissen met Gestion Goliath T behoorden al tot olympische ploeg die in Sydney het zilver veroverde. ANP OSLO - De Noorse speerwerper Paal Arne Fagernes maandag bij een verkeersongeval om het leven gekomen. I atleet, Noors recordhouder met 86,74 meter, botste net buitf Oslo frontaal op een tegenligger en overleefde het ongelt niet. Fagernes kende zijn hoogtijdagen aan het einde vam jaren negentig. Op het WK van 1999 werd hij vierde. Opt Olympische Spelen van 2000 behaalde hij een negende plaat De speerwerper vergaarde echter vooral bekendheid wegt zijn buitensporige gedrag. Zo werd hij geschorst wegens! gebruik van doping en alcohol. Ook kreeg hij twee keere celstraf. Hij werd veroordeeld tot achttien dagen cel voor| toebrengen van lichamelijk letsel. Eerder was hij al eensvi; tig dagen opgesloten voor het aanzetten tot rijden onderr vloed. DPA Er zijn weinig vrouwen die wel in de top tien zouden kunnen komen tijdens een toernooi met mannen erbijDe enige is de Hongaarse Judith Polgar. „En zij is ook de enige vrouw die van het schaken kan leven. Ik niet, dus ik moet maar gewoon van het strand genieten." En ze steunt ook haar echtgenoot. „Ik kan wel partij en van zijn tegenstanders analyseren, maar dat heeft geen zin. Zoltan kan dat sneller. Aanwezig zijn is al voldoende." Zo veel zijn ze niet eens samen. Ze begin nen 's morgens met ontbijt in hun hotel. Daarna volgt meestal een strandwande ling en dan gaan ze zich al voorbereiden op hun wedstrijd van de avond. Dat is het Spartaanse van het schaken dat ze mis schien nog wel uit het communistische tijdperk hebben meegenomen. „In die tijd waren Hongaren echt goed", weet Gyimesi nog. „Maar ja, dat waren alle Oostblokkers. Misschien was scha ken ook wel het enige waarin we beter waren dan westerlingen. Dat daarom zo veel mensen steeds beter werden. Na de val van de muur is het in Hongarije wat minder gegaan en nu is het niveau weer aan het stijgen met spelers als Peter Le- ko, Judith Polgar en Zoltan Almasi." Het lijkt ook een beetje de trage versie van Gyimesi's eigen carrière. Hij beleef de zijn piek in januari vorig jaar, toen hij een rating van 2606 had. Nu is hij afge zakt naar 2553. Gyimesi is er niet bang voor dat hij nog veel verder zal zakken. „Bijna iedereen gaat op en neer. Alleen de grote sterren gaan alleen maar omhoog. It'll be better with me." Zijn vrouw knikt instemmend en knijpt bemoedigend in zijn arm.,Kom, we gaan ons voorbereiden voor vanavond." door Norbert Kleinherenbrink NYON - Aanvaller Ruud van Nistelrooij (Manchester United) en middenvelder Edgar Davids (Juventus) maken op 28 augus tus kans op een Uefa European Football Award. De twee inter nationals behoren tot de acht tien genomineerden in vier cate gorieën. Eén van de achttien wordt bovendien uitgeroepen tot meest waardevolle speler van 2003. Een vakjury met onder anderen topcoaches als Rinus Michels, Alex Ferguson, Gérard Houl- lier, Marcello Lippi en Giovanni Trapattoni zorgden voor de eindselectie, met de hulp van in ternetgebruikers Het jaarlijkse voetbalgala vindt plaats in Monaco aan de voor avond van de strijd om de Euro pese Super Cup tussen AC Mi lan en FC Porto. Roy Makaay, de nieuwe aanvaller van Bayern München, zal bij die gelegen heid als Europees topscorer de Gouden Schoen in ontvangst nemen. De winnaars op 28 augustus in Monaco zijn de opvolgers van Zinedine Zidane (meest waar devolle speler van 2002), Raül (beste aanvaller), Michael Bal- lack (beste middenvelder), Ro berto Carlos (beste verdediger) en Oliver Kahn (beste keeper). De genomineerden: Beste keeper: Buffon (Juventus), Casillas (Real Madrid), Toldo (Inter). Beste verdediger: Chivu (AS Roma), Maldini (Milan), Nesta (Milan),E: berto Carlos (Real Madrid), Thuri^ (Juventus). Beste middenvelder: Davids ventus), Makélélé (Real Madiit Nedved (Juventus), Scholes (Mï Chester United), Zidane (RealMi drid). Beste aanvaller: Van Nistelros (Manchester United), Raül Madrid), Ronaldo (Real Madrii Sjevtsjenko (AC Milan), ft (Inter). ANP NIEUWEGEIN - De Chines badmintonspeelster Jao Jie (2f heeft de Nederlandse national teit gekregen. Jie, die op intei f nationale evenementen al lai ger uitkwam voor Nederlan maakt nu ook kans om v# Oranje deel te nemen aan i Olympische Spelen. De badmintonster is de twees sporter in een week die genat raliseerd wordt tot Nederlan: se. Vorige week kreeg atle: Lornah Kiplagat al de Nedt: landse nationaliteit. In het badminton hoeven de® tionaliteit van een speler en land waarvoor hij of zij uitkot niet overeen te komen. Het ternationaal Olympisch Comij stelt echter andere eisen. voor een land te mogen spel: moet een sporter een jaar v: de aanvangsdatum van het eï< nement het bijbehorende poort hebben. ANP De maximale aantal van vijf pun ten. Van de eerste achtervolgers speelde Ikonnikov remise tegen Cooper en deelde Afek de pun ten met Dek. De Zeeuwse speler René Tiggel man leed zijn eerste nederlaag van het toernooi. Hij verloor van Pedersen. van onze sportredactie STOCKHOLM - Lornah Kipla gat heeft ruim een week na ont vangst van haar Nederlandse paspoort voor het eerst een Ne derlands record gelopen. Op de 5000 meter van de Grand Prix in Stockholm kwam de voormali ge Keniaanse gisteravond tot 14.56,43. Daarmee verbeterde ze het oude record van Christine Toonstra flink. Die liep in 1992 in de Bel gische plaats Hechtel 15.07,68. Kiplagat, die in Zweden haar eerste wedstrijd liep sinds haar voltooide naturalisatie, eindig de met haar tijd als derde. I overwinning ging naar de Kei aanse Edith Masai (14.50,® Kiplagat voldeed met haar t; ruimschoots aan de WK-lin® Zij mag later deze maand daa. door in Parijs op zowel de 5® alsdelO.OOO meter starten. Vfl die laatste afstand had ze zichl eerder gekwalificeerd. Op de 3000 meter steeple ij haalde Simon Vroemen gist^ avond de zevende plaats. De.': derlander liep 8.19,68 en daarmee bijna vijftien teil] achter de winnende tijd (8.04 van de Keniaan Stephen CA ono. De eerste vier plaatsengjf" gen naar atleten uit Kenia.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 18