PZC I Live muziek in Nieuwe Kerk Huisartsenpost in ziekenhuis Terneuzei functioneert goed Met ANGO kom je tot je recht! Kritiek op plan bij spoor Ja, ik steun Amnesty International w woensdag 6 augustus 2003 Snel Archieven open "Honderdduizenden arbeidsgehandicap ten zijn ten onrechte afgeschreven. Zij kunnen werken en willen werken. Maar dan moet er wel passend werk voor ze zijn. Plus inkomenszekerheid als het echt niet langer lukt. Ik wil zeggenschap over mijn leven. Ik sta niet graag aan de kant. Dus ben ik ANGO-lid. De Algemene Nederlandse Gehandicap ten Organisatie (ANGO) is de grootste algemene belangenorganisatie van, voor en door mensen met een handicap of chronische ziekte. Of het nu gaat om juridische ondersteuning, belastingterug- gave, uitkeringen, zorg en hulp, woning aanpassingen, vervoer of lotgenoten contact... Kom op voor je rechten. Word ook lid van ANGO! Gemeente weigert schermen door Rolf Bosboom GOES - Goes is niet van plan mee te werken aan het plaatsen van geluidsschermen langs het spoor. Het gemeentebestuur schrijft dat in zijn nog voorlopig inspraakreactie op de plannen om de hinder van het treinver keer op de Bevelanden te beper ken. Gesterkt door de uitspraak van de Raad van State, die het be sluit om de Westerschelde Con tainer Terminal (WCT) aan te leggen heeft vernietigd, komt Goes met een uitvoerige in spraakreactie waarin een lange reeks bezwaren staan opge somd. De gemeente keert zich andermaal tegen het plan ge luidsschermen langs het spoor te zetten en zegt 'voorshands niet voornemens te zijn mede werking te verlenen' aan de rea lisering van de schermen. Goes heeft nog veel meer kri tiek: bij het bepalen waar scher men moeten komen zijn ver keerde normen gebruikt, nadere onderzoeken om de lawaaipro- ductie te beperken zijn nog niet afgerond, er is onvoldoende ge keken naar de trillingshinderer zijn geen maatregelen genomen om de veiligheid langs het spoor te verbeteren en er is ten onrech te geen aandacht voor de ver keersproblemen als gevolg van de spoorlijn. In totaal worden vijftien bezwaren genoemd. Het gemeentebestuur heeft ver der met verbazing vernomen dat de provincie de gemeente Reimerswaal, met wie Goes lan ge tijd samen is opgetrokken, toezeggingen heeft gedaan op voorwaarde dat zij niet in be roep zou gaan tegen de komst van de WCT. „We gaan bij beide overheden navragen welke za ken er achter de schermen zijn verhandeld", zegt wethouder M. 't Hart. „Als het waar is, ver klaart dat veel van de handel wijze van Reimerswaal." Goes reageert ook op de plannen om de Sloelijn, de spoorverbin ding tussen het Sloegebied en de lijn Vlissingen-Roosendaal. Het is de bedoeling die te verplaat sen naar de Quarlespolder. Goes geeft dan eerder de voorkeur aan de andere mogelijkheid die in beeld was: een tracé langs de Sloeweg. Als er ooit een goede renspoorlijn langs de A58 komt, zoals de gemeente wil, dan vergt dat minder grootschalige inves teringen (zoals viaducten) dan bij het andere traject. Het voorgestelde tracé door de Quarlespolder leidt er volgens Goes bovendien toe dat de ge luidshinder voor Eindewege in geen enkel opzicht verbetert. Mocht er toch worden gekozen voor dat traject, dan eist de ge meente dusdanige maatregelen dat de lawaai-overlast en de toenemende onveiligheid teniet worden gedaan. Goes heeft bij het opstellen van haar bezwaarschrift dankbaar gebruik gemaakt van de vijftig inspraakreacties die particulie ren uit de gemeente over de spoorplannen hebben inge diend. Het stuk verschijnt een dezer dagen ook op de website van de gemeente (www.goes.nl) en wordt ter inzage gelegd in het stadskantoor. Het totale pakket wordt voorge legd aan de gemeenteraad, die donderdag 21 augustus in een extra vergadering bijeenkomt. Dan wordt de Goese inspraak reactie definitief vastgesteld. Aart en Helma Kot tijdens het inloopconcert in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - Zij kijken vaak verrast op, de bezoekers die tijdens de toeristendinsdag wat achteloos de Nieuwe Kerk in Zierikzee binnenwandelen. De meesten verwachten niet dat orgelmuziek en zang die hier over hen wordt uitgestort live worden uitge voerd. Pas als ze naar boven kijken naar het majestueuze Kam-en Van de Meulen orgel, zien ze de frêle gestalte van sopraan Helma Kot-den Haan en daarnaast de rug van haar man, de organist Aart Kot. „Je ziet ze dan denken: o, het is echt, het is geen cd", lacht Helma. Zij en Aart geven zes weken achtereen op dinsdagmiddag een inloopconcert in de Nieuwe Kerk. Hun repertoire is opvallend divers. Het gaat van musical tot barok en omvat ook gospel, jazz en Ierse volksliedjes. „Gedurfd hoor", zeggen sommige mensen weieens. Het inloopconcert is een van hun vele optredens sinds zij zich vorig najaar op Schouwen-Duiveland vestigden. In de oude smisse op Ellemeet vonden ze precies het leuke huisje waar ze naar op zoek waren. Aart heeft zijn wortels in Zeeland. Hij werd geboren op Tholen en woonde later in 's- Heer Hendrikskinderen. Helma komt uit de omgeving van Stolwijk. Dankzij de muziek hebben ze elkaar gevonden. Aart is beroepsmusicus. Hij kreeg na de mu ziekschool orgelles van de befaamde Feike Asma in Maassluis en daarna van Stoffel van Viegen in de Domkerk in Utrecht. Ver der behaalde hij zijn actes schoolmuziek, piano en koordirectie. Helma zong altijd al uit liefhebberij en doet dat nog steeds. Zij zong puur uit hobby in verschillende koren. Ze ontmoetten elkaar tijdens een concert in Goes. „Helma zong daar alleen zwaar klassiek, terwijl ik hoor de dat ander repertoire haar ook en wellicht beter zou liggen. Ik adviseerde haar eens een werk als Panis Angelicus te proberen", ver telt Aart. Helma nam zijn adviezen graag ter harte. Ze vormen nu dan ook een hecht muzikaal duo. „Het is vooral het laatste half jaar zo snel gegaan. Ik weet soms niet wat me over komt", erkent Helma. Aart was de eerste maanden van dit j aar als kerkorganist voor al 'vliegende keep'. „Ik weet je te vinden hoor", had musicus Mar van der Veer hem al voorspeld voorafgaand aan de verhuizing naar Ellemeet. Aart heeft inmiddels in heel wat kerken op Schouwen-Duiveland de vaste organist wel eens vervangen. Inmid dels heeft hij een eigen vaste stek als kerkor ganist in de Hervormde Kerk in Haamstede. Helma erkent dat haar man en passant haar zangkwaliteiten als sopraan promoot. Een gevolg daarvan is dat nu ook regelmatig haar bijdrage aan een eredienst of zomer- concert wordt gevraagd. Ze hebben thuis een studio ingericht waar ze regelmatig nieuwe liederen en muziek stukken instuderen. Aart's persoonlijke voorkeur gaat uit naar barok, maar met evenveel passie speelt hij jazz of musi calsongs. Zijn woeste krullenkop doet som migen weieens verbaasd staan. „Bent u de kerkorganist? U lijkt eerder een popmuzi kant", luidt dan hun reactie. Nou zal Aart nooit in een spijkerbroek de eredienst bege leiden, maar heel plechtstatig hoeft het voor hem en zijn vrouw ook weer niet. Het gaat hen tenslotte vooral om de kwaliteit van muziek en zang en niet om het uiterlijk ver toon. Zij geven dinsdag 12 augustus nog een inloopconcert in Zierikzee en op de donder dagmiddagen 7, 14 en 21 augustus in Haam stede. Op donderdagavond 28 augustus concerteert het duo in de Jacobuskerk in Renesse en op donderdag 18 september zijn Aart en Helma Kot oml5.00uurte horen in de wandelkerk in Middelburg. doo HUI schi Rijk lefo sen teit. dat door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Huisartsenpost (HAP) De Honte in Terncuzen scoort goed in vergelijking met andere huisartsenposten in het land. Tot dat oordeel is de In spectie voor de Volksgezond heid gekomen na een recent be zoek waarbij organisatie en functioneren van de post zijn doorgelicht. Het bezoek vond plaats in het kader van een landelijk onder zoek naar het functioneren van huisartsenposten. „De deskun digheid van de dokters is met de komst van de huisartsenpost niet afgenomen", zegt directeur Lucia Vosters van de HAP in Terneuzen, naar aanleiding van de klachten waarmee de post - evenals overigens veel andere huisartsenposten in het land - op gezette tijden het nieuws haalt. Ze schrijft dat enerzijds toe aan de toegenomen mondigheid van de mensen. Anderzijds zoekt Vosters de verklaring in de aard van de organisatie van de HAP. „Voorheen werkten de huisart sen samen in veel kleinere ver banden, waardoor mensen het doorgaans niet zo snel in hun hoofd haalden te klagen over de bejegening of de behandeling. Nu is er de HAP: een min of meer 'anonieme' organisatie waar onbekende dokters dienst doen." De artsenpost - die ge vestigd is in het Terneuzense ziekenhuis - ging mei vorig jaar van start en is bedoeld voor de bevolking van Oost- en Midden Zeeuws-Vlaanderen. Die moet buiten kantooruren en in het weekeinde in de HAP terecht. De post kreeg tot het eind van dat jaar 33 officiële klachten binnen. Tien daarvan zijn ge grond verklaard. De klachten hadden overwegend betrekking op de rekeningen van de post. Dit jaar registreerde de HAP 32 klachten. Zeventig procent van die klachten heeft te maken met bejegening of behandeling door de assistenten en artsen die in de post werken. De dokters in de HAP werken jaarlijks 23.000 (telefonische) consulten en visi- doe GO me tes af. Tegen die achtergiJ i valt het aantal klachten t« A de HAP dus wel mee, hoewel! sters dat argument niet gebrj als dooddoener om individu klachten terzijde te schuif „Elke klacht is een gratis ad: waar we van kunnen lei Overal waar mensen weri worden fouten gemaakt. Gel kig hebben wij het nog nietij gemaakt dat we een arts tere hebben moeten wijzen. Sch telijk ingediende klacl doorlopen een zorgvuldigepj pr0 cedure. We adviseren met peI zelfs officieel een klacht ir (,ot dienen. En als na onderzi d0t blijkt dat een arts inderdaap n0j de fout is gegaan, wordt dat ter ker met betrokkene besprol Klachten worden ook tiji bijscholingen door de mei adviseur van de HAP besproï met artsen en assistenten." De directeur van de Terneuzi veI se HAP wijst op het gevaar^ ze, de gevolgen van de negatij ajg beeldvorming over de post.) otl weet dat met name ouderen: pa zoek aan de post vermijden, gel een dag of twee dagen waclr< <}e; zodat ze bij de eigen huisarts; Vo recht kunnen. Het verhaalt de assistente altijd zegt 'nfj maar een paracetamolletje' we echter bezijden de waarin; (je Het zijn verpleegkundigen tj 0e een extra scholing die echt;, gel weten wat ze moeten vragen; 0ri te beoordelen of medisch k delen noodzakelijk is." Vo: raadt uitstel van contact mei, HAP dan ook af. „Ze kunnen; ter een keer voor niets bel dan helemaal niet bellen." pr, H( de ad D( KRUININGEN - De gemeo Reimerswaal gaat alle bev; kingsregisters van vóór 11 openbaar maken. Daarc- wordt het voor inwoners makkelijker om stamboom; gevens te verkrijgen. De bev kingsregisters van na 1940;. nog niet openbaar. Dit gemef mag die niet openbaar mal. omdat veel mensen die na jaar zijn geboren, nog leven. is kv de wi nc In Z( va er K; hc in lis m Vi R WAO? Geef mij meer een geschikte been! Postbus 850, 3800 AW Amersfoort Tel. (033) 465 43 43 Fax (033) 465 43 53 Internet: www.ango.nl E-mail: info@ango.nl We hopen op een bijdrage van 4,50 per maand, maar u kunt al lid worden vanaf 10,00 per jaar. ik machtig Amnesty International 4,50 per maand .1 anders, nl. per maand/jaar* af te schrijven van mijn rekeningnummer 11111111111 Naam/voorlettersEli m v Straat Postcode/woonplaats Telefoonnummer Geboortedatum Datum Handtekening *Doorhalen wat niet van toepassing is. Wij willen u graag informeren over de besteding van uw giften. Als u hier geen prijs op stelt, kunt u dit aangeven via onderstaand adres of telefoonnummer. Stuur deze bon in een envelop naar: Amnesty International, Antwoordnummer 10840,1000 RA Amsterdam, (postzegel mag, hoeft niet). Of bel (020) 626 44 36 of kijk op www.amnesty.nl Support our fight for human rights Vrijheid is voor u vanzelfsprekend. In veel te veel landen is diezelfde vrijheid echter helemaal niet zo van zelfsprekend. Nog steeds worden overal ter wereld dagelijks mensenrechten geschonden. Amnesty International doet er al meer dan 40 jaar alles aan om dat tegen te gaan. En met succes. Zo hebben na snelle acties talloze mensen hun vrijheid herkregen en hebben we vele martelingen kunnen voorkomen. Voor ons werk zijn we volledig afhankelijk van u. Er is al veel bereikt. Maar er moet helaas nog veel meer gebeuren. Steun Amnesty. Nü. Want ook vandaag rekenen er mensen op Amnesty die niet tot mor gen kunnen wachten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 12