9 Verkoeling gewild in Speelstad Vlissingen Krijgsgeschiedenis langs de Fortdijk Viaduct is spoorweghistorie Verzet tegen friettent op Stationsplein in Vlissingen vergeefs Botulisme ontdekt in Wester schelde Jaap Provoost mag in Hans weert blijven Morgen Fractie vraagt B en W Middelburg in actie te komen voor wedstrijd in 2006 zeeuwse almanak WALCHEREN dinsdag 5 augustus 2003 vanaf de dijk Geschiedenis Diefstal in hotel in Koudekerke PZC J D66 aast op titel groenste stad door Ab van derSluis MIDDELBURG - D66 in Mid delburg wil binnen drie maan den een duidelijk plan van bur gemeester en wethouders over deelname aan de competitie groenste stad van Nederland. De fractie wil ook dat het colle ge gaat praten met de Stichting Tuin van Zeeland, die een aantal concrete ideeën heeft over hoe Middelburg een serieuze kandi daat kan worden voor de titel. De stichting vindt onder meer dat de gemeente een bomen- fonds moet oprichten, zodat particulieren financieel kunnen worden geholpen bij het dure onderhoud van monumentale bomen. Middelburg heeft plan nen om in 2006 mee te doen aan de Entente Florale. B en W van Middelburg wilden aanvankelijk al dit jaar meedin gen in de strijd om verkozen te worden tot groenste stad van Nederland of zelfs van Europa. Die wedstrijd is bedoeld om ie dereen in een gemeente meer te betrekken bij het groen in een dorp of een stad. In Zeeland heeft Dreischor in 2001 de fel begeerde titel 'groenste dorp van Europa' gekregen. Vorig jaar nam de gemeenteraad van Middelburg een motie aan om niet dit jaar, maar pas in 2006 mee te doen aan de Entente Flo rale. De voorbereidingstijd was volgens de raad te kort om de verkiezing succesvol te laten verlopen. Volgens D66-fractievoorzitter R. van Eijkelenburg heeft het college tot op heden nog geen aanstalten gemaakt om een plan te maken dat ervoor moet zor gen dat Middelburg een serieuze kandidaat is in 2006. „Nu er na acht maanden nog geen con creet plan ligt, zou geconclu deerd kunnen worden dat het college de ambitie mist om Mid delburg ook op dit gebied goed op de kaart te zetten en te pro moten:" Hij heeft schriftelijke vragen gesteld over deelname aan de Entente Florale. De Stichting Tuin van Zeeland heeft samen met D66 een aantal concrete voorstellen geformu leerd om kans te maken op de ti tel. De gemeente zou vooral de bewoners moeten betrekken bij de verkiezing. De instelling van een Groenadviesraad zou er voor kunnen zorgen dat de aan dacht voor groen in de stad structureel wordt. Middelburg moet de gifspuit definitief op bergen en op zoek gaan naar al ternatieve bestrijdingsmidde len. Ook moet de gemeente oude en monumentale bomen inven tariseren. Door een 'Boomver- troetelproject' zou achterstallig onderhoud aan bomen kunnen worden weggewerkt. Komend seizoen al zou de ge meente Middelburg her en der in stad stokrozen kunnen aan planten en uitdelen aan particu lieren om de stad een fleurig karakter te geven. Ook zou de gemeente gunstigere omstan digheden kunnen scheppen voor muurbloemen op de kade- en stadsmuren. Om jongeren te betrekken bij de verkiezing tot groenste stad moet Middelburg niet meer één school per j aar be trekken bij de Boomfeestdag, maar alle kinderen. Zij kunnen bijvoorbeeld een bomenroute lopen, een favoriete boom uit zoeken of ze tijdelijk versieren met een lint. D66 wil dat het college of amb tenaren eens gaan praten met de Stichting Tuin van Zeeland over de voorstellen. De fractie vindt dat een kandidatuur serieus moet worden behandeld. Dat kost tijd, geld en vakmanschap. D66 wijst op het effect van de wedstrijd. „Het heeft een blij vend effect op het woongenot in Middelburg en haar kernen." door Gerard Montsma VLISSINGEN- Het bunkerterrein aan de Langeleenweg in Vlissingen is deze week wederom het decor voor jeugdige huttenbouwers. Gis teren opende Speelstad Vlissingen zijn poorten, met dit jaar als thema: Oerstad. Geen hutten maar grotten en vooral veel, heel veel water. Voorzichtig tilt Speelstad-voorzit ter René van Driel een petje van het hek waaronder een thermometer schuilgaat. „Ruim 32 graden in de schaduw"puft hij en dekt het kwik snel weer toe met het beschermen de petje. „We letten wel goed op de kinderen hoor. We houden ze nat met spuitflesjes, natte lapjes, wa terspelletjes én petjes." Even verderop doet een handjevol vrijwilligers zich te goed aan een flesje mineraalwater. Erik Mulder, het brein achter het oerspel, gaat deze hele week verkleed als Viking en heeft daar zichtbaar spijt van. „Veel drinken en na afloop een biertje.Deze gedachte brengt hem weer tot leven. „We hebben in onze voorbereiding rekening gehouden met deze hitte. Zo is er nu een fors aantal watervoorzieningen bij ge komen en hebben we wat activitei ten aangepast aan het weer." Hij wijst op de grote waterglijbaan aan de rand van het terrein. „We hame ren erop dat de kinderen hun schoe nen aanhouden. Het terrein ligt be zaaid met spijkers en splinters. Het zou jammer zijn als je met dit weer thuis moet liggen met een voetje omhoog." In de grote tent voor handarbeiders is het broeierig warm. Linda (11) heeft zojuist een luchtig kleding stuk uitgeleend aan haar vriendin- net je Jamie (10),We hebben allebei wel last van de warmte, maar zij was er niet echt op gekleedJamie drapeert haar natgespoten kleren om haar schouders en vertelt haar versie van het verhaal. „Ik dacht dat ik een zonnesteek had, maar ze zeggen dat het wel meevalt. Het gaat nu al weer wat beter. Ik heb al leen nog beetje hoofdpijn." René van Driel moet er beetje om lachen. „We sturen ze straks voor de ver frissing gewoon weer even naar de glijbaan." Ondanks de goede voorbereiding, de stapels materialen en een keur aan activiteiten, viel de opkomst voor de Speelstad gisteren een beetje tegen. Van Driel schatte het aantal kinderen op iets meer dan tweehonderd. „Gemiddeld zitten we op het dubbele. Het strand is nu natuurlijk een geduchte concur rent. Het ligt echt puur aan het weer." Speelstad Vlissingen is dagelijks geopend van 9.00 tot 16.00 uur. De laatste dag, zaterdag, is het evene ment tot 16.30 uur geopend. Zon dag wordt Oerstad weer afgebro ken. De natte glijbaan is een van de manieren waarmee kinderen koeling wordt geboden. in Speelstad Vlissingen ver foto Lex de Meester door René Hoonhorst De Fortdijk in de Koewacht- se polders doet zijn naam weinig eer aan, lijkt het in eerste instantie. Van het bordje van Sint Andries tot aan de kruising met de Matthysstraat en de Tweede Verkorting is geen fort- restant te vinden. Het water schap Zeeuws-Vlaanderen heeft als wegbeheerder niets te maken met het onderhoud van historische schansen. Alleen het onderhoud van het Grote Gat, ontstaan na een dijkdoorbraak eind zeventiende eeuw, kan nog enigszins als een historische er fenis worden gezien. Dat Grote Gat, een veel voorko mende naam voor plassen en welen die door 'natuurlijke oor zaak' ontstonden, is overigens een prima viswatertje. Bij tem peraturen van boven de dertig graden haalde Reza Dubbeldam uit Koewacht gistermiddag de ene na de andere vis uit het wa ter. „Om paling en karper aan de haak te slaan, is bewolking of een regenbuit j e beter. Maar wit- vis of voorn kun je met het juiste aas ook met dit weer vangen. Ik heb er al zo'n vijftig uit het wa ter gehaald in tweeënhalf uur tijd." Enkele maten van Reza De Fortdijk herinnert aan de verdedigingsgordel in de Koewachtse polders, waarvan fort Sint Nicolaas een onderdeel was. foto Wim Kooyman buiten het dorp bewaren ze goe de herinneringen. Hoe de dijk echt heet weten ze niet, maar aan de beschrijving te horen, moet het om een paar naar het Peerboomgat lopende wegen (Kloostersweg en een doodlo pend stukje Oude Karnemelk- straat) gaan. De suggestie dat de Fortdijk wat met de verderop liggende voormalige verde- dingsgordel te maken heeft, ligt voor de hand. Boswachter Hans van Hage meldt dat de resten van de forten Sint Joseph, Sint Jacob, Sint Livinus en Sint Ni colaas volgens Staatsbosbeheer ook gewoon aan de Fortdijk lig gen. De schelpenpaden liggen in het verlengde van de Fortdijk en het zou onlogisch wezen om de naam bij de kruising Matthys- straat/Tweede Verkorting op eens te veranderen. „De fiets- annex wandelpaden over de dijk beginnen juist daar. Dus moet je geen verwarring schep pen om de dijk een andere naam te geven", stelt Van Hage. De Eendendreef die tussen de Eer ste en de Tweede Verkorting ligt, is dan ook alleen de benaming •JL. doen wat smalend over zijn wonderaas', maar ze moeten toegeven dat hij als enige de ene na de andere vis bovenhaalt. De meeste zijn kleine witvisjes, maar er spartelen ook een flinke baars en een brasem van zo'n veertig centimeter in Dubbel- dams leefnet. Van de geschiedenis van de Fortdijk weten Reza en zijn vrienden weinig. Het zal wel aan de verderop gelegen restan ten van fortificaties liggen. „Het was waarschijnlijk de weg naar de forten", oppert één der vissers. Dijken interesseren de Koewachtse hengelaars niet zo. Alleen aan de 'vrijersdijk' net De spoorwegbrug bij Schapenbout, een 'jong industrieel monument'. foto Wim Kooyman door René Hoonhorst De automobilist die onder het viaduct staat en om hoog kijkt, doet onwillekeurig een stapje naar achteren. Grote brokken beton zijn uit de onder kant van de overkluizing ver dwenen en de beschouwer kijkt zo tegen de betonijzeren matten aan. Die vormen zo'n roestig ge binte dat de voormalige spoor wegbrug bij Schapenbout elk moment naar beneden lijkt te kunnen vallen. De bestuurders van de voorma lige gemeente Axel en de huidi ge gemeente Terneuzen zien het kunstwerk niet als een gevaar voor de verkeersveiligheid, maar als 'één van de laatste overblijfselen van het rijke spoorwegverleden van Zeeuws- Vlaanderen'. Tot begin jaren ne gentig was een groot deel van het Axelse spoorwegnet nog traceerbaar, maar op een monu mentje aan de Buitenweg na herinnert weinig aan de lijn Me- chelen-Terneuzen. Van het tra cé bij Kijkuit, waar de rails tot tien jaar terug nog liepen, is weinig meer over en het voor malige stationnetje van het ge hucht is daarom bijvoorbeeld een stuk moeilijker te herken nen. Toen het viaduct in 1912 werd gebouwd, was de Graafjansdijk al lang geen zeedijk meer. Maar de huisjes die langs de dijk ston den en het gehucht Schapen bout maakten het noodzakelijk dat er een overkluizing van de spoorlijn Mechelen-Terneuzen kwam. De trein reed maar 55 jaar over het spoor (in 1968 was het definitief einde oefening) en de rails werden tien jaar terug ook verwijderd. Geïnteresseer den kunnen de onderkant van de spoorbrug nu alleen via een onooglijk particulier paadje be- door Ron Maqnée VLISSINGEN - De exploitant van de Vlissingse stationsres tauratie heeft bot gevangen bij de commissie bezwaar- en be roepsschriften van de gemeente Vlissingen. Twistpunt vormde de verhuizing van Cafetaria Ko- ko naar het Stationsplein. De snackbar mag blijven staan, hebben commissie en het colle ge van burgemeester en wet houders nu besloten. De verhuizing van de fritestent naar het Stationsplein is van tijdelijke aard, aldus de Com missie bezwaar- en beroeps schriften in haar oordeel. In de toekomst trekt het verkooppunt in bij de nieuw te bouwen sta- tionsterminal. Tot die tijd is de locatie van Cafetaria Koko op het Stationsplein geoorloofd, aldus de commissie. De bezwaren van uitbater R. Wesseling van de Vlissingse stationsrestauratie worden on gegrond verklaard. De uitbater was het niet eens met de verhui zing. Het Vlissingse college van B en W heeft het besluit van de commissie inmiddels overgeno men. Zes weken geleden diende de zaak bij de commissie be zwaar- en beroepsschriften. Twistpunt vormde de verhui zing van de friteszaak van de fa milie Fliers. Sinds de jaren tach tig exploiteert de familie onder de naam Koko een snackbar bij het vertrekpunt van auto veer dienst Vlissingen-Breskens. Sinds het opheffen van de auto veerdienst is de zaak tijdelijk verhuisd naar het Stations plein. Het is de bedoeling dat de snackbar op den duur verhuist naar het nieuwe vertrekgebouw van de fiets-voetveer naar Bres- kens. Exploitant R. Wesseling van de stationsrestauratie liet de commissie weten omzetver lies te lijden omdat de snackbar op enkele tientallen meters af stand van zijn onderneming is gevestigd. De commissie zegt echter in haar oordeel dat er geen aanwijsbare relatie is tus sen de verhuizing en het omzet verlies. Al eerder vocht exploi tant Wesseling de verhuizing aan met een kort geding bij de Middelburgse bestuursrechter. Ook hier ving hij bot. door Rob Paardekam HANSWEERT - De 69-jarige Jaap Provoost uit Hansweert mag toch in verzorgingshuis Maria Oord blijven. De betrok ken partijen hebben gisteren overeenstemming bereikt. Enkele weken geleden begon nen enkele Hansweertenaren een handtekeningenactie om Jaap Provoost in Hansweert te houden. Maria Oord had aange geven dat hij naar een verpleeg huis in de regio moest vertrek ken, omdat hij verpleeghuiszorg nodig heeft en het verzorgings huis die maar op beperkte schaal biedt. Volgens de familie van Provoost zou hij dat niet overleven. De oud-kapitein is aan Hansweert verknocht en rijdt nog elke dag naar de Zee dijk om de schepen op de Wes- terschelde te bekijken. Direc teur A. van Tilborg van Maria Oord liet weten dat de verschil lende partijen een compromis hebben gesloten. Het zorgkan toor betaalt de kosten die met de extra verpleeghuiszorg van Provoost gemoeid zijn, maar stelt daaraan wel een voorwaar de. Zodra Provoost niet meer zelfstandig naar de Zeedijk kan, moet hij alsnog naar een ver pleeghuis verhuizen. voor een veredeld karrenspoor naast de dijk en niet voor de dijk zelf. De naam mag dan niet voor ie dereen duidelijk zijn, het ge deelte schelpenpad van de Fort dijk is voor veel mensen geen onbekend terrein, weet Van Ha ge. Zo'n twintigduizend fietsers volgen jaarlijks de Fortenroute. Hoogtepunt van het tochtje over de Fortdijk is het in 1995 opge knapte Fort Sint Jacob. Als het aan Van Hage ligt is Fort Sint Joseph over een aantal jaren een nog mooier aandenken aan de krijgsgeschiedenis. „Die voor malige versterking leent zich nog beter als Sint Jacob voor herstel. Mocht er, bijvoorbeeld via Europese subsidies, geld voor beschikbaar komen dan kan Sint Joseph, en Sint Livinus in mindere mate, uitgroeien tot een grote toeristische attractie", stelt de boswachter zich voor. Langs het geasfalteerde stuk Fortdijk bevinden zich ook bijzondere natuurwaarden. „Langs het gedeelte tussen Sint Andries en de Axelsestraat ligt één van de mooiste bloem- dijken van Zeeland. Een leek herkent de plantjes niet, maar liefhebbers likkebaarden bij het zien van zeldzame ruwe klaver, ruige anjer of fijne ooievaars- bek." reiken, maar onder de brug ziet iemand met een beetje fantasie de stoompluimen aan de einder verdwijnen. Een nieuw toeris tisch paadje en een mooi infor matiebord moeten de treinge- schiedenis voor een ieder verklaren. Want de voormalige gemeente Axel gaf de Nederlandse Spoor wegen geen sloopvergunning, maar liet de Rijksdienst voor de Monumentenzorg het viaduct classificeren als jong industri eel monument. Die monumen tenstatus leverde de gemeente Terneuzen, waarbij Axel intus sen hoort, begin dit jaar wel 30.000 euro aan Europese subsi dies op. Met bijdragen van het water schap Zeeuws-Vlaanderen, be heerder van de weg die over het viaduct loopt, en NS wordt het viaduct dit najaar pico bello op geknapt, belooft een gemeente woordvoerster. door Sheila van Doorsselaer WALSOORDEN - In de Wester- schelde is botulisme geconsta teerd. Medewerkers van water schap Zeeuws-Vlaanderen haalden tussen Walsoorden len Baalhoek zestig aangespoelde dode watervogels op. Tussën Campen en Terneuzen troffen zij tien dode eenden aan. In het westen werd niets gevonden. Woordvoerster M. van de Pas van het waterschap spreekt over een ernstige uitbraak. Een aantal jaren geleden werden uit de Westerschelde ook al dode watervogels gehaald, maar niet zo massaal als nu het geval is. Botulisme kan uitbreken als de watertemperatuur hoger is dan twintig graden. De bacterie (Clostridium botulinum) gedijt goed in stilstaand en ondiep wa ter doordat dit snel opwarmt. De bacterie is als spore aanwe zig in de waterbodem, waar ze jarenlang kan overleven. Vogels en vissen zijn het meest vatbaar voor de bacterie. Zij krijgen de sporen met het voed sel binnen zonder dat dit gevol gen heeft. Pas als de vogels of vissen doodgaan, kan de bacte rie tot ontwikkeling komen. De verspreiding van botulisme gaat via vogels en vissen die eten van weefseldeeltjes van dode, besmette dieren of van de vlie- genlarven die op kadavers leven. Deze maden zijn niet ge voelig voor het gif van de bacte rie. Een enkele made kan gif op hopen tot een voor eenden en vissen dodelijke concentratie. De ziekte komt voor in de typen A tot en met F. In Nederland gaat het meestal om het C-type. De bacterie kan bij dieren en in uitzonderlijkegevallenbij men sen verlammingsverschijnselen teweegbrengen. Het water schap en de drie Zeeuws- Vlaamse gemeenten raden per direct ten zeerste af te zwem men jn Zeeuws-Vlaamse wate ren. De bacterie kan niet wor den bestreden en het ontstaan van botulisme kan evenmin worden tegengegaan. Vooral watervogels en vissen zijn hier vatbaar voor. Het afvoeren van kadavers is eigenlijk het enige dat kan worden gedaan om ver spreiding van botulisme tegen te gaan Van de Pas: „Medewer kers van het waterschap varen dagelijks uit om kadavers uit het water te halen. Het is frus trerend, want botulisme kan zo maar overal de kop opsteken. Binnen een dag kan de situatie veranderd zijn." Dit blijkt uit bevindingen in de Bronkreek bij Zaamslag. Gisteren werden daar twee dode eenden en acht tien dode vissen uit het water gehaald. Vorige week werden slechts twee dode vissen aange troffen. KOUDEKERKE - Bij een in sluiping in een hotelkamer in Koudekerke is in de nacht van zondag op maandag de handtas van een 60-jarige vrouw uit Me- gen gestolen. De vrouw lag te slapen. In de tas zat een zonne bril en een portemonnee met daarin enkele tientallen euro's. „Wat is vandaag voor dag?", zo informeerde Vlissingse Stijn van drie gisteren, altijd in voor een leerzame erva ring. „Maandag", luidde het antwoord en Stijn was tevre den. Die tevredenheid was van korte duur. Broer Leon, zeven en dus al tijd bereid zijn kleinere bloedverwant wat extra ken nis aan de hand te doen, vroeg Stijn: „En wat is het dan morgen?" Daar kwam de driejarige niet uit, dus werd hij geholpen: „Dinsdag. En wat was gisteren?" Dat wist Stijn wel: „Zondag." Langzaam tekende het be grip voor de opbouw van de week zich op het gezicht van de driejarige af. Totdat Ed, vriend uit Amsterdam, be sloot tot de uitsmijter: „En gisteren was morgen dus maandag." Stijn heeft besloten dat hij het niet meer hoeft te weten. - .1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 9