1PZC PZC College Schouwen wil meer koeien in wei Oostburgse vaart ondergaat een schoonmaakbeurt 11 WWW. NAZOMER FESTIVAL .NL 0 Waterschap klaagt over vandalisme Geen kraam meer vrij voor hulporganisatie Weinig inspanningen bij Sinte Pierse Feesten Orgelrecital in basiliek agenda dinsdag 5 augustus 2003 Interpretatie Tigertractor Meer ruimte Woning in Tholen beschoten Bassie en Adriaan komen niet Jongens vernielen strandhokjes Parkeermeters gestolen Nieuw asfalt voor Oude Rijksweg Stankoverlast Dorpsfeest in Zuidzande J rtnor Harold de Puysseleijr i van. a8e' TERNEUZEN - Waterschap Zeeuws-Vlaanderen wordt aan de kust regelmatig geconfron teerd met vandalisme. Het pro bleem doet zich volgens woord voerster Monique van de Pas OOJ vooral voor in het toeristen hoogseizoen. F Vooral het wegmeubilair moet 1 bet ontgelden. Verkeersborden lof Hof langs de kustwegen en hekken bij duinopgangen worden be klad, afvalbakken vernield en op drie plaatsen zijn verkeers- tellers, losgetrokken en in de sloot of op het land gegooid. Waterschap De Zeeuwse Eilan den kampt met hetzelfde pro bleem en heeft de politie on langs zelfs gevraagd 's nachts vaker te patrouilleren op die plekken waar veel vernielingen plaatsvinden. Waterschap Zeeuws-Vlaande- ren ziet daar volgens Van de Pas vooralsnog geen aanleiding toe. Wel is aangifte gedaan bij de po litie van de vernieling van de verkeerstellers en worden be kladde borden zo goed en kwaad als dat kan schoonge maakt. „Zeker als daar teksten op staan waar je niet vrolijk van wordt." Het schap neemt wel een andere maatregel om te proberen het vandalisme in de kuststreek voor te blijven. „Aan de kust staat de vervanging van een he leboel bordjes 'eigen weg' op de planning. Maar we wachten be wust met het plaatsen van de nieuwe borden tot het zomersei zoen voorbij is." Hoe groot de schadepost van al le bekladdingen en vernielingen iskan de woordvoerster van het waterschap niet aangeven. Het wordt niet geregistreerd. Veel erger dan het vernielings probleem, noemt Van de Pas het illegaal storten van afval in de polders. Dat gebeurt al vele ja ren, maar qua omvang is het eind van dat probleem nog lang niet in zicht, zegt ze. „Dat is echt een groot probleem waar we in toenemende mate last van heb ben. „Zakken huisvuil, televi sies en autobanden, je kunt het zo gek niet opnoemen of het wordt in bermen en sloten in het hele buitengebied gedumpt." ien Eedenaar boos op Visserij comité door René van Stee irdl op EEDE - Ton Besselink uit Eede ide is woest op de organisatie van de Visserijfeesten in Breskens om it dat hij geen gelegenheid krijgt zijn stichting Nasreddin Hodja - (je die zich inzet voor vluchtelin gen en de Romabevolking in Bosnië - onder de aandacht te 3ze brengen van het grote publiek. Volgens het Visserijcomité was er geen plaats meer bij de drie tot vier kramen die tijdens de feesten gratis ter beschikking pa worden gesteld aan liefdadig heidsorganisaties. Op de rom melmarkt mocht Besselink wel aanschuiven. „Vervolgens werd mij in niet mis 3 te verstane bewoordingen dui delijk gemaakt dat ik op de rom melmarkt niet met die flauwe kul uit Bosnië moest afkomen, want anders zou ik onmiddel- lijk worden verwijderd. Deze opmerking vind ik uitermate kwetsend en vraagt om excuses. Om het leed van oorlogsslacht offers flauwekul te noemen, acht ik beneden alle peil, ook ver onder het zogenaamde Bres- siaanse peil dat in de wijde om- geving bekend staat om zijn ongenuanceerdheid", legt Bes- selink uit. STREEKACTIVITEITEN REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax:(0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur „Als hulporganisaties zich tij dig aanmelden, is er normaal gesproken altijd plaats bij de kraampjes die wij gratis ter be schikking stellen. De heer Bes selink heeft dit verzuimd en vis te achter het net. Om zijn eigen falen te camoufleren, legt hij de zwarte piet nu bij ons neer. Treurig, want wij staan in prin cipe sympathiek tegenover zijn initiatief. Zijn kritiek en be schuldigen werpen wij dus ver van ons af", aldus Van den Broecke. Van den Broecke bevestigt dat Besselink op de rommelmarkt geen reclame voor zijn stichting had mogen maken. Dit heeft volgens hem alleen te maken met het feit dat een rommel markt zich niet voor dergelijke initiatieven leent. „De Visserij feesten - en dus ook de rommel markt - zijn in eerste instantie een bron van vermaak. Als we zouden toegeven aan alle ver zoeken als die van de heer Bes selink, is het hek van de dam. Onze bezoekers zouden dan om de haverklap hun portemonnee moeten trekken. Dat is nu juist niet de bedoeling", legt Van den Broecke uit. Van den Broecke betreurt dat Besselink achter zijn rug om de publiciteit heeft gezocht. Desondanks is hij in de toekomst van harte welkom met zijn stichting op de Visserijfees ten. „Maar dan alleen op onze voorwaarden en als hij tijdig een verzoek indient voor een kraam die voor hulporganisaties is be doeld." Excuses komen er wat L. van den Broecke van het Vis serijcomité betreft nooit. Hij is van mening dat zijn woorden totaal verkeerd zijn geïnterpre- r- teerd. Ook vindt hij dat het Visserij comité het spel volledig volgens de regels heeft ge speeld. CADZAND-BAD - Haventje, 10.00 17.00 j uur: Vakantiemarkt; Evenemententer- rein, 16.30 en 20.00 uur: Voorstelling circus Moskou Holiday; CLINGE - Café de Gouden Kroon, 14.00 uur: Kaarten; EMMADORP Bezoekerscentrum Saeftinghe, 13.00-17.00 uur: Info over Verdronken Land van Saeftin ghe; GRAAUW - Schutterslokatie Graauw, J 14.30 uur: Schieting op de staande wip: HEIKANT - 't Heike, 14.00 uur: Ouderen- zangkoor; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; NIEUW-NAMEN - Café St. Cecilia, 14.00 uur: Kaarten; NIEUWVLIET - Bos van Erasmus, 21.30 uur: Vertrek nachtdieren kij ken; RETRANCHEMENT Bezoekerscen trum 't Zwin, 10.00 uur: Excursie door 'tZwin; SLUIS - Centrum, 17.00-22.00 uur: Avondmarkt; TERNEUZEN - De Veste, 10.30 uur: Gymnastiek; 13.30 uur: Handwerken, soos en biljarten; 19.00 uur: Stijl- en lijn- dansen; Buurthuis de Hoeve, 9.30 uur: Yoga; 13.30 uur: Biljarten; VOGELWAARDE - 't Gelaag, 13.30 uur: Kaarten; ZUIDZANDE - Dorpshuis, 19.30 uur: Vier de zomertrimloop in Zuidzande voor jeugd en volwassenen. Op de Sinte Pierse Feesten in Nieuwvliet wordt bij de kramen allerlei 'rommel' verkocht. door René van Stee NIEUWVLIET - „Een naaidoos, maar die heb je bij dit weer toch niet nodig." De HULST - In de serie internatio nale orgelconcerten in de Willi- brordusbasiliek in Hulst wordt vrijdag een bijzonder recital ge geven door de Russische orga- niste Margarita Shablovskaja. Het concert begint om 20.00 uur. Shablovskaja studeerde met lof af aan het conservatorium in Sint Petersburg voor piano en begon daarna haar orgelstudie bij Lionel Rogg in Genève. Daar veroverde zij meteen een eerste prij s voor virtuositeit en de prij s Otto Barblan. Ze vervolgde haar studie in Lyon voor klave cimbel en orgel. Shablovskaja won verschillende prijzen en in ternationale wedstrijden. Mo menteel studeert zij aan de Staats Hogeschool voor Muziek in Lübeck bij martin Haselböck. Het Loys Isoré instrument in de Hulster basiliek is vooral ge schikt voor renaissance en ba rokmuziek. Shablovskaja koos voor enkele barokpartituren en vroeg-romantische orgelblad zijden. Op haar programma tweemaal Preludium Fuga van Bach (in G en D BWV 550 en 532) en de Koraalbewerking Kommst Du nun, Jesu BWV 650 van Bach. Van Buxtehude speelt Shablovskaja de Passacaglia in d en de Koraal Durch Adams Fall. Het recital wordt besloten met delen uit de Orgelsonate op. 65 nr. 4 van Mendelssohn en de Fuga op een thema van Bach op 60 nr. 6 van Robert Schumann. lachsalvo's waren na deze opmerking van de hevig zwe tende speaker Han Sijnesael niet van de lucht. Tijdens de drukbezochte Sinte Pierse Feesten in Nieuwvliet leverde hij op onnavolgbare wijze com mentaar bij het uitreiken van de zoveelste prijs bij het rad van avontuur. Menigeen waagde een gokje. Verder hadden de meeste bezoe kers vanwege de tropische tem peraturen nauwelijks puf om zich zwaar in te spannen. Velen genoten in de tent met uitzicht op het sportveld van de activi teiten die ter gelegenheid van het feest waren opgezet. Evenals in voorgaande jaren was er een rommelmarkt. Ad Gommers uit Tilburg 'scoorde' een heuse reclamelichtbak van het befaamde Belgische biermerk De Coninck. „Voor m'n verzameling of de liefheb ber die er belangstelling voor heeft", verklaarde hij zijn aan koop. Voor de kinderen waren er di verse spelletjes. Het ringrijden per fiets leverde nauwelijks deelnemers op. Het voor dit doel ingezette rijwiel bleek te groot voor de jongste jeugd. Op het trapskelterparcours werd daar entegen record na record gebro ken. Het duo Stijn Fenijn (9) en Roderick Laperdrix (17) uit Nieuwvliet -in de volksmond Sinte Pier- zette met veertig se conden uiteindelijk de snelste tijd op de klokken. Bij de tentoonstelling van oude landbouwvoertuigen gaf Adrie Luteijn (70) uit Groede volop tekst en uitleg over zijn grijze Ford Red Tigertractor, een zo genaamd Golden Jubileemodel dat een halve eeuw geleden ter ere van het vijftig jarig bestaan van het roemruchte Ameri kaanse merk werd uitgebracht. „Hij heeft veertig jaar trouw foto Wim Kooyman dienst gedaan op de boerderij. Het is echt een beresterk ding, want de motor is nooit gerevi seerd", zei Luteijn, niet zonder trots. De aanschafprijs in 1953 was 7450 gulden. „En dan moesten we hem nog zelf in el kaar zetten ook, want in die tijd kwam alles uit Amerika in bouwpakketten binnen." Het feest werd 's avonds afgeslo ten met het ringrijden te paard en de traditionele touwtrek wedstrijden voor teams. Zowel bij de dames en de heren als de jeugd gingen de winnaars naar huis met de felbegeerde wissel trofee 'De Grote Prijs van Sinte Pier'. door Famke van Loon ZIERIKZEE - Er moeten weer meer koei en in de weilanden te zien zijn. De ge meente Schouwen-Duiveland vindt dat dit beeld bij Zeeland en het eiland hoort. Het college wil de weidegang via het be stemmingsplan buitengebied stimuleren door melkveebedrijven, die de koeien ge regeld laten grazen, te belonen met extra uitbreidingsmogelijkheden. Voorzitter van Agrarisch Schouwen-Dui veland (ASD), H. Remijn, is geen voor stander van dit 'koe in de wei' - beleid. Al le boeren zouden volgens hem het liefst de dieren laten grazen, maar worden door Europese en landelijke wet- en regelge ving en economische omstandigheden ge dwongen de koeien op stal te houden. Re- mijn: „We zullen er toch voor kiezen dat de gemeente zich niet moet bemoeien met de bedrijfsvoering van melkveeboeren." De Stichting Wakker Dier is twee jaar ge leden gestart met de actie 'Koe in de wei'. Vooral voor het welzijn van de dieren is het gegraas in de buitenlucht beter. Vol gens de stichting heeft onderzoek aange toond dat koeien, die regelmatig in de weilanden lopen, een betere vruchtbaar heid hebben en minder vaak ziekten als uierontsteking en klauwproblemen krij gen. In het kader van de actie zijn zowel agrarische belangenverenigingen, super marktbedrijven als gemeenten en provin cies benaderd om zelf actie te onderne men. Inmiddels zetten verschillende gemeen ten stappen om de zogeheten weidegang te stimuleren. Naast de gemeenten Oost burg, Barendrecht en Wassenaar wil ook Schouwen-Duiveland hiervoor een rege ling opnemen in het nieuwe bestem mingsplan buitengebied, dat op dit mo ment wordt opgesteld. „Het gaat vooral om het beeld: het is een mooi gezicht wan neer koeien in de wei lopen. Dat hoort bij Zeeland en Schouwen-Duiveland", legt D. Huibregste van de afdeling Ruimte en Milieu uit. De gemeente wil meer koeien in de Schouwse weilanden bevorderen, door de bedrijven meer uitbreidingsmogelijkhe den te geven. Sinds de vaststelling van de zogeheten 'partiële herziening bestem mingsplan intensieve veehouderijmogen melkveebedrijven, die hun koeien op stal houden, beperkt (maximaal twintig pro cent) groeien. Wie wel de koeien in de wei laat lopen, krijgt meer ruimte. Schouwen- Duiveland heeft overigens twee jaar gele den al bij die partiële herziening gepro beerd een dergelijke regeling vast te stel len. Maar de eis dat de dieren hiervoor 'na genoeg dagelijks' in het gras moesten lo pen, is door Gedeputeerde Staten afge keurd. In het nieuwe bestemmingsplan moet dat volgens Huibregtse een 'sub stantieel deel' van het jaar worden. Klinkt het plan sympathiek, ASD-voor- zitter Remijn is het er niet mee eens. Want of de koeien op stal blijven of de wei in gaan is aan de melkveehouder zelf om te bepalen als onderdeel van zijn bedrijfs voering. En daar moet de gemeente zich niet mee bemoeien, ook niet indirect met een dergelijke stimuleringsregeling. Want ook de boeren zien volgens hem de koeien het liefst in de weilanden lopen. Remijn: „Maar een heleboel melkveehouders zijn door economische omstandigheden ge noopt het anders te doen." THOLEN - Onbekenden hebben in de nacht van maandag op dinsdag een huis aan de Hoogstraat in Tholen beschoten. Daarbij werd een raam vernield. De bewoonster van het huis was op dat moment niet aanwezig. De politie vermoedt dat de oorzaak in de relatiesfeer ligt en is op zoek naar getuigen. HULST - Bassie en Adriaan komen niet naar Hulst. De Jeugd- vakantieweek in Hulst zou besloten worden met een show van dit duo. Maar de show gaat niet door. De organisatie van Jeugd Vakantie werk betreurt dit. De viering van het dertigja rige bestaan zou extra glans hebben gekregen met een derge lijk slotfestijn. „We zijn volop bezig om een alternatief te zoe ken voor de deelnemers aan de speelweek. We willen echt met iets speciaals uitpakken", aldus secretaris Adriaan van der Sar.,De mensen die al een kaart gekocht hebben voor de show van Bassie en Adriaan, kunnen deze kaart inleveren bij het voorverkoopadres waar de kaart gekocht is. Zij die via Inter net hebben betaald, moeten de kaart opsturen naar JVW Hulst, Leharstraat 17, 4561 VG Hulst met vermelding van hun banknummer en dan wordt het reeds betaalde bedrag te ruggestort." CADZAND-BAD - De politie heeft zondagavond vijf jongens uit Limburg aangehouden na vernieling van veertien strand- hokjes aan de Boulevard De Wielingen in Cadzand-Bad, tus sen strandpaviljoens Caricole en De Piraat. Een 73-jarige man uit de gemeente Sluis tipte de politie rond kwart voor twaalf. Toen de agenten op het strand arriveerden, troffen ze in de duinen een zestienjarige jongen uit Heerlen en een ze- ventienj arige jongen uit Klimmen aan. Op een camping in Re- tranchement werden iets later twee zestienjarige jongens uit Heerlen en een zeventienjarige jongen uit Klimmen aange houden. Het vijftal bekende de vernielingen vlotjes. Ze had den van het hout van de strandhokjes een kampvuur gemaakt. Om van het vuur te kunnen genieten, hadden ze strandstoelen uit de hokjes gepakt en rondom het kampvuur opgesteld. De jongens worden naar doorgestuurd naar bureau HALT. BRUINISSE - Op de Grevelingendam zijn in de nacht van za terdag op zondag zes parkeerautomaten gestolen. De zes me ters, die op de parkeerterreinen langs de strandjes van de Gre- velingen staan, zijn met sokkel en al van hun plaats gehaald en meegenomen. Voor de eigenaar van de automaten, het Gre- velingenschap, is de diefstal een flinke strop. Iedere automaat kost ongeveer tienduizend euro. Daarnaast zijn de gestolen meters door het zomerse weer goedgevuld geweest met con tant geld: om en nabij de duizend euro elk. RILLAND - De provincie Zeeland gaat de Oude Rijksweg (N289) tussen Krabbendijke en Rilland opnieuw asfalteren. De werkzaamheden vinden plaats van maandag 18 tot en met vrijdag 22 augustus en van woensdag 27 tot en met vrijdag 29 augustus. Het verkeer zal zoveel mogelijk worden omgeleid. Waar dat niet kan, zal één rijstrook beschikbaar blijven. Ter hoogte van bedrijventerrein Oostpolder bij Krabbendijke wordt ook het noordelijke deel van het fietspad van nieuw as falt voorzien. Fietsers en bromfietsers kunnen tijdelijk van het zuidelijke fietspad gebruikmaken. door René van Stee OOSTBURG - De gemeente Sluis en watersehap Zeeuws- Vlaanderen zijn gisteren begon nen met het uitbaggeren van de vaart tussen de Trageldam en de Langestraat in Oostburg. De werkzaamheden zijn gemid deld iedere vijf jaar nodig om de waterafvoer van een deel van Oostburg ook in de toekomst te garanderen. De vaart mondt uit in natuurgebied Het Groote Gat. De vaart wordt over een lengte van ongeveer tweehonderd me ter schoongemaakt. De werk zaamheden nemen maximaal twee weken in beslag. Ook de duikers in de vaart worden doorgespoten. Daarna wordt de opeengehoopte substantie aan de uitgangen van de duikers met een kraan uit de vaart geschept. Uit bemonstering is gebleken dat het goedje niet is verontrei nigd. Daarom is het toegestaan de bagger in de groenstrook tus sen de vaart en het naastgelegen bosplantsoen te deponeren. Gedurende de eerste weken van het baggeren kan stankoverlast ontstaan. Volgens H. van der Kop, hoofd van het bedrijfsbu reau van de gemeente Sluis, is de stank van voorbijgaande aard. Aangezien de vaart ook langs verpleeghuis De Stelle aan de Veerhoeklaan loopt, wordt de bagger op die plek niet in de groenstrook gedeponeerd. „Aan die kant zitten ook bal- Advertentie kons van de bewoners. Bij de voorspelde hitte van de komen de weken willen wij niet dat die rAensen noodgedwongen hun balkondeuren dicht moeten houden. Daarom wordt de bag ger ter hoogte van hun wonin gen verplaatst naar de groen strook van Het Zeeuwse Land schap in de buurt van de Lange straat", aldus Van der Kop. Aan de kopse kanten van de vaart ligt geen bosplantsoen. Op die plaatsen wordt de bagger specie uit veiligheidsoverwe gingen afgeschermd met bouw- hekken. De modderachtige substantie heeft ongeveer drie maanden nodig om te ontwateren. Na een half jaar wordt de grond van de groenstrook doorgespit, zodat de baggerspecie met de grond wordt vermengd. Daarna wordt het plantsoen in oude staat her steld. 26 aug t/m 7 sept 2003 0900 33 00033 ^ROPerain hetzes MUSE um ENOCH ARDEN „an Richard Strauss ma 1di 2 en do 4 sept I 20uOO 10,00 ZUIDZANDE - Stichting de Zevendraaier houdt morgen een dorpsfeest in Zuidzande. De festivitei ten beginnen om 8 uur met een rommelmarkt met kraampjes door de hele kern. Mensen die West- Zeeuws- laanderen van uit de lucht willen zien, kunnen mee met een heli- koptervlucht. Het vertrek is vanaf de Smidsweg. De overige activiteiten van het feest concentreren zich in en rond de feest tent op het Dorpsplein. Om 10 uur staat een gaai- bol wedstrijd op het pro gramma. Om 11 wordt het vuur van de barbecue ont stoken. Voor de kinderen zijn er een draaimolen en een springkussen. Ook kunnen ze worden ge schminkt. De playback- wedstrijd begint om 16 uur. Vanaf 20 uur is er in de tent een live optreden van de band That's it.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35