9 Krijgsgeschiedenis langs de Fortdijk Viaduct is spoorweghistorie D66 Middelburg aast op titel groenste stad Wandelaar mist aantal mooie natuurgebieden op Oosterscheldepad Voorzitter Agrarisch Schouwen-Duiveland niet blij met bemoeienis Morgen zeeuwse almanak SCHOUWEN-DUIVELAND rl waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode lij 1844 - 1998 11 dinsdag 5 augustus 2003 Meer ruimte vanaf de dijk Geschiedenis Voorstellen Meisje (14) lastiggevallen Streekpad Schade van half miljoen euro na brand in De Banjaard PZC Jit>m J11L College wil meer koeien in wei rioorFamke van Loon ZIERIKZEE - Er moeten weer meer koeien in de weilanden te zien zijn. De gemeente Schou- wen-Duiveland vindt dat dit beeld bij Zeeland en het eiland hoort. Het college wil de weide- gang via het bestemmingsplan buitengebied stimuleren door melkveebedrijven, die de koeien geregeld laten grazen, te belo nen met extra uitbreidingsmo gelijkheden. Voorzitter van Agrarisch Schouwen-Duiveland (ASD), H. Remijn, is geen voorstander van dit 'koe in de wei' - beleid. Alle boeren zouden volgens hem het liefst de dieren laten grazen, maar worden door Europese en landelijke wet- en regelgeving en economische omstandighe den gedwongen de koeien op stal te houden. Remijn: „We zul len er toch voor kiezen dat de ge meente zich niet moet bemoeien met de bedrijfsvoering van melkveeboeren." De Stichting Wakker Dier is twee jaar geleden gestart met de actie 'Koe in de wei'Vooral voor het welzijn van de dieren is het gegraas in de buitenlucht beter. Volgens de stichting heeft on derzoek aangetoond dat koeien, die regelmatig in de weilanden lopen, een betere vruchtbaar heid hebben en minder vaak ziekten als uierontsteking en klauwproblemen krijgen. In het kader van de actie zijn zowel agrarische belangenverenigin gen, supermarktbedrijven als gemeenten en provincies bena derd om zelf actie te onderne men. Inmiddels zetten verschillende gemeenten stappen om de zoge heten weidegang te stimuleren. Naast de gemeenten Oostburg, Barendrecht en Wassenaar wil ook Schouwen-Duiveland hier voor een regeling opnemen in het nieuwe bestemmingsplan buitengebied, dat op dit mo ment wordt opgesteld. „Het gaat vooral om het beeld: het is een mooi gezicht wanneer Koeien bij Oosterland zoeken wat verkoeling. koeien in de wei lopen. Dat hoort bij Zeeland en Schouwen- Duiveland", legt D. Huibregste van de afdeling Ruimte en Mi lieu uit. De gemeente wil meer koeien in de Schouwse weilanden bevor deren, door de bedrijven meer uitbreidingsmogelijkheden te geven. Sinds de vaststelling van de zogeheten 'partiële herzie ning bestemmingsplan inten sieve veehouderijmogen melk veebedrijven, die hun koeien op stal houden, beperkt (maximaal twintig procent) groeien. Wie wel de koeien in de wei laat lo pen, krijgt meer ruimte. Schou wen-Duiveland heeft overigens twee jaar geleden al bij die par tiële herziening geprobeerd een dergelijke regeling vast te stel len. Maar de eis dat de dieren hiervoor 'nagenoeg dagelijks' in het gras moesten lopen, is door Gedeputeerde Staten afge keurd. In het nieuwe bestem mingsplan moet dat volgens Huibregtse een 'substantieel deel' van het jaar worden. Klinkt het plan sympathiek, ASD-voorzitter Remijn is het er niet mee eens. Want of de koeien op stal blijven of de wei ingaan is aan de melkveehouder zelf om te bepalen als onderdeel van zijn bedrijfsvoering. En daar moet de gemeente zich niet mee foto Dirk-Jan Gjeltema bemoeien, ook niet indirect met een dergelijke stimuleringsre geling. Want ook de boeren zien volgens hem de koeien het liefst in de weilanden lopen. Remijn: „Maar een heleboel melkvee houders zijn door economische omstandigheden genoopt het anders te doen." doorRené Hoonhorst De Fortdijk in de Koewacht- se polders doet zijn naam weinig eer aan, lijkt het in eerste instantie. Van het bordje van Sint Andries tot aan de kruising met de Matthysstraat en de Tweede Verkorting is geen fort restant te vinden. Het water schap Zeeuws-Vlaanderen heeft als wegbeheerder niets te maken met het onderhoud van historische schansen. Alleen het onderhoud van het Grote Gat, ontstaan na een dijkdoorbraak eind zeventiende eeuw, kan nog enigszins als een historische er fenis worden gezien. Dat Grote Gat, een veel voorko mende naam voor plassen en welen die door 'natuurlijke oor zaak' ontstonden, is overigens een prima viswatertje. Bij tem peraturen van boven de dertig graden haalde Reza Dubbeldam uit Koewacht gistermiddag de ene na de andere vis uit het wa ter. „Om paling en karper aan de haak te slaan, is bewolking of een regenbuitje beter. Maar wit- vis of voorn kun je met het juiste aas ook met dit weer vangen. Ik heb er al zo'n vijftig uit het wa ter gehaald in tweeënhalf uur tijd." Enkele maten van Reza De Fortdijk herinnert aan de verdedigingsgordel in de Koewachtse polders, waarvan fort Sint Nicolaas een onderdeel was. foto Wim Kooyman buiten het dorp bewaren ze goe de herinneringen. Hoe de dijk echt heet weten ze niet, maar aan de beschrijving te horen, moet het om een paar naar het Peerboomgat lopende wegen (Kloostersweg en een doodlo pend stukje Oude Karnemelk- straat) gaan. De suggestie dat de Fortdijk wat met de verderop liggende voormalige verde- dingsgordel te maken heeft, ligt voor de hand. Boswachter Hans van Hage meldt dat de resten van de forten Sint Joseph, Sint Jacob, Sint Livinus en Sint Ni colaas volgens Staatsbosbeheer ook gewoon aan de Fortdijk lig gen. De schelpenpaden liggen in het verlengde van de Fortdijk en het zou onlogisch wezen om de naam bij de kruising Matthys- straat/Tweede Verkorting op eens te veranderen. „De fiets- annex wandelpaden over de dijk beginnen juist daar. Dus moet je geen verwarring schep pen om de dijk een andere naam te geven", stelt Van Hage. De Eendendreef die tussen de Eer ste en de Tweede Verkorting ligt, is dan ook alleen de benaming - JL doen wat smalend over zijn wonderaas', maar ze moeten toegeven dat hij als enige de ene na de andere vis bovenhaalt. De meeste zijn kleine wit visjes, maar er spartelen ook een flinke baars en een brasem van zo'n veertig centimeter in Dubbel- dams leefnet. Van de geschiedenis van de Fortdijk weten Reza en zijn vrienden weinig. Het zal wel aan de verderop gelegen restan ten van fortificaties liggen. „Het was waarschijnlijk de weg naar de forten", oppert één der vissers. Dijken interesseren de Koewachtse hengelaars niet zo. Alleen aan de 'vrijersdijk' net De spoorwegbrug bij Schapenbout, een 'jong industrieel monument'. foto Wim Kooyman door René Hoonhorst De automobilist die onder het viaduct staat en om hoog kijkt, doet onwillekeurig een stapje naar achteren. Grote brokken beton zijn uit de onder kant van de overkluizing ver dwenen en de beschouwer kijkt zo tegen de betonijzeren matten aan. Die vormen zo'n roestig ge binte dat de voormalige spoor wegbrug bij Schapenbout elk moment naar beneden lijkt te kunnen vallen. De bestuurders van de voorma lige gemeente Axel en de huidi ge gemeente Terneuzen zien het kunstwerk niet als een gevaar voor de verkeersveiligheid, maar als 'één van de laatste overblijfselen van het rijke spoorwegverleden van Zeeuws- Vlaanderen Tot begin j aren ne gentig was een groot deel van het Axelse spoorwegnet nog traceerbaar, maar op een monu mentje aan de Buitenweg na herinnert weinig aan de lijn Me- chelen-Terneuzen. Van het tra cé bij Kijkuit, waar de rails tot tien jaar terug nog liepen, is weinig meer over en het voor malige stationnetje van het ge hucht is daarom bijvoorbeeld een stuk moeilijker te herken nen. Toen het viaduct in 1912 werd gebouwd, was de Graafjansdijk al lang geen zeedijk meer. Maar de huisjes die langs de dijk ston den en het gehucht Schapen bout maakten het noodzakelijk dat er een overkluizing van de spoorlijn Mechelen-Terneuzen kwam. De trein reed maar 55 jaar over het spoor (in 1968 was het definitief einde oefening) en de rails werden tien jaar terug ook verwijderd. Geïnteresseer den kunnen de onderkant van de spoorbrug nu alleen via een onooglijk particulier paadje be- door Ab van der Sluis MIDDELBURG - D66 in Mid delburg wil binnen drie maan den een duidelijk plan van bur gemeester en wethouders over deelname aan de competitie groenste stad van Nederland. De fractie wil ook dat het colle ge eens gaat praten met de Stichting Tuin van Zeeland, die een aantal concrete ideeën heeft over hoe Middelburg een serieu ze kandidaat kan worden voor de titel. De stichting vindt onder meer dat de gemeente een bomen- fonds moet oprichten, zodat particulieren financieel kunnen worden geholpen bij het dure onderhoud van monumentale bomen. Middelburg heeft plan nen om in 2006 mee te doen aan de Entente Florale. B en W van Middelburg wilden aanvankelij k al dit j aar meedin gen naar de titel groenste stad van Nederland of zelfs van Eu ropa. Die wedstrijd is bedoeld om iedereen in een gemeente meer te betrekken bij het groen in een dorp of een stad. Vorig jaar nam de gemeenteraad van Middelburg een motie aan om niet dit jaar, maar pas in 2006 mee te doen aan de Entente Flo rale. De voorbereidingstijd was volgens de raad te kort om de verkiezing succesvol te laten verlopen. Volgens D66-fractievoorzitter R. van Eij kelenburg heeft het college tot op heden nog geen aanstalten gemaakt om een plan te maken dat ervoor moet zor gen dat Middelburg een serieuze kandidaat is in 2006. De Stichting Tuin van Zeeland heeft samen met D66 een aantal concrete voorstellen geformu leerd om kans te maken op de ti tel. De gemeente zou vooral de bewoners moeten betrekken bij de verkiezing. De instelling van een Groenadviesraad zou er voor kunnen zorgen dat de aan dacht voor groen in de stad structureel wordt. Middelburg moet de gifspuit definitief op bergen en op zoek gaan naar al ternatieve bestrijdingsmidde len. Ook moet de gemeente oude en monumentale bomen inven tariseren. Door een 'Boomver- troetelproject' zou achterstallig onderhoud aan bomen kunnen worden weggewerkt. Komend seizoen al zou de ge meente her en der in stad stok rozen kunnen aanplanten en uitdelen aan particulieren om de stad een fleurig karakter te geven. Ook zou de gemeente gunstigere omstandigheden kunnen scheppen voor muur bloemen op de kade- en stads muren. Om jongeren te betrek ken bij de verkiezing tot groen ste stad moet Middelburg niet meer één school per j aar betrek ken bij de Boomfeestdag, maar alle kinderen. Zij kunnen bij voorbeeld een bomenroute lo pen, een favoriete boom uitzoe ken of ze tijdelijk versieren met een lint. D66 wil dat het college of amb tenaren eens gaan praten met de Stichting Tuin van Zeeland over de voorstellen. HULST - Een onbekend geble ven man op een scooter heeft za terdagavond een veertienjarig meisje uit Hulst lastiggevallen. Het meisje slaagde erin haar be lager van zich af te schudden door hard weg te fietsen. Het in cident deed zich 's avonds rond elf uur voor ter hoogte van de kruising van de Beethoven- straat en de Mozartstraat in Hulst. De man reed het meisje klem met zijn scooter. Vervol gens deed hij haar oneerbare voorstellen en betastte hij haar. voor een veredeld karrenspoor naast de dijk en niet voor de dijk zelf. De naam mag dan niet voor ie dereen duidelijk zijn, het ge deelte schelpenpad van de Fort dijk is voor veel mensen geen onbekend terrein, weet Van Ha ge. Zo'n twintigduizend fietsers volgen jaarlijks de Fortenroute. Hoogtepunt van het tocht j e over de Fortdijk is het in 1995 opge knapte Fort Sint Jacob. Als het aan Van Hage ligt is Fort Sint Joseph over een aantal jaren een nog mooier aandenken aan de krijgsgeschiedenis. „Die voor malige versterking leent zich nog beter als Sint Jacob voor herstel. Mocht er, bijvoorbeeld via Europese subsidies, geld voor beschikbaar komen dan kan Sint Joseph, en Sint Livinus in mindere mate, uitgroeien tot een grote toeristische attractie", stelt de boswachter zich voor. Langs het geasfalteerde stuk Fortdijk bevinden zich ook bijzondere natuurwaarden. „Langs het gedeelte tussen Sint Andries en de Axelsestraat ligt één van de mooiste bloem- dijken van Zeeland. Een leek herkent de plantjes niet, maar liefhebbers likkebaarden bij het zien van zeldzame ruwe klaver, ruige anjer of fijne ooievaars- bek." reiken, maar onder de brug ziet iemand met een beetje fantasie de stoompluimen aan de einder verdwijnen. Een nieuw toeris tisch paadje en een mooi infor matiebord moeten de treinge- schiedenis voor een ieder verklaren. Want de voormalige gemeente Axel gaf de Nederlandse Spoor wegen geen sloopvergunning, maar liet de Rijksdienst voor de Monumentenzorg het viaduct classificeren als jong industri eel monument. Die monumen tenstatus leverde de gemeente Terneuzen, waarbij Axel intus sen hoort, begin dit jaar wel 30.000 euro aan Europese subsi dies op. Met bijdragen van het water schap Zeeuws-Vlaanderen, be heerder van de weg die over het viaduct loopt, en NS wordt het viaduct dit najaar pico bello op geknapt, belooft een gemeente woordvoerster. door Rob Paardekam WEMELDINGE - Het nieuwe Oosterscheldepad laat de na- tuur te vaak links liggen. Dat zei gedeputeerde T. Kramer giste ren bij de officiële opening van het bijna tweehonderd kilome ter lange wandelpad. Volgens Kramer gaat het pad vaak met een boog om natuur gebieden heen of worden ze slechts geraakt. Mooie gebie den, zoals de Prunje op Schou wen-Duiveland en de Scherpe- nissepolder op Tholen, blijven zo buiten het bereik van de wan delaar. Volgens de gedeputeerde doen de provinciebestuurders er alles aan om de natuurgebieden op korte termijn wel in de loop routes op te nemen. „Ik hoop dan ook dat de tweede druk van wandelgids er stukken anders uitziet", sprak Kramer, nadat hij het eerste exemplaar over handigd had gekregen. Het Oosterscheldepad is het vijftiende streekpad in Neder land en leidt de wandelaars over tweehonderd kilometer langs de Oosterschelde. De route is opge deeld in 36 etappes en leidt langs de vele mooie plekken langs het Nationaal Park. Wan delaars kunnen hun voettocht afwisselen met een oversteek met één van de zes toeristische pontjes die in de zomermaanden varen. Het publiek kan sinds gisteren gebruikmaken van het Ooster scheldepad. De wandelgids is te koop bij onder meer het VW- kantoor in Goes en het NS-sta- tion in Kruiningen. Bij het sta tion in Kruiningen ligt ook het officiële 'begin van de route, maar natuurlijk kunnen wan delaars ook ergens anders star ten. KAMPERLAND - De schade die de brand zaterdag in bunga low- en vakantiepark De Ban jaard in Kamperland aanricht te, bedraagt zeker een half miljoen euro. De meeste getrof fen ruimten zijn weer in bedrijf; alleen het zwembad blijft naar verwachting tot eind deze week buiten gebruik. De brand is ontstaan in de elek trische schakelruimte van het centrale gebouw, waar zich on der meer het zwembad, recrea tieruimten, een restaurant, een winkel en technische ruimten bevinden. Het smeulende vuur verspreidde zich via kabelgoten in de plafonds en zorgde ervoor dat het gebouw zonder stroom kwam te zitten. Met noodaggregaten is de stroomvoorziening hersteld, zo dat de meeste activiteiten in middels zijn hervat. „Wat is vandaag voor dag?", zo informeerde Vlissingse Stijn van drie gisteren, altijd in voor een leerzame erva ring. „Maandag", luidde het antwoord en Stijn was tevre den. Die tevredenheid was van korte duur. Broer Leon, zeven en dus al tijd bereid zijn kleinere bloedverwant wat extra ken nis aan de hand te doen, vroeg Stijn: „En wat is het dan morgen?" Daar kwam de driejarige niet uit, dus werd hij geholpen: DinsdagEn wat was gisteren?" Dat wist Stijn wel: „Zondag." Langzaam tekende het be grip voor de opbouw van de week zich op het gezicht van de driejarige af. Totdat Ed, vriend uit Amsterdam, be sloot tot de uitsmijter: „En gisteren was morgen dus maandag. Stijn heeft besloten dat hij het niet meer hoeft te weten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 27