PZC Kerktoren moet gered worden van houtrot PZC Vernieuwde bibliotheek in Goes weer open Historie ringrijden in beeld gebracht in Poppendamme Gemeente wil meer koeien in de wei -44 mi tyiyj WWW. NAZOMER FESTIVAL .NL Aandacht voor problemen in dorpen Folkloremarkt in Zoutelande Man mishandeld in Goes bil agenda dinsdag 5 augustus 2003 JOP Woning in Tholen beschoten Gewonden bij ongeval op N62 Meisje lastiggevallen Parkeermeters gestolen Nieuw asfalt voor Oude Rijksweg Motor scheurt over Oesterdam Jl Goes wil aanpak verkeersoverlast door Rolf Bosboom WILHELMINADORP - De ge meente Goes wil de overlast die de toeristische Midden-Zee landroute veroorzaakt in diver se dorpen onder de aandacht brengen van de ANWB. Burge meester D. van der Zaag zal dat via de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) aan de orde stellen. Dat is een van de stappen die de gemeente Goes onderneemt naar aanleiding van de 'wijk- schouw', die medio juni in Wil- helminadorp is gehouden. Vertegenwoordigers van de ge meente en de lokale belangen vereniging wandelden rond om de voornaamste knelpunten in het dorp te bekijken. Het belangrijkste probleem is het (doorgaande) verkeer in de Brugstraat en op de Westhaven- dijk. Auto's die de kortste weg zoeken en toerende recrean ten zorgen voor nogal wat over last, zeker als ze te hard rijden. Bewoners hadden daarom aan gedrongen op onder meer snel heidscontroles en verkeersrem mers. De gemeente heeft inmiddels een reactie geformuleerd op de aangedragen knelpunten. Re gelmatige controles op snelheid laten in Wilhelminadorp voor lopig op zich wachten, omdat het gaat om een 30-kilometer- zone. Het Openbaar Ministerie is in dergelijke gebieden voorlo pig terughoudend met contro les. Extra snelheidsremmers blij- van onze regioredactie ZOUTELANDE - Het centrum van Zoutelande staat donder dag in het teken van de negen tiende folkloristische evene mentenmarkt. Het festijn vindt plaats in de Langstraat en duurt van 13.00 tot 21.00 uur. Speciaal op deze dag brengt Lutgarde Lievens- Nauts voor de derde keer een ge legenheidscahier uit in eigen beheer. Zij koos dit jaar voor de Japanse vijfregelige dichtvorm, de Tanka. In de 24 luchtige vers jes staat het oog hebben voor de natuur opnieuw centraal. Het cahier is in een groot lettertype gedrukte voor mensen die min der goed zien. Lievens-Nauts is te vinden achter een kraam met informatiemateriaal over de vi suele handicap. Een deel van de opbrengst van het boekje gaat naar Slechtzienden- en Blin- denbelangen. In de kraam van de Zoutelandse is ook informa tie te vinden over de Vereniging voor Kinderen met Stofwisse lingsziektes. GOES - Een 38-jarige Goesenaar is in de nacht van zondag op maandag mishandeld op de Grote Markt in zijn woonplaats. De man liep over de Grote Markt en werd door twee mannen bele digd. Hierop ontstond een woordenwisseling die uitmondde in een handgemeen. De Goesenaar is door de twee mannen zodanig ge schopt en geslagen dat hij een bloeduitstorting onder zijn rechter oog en een scheurtje in zijn wenkbrauw heeft opgelopen. ken evenmin mogelijk. Wel ad viseert de gemeente bewoners om 'excessen' te melden, door kentekens door te geven aan de politie. De suggestie van bewo ners om doorgaand verkeer te weren door op de kruising van de Deltaweg het stoplicht voor afslaand verkeer langer op rood te laten staan, wordt ook niet gehonoreerd. De provincie, in dit geval wegbeheerder, vreest dat het verkeer dat rechtdoor wil daardoor wordt opgehou den, aangezien de linksafstrook relatief kort is. Het verzoek om in de Brugstraat zebrapaden aan te leggen, wijst de gemeente eveneens af. Het beleid is om in 30-kilometerzo- nes zebrapaden in principe ach terwege te laten. Wel worden in overleg met de politie borden geplaatst bij een onduidelijke uitrit, die nu nog voor gevaarlij ke situaties zorgt. Tijdens de wijkschouw is ook aandacht gevraagd voor de situ atie bij de brug en op de Oostha- vendijk. Op dit moment ziet de gemeente daar weinig moge lijkheden voor verbetering. De roep om meer straatverlichting en verkeersremmers in de Roodewijk wordt doorgespeeld aan waterschap Zeeuwse Eilan den, dat daar verantwoordelijk is voor het beheer en onderhoud van de weg. In het kader van de wijkschouw is verder geopperd een jonge renontmoetingsplaats (JOP) te realiseren. De gemeente staat daar positief tegenover. Er is met de Koninklijke Maatschap De Wilhelminapolder gepraat over een JOP op het 'Meetje', maar de maatschap vreest van dalisme en overlast. De gemeen te doet echter andermaal een beroep op De Wilhelminapolder om mee te werken. Als goede af spraken worden gemaakt, zou een JOP op die plaats mogelijk moeten zijn. door Famke van Loon ZIERIKZEE - Er moeten weer meer koeien in de weilanden te zien zijn. De gemeente Schou- wen-Duiveland vindt dat dit beeld bij Zeeland en het eiland hoort. Het college wil de weide- gang via het bestemmingsplan buitengebied stimuleren door melkveebedrijven, die de koeien geregeld laten grazen, te belo nen met extra uitbreidingsmo gelijkheden. Voorzitter H. Remijn van Agra risch Schouwen-Duiveland (ASD) is geen voorstander van dit 'koe in de wei' - beleid. Alle boeren zouden volgens hem het liefst de dieren laten grazen, maar worden door Europese en landelijke wet- en regelgeving en economische omstandighe den gedwongen de koeien op stal te houden. Remijn: ,,We zullen er toch voor kiezen dat de gemeente zich niet moet bemoeien met de bedrijfs voering van melkveeboeren." De Stichting Wakker Dier is twee jaar geleden de actie 'Koe in de wei' begonnen. Vooral voor het welzijn van de dieren is het gegraas in de buitenlucht beter. Volgens de stichting heeft on derzoek aangetoond dat koeien die regelmatig in de weilanden lopen vruchtbaarder zijn heb ben en minder vaak ziekten als uierontsteking en klauwproble men krijgen. Agrarische belan genverenigingen, supermarkt bedrijven, gemeenten en provincies zijn benaderd om zelf actie te ondernemen. Inmiddels zetten verschillende gemeenten stappen om de zoge heten weidegang te stimuleren. Naast de gemeenten Oostburg, Barendrecht en Wassenaar wil ook Schouwen-Duiveland hier voor een regeling opnemen in het nieuwe bestemmingsplan buitengebied, dat op dit mo ment wordt opgesteld. „Het gaat vooral om het beeld: het is een mooi gezicht wanneer koeien in de wei lopen. Dat hoort bij Zeeland en Schouwen- Duiveland", legt D. Huibregste van de afdeling Ruimte en Mi lieu uit. De gemeente wil meer koeien in de Schouwse weilan den bevorderen door de bedrij ven meer uitbreidingsmogelijk heden te geven. Sinds de vast stelling van de zogeheten 'par tiële herziening bestemmings plan intensieve veehouderij mogen melkveebedrijven, die hun koeien op stal houden, be perkt (maximaal twintig pro cent) groeien. Wie wel de koeien in de wei laat lopen, krijgt meer ruimte. Schouwen-Duiveland heeft overigens twee jaar gele den al bij die partiële herziening geprobeerd een dergelijke rege ling vast te stellen. Maar de eis dat de dieren hiervoor 'nage noeg dagelijks' in het gras moes ten lopen, is door Gedeputeerde Staten afgekeurd. De kerktoren van Kattendijke wacht op een grondige restauratie. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes heeft een restaura tieplan gemaakt voor de kerktoren in Katten dijke. De toren is ernstig aangetast door hout- rot. In april werd begonnen met een onderhouds beurt aan de toren. Die zou aanvankelijk pas in 2009 worden uitgevoerd, maar bij een inspec tie was gebleken dat het werk niet zo lang kon wachten. Toen de aannemer aan de slag ging, werd al snel duidelijk dat de situatie dramati scher is dan verwacht. De uitvoering werd daarom stilgelegd. De onderhoudsbeurt moet nu een complete restauratie worden, waarvoor architectenbu reau Rothuizen van Doorn 't Hooft een plan heeft gemaakt. Aangezien de toren een rijks monument is, moet een inspraakprocedure worden doorlopen, voordat met de renovatie kan worden begonnen. Het plan ligt daarom tot en met 13 augustus ter inzage in het stads kantoor. Het belangrijkste werk gaat zitten in het deels vervangen en deels repareren van de torenstij len, die het bovenste deel van het bouwwerk dragen, en de balustrade. Toen de verflagen en de loodbekleding waren verwijderd, bleek het hout dusdanig rot te zijn dat een rigoureuze in greep nodig is. Voor het herstel moet de toren er tijdelijk deels worden afgehaald. Het plan laat verder zien dat de 'ui', bovenin de toren, constructieve gebreken vertoont. Daar om moet de dakbedekking van de spits worden vervangen. Tegelijk met de restauratie worden ook de aangetaste goten hersteld of, als dat niet meer mogelijk is, vervangen. redactie bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315670 Fax:(0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur door Rolf Bosboom GOES - De vernieuwing van de Goese bibliotheek is voltooid. In twee stappen is het gebouw van binnen grondig onder handen genomen. Het publiek kon gis teren voor het eerst het eindre sultaat bewonderen. Vorig jaar ging de bibliotheek in de zomer bijna twee weken dicht. Toen werd de vloerbedek king vernieuwd, kwam er air conditioning en gingen er schil ders aan de slag. Uit financiële overwegingen moesten andere plannen wachten tot dit jaar. De bibliotheek heeft nu op nieuw een sluiting van twee we ken achter de rug. Wie er giste ren binnenstapte, kende het gebouw nauwelijks terug. Kas ten zijn vervangen, de inname-, uitleen- en inlichtingenbalies zijn vernieuwd en de indeling is volledig veranderd. De jeugdafdeling is nu op de plaats waar voorheen de ro mans stonden, de krantenhoek is samengevoegd met het tijd schriftengedeelte op de vroege re plaats van de cd's en zo heeft alles een nieuwe plek gekregen. Wie moeite heeft zijn weg te vin den, kan tekst en uitleg krijgen van medewerkers. De bibliotheek hoopt dat de nieuwe opstelling er mede toe leidt dat mensen ontdekken dat er meer wordt uitgeleend dan boeken alleen. THOLEN - Onbekenden hebben in de nacht van maandag op dinsdag een huis aan de Hoogstraat in Tholen beschoten. Daarbij werd een raam vernield. De bewoonster van het huis was op het moment van het incident niet aanwezig. De politie vermoedt dat de toedracht in de relatiesfeer ligt en is nog op zoek naar getuigen. HOEK - Twee mensen zijn gistermiddag bij Hoek gewond ge raakt toen hun auto over de kop sloeg op de N62. Ze kwamen uit de richting van de Westerscheldetunnel, gaande in de rich ting van de N61. Toen ze werden ingehaald door een vracht wagen, raakte de auto in de berm. Nadat de bestuurder de auto weer op de weg had gekregen, begon het voertuig te slin geren. De auto kwam links in de berm terecht en botste tegen de vangrail. Door deze klap sloeg de auto over de kop. Hierbij raakte het voertuig een lantaarnpaal. De brandweer kwam ter plaatse,.omdat er rook uit de auto kwam. Beide inzitten den zijn met diverse verwondingen naar het ziekenhuis in Terneuzen gebracht, waar ze zijn opgenomen. HULST - Een onbekend gebleven man op een scooter heeft zaterdagavond een veertienjarig meisje uit Hulst lastiggeval len. Het meisje slaagde erin haar belager van zich af te schud den door hard weg te fietsen. Het incident deed zich 's avonds rond elf uur voor ter hoogte van de kruising van de Beetho- venstraat en de Mozartstraat in Hulst. De man reed het meisje klem met zijn scooter. Vervolgens deed hij haar oneerbare voorstellen en betastte hij haar. BRUINISSE - Op de Grevelingendam zijn in de nacht van za terdag op zondag zes parkeerautomaten gestolen. De zes me ters, die op de parkeerterreinen langs de strandjes van de Gre- velingen staan, zijn met sokkel en al van hun plaats gehaald en meegenomen. Voor de eigenaar van de automaten, het Grevelingenschap, is de diefstal een flinke strop. Iedere automaat kost ongeveer tienduizend euro. Daarnaast zijn de gestolen meters door het zomerse weer goedgevuld geweest met contant geld: om en nabij de duizend euro elk. RILLAND - De provincie Zeeland gaat de Oude Rijksweg (N289) tussen Krabbendijke en Rilland opnieuw asfalteren. De werkzaamheden vinden plaats van maandag 18 tot en met vrijdag 22 augustus en van woensdag 27 tot en met vrijdag 29 augustus. Het verkeer zal zoveel mogelijk worden omgeleid. Waar dat niet kan, zal één rijstrook beschikbaar blijven. Ter hoogte van bedrijventerrein Oostpolder bij Krabbendijke wordt ook het noordelijke deel van het fietspad van nieuw as falt voorzien. Fietsers en bromfietsers kunnen tijdelijk van het zuidelijke fietspad gebruikmaken. RILLAND - Een 56-jarige motorrijder uit België is gisteroch tend aangehouden omdat hij te snel reed op de Oesterdam. De politie stelde zijn snelheid vast op 154 kilometer per uur. Voor de overtreding moest de man 273 euro betalen. door Melita Lantinq POPPENDAMME - De Zeeuw- se Ringrijders Vereniging be schikt sinds gisteren over een permanente tentoonstelling over de geschiedenis van ring rijden. De tentoonstelling is in gericht in de bovenzaal van het bezoekerscentrum Imkerij Pop pendamme in Grijpskerke. Aan de hand van foto's en tekst bordjes kan de bezoeker een goed beeld krijgen van de ge schiedenis van het ringrijden. „We hebben de foto's thema tisch opgehangen. Op die ma nier laten we alle facetten van het ringrijden zien", vertelt K. J. Provoost. Hij heeft samen met eigenaar P. de Meester van de imkerij de tentoonstelling in gericht. Er is niet veel bekend over de ge schiedenis van het ringrijden. De ringrijdersvereniging gaat er vanuit dat vanaf de dertiende eeuw al sprake was van ringrij den. Toen waren het vooral de boerenknechten die één dag per jaar vrij kregen en dan met de paarden gingen steken. Pro voost: „We weten dat omstreeks 1650 kerkgeschriften versche nen waarin de kerk zich tegen de ringrijderij keerde, maar er was al veel eerder sprake van de sport." Aan het begin van de vo- STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Gertrudiskerk, 13.00-16.00 uur: Torenbeklimming; 13.00-16.30 uur: Bezichtiging monumen ten; GOES - Kantine ZLM, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; Grote kerk, 13.30 uur: Carillonbe speling door Sjoerd Tamminga; Revali datiecentrum De Lindenhof, 16.45-17.45 uur: bewegen voor Astma en CODP-pati- enten; HANSWEERT - Kaj Munk, 14.00 uur: Bin go voor ouderen vanaf 50 jaar; KAPELLE - Trinnety, 9.30-11.30 uur: Computerinloopochtend voor ouderen; De Vroone, 13.30 uur: Biljarten en kaar ten voor ouderen; 14.00 uur: Welfare- werk; KRABBENDIJKE - De Meiboom, 18.45 uur: Jongens en meisjesclub voor groep 6,7,en 8; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 13.00- 17.00 uur: Biljartclub senioren; 13.30- 16.30 uur vrouwenclub senioren; SCHERPENISSE - Camping de Zeester, 10.00-16.00 uur: Vrijmarkt; WEMELDINGE De Wemel, 13.00-17.00 uur; Kaarten en biljarten; Hotel Smits, 20.00 uur: Klaverjassen. rige eeuw zat het ringsteken wat in het slop. Na de Tweede We reldoorlog kwam de sport weer in opgang en in 1950 is de Zeeuwse Ringrijders Vereni ging opgericht. Op de tentoonstelling nemen de Koninklijke bekers een ere plaats in. Deze wisseltrofeeën zijn beschikbaar gesteld door respectievelijk koningin Wil- helmina, koningin Juliana en koningin Beatrix. De trofee van Beatrix is overigens geen echte beker maar een bronzen beeldje van een paard met ringrijder op de rug. Het verhaal gaat dat de koningin het beeld zelf gemaakt heeft. „Tot nu toe heeft niemand de bekers vaak genoeg gewonnen om ze te houden, maar we ver wachten wel dat de beker van Wilhelmina er binnenkort uit gaat. Krijn Coppoolse moet 'de Koninklijke' nog éénmaal win nen om de beker te krijgen." In dezelfde vitrine ligt ook de enige zilveren ring die de vereniging rijk is. Tegenwoordig zijn de ringen van roestvrij staal maar vroeger waren ze van zilver. „Dat komt omdat mensen die slecht presteerden vertelden dat ze last hadden van de duivel. Die zou succes in de weg staan. Om dat te voorkomen waren de ringen van zilver want daar had de duivel geen vat op. Overigens was die duivel waarschijnlijk vooral het bier dat gedronken werd." De tentoonstelling is te zien op maandag t/m vrijdag van 10.00 tot 20.00 uur en op zaterdag van 10.00 uur tot 18.00 uur. Zondag is het be zoekerscentrum gesloten. Advertentie 26 aug t/m 7 sept 2003 0900 33 00033 KAMEROPERA IN HET ZEEUVfS MUSE UM ENOCH ARDEN van Richard Strauss ma 1di 2 en do 4 sept I 20u00 10.00 De indeling van de Goese bibliotheek is na de verbouwing volledig veranderd. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 25