1 Honderden doden meer door hittegolf Vliegtuig van El Al verliest onderdelen boven Nederland Lichaam van vermiste monteur gevonden bij berging van sleper PZC Agressie rond Terminator 3 Werknemersbijdrage zou moeten stijgen tot 18,25 procent Pleisterpil het najaar in de winkel ij i ll Alijev premier Azerbeidzjan Middelburg moet snel groener PSV lijdt fors verlies Neem nu een proefabonnement Zes weken voor i6,- 32c 19° NO 3 Hoogzomers Wijngaard in de Zak van Zuid-Beveland 246e jaargang no. 185 dinsdag 5 augustus 2003 °»i |os nummer 1,10 i ge tut :eni niji m Blauwalgen Leeftijdsgrens leidt tot problemen in Vlissingse bioscoop 000002 J Zonnig en tropisch warm met maxima rond 32 graden in de regio. Matige wind uit het noordoosten. internet: www.pzc.nl nu sei- ren] HBHHH KOHB life blij: nis- eus- in; [etó a dj J. Ir] etei SVB morrelt aan AOW-premie res 3 dit it nej 3vej listt clnj ori; en laai eit hel n." 1 te- n de 3 de !*en was! :oet de rai- wai non ten im- eter om ace. mie van ligt. "oeg race! t dej t in ion- door Klaas Hoeneveld AMSTERDAM - De AOW- premie die werknemers betalen voor de uitkering aan 65-plussers moet om hoog. Dat advies heeft de Sociale Verzekeringsbank (SVB) aan het kabinet gestuurd. Met een fractio- nele premieverhoging kan de rijksbijdrage in 2004 beperkt blijven tot 800 miljoen euro, zo heeft de SVB gisteren gemeld. Zonder de voorgestelde premie verhoging zou het Rijk volgend jaar 1,5 miljard euro moeten uitgeven om alle ouderen van een AO W-uitkering te voorzien. Het SVB-advies betreft de aan passing van de premie die nu 17,9 procent van het inkomen bedraagt. Die zou naar het wet telijk maximum van 18,25 pro cent moeten. De SVB heeft ook vorig jaar de regering geadviseerd de premie tot dit plafond op te trekken. Dat is toen niet gebeurd. Op Prinsjesdag zal uit de Miljoe nennota blijken wat de premie- besluiten en rijksbijdragen voor 2004 worden. In Nederland heeft iedereen vanaf 6 5 j aar recht op een AO W- uitkering. Vorig jaar ontvingen 2,4 miljoen AOW'ers samen 21 miljard euro. Een alleenstaande krijgt per maand 951,19 euro, een echt paar twee keer 654,29 euro. De AOW vormt de basis van de ou dedagsvoorziening in Neder- Mafi rerlj de« iter: lstofl ene get dus. enCI ;ast; *vt .Mi lik: -t." VI n ha :n. M ■at a( lis; zijne Ier 9 alaa. eidi: ten, tiehe ;ht.j lenit Dati alle: oris rbet ;rwi| de: mij kte onri ïgM fint mac: tutti n. sinji ;-He in e akei pal* m it' dare te v( jd kt rijfj en- ie ut Sp: Truj golf' iru.' [Jsse ei: na- rale he revs land. Daarboven krijgen gepen sioneerden een uitkering van hun pensioenfonds. Van de fractionele premiever hoging merken de werknemers niets in hun portemonnee, aldus de SVB. De bank heeft in het ad vies aangegeven de verhoging via de belasting te compense ren, zodat de lastendruk gelijk- blijft. Een mogelijkheid om de inkom sten voor het AO W-fonds te ver hogen, zou zijn om de hogere in komens te laten opdraaien voor extra premie, oppert Robert Olieman, hoofd van de afdeling onderzoek van de SVB. Deze suggestie op persoonlijke titel staat nadrukkelijk niet in het SVB-advies dat naar het kabi net is gestuurd. Nu heft het Rijk alleen over de eerste twee belastingschijven AOW-premie. Over de derde en vierde schijf betaalt de burger enkel belasting. „Door ook over deze schijven premie te heffen, zou je enorm veel meer AOW- premie kunnen binnenhalen. Je zou dan zelfs kunnen overwe gen om de AOW-premie voor de lagere inkomens enigszins naar beneden te brengen." Wat de uitkomsten hiervan zijn, heeft de SVB niet doorgerekend. De vergrijzing zorgt de komen de jaren voor een gestaag oplo pende bijdrage van het Rijk aan het AO W-fonds. Uit langetermijnberekingen van de SVB blijkt dat op het hoogtepunt, in de jaren tussen 2035 en 2040, het Rijk meer dan de helft van de AOW-uitkering moet opbrengen. Dat zal neer komen op ruim 7 procent van het nationaal inkomen. Nu is dat 5 procent. De SVB is als fondsbeheerder geheel verantwoordelijk voor de uitvoering van de AOW. Daarnaast voert ze ook de nabe- staandenuitkering ANW en de kinderbijslag uit. ANP President Hajder Alijev van Azerbeidzjan heeft gisteren zijn zoon Ilham benoemd tot pre mier. Het parlement stemde met grote meerderheid in met de be noeming, die wordt gezien als opstapje naar het pre sidentschap voor de 41-jarige Ilham. De gemeente Middelburg aast op de titel 'groenste stad van Nederland'. Om de tijd te hebben zich voor te bereiden, be sloot de gemeenteraad vorig jaar dat Middelburg pas in 2006 echt aan de wedstrijd meedoet. Maar inmiddels zijn acht maanden verstreken en is er nog niets gebeurd, schrijft D66 aan burgemeester en wethouders. De partij komt met ideeën en roept op tot actie. BREDA - Voor vrouwen die moeite hebben met de regel maat die hoort bij het slikken van de anticonceptiepil, komt nog dit jaar een alternatief op de markt. In de komende maanden lanceert het in Tilburg gevestig de bedrijf Janssen-Cilag, on derdeel van Johnson&Johnson, de pleisterpil Evra. Het principe van de flinterdun ne anticonceptiepleister is gelijk aan dat van de pil: door toediening van de hormonen progestageen en oestrogeen wordt voorkomen dat de ei sprong plaatsheeft, waardoor bevruchting onmogelijk wordt. De hormonen worden vanuit de vierkante pleister via de huid snel in het bloed opgenomen. De makers van Evra schermen met een betrouwbaarheid van 99 procent, vergelijkbaar met de oraal in te nemen pil. Per cyclus van vier weken wordt driemaal een pleister aange bracht op de bil, de schouder, de bovenarm of de onderbuik. Na de menstruatie plakt de ge- bruikster de eerste pleister. Na precies een week kan die pleis ter eraf en volgt de tweede, op een andere plaats. Na weer een week wordt de derde opgeplakt. De gladde, lichtgekleurde pleis ter, kleiner dan een luciferdoos je, kan zodanig worden aange bracht dat in principe alle bewegingen in vrijwel alle om standigheden (dus bij voorbeeld ook in water) mogelijk blijven. Als de derde week voorbij is, kan de laatste pleister worden afgenomen en volgt een week zonder pleister. De pleisterpil is in de Verenigde Staten al ruim een jaar op de markt. In Europa is de 'pil' pas dit jaar goedge keurd. GPD De sportieve voorbereiding op het nieuwe seizoen loopt voor PSV op rolletjes, financieel gaat het echter even wat minder met de Eindhovense landskampioen. PSV leed namelijk over het afgelopen seizoen een verlies van 10 miljoen eu ro. Dat heeft de club gisteren tijdens de perspresen tatie bekend gemaakt. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 6; radio en televisie: 7; zeeland: 9, 11, 13 en 15, sport: 17 en 18; buitengebied: 19, 21 en 22. Hitte in Nederland. Kinderen zoeken verkoeling in de Kralingse plas. van onze redactie binnenland DEN HAAG - Door de aanhou dende hittegolf zullen de ko mende dagen honderden men sen extra sterven. Vooral onder oudere mensen met een zwakke re gezondheid neemt de sterfte kans toe. Dat zeggen onderzoe kers van de Universiteit van Maastricht en het Erasmus Me disch Centrum in Rotterdam. Onderzoekster Maud Huynen van de Universiteit van Maas tricht komt op basis van eigen onderzoek tot een voorzichtige schatting van driehonderd ex tra doden. Op basis van eerdere hittegolven schat zij dat er da gelijks gemiddeld veertig men sen voortijdig overlijden door de hitte. Hoogleraar maatschappelijke gezondheidszorg Johan Mac- door Wout Bareman SAEFTINGE - De bok Cormorant van Mul traship Salvage in Terneuzen heeft gister ochtend omstreeks acht uur aan de oostrand van het Verdronken Land van Saeftinge de sleepboot Burcht van de Unie van Red- dings- en Sleepdienst (URS) gelicht, 's Mid dags rond vier uur werd aan boord het li chaam aangetroffen van de vermiste mon teur, een 44-jarige Antwerpenaar. De sleper, die ondersteboven uit het water werd gehaald, zou in de loop van de nacht in het ankergebied De Appelzak in het Nauw van Bath worden gekanteld en daarna wor den leeggepompt. Vandaag wordt de sleepboot naar Antwerpen getransporteerd en in een droogdok gezet. De Burcht kapseisde vrijdagochtend om streeks half twaalf, toen de sleper het con tainerschip NOA van rederij MSCassisteer- de richting Berendrechtsluis in Antwerpen. Een speciale commissie verricht onderzoek naar de oorzaak van het scheepsongeval. Volgens URS-directeur D. Mertens kan het enkele weken duren voor de commissie haar conclusies bekendmaakt. „Maar dat is niet waar wij ons nu echt mee bezighouden. On- De gekapseisde sleepboot werd gisteren ondersteboven uit het water gehaald bij het Ver dronken Land van Saeftinge. foto Willem Mieras ze aandacht gaat nu vooral uit naar de na bestaanden van onze omgekomen collega. Het is een enorme klap voor ons allemaal. Als berger sta je meestal aan de andere kant; nu treft dit ons eigen bedrijf en dat komt hard aan." foto Robin Utrecht/ANP kenbach van het Erasmus Me disch Centrum onderzocht mid den jaren negentig hoeveel mensen er in verpleeghuizen overlijden tijdens een hittegolf. In twee j aar tijd waren dat er on geveer duizend. De hitte vraagt ook om maatre gelen voor de werkplek. Zo heeft FNV Bouw werkgevers gevraagd het zwaarste werk stil te leggen. Volgens de bond is as falteren veel te heet; de tempe ratuur boven het zwarte asfalt kan tot boven honderd graden oplopen. Netbeheerder Tennet heeft gis teren een waarschuwing doen uitgaan voor stroombedrijven. De zogeheten code oranje is af gegeven over de temperatuur van het oppervlaktewater. Als die te hoog wordt, mogen stroombedrijven geen koelwa ter meer lozen. Dit zou de tem peratuur van het water te sterk doen oplopen, met het risico van zuurstofgebrek en vissterfte. De laatste keer dat code 'rood' werd afgegeven was 1994. In het hele land krijgen steeds meer wateren te maken met ho ge concentraties blauwalgen. Volgens MKB Nederland heb ben winkels als gevolg van de hitte een lagere omzet. De hore ca heeft het drukker. De brand weer surveilleert permanent op de Veluwe om bosbranden vroegtijdig op te sporen. GPD pagina 2: airco is een zegen pagina 3: hitte plaag voor ouderen pagina 5: Zuid-Europa in brand van onze redactie binnenland SCHIPHOL - Op luchthaven Schiphol is zondagavond om streeks zes uur een toestel van El Al geland dat boven Nederland twee platen is verloren en een klapband had. Dat heeft een woordvoerder van de Lucht- vaartpolitie gisterochtend mee gedeeld. Omwonenden van de luchtha ven belden zondagavond met de politie, nadat ze zagen dat het vrachtvliegtuig onderdelen ver loor. Na aankomst op Schiphol bleek het toestel twee zoge noemde huidplaten te missen. Een plaat van 80 bij 80 centime ter is gevonden in Langeraar, op de grens van Zuid-Holland en Noord-HoHand. Een kleiner L- vormig stuk is nog zoek. Het vrachtvliegtuig, een Boeing 747-200, was volgens het hoof d- kantoor van El Al in Tel Aviv on derweg van New York naar Frankfurt. Tij dens het opstijgen van de luchthaven JFK in New York sloeg een van de banden van het landingsgestel lek. De bemanning kreeg vervolgens van het hoofdkantoor opdracht uit te wijken naar Amsterdam. Op Schiphol is de onderhouds- basis voor vrachtvliegtuigen van El Al in Europa. Volgens een woordvoerster van de Luchtverkeersleiding maak te het toestel een voorzorgslan ding, waarbij de laagste graad van voorzorgmaatregelen werd getroffen. De Raad voor de Transportveiligheid heeft een onderzoek ingesteld. El Al heeft een commissie ingesteld die het incident, in samenwerking met de Nederlandse betrokkenen, gaat onderzoeken. ANP (Advertentie) KRANT VOOR ZEELAND naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 16,- straat: Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcodestaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) door Maurits Sep VLISSINGEN - De film Termi nator 3 heeft de laatste weken regelmatig geleid tot agressie tegen personeel van bioscoop Cinecity in Vlissingen. Het is kinderen jonger dan zestien jaar Wettelijk niet toegestaan de film te bekijken. Medewerkers van Cinecity die hen de toegang wei gerden, zijn herhaaldelijk ver- kaal bedreigd door de ouders. Dit weekeinde kwam het bijna tot een handgemeen. "Bij de kassa proberen we al te selecteren", zegt bedrijfsleider Sven Hardeman van Cinecity. „Als we twijfelen, vragen we om een identiteitsbewijs. Hebben ze dat niet en zijn we er redelij kerwijs van overtuigd dat ie mand jonger is dan zestien, dan mogen we de toegang weigeren en dat doen we ook." Alle films worden voor verto ning in een bioscoop gekeurd. Speciale tekens geven aan wat voor soort film het is en vanaf welke leeftijd die bekeken mag worden. De aanduidingen alle leeftijden en zes en twaalf jaar zijn adviesnormen. De norm voor zestien jaar is echter wette lijk verankerd in het strafrecht. Een bioscoop krijgt een boete als de regels van de zogenoemde Kijkwijzer worden genegeerd. Volgens Hardeman wordt dit bezoekers duidelijk uitgelegd. „De meeste bezoekers accepte ren dat, maar er is een groep die dat niet doet", zegt hij. Harde man schat dat van de driehon derd mensen die naar Termina tor 3 komen, één tot vijf procent amok maakt. Dat zijn dus drie tot vijftien mensen per keer bij een volle zaal. Soms leidt dit tot ruzie bij de kassa. Het komt ook voor dat ouders hun kinderen de andere kant op sturen en zelf kaartjes gaan halen. Zij worden dan bij de deur naar de zaal alsnog te gengehouden. Op dat moment ontstaan de grootste proble men, zegt Hardeman. „Dan staan ze direct tegenover een medewerker. Bovendien hebben ze net betaald voor de kaartjes. Tot nu toe is het nog niet uit de hand gelopen. Gelukkig is er nog geen fysiek geweld ge bruikt. Maar er worden wel zware bedreigingen geuit." Cinecity heeft inmiddels extra duidelijke stickers op de posters van Terminator 3 geplakt, met de waarschuwing dat kinderen onder de zestien deze film niet mogen zien, ook niet onder be geleiding. Ook bij bioscoop De Koning van Engeland in Hulst heeft personeel te maken met boze bezoekers die vanwege de leeftijd de toegang wordt ge weigerd tot Terminator 3. Het is ook daar vooralsnog beperkt gebleven tot felle discussies. telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. 713214 c noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: :.,,c per maand met automatische incasso 20,50). a per kwartaal met automatische incasso (€55,10). JC per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) H L

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1