PZC Roemeense scouts op bezoek PZC Oosterscheldepad mist volgens Kramer aantal mooie plekjes Zilveren ring was tegen de duivel Circus Herman Renz komt naar Vlissingen 11 Vertier in Vrouwenpolder WWW. NAZOMER FESTIVAL .NL Jongeren krijgen bon voor illegaal kamperen agenda w dinsdag 5 augustus 2003 Dorpsraad Oosten Agressie in Vlissingen Woning in Tholen beschoten Parkeermeters gestolen Auto gestolen uit Kerkwerve Dief neemt bikini's mee Motor scheurt over Oesterdam Automobilist tankt en betaalt niet Domburg in tropische sferen Folkloremarkt in Zoutelande Jongeren beginnen eigen soos door Ron Magnée VROUWENPOLDER - Een tweetal jongeren heeft een plan uitgedokterd om een soos te be ginnen in Vrouwenpolder. In het dorp is bar weinig te doen voor de jeugd. Vanaf eind september hoeven Vrouwenpolderse jongeren zich in elk geval één avond niet meer te vervelen. Dan begint een nieuwe jongerensoos in het dorp. De maandelijkse activi teit is volledig door j ongeren op gezet. Romani Weis (15) en Lesley Geerse (16) uit Vrouwen polder hebben het plan bedacht en de subsidie aangevraagd. Ze werden daarbij ondersteund WESTKAPELLE - Zeven Duit se jongeren zijn gistermorgen bekeurd voor illegale recreatie in Westkapelle. In het natuurgebied aan de Schoutsweg in Westkapelle hadden de jongeren drie tenten opgezet. Ze hadden zich zoda nig geïnstalleerd dat ze dachten uit het zicht te zijn. Niets was minderwaar. Allen zijn bekeurd voor het zich buiten de paden in een natuurgebied bevinden. De twee autobezitters kregen bo vendien een bon omdat zij zich met hun voertuig in het natuur gebied bevonden. door jongerenwerkster Rian van Zeist. Volgens Van Zeist is het belang rijk dat er een voorziening voor dejeugdkomt. „Voor jongeren is er weinig te doen in Vrouwen polder. Nu zijn er plekken waar jongeren wat rondhangen. Een jeugdsoos biedt dan tenminste, in elk geval één keer per maand, een goed alternatief." Elke laatste zaterdag zijn jon geren van twaalf tot en met zestien jaar welkom in het Ver enigingsgebouw van Vrouwen polder. Op 27 september begint de maandelijkse activiteit. De deuren gaan om half acht open en om tien uur weer toe. De jon geren gaan zelf frisdrank en chips verkopen. Alcohol is ta boe. De organisatoren mikken op zo'n twintig jongeren per avond. De dorpsraad van Vrouwenpol der ondersteunt het idee. In de opstartfase zal de raad de finan ciën beheren en eindverant woordelijk voor de uitgaven zijn. Als de soosavonden naar tevredenheid verlopen, zal de fi nanciële verantwoordelijkheid geleidelijk worden overgedra gen aan de jongeren. Overigens hoeven inwoners van Vrouwenpolder niet bang te zijn voor wanordelijkheden, zegt Van Zeist. „Dat onderwerp kwam ook ter sprake bij de dis cussie met de dorpsraad. Maar bij elke soosavond zullen twee toezichthouders aanwezig zijn. Dat zijn mensen die minimaal 21 jaar oud zijn en de jongeren in de gaten houden. Want zeker als jongeren veel lol hebben, willen zedemuzieknog wel eens hard zetten." De scouts uit het Roemeense Transsylvanië konden gisteren direct aan de slag op het terrein van het Zilveren Schor, foto Lex de Meester door Ron Magnée ARNEMUIDEN - Zeventig scouts uit het oosten van Roemenië zijn gisteren neerge streken op het terrein van het Zilveren Schor in Arnemuiden. De jongeren zijn op Walcheren voor een uitwisseling met Ne derlandse scouts. Gisteren was het al een drukke bedoening bij het Zilveren Schor. Met bussen kwamen zeventig Roemeense scouts naar het confe rentiecentrum in Arnemuiden om direct aan de slag te gaan. Vandaag gaat het kamp officieel van start met het oplaten van twee honderd ballonnen. De komende twee we ken krijgen de zeventig scouts uit Roemenië en dertig collegaatjes uit Nederland een bont programma voorgeschoteld. Zo maken de jongeren niet alleen uitstapjes naar Vee- re, Middelburg en Vlissingen, maar gaan ze ook een dagje naar Amsterdam. J. Visser van het begeleidingsteam van de scouts legt uit waar de Roemeense jongeren vandaan komen. „Alle scouts komen uit drie steden in Transsylvanië. Dat is in het oosten van Roemenië." Lachend: „Trans sylvanië is meestal een gebied dat alleen met Dracula wordt geassocieerd." De Roe meense en Nederlandse scouts variëren in leeftijd van 12 tot 21 jaar. Daarnaast is er een begeleidingsgroep van vijftien man aanwezig, waarvan de oudste overigens al over de tachtig is. De komende twee weken wordt er ook druk geknutseld en gehandwerkt. Zo gaan de Roemeense scouts traditionele iconen schil deren. De avonden op het Zilveren Schor worden traditiegetrouw afgesloten met een haardvuur. Overigens bestaat het organiserend comité, de Stichting Zeeuwse Scouts voor Roeme nië, op de kop af tien j aar. In de begintij d van de stichting, van 1993totl996, waren de ac tiviteiten vooral van humanitaire aard. Vanaf 1997 kwamen daar de internationale uitwisselingen bij. In 1999 organiseerde de stichting bijvoorbeeld in Nederland een bijeenkomst voor scouts uit vier landen, in 2001 was het zuidoosten van Roemenië het toneel voor een internationale uitwisse ling. De bijeenkomst van de scouts in het Zilve ren Schor duurt nog tot en met vrijdag 15 augustus. VLISSINGEN - Op het Bellamypark in Vlissingen zijn gister avond rond half zeven een automobilist en zijn inzittende door twee onbekend gebleven jongens geslagen. De automo bilist sprak de jongens, die op scooters reden, aan op hun ver keersgedrag. Zij reden zo hard over een oversteekplaats voor voetgangers dat deze opzij moesten springen. De jongens waren blijkbaar niet gediend van de opmerking van de automobilist. De be stuurder en zijn inzittende zijn door hen door het open raam geslagen. De automobilist is naar het nabijgelegen politiebu reau gereden. Toen de jongens dat zagen kozen zij het hazen pad. THOLEN - Onbekenden hebben in de nacht van maandag op dinsdag een huis aan de Hoogstraat in Tholen beschoten. Daarbij werd een raam vernield. De bewoonster van het huis was op het moment van het incident niet aanwezig. De politie vermoedt dat de toedracht in de relatiesfeer ligt en is nog op zoek naar getuigen. BRUINISSE - Op de Grevelingendam zijn in de nacht van za terdag op zondag zes parkeerautomaten gestolen. De zes me ters, die op de parkeerterreinen langs de strandjes van de Gre- velingen staan, zijn met sokkel en al van hun plaats gehaald en meegenomen. Voor de eigenaar van de automaten, het Grevelingenschap, is de diefstal een flinke strop. Elke automaat kost ongeveer tienduizend euro. Daarnaast zijn de gestolen meters door het zomerse weer goedgevuld geweest met contant geld: om en nabij de duizend euro elk. KERKWERVE - Autodieven hebben gistermorgen toegesla gen in Kerkwerve. Tussen tien uur en half twaalf 's ochtends werd een auto, die door zijn eigenaar was achtergelaten aan de Kerkweg, gestolen. Het gaat om een grijze Saab met het kenteken TR-27-DL. SCHARENDIJKE - Vanaf een terras van een vakantiewoning in een vakantiepark in Scharendijke is in de nacht van zater dag op zondag kleding weggenomen. De bewoonster mist twee bikini's en een paar schoenen. De waarde is niet bekend. RILLAND - Een 56-jarige motorrijder uit België is gisteroch tend aangehouden omdat hij te snel reed op de Oesterdam. De politie stelde zijn snelheid vast op 154 kilometer per uur. Voor de overtreding moest de man 273 euro betalen. KORTGENE - Een onbekende automobilist heeft zich zon dag bij een benzinepomp in Kortgene getrakteerd op een gra tis tankbeurt. De dief gooide voor ruim zestig euro benzine in zijn of haar auto om er vervolgens zonder te betalen vandoor te gaan. De politie onderzoekt de zaak. MIDDELBURG - VITA event, fun entertainment houdt don derdag The Tropical Day 2003 in Domburg. Op de Markt, de Weststraat en de Stationsstraat wordt vanaf 14 tot 22 uur een tropische markt gehouden met verschillende kramen. Tijdens de markt zijn er ver schillende eetstands met Suri naams, Sumatraans, Oost-Ja vaans en Surabayaans eten. E. van Toll van restaurant Sura baya geeft tussen 14 en 21 uur kookdemonstraties. Verder zijn er optredens van de Sam- bagroep Entusiasta (20.30- 20.45 uur), Nick McKenzie en Linedance groep Route 58 (20.45-21.00 uur), Limbo Fire Show van The Cocadinhas (21.15-21.45 uur), een wedstrijd banaan vangen (21.45-22.00 uur), Tropical Beachparty Show van The Cocadinhas (22.00- 22.30) Idols-finalis David (22.30-23.00 uur) en Trafassi (23.05-23.45 uur). Ook worden demonstraties Pen9ak Silat (In dische vechtsport) gehouden. REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 4382 NH VLISSINGEN Tel: 06-54267110 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur door Rob Paardekam WEMELDINGE - Het nieuwe Oosterscheldepad laat de na tuur te vaak links liggen. Dat zei gedeputeerde T. Kramer gisteren bij de officiële ope ning van het bijna tweehon derd kilometer lange wandel pad. Volgens Kramer gaat het pad vaak met een boog om natuur gebieden heen of worden ze slechts geraakt. Mooie gebie- den, zoals de Prunje op Schou- wen-Duiveland en de Scher- penissepolder op Tholen, blij ven zo buiten het bereik van de wandelaar. Volgens de gedepu teerde doen de provinciebe stuurders er alles aan om de natuurgebieden op korte ter mijn wel in de looproutes op te nemen. „Ik hoop dan ook dat de tweede druk van wandel- gids er stukken anders uitziet" sprak Kramer, nadat hij het eerste exemplaar overhandigd had gekregen. Het Oosterscheldepad is het vijftiende streekpad in Neder land en leidt de wandelaars over tweehonderd kilometer langs de Oosterschelde. De route is opgedeeld in 36 etap pes en leidt langs de vele mooie plekken langs het Nationaal Park. Wandelaars kunnen hun voettocht afwisselen met een oversteek met één van de zes toeristische pontjes die in de zomermaanden varen. Het publiek kan sinds gisteren gebruikmaken van het Ooster scheldepad. De wandelgids is te koop bij onder meer het VW-kantoor in Goes en het NS-station in Kruiningen. Bij het station in Kruiningen ligt ook het officiële begin van de route, maar natuurlijk kunnen wandelaars ook ergens anders starten. door Melita Lanting FOPPENDAMME - De Zeeuw se Ringrijders Vereniging be schikt sinds gisteren over een permanente tentoonstelling over de geschiedenis van ring rijden. De tentoonstelling is in gericht in de bovenzaal van het bezoekerscentrum Imkerij Pop- pendamme in Grijpskerke. Aan de hand van foto's en tekst bordjes kan de bezoeker een goed beeld krijgen van de ge schiedenis van het ringrijden. „We hebben de foto's thema tisch opgehangen. Op die ma nier laten we alle facetten van het ringrijden zien", vertelt K. J. Provoost. Hij heeft samen met éigenaar P. de Meester van de imkerij de tentoonstelling in gericht. Er is niet veel bekend over de ge schiedenis van het ringrijden. De ringrijdersvereniging gaat er vanuit dat vanaf de dertiende eeuw al sprake was van ringrij den. Toen waren het vooral de boerenknechten die één dag per jaar vrij kregen en dan met de paarden gingen steken. Pro voost: „We weten dat omstreeks 1650 kerkgeschriften versche nen waarin de kerk zich tegen de ringrijderij keerde, maar er was al veel eerder sprake van de sport.Aan het begin van de vo rige eeuw zat het ringsteken wat in het slop. Na de Tweede We reldoorlog kwam de sport weer in opgang en in 1950 is de Zeeuwse Ringrijders Vereni ging opgericht. Op de tentoonstelling nemen de Koninklijke bekers een ere plaats in. Deze wisseltrofeeën zijn beschikbaar gesteld door respectievelijk koningin Wil- helmina, koningin Juliana en koningin Beatrix. De trofee van Beatrix is overigens geen echte beker maar een bronzen beeldje van een paard met ringrijder op de rug. Het verhaal gaat dat de koningin het beeld zelf gemaakt heeft. „Tot nu toe heeft niemand de bekers vaak genoeg gewonnen om ze te houden, maar we ver wachten wel dat de beker van Wilhelmina er binnenkort uit gaat. Krijn Coppoolse moet 'de Koninklijke' nog éénmaal win nen om de beker te krijgen." In dezelfde vitrine ligt ook de enige zilveren ring die de vereniging rijk is. Tegenwoordig zijn de ringen van roestvrij staal maar vroeger waren ze van zilver. „Dat komt omdat mensen die slecht presteerden vertelden dat ze last hadden van de duivel. Die zou succes in de weg staan. Om dat te voorkomen waren de ringen van zilver want daar had de duivel geen vat op. Overigens was die duivel waarschijnlijk vooral het bier dat gedronken werd." De tentoonstelling is te zien op maandag t/m vrijdag van 10.00 tot 20.00 uur en op zaterdag van 10.00 uur tot 18.00 uur. Zondag is het be zoekerscentrum gesloten. door Melita Lanting VLISSINGEN - Circus Herman Renz komt van 15 tot en met 21 augustus naar Vlissingen. Het circus strijkt neer in park West duin, aan de Van Woeldefen- laan. Circus Herman Renz heeft een nieuw programma, Fiësta Tro- picana. Internationaal be kroonde acts, speciaal voor deze show gemaakte kostuums en lichteffecten moeten een Zuid- Amerikaanse sfeer scheppen. Het circus heeft voor deze show in Brazilië 75 kostuums laten maken, waarvan 36 bestemd zijn voor het showballet. Voor het eerst in de geschiedenis van het circus presenteert een vrouw de roofdierenact. Rita Labahn uit Duitsland heeft een show met negen tijgers en een show met olifanten. Ook een paardennummer ontbreekt niet. Als vanouds speelt acrobatiek een belangrijke rol in het pro gramma van het circus. Een drievoudige salto in de lucht moet één van de hoogtepunten van de show worden. De sprong wordt gemaakt door de Flying Neves, een Braziliaanse vlie gende trapezegroep. Folkore- acrobatiek wordt gebracht door de Kenia Boys en ook het duo STREEKACTIVITEITEN Bij Imkerij Poppendamme in Grijpskerke is een permanente tentoonstelling over de geschiedenis van ringrijden ingericht. foto Lex de Meester AAGTEKERKE - Verenigingsgebouw Amicitia, 14.00 uur: Koersbal en biljart; Feesttent Pekelingseweg, 17.30 uur: Pannenkoekenfeest voor project in Ke nia; BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal, biljarten soos voorouderen; DOMBURG - Strand bij de Stenen Toko, 10.30-11.30 uur: Beachfitness; Strand bij de Stenen Toko, 13.00-14.15 uur: Kin- derstrandactiviteit; Centrum, 18.30- 20.00 uur: Kindermeeleeftheater; Bad- strand, 19.00 uur: Vliegeren; Theater De Parel, 19.30 uur: Grease-dinnershow; GRIJPSKERKE - Het Dorpshuis, 14.00 uur: Ouderensoos met scrabble, sjoelen, biljarten; MIDDELBURG-Kaasboerderij Schellach, Prooyenseweg 26,19.00 uur: Excursie en kaasproeven; VLISSINGEN - Theo van Doesburgcen trum, 14.00 uur: Ontmoetingsmiddag 50- plussers; De Oude Stad, 10.00 uur: Peu termorgen en 13.30 uur: Koersbal; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 9.30- 12.00 uur: Koffie contactochtend en 14.00 uur: Sjoelclub; WESTKAPELLE - Hervormd Jeugdge- bouw, 14.00 uur: Soos voor 60-plussers en koersbal; ZOUTELANDE-Catharinakerk, 19.00 uur: Miniconcert door Alexander Koole en Naomi Caljouw. Berestov (van het voormalige Russische Staatscircus) en duo Jowani laten hun acrobatische kunsten zien. Het clownsduo Milko en Vincenzo vormen de rode draad door het circuspro gramma. Kaarten voor het circus zijn ver krijgbaar bij de VVV Vlissingen, de Vrijbuiter in Oost-Souburg en aan de kassa op speeldagen vanaf 11.00 uur. ZOUTELANDE - Het centrum van Zoutelande staat donder dag in het teken van de negen tiende Folkloristische evene mentenmarkt. Het festijn vindt plaats in de Langstraat en duurt van 13 tot 21 uur. Speciaal op deze dag brengt Lutgarde Lievens-Nauts voor de derde keer een gelegenheids cahier uit in eigen beheer. Zij koos dit jaar voor de Japanse vijfregelige dichtvorm, de Tanka. In de 24 luchtige versjes staat het oog hebben voor de na tuur opnieuw centraal. Het ca hier is in een groot lettertype ge drukte voor mensen die minder goed zien. Lievens-Nauts is te vinden achter een kraam met in formatiemateriaal voor- en over de visuele handicap. Een deel van de opbrengst van het boekje gaat naar Slechtzienden- en Blindenbelangen. In de kraam van de Zoutelandse is ook informatie te vinden over de Vereniging voor Kinderen met Stofwisselingsziektes. De helft van de opbrengst gaat naar de Stichting Onderzoek Stof wisselingsziektes Advertentie 26 aug t/m 7 sept 2003 0900 33 000 33 »p<*mnhetzeeu«smuse- bM ENOCH ARDEN van Richard Strauss ma1.di2endo4sept/ 20UOO/€ 10,00

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11