Hitte en branden geselen Europa /^AANBIEDING Brand verwoest woning hofstede Dijkzicht Strijd in Liberia houdt aan ondanks toezegging Taylor spiff Berechting gevangenen wordt beantwoord met aanslagen ■ylfoPL, bijCoJff! 30° |17° Spanning terug in Formule 1 Zwaan sterft pijnlijke dood in sluis Veere Israëlische radio meldt vrijlating 1 442 Pales tij nen j XVAN DE WEEK if" Dichter Willem Wilmink overleden Cherie Blair scoort averechts Miljoenen voor beter watersysteem Ajax pakt weer titel in eigen huis Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- NO 4 Tropisch 246e jaargang no. 184 maandag 4 augustus 2003 los nummer 1,10 Oorlog Canada Grote [matÉI Slagroomta; Bij uw Golff supermarkt! II 8 713214 000002 Zonnig en zeer warm met lokaal ruim 30 graden. Zwakke tot matige wind uit het noordoosten. internet: www.pzc.ni VEERE - Tientallen mensen zijn zaterdagmiddag getuige ge weest van een dramatische dood van een zwaan in de sluis bij Veere. Het dier zwom in de sluis terwijl er ook boten invoeren. Toen hij er weer uit wilde, werd hij geplet tussen de sluisdeuren. Volgens omstanders greep de sluiswachter niet in. „Ik hoorde opeens mensen gil len", vertelt M. Midavaine, die op de fiets naar Veere was ge gaan. ,,De sluis was al vrij ver dicht toen er nog een zwaan aankwam. Mensen gilden dat de deuren open moesten, dat de alarmknop moest worden inge drukt .Datmoetde sluiswachter gehoord hebben, ze had het raam zelfs open." „Het was afgrijselijk, mensen hebben dat beest dood zien gaan. Hij probeerde eruit te ko men, ging met zijn kop heen en weer. Er stonden kinderen te huilen. Toen hij dood was, schreeuwde de sluiswachter al leen maar, 'sorry, ik kon er niets aan doen'. Toen deed ze de deu ren toch weer open en die zwaan dreef naar het gedeelte waar al die boten lagen." Midavaine is verontwaardigd. „Volgens mij hebben ze een alarmknop. Als er iemand overboord valt, moeten ze de deuren toch ook stop kun nen zetten?" Die is er inderdaad, zegt J. in 't Veld van de Provincie Zeeland, de beheerder van de sluis. „Maar wat er precies is misge gaan, weet ik niet, maar ik kan me niet voorstellen dat iemand dat met opzet doet. We betreu ren dat het gebeurd isVandaag onderzoekt de provincie waar om de alarmknop niet is ge bruikt. Bij de politie zijn wel meldingen van het incident bin nengekomen, maar voor een on derzoek is een aangifte nodig. JERUZALEM - Het Israëlische -e kabinet heeft gisteravond be sloten tot de vrijlating van 442 e Palestijnse gevangenen. Dat 1VÈ meldde de publieke radiozender 1 i van Israël, erf; Een week geleden maakte Jeru zalem bekend 540 Palestijnse gevangenen te zullen laten gaan. Tot de nieuwe groep van 442 behoren illegale vreemde lingen, criminelen en zoge noemde administratieve gevan genen, die zonder proces maandenlang vastgehouden kunnen worden. Het is onduide lijk of er leden van radicale Pa lestijnse organisaties vrijko men. Eerder op de dag meldden Israë lische media gisteren al dat de regering de criteria zou verrui men waaraan Palestijnse ge vangenen moeten voldoen om vervroegd vrijgelaten te kunnen worden. Volgens de krant Jeru salem Post mogen de gevange nen geen aanslagen op hun ge weten hebben en mag hun vrijlating geen veiligheidsrisico betekenen. De eerste groep van 540 gevan genen bestaat uit 210 leden van de radicale Palestijnse bewe gingen Harnas en Islamitische Jihad, 210 personen van de Fa- tah-stroming van de Palestijnse president Arafat en 120 crimi nelen. Israël komt zo gedeeltelijk tege moet aan de Palestijnse wens dat alle Palestijnen in Israëli sche gevangenissen, naar schat ting zesduizend mensen, moe ten vrijkomen. AFP/ANP Al Qaeda waarschuwt V S van onze redactie buitenland LONDEN - Het terreur netwerk Al Qaeda heeft de Verenigde Staten indirect met nieuwe aanslagen ge dreigd. De VS zullen een hoge prijs betalen als ze gedetineerde leden kwaad doen, stelt Al Qaeda. De waarschuwing is te horen op een geluidsband met vermoede lijk de stem van Al Qaeda-kop- stuk Ayman al Zawahri, die gis teren is uitgezonden door de Arabische nieuwszender Al Arabiya. De VS houden op hun basis Guantanamo Bay op Cuba meer dan zeshonderd vermoe delijke leden van Al Qaeda en het voormalige Taliban-bewind in Afghanistan vast. De gevangenen uit 42 landen zullen door een militair tribu naal worden berecht en riskeren de doodstraf. Washington acht een groot deel van hen verant woordelijk voor de aanslagen van 11 september 2001. „Amerika heeft aangekondigd dat het de moslimgevangenen op Guantanamo zal berechten voor een militair tribunaal en ze mogelijk zelfs de doodstraf zal opleggen. Ik zweer in de naam van Allah dat de kruisvaarder Amerika daar de prijs voor zal betalen", zei de man op de band. Volgens de mogelijke Al Zawah ri moet de 'echte oorlog' tegen de VS nog beginnen.,We zeggen Amerika één ding: wat jullie tot nu toe ondervonden hebben, waren slechts de eerste scher mutselingen." Al Zawahri geldt als de rechter hand van de voortvluchtige lei der van Al Qaeda, Osama bin Laden. De Egyptenaar wordt naar verluidt vastgehouden in Iran. De VS willen dat Iran hem uitlevert. Volgens Amerikaanse media hadden twee kapers van 11 sep tember 2001 mogelijk contact met de Saoedische geheime dienst. De dienst kan hiervan verslag hebben uitgebracht aan Saoedische regeringsfunctio narissen, meldde zaterdag The New York Times. Het dagblad baseert zich op personen die het geheime deel hebben kunnen le zen van een officieel Ameri kaans rapport over de aansla gen van bijna twee jaar geleden. De niet vrijgegeven 28 pagina's van het verslag van het Ameri kaanse parlement meldt dat twee Saoedische burgers die minstens indirect contact met twee kapers hadden, waar schijnlijk agenten van de Saoe dische inlichtingendienst wa ren. Volgens de The New York Times verklaart dit waarom dit deel van het verslag politiek zo gevoelig ligt en daarom niet is gepubliceerd. Een groot deel van de kapers was van Saoedische komaf. Saoedi-Arabië ontkent ook maar iets met de aanslagen van doen te hebben. Washington sluit enige betrokkenheid van de machthebbers in Riyad niet uit, maar wil de Saoedi's niet voor het hoofd stoten gezien de nauwe banden tussen beide lan den. RTR/ANP Toeristen zoeken verkoeling in een fontein in Cordoba, in het zuiden van Spanje, waar de temperatuur opliep tot 40 graden Celsius. foto Manu Fernandez/AP van onze redactie buitenland LISSABON - De hittegolf en bosbranden hebben afgelopen weekeinde in het zuiden van Europa hun tol geëist. In het westen van Canada zijn wegens de grootste bosbranden in vijf tig jaar bijna tienduizend men sen geëvacueerd. De bosbranden in het midden van Portugal kostten gisteren minstens negen mensen het le ven. Bovendien overleed een brandweerman op weg naar een bosbrand bij een ongeluk. En kele dagen geleden stierven al twee mannen in de vuurzee. Volgens de autoriteiten kampt Portugal met de ernstigste bos branden in twintig jaar. Ruim 3400 brandweerlieden en mili tairen proberen tientallen vuur haarden te bestrijden, 30.000 hectare en talrijke gebouwen zijn al verwoest. Het ministerie van Binnenland se Zaken spreekt over een cata strofe. Duizenden personen moesten hun woningen verla ten. Inwoners van meerdere dorpen moeten het zonder gas, elektriciteit en water stellen. Italië en Marokko stuurden vliegtuigen naar Portugal die worden ingezet bij de bestrij ding van de bosbranden. Duits land bood enkele blushelikop- ters aan. De landen reageerden op een verzoek om hulp dat Por tugal zaterdag deed. Ook in het buurland Spanje woeden grote branden. In de aan Portugal grenzende regio Extremadura is het leger inge zet om de brandweer te assiste ren. Zeker vijfhonderd inwo ners zijn geëvacueerd. Het dodental door de hittegolf in Spanje liep afgelopen week einde op tot acht. Bovendien zijn er tientallen mensen met onder meer uitdrogingsver schijnselen en duizeligheid in ziekenhuizen opgenomen. De Spaanse meteorologische dienst voorspelde voor vandaag nieuwe recordtemperaturen van boven de 40 graden Celcius. In Italië kwamen twintigdui zend nertsen door de hitte op el lendige wijze aan hun einde. Bij temperaturen van meer dan 40 graden Celsius veranderden de metalen kooitjes van de nerts boerderijen in kleine 'martelka mers'. Vooral jonge dieren droogden uit. De zware bosbranden die de West-Canadese provincie Bri tish Colombia al enkele dagen teisteren, hebben geleid tot de evacuatie van bijna tienduizend mensen. Vluchtelingen spreken over een hel. De premier van British Colom bia sprak van de ergste bos branden in vijftig jaar. Hij breidde de noodtoestand uit tot de hele provincie. Ook de aan grenzende provicie Alberta heeft last van bosbranden. De 1800 brandweerlieden die de brandhaarden te lijf gaan, krij gen versterking van het leger. Ruim driehonderd brandhaar den breiden zich gemiddeld met een snelheid van vijf kilometer per uur uit. Zo'n 40.000 hectare natuurgebied lijkt verloren. Tientallen gebouwen gingen al in as op. ANP/DPA pagina 5: EU verbiedt graanexport Advertentie Verrukkelijk Verrassend Voordelig! door Winnie van Dam 's-HEER ARENDSKERKE - Een boerderij op hofstede Dijkzicht aan de Oude Kraaij- ertsedijk in 's-Heer Arends- kerke is zaterdagochtend he lemaal uitgebrand. Er vielen geen gewonden en de naastge legen boerenschuur op het erf, een rijksmonument, is wel ge spaard gebleven. Ondanks de inzet van drie bluswagens, een ladderwagen, een wagen met een dompel- pomp en ongeveer 45 man per soneel wist de brandweer het huis niet te redden. Bij aan vang van de bluswerkzaamhe den sloegen de vlammen al uit de woonkamer op de beneden verdieping. Om kwart over negen kreeg de brandweer de melding van een voorbijganger. De bewoners waren op dat moment niet thuis. Bij aankomst op de Kraaijertsedijk, ongeveer Toen de brandweer arriveerde, sloegen de vlammen al uit de ra men. foto Willem Mieras twintig minuten later, stond de woonkamer al in lichter laaie. De brandweermannen van de korpsen uit de gemeen ten Goes en Borsele probeer den de bovenverdieping nog te redden. Dat ging niet, omdat de trap in brand stond. Daar om werd geprobeerd de brand van buitenaf te bestrijden. De bluswerkzaamheden, die tot half drie in de middag duurden, werden in eerste in stantie bemoeilijkt, doordat er geen brandkraan in de buurt was. De brandweer moest bluswater oppompen uit het nabijgelegen water de Schen- ge. Brandweercommandant L. van der Maas: „We moesten zuinig zijn met het eigen wa ter, totdat we het water uit de Schenge konden gebruiken. Met ons eigen water hebben we geprobeerd de brand in de woning te vertragen om de schuur op het erf te bescher men. Dat is ook gelukt. De schuur heeft geen brand- of waterschade opgelopen. Maar uit voorzorg hadden we wel de paarden en de landbouwma chines uit de schuur gehaald." Volgens Van der Maas is de brand beneden links in de wo ning ontstaan. Daar zaten de woonkamer en keuken, maar er kan nog niet met zekerheid gezegd worden wat de oorzaak is van de brand. Het is volgens hem nog maar de vraag of die is begonnen in de keuken. On derzoek moet dat nog uitwij zen. Ook over de schade is nog moeilijk iets te zeggen. Schrijver en dichter Willem Wilmink is zaterdagavond in zijn woonplaats Enschede op 66-jarige leeftijd overleden. Wilmink schreef teksten voor onder anderen Herman van Veen, Don Quishocking, Martine Bijl, Joost Prinsen en Wieteke van Dort. Hij was betrokken bij tv-program- ma's als De stratemakerop- zeeshow, Sesam straat en Het Klok huis. Cherie Blair, de vrouw van de Britse premier, gunde het pu bliek afgelopen weekeinde een kijkje in haar slaapkamer. Voor het Engelse tijdschrift Marie Claire liet ze een dag uit haar leven in Downing Street fotograferen. Het is een nieuwe stap in de openbaarheid die Cherie zoekt om de har ten van het volk te winnen, met wederom een ave rechts effect. Zeeland moet de komende jaren minstens 20 miljoen euro neerleggen om droge voeten te houden. Het gaat met name om maatregelen om wateroverlast en overstro mingen beheersbaar te houden. Ajax heeft gisteren weer het Amsterdam Tourne- ment gewonnen. De Amsterdammers ver sloegen op de slotdag van het eigen toernooi Internazionale met wer velend spel: 3-0. varia: 2; binnenland: 3; radio en televisie: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11, sport: 13,14,15,16,17 en 18. van onze redactie buitenland MONROVIA - Ondanks de toe zegging van president Charles Taylor van Liberia dat hij op 11 augustus zijn ambt neerlegt, duren de gevechten tussen de Lurd-opstandelingen en het re geringsleger voort. De rebellen lieten gisteren weten dat ze hun posities pas opgeven wanneer Taylor het land heeft verlaten. Rebellen en militairen hebben dit weekeinde hevig gevochten in het havengebied van hoofd stad Monrovia. Ook in de twee de stad Buchanan en in de stad Gbarnbga in het midden van het land duurt de strijd voort, aldus minister Chea van Defensie. Taylor zei zaterdag dat hij op 11 augustus opstapt als president. Nigeria heeft hem asiel aange boden. Taylor is in Sierra Leone aangeklaagd voor oorlogsmis daden. Mifitairen uit Nigeria vormen de yoorhoede van een West- Afrikaanse vredesmacht die vandaag in Liberia arriveert. Een woordvoerder van het Ni- geriaanse leger zei zaterdag dat achthonderd militairen vanuit Sierra Leone naar Liberia wor den overgebracht. De troepenmacht wordt snel uitgebreid tot een vredesleger van drie- tot vijfduizend mili tairen. Ook troepen uit Ecowas- landen als Ghana en Mali zullen deel uitmaken van de missie. De VS stuurden drie oorlogs schepen naar Liberia. De 2300 militairen aan boord zullen waarschijnlijk pas voet aan wal zetten als Taylor van het toneel is verdwenen. ANP/DPA/AFP (Advertentie) KRANT VOOR voorletters:m/v straat:nr. postcode: plaats: telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. o noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 16,-. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: C per maand met automatische incasso 20,50). p per kwartaal met automatische incasso 55,10). D per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1