PZC Gesprekken over herstel kerkenpad in Vogelwaarde PZC GroenLinks steunt het plan om strandje op te knappen Sluis zet zwaar in op cultuur WORLD PRESS PHOTO 11 Gemeente wil naamsbekendheid vergroten met literaire voorziening Botulisme wekt nog geen zorgen GROTE KERK VEERE tot 4 augustus zaterdag 2 augustus 2003 Aanzuigend Raadskelder Aanvoer vis vorig jaar afgenomen Bewoners storen dief Fietser gewond na val Drainagesysteem voor Zambia Logé bestolen Man beroofd in Middelburg Erfenis van de zee in bieb Axel Grondruil Boottochtje Museumroute kaasschaaf Cursus creatief met cement Centrum Dikke van Dale in Sluis door Raymond de Frel SLUIS - De grondlegger van het Groot Woordenboek der Ne derlandse Taal, de in Sluis gebo ren Johan Hendrik van Dale, moet als icoon worden benut voor de versterking van de naamsbekendheid van de ge meente en kern Sluis. Een lite rair centrum, De Dikke van Dale genaamd, moet zorgen voor landelijke en internationa le aandacht. De gemeente Sluis oppert het idee in de Cultuurnota. Dit jaar is het 125ste geboortejaar van Van Dale. In dat licht én omdat West-Zeeuws-Vlaanderen een smeltkroes is van Vlaamse en Nederlandse talen, wil Sluis een literair centrum oprichten dat naar Van Dale wordt vernoemd. „Van Dale is natuurlijk geen kleine jongen. Hij is in vrijwel elk huishouden in drievoud aanwezig en wie kent het zinne tje 'Meneer Van Dale wacht op antwoord' niet? Elke kern in de gemeente Sluis heeft een kap stokthema. Dat is dus logischer wijs Van Dale in Sluis", aldus wethouder L. Wille. Het centrum moet een reeks ac tiviteiten op het terrein van lite ratuur en lectuur ontplooien. Daarbij wordt onder meer ge dacht aan symposia, studies, cursussen, vertellingen en het inrichten van een museale op stelling gerelateerd aan woord en geschrift. Het literair centrum moet bo vendien een aanzuigende wer king hebben op andere culturele activiteiten. Samenwerking met de Stichting De Raadskel- der en onder meer het Stripfes tival is voor de hand liggend. Hiermee kan een samenhan gend stelsel van culturele acti viteiten ontstaan dat een welko me aanvulling is op het huidige, wat eenzijdige voorzieningen patroon, zo denkt de gemeente. Voor het voorzitterschap van een stichting Centrum Dikke van Dale Sluis wordt gedacht aan een Vlaamse of Nederland se wetenschapper op het terrein van de Nederlandse letterkun de. Voor de herdenking van het 125e geboortejaar van Van Dale heeft wethouder L. Wille een bijdrage van 2500 euro in ge dachten. Vanaf 2004 moet het centrum structureel kunnen re kenen op een subsidiebedrag van 15.000 euro, door de stich ting zelf aan te vullen met subsi dies van andere overheden, fondsen en sponsors. De raadzaal in het Belfort leent zich voor het houden van grote re bijeenkomsten, bijzondere evenementen kunnen in een ho recagelegenheid worden gehou den. De Raadskelder kan in overleg met de Stichting Raadskelder worden gebruikt voor kleinere bijeenkomsten en de museale component van het centrum. Momenteel is de Raadskelder in gebruik voor tentoonstellingen van beelden de kunst. De gemeente Sluis dacht er eerst aan om de beel dende activiteiten van de stich ting Raadskelder voortaan in de benedenverdieping van de wa tertoren in Oostburg te houden, maar zag daar uiteindelijk van af. Hoge huisvestingskosten, verhuiskosten en het feit dat het Belfort de ideale plek is om ook de toevallige passant binnen te krijgen, deden het idee in de prullenbak belanden. Het idee voor een literair cen trum wordt in september be sproken tijdens inspraakavon den. Daarna komt het in de gemeenteraad aan de orde. VOORBURG (ANP) - De aanvoer van vis in Nederlandse zee havens is vorig jaar ten opzichte van 2001 afgenomen met 9,5 procent, tot 478 miljoen kilo. Verse vis liet een toename zien met 3,6 procent tot 137 miljoen kilo, maar de aanvoer van diepvriesvis was met 14 procent verminderd, tot 341 miljoen kilo. Dat blijkt uit gisteren gepubliceerde cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS). De aanvoer van verse vis nam toe ondanks een vermindering bij platvis en garnalen. Garnalen, tong en schol, in waarde de belangrijkste soorten voor de Nederlandse vissers, lieten alledrie een afname zien. De ontwikkeling van de afslagprijzen was verdeeld. Garna len werden gemiddeld ruim 7 procent goedkoper, maar de prij s van tarbot ging met 11 procent omhoog. Duurder werden ook kabeljauw (2 procent) en schol (3,5 procent). In de prijs van tong kwam nauwelijks verandering. TERNEUZEN - In een woning aan de Hunzelaan in Terneu zen is donderdagochtend tussen tien en twaalf uur ingebro ken. In de woning was een computer klaargezet om mee te nemen, maar de dader werd vermoedelijk gestoord doordat de bewoners thuiskwamen. De braakschade is niet bekend. NIEUWVLIET - Een 42-jarige fietser uit Terneuzen is gister middag rond kwart over vijf op de Zeedijk in Nieuwvliet ten val gekomen nadat hij tegen een personenauto was gereden. Een 33-jarige automobilist uit Venlo wilde vanuit een uitrit de Zeedijk oprijden en moest hierbij plotseling stoppen om aan een andere auto voorrang te verlenen. De achterkant van de auto stond nog op het fietspad, waar juist de 42-jarige fiet ser kwam aangereden. Deze kon niet meer op tijd stoppen en botste op het voertuig. De fietser werd met een diepe wond aan zijn arm voor onderzoek overgebracht naar het zieken huis. KWADENDAMME - De organisatoren van het Vrij-Buiten- kamp dat momenteel wordt gehouden bij de Zwaakse Weel in Kwadendamme hebben besloten het drainagesysteem dat de kinderen deze week uit de grond hebben gehaald te schenken aan de stichting Zeeland voor Zambia. Deze ondersteunt een school in het Afrikaanse land. Het drainagesysteem wordt daar opnieuw aangelegd voor een tomatenproject. VLISSINGEN - Inbrekers hebben in de nacht van donderdag op vrijdag tweeduizend euro buitgemaakt bij een inbraak in een woning in de Bosjeslaan in Vlissingen. Het geld was van een 48-jarige buitenlandse logé. De man mist verder een pas poort, rijbewijs, een mobiele telefoon en een bril. MIDDELBURG - Een 47-jarige man uit Tilburg is donder dagavond in Middelburg beroofd. De man liep rond half ne gen door de Lange Delft toen twee jongens hem op de fiets tegemoet kwamen. De jongens gaven de man een duw in zijn rug en trokken zijn koffer en tassen uit zijn handen. Ze fiets ten weg in de richting van het Damplein. De daders zijn twee blanke jongens van ongeveer achttien jaar. AXEL - In de vitrines van de bi bliotheek in Axel is een verza meling van schelpen, zeester ren, fossielen, enkele haaien- tanden en koraal te zienDe ver zameling is eigendom van Roy van de Velde en is te bezichtigen tot eind september tijdens de openingsuren van de biblio theek. Ronny Laheijne (links) en Evert Buitjes met een van de dode eenden die uit het Kanaal van Gent naar Terneuzen is gevist. door René Hoonhorst SLUISKIL - Tussen Schapen bout en Spui troffen medewer kers van het waterschap door Frank van Cooten VOGELWAARDE - Er lijkt schot te zitten in het herstel van een kerkenpad in Vogelwaarde. Financieel is de zaak nagenoeg rond, alleen de grondeigenaren moeten nog op een lijn komen. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexariderlaan 45 Postbus 145 4530 ACTERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax: (0115)645742 E mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET f www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur „Iedereen staat er wel positief tegenover maar het grootste probleem zal zijn de grondeige naren op één lijn te krijgen. Wet houder Pauwels heeft beloofd voor iedereen een goede oplos sing te bedenken", aldus voor zitter R. de Kort van de dorps raad in Vogelwaarde. „In september of oktober is een ge sprek met de grondeigenaren over het herstel van het kerken pad." Onderhandeld wordt on der meer over de mogelijkheid tot grondruil. Het herstel van een kerkenpad in Vogelwaarde is een proefpro ject voor de hele provincie. Slaagt het project, dan worden in heel Zeeland verschillende oude kerkenpaden in ere her steld. Stichting Landschapsbe heer Zeeland coördineert het project. Kerkenpaadjes zijn on geplaveide naamloze wegen, dwars door weilanden en langs watergangen, van de dorpshui zen naar de kerken. De meeste kerkenpaden zijn in de vergetel heid geraakt. Meestal is niets meer van de paadjes te zien. Landschapsbeheer wil deze paadjes blootleggen en er wan del-, fiets- en ruiterpaden van maken, voorzien van informa tieborden en rustbankjes. Vogelwaarde is als proef geko zen omdat de bevolking veel waarde hecht aan kerkenpaad jes. Het bewuste paadje is drie honderd meter lang en loopt vanaf het Kerkhofpad naar de kerk van Boschkapelle. Bijna het hele voormalige paadje ligt op het grondgebied van een vee houder. Met hem zal worden on derhandeld over de mogelijk heid tot grondruil. Daarnaast moet een brug komen van zo'n twintig meter, omdat dwars over het pad jaren geleden een waterweg is aangelegd. Zeeuws-Vlaanderen donder dagmiddag geen enkel vis- of vogellijkje aan. Op het inspec tie- en peilvaartuig Coesand van Rijkswaterstaat werden te gelijkertijd tien eenden, vier vissen, een meeuw en een paling aan boord gehaald als slachtof fers van dé gevreesde zomer- ziekte op het water: botulisme. De ziekte breekt de laatste jaren weer wat vaker uit door de ho gere temperaturen. Een voed selvergiftiging veroorzakende bacterie gedijt goed in warm water en ontwikkelt zich explo sief doordat zij zich voedt met eiwitten van aan de vergiftiging gestorven vogels en vissen. Om het botulisme, waarvan overi gens slechts enkele varianten gevaar voor de menselijke ge zondheid opleveren, zoveel mo gelijk aan banden te leggen, is het dus zaak dat waterbeheer ders de kadavers zo snel moge lijk opruimen. Rijkswaterstaat houdt in een warm hoogseizoen dagelijks patrouilles op het Kanaal van Gent naar Terneuzen. „De wa tertemperatuur is altijd wat ho ger doordat veel fabrieken hun koelwater op het Kanaal lozen. De buit van vandaag valt wel mee, de afgelopen dagen haal den we veel meer vogels en vis sen op", zegt opzichter Piet Jansen van Rijkswaterstaat. Schipper Evert Buitjes meldt dat sinds vorige week dinsdag zo'n tweehonderd aan botulis me gestorven dieren, waaronder vier aalscholvers, uit het water zijn gevist. Voor Rijkswater staat is die oogst aan dode die ren nog geen reden tot grote zorg. Pas als de dienst enkele dagen lang meer dan vijftig do de vogels en vissen uit het water vist, luidt ze de alarmklok bij andere overheden. Ook bij het waterschap Zeeuws-Vlaanderen heerst geen paniek. Het schap is alert op botulisme-uitbraken na de melding van tientallen dode dieren in het Kanaal en de Ter- neuzense Oostkolk. Maar op de door het schap beheerde wate ren zijn tot nu toe nauwelijks slachtoffers van botulisme aan getroffen. Een boottochtje over de Spuikreek naar de Kleine Dulper (van Schapenbout naar Zaamslag) leverde donderdag middag slechts een enkel dood visj e opwaarvan niet eens vast staat dat het aan de gevreesde bacterie ten prooi is gevallen. Woordvoerster Monique van de Pas van het waterschap noemt foto Camile Schelstraete de situatie nog niet zorgwek kend. Het schap houdt de wa terkwaliteit 's zomers altijd goed in de gaten. Van de kreken en watergangen die als zwem bad worden gebruikt, bepaalt het schap elke twee weken de waterkwaliteit door bemonste ring en analyse. Waarschuwin gen voor zwemmers hoeven slechts zelden te worden ver strekt. „Of mensen gewaar schuwd moeten worden, is overigens een zaak van de pro vincie. Alle bemonsteringsre sultaten gaan naar het provin ciehuis. Overigens krijgen ook gemeenten en recreatiebedrij- ven de resultaten die voor hen van belang zijn. Campings wil len hun gasten toch vaak laten weten of het omringende water goed, aanvaardbaar of matig van kwaliteit is", zegt Van de Pas. door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Gemeente raadslid P. Clijsen (GroenLinks) juicht het pleidooi om van het strandje bij paviljoen Westkant in Terneuzen een toeristische trekpleister te maken toe, maar waarschuwt er voor de begroei ing ter plaatse ongemoeid te la ten. Collega-raadslid F. van Hulle (Gemeentebelangen Kanaalzo ne) lanceerde dat plannetje re cent. Clijsen kan zich vinden in de suggestie om afvalbakken te plaatsen en het drijfafval regel matig op te ruimen. „Temeer omdat daar soms ge vaarlijk afval bij zit, zoals ge meen schoonmaakspul, dat schepen in Schelde dumpen. De begroeiing echter, daar moeten we heel erg van afblijven. We moeten het ook niet als onkruid beschouwen en zeker niet op spuiten", vindt de GroenLink- ser. Volgens hem gaat het om een re delijk bijzondere buitendijkse begroeing die vergelijkbaar is met de begroeiing in de duinen. „En er broeden vogeltjes die al- Het strandje bij paviljoen Westkant in Terneuzen mag van de fractie van GroenLinks worden opge knapt, als de begroeiing maar met rust wordt gelaten. fotoWim Kooyman door Raymond de Frel en Ronald Verstraten OOSTBURG - De gemeente Sluis moet het hebben van zand en water, maar culturele activi teiten zijn minstens zo belang rijk voor de toekomst van West- Zeeuws-Vlaanderen. Wethou der L. Wille (cultuur) wil daar om per jaar 100.000 euro extra aan de cultuursector besteden. Dat komt neer op drie euro extra per inwoner op een totaalbud get voor de cultuursector van zestig euro per (vaste) inwoner, ofwel een verhoging van zeven procent. Daarnaast dragen ook de toeristen hun steentje bijHet valt nog te bezien of de gemeen teraad instemt met dit in de Cul tuurnota van de gemeente Sluis geopperde voorstel, maar als het aan Wille ligt worden in de komende jaren de pijlen na drukkelijk op cultuur gericht. „Wij hebben in de gemeente Sluis zoveel historische schat ten, daar zijn wij niet trots ge noeg op. We moeten dat meer uitdragen. Neem een culturele plaats als Aardenburg, daar moeten we als streek veel meer op inspringen. Je moeten laten zien wat je in huis hebt. In de Raadskelder in Sluis hangt nu werk van Corneille en straks Herman Brood. Dat zijn toch geen kleine jongens, maar we hebben het wel in Sluis", aldus de wethouder. Wille heeft al een ideaalbeeld in zijn hoofd, waarbij toeristen middels een museumroute ken nis maken met de streek. Een dergelijk idee heeft zijn weer slag op vele aspecten uit het raadsprogramma, zo meent hij. „In het raadsprogramma komt cultuur niet voor in de top-tien, maar het is wel een dragend on derdeel voor het kernenbeleid, jeugd- en seniorenbeleid, de economie en recreatie en toeris me. Je moet het weliswaar be taalbaar houden, maar ook aan durven om meer te investeren. Stel je voor dat je het toeristen seizoen met zes weken kunt ver lengen, puur vanwege de cul tuur. Dat levert economisch heel wat op", weet Wille. Hoewel Wille weet dat het uit- voteren van alle in de Cultuurno ta geuite wensen op korte ter mijn een utopie is, hoopt hij dat de raad het belang van cultuur voor Sluis inziet. „Ik probeer in elk geval de 'kaasschaafmetho de' - van alles een beetje en daardoor eigenlijk niets - te voorkomen. Dan kun je beter keuzes maken. Ze zeggen vaak dat Sluis historie heeft, maar vervolgens rijst de vraag of het ook toekomst heeft. Ja zeg ik dan, maak die historie juist te gelde. We moeten de culturele mogelijkheden veel beter pro moten. Zorgen dat mensen er naartoe worden geleid en mis schien, maar dan spreek ik op persoonlijke titel, beter bereik baar worden gemaakt. Het streeklandbouwmuseum Agri- muda in Sint Anna ter Muiden bijvoorbeeld, dat moeten we daarom misschien wel richting kust verplaatsen. Het gaat mij erom om de discussie over cul tuur aan te zwengelen." De Cultuurnota wordt in sep tember tijdens vier inspraak avonden besproken. Daarna oordeelt de gemeenteraad over de nota. KOEWACHT - In Koewacht is woensdagavond 6 augustus een workshop creatief met cement. De deelnemers hoe onder meer potten en tafels bekleed kunnen worden met cement. Tevens worden ze geïnformeerd hoe aan vazen, tafeltjes, schoenen en mandjes een nieuw, orgineel en aanzien kan worden gegeven. De workshop begint om 19.00 uur bij de familie Verbist aan de Matthijssestraat 2 in Koewacht. De workshop wordt verzorgd door Jeanine Peeters. Advertentie leen op schorren broeden." Te drastische maatregelen vindt GroenLinks te ver gaan. „Als je landschappelijk gaat ingrijpen om meer van hetzelfde van te maken, ga je een lange brug te ver." Tenslotte waarschuwt Clijsen voor het zwemmen inde Wester- schelde ter hoogte van het strandje. „Als het hoogwater is, is het niet veilig op die plek." Dagelijks open van 11.00 17.00 uur 's, zondags 13.00-17.00 uur Sponsor Veere: Rabobank Middelbura-Veere

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 59