PZC Ajax en Liverpool blijven droog staan Kasimdzhanov mist de film Oud-coach België Guy Thijs overleden De leegte na de Tour Leontien van Moorsel voor de vierde keer wereldkampioen achtervolging Ajax trekt Mitea aan Lafeber blijft in top meedoen zaterdag 2 augustus 2003 Brons voor Jos Pronk Beter pak Werelduurrecord nHHa Torenoffer i Janssen verhuurd aan RC Genk Andre Agassi laat Spelen schieten Titelgevecht Ben Salah uitgesteld Poolse spelers voor leven geschorst Goud ondanks flubberend tenue doorTim Senderi STUTTGART - Leontien Zij laard-Van Moorsel heeft giste ren haar wereldtitel op de individuele achtervolging ge prolongeerd. De renster van Farm Frites-Hartol versloeg tij dens de WK baanwielrennen in Stuttgart haar Australische op- ponente Katie Mactier. Van Moorsel legde de drie kilo meter af in 3.32,657. Haar te genstandster deed er ruim een seconde langer over: 3.33,784. De geboren Boekelse kroonde zich daarmee voor de vierde keer tot 's werelds beste op de achtervolging. In 1990 verover de ze haar eerste mondiale titel, in Japan. In 2001 (Antwerpen) en 2002 won 'Tinus' ook al goud. In het goed gevulde stadion van Stuttgart voltooide ze de trilo gie. Van Moorsel startte traag en keek lange tijd tegen een achter stand aan. Toch raakte de erva ren rijdster niet in paniek en bouwde ze haar race vol zelfver trouwen op. Vlak voor het in- STUTTGART - Jos Pronk heeft tijdens de WK baan wielrennen in Stuttgart verrassend de bronzen medaille veroverd op de puntenkoers. De wereldtitel ging naar de Oostenrijker Franz Stocher die 77 punten bij een sprokkelde. De Span jaard Joan Lianeras werd tweede (74 punten). Pronk kwam tot een totaal van 70 punten. Het was de tweede medaille voor Ne derland op de WK. Eerder op de dag werd Leontien Zijlaard-Van Moorsel voor de vierde keer we reldkampioene op de indi viduele achtervolging. ANP gaan van de laatste ronde nam de drievoudig olympisch kam pioene een voorsprong van 0,1 seconde. In de laatste vierhon derd meter perste Van Moorsel alle kracht uit haar lijf en klopte ze de Australische met ruim een seconde. „Het was keihard vechten, maar dat maakt deze titel veel specialer", reageerde de kampioene. „Het is niet zo dat ik slechter rij d, maar de con currentie komt elk jaar dichter bij." Met die constatering in haar achterhoofd klaagde Van Moor sel direct na haar race over de kleding. Het tenue, gemaakt in opdracht van de Nederlandse wielrenunie (KNWU), zou niet voldoen aan de moderne eisen. „Het flubbert op mijn lichaam. Dit is klote", reageerde ze. „Het is zó slecht. Ik kan de ritsslui ting niet eens helemaal dicht doen, anders krijg ik geen adem. Daarom moet ik het pak half open laten. Het is al jaren het zelfde. En elk jaar zegt de KNWU dat een nieuw pak in de maak is. Maar de concurrentie komt steeds dichterbij. Volgend jaar (tijdens de Olympische Spelen) gaat 't echt om tienden van een seconde en dan wil ik een beter pak." Kledingfabrikant Nike is vol gens Van Moorsel al ruim een jaar bezig met het ontwikkelen van een beter tenue. „Op de Spelen draag ik hoe dan ook het snelste pak", sprak ze resoluut. Een nieuwe uitdaging wacht al weer voor Van Moorsel. Ze wil in oktober het werelduurrecord - in handen van haar aartsrivaal Jeannie Longo - aanvallen. De kop vrouw van Farm Frites gaat daarvoor naar Mexico-stad. In december 2000 legde Longo op diezelfde baan 45,094 kilometer af. De Rotterdamse renster deed in 2001 in Manchester een eerste poging Longo uit de boeken te schrijven, maar op 12 septem ber (een dag na de terroristische aanslagen in de Verenigde Sta ten) mislukte dat. ANP door Antal Crielaard AMSTERDAM - Als winnaar van het vorige Amsterdam Tournament had Ajax, dat gast- heer is van het evenement, een eer hoog te houden. In de sei zoensouverture voor eigen pu bliek kwamen de Amsterdam mers tegen Liverpool niet aan het maken van doelpunten toe, al had de ploeg verreweg het meeste balbezit en de beste kan sen. Omdat de Engelse groot macht óók verzuimde te scoren eindigde de wedstrijd in 0-0. Wesley Sonck had het moeilijk op zij n eerste avond in de Arena De goedgebekte Belg leek stijf te staan van de zenuwen. Geen AMSTERDAM - Ajax heeft Ni- colae Mitea aangetrokken. De Roemeense buitenspeler tekent een tweejarig contract bij de Amsterdamse voetbalclub. Hij is na aanvaller Sonck en ver dedigers Escudé en Grygera de vierde aankoop van de nummer twee van de vorige competitie. De achttienjarige Mitea liep de afgelopen weken stage bij Ajax. Hij maakte een uitstekende in druk op trainer Ronald Koe man. Nikos Machlas keert terug naar Griekenland. De dertigjarige voetballer heeft met Iraklis uit Thessaloniki overeenstemming over een éénjarige verbintenis bereikt. Machlas wordt bij zijn nieuwe werkgever herenigd met Gene Gerards. Onder deze Ne derlandse oefenmeester debu teerde hij bij OFI Kreta. ANP moment kon hij zijn belofte in lossen. De meeste ballen scho ten van zijn voeten en als hij wel in balbezit kwam, koos hij keer op keer voor obligate balletjes breed en terug. Hij had ook de pech dat hij al in de zesde mi nuut, geheel vrijstaand voor doelman Dudek, werd overge slagen door Rafael van der Vaart. De aanvoerder probeerde de keeper van Liverpool zelf te verschalken, wat mislukte. Julien Escudé, de andere nieuw komer in het basiselftal van Ajax, maakte een betere indruk. Hij speelde centraal in de defen sie een behoorlijke wedstrijd. Liverpool maakte het de jonge Fransman ook niet echt moei lijk. Sinds Gérard Houllier aan het roer staat bij de Engelse club, is het spel van 'The Reds' er niet aanvallender op geworden. Ook tegen Ajax koos het elftal voor verdedigend spel. Door die instelling had het elftal van Ronald Koeman, in ieder geval optisch, een veldover- wicht. In de eerste helft kreeg Ajax liefst drie levensgrote kan sen, maar Van der Vaart had gis teravond zijn vizier nog niet op scherp staan. Vlak voor rust kreeg hij de beste mogelijkheid. De Braziliaan Wamberto speel de de spelmaker goed vrijVan der Vaart nam de bal prachtig aan, maar zag zijn inzet gestuit door Dudek. Ajax (Ned) - Liverpool FC (Eng) 0-0 (0-0). Scheidsrechter: Bossen (Ned). Gele kaarten: Trabelsi (Ajax), Vig- nal, Hyypia (Liverpool). Galatasaray (Tur) - Internazionale FC (Ita) 0-3 (0-1). 38. Martins 0-1, 64. Martins 0-2, 66. Rebecchi 0-3. Scheidsrechter: Braamhaar (Ned). Rode kaart: 82. Sas (Galatasaray, 2x geel). Gele kaart: Materazzi (Inter nazionale). Aantal toeschouwers: 51.000. Stand: 1Internazionale 1-6, 2. Ajax 1-1,3. Liverpool 1-1,4. Gala tasaray 1-0. ANP Leontien Zijlaard-Van Moorsel prolongeerde gisteravond haar wereldtitel op de achtervolging. door Sven Remijnsen VLISSINGEN - Rustam Kasimdzhanov had zich gister avond voor de openingssimul- taan van het Hogeschool Zee- land-schaaktoernooi niet alleen ten doel gesteld om zo veel mo gelijk partijen te winnen, maar ook om op tijd klaar te zijn. De grootmeester uit Oezbekistan dacht de film van kwart voor tien misschien nog wel te kun nen halen. „Daar heb ik zijn tegenstanders voor aanvang even op gewe zen", zei Paul van Rooijen na mens de organisatie met een glimlach. De schakers haalden dermate veel motivatie uit de uitspraak dat Kasimdzhanov na afloop niet eens de moeite meer nam om vanuit het Vlis- singse Hotel Arion naar de bio scoop te rennen. De laatste tegenstribbelaar, Bert Hende- riksegaf pas om kwart over tien op. De 24-jarige Kasimdzhanov, 29e van de wereld en sinds enke le jaren een graag geziene gast op het HZ-toernooi, haalde een bevredigend resultaat. Van de twintig partijen won hij er zes tien en speelde hij er drie remise. Een score van 87.5 procent was het resultaat. „Er werd erg goed teruggevochten", vatte de si- multaangever de tegenstand sa men. Kasimdzhanov verloor een maal. Tegen Henrik Wester- weele uit Vlissingen stond zijn koning vrij onveilig. Wester- weele greep de kans met beide handen aan en forceerde met een mooi torenoffer mat. Bas Friesen uit Eindhoven, vanaf Het was een beetje een zielloze week. Een week zonder wuivende koren velden, minzaam glimlachende mine raalwatermeisjes en geschaafde elle bogen in gaasverband. Echt een laatste weekin juli. Er is geen sportevenement dat jaarlijks zo'n grote leegte achterlaat als de Tour de France. Op veel kantoren zal de stil te oorverdovend zijn geweest. De boek houder die weer met veel succes de Tourtoto heeft georganiseerd is nu zelf naar Zuid-Frankrijk vertrokken voor een welverdiende vakantie in de zon en de transistorradio zwijgt; meeneuriën met de vrolijke accordeondeuntjes van Radio Tour de France is iets uit een ver verleden. Het enige dat nog aan het drie weken durende wielerfeest herinnert, is de triomfantelijke blik op het gezicht van de winnaar van de Tourtoto. Aan zien en autoriteit voor de rest van zijn dienstverband; waar een lijstje met ne gen sprinters plus Lance Armstrong al niet goed voor kan zijn. Maarniet getreurd! Het wielerseizoen houdt nooit op. Morgen wordt de we reldbeker alweer hervat. Weliswaar met een koers zonder naam, de HEW Cyclassics Cup, maar de wielerfan met afkickverschijnselen neemt in deze overgangsfase overal genoegen mee. Een middag lang luisteren naar het ge raas van de wielen en hij kan er weer tot zaterdag tegenaan. Dan is er eindelijk weer een echte klas sieker: de Clasica San Sebastian. De Baskische vlaggen van de oranje Eus- kaltel-kolonie zullen weer wapperen op de Jaizkibel en er kan weer be smuikt worden gelachen als het oog op het Kutxa-finishdoek valt. Het wordt vast en zeker een warm weerzien met de mannen van de Tour. Boogerd, die als Museeuw in zijn beste jaren een Ronde op kousenvoeten heeft gereden; Bettini, die niet won maar on navolgbare discussies had met Jan en alleman; Vinokoerov, die zelfs de Ne derlandse criteriums nog in zijn onein dige wedstrijdprogramma opnam; en misschien ook Hamilton wel, de kleine, gepijnigde strijder. Het zijn ook deze renners die een nog meer dan redelijke kans maken op het winnen van de wereldbeker. Peter van Petegem, de grote man van het voor jaar, is pas op de helft. In Hamburg en/of Tours moet hij zeker nog een slag slaan om in San Sebastian, Zürich en Lombardije met een gerust hart af te kunnen stappen. We worden maar verwend. De hemel zal steeds vervaarlijker gaan dreigen, de bladeren zullen harder vallen en nog zullen onze helden uit de julimaand on vermoeibaar zijn. De mineraalwater meisjes wacht een hete herfst. Sven Remijnsen foto Michael Kienzler/AFP ARNHEM - Theo Janssen speelt komend seizoen ho waarschijnlijk op huurbasis voor RC Genk, de Belgischecli van de Nederlandse trainer Sef Vergoossen. De onderhand lingen worden naar verwachting dit weekeinde afgerond,! de Goey gaat aan de slag bij Stoke City. De 36-jarige doel® heeft een contract voor twee jaar getekend bij de Engel voetbalclub, die uitkomt in de één na hoogste klasse, de Fii Division. Arnold Bruggink vertrekt naar Real Mallorca. spits tekende gisteravond in Spanje een contract bij dewj naar van de nationale beker voor twee jaar, met een optie v« een derde seizoen. Bruggink, voormalig speler van FC Twei te, speelde de laatste zes jaar voor PSV. NAC ziet in Richai Witschge de ideale opvolger van de naar Feyenoord vertro' ken Alfred Schreuder. De Bredase club heeft zich inmiddf bij de oud-middenvelder van Ajax gemeld. Witschge, die dit moment van een vakantie geniet, bespreekt de aanbiedii morgen met zijn zaakwaarnemer. GPD/ANP WASHINGTON - Andre Agassi doet volgend jaar niet® aan de Olympische Spelen in Athene. De Amerikaanse n® mer één van de wereld wil jonge landgenoten als Andy Eo: dick en James Blake de gelegenheid geven aan het olympisc toernooi deel te nemen.,Ik ga niet naar de Spelen", liet Agas na zijn gewonnen partij in de derde ronde van het toen® van Washington weten. „Ik zal het missen, maar ik heb de beslissing lang geleden al genomen. Agassi stelt zich al lange tijd niet meer beschikbaar voorhi Amerikaanse Daviscupteam, omdat hij zich volledig wil cot centreren op de Grand Slams. Hij vindt het niet gepast om«: een plaats in de olympische selectie op te eisen. „Ik kan® zelf kiezen wanneer ik voor mijn land wil spelen. Dat is® eerlijk tegenover de jonge jongens." AFP PURMEREND - Nordin Ben Salah bokst niet op 16 augustc maar op zaterdag 6 september tegen de Argentijn Francisi] Mora. Inzet van het gevecht is de intercontinentale titel in!» supermiddengewicht van de World Boxing Associatie (WBA). 'Fighting Nordin' raakte die kampioensgordel i maart aan Mora kwijt. Aanvankelijk prijkte de partij tusse Ben Salah en Mora op het affiche van het boksgala op kt Duitse racecircuit Nürburgring, als omlijsting van het w reldtitelgevecht van Markus Beyer. Nu treedt hij aan ink bijprogramma rond het kampioensduel van Sven Ottke, Het uitstel komt voor Ben Salah niet slecht uit. De voormak wereldkampioen van de World Boxing Union is juist herste! van een gebroken middenhandsbeentje. GPD WARSCHAU - De Poolse voetbalbond heeft zes spelers vi Swit de Nowy Dwor wegens een omkoopschandaal voorfc leven geschorst. Daarnaast werd de club Garbarnia Szcafe wianka Jaworzno teruggezet naar de tweede divisie meter eens tien punten in mindering. Garbarnia moest aan het einc van afgelopen seizoen als nummer veertien van de competit: een play-off spelen om degradatie te voorkomen. Na eenl-f nederlaag in het eerste duel met Swit de Nowy zocht Garbai nia zijn toevlucht tot omkoping. Voor 50.000 euro lieten ze spelers van Swit het duel lopen en Garbarnia bleef door een: 0-zege in de hoogste divisie. Nadat de voorzitter van Sc twijfels uitte over de inzet van de ploeg, werd een onderzo; ingesteld. Hierbij kwam het omkoopschandaal aan het liet' AFP van onze sportredactie BRUSSEL - De voormalige Bel gische bondscoach Guy Thijs is gisteren na een slopende ziekte overleden. De trainer had het Belgische voetbalelftal gedu rende drie achtereenvolgende wereldkampioenschappen on der zijn hoede. In 1939 kwam de Belg in beeld als aanvaller van Beerschot. Tien jaar lang speelde hij voor die club, waarna hij nog onder meer uitkwam voor Standard Luik en Cercle Brugge. Hij speelde twee interlands. Als trainer (on der meer bij Cercle Brugge, Lokeren, We zel, Beveren, FC Antwerp) maakte Thijs veel meer naam. Al in 1976 kwam hij aan het hoofd van de Rode Duivels. De functie van bondscoach vervul de hij vervolgens gedurende bij na vijftien jaar. Tot 1989 onaf gebroken, en na een korte perio de met Walter Meeuws als bondscoach keerde Thijs terug vandaag als arbiter actief, was de eerste die Kasimdzhanov tot remise dwong. Ook zijn broer Boris Friesen en Koudekerke naar Ewoud van Hecke haalden een halfje. De jeugdige Vlissinger Pjotr Houtman gaf gisteravond als eerste op. Hij werd al snel ge volgd door zijn negenjarige plaatsgenoot Rens Louwerse, die even eerder lid was gewor den van de Vlissingse schaak club en in zijn eerste wedstrijd meteen een grootmeester tegen over zich vond. foto Lex de Meester Guy Thijs van 1990 tot 1991. De Antwer-' penaar leidde het Belgische el- tal in 114 interlands. Thijs was geen onbekende it Zeeland. Met de Rode Duivel kwam hij regelmatig op d? Zeeuwse velden in de voorberei ding op interlands. Zijn g vriendschap met Kees maard, oud-voorzitter van df inmiddels opgeheven afdeling Zeeland, speelde daarin eei grote rol. Thijs stond bekend als een jovi ale man, die na afloop van eei wedstrijd graag mocht napra ten met een sigaar en een glï whisky. Vai tactische uit eenzettingen moest hij ooi weinig hebber Een trainersdi ploma had hij dan ook niet. Vai de Belg is bekend dat hij ooit da opstelling van zijn ploeg maak te op de achterkant van eer bierviltje. „Hij was een vaderfiguur", zd oud-voetballer Jan Ceulema® tegenover het VRT-nieuws. „ft spelers wisten wat ze aan hei hadden." Ceulemans speelde zelf in het Belgische team datii 1986 pas in de halve eindstriji werd gestuit door het Argenti nië van Diego Maradona. Dat toernooi en het EK van 1980 (2- 1-nederlaag in de finale tegf Duitsland) gaven Thijs voora de status van beste bondscoac! ooit. Zijn laatste grote toernot was het WK in 1990, toen 4 achtste finales het eindstatioi bleken. Thijs, op 6 december 1922 gebo ren in Antwerpen, was tot opdi dag van zijn dood nog in diens van de KB VB. Zijn laatste fuut tie was pr-man. „Met het over lijden van Guy Thijs verliesth( Belgische voetbal de gróótstee belangrijkste trainer uit de ge schiedenis", stelt de Belgisch1 bond in een verklaring. „Zf palmares zegt alles." Guy Thif werd 80 jaar. ANP STOCKHOLM - Golfer Maar ten Lafeber staat na de tweede ronde van de Scandinavian Masters in Stockholm op de ge deelde tweede plaats. De Ne derlander liet op zijn prima ope ningsronde van 68 slagen een ronde van 71 volgen. Daarmee staat hij vijf slagen onder par. Alleen de Engelsman Nick Dougherty deed het beter, met acht onder par. Lafebe deelt de tweede stek met de En gelsen Mark James en Luke Do nald. Behalve Lafeber haalde- ookRobert-Jan Derksen en Rf- Muntz de cutDe laatste slaag® daar ternauwernood in. Zijn1 slagen uit de openingsron® brachten hem in problem®: maar met 71 slagen kwam precies aan de goede kant van® grens. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 56