Veiligheid bij spoor is andersom denken Afrika sterft onder wrede combinatie van honger en aids V erzet Irak wint aan kracht Tabaksconsumenten worden naar rand van samenleving gedrongen te gast te gast 2 augustus 1953 Spoorbomen zaterdag 2 augustus 2003 Discriminatie Leeftij dsgrenzen Bemoedigend Misère Gekken Haten Rokers worden meer en meer naar de uithoeken van de sa menleving verdreven. Twee organisaties die voor hen opko men hebben onlangs het Rokerscollectief Nederland opge richt. Dat wil desnoods tot in de rechtszaal 'misstanden en discriminerende maatregelen', zoals rookverboden op het werk, bestrijden. door Dylan de Gruijl Quiz-vraagje: Hoe lang is de remweg van een trein tne honderd kilometer per uur rijdt? Willem Brummel, directeur Railinfra Opleidin gen in Amersfoort kijkt zijn studenten uitdagend aan. „Nou?" Vijftig meter? Honderd me ter? Fout. Het goede ant woord luidt: vij fhonderd me ter. „Het is metaal op metaal en het gewicht van een trein is waanzinnig. Mensen heb ben vaak geen flauw benul hoe gevaarlijk het spoor ei genlijk is." Bij Railinfra Opleidingen kunnen ze het niet vaak ge noeg zeggen: veiligheid rond het spoor gaat voor alles. Maar dat het werken op de rails een riskante bezigheid blijft, zal ook Brummel niet ontkennen. De Arbeidsinspectie en In spectie van Verkeer en Wa terstaat constateerden dat onlangs nog. Van de veertig controles die ze uitvoerden, moesten zij veertien keer het werk stilleggen. De treinen reden gevaarlijk dichtbij de spoorwerkers. Een onoplet tendheid kon eindigen in een dodelijk ongeval. De inspec tiediensten adviseren de dienstregeling veel vaker aan te passen. Desnoods worden treinen geschrapt. Als de werkzaamheden maar veilig zijn. „In Engeland stoppen ze ge woon met rijden", weet Brummel. „Daar staat in het spoorboekje dat er in een weekend geen trein rijdt op een traject vanwege werk aan het spoor." In Nederland is zoiets bijna ondenkbaar. Een kleine ha pering op Europa's drukste spoorwegnet leidt direct tot opstoppingen op stations en massa's morrende reizigers. Het is dan ook niet vreemd dat de NS tegenstribbelen. Hij wandelt door de enorme lesruimte. Passeert een spoorboom, een wissel, elek tronische stationsborden. Oefenmateriaal voor de dui zenden cursisten die Railin fra Opleidingen jaarlijks be zoeken. Zij zijn de nieuwe onderhoudsmedewerkers, monteurs, machinisten. Maar er werken meer mensen rond het spoor. Glazenwas sers, schilders, wegenbou wers, zelfs muskusratten vangers. Ze krijgen hun veiligheidsinstructies bij Railinfra Opleidingen, een modern instituut op de voor malige NS-wagenwerk- plaats in Amersfoort. In 2002 waren er nog 450# cursisten. Dit jaar worden het er zeker 5500, afkomstig van negenhonderd bedrij ven. Een daling voorziet Brummel voorlopig niet. In tegendeel. Als het Rijk echt miljoenen euro's steekt bi vernieuwing van het versle ten spoornet, dan zwelt de stroom aspirant-spoorwer- kers zeker verder aan. En allen krijgen ze eerst de veiligheidsregels erin ge ramd. Want inspecties mo gen dan harde noten kraken over werk aan het spoor, de hele sector ademt veilig heidsbesef, vertelt Brummel. Nog een maar een quiz- vraag: „Hoe komt het dat een spoorboom automatisch dicht gaat bij kortsluiting? Er is immers géén stroom meer." Weer die uitdagende blik en een denkpauze, Brummel lacht en geeft het antwoord. „Stroom houdt de spoorboom juist ópen. Je moet dus andersom denken." Zo werkt het principe van de spoorwegen. Ervaren onder houdsmedewerkers zijn daarvan doordrongen. Zij spotten niet met veiligheids regels, weet Brummel. Als de inspecties vinden dat de werkzaamheden op het spoor onveilig gebeuren, dan ligt dat eerder aan de regels, menen ze bij Railinfra Oplei dingen. En daar gaan zij weer niet over. Een echte spoor- werker weet donders goed wat de krachten van het spoor zijn. GPD Regering doet aan rokertje pesten door Dick Engel De ambitieuze titel van het regeerakkoord dat CDA, VVD en D66 nog geen drie maanden geleden sloten luidt 'Meedoen, meer werk, minder regels'. Maar misschien was 'Uitsluiten, meer werk, meer re gels' een betere titel geweest. Want inmiddels slaat de Neder landse overheid juist steeds meer door waar het de regels ten aanzien van rokers betreft. De maatregelen die hen binnen kort zullen treffen, zorgen er on der meer voor dat rokers verder worden buitengesloten. In een land waar men trots is op de ver worven vrijheden, zijn betutte lende regels die de keuzevrij heid van inwoners beperken een zeer slechte zaak. We lijken hiermee terecht te komen in angstaanjagende sciencefic tionachtige taferelen, zoals die worden beschreven in de boeken '1984' of 'De laatste ro ker'. Wat is er precies aan de hand? Al jaren worden er maatregelen te gen roken genomen. Zoals rook verboden in openbare gebou wen en het openbaar vervoer. Deze betutteling lijkt definitief te zijn doorgeslagen. De nieuwe Tabakswet verbiedt bijvoor beeld het roken in de trein, in de horeca, op het werk, in psychia trische instellingen, in openba re gebouwen of bij concerten. Waar mag je dan eigenlijk nog wel roken? Precies, thuis of bui ten, dan houdt het wel zo'n beet je op. Van minder regels is dui delijk geen sprake. Over deze discussie is de afgelo pen maanden veel geschreven. Het onderwerp leeft sterk en dat is niet verwonderlijk wanneer het gaat om een activiteit waar van het Centraal Bureau voor de Statistiek twee jaar geleden be cijferde dat eenderde van de Ne derlandse bevolking het doet. Een sigaret is een legaal pro duct, waar de overheid via ac cijnzen veel geld aan verdient. Bovendien gaat het om volwas senen die zelf kunnen afwe gen of ze wel of niet moeten ro ken. Zijn door de maatregelen de laatste jaren dan echt minder mensen gaan roken? Niet be paald, vandaar waarschijnlijk dat onder invloed van de nieuwe Tabakswet de maatregelen nog maar eens een tandje worden opgeschroefd. Rokende Neder landers ondervinden hierdoor steeds vaker problemen omdat zij worden gediscrimineerd vanwege het feit dat zij roken. Het maatschappelijk functio neren van de roker komt hier mee steeds verder onder druk te staan. Waarmee gelijk de eerste doelstelling van de coalitie van CDA, VVD en D66 onder vuur komt te liggen: voor rokers is 'meedoen' er namelijk al hele maal niet meer bij Bepaalde groepen gehandicap ten of bewoners in verzorgings tehuizen dreigen sinds de intre de van de nieuwe Tabakswet collectief gediscrimineerd te worden. Het wordt deze mensen - voor wie roken een van de laat ste geneugten in het leven is - steeds moeilijker gemaakt rookwaren te kopen, laat staan om in de eigen vertrouwde hui selijke omgeving te roken. In veel bejaardenhuizen mogen de bewoners alleen nog maar op hun eigen kamer roken. Met als gevolg een sociaal isolement. Buurthuizen en sportkantines Rokers zijn ook niet meer welkom op de werkplek en moeten noodgedwongen buiten roken. lopen leeg. De verwachting is dat hetzelfde zich zal voordoen in de horeca. Het gevolg? Verlies van omzet en van vele banen, zo spiegelde Koninklijke Horeca Nederland ons onlangs voor. Dat het poldermodel zijn lang ste tijd heeft gehad, is wel dui delijk. Blijkbaar lossen we het samen niet meer op. Dat is juist wat de Stichting Rokersbelan gen (SRB) wél wil. De SRB maakt zich sterk voor een sa menleving waarin tolerantie en wederzijds begrip tussen rokers en niet-rokers bestaat, dus ook nu de overheid buitengewoon betuttelend ingrijpt in het leven van mensen. Op deze manier kunnen grenzen verkend en ge steld worden, bijvoorbeeld als het er om gaat hoe ver de over heid in haar rol als Big Brother mag gaan. Natuurlijk vinden ook wij het van belang om bijvoorbeeld leeftijdsgrenzen ten aanzien van de verkoop van tabak te hebben. Maar het is toch niet te verkopen dat de overheid tegen over eenderde van de volwassen Nederlandse bevolking de rol van de bezorgde vader of moe der aanneemt. Aan die betutte ling dient een einde te worden gemaakt. Een volwassen roker moet zelf kunnen beslissen of hij wel of niet rookt. Voorwaarde daarbij is natuurlijk wel dat hij of zij rekening houdt met de niet-rokers. Helaas ervaren wij dat de over heid niet altijd voor rede vat baar is, dat 'onze' bestuurders zich verschuilen achter het ont moedigingsbeleid van de over heid en dat men structureel ie dere dialoog met rokers mijdt. De SRB heeft de status van een 'algemeen nut' dienende consu mentenorganisatie van de over heid verkregen, maar wordt door diezelfde overheid gene geerd. Dit betekent dat je als or ganisatie naar andere middelen moet zoeken om de belangen van de roker te beschermen. Wij streven naar een dialoog foto Phil Nijhuis/GPD met onze omgeving. Daarom heeft de SRB samen met de an dere Nederlandse pro-roken vereniging 'Forces' een stich ting opgericht: het 'Rokerscol lectief'. Via het Rokerscollectief zullen wij de rechten van de ro kers beschermen, waarbij wij ons in beginsel richten op mis standen in de zorg en de verzor ging- Overheid, is dit wat u wilt? Kom tot bezinning en geef de roker zijn zelfbeschikkingsrecht te rug. GPD Dick Engel is voorzitter van de Stichting Rokerscollectief en van de Stichting Rokers Belan gen. door James Morris Het is de hoogste tijd dat- de wereld ophoudt de ver woestende aids-plaag die voor al de arme landen treft, louter als een medische crisis te be schouwen. Er bestaat namelijk een gruwelijk verband tussen aids en honger. Daar kan nie mand meer omheen. Het Wereldvoedselprogramma van de Verenigde Naties (WFP) beschouwt het daarom nu als een van zijn hoofdtaken om de magen van de alsmaar groeien de groep aids-patiënten en hun naasten te vullen. „De ontwik keling van het Afrikaanse plat teland", zei VN-secretaris-ge- neraal Kofi Annan onlangs, 'wordt getorpedeerd door de wrede combinatie van voedsel schaarste en aids'. Er zijn in Afrika al ruim zeven miljoen boeren aan aids gestor ven. Op hun akkers zal niemand meer ploegen of het moeten kin deren zijn of opa's en oma's. Als de crisis aanhoudt, dan duikt in Swaziland de levensverwach ting in 2010 onder de 30 jaar. In Zimbabwe sterven zo'n 3800 mensen per week aan aids. Ook al lijkt de regio uit de hongers nood te kruipen die haar vorig jaar teisterde, de voedseltekor ten zullen waarschijnlijk blij ven bestaan, omdat de produc tiviteit van de landbouw te zeer door aids is aangetast. Ik moet denken aan een veer tienjarig weeskind dat ik on langs tegenkwam in Zuid-Afri- ka. Van de ene op de andere dag was haar de zorg voor haar zes jongere broertjes en zusjes toe gevallen. Ze was uitgemergeld van de honger en leek niet half zo oud als ze was. Viel er nog te denken aan het recht om kind te zijn? De bijdragen van donorlanden zijn zeer bemoedigend, maar worden vooral besteed aan ge neeskundige behandeling van aids. Er is echter simpelweg te weinig financiële hulp beschik baar voor al die miljoenen pati ënten. Bovendien moeten we onder ogen zien dat de crisis niet enkel met medicijnen kan worden bestreden. Anti-vira le middelen hebben weinig nut wanneer het de patiënt aan elementaire voeding ontbreekt. Als je lichaam door honger verzwakt is, dan heb je nauw elijks weerstand tegen infec ties. De behoefte aan voedselhulp zal dan ook steeds dringender wor den, niet alleen voor patiënten. Laten we vooral hun kinderen niet vergeten. Tegen 2015 zullen naar schatting 25 miljoen kin deren een of beide ouders aan aids verloren hebben. Het beeld van een langdurige hongercrisis doemt op. Een ding is zeker: we mogen niet afzijdig blijven, alleen omdat er geen medicijnen zijn. Het WFP is ervan overtuigd dat voedsel de eerste verdediging tegen aids is. Peter Piot, de directeur van het Aids Programma van de Ver enigde Naties, die dragers in Afrika naar hun eerste behoef ten vroeg, stelde vast: „Hun ant woord was luid en duidelijk. Geen verzorging, geen medicij nen, maar voedsel." Aids-patiënten krijgen van het WFP voedsel met de extra ener gie, proteïnen, vitamines en mineralen die zij nodig hebben. Besmette ouders kunnen daar door niet alleen langer leven, het geeft hen eveneens de kans om hun kinderen op te voeden en hen de noodzakelijke kennis bij te brengen, zodat zij op hun beurt kunnen overleven. Voed sel dat rijk is aan energie ver kleint ook de kans dat moeders hun baby's met het virus be smetten. Door hongerige mensen te voe den voorkom je bovendien dat ze overgaan tot overlevings strategieën die grote risico's met zich meebrengen, zoals het ver kopen van hun lichaam voor eten of geld. Voedselhulp is de eerste stap op weg naar het ver zachten van de onvoorstelbare misère, die de nieuwe aids- en honger crisis teweegbrengt. Zo lang er niet genoeg geld is om medische behandeling voor ie dereen te bekostigen, is het taak van de internationale gemeen schap om er op zijn minst voor te zorgen dat zij die het nodig heb ben genoeg voedsel krijgen om te overleven. GPD James T. Morris is directeur van het Wereldvoedselprogramma van de Verenigde Naties. van onze redactie buitenland Drie maanden geleden ver klaarde de Amerikaanse president George Bush tijdens een spektakelshow op een vliegdekship voor de kust van Californië dat de 'voornaam ste gevechtshandelingen' in Irak achter de rug waren. Sindsdien zijn in Irak meer dan vijftig Amerikanen door geweld om het leven gekomen. Het Iraakse verzet lijkt alleen maar aan kracht te winnen. Nadat de Amerikanen ander halve week geleden de twee gezochte zonen van Saddam Hoessein doodschoten, spra ken veel commentatoren de hoop uit dat de aanslagen op Amerikaanse militairen in aantal zouden afnemen. Die hoop bleek al snel misplaatst. Van centraal georganiseerd verzet is geen sprake, zegt Ah med al Baghdadi, een Irak-ex pert verbonden aan de univer siteit van Koeweit, en er zijn geen aanwijzingen dat Uday, Qusay of hun vader veel te ma ken hadden met de aanslagen op Amerikanen. Dat het verzet georganiseerd wordt door restanten van het regime van Saddam is spin, zegt voormalig CIA-analist Ray McGovern - een vriende lijk woord voor propaganda. Het is voor de Amerikanen het gemakkelijkst de aanslagen te wijten aan 'geesten uit het ver leden'. In werkelijkheid lijkt het er echter meer op dat de guerrilla wordt uitgevoerd door zelfstandige, geïsoleerde cellen, die ieder hun eigen re denen hebben om te vechten. De meeste cellen bestaan uit voormalige militairen en amb tenaren, zegt Phebe Marr, schrijfster van onder meer een boek over de moderne geschie denis van Irak. De meeste mili tairen en ambtenaren zijn hun baan kwijt en voormalige le den van de Baath-partij mo gen niet meer werken bij de overheid. Ze zijn hun macht kwijt en zien onder de Ameri kanen nauwelijks of geen toe komst voor zichzelf. Hetzelfde geldt voor de soennitische geestelijkheid, die invloed kwijtraakt aan de voorheen onderdrukte sjiitische meer derheid van de bevolking. Met liefde voor Saddam hebben de motieven van al deze groepen weinig te maken. Een ander deel lijkt uit het buitenland te komen. Bronnen Twee militairen bewaken in Bagdad een Amerikaans pantservoertuig dat in brand staat na een ra ketinslag. foto Marwan Naamani/AFP bij het Amerikaanse leger zeg gen aanwijzingen te hebben dat in het noorden van Irak buitenlandse strijders actief zijn. Zo hebben Amerikaanse troepen raketten aangetroffen die zichzelf door middel van een tijdsklok afvuren. Guer rillastrijders van Al Qaeda en de Taliban in Afghanistan ge bruiken dezelfde tactiek. De Amerikanen zinspelen dus op de aanwezigheid van Al Qaeda in Irak, of in elk geval van sym pathisanten. Volgens Al Baghdadi, de Irak- expert uit Koeweit, zijn er ook radicale Arabische nationalis ten uit Syrië en 'gekken die uit Iran zijn gekomen' actief in de Iraakse guerrilla. De Ameri kaanse strijdkrachten in Irak zijn een aantrekkelijk doelwit voor extremisten van allerlei aard. De guerrilla gaat door 'zo lang er fundamentalisten zijn die streven naar het mar telaarschap', zegt Al Baghda di. Het extremisme wordt gevoed doordat de Amerikanen in Iraakse ogen hun beloftes niet waarmaken. Langzaam wor den de omstandigheden voor de bevolking beter, maar veel mensen gaat het niet snel ge noeg. Op straat is het nog altijd onveilig, er wordt nog steeds veel te weinig elektriciteit op gewekt, er is een gebrek aan water en de riolering van Bag dad mondt bij gebrek aan functionerende zuiveringsin stallaties rechtstreeks uit in de Tigris. De conclusie van de be volking: de Amerikaanse be zetters willen ons helemaal niet helpen, ze zijn alleen maar uit op onze olie. De bevolking mort en vrijwel iedereen heeft een vuurwapen - in zo'n klimaat is er weinig nodig om geweld te doen uit breken. Een eenheid van het Amerikaanse leger dacht in twee maanden tijd een goede relatie met de bevolking van de wijk Waziriya van Bagdad te hebben opgebouwd. De manschappen ruimden mij nen, luisterden naar de klach ten van de bevolking en losten allerlei problemen op. De be volking was dankbaar. Toen kwam de avond van 22 juli, de dag waarop Uday en Qusay werden doodgeschoten. De stroom viel uit en in het donker klonk geweervuur. Het was vreugdevuur, maar een Amerikaanse patrouille dacht te worden aangevallen en opende het vuur. Een meisje van 9 werd het slachtoffer. Sindsdien is de goede relatie met de bevolking verdwenen. „Vroeger hielden we van de Amerikanen. Nu haten we ze", zegt een inwoner van de wijk. „Als ik ze zie spuug ik naar hen. Ik zou graag een bom op hen gooien." Een brede opstand tegen de Amerikaanse bezetters ligt niet in de lijn der verwachting, zegt Rashid Khalidi, de direc teur van het 'Center for Inter national Studies' van de Universiteit van Chicago. Doordat het verzet uit zoveel verschillende hoeken afkom stig is en de diverse groepen vaak tegengestelde doelen hebben, is het onwaarschijn lijk dat alle tegenstanders zich weten te verenigen. Het blijft bij hit-and-run-aanslagen, verwacht Khalidi. Heel ge ruststellend voor de Amerika nen is dat niet. Een door Saddam geleide verzetsorga nisatie zou betrekkelijk ge makkelijk uit te roeien zijn geweest. Kleine, ongecontro leerde groepjes die zo nu en dan een aanslag plegen zijn veel lastiger op te sporen en aan te pakken. De laatste Amerikaan is nog niet gesneu veld in Irak. AP VOEDSELPAKKETTEN Duizenden inwoners van Oost-Berlijn die op weg waren naar West-Berlijn om daar een gratis voedselpakket op te ha len, zijn door de politie tegen gehouden. De Oost-Duitse re gering zei dat dit is gebeurd om 'acties met een opruiend ka rakter' te voorkomen. ONSCHULDIG - Een Itali aanse man is vrijgelaten nadat hij bijna twintig jaar onschul dig in de gevangenis had geze ten wegens moord. Veel bewo ners van zijn dorp wisten dat de man onschuldig was, maar durfden al die jaren niets te zeggen omdat de sergeant- PZC Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Oostsouburgseweg 10 4382 NH Vlissingen Tel 06-54267110 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114)372771 E-mail redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111) 454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8,30-17.00 uur majoor van de politie in he dorp een hekel aan de ma: had. Nu de politieman doodii durfden dorpsbewoners 1 vertellen dat de man heel er gens anders was toen de mooi werd gepleegd. ZEEBAD - In overleg met dl gemeente is in Terneuzen eet stichting opgericht die gaai proberen genoeg geld bijeentf brengen voor de bouw van eer. zeebad en recreatieoord mei de naam De Schelde. Naa: schatting is daarvoor 600.00: gulden nodig; volgens de stichting zal het nodig zijn dai ook de inwoners van Terneu zen in hun beurs tasten. Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2.00 per maand: 20,50 per kwartaal: 55,10 per jaar: 209,90 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vri|dag:€ 1,10 zaterdag: 1,65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65,597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantodffll zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113) 315555 Fax(0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel. (0113)315540 Fax(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjesl Tel. (0113) 315550 Fax:(0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0113) 315520 Fax:(0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax:(0114)372771 lnternet.www.pzo.nl/adverteren Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern De door" aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen jadministratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro- derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC. afdeling lezersservice. Postbus 3229.4800 MB Breda Behoort tot UJSgGflEr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4