9 Babyboom in Ecoscope Blits in blik op de Panoramaweg Grond nodig voor herinrichting van Schouwen-Oost Wildplasser krijgt natte voeten Hoekje Parkeerterrein belet afsteken vuurwerk op Thoolse braderie College houdt vast aan verhuizing VV Bruse Boys naar Vluchthavenweg SUPER SUMMER SALE 50% KORTING NIETS om maman GEOPEND BOUWVAK zeeuwse almanak waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND zaterdag 2 augustus 2003 Twee vliegen vanaf de dijk Verliefd Kijken 10% KASSAKORTING AAN TE TREKKEN? Natuurlijk tijdens de Glashandel Moerstee J Discussie over plek sportvelden door Famke van Loon BRUINISSE - Wanneer de voet balvelden van Bruinisse verhui zen, zal dat naar de nieuwe stek aan de Vluchthavenweg zijn. Het voorstel van de dorpsraad van Bruinisse om een nieuw sportcomplex met voetbalvel den, tennisbanen, ijsbaan en jeugdsoos De Pul aan te leggen aan de Langeweg, is door het college van Schouwen-Duive- land afgewezen. Een dergelijk plan uitvoeren kost miljoenen, en dat geld heeft te gemeente op dit moment niet. Het thuishonk van Voetbal Ver eniging Bruse Boys staat al lan ger op de nominatie om te ver huizen naar een nieuwe plek. De huidige locatie van de sportvel den - aan de Boomdijk - heeft de gemeente Schouwen-Duive- land straks nodig om de nieuw bouwwijken Riekusweel III en IV te kunnen bouwen. De ver eniging zelf ziet ook wel brood in de verkassing. Op die manier kan het nieuwe sportcomplex qua omvang toegemeten wor den op de grootte van de vereni ging en krijgt de club bijdetijdse voorzieningen zoals kleedka mers. De gemeente heeft als nieuwe plek voor de voetbalvel den een stuk grond gekozen dat tussen de Molenweg, Vluchtha venweg en Industrieweg inligt. Het Bruse dorpsraadbestuur steunt deze keuze omdat hier mee zowel problemen van de voetbalvereniging als die van het dorp kunnen worden opge lost. Maar er kleven volgens de bestuursleden ook nadelen aan deze nieuwe locatie. Zij vrezen onder meer voor meer verkeer op de Roggestraat en Molenweg als aanvoerroutes en overlast van de veld verlichting en geluid voor de toekomstige bewoners van Riekusweel. De dorpsraad heeft daarom een alternatief bedacht. Omdat het gebied rond het Bruse dorpshuis binnenkort opnieuw wordt in gericht vanwege de komst van een appartementencomplex, denkt het bestuur twee vliegen in één klap te slaan. Hier aan de Dr. de Kockstraat liggen onder meer tennisbanen, het onderko men voor de scouting en de jeugdsoos De Pul, midden in een woonwijk. Wanneer de Bruse Boys toch verhuizen, kan in de ogen van het dorpsraadbestuur beter een sportcomplex met voetbalvelden, tennisbanen, ijsbaan en jeugdsoos worden aangelegd. Dit nieuwe sportter rein kan op een stuk landbouw grond worden gelegd, dat ligt tussen de Molenweg, Langeweg en Rijksstraatweg. Dit voorstel is enkele maanden geleden aan de gemeente voor gelegd. Maar het college houdt nu toch vast aan haar eerste plan de voetbalvereniging te verhuizen naar de Vluchtha venweg. Naast afspraken die zijn gemaakt met de besturen van de Bruse Boys en de tennis vereniging, schat de gemeente dat de bouw van het sportcom plex een 'x aantal miljoenen eu ro's' zal kosten. „En juist die in vestering is nu en in de komende jaren voor de gemeente niet te verantwoorden of zelfs op te brengen", zo laat het college de ze week in een brief aan de Bru se dorpsraad weten. Dit besluit betekent niet dat het gebied rond het dorpshuis en daarmee de toekomst van de tennisbanen vastligt. Net zoals voor Zierikzee is gedaan, wil de gemeente ook voor Bruinisse de ruimtelijke toekomstplannen uitstippelen in een Structuurvi sie Bruinisse. „Daarin zal een mogelijke herinrichting van het door Famke van Loon RENESSE - Amper droog achter de oortjes ligt ze te lui eren in de zon. Met kleine oogjes kijkt ze dromerig de nieuwe wereld in. Van de aandacht vanachter het gaas heeft ze geen weet. Zodra moeder in het vizier komt, springt ze op en stapt onwennig door het gras. Eén dag oud, maar het staartje kwispelt: het is voedertijd. De drukte op en rond het Transferium in Renesse laat duidelijk zien dat het hoog zomer is. Maar bij het aan grenzende milieu-activiteitencentrum Ecoscope lijkt het wel voorjaar. Deze week zijn er vier jonge dwerg geitjes geboren. Een dag later dartelen ze nog wat on wennig achter het gaas. Maar met het bokkige kwartet is de kraamkamer nog niet vol. De laatste weken is het inwoneraantal van Ecoscope met de geboorten van ko nijntjes en cavia's flink toegenomen. 'In de twintig' zijn er volgens beheerder William van der Hulle pas nog ge boren. Omdat 'respect in de omgang met dieren' vaak de eerste kennismaking voor kinderen is met de natuur, heeft het Renesser milieu-activiteitencentrum sinds vorig jaar een deel van het terrein ingericht als kinderboerderij. De dieren worden verzorgd door mensen van Stichting het Gors, zoals zij ook betrokken zijn bij Kinderboerde rij De Punt in Zierikzee. Zij zijn nu druk in de weer de jonge aanwas te verzorgen. Al zijn het vooral de moe ders, die hun handen vol hebben aan hun kroost. De die- renschaar zorgt voor Ecoscope ook voor de broodnodige aanloop van bezoekers. En dat moet volgens Van der Hulle niet alleen in de zomermaanden zo zijn, maar ook in de winter. In het beleidsplan voor de komende jaren heeft de beheerder al aangegeven een winterschuur voor de kinderboerderij te willen bouwen. Zeker nu met de recente babyboom op Ecoscope moet daar vaart ach ter gezet worden. Komende winter al wil hij de houten schuur bouwen. Daar waar de huidige nachtverblijven van de dieren niet toegankelijk zijn voor bezoekers, moet de nieuwe stal dat wel worden; zodat kinderen bij goed én slecht weer de dieren kunnen aaien en bewon deren. door Raymond de Frel Rechterhand losjes bovenop het stuur, linkerelleboog nonchalant op het portier leu nend. Raam open, t-shirt laten wapperen en af en toe de echtge note gemoedelijk op het boven been tikken. Ja ja, op de Panora maweg in Breskens kun je behoorlijk de blits maken. Met blinkend blik vlak langs de zee. Of anders. Met de scooter, fiets of benenwagen bijvoor beeld. Op de Panoramaweg, met de au to alleen toegankelijk vanaf 't Killetje, is het altijd druk. Als de zon schijnt helemaal, maar ook op een wat minder warme dag is het een komen en gaan van fiet sers, automobilisten en wande laars. En joggers niet te verge ten, want trimmen op de dijk is de ideale manier om de conditie te verbeteren. Windje om het lijf fris te houden, de vuurtoren als punt om uit te puffen van alle in spanningen. Zo ook een wat ste- JL vige vrouw, die naast de toren wat rek- en strekoefeningen doet en en passant bijkomt van het rennen met tegenwind. Een stuk lager, zo'n vijftien me ter van de zee, kruipen twee jochies in de huid van Tour-top pers Jan Ullrich en Lance Arm strong. Staand op de trappers beuken ze met hun kleine twee- wielers tegen de wind in, om even later met een noodgang hetzelfde stukje opnieuw af te leggen, maar dan de andere kant op. De automobilisten hebben vaak helemaal niet in dé gaten dat het waait. Dat merken ze pas als ze hun auto in één van de vele inhammen hebben gepar keerd en het portier openzwaai en. Een overduidelijk smoorver liefd jong Belgisch stel laat de wagen achter, huppelt naar het strand en vindt daar eikaars lip- Op de Panoramaweg in Breskens is altijd volk, want het uitzicht is adembenemend. foto Peter Nicolai pen. Eerst oefenen, even later het tafereel gade vanuit buslijn niet? Amsterdammer Jaap van wissers op zijn Golf te bevesti- met behulp van een passant 14 richting Breskens en lachen der Sluijs heeft er geen oogvoor. gen. „Ben jij handig? Nee? Jam- vastgelegd voor het fotoalbum. zich te pletter om het koppeltje. Hij probeert op alle mogelijke mer. Het schijnt een speciaal Twee baldadige pubers slaan Zo innig, man dat doe je toch manieren twee nieuwe ruiten- trucje te zijn, maar ik heb het nog niet door. Waarom ik dit hier doe? Mijn vrouw wilde een stukje zwemmen. Ik houd daar niet van, dus heb ik dit klusje tot nu bewaard. Wij komen al tien jaar in West-Zeeuws-Vlaande ren en zwemmen altijd op dit plekje. Mijn vrouw is namelijk slecht ter been, dus hoe dichter met de auto bij het water, hoe beter", vertelt hij. Iets verderop leunt Frans van Bogaert uit Maastricht tegen zijn auto. Peukje in zijn mond, blik op oneindig. Links van hem schuift een immens container schip schip voorbij, rechts doet de voormalige PSD-boot dienst als fiets-voetveer. „Het is hier heerlijk rustig, dat heb je in Maastricht niet hoor! Hier kan je lekker ontspannen, nadenken over allerlei dingen. Het uit zicht op Vlissingen is werkelijk fantastisch." Inderdaad, het moet gezegd, het panorama is adembenemend. Zoals de naam al deed vermoeden. Weer een paar meter verderop, nabij de vogeluitkijkpost, wor den vliegers steeds beter zicht baar en hengelen mannen naar vis.,Als het weer wat minder is, ga ik vissen"zegt Kees van Oef- felen uit Veenendaal, terwijl hij een worm aan het vishaakje rij gt en het diertj e met een ferme worp de zee in helpt. „Het is niet zo dat ik altijd op de Panorama weg ga zitten, maar vorige week heb ik hier goed gevangen. Dan kom je terug hè? Logisch toch?" gebied op rondom het tennis park enzovoort aan de orde kunnen worden gesteld (waar bij een verplaatsing van de ten- nisaccommodatie op dat mo ment wél tot de mogelijkheden zou kunnen behoren)." Ver plaatsing van de gravelbanen zal naar verwachting van het college echter niet eerder dan over vijftien tot twintig jaar aan de orde zijn. door Rob Paardekam THOLEN - Het traditionele vuurwerk zal dit jaar ontbreken op de braderie in Tholen-stad. De gemeente vindt de dijk bij de Gemaalweg geen goede locatie, omdat er tijdens het evenement een groot parkeerterrein ligt. Eigenlijk was de Gemaalweg al een tweede keuze. Het afsteken van vuurwerk op de dijk langs het Schelde-Rijnkanaal werd eerder door de provincie verbo den, omdat die locatie niet vol doet aan de verscherpte veilig heidseisen. Dit ondanks het feit dat met de organisatie al was af gesproken dat er lichter vuur werk zou worden afgestoken. De provincie kan alleen goed keuring verlenen voor de nieu we locatie als de gemeente een verklaring van geen bezwaar afgeeft, maar die weigert dat te doen. Volgens burgemeester en wethouders is ook de dijk bij de Gemaalweg geen geschikte lo catie. Vlakbij die dijk liggen de voormalige oesterputten en daar ligt tijdens de braderie een Advertentie domburg men's fashion Ooststraat 2, tel. 0118-584303 groot parkeerterrein. De wet schrijft voor dat er een uur vóór en na het afsteken van vuur werk geen mensen dichtbij de plek mogen komen waar het wordt afgestoken. Dit in ver band met blindgangers en wei geraars, die later nog af kunnen gaan. Als het vuurwerk wordt afgestoken bij de Gemaalweg zou de parkeerplaats bij de oes terputten enkele uren moeten worden afgesloten. Dat kan vol gens B en W niet. Er is nog geke ken naar een alternatieve loca tie voor het parkeerterrein, maar die is niet gevonden. Uit veiligheidsoverwegingen heeft het college daarom besloten geen verklaring van geen be zwaar af te geven. De ondernemersvereniging, die de braderie elk jaar organiseert, zegt met grote spijt kennis te hebben genomen van het besluit van de gemeente. „We zullen ons bij dit besluit neer moeten leg gen", aldus L. Tichem. „Het is wel erg kort dag om nog op zoek te gaan naar een nieuwe plaats om het vuurwerk af te steken. "De Thoolse braderie vindt plaats op vrijdag 29 en za terdag 30 augustus. Advertentie Mode voor de aanstaande moeder Den Bosch Vuchterstraat 166 Breda Veemarktstraat 53 Bussum Spiegelstraat 2b Rotterdam Korte Hoogstraat 18 (7 dgn. open bruidssuite op afspr. 010-414 00 93) ONLINE SHOP WWW.FUTURE-MAMAN.NL door Ali Pankow ZIERIKZEE - Er is nog onge veer twintig hectare grond no dig voor de aanleg van natuur vriendelijke oevers en enkele fietspaden in het kader van de herinrichting van het gebied Schouwen-Oost. Deze grond wordt door middel van zogeheten korting verwor ven. Het houdt in dat de gronden door de gezamenlijke eigenaren worden afgestaan. Dat gebeurt in verhouding tot de totale waarde aan grond die de eigena ren voor de landinrichting heb ben ingebracht. Verder is er nog grond nodig voor de aansluiting van de Ring dijk op de rotonde van de Heu- velsweg-Delingsdijk, de water loop van de Boerenweg naar het Pikgat en voor enkele kruis puntaanpassingen van erftoe- gangswegen. Deze werkzaam heden behoren in feite tot de eerste uitvoeringsmodule voor de herinrichting Schouwen- Oost. De landinrichtingscommissie geeft er voor de duidelijkheid echter de voorkeur aan deze on derdelen onder te brengen in een tweede uitvoeringsmodule. Het voorontwerpplan daarvoor ligt sinds gisteren tot en met 31 ok tober ter inzage in het gemeen tehuis in Zierikzee en op het se cretariaat van de Landinrich tingscommissie aan de Westsin gel 58 in Goes. De aanleg van de langste na tuurvriendelijke oever van circa acht kilometer is gepland langs de noordzijde waterloop Den Osse naar Serooskerke inclusief een afbuiging naar de karrevel- den. Verder komen er natuur vriendelijke oevers langs de zuidzijde waterloop Den Osse naar Serooskerke en aan de oostzijde van de waterloop tus sen de Taaijersweg en de Tel- lersweg. De trajecten voor nieuwe fiets paden staan gepland langs de Zwaardweg, Elkerzeeseweg en van Den Osse naar de Dammen- weg. Advertentie Nw. Kerkstraat 10a,Kapelle-Biezelinge a 0113-341688 www.moerstee.nl De Frank Koulensteeg in Terneuzen was vroeger een gelief de stek voor wildplassers. foto Camile Schelstraete door Raymond de Frel Ik heb zin in drugs', 'Bier' en 'Legalize' staat er op de muur van jazzclub Porgy Bess in Terneuzen gekalkt. Zeg alleen daarom al niet dat de Frank Koulensteeg niets zegt over Ter- neuzense historie. Het spuit werk in het smalle doorgangetje tussen de Noordstraat en Lange Kerkstraat refereert aan - hoe verfoeilijk velen dat ook vinden - het onlosmakelijk aan Terneu zen verbonden woord 'drugs' en het uitgaansleven. Maar het steegje zegt meer. Het is een eerbetoon aan De Neger, ofwel Frank Koulen. In 1956 opende hij Porgy Bess, dat in korte tijd uitgroeide tot een jazz-etablissement van allure. Koulen overleed in 1985 op 63- jarige leeftijd aan een slopende ziekte. Zijn portret hangt nog altijd in Porgy Bess, aan de muur die in 1989 aan de buiten zijde is voorzien van een bordje met daarop zijn naam. Daar voor ging het doorsteekje door het leven als Smalsteeg. Historie genoeg dus in de Frank Koulensteeg. En is het niet in vaststaande, zichtbare feiten, dan wel in persoonlijke herin neringen. Het eerste kusje, een ideale manier om iemand in de Noordstraat te ontlopen, maar vooral ook dé plek om in de nachtelijke uren onopgemerkt de blaas te legen. Een hoekje in een muur, halverwege de steeg - ideaal om je achter te verbergen voor de politie - was lange tijd de uitgelezen plek om ruimte te creëren voor nog een glas bier. Een penetrante urinelucht was het gevolg. In 1992 vond de ge meente Terneuzen het welletjes. Het hoekje werd in het kader van het reconstructieplan Nieuw Diep weggemetseld. Een simpel schuin muurtje, meer was niet nodig om de lucht te doen opklaren. Mannen in be schonken toestand hadden het slimmigheidje niet altijd gelijk door en klaterden daardoor 's nachts vrolijk op hun eigen schoeisel. Hun gele gympen zijn echter nooit een trend gewor den. Knokke-Heist, net over de grens, is een propere bad plaats. De burgemeester, een heuse graaf, ziet daar hoogst persoonlijk op toe. Maar zelfs hij dreigde de eeuwige strijd tegen de hondenpoep te ver liezen. Tot onlangs een amb tenaar bij hem aanklopte met dé oplossing: hondenhoek jes, waar de geliefde viervoe ter ongestoord z'n behoefte kan doen. De burgemeester was enthousiast en het plan werd direct uitgevoerd. En kele weken geleden werden de sanitaire voorzieningen, met voor de hond de ver trouwde namen Boemer, Flappie, Pluto en Max, open gesteld. En de burgemeester is maar wat trots op het resul taat. Hij gaf zijn voorlichter opdracht het succes van de hondenhoekjes uit te dragen. Het resulteerde in een schrif telijke mededeling aan de media, waarin onder meer werd gewezen op het pracht- feit dat een speciaal daarvoor opgeleide milieumedewer ker de hoekjes tweemaal daags reinigt en zonodig voorziet van een geurtje. Maar één ding zit de burge meester nog dwars, laat de voorlichter weten: ,,Het valt op dat veel mensen nog geen gebruik maken van de hon denhoekjes." De afgelopen weken heeft er een ware geboortegolf plaatsgevonden in Ecoscope, foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 49