PZC Flash mob wordt een flop Drugsmisbruik dancefestivals is fabel CDA en VVD willen hogere boetes voor vervuilers wegdek Fiscus jaagt op bezitter vakantiehuis in het buitenland Langer doorwerken spaart veel geld uit if! Vorstperiode is dodelijker dan hittegolf Oude ambachtswijk ontdekt in Deventer Pedofielensite toch on line I Asielzoeker steekt zichzelf in brand Nederlands meisje in Italië vermist Dordtenaren vragen prins om hulp Cogas controleert leidingen Twente Nederland omarmt homohuwelijk Verdachte van mishandeling op kerkhof vrij zaterdag 2 augustus 2003 Uitkeringen Lichte klachten Zuiverder Zinloos D66 tegen vervroegd ensioen bij overheid door Hans van Soest DEN HAAG - Overheidsambte- ,p Zo;tiaren moeten blijven werken tot hun 65ste. Het 'functioneel leeftijdsontslag' (flo), voor bij voorbeeld agenten, militairen en ambulancepersoneel, moet uit de wet worden geschrapt. Dit stelt regeringspartij D66 voor in antwoord op de aange- kondigde extra bezuinigingen. aVolgens D66-Kamerlid Bakker kan er door deze maatregel veel r spfgeld worden bespaard. „Ambu lancepersoneel van particuliere 3t de bedrijven staakt nu omdat zij 947 net als hun collega's die in dienst Ie zijn bij ziekenhuizen eerder met isitiepensioen willen. Die kunnen er ieze op hun 55ste al uit. Wat mij be- a9 treft zou echter het omgekeerde moeten gelden: ambulanceper- 0lf soneel bij de overheid moet ook ten i-langer doorwerken." Aan Deze week lekte uit dat minister ol- oele :em «f 3 1.31 VELP - Het is de drie initi atiefnemers van de pedo fielensite op het internet toch gelukt om on line te gaan. Nadat het voornemen donderdag bekend raakte om gisteren op het 'world wide web' te gaan, haalde provider Demon Internet de site 'uit de lucht', voor dat die officieel werd ge lanceerd. De website is nu te vinden op www.clogo.org/HFP en www.puellula.org/ MMH. Demon Internet verwijderde pedofilie.be, omdat de provider niet met pedofilie geassoci eerd wilde worden. ANP 3.31 door Saskia Gaster j VOORBURG - Bij iedere hit- tegolf stijgen de sterftecijfers en waarschuwen deskundigen qg: voor de gezondheidsrisico's. U Maar volgens wetenschappers 11! zijn perioden van extreme kou 19! gevaarlijker. 11! Wereldwijd stellen weten schappers zelfs dat het broei kaseffect leidt tot minder sterf te, zei gisteren J. Garssen van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Volgens Garssen overlijden bij hitte vooral mensen met een zeer zwakke gezondheid. In koude periodes slaat de dood ook onverwachts toe. Hij denkt dat ook dat de duur van invloed is. Hittegolven duren wat langer en mensen krijgen de tijd om hun leef- en eetwijze daaraan aan te passen, stelt hij. Periodes van kou duren minder lang. Garssen vergeleek de sterftecij fers van de maanden januari en februari met die van juli en au gustus over de periode 1902 tot 2002. In al die jaren stierven 's winters meer mensen dan 's zomers. Het verschil tussen de zomer- en wintersterfte neemt wel af. Rond 1910 lag het aantal sterfgevallen in januari en fe bruari gemiddeld 30 procent hoger dan in juli en augustus. Het afgelopen decennium be droeg dat verschil gemiddeld 10 procent. Garssens berekeningen bevesti gen de uitkomst van onderzoek van M. Huynen, P. Martens en R. de Groot van de Universiteit van Maastricht. Zij bestudeer den de gevolgen van hittegol ven en extreme kou op de totale sterfte in Nederland in de perio de van januari 1979 tot en met december 1997. Uit het Limburgse onderzoek bleek dat tijdens hittegol ven vooral ouderen met lucht wegaandoeningen stierven. De sterfte bij hittegolven was 12,1 procent (of bijna veertig doden per dag) hoger dan normaal. In periodes van extreme koude was het aantal sterfgevallen 12,8 procent of ruim 46 doden per dag hoger dan verwacht. Het ging daarbij vooral' om mensen die aan een hartaandoe- ning overleden en om ouderen. ANP Peter van Straaten is met vakantie. Zalm van Financiën nog zo'n 2 miljard euro extra wil bezuini gen. Dat komt nog eens bovenop zijn mededeling eerder deze zo mer dat er 2,5 tot 3 miljard extra moet worden gekort. Deze be dragen zijn een forse tegenval ler voor het kabinet dat bij zijn aantreden al een recordbedrag van 13,5 miljard euro aan bezui nigingen en belastingverhogin gen aankondigde. Volgens Bakker is het nog on duidelijk of al de aangekondig de extra bezuinigingen ook echt nodig zijn. „Maar als het een structureel probleem is, wat ik vrees, dan moet er worden inge grepen. Dat kan alleen met maatregelen die de economi sche groei niet in de weg zitten. We kunnen het ons niet veroor loven de staatsschuld nog ver der te laten oplopen. Wel kun nen we maatregelen nemen die ertoe bijdragen dat meer men sen langer aan het werk blijven. Dat is goed voor de economie." D66 denkt dat naast het langer laten doorwerken van bijvoor beeld militairen en agenten, ook ingrepen in de uitkeringen en de ziektekosten onontkoombaar zijn. „Maardatzijningrependie we pas moeten nemen als het echt niet anders kan", aldus Bakker. Ook Zalm liet al door schemeren dat er wat hem be treft verder gesneden zal moe ten worden in de uitkeringen. De andere regeringspartijen CDA en WD willen nog niet vooruit lopen op de maatregelen die nodig zijn om de extra bezui nigingen mee in te vullen. „Eerst maar eens zien of die ex tra bezuinigingen wel nodig zijn", aldus CDA-Kamerlid De Neréetot Babberich. GPD door Henk van de Poll DEN HAAG - De belasting dienst heeft zijn jacht op bui tenlands vermogen uitge breid met een speurtocht naar vakantiehuizen, vooral in Italië, Frankrijk en Span je. Uit gegevens die Financiën binnenkreeg van de belas tingdiensten in die landen, blijkt dat er nogal wat Ne derlanders zijn met mooie vakantieoptrekjes die dat niet aan de Nederlandse fis cus hebben gemeld. Ook voor het vakantiehuis in het buitenland geldt dat daar 1,2 procent over de waarde moet worden betaald. Daar wordt flink de hand mee ge licht. Financiën denkt dan ook miljoenen euro's aan na- heffingen te kunnen ophalen. De aanpak van Nederlands onroerend goed in het bui tenland vloeit voort uit de succesvolle jacht op geheime bankrekeningen van Neder landers in het buitenland. Die actie, die anderhalf jaar aan de gang is, heeft de fiscus al 83 miljoen euro opgele verd. Daarnaast staan er rechtszaken uit over eens 90 miljoen euro. Een woord voerder van Financiën denkt dat dit bedrag oploopt. Het aanslaan van onroerend goed dat voor de fiscus ver borgen wordt gehouden, heeft geen betrekking op simpele onderkomens, zoals een stacaravan. ANP AMSTERDAM - Welgeteld vier volwassen mannen doen een korte kikkersprong op de Dam in Amsterdam. Tien seconden op en neer hoppen en de heren zijn al af gepeigerd. 'Flash mob' als allernieuwste internetrage slaat in Nederland nog niet bepaald aan. De bedoeling van de flash mob is om via een oproep op internet een menigte mensen voor een spontane actie bijeen te krijgen op een van te voren afgesproken plaats en tijdstip. Zo bestormden in New York tweehonderd mensen het Hyatt Hotel. Tot verbijstering van het per soneel en gasten, klapte de menigte tien seconden en vertrok even snel als die was gekomen. In het warenhuis Macy's vroeg een meute spontaan om een liefdestapijt. Onlangs sloeg het fenomeen over naar Europa. Zo vroeg een opgetrommelde groep in Rome naar een niet be staand boek in een boekwinkel. Ook in Wenen en Berlijn zijn de eerste flitsmenigten inmiddels gesignaleerd. Maar een oproep voor een allereerste flash mob in Am sterdam werd gisteren nou niet bepaald een daverend succes. Mobber Koen Streefkerk: „Ik las erover op in ternet. Het leek me wel leuk mee te doen, gewoon voor de lol. Maar dan moeten er wel meer mensen komen. Met deze kleine opkomst wordt het hier denk ik geen suc ces." foto Phil Nijhuis/GPD door Saskia Bonqer DEN HAAG - Het idee dat dancefestivals gekenmerkt worden door grootschalig drugsgebruik en uitpuilende EHBO-posten is niet terecht. De afgelopen jaren hebben zich vrijwel geen ernstige incidenten voorgedaan. Het gebruik van xtc is afgeno men, dat van cocaïne toegeno men. Dat zeggen het Utrechtse Trimbos Instituut en het Gro ningse bedrijf Educare, dat sinds 1996 op 134 grote dance festivals (zo'n zestig procent van alle grote dancefeesten) de EHBO heeft verzorgd. In het gisteren gepresenteerde rapport 'Uitgaan en veiligheid. Feiten en fictie over alcohol, drugs en gezondsheidsversto- ringen' concluderen de organi saties dat het aantal ongeluk ken door drugsgebruik op grote dancefeesten als Dance Valley, Sensation en Mystery Land af neemt. In 1996 had zestig procent van de bezoekers van de EHBO-post op de festivalterreinen drugs gebruikt, in 2002 was dat veer tig procent. In verreweg de meeste gevallen hadden zij slechts lichte klachten. Educare behandelde 16.000 mensen op de dancefeesten die in totaal zo'n twee miljoen be zoekers trokken. Negentig pro cent van de mensen die de EHBO-post van Educare be zochten, had slechts lichte ver wondingen of was licht onwel, zegt het rapport. Slechts 13 feestgangers waren er heel slecht aan toe. 142 Personen moesten per ambulance worden vervoerd. Twee personen over leden; maar volgens het rapport is geen verband aangetoond met illegale drugs. Dat steeds minder bezoekers van dancefeesten ziek worden van drugs, is volgens een woord voerder van Trimbos niet te ver klaren uit een afname van het drugsgebruik. De onderzoekers signaleren wel dat minder men sen xtc-pillen slikken. „Maar het gebruik van cocaïne is toe genomen en de alcoholcon sumptie neemt ook niet af", al dus de woordvoerder. Hij denkt dat de EHBO-posten minder drugsgebruikers over de vloer krijgen, doordat drugs te genwoordig zuiverder zijn en doordat de organisatie van de feesten de laatste jaren sterk is geprofessionaliseerd. „Op ver uit de meeste feesten zijn EHBO-posten, chill out-rooms en op veel plaatsen worden pil len getest", zegt hij. In de periode dat het onderzoek liep daalde niet alleen het aan tal EHBO-bezoekers dat zei drugs te hebben gebruikt, het totaal aantal bezoeken aan de EHBO-post daalde ook. In 1996 bezochten gemiddeld twaalf per duizend feestgangers de EHBO-post, in 2002 waren dat er acht op de duizend. Der tig procent van de mensen die in 2002 bij Educare langskwa men, had alleen hoofdpijn. Dat was de meest voorkomende klacht. Volgens de Trimboswoordvoer der zijn de cijfers in het rapport representatief voor alle grote dance-evenementen. GPD DEVENTER - Archeologisch onderzoek heeft in Deventer sporen van een duizend jaar oude ambachtswijk blootgelegd. Dat heeft de gemeente Deventer gisteren gemeld. De ont dekking werd gedaan bij een archeologisch on derzoek aan de Bruynssteeg, waar een appar tementencomplex moet verrijzen. Duizend jaar geleden was Nederland zeer dun bevolkt en waren er slechts enkele steden, zo als Tiel, Nijmegen, Zutphen en Deventer. In Deventer woonden in die tijd 2000 tot 2500 mensen. Uit deze periode zijn in de Bruyns steeg resten gevonden van houten woningen en werkplaatsen. De locatie werd intensief ge bruikt voor bewoning en ambachtelijke activi teiten. De houten woningen hadden lemen vloeren en een open haardvuur. De huizen staan haaks op de straat, waaruit is af te leiden dat de loop van de straat in elfhonderd jaar nauwelijks is veranderd. Ook groeven archeo logen sporen van hutkommen op. Dit zijn half in de grond verzonken houten gebouwtjes die werden gebruikt als werkplaats. In de wijk werd gewerkt met leer, ijzer, brons en wol. De eerste sporen van baksteen dateren uit de veertiende eeuw. Uit die periode komt ook een bronzen kookpot die helemaal gaaf uit de grond kwam. Volgens stadsarcheoloog M. Bar- tels is dit een bijzondere vondst omdat zulke potten zelden in complete staat worden aange troffen. foto Tom van Dijke/GPD AMSTERDAM - Een man in het asielzoekerscentrum aan de Wiltzanghlaan in Amsterdam-West heeft zichzelf gisteroch tend in brand gestoken. Hij is met brandwonden overge bracht naar het AMC. De man moest het centrum verlaten, maar hij wilde daar niet aan meewerken. Hij had zich overgoten met een brandbare vloeistof en zichzelf in brand gestoken. Met behulp van een deken wisten agenten het vuur snel te doven. ANP LUCCA - De 14-jarige Lucila Wellens uit Oss wordt sinds dinsdag 2 9 juli vermist in het Italiaanse Toscane. Politie heeft een onderzoek ingesteld, aldus een politiewoordvoerder in de Italiaanse stad Lucca gisteren. Het meisje was met haar ouders op vakantie in Gramolazzo, nabij de stad Lucca. Dinsdag bezocht het gezin de kerk San Michele in Lucca en verwijderde Lucila zich van haar ouders. Sindsdien is niets meer van haar vernomen. De politie sluit ontvoering uit. Er wordt wel rekening gehou den met de mogelijkheid dat Lucila terug is gereisd naar Zwitserland, waar het gezin vorige week kampeerde en waar het meisje een Frans vakantievriendje had. ANP DORDRECHT - Prins Willem-Alexander moet zo snel moge lijk bemiddelen bij funderingsproblemen in Dordrecht. Dat vindt de Dordtse Belangen Vereniging Funderingsproblema- tiek. De vereniging heeft onder meer de prins, die voorzitter is van het Comité Integraal Waterbeheer, een brandbrief ge stuurd. De vereniging vraagt om middelen tegen de 'wateronderlast' in delen van Dordrecht. Door lekke riolen, te laag ingestelde drainages, grondwateronttrekkingen en verdichting van de stad is het grondwaterniveau sterk gedaald. ANP ALMELO - Energieleverancier Cogas uit Almelo wil de gas- en elektraleidingen van alle huurwoningen in Twente perio diek controleren. Cogas heeft gisteren circa zestig Twentse woningcorporaties per mailing gevraagd de inspecties te mo gen uitvoeren. Ook informeert de energieleverancier alle Twentse gemeenten over hoe ze hun rol als toezichthouder voor de veiligheid van deze installaties kunnen vervullen. Cogas onderneemt deze actie mede naar aanleiding van de gasexplosies in Rotterdam en Den Haag. ANP HILVERSUM - Van alle Nederlanders boven de 15 jaar is 82 procent het oneens met de uitspraken van het Vaticaan over het homohuwelijk. Dit blijkt uit een gisteren gepubliceerde enquête door Maurice de Hond onder zevenhonderd mensen, verricht voor het SBS6-programma Stem van Nederland. Het Vaticaan noemde het homohuwelijk donderdag een ern stige bedreiging voor de samenleving en wijst kinderadoptie door homoparen af. Katholieke politici wordt gevraagd zich te verzetten tegen wetten die homohuwelijken mogelijk ma ken. Van de ondervraagden vindt 73 procent het goed dat homo's kunnen trouwen, bij katholieken en protestanten is dat 64 procent. Van de kiezers van SP, GroenLinks en D66 vindt 90 procent het goed dat er een homohuwelijk is, bij WD en PvdA 85 procent, bij LPF en CDA-kiezers circa 45 procent. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Nederland is veel te slap met de aanpak van zwerfvuil. Gemeenten en politie moeten harder optreden tegen mensen die afval op straat gooien. Dat zeggen de WD en het CDA. Deze regeringspartij en vinden dat hogere boetes moeten worden uitgedeeld. De PvdA voelt daar weinig voor, maar vindt wel dat het bedrijfs leven meer moet doen om de afvalstroom tot staan te bren gen. Uit een rondgang door Neder landse steden blijkt dat reini gingsdiensten overuren maken, maar dat tegen de rotzooi die mensen op straat gooien geen kruid is gewassen. Veel burgers gaan ervan uit dat de overheid de rommel toch wel opruimt. En dat gebeurt ook. Gemeenten besteden jaarlijks 250 miljoen euro aan het schoonhouden van straten. Ook in de natuur wordt steeds vaker afval gedumpt. Staatsbosbeheer zegt kapita len kwijt te zijn aan het oprui men. Het ministerie van Vrom erkent dat de handhaving tekort schiet. Wie iets op straat gooit, kan een boete van 46 euro krij gen. Volgens het ministerie is de kans klein dat burgers worden gepakt; de politie heeft te wei nig capaciteit om bekeuringen uit te delen. Het ministerie wil onderzoeken hoe de handha ving kan worden verbeterd. Van CDA en WD mogen de boe tes omhoog, maar ze hoeven niet zo extreem te worden als in Sin gapore, waar iets op straat gooi en 505 euro kost. De PvdA vindt dat een statiegeldsysteem moet worden ingevoerd als blijkt dat het bedrijfsleven de afval stroom onvoldoende vermin dert. Kamerlid Samson betwijfelt het nut van de campagne 'Neder land Schoon', waarin vriende lijk wordt opgeroepen rommel in de afvalbak te gooien. De Amsterdamse hoogleraar mi lieukunde Reijnders en de Wa- geningse hoogleraar Communi catie Van Woerkum noemen de campagne 'volstrekt zinloos' en 'weggegooid geld'. Van Reijn ders mag het statiegeldsysteem meteen worden ingevoerd; Van Woerkum ziet meer in een hoge re pakkans voor burgers die vuil op straat gooien. De campagne vloeit voort uit eki afspraak tussen overheid en bedrijfsleven over terugdrin ging van zwerfafval. Het be drijfsleven moet de hoeveelheid flesjes en blikjes in het zwerfaf val in 2005 met 80 procent ver minderen ten opzichte 2001, toen meer dan 5 0 milj oen blikj es en flesjes op straat belandden. Vóór 2005 moet de reductie als tweederde zijn; lukt dat niet dan wordt een statiegeldsysteem in gevoerd. De overheid moet het overige zwerfafval met zeker 45 procent terugdringen. In hoeverre het afval al is terug gebracht is nog onduidelijk. In september wordt een eerste tus- senmeting gedaan. De Tweede Kamer praat dan ook over de aanpak van zwerfafval. GPD ROERMOND - Justitie heeft gisteren een 50-jarige man uit het Belgische Luik vrijgelaten, die verdacht werd van betrok kenheid bij de mishandeling met dodelijke afloop op een kerkhof in Roermond. Daarbij is vorige week dinsdag een 72- jarige Roermondenaar zo ern stig mishandeld, dat hij enkele dagen later stierf. De Belg werd vorige week zater dag opgepakt toen hij over de A2 bij Roosteren liep. Hij werd aangehouden vanwege het ver oorzaken van een onveilige situ atie en het niet betalen van een boete, maar hij kwam al snel in beeld als mogelijke verdachte van de mishandeling. De Luikenaar zou gisteren wor den voorgeleid aan de rechter commissaris, maar het Open baar Ministerie beschouwt hem niet langer als verdachte, zo maakte het gisteren bekend. De recherche is nog steeds bezig met een buurt- en passantenon- derzoek rond het kerkhof Tus sen de Bergen. De bejaarde Roermondenaar werd in elkaar geslagen toen hij het graf van zijn pas gestorven vrouw be zocht. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3