Terrasje pikken in Tecklenburg W13 I Verkenning in de Dourovallei De graad meter aterdag 2 augustus 2003 Het lijlct misschien of heel Nederland op vakantie is, maar dat is beslist niet zo. Speciaal voor de thuisblijvers verschijnen de komende weken in de bijlage Reizen ideeën voor een dagje of weekeindje uit in eigen land of net daarbuiten. Vandaag: Tecklenburg. Net over de grens, en toch meteen al zo'n lekkere buitenlandse sfeer Wat waar Tips Trips Kaas uit het vuistje Telefoonnummer Koninklijk Paleis Abel Tasman jarig Klassieke auto's Sdvertentie-exploitatie: loord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; eeuws-Vlaanderen: 0114-372770; lationaal: 020-4562500. ledactie: 0113-315680 aww.pzc.nl Lmail: redactie@pzc.nl ostbus 31,4460 AA Goes. Door Alice Plekkenpol Dikke zweetdrup pels vallen op de keien. Een dagje Teck lenburg is echt klimmen geblazen, en dat valt zeker met 30 graden in de scha duw niet mee. Het zijn deze warme zomerdag overwegend Nederlandse toeristen die zich met een routebeschrijving in de hand aan een stadswande ling wagen. Maar menigeen steekt de brochure snel in de broekzak en buigt toch maar af naar het dichtstbijzijnde ter ras. Waarvan er gelukkig ruim voldoende zijn in het stadje. Grote pullen bier en ijscoupes vinden grif aftrek. En laten we eerlijk zijn, vanuit een luie stoel kun je toch ook genieten van de oude vakwerkhuizen? Het Duitse stadje Tecklenburg ligt niet ver over de grens, maar is ontegenzeggelijk met een een stukje 'buitenland'. Dat komt niet alleen door het hoogteverschil dat een kleine 200 meter bedraagt, en dus een flinke aanslag betekent op de kuitspieren. Het markante stadscentrum spreekt ook aan. Een be schermd nationaal monu ment, met smalle kronkelige straten en prachtige panden uit de zestiende tot achttiende eeuw. Op de zwarte balken van de vakwerkhuizen zijn dikwijls bijbelspreuken geschilderd, zo als 'Seine Augen stehen offen über dieses Haus Tag und Nacht' l.Kön. 8:29. Meestal gaat dat vergezeld van het jaar tal van de laatste grote renova tie, in dit geval 1812! Rijke historie Tecklenburg wordt beschouwd als het meest noordelijke berg- stadje van Duitsland. Het heeft een rijke historie, want al in 1388 verleenden de graven van Tecklenburg de plaats stads rechten, waarna er spoedig markten kwamen en recht ge sproken werd. Ook de Kiepen- kerls (marskramers met grote manden op de rug) verschenen m beeld. Na een iets mindere periode profiteerde de stad zo'n honderdvijftig jaar gele den van de oprukkende indus trialisering, toen er diverse spoorlijnen werden aangelegd. Nu rijden er nog enkele toeris tische stoomtreinen. Lag Tecklenburg vroeger strate- Een van de mooiste straatjes in Teck lenburg, nabij het marktplein, met rechts het scheve blauwe huis. Uiteraard is ook de VVV gevestigd in een oud vakwerkhuis. Het waterslot Haus Marck is helaas be perkt opengesteld. fotos jan venema Tecklenburg ligt circa 40 kilometer van Münster en 20 kilometer van Osnabrück. De stad is per auto het beste bereikbaar via de Nederlandse A1 richting Osnabrück/Hannover, afslag Lotte/Tecklenburg. Per trein bereikbaar via de stations Osnabrück, Ibbenbü- ren of Lengerich (via MünsterAVestfalen). Tecklenburg (bijna tienduizend inwoners) is goed be reikbaar in een dag, maar om volop van de omge ving te genieten is het raadzaam er een paar dagen te blijven. Er zijn de komende tijd diverse meerdaag se arrangementen mogelijk, zoals het Musical Week end 99 euro (een nacht B&B, driegangendiner en een ticket voor het openluchttheater); Vino Veritas a 150 euro (twee nachten halfpension in een vierster- renhotel, fles wijn, fietsen, routes); Time Out in Teck lenburg a 169 euro (twee nachten halfpension in een viersterrenhotel, fietsen, massage of bronnen- bad); Hiking op Hermanns Pad a 99 euro (twee nach ten B&B, route-informatie). Voorts zijn er veel uitgezette wandelingen en fiets tochten, een begeleide heksenroute (alleen voor groepen), de pattkes (fraaie fietsroutes door de re gio) en de 100-kastelenroute kriskras door het ge bied. In Haus Marck zijn rondleidingen op zaterdagoch tend 10.00 en 12.00 uur, entree 3 euro, tel. 0049-5482-971 59. Het openluchttheater brengt deze zomer de kinder musical De bij Maja en de musical Joseph, www.freilichtspiele-tecklenburq.de Meer informatie: Tecklenburg Touristik, Markt 7, 49545 Tecklenburg, Duitsland, tel. 0049- 5482-938 90, www.tecklenburq-touristik.de. Algemene informatie in Nederland: Duits Verkeersbu reau, Postbus 12051, 1100 AB Amsterdam, tel. 020-697 80 66, www.duitsverkeersbureau.nl. gisch, tegenwoordig is het woord idyllisch meer op zijn plaats: aan de westelijke uitlo pers van het Teutoburger Woud, vanwaar men een pano ramisch uitzicht heeft over het glooiende Münsterland. Het ge bied is vooral geliefd bij wande laars en fietsers in alle soorten en maten, dus van rustig tot zeer sportief. Wie dat wil kan dagenlang de Hermannsweg volgen, aangegeven met een H, dwars door bossen, weilanden en steden. De tocht begint in Rheine en eindigt 170 kilometer verder nabij Dettmold. Maar een fietstocht rondom de stad kan ook, of een wandeling door het stadje en de bijbeho rende dorpen. Enkele wegen voeren vanuit het oude cen trum naar de hooggelegen kas teelruïne, al bijna tachtig jaar lang een passend decor voor het openluchttheater van Teek- De oude vakwerkhuizen zijn met zorg gerestaureerd. lenburg. Het is met 2300 zit plaatsen, waarvan 1800 over kapt, tevens een van Duits- lands grootste openluchtthea ters en een van de belangrijk ste attracties van de stad. In de zomermaanden worden er mu sicals opgevoerd. Ietwat ten zuiden van Tecklen burg ligt aan het water Haus Marck. 'Waterslot' Haus Marck was niet zomaar ergens ge bouwd. Het lag destijds aan de weg die deel uitmaakte van de pelgrimsroute van Oslo naar Santiago de Compostela. Dit huis heeft tevens een Neder lands 'tintje', want het was ook de plek waar in 1643 de voorbe sprekingen plaatshadden die leidden tot de befaamde Vrede van Westfalen, vijf jaar later. Voor wie niet zo op de hoogte is van de historie: met het on dertekenen van de Vrede van Westfalen in de nabijgelegen stad Münster kwam een einde aan de Tachtigjarige Oorlog, en was als gevolg daarvan de 'ge boorte' van de Nederlanden een feit. Niet geheel onbelang rijk dus. Het waterslot is nog steeds privé-bezit, maar kan af en toe bezocht worden, als er geen bruiloft plaatsheeft ten minste. Dansende heksen Het Tecklenburger land staat verder bekend om de vele le genden, die je bijvoorbeeld kunt ontdekken via het 5 kilo meter lange Heksenpad. Dit begint en eindigt op de Markt. Goed schoeisel is nodig, want ook dit traject is heuvel achtig. Vooral kinderen vinden het Heksenpad, aangegeven met het embleem van een heks op een bezem, een spannende, tocht. Hoogtepunt van dit uitstapje is een afdaling naar de Heksen- keuken in het donkere beuken bos (aangenaam koel!), waar de heksen na het vallen van de duisternis nog steeds op hun bezems rondvliegen en waar ze hun toverdranken brouwen. De heksenkeuken is een mar kante rots uit de krijttijd. Ooit lag hier een meer, en het ge bied is tegenwoordig van grote geologische waarde voor de re gio. Vlakbij bevindt zich de hei dentempel, een offerplaats. Er is nog een soort afvoer zicht baar waarlangs het bloed stroomde, zegt men. Volgens de legende kwamen er in de Middeleeuwen 's nachts heksen naar de heksenkeuken om hun toverdranken te brou wen. Er werd gedanst en ge feest, en niet zelden was ook de duivel van de partij. Het feest mocht vooral niet ver stoord worden door gewone stervelingen. Op een nacht kwam de graaf van Tecklen burg te paard voorbij. Hij viel ter plekke dood neer. Een hout hakker vond hem de volgende ochtend en bracht hem naar zijn burcht. De gravin wilde niet geloven dat haar man wer kelijk dood was. Ze trok 's nachts, gewapend met een cru cifix, naar de heksenkeuken. Toen ze het kruis ophief tril den en scheurden de rotsen, kwam de duivel tevoorschijn, zette zich af tegen de rotswand en stortte naar beneden in het Münsterland. Op dat moment ontwaakte de graaf uit zijn doodsslaap. Waar of niet waar: in de rots wand van de heksenkeuken zijn nu nog steeds twee vage nissen zichtbaar. De voetaf drukken van de duivel, zo we ten ze in Tecklenburg. J P 'Weet je nog dat kleine bistrootje aan dat hob belpad richting het strand? Daar hadden ze die ontzettend lekkere broodjes tonijn. Om je vingers bij op te eten.' Veelgehoorde uitspraken van vakantiegangers, want vakantie en lekker eten horen immers bij elkaar. Daarom aan u de vraag: bij de gedachte aan welke keuken loopt bij u het water (alweer) in de mond? Stem mee in de Va- kantievraag van de week. Ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen. Ander bed Vorige week vroegen we waar u tijdens uw va kantie het liefst de ogen sluit. Bijna eenderde kiest voor het comfort van een vijfsterren hotel. En we kruipen liever onder de wol in ons kasteel op wielen dan in een echt exemplaar. V Uitslag: Hotel: 28% Appartement: 19 Tent: 17% Huisje: 13% Caravan: 9 Kasteel: 6% Bed and Breakfast: 4% Blote hemel: 4% Ondanks het feit dat we massaal de voorkeur geven aan een dak boven ons hoofd levert slapen onder de blote hemel heel mooie herinneringen op. Zo blijkt uit de reactie van een lezer. Mees van de Graaf: 'Zonder twijfel slaap ik het liefst in de natuur. Geen canvas, blik of steen boven mijn hoofd, alleen de bladeren van de bomen en de sterren aan de hemel. Niet overal is slapen in de openlucht toegestaan. Gelukkig zijn er nog plekken op de wereld waar buiten slapen de gewoonste zaak van de wereld is. In Australië bijvoorbeeld. Tijdens mijn vakantie daar heb ik vele nachten in de bush doorgebracht. En ondanks het oorverdovende lawaai van kwakende kikkers en kwetterende vogels maakt een langzame zonsopgang met uitzicht op een meer met mysterieuze nevels alles goed. Zo'n panorama is meer waard dan het zachtste bed.' in Edam herleeft deze zomer de kaasmarkt, zoals die ooit tot 1922 wekelijks plaatshad. Bezoekers kunnen ook nu nog zien hoe de kaas per boot naar de Kaaswaag wordt gebracht, op traditionele wijze wordt verhandeld en daarna per paard en wagen naar het pakhuis wordt vervoerd. De kaasmarkt is op 6,13 en 20 augustus van 10.30-12.30 uur. In de Grote of St. Nicolaaskerk van Edam is een Kerk van Kaas gebouwd. In het 9 meter lange en 4 meter hoge bouwwerk zijn bijna 10.000 Edammer kazen verwerkt, wat voldoende moet zijn voor een vermelding in het Guinness Book of Records. De kaaskerk is tot en met 13 september dagelijks, behalve zondag, te bewonde ren, entree 4 euro. Meer informatie: VW Edam, tel. 0299-31 51 25, www.vvv-edam.nl,www.kerkvankaas.nl. Voor de bijlage Reizen van vorige week hebben we he laas een fout telefoonnummer gekregen van het Bel gisch Verkeersbureau bij het stukje over het Koninklijk Paleis in Brussel. Het juiste nymmer is 0032-2-551 20 20. Het paleis is tot 7 september dagelijks, behalve maandag, open van 10.30-16.30 uur. Gratis entree. Vierhonderd jaar geleden werd Abel Tasman geboren, de Nederlandse ontdekkingsreiziger naar wie een land is vernoemd. Hij kwam ter wereld in het Groningse dorp Lutjegast. Daar wordt binnenkort in dorpshuis 't Kompas een expositie ingericht over zijn leven en reizen. De tentoonstelling is te zien van 16 augustus tot en met 13 september, 't Kompas aan de Kompasstraat 1 is dage lijks open van 13.00-17.00 uur, gratis entree. Er zijn bo vendien enkele activiteiten, zoals een Abeltasmanstruun- tocht (25 of 40 km) op 13 september. Meer informatie: tel. 0594-61 35 76, www.abeltasman.orq. Het Concours d'Elegance bij paleis Het Loo staat onge twijfeld al genoteerd in de agenda van oldtimerfans. Niet alleen kunnen liefhebbers zich aan de klassieke au tomobielen vergapen, ze kunnen er ook zelf een kopen. Op 31 augustus gaan namelijk veertig tot vijftig auto's on der de veilinghamer, zoals deze Bugatti uit 1936. Richt prijs: 500.000 tot 700.000 euro. Het concours heeft plaats op 30 en 31 augustus van 10.00-18.00 uur. Meer informa tie: tel. 0578-57 51 00, www,concourseleqance.com.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35