Schilderen tussen het groen MKB wil verder kijken dan containerterminal Galerie Het Oude Raadhuis oogst lof Ondernemingsraad vangt bot in geding tegen havenschap 13 Provincie negeerde waarschuwingen over gebrek aan onderzoek GROTE KERK VEERE tot 1 september Feest op Kaloot Borsele houdt vast aan WCT kunst Waddenclub in actie tegen kokkelvissers Waddenzee Zeeuwse kunstenaars bij manifestatie in Nijmegen bij nader inzien zaterdag 2 augustus 2003 Onnodig Variatie Mislukken WCT eigen schuld GS door Maurits Sep MIDDELBURG - Het provin ciebestuur heeft het mislukken van de Westerschelde Container Terminal in belangrijke mate aan zichzelf te wijten. Diverse instanties hebben op meerdere momenten gewaarschuwd voor tekortkomingen in het kader van de Europese Vogel- en Ha bitatrichtlijn. Juist op dat punt heeft de Raad van State het be sluit van de provincie over de WCT vernietigd. Gedeputeerde Staten en haven schap Zeeland Seaports hebben gisteren alle notulen van hun vergaderingen over de WCT be schikbaar gesteld, alsmede de onderzoeken die voor de aanleg van de terminal zijn gedaan. Oppositiepartij SP had daar, mede namens GroenLinks, D66, ChristenUnie en PvZ, om ge vraagd. Zij willen de stukken gebruiken ter voorbereiding op het spoeddebat dat over de WCT is uitgeschreven voor vrijdag 29 augustus. Uit de stukken blijkt dat het provinciebestuur een aantal ke ren is gewaarschuwd voor de ri sico's die de Vogel- en Habitat richtlijn van de Europese Unie inhouden voor het WCT-pro- ject. Met name het ontbreken van onderzoeken naar andere locaties voor de containerkade en naar alternatieven om werk gelegenheid te creëren, is her haaldelijk aan de kaak gesteld. Zowel het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij en de Zeeuwse Milieufederatie, als de Provinciale Commissie Milieubeheer en Waterhuishou ding en de Statenfractie van GroenLinks hebben dat schrif telijk en mondeling gedaan. Gedeputeerde Staten bleven desondanks van mening dat zulke onderzoeken niet nodig waren. 'De richtlijn laat ruimte voor interpretatie', schreven zij in oktober 2002 in antwoord op een brief van het ministerie van LNV. En in de interpretatie van het provinciebestuur was het niet nodig alternatieven voor een locatie en voor werkgele genheid te onderzoeken. Tevens verwezen GS steeds naar het Sociaal-Economisch Beleids plan 1998-2002. Daarin zijn al keuzes gemaakt voor de gewen ste ontwikkeling van de Zeeuw se economie en voor de maatre gelen die daarbij passen. Ver sterking van de havens is daarin één van de speerpunten. Ook wezen GS erop dat recreatie en toerisme evenmin uitgebi'eid kan worden zonder schade toe te brengen aan natuur en land schap. Het zou bovendien niet mogelijk zijn de Westerschelde Container Terminal op een an dere plek aan te leggen om te voorkomen dat een door de Vo gel- en Habitatrichtlijn be schermd natuurgebied wordt aangetast. De WCT is de oplos sing van een regionaal econo misch probleem en dus is alleen een plek in de Zeeuwse havens geschikt. Binnen de havenge bieden is het strand aan de Ka- loot volgens GS de beste locatie. In de GS-vergadering van 22 oktober 2002 spraken de gede puteerden L. Coppoolse (CDA) en G. de Kok (PvdA) wel hun zorg uit over een brief van het ministerie van LNV, waarin naar de Vogel- en Habitatricht lijn wordt verwezen. Toenmalig gedeputeerde G. van Zwieten (WD), verantwoordelijk voor de streekplanwijziging die de WCT mogelijk moet maken, deelde die zorgen niet. Hij 'ver wacht niet dat inhoudelijk bloed zal vloeien uit deze brief en de bedoelde verwijzing'. Dat is een misvatting gebleken. De Raad van State noemde juist de Europese Vogel-en Habita trichtlijn twee weken geleden als één van de belangrijkste overwegingen om het besluit over de WCT te vernietigenVol gens de RvS is onvoldoende on derbouwd waarom de WCT eco nomisch noodzakelijk is en waarom de containerkade al leen op De Kaloot kan worden aangelegd. Dat zijn eisen die voortvloeien uit die Europese richtlijn. OUDELANDE - Live-schilderkunst dezer dagen in de Theetuin in Oudelande. De der werk van Burgs, waaronder olieverfschilderijen, pentekeningen en aquarellen. Goese kunstenaar Leo Burgs maakt er, zowel gisteren als vandaag, schilderijen van De kunstenaar is vandaag nog tussen 10.30 en 17.00 uur aan het werk te zien. De de omgeving. Theetuin bevindt zich aan de Vijfzoodijk 1 in Oudelande. Verspreid over de tuin staat bovendien een groot aantal schilderezels met daarop eer- foto Willem Mieras door Jeffrey Kutterink GOES - Nu de Westerschelde Container Terminal voorlopig van de baan is, moet de provin cie zoeken naar andere wegen om de economie te stimuleren. Ze moet daarbij inzetten op toe risme en zorg. Het gevaar is vol gens MKB dat de provincie zich zo richt op de WCT dat al het an dere stilstaat. Voorzitter P. Feij- tel: „Gaat de WCT definitief niet door, dan zitten we met de handen in het haar." Bij MKB Zeeland, de koepelor ganisatie voor het midden- en kleinbedrijf in de provincie Zeeland, is het besluit van de Raad van State tot vernietiging van de besluitvorming Wester schelde Container Terminal hard aangekomen. Een belangrijke economische impuls is (voorlopig) weggeval len, oordeelt MKB. Daarvoor in de plaats staat nu 'onzekerheid' en dat in deze economisch min dere periode. „Voor investe ringsbeslissingen en daaraan gepaard gaande werkgelegen heid is het funest", zegt Feijtel. „We schieten de WCT niet af, maar waarschuwen er voor dat iedereen op de lauweren gaat rusten. Kijk wat er mogelijk is, maar onderzoek in de tussentijd de alternatieven om de econo mie te versterken." Daarmee geeft MKB Zeeland een ander geluid dan de Bra bants-Zeeuwse Werkgeversver eniging, de Kamer van Koop handel en de FNV. Die zetten, net als de provincie en het ha venschap, in op de mogelijkheid BORSSELE - De vereniging Redt de Kaloot viert morgen een feestje op het veelbesproken strand bij Vlissingen-Oost. Aanleiding is de beslissing van de Raad van State om het be sluit tot de aanleg van de WCT te vernietigen. Vanaf 14.00 uur wordt er een 'Amerikaanse picknick' gehouden. Daarbij neemt iedereen zelf eten, drank, stoeltjes en tafeltjes mee. De vereniging zorgt voor een bar becue. de bezwaren van de Raad van State alsnog weg te nemen. MKB Zeeland roept de provin cie en gemeenten op om zich vooral te richten op duurzame ontwikkelingen in Vlissingen- Oost en de Kanaalzone, verbe tering van de toeristische en re creatieve sector, woningbouw in dorpen en steden en de zorg en dienstensector. „Richt niet al je pijlen op de WCT", benadrukt Feijtel. „Doe die oogkleppen af. De baby boomers gaan zo langzamer hand met pensioen. Doe er alles aan om die groep naar Zeeland te lokken. Dat kun doen door je te richten op recreatie, toerisme en zorg. Door seizoensverlen- ging, het aanleggen van meer fiets- en wandelpaden en de bouw van hoogwaardige kuur oorden kun je werkgelegenheid HEINKENSZAND - De ge meente Borsele geeft de WCT nog niet op. Burgemeester en wethouders willen in elk geval bekijken of het vernietigende besluit van de Raad van State te repareren is. B en W hebben besloten door te gaan op de ingeslagen weg. „We zijn teleurgesteld, maar sluiten het dossier niet", zegt wethou der M. Vermue (ruimtelijke or dening). „Vooral het werkgele genheidsaspect telt voor ons zwaar.Vermue zegt dat Borsele alle medewerking wil verlenen aan de stappen die nodig zijn om de Raad van State tegemoet te komen. „Het lijkt ons verstan dig om nader onderzoek te ple gen om te kijken of de WCT toch realiseerbaar isD at gebeurt in samenspraak met de provincie. Voordat het college verder gaat, wil het weten of het nog vol doende steun heeft van de ge meenteraad. Vorig jaar mei stemden de collegepartijen CDA, WD en SGP/Christen- Unie voor; PvdA, GroenLinks en de Lokale Partij Borsele wa ren tegen. De gemeenteraad praat er donderdag 4 september opnieuw over. GOES - De Waddenvereniging voert actie tegen het verlenen van nieuwe vergunningen voor de mechanische kokelvisserij. Het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit, di rectie Noord, heeft begin juli aan Producentenorganisatie van de Nederlandse kokkelvis serij vergunning verleend voor het komende seizoen. Onder meer via de website ver spreidt de Waddenvereniging standaard-bezwaarschriften. Die worden verzameld en inge diend bij de Raad van State, waarbij tegen het afgeven van de opvisvergunningen protest wordt aangetekend. Dat moet vóór 11 augustus gebeuren. Ver eniging Natuurmonumenten, stichting De Noordzee, stich ting Wilde Kokkels en It Fryske Gea steunen de actie. Volgens de vereniging gaat het onverminderd slecht met de op de Wadden levende vogels die schelpdieren eten. Ook gaat het niet goed met het ecosysteem in het natuurgebied, dat geldt als belangrijkste vogelgebied van Nederland. „Voor mechanische kokkelvisserij is daarom geen plek meer in onze laatste wil dernis", aldus de Waddenver eniging. Tot de campagne is besloten om een duidelijk signaal aan de po litiek af te geven. Het moet aan geven dat veel mensen vinden dat voor de mechanische kok kelvisserij op de Wadden geen plaats meer is. De Waddenver eniging voert al jaren strijd voor een verbod. Volgens de natuurbeschermers vernielen de 'fabrieksvaartui- gen' van de kokkel vissers het bodemleven en wel zodanig dat er nog jaren later sporen van te vinden zijn. „Mechanische kok kelvisserij steelt het voedel voor vogels zoals eidereenden, schol eksters en kanoetstrandlopers", stelt de vereniging. Gewezen wordt op de overbe- vissing van de wereldzeeën, waardoor bijvoorbeeld een soort als kabeljauw met uitster ven wordt bedreigd. In dit ver band wordt erop gewezen dat het aantal kokkels op de Wad den in een luttel aantal jaren van 115 naar ongeveer 7 miljoen kilo is gedaald. De vereniging onderstreept dat de Waddenzee niet aan die over- bevissing ten prooi mag vallen: „De commerciële uitbuiting moet stoppen." door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Ze krijgt voortdurend complimen ten over het pand zelf en over de evenwichtig samengestelde kunstcollectie. Eigenaresse Willy Kort van de nieuwe gale rie Het Oude Raadhuis aan de Ring in Burgh-Haamstede glimlacht en bedankt wat schuchter. Ze geniet van die re acties. Voor haar was de opzet van een eigen galerie best een hele stap, maar ze is blij dat ze hem uiteindelijk heeft gezet. Vandaag wordt de nieuwe wis selexpositie hier officieel ge opend. Kort had altijd al een voorliefde voor beeldende kunst. Niet om zelf te beoefenen. „Nou ja, één keertje een cursus keramiek dan en wat lessen kunstgeschiede nis, maar voor de rest ben ik vooral een liefhebster van kunst kijken", zegt ze zelf. Zij kocht vijf jaar geleden al het pand aan de Ring, dat tot 1967 echt als raadhuis van Haamstede heeft dienst gedaan en waarin nu nog het oude boevenkot is terug te vinden. De kledingwinkel die hierin was gevestigd, zette Kort nog enige tijd voort, maar dat bouwde ze langzaam af. In de tussentijd oriënteerde zij zich steeds meer op kunst en de spe cifieke bedrijfsvoering van een galerie. Afgelopen winter be sloot zij samen met haar vriend, beeldend kunstenaar Joop van Nugteren, definitief de omscha keling te maken. Het Oude Raadhuis leent zich na enkele interieuraanpassin gen uitstekend voor een ruime presentatie van zowel beelden en objecten als kunst aan de wanden. Kort houdt van varia tie in de collectie, mits er een mooi evenwicht ontstaat. Zij besteedt ruime aandacht aan de samenstelling van de twee maandelijkse wisselexposities. Dit keer combineert zij beelden van brons, schilderijen, foto's, glasobjecten en sieraden. De namen van vader Jeroen en zoon Jasper Krabbé op de lijst van exposanten wekken extra aan dacht, maar in feite leveren ze met vijf schilderijen maar een klein aandeel voor deze ten toonstelling. „Ik ken ze ook niet persoonlijk hoor. Ik heb het werk in bruikleen uit een privé- collectie", erkent Kort. Dat doet niets af aan het feit, dat het aar dig is, te zien hoe Jeroen Krabbé een eenzame palmboom langs een eindeloos lijkende woestijn route visualiseert als een explo sie van kleuren. Of hoe hij in ele mentaire vormen en kleuren Het huis in Dalfsen verbeeldt. Van de hand van Jasper Krabbé prij ken er twee impressies van de Provence in overwegend groen- tinten. Het kleurrijke werk van Cees van Oostmalle uit Burgh- Haamstede blijkt er mooi bij aan te sluiten. Hij is een expres sief schilder die de duinen transformeert tot vlakken en ze in plaats van het vaak Schouw- se blauw/grijs liever spranke lende Caraïbisch aandoende tinten geeft. Mooi contrast biedt de expositie door recht tegen over de intens gekleurde bre kers (rij houten palen) op het strand van Van Oostmalle de fo to-impressie van brekers door Joyce van Panhuis-Maas te hangen. De fotografe weet de toeschouwer te boeien door in te zoomen op details en zodoende zonder verdere manipulatie een surrealistisch beeld te creëren. Blikvanger is een brons vrou wennaakt gemaakt door Jos Lo bee uit Halsteren. De liefde voor de schoonheid van ronde vor men spreekt overduidelijk uit zijn werk. Margreeth Bronke betoont meer voorkeur voor scherp en hoekig met haar bron- sobjecten. Fraaie voorbeelden GOES - Tien kunstenaars, aan gesloten bij G2A, de Zeeuwse stichting voor beginnende kun stenaars, nemen dit weekeinde deel aan de grote manifestatie X-po de Vasim in Nijmegen. Afgelopen weken is daar op een industriegebied bij de Wisse- lingseweg gebouwd aan een kunstdorp. De resultaten wer den vorig weekeinde gepresen teerd, onder meer via beeldende kunst, muziek, dans, mode en performances. Dat was zo'n succes dat de manifestatie is verlengd. G2 A is tijdens X-po de Vasim stevig vertegenwoordigd. En wel met schilder en geluids kunstenaar Denz de Kroon (Goes), de schilders Martijn Linzell (Goes), Coen Wieman (Goes), Wout Kole (Kapelle), El len de Boer (Kapelle), Fred Lastdrager, Josiefant (Goes), Danny van der Laan (Breda), schilder en illustrator Leon van den Akker (Goes) en fotograaf Lars van der Ploeg (Zeist). De stichting is vier jaar geleden opgericht met als doel begin- Eigenaresse Willy Kort bij de blikvanger in de nieuwe expositie in galerie Het Oude Raadhuis: een bronzen vrouwennaakt van Jos Lobee. foto Marijke Folkertsma zijn onder meer haar ouder en kind en de levensboom. De ex positie biedt verder glasobjec ten van Adam Jablanski en Jer- zy Becela en werk van Joop van Nugteren (brons) en Conchita vanlersel (sieraden). Het Oude Raadhuis is geopend op woensdag en vrijdag van 13.00 tot 17.00 uur, op donderdag en zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur en op de laat ste zondag van de maand van 12.00 tot 17.00 uur. nende kunstenaars uit Zeeland en omstreken met elkaar in con tact te brengen. G2A probeert plekken te vinden waar deze kunstenaars individueel of liefst in een samenwerkings vorm zich kunnen presenteren. Exposities werden onder meer gehouden in de oude schouw burg Prins van Oranje en een oude drukkerij in Goes. Ook tij dens de X-po de Vasim treden de kunstenaars van G2 A als collec tief naar buiten. door Jeffrey Kutterink AMSTERDAM - De onderne mingsraad van Zeeland Sea ports heeft niets te vertellen over de samenwerking met de haven van Rotterdam. Dat de havens van Zeeland en Rotter dam de banden verstevigen, is een besluit van gemeenteraden en Provinciale Staten van Zee land. De mening van een onder nemingsraad is ondergeschikt aan een politiek besluit. Dat is de strekking van de uit spraak van de Ondernemings kamer van het Gerechtshof in Amsterdam. Daarmee heeft de Ondernemingskamer in één keer de twee zaken behandeld die de ondernemingsraad had aangespannen tegen haven schap Zeeland Seaports. De raad vecht daarin de verder gaande samenwerking aan tus sen Zeeland Seaports en de haven van Rotterdam in de Ex ploitatie Maatschappij Schel- de-Maas (ESM). De rechter verklaart de onder nemingsraad in haar uitspraak niet-ontvankelijk. De onderne mingsraad van Zeeland Sea ports kan en mag haar mening over de uitbreiding geven, maar het havenschap hoeft er geen re kening mee te houden. Maar er is één uitzondering. Als plannen gevolgen hebben voor het per soneel, moet het havenschap de ondernemingsraad wel om ad vies vragen en ernaar luisteren. Doordat de rechter de onderne mingsraad niet-ontvankelijk heeft verklaard, gaat de rechter niet in op de inhoudelijke be zwaren die de ondernemings raad heeft aangevoerd. Ook de beschuldigingen van vermeen de belangenverstrengeling van ex-bestuurders laat de rechter buiten beschouwing. „Zou dit geschil bij Shell aan de orde zijn, dan is er juridisch geen probleem", reageert advo caat R. Hampsink van het Ad vocaten Collectief Utrecht. ,Maar dit gaat om de positie van een ondernemingsraad bij een overheidsorgaan. Daar staat Wel iets over in de wet, maar hoe die positie precies is, is niet uit- gbkristalliséerd. Ook na deze uitspraak niet." Hampsink beraadt zich, in sa menspraak met de onderne mingsraad, nog over de vraag of hij in beroep moet gaan bij de Hoge Raad. „Maar ik denk het niet, want dan gaat het alleen om het halen van het formele ge- lijk. De ondernemingsraad schiet daar niet zo veel mee op Waarnemend directeur J. van der Hart van Zeeland Seaports wil niet spreken over winnaars en verliezers. „Ik wilzo snelmo- gelijk met de voorzitter van de ondernemingsraad om de tafel gaan zitten. Er komt veel op het havenschap af en de organisatie is daar nog niet klaar voor. Er moet dus veel gebeuren en daar ligt een belangrijke rol voor de ondernemingsraad. Of we nog wel eens met elkaar spreken over wat er de afgelopen tijd is gezegd en hoe dat is gebeurd? Misschien dat er nog eens over nagesproken zal worden. Maar laten we de koe bij de horens vatten en aan de slag gaan. Ik kijk liever naar de toekomst." De overige hoofdrolspelers in het conflict tussen het haven schap en Zeeland Seaports wa ren niet bereikbaar voor com mentaar wegens vakantie. In het verhaal dat gisteren in deze krant verscheen over de eis van drie jaar voor een schietpartij in Terneuzen is abusie velijk gemeld dat het slachtoffer een 44- jarige man uit die plaats was. Het gaat echter om een 29-jarige inwoner van Ter- neuzen. Daarnaast concentreerde het conflict tussen twee hoofdrolspeler dat uitmondde in de schietpartij zich niet rond twee groepen jongeren van Antilli aanse herkomst. Het ging enerzijds om een groep Antillianen en anderzijds om een groep waarvan behalve autochtone Terneuzenaren ookTurken deel uitmaak ten. Advertentie DORA D0LZ Dagelijks open van 11.00 -17.00 uur 's, zondags 13.00-17.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13