9 Net als thuis in Vlissingen Westkappelse dijk ademt ruimte Grens voor de belasting Negatief advies over woonzorgcentrum voor Turkse ouderen Verongelukte kraanmachinist na 24 uur geborgen Achterschip Tricolor is losgezaagd Goes maakt veiliger met vijvers pallisade Ruzie Gemeente loopt Europse subsidie voor Grote Kerk mis Politieman geschorst zeeuwse almanak WALCHEREN vrijdag 1 augustus 2003 mjêl± vanaf de dijk Verbouwing kerk kost Veere ton door Nadia Berkelder VEERE - De gemeente Veere moet ruim een ton bijleggen voor de verbouwing van de Gro te Kerk. De gemeente is voorlo pig een Europese subsidie mis gelopen. De verbouwing van de ierk, die geschikt wordt ge laakt voor de Stichting Nieu we Muziek, begint komende sinter. De subsidie was door de ge beente aangevraagd. „Maar de Rijksgebouwendienst beheert Be portemonnee", zegt wethou der M. te Roller. „Dus was die aanvraag niet volgens de regels, Vonden ze. De subsidie was al ;oegezegd, maar we kregen op ien gegeven moment een vrien- elijk briefje met de mededeling at het niet doorgaat. Toen viel tr een gat van 127.000 euro." De "''gemeente is in beroep gegaan te- --.J;en die beslissing, maar in af- jwachting daarvan is het geld wel nodig. De verbouwing van de kerk kost in totaal 2,7 mil joeneuro. Het college van B en W wil het geld voor de verbouwing op ver doek van de Rijksgebouwen dienst bijpassen. Het moet ko- men uit een potje dat bedoeld was als garantie voor de huur van de Grote Kerk. „Gemeenten ikunnen BTW terugvorderen", zegt Te Roller. „Zo kunnen we het geld van investeringen voor een deel weer terug krijgen. De andere partners hebben beslo ten om dat geld in het project te stoppen. Veere heeft besloten om het opzij te zetten. We halen sioijernu een ton uit." De gemeente- aad moet daar overigens nog iver beslissen. Die beslissing ordt in de eerstvolgende ver- ;adering in oktober genomen, e verbouwing van de kerk eeft inmiddels behoorlijke ertraging opgelopen. Het was ügenlij k de bedoeling dat het erk aan het eind van dit jaar laar was. Nuziethet ernaar uit dat pas in de winter wordt be gonnen. Dat levert problemen op voor de nieuwe gebruiker van de kerk, de Stichting Nieu we Muziek. Die moet aan het eind van dit jaar vertrekken uit de Kloveniersdoelen in Middel burg. De gemeente Middelburg heeft per 1 januari de huur op gezegd. Bij de stichting was gis teren niemand bereikbaar voor commentaar. De Grote Kerk is nu niet geschikt voor het hou den van culturele evenementen. Er zijn geen toiletten, er is geen verwarming en een garderobe ontbreekt. Na de verbouwing worden er weer verdiepingen aangebracht in het gebouw. Er komt een tentoonstellingsruim te en er komen kleedkamers, in- speelruimtes en plekken voor workshops. Voor de entree m ■Ttfei.ri y 'l'- - |ïi§ - - V De oude veerboten van de PSD liggen nu in een containerhaven ten noordoosten van de Straat van Messina. foto Ad van den Berg door Maurits Sep VLISSINGEN - Geen twijfel mogelijk, ze zijn het echt: de oude veerboten van de PSD. Links de Prinses Christina, nu La- dies Matacena, en rechts de Prins Wil lem-Alexander, voortaan Athos Matace na. „Binnenvarend in Gioia Tauro, een containerhaven ongeveer 25 kilometer ten noordoosten van de Straat van Mes sina, leek het even op een thuiskomst in Vlissingen", schrijft Ad van den Berg uit Vlissingen. Van den Berg is kapitein van de P&O Nedlloyd Africa. Hij voer met zijn schip de haven van Gioia Tauro binnen en ont waarde daar enkele oude bekenden. Mocht er al twijfel zijn geweest, dan ver ried het Zeeuws wapen op de zijkant van de Athos Matacena de afkomst van het schip. Ook de derde PSD-veerboot, de Prinses Juliana (alias Amedeo Matacena), ligt in de Italiaanse haven, laat Van den Berg weten. Die veerboot ligt iets verderop in de haven en is op de foto niet te zien. De PSD verkocht de schepen eerder dit jaar aan de rederij Amadeus SpA. Ze ver lieten Vlissingen voor de laatste keer op 26 juni. Op 1 juli passeerden ze de Straat van Gibraltar, op weg naar die andere straat in de Middellandse Zee, de Straat van Messina. Daar gaan ze voortaan pas sagiers overzetten van Reggio Calabria naar Sicilië. door Gerard Montsma Het is een van de beroemdste zeeweringen van Neder land, de bijna vier kilometer lange zeedijk van Westkapelle. De dijk beschermt het dorp al vijf eeuwen lang tegen het ver woestende water van de Noord zee. Behalve deze beschermen de functie biedt de dijk ook tal loze mogelijkheden voor recrea tie en toerisme. Een kijkje op de dijk. Over de afritten aan weerszij den van de kleine gietijzeren vuurtoren en het dijkpaviljoen De Westkaap rijden de dijktoe- risten af en aan. Ook vandaag staan er op de buitenberm van de dijk weer talloze auto's, mo- toren en campers geparkeerd. I Achter hun gemotoriseerde windschermen genieten de vvji O0,jWi] j mensen van de rust, het uitzicht, 75,'.een drankje en een hapje frisse 50,j zeewind. Een grote groep zilver ig.: meeuwen aan de waterkant volgt hun voorbeeld. im en Lies Dingemanse uit Doesburg hebben de vouwstoel tjes in de luwte van de auto gezet en houden hun omgeving nauw lettend in de gaten. „We komen al twaalf jaar op dit plekje. Het is hier schoon, je hebt zon en wind en geen last van zand. Dat strand is niks voor oudere men sen. Wij kunnen dat weten. We zijn de tachtig inmiddels gepas seerd", vertelt Lies. „Mijn man is hier geboren, maar ik kom he lemaal uit de Achterhoek. Nou, ik had nog nooit zoveel water bij elkaar gezien." Het echtpaar vindt een beetje drukte wel fijn. „Het is leuk om mensen te bekij ken. We waren hier ook al in mei, maar toen waren er haast geen toeristen." Even verderop drin ken de vissers Geert Bouwkamp n uit Nijmegen en Reinbert Dek- jker uit Arnhem zich moed in na weer een vergeefse poging. Hun j dobbers zijn door een flinke j bries weer op de kant gesmeten. „Er ligt momenteel nauwelijks 1 vis voor de dijk. We hebben hier Prachtig schoon water. Dat is Toeristen zoeken aan de Westkappelse dijk hun vertier in de rust en het uitzicht. goed voor de vis, maar slecht voor de vangst. Er staat van daag bovendien te veel wind. Geeft niet. We staan hier voor ons plezier. Heerlijk, een beetje pierewaaien aan deze magnifie ke dijk." De vissers zijn dan ook van plan om nog even te blijven. Ze zijn niet bang om 's nachts weggestuurd te worden door de politie. „We moeten de volgende vloed afwachten. Dat wordt nachtwerk. Zolang we aan het vissen zijn, mogen we hier met de auto gewoon blijven staan. foto Ruben Oreel Morgen zoeken we dan een slaapplaats] e en dan gaan we weer huiswaarts." De dijktoeristen Theo Lutge- rink uit Amersfoort en Ans De -dé*}, De tiendpaal bij Vrouwenpolder gaf de grens aan van het stuk grond waarover boeren belasting moesten betalen. foto Ruben Oreel door Ab van derSluis In het bijzijn van leden van de Heemkundige Kring Walche ren is onlangs een oude tiend- paal teruggeplaatst op zijn oor spronkelijke plek op de hoek van de Koningin Emmaweg en de Lijdijkweg in Vrouwenpol der. De paal, voorzien van een nummer, geeft de grenzen aan van het tiendblok, het stuk grond waarover de boeren be lasting moesten betalen aan de eigenaren van hun land. Op Walcheren zijn nog veertig van zulke palen te vinden. Het tiendrecht is van oudsher een kerkelijke belasting. Boeren droegen ééntiende van de op brengst van hun land af aan de kerk voor onderhoud van kerk gebouwen en inkomsten van geestelijken. Leo Hollestelle, werkzaam bij het Zeeuws Ar chief in Middelburg, gaat in de laatste uitgave van De Wete - het ledenorgaan van de heem kundige kring - uitgebreid in op de geschiedenis van het tiend recht en de paaltjes. De Staten van Zeeland kregen in de zes tiende eeuw in grote delen van de provincie het tiendrecht. De opbrengsten werden ook toen gebruikt voor kerken en predi kanten. In de twee daaropvol gende eeuwen verkochten de Staten diverse malen tienden om de overheidsuitgaven te dekken. In de loop der tijd ont stonden tiendblokken, een aan tal percelen die door de grondei genaar als één geheel werd be schouwd. Op Walcheren waren wordt gewerkt aan een nieuw ontwerp. „Dat heet in de volks mond al het slurfje", zegt Te Roller. „Daar komt een nieuw modelletje voor." door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De Middel burgse seniorenraad vindt een apart woonzorgcentrum voor Turkse ouderen niet nodig. Dat zegt de raad in een advies. Vol gens de seniorenraad beperkt de behoefte aan een Turks centrum zich tot de eerste generatie. Turkse ouderen in Middelburg hadden gevraagd om een eigen zorgcentrum. De seniorenraad vindt dat voor zieningen voor allochtone ou deren het best ondergebracht kunnen worden in bestaande zorgcentra. Er moet dan wel ge legenheid zijn om bijvoorbeeld eten klaar te maken volgens de islamitische regels. Bovendien moet er een ruimte zijn waar gebeden kan worden en waar re ligieuze feesten gehouden kun nen worden. Volgens de senio renraad komt het de integratie ten goede als allochtone oude ren in gewone zorgcentra wo nen. Een groep Turkse ouderen nam dit voorjaar het initiatief voor een eigen zorgcentrum. Ze heb ben behoefte aan een plek waar ze in groepsverband zelfstandig kunnen wonen. De ouderen wo- TERNEUZEN - De korpslei ding van de Zeeuwse politie heeft gisteren een medewerker van het district Zeeuws-Vlaan- deren geschorst in verband met een strafrechtelijk onderzoek. Woordvoerder J. Krombeen van de politie wilde gisteravond geen nadere toelichting geven op de mededeling die door het korps is verspreid. De korpsbe heerder van de politie, burge meester J. Schouwenaar van Middelburg, was wegens va kantie niet bereikbaar. nen verspreid door de stad en zeggen te vereenzamen door een gebrek aan sociale contacten. In het Turkse centrum zouden ge meenschappelijke ruimten en logeerkamers moeten komen. Volgens de ouderen is het onder deel van hun cultuur om bij el kaar te wonen en voor elkaar te zorgen. De seniorenraad adviseert om een onderzoek te houden onder allochtone ouderen. Uit dat on derzoek moet blijken aan welke vorm van zorg behoefte isBij de ontwikkeling van zorg voor al lochtone ouderen kan gebruik gemaakt worden van ervarin gen met projecten in bijvoor beeld Rotterdam of Dordrecht. Het volledige advies is terug te lezen op de website van de raad, www.seniorenraadmiddelburg- .nl. Daar staan ook andere ad viezen van de raad op. ZEEBRUGGE - De bergers van de gekapseisde Noorse autocar rier Tricolor hebben gisteroch tend de eerste zaagoperatie vol tooid. Om vijf voor elf was het achterschip met de machineka mer losgezaagd van de rest van het wrak. Daarna werd direct begonnen met het in positie brengen van de drijvende bok Asian Hercu les II en het hijsplatform Ram- biz, die het ruim dertig meter brede gevaarte vandaag of in het weekeinde op een ponton hijsen. Daarna wordt het achterschip afgeleverd in de haven van Zee- brugge. Het afzagen van het achterste, zwaarste gedeelte van de Tricolor nam ruim an derhalve week in beslag. De au tocarrier wordt in negen stuk ken gezaagd. Widt uit Arnhem logeren een weekje in Koudekerke en ver pozen elke dag wel even op de dijk. Ans ligt achter de auto met haar benen op een leeg fruitkist je, terwijl haar vriend met zijn vogelkijker de vloedlijn inspec teert. „We wisten het zelf ook niet van tevoren. We zijn pas voor de tweede keer in Zeeland. Er is hier altijd wel plaats en de ze plek ademt ruimte." Het vriendenpaar kwam in eerste instantie om praktische rede nen naar de dijk. Theo: „Mijn vriendin is niet zo goed ter been en we hebben geen kinderen. Het strand hoeven we dus niet te bezoeken. Maar het uitzicht op de dijk is ook met slecht weer heel bijzonder. We willen deze gewoonte graag aanhouden." Toch zij n er ook kinderen te vin den op de dijk. De Belgische fa milie Dereyke uit Gent is op doorreis naar Rotterdam. De kleine Jan Dereyke (4) zit achter het stuur van de camper, terwijl zijn ouders en broertjes een broodje vis verorberen. „We hebben honger gekregen, dus stopten we hier maar even. We staan hier inmiddels de ganse dag al." Frangois Dereyke rijdt bij voorkeur over de eilanden. „Vorig jaar reden we een eind langs de Belgische en Franse kust, maar nu gingen we eens naar boven. Ik moet eerlijk zeg gen dat deze omgeving mij lie ver is. Al die zeeschepen, die dij ken en al dat lager gelegen land. Je raakt er gewoon niet op uit gekeken." door Melita Lanting RITTHEM - Reddingswer kers hebben gisteravond na ruim 24 uur het lichaam ge borgen van een 39-jarige kraanmachinist uit Hein- kenszand. De man veronge lukte woensdagavond nadat de kraan waarin hij zat knakte. De bergingswerk zaamheden hebben zo lang geduurd omdat reddings werkers het lichaam niet konden bereiken. Het slachtoffer zat bekneld in de cabine van een contai nerkraan, op veertig meter hoogte in Vlissingen-Oost. Gezien de positie waarin de brandweermensen de kraan machinist aantroffen, kan ervan worden uitgegaan dat de man op slag dood was. De bergingswerkzaamheden begonnen in de loop van de middag vorm te krijgen na dat de ballast van de bescha digde containerkraan was vastgezet. Vervolgens draai den de bergers de kraan tot boven de kade. De reddings werkers hebben drie mobiele kranen ingezet om de be schadigde kraan te fixeren. Pas daarna kon de geknakte hefboom van de cabine ge trokken worden en kon het li chaam worden geborgen. Bij de bergingsoperatie zijn ruim vijftig mensen ingezet. De komende dager, zal de kraan gedemonteerd worden voor technisch onderzoek. Het slachtoffer was op het moment van het ongeval be zig de lading te lossen van de Pelican 1. Het container schip werd eerder deze week, na een aanvaring op de Wes- terschelde, zwaar bescha digd naar Vlissingen-Oost gesleept. in 1786 ruim tweehonderd van deze blokken. Alle blokken ko men voor op een kaart die in het Zeeuws Archief is te vinden. De tiendpaaltjes gaven de grenzen aan van het tiendblok. Bij de aanleg van een duiker in de dijk van de Koningin Emma weg in 2002 werd een hardste nen paaltje gevonden met daar op de inscriptie Z-T 3. Nader onderzoek wees uit dat het paal tje was gevonden op de plek die werd aangeduid als de Zwarte Monnikstiende, naar de kloos terlingen van de Abdij van Rijnsburg. A. Maljaars, eige naar van de grond waarop het paaltje werd gevonden en oud voorzitter H. Vader van de Heemkundige Kring Walcheren gaven het historische element dit jaar zijn oude plek terug. door Rolf Bosboom GOES - De vijvers in Goes-Zuid zijn sinds kort uit veiligheids overwegingen omheind. Aan leiding is een incident waarbij een vrouw te water raakte toen de oever verzakte. Daaruit werd duidelijk dat de beschoeiing van de waterpartij en niet in orde is. Om verdere ongelukken te voorkomen zijn overal paaltjes neergezet met daartussen draad. De maatre gelen hebben al geleid tot nega tieve reacties van wij kbewoners die de afscherming geen gezicht vinden. De oorzaak van het pro bleem, de beschoeiing, wordt pas aangepakt op het moment dat de vijvers worden gebag gerd. Hij verscheen een tikje som her op zijn werk. Het viel col lega's al snel op, want zij ver wachten van hem altijd een vrolijk humeur, en hij stelt nooit teleur. Op vragen wat hem toch mankeerde, rea geerde hij weinig mededeel zaam. Eén collega nam hij wel in vertrouwen. Een ech telijke ruzie bleek de oorzaak van zijn zwaar gemoed. Dat werd al vlot verlicht na dat hij even door de bewuste collega apart was genomen. Ook die bleek met enige re gelmaat in aanvaring te ko men met zijn levensgezellin. „Ken je dat fenomeen nog niet? De seven year itch? Veel echtparen maken om de ze ven jaar wel een dipje mee. Nu ik erover nadenk, bij mij is het weer bijna zover.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 9