IZC Toeristen verdrinken in Zwitserse beek Provider haalt pedofielensite al voor presentatie van internet Moslim-zeelui raken werkloos door strikte veiligheidsregels VS Iemeente ontfermt zich over uitgeprocedeerde asielzoekers Consumentenbond wil de gratis ehippaslezers terug Rechter staat staking ambulances toe Weerbureau voorspelt hittegolf Het is weer zover! Waterstaatingenieurtjes in de dop genieten vrijdag 1 augustus 2003 fegenspraak Studenten op beurs gekort Gevaar Nestor kernfusie overleden Vier Tilburgse verdachten nog vast Protest tegen vliegen boven Veluwe Kopjes en schotels zijn sigaretten Schiphol geplaagd door vlooien Deze maand weer interessante artikelen, nieuws over exclusief winkelen, culinair genieten, kunsten en cultuur in Zeeland. Ga snel naar het exclusieve maandblad dat uitsluitend digitaal verschijnt: J llegalenpas Den Bosch gehekeld ionze redactie binnenland HAAG - Minister Verdonk emdelingenbeleid en Inte- ie) moet optreden tegen het itrekken van legitimatie- jes aan illegalen. Dat zeiden eren CDA en VVD. Ook D66 verpt de pasjesregeling. I op Z( doel op zich, maar wordt de ge meente daartoe gedwongen door het Rijk. Uitgeprocedeerde asielzoekers die op straat belan den, dreigen in een isolement te raken, ook omdat organisaties die opvang bieden verstrikt dreigen te raken in hun goede bedoelingen en het Rijk niet consequent uitzet. De opvang van illegalen is al tij den een onderwerp van conflict tussen gemeenten en het Rijk. Ondanks de nieuwe uitzetcen tra belanden er nog steeds ille galen op straat, stellen zij. Daarom gaan de gemeenten te gen de afspraken met het minis terie in, door met de opvang. CDA, VVD en D66 willen van minister Verdonk weten wat er precies is afgesproken tussen haar voorganger Nawijn en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. CDA en WD wil len dat gemeenten de opvang staken, maar vinden net als D66 dat het Rijk moet zorgen dat er ook uitgezet wordt. D66 vreest dat de wetgeving niet voldoet. „In de wet staat nu dat de uitgeprocedeerde zelf verantwoordelijk is voor zijn te rugkeer. Dat werkt kennelijk niet. Zo iemand houdt zich aan iedere strohalm vast", zegt D66- Kamerlid Lambrechts. Die ver antwoordelijkheid moet wat haar betreft bij de overheid ko men te liggen. ANP coalitiepartijen reageren tmee op het bericht dat de neente Den Bosch een sys- m in het leven heeft geroepen jiillegalen maximaal vijf da- Jiop te vangen, ze een legiti- itiepasje te geven, hun situa te beoordelen en eventueel ir te verwijzen. In maximaal dagen wordt gekeken of te- Welkeer mogelijk is, ze naar een /ang bij een particuliere ihting kunnen, een nieuwe elprocedure nodig hebben of voorbeeld kunnen doormi- iren naar Canada, gemeente benadrukt dat zij zelf illegalen legaliseert, tRijksbeleid over doet of het j zieijrk van Vluchtelingenwerk ijn efederland op zich neemt. „Wij voo^ken juist samen met een on e!atform van instellingen als n' luchtelingenwerk en met de 1 naWgratie- en Naturalisatie- .enst (IND), het Centraal Or- lan opvang Asielzoekers, de 28T:eemdelingendienst en Justi- Il4'è", zegt een woordvoerster. De ïsjes zijn bedoeld om het pro- 'J leem in kaart te brengen en de „Jensen zichtbaar te makenBo- f mdien weet de politie dan ook t ze geregistreerd zijn. :uren sschi dder nd duuif me n. d- jen woordvoerder van het mi- jisterie van Justitie zegt dat justitie en de IND absoluut niet samenwerken met Den Bosch am illegalen op te vangen en pasjes uit te geven. „Deze men- ten hebben een zorgvuldige pro- redure gehad, of zijn illegaal pmdat ze nooit een asielaan vraag hebben gedaan. Wij wer ken zeker niet mee aan het op- 1 trangen van deze mensen. Dat I 3^eeft slechts valse hoop." Het ministerie beraadt zich nog op stappen tegen de gemeente. Volgens de verantwoordelijk wethouder is de opvang niet een ARNHEM - Dat kinderen - evenals veel volwassenen - gek zijn op kliederen met zand en water blijkt in het Nederlands Openluchtmuseum in Arnhem. Daar waren gisteren weer kinderen enthousiast bezig met het aanleggen van dijken, rivieren en polders. Het project Schep en Co is razend populair. Kinderen kunnen hiervoor de hele zomerva kantie terecht in het Openluchtmuseum. foto AN P UJ is; van onze redactie binnenland SION - Een 48-jarige Neder landse vrouw en haar 10-jarige stiefzoon zijn gisteren om het le ven gekomen in het Fieschertal in het kanton Valais (Wallis) in het zuiden van Zwitserland. Beiden waren in een snel stro mende beek terechtgekomen waarin ze verdronken. Een 13-jarige dochter, die ook door het water werd gegrepen, wist zichzelf te redden nadat zij zich aan een rots had vastge- klompen. De vader kon volgens de politie weinig anders doen dan toekijken hoe zijn familie leden stierven. Volgens de politie had het gezin blijkbaar aan de beek Wysswas- ser uitgerust tijdens een wan deltocht, toen het water ineens snel steeg. De oorzaak is waar schijnlijk dat een waterkracht centrale een grote hoeveelheid water heeft geloosd. Overal aan de beek staan waarschuwings borden voor snel wassend water in het Frans, Duits, Italiaans en Engels. Volgens de politie zijn er al eerder incidenten geweest, maar nooit met dodelijke af loop. Reddingswerkers hebben de lichamen van de twee Neder landers geborgen. De vader en het slechts licht gewonde meisje krijgen psychologische bij stand. Deskundigen onderzoe ken de oorzaak van het ongeluk. DPA/AFP igel van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Consumen tenbond wil dat banken weer gratis ehippaslezers gaan ge ven aan hun klanten. Dat heeft een woordvoerster gisteren ge zegd na klachten van enkele le den. De bond heeft ontdekt dat vrij wel geen enkele bank nog appa raatjes uitgeeft die het saldo van een chippas aflezen. Deze ehip paslezers waren tot voor kort gratis beschikbaar. Alleen de Rabobank geeft ze nog aan klanten. De Consumentenbond denkt dat de beschikbaarheid van de chiplezer ook het gebruik van de pas kan aanmoedigen. De elek tronische portemonnee is nog steeds niet erg populair bij het grote publiek. De bond wil de service terug, omdat consumenten hun chip pas geleidelijk aan steeds meer gebruiken. „Mensen moeten op ieder gewenst moment, maar vooral vóór ze bij de kassa staan, kunnen nagaan hoeveel saldo nog op de chippas staat", aldus de bond in de Consumen- tengeldgids die vandaag uit komt. Klanten kunnen met de chip- paslezer bovendien de laatste Peter van Straaten is met vakantie. vijf betalingen controleren. „Dit is voor consumenten voor al van belang bij storingen in de apparatuur, waardoor een be drag soms tweemaal wordt af geschreven." Voor zover bekend is bij de Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) hebben alleen Rabobank en Postbank de chip- paslezer uitgegeven. De ver strekking behoort volgens een woordvoerster van de NVB tot het 'individuele beleid' van de banken, waar de koepelorgani satie buiten staat. ANP GRONINGEN - Bijna 1200 stu denten moeten een gedeelte van hun studiebeurs terugbeta len aan de Informatie Beheer Groep. Het adres waarmee ze bij de gemeente staan ingeschreven komt niet overeen met het adres dat ze bij de IB-Groep hebben opgegeven. Dit heeft de organisatie gisteren meegedeeld. De Informatie Beheer Groep heeft van 1188 studenten de beurs voor uitwonenden omge zet naar een beurs voor thuis wonenden. Het verschil be draagt ongeveer 150 euro per maand en de studenten moeten het verschil met terugwerkende kracht vanaf april terugbeta len. ANP van onze redactie binnenland MAASTRICHT- De particu liere ambulancediensten mo gen hun acties voortzetten. Dat bepaalde de president van de rechtbank in Maastricht gisteren in kort geding. De chauffeurs en andere medewerkers hebben sinds maandagochtend veelal zon dagsdiensten gedraaid. Be paalde ritten voerden ze niet uit. Ze wilden zo afdwingen dat ze twee jaar eerder mogen stoppen met werken, namelijk op hun 57e jaar. Het kort geding was aange spannen door werkgeversor ganisatie Ambulancezorg Nederland (AZN). Recht bankpresident P. Lampe ver wierp het argument van AZN dat de gezondheid van patiën ten door de acties ernstig ge vaar zou kunnen lopen. Ook kon AZN niet hard maken dat zich al enkele ernstige inci denten hadden voorgedaan, waarbij de gezondheid van pa tiënten ernstig gevaar liep. Verder wijst de president er op dat de acties tijdig waren aan gekondigd en dat er eerder een patstelling was ontstaan. Ook het argument van AZN dat de bonden misbruik zouden ma ken van het stakingsrecht door iets onhaalbaars na te streven, verwees de president naar de prullenbak. Dat de bonden af spraken zouden hebben ge schonden over verder overleg en toen plotseling met acties kwamen, kon AZN niet bewij zen. Wel waarschuwde Lampe de bonden om 'de vinger aan de pols te houden' en ervoor te zorgen dat eventuele risico's voor patiënten binnen aan vaardbare grenzen blijven. De bonden reageerden ver heugd op de uitspraak, die mocht rekenen op een dave rend applaus van de tientallen aanwezige ambulancechauf feurs. Bestuurder T. Koningh van FNV-Bondgenoten zei dat de rechter de werkgevers te recht heeft gewezen om hun arrogantie. Voorzitster P. Swenker van AZN reageerde teleurgesteld. „We moeten ons beraden over hoe het nu verder moet", zei ze in een eerste reactie. ANP Ambulancepersoneel wacht op de uitspraak in het kort geding. foto Marcel van Hoorn/ANP door Robert Verkerk VELP - Provider Demon heeft de pagina's waarop drie pedofielen zich bekendmaken van internet gehaald. Dat gebeurde een dag voordat de site officieel in de lucht zou gaan. Volgens een woordvoerder wil het bedrijf 'niet geassocieerd worden' met pedofilie. Demon vindt dat de pagina's van het trio een 'twijfelachtige inhoud' hadden. Bovendien waren er links naar pagina's van hetzelfde niveau. De provider ontkent de pedofielen te criminaliseren. Het bedrijf zegt al klach ten van mensen te hebben gekregen die zich stoorden aan de site. De initiatiefnemers wilden onder de naam The Human Face of Pedophilia een discus sie op gang brengen om de geaardheid van pedofielen geaccepteerd te krijgen. Zij na men het initiatief om op het internet met naam en toenaam hun voorkeur te open baren. Zij vinden dat de geaardheid van pedofielen moet worden geaccepteerd. „Net zoals je homoseksuelen hebt, heb je ook pedofielen", zegt een van hen, Norbert de Jonge (25) uit Velp. Hoogleraar R. Bullens, verbonden aan de VU en de forensisch-psychiatrische polikli niek De Waag in Amsterdam, vreest voor een jacht op pedofielen, zoals die zich eerder voordeed in Engeland. „Het is een redelijk ondoordachte manoeuvre. Het is bijna vra gen om 39 stokslagen als je in deze tijd zo openlijk voor je geaardheid wilt uitkomen." Hij vindt dat pedofielen, wel of nog niet met justitie in aanraking gekomen, zich moeten laten behandelen. Norbert de Jonge was zich bewust van de ri sico's die kleefden aan de oprichting van de website. Hij heeft daarom zijn huisbaas en de plaatselijke politie ingelicht voor het ge val mensen amok maken. Beiden reageer den volgens De Jonge positief en noemden het een dappere daad. De Jonge, die zegt nog nooit een kind te hebben misbruikt, vindt dat de negatieve gedachten over pedofielen moeten worden gekeerd. „Het NIEUWEGEIN - Prof. dr. C. Braams, de oprichter en voorma lig directeur van het FOM-instituut voor plasmafysica Rijn huizen in Nieuwegein is dinsdag op 78-jarige leeftijd overle den. Dat heeft het instituut gisteren bekend gemaakt. Braams gold als de nestor van het Nederlands onderzoek naar kernfusie en genoot nationale en internationale erkenning. Zo werd hem regelmatig gevraagd om voorzitter te worden van onder meer Europese adviescommissies. ANP BREDA - De vier mannen die worden verdacht van het bero ven en doodsteken van de 18-jarige Bart Raaijmakers uit Til burg blijven vastzitten. De raadkamer van de rechtbank in Breda heeft woensdag de voorlopige hechtenis van het viertal (18 en 20 jaar) met dertig dagen verlengd. Volgens persrechter J. van Oijen van de rechtbank worden ze wegens de ernst van het feit en het onderzoeksbelang vastgehouden. De moord op Raaijmakers zorgde voor veel commotie in Til burg. De man kwam op de avond van 18 juli op de hoek van de Reeshofdijk/Dalenstraat om het leven door messteken. Buurtbewoners reageerden woedend. Zij verweten politie en gemeente een lakse houding. ANP ARNHEM - Vier milieuorganisaties in Gelderland willen dat boven de Veluwe tijdelijke 'no-fly-zones' worden ingesteld om dieren in de laagvliegzone in het gebied te ontzien. Boven dien is volgens de organisaties het voornemen van het minis terie van Defensie om de huidige laagvliegroute boven het natuurgebied te intensiveren in strijd met de Flora- en Fau nawet. Dat hebben de Vereniging Natuurmonumenten, Staatsbos beheer Gelderland, Stichting Het Geldersch Landschap en de Gelderse Milieufederatie gisteren bekendgemaakt. Een kwart van het natuurgebied, dat een totale grootte heeft van 100.000 hectare, is momenteel een laagvliegzone, zegt E. Klein Lebbink van Staatsbosbeheer Gelderland. ANP ROTTERDAM - De douane heeft in de Rotterdamse haven een container met 3 miljoen sigaretten onderschept. Als de si garetten op de Nederlandse markt terecht waren gekomen, was voor circa 370.000 euro aan belastingen ontdoken. Dat heeft de Douane Rotterdam gisteren bekendgemaakt. De container was afkomstig uit China en zou volgens de bege leidende papieren kopjes en schotels bevatten. Bij controle van bleek dat achtereen deklading van kopjes en schotels 500 dozen met illegale rookwaar waren verstopt. ANP SCHIPHOL - Schiphol wordt geplaagd door vlooien. Tijdens het warme weer en tussen de mensenmassa gedij en de beest j es goed. De GGD op de luchthaven bestrijdt de vlooien mini maal een keer per week, aldus een woordvoerster van Schip hol, en komt onmiddellijk met de spuitbus bij acute meldin gen. Volgens de Schipholwoordvoerster komen vlooien ieder jaar voor, vooral in de zomer. Bijna alle luchthavens hebben ermee te maken. Dat komt door de vele mensen die op vliegvelden komen, soms met huisdieren, en vlooien verschansen zich ook graag in bagage. Volgens de woordvoerster van Schiphol is de vlooienplaag dit jaar niet erger dan andere jaren. ANP verkeerde gedrag van sommige pedofielen moet je aanpakken, niet de pedofielen zelf. Ik gruw ook van kinderverkrachters, omdat ik kinderen, in mijn geval meisjes, juist lief heb." Op de gewraakte site vertelde De Jonge over de manier waarop hij met zijn gevoelens omgaat. Vanaf zijn twaalfde jaar houdt hij al van meisjes van diezelfde leeftijd. De Jonge noemt vier voorwaarden waaron der seksuele omgang met kinderen mogelijk zou moeten zijn: „Dat mag alleen als het kind het ook wil en het contact moet in har monie zijn met de ontwikkeling van het kind. Daarnaast moet het kind zich te allen tijde aan het contact kunnen onttrekken. Naar de ouders moet er volledige openheid bestaan." Seks met minderjarigen is in Ne derland strafbaar. Het gaat om een klacht delict, wat wil zeggen dat het Openbaar Mi nisterie pas tot vervolging kan overgaan als er een klacht is ingediend. Dat kan door de minderjarige zelf, de ouders en de Raad voor de Kinderbescherming. ANP door Paul van derZanden ROTTERDAM - De scheepsbe manning uit moslimlanden lijdt onder de strikte veiligheidsre gels in de Verenigde Statem Re ders die veel op Amerika varen, moeten de matrozen ontslaah of inzetten op andere routes, om dat de Amerikaanse overheid schepen aan strenge controles onderwerpt als zij 'verdachte namen' tegenkomt op de be- manningslijsten. „Zodra de Amerikaanse kust wacht op de lijst namen tegen komt die enigszins Arabisch klinken, gaan alle alarmbellen rinkelen", zei gisteren E. Sarton van de Federatie van Werkne mers in de Zeevaart (FWZ). Niet zelden moeten alle manschap pen in zo'n geval gedwongen aan boord blijven. Daarnaast plaatst Amerika vaak gewapen de bewakers aan boord. De re kening voor deze veiligheids maatregel wordt naar de reder gestuurd. In een reactie voelen rederijen zich genoodzaakt om de con tracten van matrozen uit met name Indonesië niet te verlen gen. De manschappen worden vervangen door werknemers uit bijvoorbeeld de Filipijnen, die doorgaans katholiek zijn. „Het is een oplossing die niemand plezierig vindt. Maar de proble men in de VS worden steeds er ger", aldus Sarton. Volgens de federatie hebben Ne derlandse reders 'enkele dui zenden' zeelieden uit Indonesië in dienst. Ze worden niet alle maal getroffen door de antiter reuracties van Amerika. „Het gaat vooral om reders die bijna uitsluitend op de VS varen." Voorheen kon de scheepsbe manning ook zonder aanvullen de identiteitspapieren in Ame rika aan wal. Tegenwoordig moet iedereen individueel een visum aanvragen. De Brits-Ne derlandse rederij P&O Ned- lloyd zegt dat de verscherpte re gels extra werk betekenen. Het bedrijf, 's werelds tweede con tainerrederij, ziet echter geen aanleiding om het personeels bestand door te lichten. ANP SOEST - Nederlanders kunnen zich opmaken voor een hitte golf. Weerbureau HWS voor spelt tropische temperaturen. „Vanaf maandag zijn in het bin nenland maxima van lokaal 30 graden mogelijk. De hele week lijkt de hitte in het land te blij ven", aldus een woordvoerder gisteren. De nachttemperaturen komen nauwelijks onder 20 gra den. „De kansen stijgen dat de zomer van 2003 de beroemde zomer van 1947 gaat benaderen", al dus de zegsman. Het weerbu reau heeft berekend dat het in augustus gemiddeld 19,4 gra den moet worden om die zomer minstens te evenaren. Normaal is de temperatuur gemiddeld 17,2 graden. Ook zijn er nog twintig zomerse (25 graden of warmer) en twaalf tropische (30 graden of meer) dagen nodig. Bovendien kende de zomer in 1947 840 zonuren. De maanden juni en juli hadden er in De Bilt samen 470. ANP Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3