PZC Verongelukte kraanmachinist na 24 uur geborgen PZC Oorlogsbodems op beleefdheidsbezoek Axels autobedrijf helpt Wegenwacht 11 'V Onderhandelingen bij Verduijn muurvast Gemeente Hulst wil gebouw leeg laten opleveren Middeleeuws Brugge in zand 0800 - 0231 231 (GRATIS) vrijdag 1 augustus 2003 Opzegging Begrip Open tuin Iglotent Achterschip Tricolor losgezaagd Geen oud papier in container Geld weggenomen bij inbraak Tweede actie De Kip Leeft Recordbezoek Visserij museum Beer Flexibiliteit doorRenévan Stee BRESKENS - Er zit nauwelijks ■stt beweging in de onderhandelin- tieti gen over een sociaal plan voor la,j zeventig werknemers van 0jt snoepfabrikant Verduijn in De Breskens, die als gevolg van een er: reorganisatie hun baan verlie zen. Met name over de ontslag- vergoeding liggen de standpun ten ver uiteen. De vakbonden willen vijfentwintig procent meer dan moederbedrijf Perfet- ti Van Melle tot nu toe geboden heeft. F. Alejandro-Perez van FNV Bondgenoten acht het standpunt van Perf etti Van Mel le onacceptabel. Als de onder handelaars niet op korte termijn met een beter aanbod komen, sluit hij niet uit dat de bonden (behalve FNV Bondgenoten ook het CNV en De Unie) de werk gever een ultimatum stellen. „Volgende week laat de directie van Perfetti Van Melle weten of zij onze eis inwilligt. Gebeurt dat niet, dan gaan we begin sep tember naar onze leden om ze te raadplegen over een ultimatum. Dit is een eerste stap naar acties binnen het bedrijf", verklaart Alejandro-Perez. Over de wijze waarop mogelijke acties wor den gevoerd, kon hij nog niets zeggen. Inmiddels is bekend ge worden dat de nieuwe eigenaar van de overgebleven activitei ten van Verduijn, de Belgische branchegenoot Napoleon, 52 arbeidsplaatsen volledig invult. Per saldo gaan er 65 banen ver loren. Aangezien een aanzien lijk aantal medewerkers mo menteel in deeltijd werkt, ligt het aantal ontslagenen dus ho ger. Doek valt voor Houtenkwartier door Frank van Cooten HULST - Het doek lijkt te zijn gevallen voor het Houtenkwar tier in Hulst. De gemeente Hulst vraagt Stichting Het Houten kwartier het activiteitencen trum leeg op te leveren. Bouwbedrijf Sprangers en de Woonstichting Hulst hebben in teresse in het gebouw en/of de grond. „Wij hebben altijd inte resse in locaties voor woning bouw", zegt directeur J. Valckx van de woonstichting. „Een concreet plan voor het Houten kwartier hebben we echter nog niet." Valckx weet daarom nog niet wat de beste optie is: sloop en daarna nieuwbouw op de vrij komende grond of appartemen ten in het huidige gebouw. „Ver bouw is vaak enorm duur maar zou toch een optie kunnen zijn. Het gebouw is beeldbepalend en archeologisch onderzoek is niet nodig bij renovatie. De praktijk wijst uit dat archeologisch on derzoek in de binnenstad een belemmering is voor nieuw bouw." Het ROC, de belangrijkste huurder van het activiteiten centrum, zegt de huur met in gang van vandaag op. Het Re gionaal Opleidingen Centrum is verhuisd naar het voormalige pand van de Regenboog. „In de gemeenteraad moet de discussie nog worden gevoerd, maar door de opzegging van de huur door het ROC is er voor het Houten kwartier geen weg terug", zegt wethouder P. Weemaes. „Het ziet er naar uit dat het gebouw leeg zal worden opgeleverd." De gemeente heeft voor jeugd- circus Reinardi, een andere be langrijke huurder, vervangende huisvesting gevonden. Achter de gymzaal van basisschool De Brug wordt een ruimte gebouwd voor de opslag van het materi aal. Het jeugdcircus oefent voortaan in de gymzaal. „We hebben met Reinardi vier jaar geleden al afgesproken dat we naar vervangende huisvesting zouden zoeken. De oplossing is nu gevonden", zegt Weemaes. Voorzitter G. van de Voorde van Stichting Het Houtenkwartier reageert verbaasd en teleurge steld. „Ik heb in de krant moe ten lezen dat voor Reinardi vervangende huisvesting is ge vonden. Prima natuurlijk, maar wij zijn toch de eerst aangewe zenen die hiervan in kennis moeten worden gesteld. Dat is niet gebeurd." Voor Van de Voorde is het laatste woord over deze kwestie nog niet gesproken. „Door het ver trek van het ROC zijn er van zelfsprekend grote financiële problemen, maar nu kiezen voor ontmanteling is in strijd met ge maakte afspraken." De voorzitter doelt op de toe zegging van wethouder F. van Driessche dat eerst een totale afweging over de toekomst van het Houtenkwartier wordt ge maakt. Drie opties staan open: renovatie van het gebouw en hergebruik als gemeenschaps centrum, behoud van het ge bouw met daarin appartemen ten óf sloopVan Driessche zei in mei dat hierover een discussie stuk verschijnt. weging tussen de verschillende opties door de gemeenteraad heeft plaatsgevonden. Dat is onze grote ergernis. Door nu al voorzieningen te treffen voor bijvoorbeeld het jeugdcircus hoef je de afweging niet meer te maken", zegt Van de Voorde. Voor het jeugdbiljart, de hobby club en de toneelvereniging is nog geen vervangende huisves ting gevonden. „Dat is onze grootste zorg", zegt Van de Voorde. „Voordat concrete stap pen worden gezet, moet voor de ze huurders een oplossing zijn gevonden." De stichting pleit nog steeds voor behoud van het Houten kwartier als activiteitencen trum. Snelheid is geboden om het gebouw niet te laten verloe deren. Volgens Van de Voorde is een half miljoen euro nodig voor renovatie. Volgens wethouder Weemaes is dat echter lang niet genoeg. „Renovatie van het Houtenkwartier kost echt klau wen met geld." De stichting houdt nog vast aan besluitvorming door de ge meenteraad. „In het duale sys teem ligt de bevoegdheid bij de gemeenteraad. Het college moet alleen uitvoeren. Daarnaast is ons mondeling toegezegd dat de gemeente ons niet in de steek laat. Door het wegvallen van het ROC zouden we iets extra's krij - gen." Weemaes beaamt dat de ge meente de stichting niet in de steek laat. „We laten de stich ting zeker niet failliet gaan." „Wij hebben op zich best begrip voor het standpunt van de ge meente, maar het besluit lijkt genomen te zijn voordat de af- door Melita Lantinq RITTHEM - Reddingswerkers hebben gisteravond na ruim 24 uur het lichaam geborgen van een 39-jarige kraanmachinist uit Heinkenszand. De man ver ongelukte woensdagavond na dat de kraan waarin hij zat knakte. De bergingswerkzaam heden hebben zo lang geduurd omdat reddingswerkers het li chaam niet konden bereiken. Het slachtoffer zat bekneld in de cabine van een containerkraan, op veertig meter hoogte in Vlis- singen-Oost. Gezien de positie waarin de brandweermensen de kraanmachinist aantroffen, kan ervan worden uitgegaan dat de man op slag dood was. De bergingswerkzaamheden begonnen in de loop van de mid- REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 ACTERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax: (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur dag vorm te krijgen nadat de ballast van de beschadigde con tainerkraan was vastgezet. Ver volgens draaiden de bergers de kraan tot boven de kade. De red dingswerkers hebben drie mo biele kranen ingezet om de be schadigde kraan te fixeren. Pas daarna kon de geknakte hef boom van de cabine getrokken worden en kon het lichaam wor den geborgen. Bij de bergings operatie zijn ruim vijftig men sen ingezet. De komende dagen zal de kraan gedemonteerd worden voor technisch onder zoek. Het slachtoffer was op het mo ment van het ongeval bezig de lading te lossen van het gestran de containerschip Pelican 1. SCHOONDIJKE - In het kader van de Open Tuindagen stellen Chris en Irene Overdulve hun tuin dit weekeinde van 100 0 tot 17.00 uur open voor het publiek. De tuin ligt aan de Tragel Oost 9 in Schoondijke. Op het strand van Zeebrugge is een kopie van het Brugse Belfort verrezen. door Romain van Damme ZEEBRUGGE - Plotseling loop je in het Middeleeuwse Brugge. Door straten en stegen, langs de Kruispoort, het begijnhof en de Halletoren (Belfort). Het is een wandeling met een knipoog, want ook Suske en Wiske bren gen een bezoek aan de stad die tot leven komt door metselaars, pottenbakkers, bruiloftgangers en marktventers. Welkom op het Sculpturenfesti- val Zeebrugge. Gebouwd aan het Noordzijdestrand, richting Blankenberge. „We noemen het sinds dit jaar geen zandsculptu- renfestival, omdat er meer is dan alleen zand", zegt Angeli- que Werner. Zij stond twaalf jaar geleden mede aan de wieg van Inaxi Holland, dat zich ge specialiseerd heeft in het maken van zand- en ijssculpturen. „We zagen het destijds in Ame rika en dachten: doen we toch ook even in Scheveningen. Maar dat viel vies tegen. Er komt heel wat bij kijken om een zand sculptuur te maken. We moesten bijvoorbeeld op zoek naar het juiste zand. Want strandzand is door zijn ronde korrel absoluut niet geschikt." Nu praat Angelique Werner achteloos over carven, compac- ten en wacken. In gewoon Ne derlands: snijden van zand, ver dichten en aanstampen. „Ik heb een cursus gevolgd", zegt Mar lies Bielderman uit Delft, die zich al zes jaar carver mag noe men. „Prachtig werk. Lekker buiten en j e bent creatief bezig. Maar liefst 85 zandkunstenaars uit de hele wereld zijn twaalf dagen bezig geweest met de op bouw van Brugge in de Middel eeuwen. Honderd meter lang, honderd meter diep en tot twaalf meter hoog. In totaal zijn er meer dan twintig historische monumenten van Brugge te be wonderen. Negen miljoen kilo zand was er nodig. Drie miljoen kilo is met een schip aangevoerd uit Cuijk. Daar is een zand- en grindwin- ningbedrijf gevestigd, dat het speciale sculptuurzand, gewon nen uit de rivier de Maas, kan maken. Werner: „Het is een mix van verschillende soorten zand, maar het voornaamste is dat de door Wout Bareman TERNEUZEN - De toeristen keken vragend om zich heen. Was er een verhoogde staat van paraatheid afgekondigd voor het Kanaal Gent-Terneuzen? „Dat is vanwege de dreiging van terroristische aanvallen", wist de gebruinde man in korte broek. Hij maakte gisteroch tend deel uit van een groepje Drentse toeristen, die tijdens hun fietstocht even een stop maakten bij de zeesluis van Ter- neuzen. Ze keken hun ogen uit, maar vroegen zich toch vooral af wat die oorlogsschepen op het kanaal deden. Vanwege de oor log in Irak, concludeerden ze na rijp beraad eensgezind. Prompt maakten ze andere toe risten, die zich bij hen voegden voor de opstaande zuidelijke sluisbrug, deelgenoot van hun wijsheid. „Oorlog? Kom nou", bromde één van de nieuwko mers. „Dat zijn gewoon pa trouillevaartuigen met een vre desboodschap." ZEEBRUGGE - De bergers van de gekapseisde Noorse auto carrier Tricolor hebben gisterochtend de eerste zaagoperatie voltooid. Om vijf voor elf was het achterschip met de machi nekamer losgezaagd van de rest van het wrak. Daarna werd direct begonnen met het in positie brengen van de drijvende bok Asian Hercules II en het hijsplatform Rambiz, die het ruim dertig meter brede gevaarte vandaag of in het weekeinde op een ponton hijsen. Daarna wordt het achterschip afgele verd in de haven van Zeebrugge. Het afzagen van het achterste, zwaarste gedeelte van de Tri color nam ruim anderhalve week in beslag. De autocarrier wordt in negen stukken gezaagd. SINT JANSTEEN - Het bestuur van voetbalvereniging Steen in Sint Jansteen roept de inwoners op het oud papier in augus tus niet naar de papiercontainer op het terrein van de vereni ging te brengen. Dit om vandalisme te voorkomen. De gevulde container is twee keer eerder in brand gestoken. „Daarom is de container nu leeg gemaakt"zegt een woordvoerder van W Steen. In verband met de vakantie haalt de vereniging in au gustus geen oud papier op in Kapellebrug, Sint Jansteen en Absdale. De volgende inzamelronde is op de tweede zaterdag in september. „Wij bieden de inwoners excuses aan voor het eventuele ongemak." HOEK - In een woning aan de Wulpenbek in Hoek is woens dag ingebroken. Tussen kwart voor drie en middernacht is de toegang tot de woning geforceerd, waarna het pand werd doorzocht. Er is een paar honderd euro weggenomen. BIEZELINGE - De actiegroep De Kip Leeft, die afgelopen weekend de klokken van de Sionkerk in Goes onklaar maak te, zegt in de nacht van dinsdag op woensdag een nieuwe actie te hebben uitgehaald. In een graanveld aan de Oude Rijksweg bij Biezelinge zijn drie graancirkels gemaakt. Desgevraagd laat de actiegroep weten dat er deze keer niet echt een doel achter de actie zit. „Het leek ons gewoon leuk om cirkels te maken die ook echt gezien worden. Er rijdt namelijk elk kwartier een trein langs", luidt de verklaring in een ano nieme mail aan de PZC. Met haar eerste daad had de protest groep wel een doel voor ogen: haar ongenoegen kenbaar ma ken over het luiden van de kerkklokken op zondag. BRESKENS - Zonder dat ze het zelf wisten, was er gistermid dag op hen gerekend in het Visserijmuseum in Breskens. Daar werd namelijk rond drie uur de 150.000ste bezoeker ver wacht. En aangezien ze tegelijk binnenstapten, mochten Kees enJennekevandeJ agt de eer delen. Het was voor het echtpaar uit Yerseke de eerste dag van hun vakantie. Een tochtje naar Zeeuws-Vlaanderen leek hen een aardig begin. En toen ze bij de WV zagen dat er een visserijmuseum was in Breskens, be sloten ze dat een bezoek te brengen. Ze deden een goede vangst in Breskenswant ze kregen niet alleen een mandj e met streekproducten, maar ook een boek met visrecepten en een haaientand. Conservator Els Moerland was opgetogen over het record,Heel mooivooral omdat het nog zo vroeg is in het seizoen. Het is een bekroning van het werk van alle vrijwilli gers." Het Visserijmuseum in Breskens opende in 1990. foto Robert van den Berge korrel hoekig ik." Ze hebben er ware kunststukken van ge maakt. Onder de twaalf meter hoge Halletoren wordt op het plein een grote jaarmarkt ge houden en voor herberg Ten Beurse vindt een luidruchtige boerenbruiloft plaats, naar de schilderijen van Brueghel. Je komt er ook Lambiek en de stoere Jerommeke tegen. En Suske en Wiske, spelend met de beer die ook voorkomt in het wapen van de stad Brugge. Het verhaal gaat dat meer dan elf eeuwen geleden Boudewijn met de IJzeren arm op de plek waar nu Brugge ligt, als eerste leven de wezen een beer tegenkwam. Slecht weer deert de zandsculp turen absoluut niet. De beelden kunnen maandenlang blijven staan. Het record is twee jaar. Tot windkracht zeven is er niets aan de hand. In een grote tent is het Magisch Zandtheater gebouwd. Werner: „We noemen het ook wel het spookhuis." Het is er pikkedon ker, alleen de sculpturen wor den uitgelicht. Je ziet er de ang sten en gruwelen van de Brugse nachten. In de tent is ook een water- en lichtsculptuur te zien; de teletijdmachine brengt je te rug naar het verleden. Werner: „Beelden van het huidige en middeleeuwse Brugge worden in razendsnel tempo met elkaar afgewisseld." door Ronald Verstraten AXEL - Er staat een busje van de Wegenwacht voor de deur van Autobedrijf Rob Dees in Axel. Toch geen pech zeker? „Nee, het is onze eigen bus. Maar er staat nadrukkelijk op: in opdracht van de ANWB. Want dat is een voorwaarde. Het moet herkenbaar zijn", zegt ei genaar/bedrijfsleider Rob Dees. Sinds december vorig jaar is de Axelse garage partnerbedrijf van de ANWB. „Die heeft na tuurlijk z'n eigen Wegenwacht. Maar de ene keer hebben ze één pechgeval, en de andere keer vier tegelijk. Dan schakelen ze ons in. Dat gebeurt gemiddeld twee keer per dag. We helpen bij zo'n vijfhonderd pechgevallen per jaar." Dees' bedrijf bestrijkt het gebied van Oost-Zeeuws- Vlaanderen tot aan IJzendijke. Het westen valt weer onder een ander bedrijf uit Breskens. Het nog jonge bedrijf, dat drie jaar bestaat, is door de ANWB bena derd. „Wij zijn een universeel bedrijf, dat wil zeggen: niet aan één merk gebonden. Onze mon teurs zijn gewend om storingen aan oude auto's te verhelpen. Ik denk dat ze daar de voorkeur aan geven, want bij pechgeval len heb je immers ook met aller lei soorten auto's te maken", zegt Dees. Drie monteurs van het bedrijf zijn inzetbaar bij de pechhulp. In de drukke zomerperiode wordt regelmatig een beroep op het bedrijf gedaan. Meestal moet dat op stel en sprong. „Dat vraagt natuurlijk om een grote mate van flexibiliteit. We han teren in het bedrijf een hele kor te agenda. Zodoende zijn er al tijd mensen beschikbaar om de ANWB te hulp te schieten." De monteurs hebben een speci ale cursus gevolgd om pechhulp te verlenen. Uitgangspunt van de wegenwacht is namelijk dat 85 procent van de pechgevallen ter plaatse geholpen moet kun nen worden. „Er worden hele hoge eisen gesteld aan de rap portage en het reparatiepercen tage." Uiteraard is de hulp langs de kant van de weg niet altijd toe reikend. Bij ernstiger gevallen zorgt het bedrijf voor pech- transport. „Als de auto van ie mand uit Groningen is, brengen wij hem naar een verzamelpunt in Oost-Souburg. Van daaruit worden de transporten gecom bineerd." Slechts een enkele keer wordt het bedrijf door de Alarmcentrale van de ANWB ingeschakeld als Nederlanders pech hebben in het buitenland. Dat beperkt zich vooralsnog tot het gebied net over de grens. Advertentie Hij zat er niet ver naast. Het HMS Explorer, de HMS Raider die terugkeerden van een be ging om drie patrouillevaartui- en de HMS Tracker. Oorlogsbo- leefdheidsbezoek aan Gent. gen van de Britse marine: de dems van niet meer dan 49 ton, foto Camile Schelstraete Wie het er allemaal te warm van krijgt, kan afkoelen in de ge koelde iglotent. Daarin staan kristalheldere ijssculpturen die als decoratie dienen voor een ijsbar. Je kunt er drinken uit echte ijsglazen. „Het is een voorproefje van het ijsscuptu- renfestival dat we aan het eind van dit jaar in Brugge houden." Vanavond is de feestelijke ope ning. Het festival is tot en met zondag 7 september te bezoe ken, dagelijks van 10.00 uur tot 22.00 uur. Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 33