Rij ks waterstaat wil beheer oude veerhaven kwijt Musea in Sluis onder de maat Net als thuis in Vlissingen Westkappelse dijk ademt ruimte Grens voor de belasting Z-Vlaamse politieman geschorst Sluis wil godshuis verbouwen voor multifunctioneel gebruik Ruzie zeeuwse almanak Beperkt ZEEUWS-VLAANDEREN vrijdag 1 augustus 2003 Graven vanaf de dijk J door Jan Jansen TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen moet, desnoods sa men met private partijen, het beheer overnemen van de pon ton en de steigers in de voorma lige veerhaven. Rijkswaterstaat zet daarop in om een herhaling te voorkomen van de problemen die in juni een deel van de havenfeesten in ge vaar brachten. Het gemeente bestuur reageert voorzichtig positief. Met name de oude ponton ver keert in een belabberde staat. De aanlegplaats wordt nog ge bruikt door bootlieden, sleep diensten en het zomerpontje Terneuzen-Hoedekenskerke. Verder heeft het houten gevaar te een spilfunctie bij de traditio nele havenfeesten, vooral bij rondvaarten en roeiwedstrij- den. Die functie werd bedreigd toen in juni een auto van Rijkswater staat door de ponton zakte. De dienst vond het daarop onver antwoord er nog grote groepen mensen op toe te laten. Met wat provisorische maatregelen en een regulering van de bezoe kersstroom werd de activiteit toch nog gered. „Maar dat spel willen we volgend jaar niet op nieuw spelen", zegt het nieuwe hoofd dienstkring van Rijkswa terstaat in Zeeuws-Vlaanderen, M. Zwaan. Hij wijst op de beperkte functie van de oude veerhaven: plezier- vaart. „Terwijl het onze taak is te zorgen voor een goede hoofd- transportas, praat je hier over het restant van voormalige in frastructuur. Havenfeesten en een jachthaven zijn niet onze kerntaak. Dit heeft ook lande lijk geen prioriteit. We hebben een financieringsprobleem wat beheer en onderhoud betreft. Daarom moet er iets verande ren." Zwaan is al in gesprek met bur gemeester en wethouders van Terneuzen. Ook betrekt hij er private partijen als de water sportvereniging bij. „Die zou den samen voor het beheer en het onderhoud kunnen zorgen. Dan worden de belangen ook beter op zijn plaats gelegd. An ders staan we volgend jaar voor hetzelfde probleem en dat wil len we niet." Via een woordvoerder reageert wethouder A. van Waes voor zichtig positief. „Er is nog geen definitief standpunt. We zijn in overleg, maar de gemeente wil zich wel inzetten voor het be houd van ponton en steigers en dan gaat het ons niet alleen om de havenfeesten. Je praat ook over een vluchthaven voor het scheepvaartverkeer op de Wes- terschelde." TERNEUZEN - De korpslei ding van de Zeeuwse politie heeft gisteren een medewerker van het district Zeeuws-Vlaan- deren geschorst in verband met een strafrechtelijk onderzoek. Woordvoerder J. Krombeen van de politie wilde gisteravond geen nadere toelichting geven op de mededeling die door het korps is verspreid. De korpsbe heerder van de politie, burge meester J. Schouwenaar van Middelburg, was wegens va kantie niet bereikbaar. De medewerkers van de Zeeuws-Vlaamse politie moes ten gisteren genoegen nemen met de mededeling die aan de pers is verstrekt. Ook het Open baar Ministerie doet geen mede delingen. door Raymond de Frel SLUIS - De acht West- Zeeuws-Vlaamse musea schieten tekort in kerntaken als onderhoud, registratie en documentatie van de collec tie, publieksvoorlichting en educatie. Vernieuwing is daarom noodzakelijk con cludeert de gemeente Sluis in de Cultuurnota 2004-2008. Intensieve samenwerking in een Federatie van Musea moet uitkomst bieden. Die federatie, voorgezeten door een wethouder, krijgt een flink takenpakket. Eerst en vooral moet een beleids plan worden opgesteld voor de gezamenlijke musea, waarin per museum een the matiek wordt ontwikkeld en de locaties van de musea na der worden bestudeerd. In de nota wordt weliswaar ge meld dat alle tekortkomin gen per museum verschillen, maar van gebrek aan midde len als geld, menskracht en kennis is over het algemeen overal sprake. De roep van bruikleengevers, geldschie ters en het publiek om ver nieuwing wordt steeds lui der, beseffen de musea. En dus moet er iets veranderen. In dat opzicht doet de keuze 'sluiten of investeren' zich voor. De gemeente Sluis kiest voor het laatste, omdat zij zich wil profileren als toeris tengemeente, waarin naast rust en natuurschoon ook op bescheiden schaal van kwa litatief goede culturele acti viteiten is te genieten. Vernieuwing is noodzaak, te meer omdat de concurrentie van andere (educatief) recre atieve voorzieningen in de provincie en daarbuiten toe- neetnt en er een stijgende in teresse in cultuurtoerisme is. Ook scholen geven aan steeds meer behoefte te hebben aan tot de verbeelding sprekende voorzieningen op het gebied van cultuureducatie. Door actiever naar buiten te tre den en een breed, laagdrem pelig, maar inhoudelijk goed onderbouwd aanbod van presentaties, tentoonstellin gen en educatieve program ma's aan te bieden, hoopt de gemeente Sluis in te springen op de eisen van bezoekers, fi nanciers en museumbestu ren. De mogelijkheden van en be reidheid tot samenwerking tussen de musea wordt in be langrijke mate bepaald door financiële en personele mid delen. Zijn die niet voorhan den, dan is samenwerking onhaalbaar. Daarom moet op korte termijn worden ge werkt aan een algeheel West- Zeeuws-Vlaams museaal be leidsplan met een concrete uitwerking van een toe komstvisie. Beleidsplannen van indivi duele musea moeten hieraan ten grondslag liggen of er op aansluiten. Als uitgangspunt van een dergelijk plan wordt in de nota een museale bio grafie van West-Zeeuws- Vlaanderen genoemd. Dat plan moet als basis dienen voor het genereren van de be nodigde gelden. Sint Baafskerk wordt trekpleister door Raymond de Frel AARDENBURG - De Sint Baafskerk in Aardenburg wordt, als het aan de gemeente Sluis ligt, voor zo'n 7,5 miljoen euro geschikt gemaakt voor multifunctioneel gebruik. In de Cultuurnota 2004-2008 wordt gepleit voor multifunctionali teit, zodat de kerk een grens- overstijgende culturele trek pleister wordt. De voormalige gemeente Sluis- Aardenburg brainstormde in 2000 al met de kerkvoogdij en de Rijksgebouwendienst over het plan, maar tot uitvoering kwam het niet. Het project Multifunc tionaliteit Sint Baafskerk moet daarin verandering brengen. Het heeft tot doel het creëren van een gebouw, waarin aan sprekende klein- en grootscha lige culturele evenementen plaatsvinden. De centrale lig ging in het historische stadje Aardenburg, de goede bereik baarheid en de aanzienlijke cul tuur-promotionele waarde en werking van de kerk bieden daartoe alle gelegenheid, vin den burgemeester en wethou ders. Momenteel wordt al een aantal culturele activiteiten in de kerk gehouden, waarmee de nodige bestuurlijke ervaring is opge daan. Vanuit deze beginsituatie werkt een driepartijen-overleg (ge meente Sluis, kerkelijke ge meente en Rijksgebouwen dienst) aan een voorstel, dat een slordige 7,5 miljoen euro kost. zorg gedragen voor het perma nent en verantwoord tentoon stellen van de beschilderde graven in de kerk", licht cul tuurwethouder L. Wille van de gemeente Sluis toe. Daarnaast behoren het opstel len van een organisatie- en be- heerstructuur en het samenstel len van een jaarprogramma - met bij voorkeur jaarlijks te rugkerende culturele activitei ten - tot het takenpakket van het driepartijen-overleg. De cultuurnota wordt in september tijdens vier inspraakavonden besproken. Daarna buigt de ge meenteraad zich over de nota om, naar verwachting in okto ber, tot een besluit te komen. De oude veerboten van de PSD liggen nu in een containerhaven ten noordoosten van de Straat van Messina. foto Ad van den Berg Hij verscheen een tikje som her op zijn werk. Het viel col lega's al snel op, want zij ver wachten van hem altijd een vrolijk humeur, en hij stelt nooit teleur. Op vragen wat hem toch mankeerde, rea geerde hij weinig mededeel zaam. Eén collega nam hij wel in vertrouwen. Een ech telijke ruzie bleek de oorzaak van zijn zwaar gemoed. Dat werd al vlot verlicht na dat hij even door de bewuste collega apart was genomen. Ook die bleek met enige re gelmaat in aanvaring te ko men met zijn levensgezellin. ,,Ken je dat fenomeen nog niet? De seven year itch? Veel echtparen maken om de ze ven jaar wel een dipje mee. Nu ik erover nadenk, bij mij is het weer bijna zover." ,Het komt er op neer dat alle partijen ongeveer eenderde be talen. Daarvoor wordt de kerk binnenin - met behoud van de historische eigenheid - aantrek kelijker gemaakt voor publieks- bezoek. Verder worden er ruim tes buiten de kerk aangebracht voor basisvoorzieningen als een kleedruimte, toilet, ontvangst- ruimte (half onder de grond) en ipublieksentree. Ook wordt er door Maurits Sep VLISSINGEN - Geen twijfel mogelijk, ze zijn het echt: de oude veerboten van de PSD. Links de Prinses Christina, nu La- dies Matacena, en rechts de Prins Wil lem-Alexander, voortaan Athos Matace na. „Binnenvarend in Gioia Tauro, een containerhaven ongeveer 25 kilometer ten noordoosten van de Straat van Mes sina, leek het even op een thuiskomst in Vlissingen", schrijft Ad van den Berg uit Vlissingen. Van den Berg is kapitein van de P&O Nedlloyd Africa. Hij voer met zijn schip de haven van Gioia Tauro binnen en ont waarde daar enkele oude bekenden. Mocht er al twijfel zijn geweest, dan ver ried het Zeeuws wapen op de zijkant van de Athos Matacena de afkomst van het schip. Ook de derde PSD-veerboot, de Prinses Juliana (alias Amedeo Matacena), ligt in de Italiaanse haven, laat Van den Berg weten. Die veerboot ligt iets verderop in de haven en is op de foto niet te zien. De PSD verkocht de schepen eerder dit jaar aan de rederij Amadeus SpA. Ze ver lieten Vlissingen voor de laatste keer op 26 juni. Op 1 juli passeerden ze de Straat van Gibraltar, op weg naar die andere straat in de Middellandse Zee, de Straat van Messina. Daar gaan ze voortaan pas sagiers overzetten van Reggio Calabria naar Sicilië. door Gerard Montsma Het is een van de beroemdste zeeweringen van Neder land, de bijna vier kilometer lange zeedijk van Westkapelle. De dijk beschermt het dorp al vijf eeuwen lang tegen het ver woestende water van de Noord zee. Behalve deze beschermen de functie biedt de dijk ook tal loze mogelijkheden voor recrea tie en toerisme. Een kijkje op de dijk. Over de afritten aan weerszij den van de kleine gietijzeren vuurtoren en het dijkpaviljoen De Westkaap rijden de dijktoe- risten af en aan. Ook vandaag staan er op de buitenberm van de dijk weer talloze auto's, mo- toren en campers geparkeerd. Achter hun gemotoriseerde windschermen genieten de mensen van de rust, het uitzicht, een drankje en een hapje frisse zeewind. Een grote groep zilver meeuwen aan de waterkant volgt hun voorbeeld. Wim en Lies Dingemanse uit Doesburg hebben de vouwstoel tjes in de luwte van de auto gezet en houden hun omgeving nauw lettend in de gaten. „We komen al twaalf jaar op dit plekje. Het is hier schoon, je hebt zon en wind en geen last van zand. Dat strand is niks voor oudere men sen. Wij kunnen dat weten. We zijn de tachtig inmiddels gepas seerd", vertelt Lies. „Mijn man is hier geboren, maar ik kom he lemaal uit de Achterhoek. Nou, ik had nog nooit zoveel water bij elkaar gezien." Het echtpaar vindt een beetje drukte wel fijn. >.Het is leuk om mensen te bekij ken. We waren hier ook al in mei maar toen waren er haast geen toeristen." Even verderop drin ken de vissers Geert Bouwkamp uit Nijmegen en Reinbert Dek ker uit Arnhem zich moed in na Weer een vergeefse poging. Hun dobbers zijn door een flinke bries weer op de kant gesmeten. I" >,Er ligt momenteel nauwelijks vis voor de dijk. We hebben hier prachtig schoon water. Dat is "Tas. Toeristen zoeken aan de Westkappelse dijk hun vertier in de rust en het uitzicht. goed voor de vis, maar slecht voor de vangst. Er staat van daag bovendien te veel wind. Geeft niet. We staan hier voor ons plezier. Heerlijk, een beetje pierewaaien aan deze magnifie ke dijk." De vissers zijn dan ook van plan om nog even te blijven. Ze zijn niet bang om 's nachts weggestuurd te worden door de politie. „We moeten de volgende vloed afwachten. Dat wordt nachtwerk. Zolang we aan het vissen zijn, mogen we hier met de auto gewoon blijven staan. foto Ruben Oreel Morgen zoeken we dan een slaapplaatsje en dan gaan we weer huiswaarts. De dijktoeristen Theo Lutge- rink uit Amersfoort en Ans De Widt uit Arnhem logeren een weekje in Koudekerke en ver pozen elke dag wel even op de dijk. Ans ligt achter de auto met haar benen op een leeg f ruitkist- je, terwijl haar vriend met zijn vogelkijker de vloedlijn inspec teert. „We wisten het zelf ook niet van tevoren. We zijn pas voor de tweede keer in Zeeland. Er is hier altijd wel plaats en de ze plek ademt ruimte." Het vriendenpaar kwam in eerste instantie om praktische rede nen naar de dijk. Theo: „Mijn vriendin is niet zo goed ter been en we hebben geen kinderen. Het strand hoeven we dus niet te bezoeken. Maar het uitzicht op de dijk is ook met slecht weer heel bijzonder. We willen deze gewoonte graag aanhouden." Toch zijn er ook kinderen te vin den op de dijk. De Belgische fa milie Dereyke uit Gent is op doorreis naar Rotterdam. De kleine Jan Dereyke (4) zit achter het stuur van de camper, terwijl zijn ouders en broertjes een broodje vis verorberen. „We hebben honger gekregen, dus stopten we hier maar even. We staan hier inmiddels de ganse dag al." Franijois Dereyke rijdt bij voorkeur over de eilanden. „Vorig jaar reden we een eind langs de Belgische en Franse kust, maar nu gingen we eens naar boven. Ik moet eerlijk zeg gen dat deze omgeving mij lie ver is. Al die zeeschepen, die dij ken en al dat lager gelegen land. Je raakt er gewoon niet op uit gekeken." door Ab van derSluis In het bijzijn van leden van de Heemkundige Kring Walche ren is onlangs een oude tiend- paal teruggeplaatst op zijn oor spronkelijke plek op de hoek van de Koningin Emmaweg en de Lijdijkweg in Vrouwenpol der. De paal, voorzien van een nummer, geeft de grenzen aan van het tiendblok, het stuk grond waarover de boeren be lasting moesten betalen aan de eigenaren van hun land. Op Walcheren zijn nog veertig van zulke palen te vinden. Het tiendrecht is van oudsher een kerkelijke belasting. Boeren droegen ééntiende van de op brengst van hun land af aan de kerk voor onderhoud van kerk gebouwen en inkomsten van geestelijken. Leo Hollestelle, werkzaam bij het Zeeuws Ar chief in Middelburg, gaat in de laatste uitgave van De Wete - het ledenorgaan van de heem kundige kring - uitgebreid in op de geschiedenis van het tiend recht en de paaltjes. De Staten van Zeeland kregen in de zes tiende eeuw in grote delen van de provincie het tiendrecht. De opbrengsten werden ook toen gebruikt voor kerken en predi kanten. In de twee daaropvol gende eeuwen verkochten de Staten diverse malen tienden om de overheidsuitgaven te dekken. In de loop der tijd ont stonden tiendblokken, een aan tal percelen die door de grondei genaar als één geheel werd be schouwd. Op Walcheren waren in 1786 ruim tweehonderd van deze blokken. Alle blokken ko men voor op een kaart die in het Zeeuws Archief is te vinden. De tiendpaaltjes gaven de grenzen aan van het tiendblok. Bij de aanleg van een duiker in de dijk van de Koningin Emma weg in 2002 werd een hardste nen paaltje gevonden met daar op de inscriptie Z-T 3. Nader onderzoek wees uit dat het paal tje was gevonden op de plek die werd aangeduid als de Zwarte Monnikstiende, naar de kloos terlingen van de Abdij van Rijnsburg. A. Maljaars, eige naar van de grond waarop het paaltje werd gevonden en oud voorzitter H. Vader van de Heemkundige Kring Walcheren gaven het historische element dit jaar zijn oude plek terug. De tiendpaal bij Vrouwenpolder gaf de grens aan van het stuk grond waarover boeren belasting moesten betalen. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31