9 Net als thuis in Vlissingen Jaarlijkse maaibeurt van waterlopen binnenkort van start Westkappelse dijk ademt ruimte Grens voor de belasting Bewoners protesteren tegen uitbreiding mestopslag Oosterland Samensmelting zorganisaties vergt halfjaar extra Achterschip T ricolor is losgezaagd Ruzie zeeuwse almanak waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND vrijdag 1 augustus 2003 fc)p maat v lit MltSI lil SifS vanaf de dijk Orgelconcert Avondmarkt Bruinisse J Zes' eem tep. van Fusie Thuiszorg en Arcus later n de' aro-' door Ali Pankow ZIERIKZEE - De voorgenomen fusie tussen de stichtingen Oos- ntKterschelde Thuiszorg en Arcus eerZorgcentra op Schouwen-Dui- )nd teland heeft vertraging opgelo- looljpen. Aanvankelijk was het de }enjbedoeling de fusie per 1 juli dit n yaar juridisch helemaal voor on elkaar te hebben. Directeur jn D. van Zwoll van Thuiszorg ver- jr wacht dat het ongeveer een half jaar langer gaat duren. Als nieu- jaatwe streefdatum geldt 1 januari der,2004. de enVolgens Van Zwoll zullen de ra- >ar.den van bestuur en van toezicht ggjjVan beide organisaties eind au- n ^gustus of begin september over- 3 de eenstemming hebben bereikt inj_over het fusiedocument. „Daar in, na kan het de inspraak in bij de dn medezeggenschapsraden en de een cliëntenraden van de Thuiszorg eenen Arcus", zegt Van Zwoll. Vol- les_gens hem vergt die inspraakron de wel enige tijd, temeer daar Arcus te maken heeft met vijf verschillende cliëntenraden voor elk van de aangesloten zorgcentra. Zekerheid voor het behoud van arbeidsplaatsen bij deze fusie is volgens Van Zwoll gewaar borgd in CAO's en sociaal plan. Daarin is bepaald dat fusie niet leidt tot gedwongen ontslagen. Alle medewerkers worden her plaatst in de nieuwe organisa tie, in soortgelijke functies en met eenzelfde aantal uren als bij de voorgaande werkgever. Ook is vastgelegd dat inmiddels ver worven rechten als salarisga rantie en pensioen behouden blijven. Het sociaal plan is on derdeel van het zogeheten be- slisdocument voor de fusie dat !aan de raden van toezicht is voorgelegd. e fusie tussen Arcus en de Thuiszorg is inmiddels ruim an- Éderhalf jaar in voorbereiding. Volgens Van Zwoll gelden nog jn onverkort de motieven voor het eel samengaan van beide stichtin- gen. Het doel is te komen tot één organisatie voor intra- en ex tramurale zorg (binnen en buiten de muren van de zorgin stellingen) op Schouwen-Dui- veland. De beide organisaties spelen daarmee in op de maat schappelijke ontwikkeling van scheiden van wonen en zorg en het streven ouderen zolang mo gelijk zelfstandig te laten wo nen. Dat kan echter alleen als hen zoveel mogelijk zorg op maat wordt geboden. De fusie kan in de optiek van de direc teur Thuiszorg bijdragen aan een juiste balans tussen wonen en zorg. Een ander argument voor het samengaan is het tekort aan personeel binnen de zorg. Samen kunnen de stichtingen een aantrekkelijke werkgever worden, zonder dat ieder voor zich in dezelfde vijver vist. De Seniorenraad Schouwen- Duiveland bepleitte in een eer der stadium al waakzaamheid ten aanzien van de vorming van u .1" De oude veerboten van de PSD liggen nu in een containerhaven ten noordoosten van de Straat van Messina. foto Ad van den Berg door Maurits Sep VLISSINGEN - Geen twijfel mogelijk, ze zijn het echt: de oude veerboten van de PSD. Links de Prinses Christina, nu La- dies Matacena, en rechts de Prins Wil- lem-Alexander, voortaan Athos Matace na. „Binnenvarend in Gioia Tauro, een containerhaven ongeveer 25 kilometer ten noordoosten van de Straat van Mes sina, leek het even op een thuiskomst in Vlissingen", schrijft Ad van den Berg uit Vlissingen. Van den Berg is kapitein van de P&O Nedlloyd Africa. Hij voer met zijn schip de haven van Gioia Tauro binnen en ont waarde daar enkele oude bekenden. Mocht er al twijfel zijn geweest, dan ver ried het Zeeuws wapen op de zijkant van de Athos Matacena de afkomst van het schip. Ook de derde PSD-veerboot, de Prinses Juliana (alias Amedeo Matacena), ligt in de Italiaanse haven, laat Van den Berg weten. Die veerboot ligt iets verderop in de haven en is op de foto niet te zien. De PSD verkocht de schepen eerder dit jaar aan de rederij Amadeus SpA. Ze ver lieten Vlissingen voor de laatste keer op 26 juni. Op 1 juli passeerden ze de Straat van Gibraltar, op weg naar die andere straat in de Middellandse Zee, de Straat van Messina. Daar gaan ze voortaan pas sagiers overzetten van Reggio Calabria naar Sicilië. grote instellingen. Volgens dit adviesorgaan mag best met eni ge scepsis worden gevolgd of binnen grote organisaties de zorgverlening inderdaad kan worden afgestemd op de vraag van de individuele consument. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Het water schap Zeeuwse Eilanden begint deze maand met het maaien van ruim vijfduizend kilometer wa terlopen. Te veel riet en andere planten in de sloot zijn slecht voor de doorstroming van het water. Daardoor kan water overlast ontstaan. Het water schap verwacht dat de klus in december geklaard is. Maaien is een belangrijk deel van de waterbeheertaak van het waterschap Zeeuwse Eilanden. Elk jaar opnieuw worden de watergangen - variërend van smalle sloten tot hele brede wa tergangen - onder handen geno men. Van de grotere waterlopen worden de droge taluds niet ge maaid. Het profiel, dat zorgt voor de doorstroming van het water, wordt wel altijd schoon gemaakt om te voorkomen dat er stremming in de afvoer kan ontstaan. Voorheen bleef het maaisel al tijd waar het afgesneden was, namelijk op het talud van de watergang. Vorig jaar introdu ceerde het waterschap een nieu we manier van werken op Schouwen-Duiveland en Noord- en Zuid-Beveland. De maaiers werden uitgerust met een afvoer-transportbandje, waarmee het maaisel op de ak kerrand en/of wegberm werd gelegd. Voordeel daarvan is dat het maaisel niet meer in het wa ter terechtkomt. De kans dat duikers verstopt raken, is door die werkmethode nihil. De werkwijze wordt dit jaar voor het eerst toegepast op Tholen, Sint-Philipsland en Walcheren. Het maaisel wordt alleen weg gehaald op plekken waar spra ke is van ecologisch bermbe heer. Op de andere plaatsen blijft het liggen als voedsel voor de planten. Volgens het waterschap is het van belang dat het werk aan eengesloten uitgevoerd kan worden. Omdat het schap de ka- velsloten éérst maait, wordt ak kerbouwers gevraagd land bouwproducten langs de sloten zo vroeg mogelijk te oogsten en eventuele obstakels weg te ha len. Daardoor komt een rij strook voor de tractoren be schikbaar. Om schade aan eigendommen te voorkomen, wordt de grondgebruikers ge vraagd alle overhangende tak ken af te zagen en afrasteringen te verplaatsen die het maaiwerk kunnen belemmeren. Riolerin gen en drainage mogen niet in de sloot uitsteken, maar moeten in het talud zijn weggewerkt. De maaiploegen beginnen vol gens een normaal schema: acht uur per dag, vijf dagen per week. Vanaf oktober wordt in ploegendiensten gedraaid van tien uur per dag en zes dagen per week. Als het weer meezit, zijn alle waterlopen in december weer voor een jaar gemaaid. ZEEBRUGGE - De bergers van de gekapseisde Noorse autocar rier Tricolor hebben gisteroch tend de eerste zaagoperatie vol tooid. Om vijf voor elf was het achterschip met de machineka mer losgezaagd van de rest van het wrak. Daarna werd direct begonnen met het in positie brengen van de drijvende bok Asian Hercu les II en het hijsplatform Ram- biz, die het ruim dertig meter brede gevaarte vandaag of in het weekeinde op een ponton hijsen. Daarna wordt het ach terschip afgeleverd in de haven van Zeebrugge. Het afzagen van het achterste, zwaarste gedeelte van de Tricolor nam ruim an derhalve week in beslag. De au tocarrier wordt in negen stuk ken gezaagd. door Gerard Montsma Het is een van de beroemdste zeeweringen van Neder land, de bijna vier kilometer lange zeedijk van Westkapelle. De dijk beschermt het dorp al vijf eeuwen lang tegen het ver woestende water van de Noord zee. Behalve deze beschermen de functie biedt de dijk ook tal loze mogelijkheden voor recrea tie en toerisme. Een kijkje op de dijk. Over de afritten aan weerszij den van de kleine gietijzeren vuurtoren en het dijkpaviljoen De Westkaap rijden de dijktoe- risten af en aan. Ook vandaag staan er op de buitenberm van de dijk weer talloze auto's, mo- JL toren en campers geparkeerd. Achter hun gemotoriseerde windschermen genieten de mensen van de rust, het uitzicht, een drankje en een hapje frisse zeewind. Een grote groep zilver meeuwen aan de waterkant volgt hun voorbeeld. Wim en Lies Dingemanse uit Doesburg hebben de vouwstoel tjes in de luwte van de auto gezet en houden hun omgeving nauw lettend in de gaten. „We komen fal twaalf jaar op dit plekje. Het Bs hier schoon, je hebt zon en wind en geen last van zand. Dat strand is niks voor oudere men sen. Wij kunnen dat weten. We zijn de tachtig inmiddels gepas seerd", vertelt Lies. „Mijn man is hier geboren, maar ik kom he lemaal uit de Achterhoek. Nou, ik had nog nooit zoveel water bij jelkaar gezien." Het echtpaar vindt een beetje drukte wel fijn. „Het is leuk om mensen te bekij ken. We waren hier ook al in mei, maar toen waren er haast geen toeristen." Even verderop drin ken de vissers Geert Bouwkamp ,uit Nijmegen en Reinbert Dek- ker uit Arnhem zich moed in na weer een vergeefse poging. Hun dobbers zijn door een flinke bries weer op de kant gesmeten. i»Er ligt momenteel nauwelijks jvis voor de dijk. We hebben hier Prachtig schoon water. Dat is, Toeristen zoeken aan de Westkappelse dijk hun vertier in de rust en het uitzicht. goed voor de vis, maar slecht voor de vangst. Er staat van daag bovendien te veel wind. Geeft niet. We staan hier voor ons plezier. Heerlijk, een beetje pierewaaien aan deze magnifie ke dijk." De vissers zijn dan ook van plan om nog even te blijven. Ze zijn niet bang om 's nachts weggestuurd te worden door de politie. „We moeten de volgende vloed afwachten. Dat wordt nachtwerk. Zolang we aan het vissen zijn, mogen we hier met de auto gewoon blijven staan. foto Ruben Oreel Morgen zoeken we dan een slaapplaatsje en dan gaan we weer huiswaarts. De dijktoeristen Theo Lutge- rink uit Amersfoort en Ans De Widt uit Arnhem logeren een weekje in Koudekerke en ver pozen elke dag wel even op de dijk. Ans ligt achter de auto met haar benen op een leeg fruitkist je, terwijl haar vriend met zijn vogelkijker de vloedlijn inspec teert. „We wisten het zelf ook niet van tevoren. We zijn pas voor de tweede keer in Zeeland. Er is hier altijd wel plaats en de ze plek ademt ruimte." Het vriendenpaar kwam in eerste instantie om praktische rede nen naar de dijk. Theo: „Mijn vriendin is niet zo goed ter been en we hebben geen kinderen. Het strand hoeven we dus niet te bezoeken. Maar het uitzicht op de dijk is ook met slecht weer heel bijzonder. We willen deze gewoonte graag aanhouden." Toch zijn er ook kinderen te vin den op de dijk. De Belgische fa milie Dereyke uit Gent is op doorreis naar Rotterdam. De kleine Jan Dereyke (4) zit achter het stuur van de camper, terwijl zijn ouders en broertjes een broodje vis verorberen. „We hebben honger gekregen, dus stopten we hier maar even. We staan hier inmiddels de ganse dag al." Frangois Dereyke rijdt bij voorkeur over de eilanden. „Vorig jaar reden we een eind langs de Belgische en Franse kust, maar nu gingen we eens naar boven. Ik moet eerlijk zeg gen dat deze omgeving mij lie ver is. Al die zeeschepen, die dij ken en al dat lager gelegen land. Je raakt er gewoon niet op uit gekeken." f r, Ir t êj -1 W*'* ff'01, De tiendpaal bij Vrouwenpolder gaf de grens aan van het stuk grond waarover boeren belasting moesten betalen. foto Ruben Oreel door Ab van der Sluis In het bijzijn van leden van de Heemkundige Kring Walche ren is onlangs een oude tiend- paal teruggeplaatst op zijn oor spronkelijke plek op de hoek van de Koningin Emmaweg en de Lijdijkweg in Vrouwenpol der. De paal, voorzien van een nummer, geeft de grenzen aan van het tiendblok, het stuk grond waarover de boeren be lasting moesten betalen aan de eigenaren van hun land. Op Walcheren zijn nog veertig van zulke palen te vinden. Het tiendrecht is van oudsher een kerkelijke belasting. Boeren droegen ééntiende van de op brengst van hun land af aan de kerk voor onderhoud van kerk gebouwen en inkomsten van geestelijken. Leo Hollestelle, werkzaam bij het Zeeuws Ar chief in Middelburg, gaat in de laatste uitgave van De Wete - het ledenorgaan van de heem kundige kring - uitgebreid in op de geschiedenis van het tiend recht en de paaltjes. De Staten van Zeeland kregen in de zes tiende eeuw in grote delen van de provincie het tiendrecht. De opbrengsten werden ook toen gebruikt voor kerken en predi kanten. In de twee daaropvol gende eeuwen verkochten de Staten diverse malen tienden om de overheidsuitgaven te dekken. In de loop der tijd ont stonden tiendblokken, een aan tal percelen die door de grondei genaar als één geheel werd be schouwd. Op Walcheren waren in 1786 ruim tweehonderd van deze blokken. Alle blokken ko men voor op een kaart die in het Zeeuws Archief is te vinden. De tiendpaaltjes gaven de grenzen aan van het tiendblok. Bij de aanleg van een duiker in de dijk van de Koningin Emma weg in 2002 werd een hardste nen paaltje gevonden met daar op de inscriptie Z-T 3. Nader onderzoek wees uit dat het paal tje was gevonden op de plek die werd aangeduid als de Zwarte Monnikstiende, naar de kloos terlingen van de Abdij van Rijnsburg. A. Maljaars, eige naar van de grond waarop het paaltje werd gevonden en oud voorzitter H. Vader van de Heemkundige Kring Walcheren gaven het historische element dit jaar zijn oude plek terug. door Adri Klinkenberg DEN HAAG - Omwonenden hebben gisteren bij de Raad van State geprotesteerd tegen de mogelijke komst van twee nieu we mestzakken aan het Polder wegje in Oosterland. Sinds enkele jaren ligt er één mestzak van 1500 kubieke me ter. De bewoners doen daar niet moeilijk over, omdat het op het platteland best eens mag stin ken. Maar nu mesthandelaar A. van Dommelen uit het Bra bantse Esbeek van plan is om er twee mestzakken van elk 1800 kubieke meter bij te leggen, komt het er heel anders uit te zien, aldus de buurtbewoners. De gemeente Schouwen-Dui- venland verleende voor de twee nieuwe mestzakken van Van Dommelen een milieuvergun ning. De omwonenden vroegen gisteren aan de Raad van State deze vergunning te vernietigen. De omwonenden hebben in een eerdere spoedprocedure bij de Raad van State al succes- BURGH-HAAMSTEDE - Or ganist Jan van Westenbrugge geeft woensdag 6 augustus een concert in de Hervormde Kerk in Burgh-Haamstede. Het programma biedt onder meer werken van Jan Pietersz. Sweelinck, Vivaldi, Handel en Renaud. Van Westenbrugge be sluit het concert met een koraal finale waarin twee eigen bewer kingen. Het concert begint om 20.00 uur. geboekt. Het rechtscollege schorste de vergunning omdat er onduidelijkheden zijn over de mate van stankhinder. De mestzakken zijn ingepakt in folie. Het laden en lossen vindt telkens op het zelfde punt plaats. Wel zitten er ontluch- tingspijpen op, waar stank door naar buiten komt. Volgens woordvoerster A. Scheers van de gemeente hoeven de omwo nenden nergens bang voor te zijn. Op Schouwen zijn 22 van dit soort mestbassins. Met slechts één ervan zouden stank problemen zijn. Uitspraak van de Raad van State volgt. BRUINISSE - In het cen trum van Bruinisse wordt vanavond een avond- markt gehouden met di verse attracties en een braderie. Zo geeft het Bruinisser Visserskoor een concert. Verder treedt er een band op voor de wat oudere jeugd. Voor de kin deren zijn er een draaimo len, een springkussen en een schminkkraam. Ook kunnen de kinderen hun verkoopspulletjes aan de man brengen op de speci aal voor hen ingerichte vrijmarkt. De markt be gint om 16.00 uur en zal rond 21.00 uur worden af gesloten met een ronde van het rad van avontuur. Hij verscheen een tikje som ber op zijn werk. Het viel col lega's al snel op, want zij ver wachten van hem altijd een vrolijk humeur, en hij stelt nooit teleur. Op vragen wat hem toch mankeerde, rea geerde hij weinig mededeel zaam. Eén collega nam hij wel in vertrouwen. Een ech telijke ruzie bleek de oorzaak van zijn zwaar gemoed. Dat werd al vlot verlicht na dat hij even door de bewuste collega apart was genomen. Ook die bleek met enige re gelmaat in aanvaring te ko men met zijn levensgezellin. „Ken je dat fenomeen nog niet? De seven year itch? Veel echtparen maken om de ze ven jaar wel een dipje mee. Nu ik erover nadenk, bij mij is het weer bijna zover."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 25