15 Topaankoop Machlas vertrekt heel stilletjes T ransfer Schreuder naar Feyenoord rond Van Moorsel als snelste door Alleen Audina blijft nog over Van der Meyde is blij even terug te zijn %NVB-directeur: geef Vitesse de tijd Turner Garvasio Deferr moet WK-zilver inleveren Golfer Lafeber Igedeeld vierde Bestuur treedt af Britten willen Beckham op bankbiljet Geen verbod op tabaksreclame meer op Spa Voorzitter Juve overleden Ijsstadion Thialf te koop vrijdag 1 augustus 2003 Kesler stoort zich aan Gelredome loor Egbert van der Weerd ?EIST - De directie van Gelre- ïonie heeft een poging gedaan ioofdhuurder Vitesse de nek om je draaien. Dat vindt KNVB-di- ïecteur Henk Kesler. „Ik heb me geërgerd en gestoord aan Gelre- lome-directeur Paul van Slie- jlrecht, die openlijk zegt dat hij jiet meewerkt aan het red- lingsplan van de gemeente. Een Schande, zo draai je de hoofd huurder de nek om. Dat kan hij lbsoluut niet maken, zo'n man Fs niet geschikt voor zijn vak," /indt Kesler. pe KNVB maakte gisteren be kend dat de verleende licentie Overeind blijft. Wel moet er ver der worden gesaneerd. Daar- laast moet de club maandelijks jian de KNVB rapporteren hoe Se financiële ervoor staat en ?EDA Vordt verbeterd. /itesse krijgt tot eind januari rolgend jaar de tijd aan te tonen lat het seizoen kan worden af- I lemaakt. Volgens de huidige ;ijfers kan de club in februari 2004 niet meer aan de betalings verplichtingen voldoen. Tic keting, sponsoring en spelers verkopen moeten meer geld in het laatje brengen. Het huidige tekort bedraagt on geveer 2 miljoen euro terwijl voor nog eens 2,6 miljoen priva te investeerders garant staan. Henk Kesler laat weten 'not am- sed' te zijn met de financiële so res in Arnhem. „Het is volstrekt nieuw dat een club een maand na het verstrekken van de licen tie al met zulke grote problemen kampt, zegt de KNVB-direc- teur, die wel verzachtende om standigheden ziet. „Er is lang onduidelijkheid geweest, Vites se verdient meer tijd." Dat geldt, in de ogen van Kesler, niet voor de gemeente Arnhem. „De gemeente moet op korte termijn duidelijkheid verschaffen. Op basis van het reddingsplan heb ben wij een licentie gegeven, dat plan moet dan wel uitgevoerd worden. Op 12 augustus moet Vitesse over de door de gemeen te beloofde 4,6 miljoen euro be schikken." Volgens Kesler ont komt de voetbalclubs niet aan nieuwe spelersverkopen. „Dat kan niet anders. Ik vind het dan ook erg dom als ik de trainer hoor roepen dat er zonder hem niemand wordt verkocht. Als hij zich met financiën wil bemoei en, dan moet hij een ander vak kiezen." Eventuele nieuwe verkopen zullen niet worden opgevangen, stelt Kesler. „Vitesse moet nu ook niet denken dat er nog een vervanger kan komen als bij voorbeeld Bob Peeters wordt verkocht of verhuurd. Dat is uitgesloten", aldus de bondsdi- recteur, die de mening van trai ner Edward Sturing momenteel niet zo belangrijk vindt. Maar ondanks alle problemen foor Mexandervan Eenennaam LONDEN - Olympisch kampi- jen Gervasio Deferr moet we gens doping de zilveren medail le inleveren die hij in november 2002 in Debrecen won bij de WK turnen per toestel. De Span jaard eindigde op het onderdeel Hoer als tweede, maar bij een controle in oktober 2002 waren bij hem sporen van het verboden middel cannabis aangetroffen. De internationale turnfederatie 'FIG) ontnam daarmee voor het eerst een sporter een WK-me- iaille. Deferr, olympisch kam pioen op het onderdeel sprong, werd vorig jaar in Vitoria posi tief bevonden tijdens de Spaan se kampioenschappen. De Spaanse turnbond legde hem in maart van dit jaar al een schor sing van drie maanden op, de FIG heeft nu besloten om zijn klasseringen die na oktober 2002 zijn behaald, te schrap pen. De Bulgaar Jordan Jovtsjev mag zijn WK-brons daardoor omruilen voor zilver, terwijl de Amerikaan Paul Hamm, vierde, op zijn beurt alsnog een bronzen medaille krijgt toebedeeld. De ferr, die ook zijn prijzengeld moet terugstorten, raakt ook zijn klasseringen van de wereld bekerwedstrijden in Stuttgart en Parijs (beide eind 2002) kwijt. RTR doorTim Senden 'BREDA - Alfred Schreuder ver ruilt NAC met onmiddellijke in gang voor Feyenoord. De mid denvelder tekent een contract Z_voor drie jaar bij de Rotterdam- se voetbalclub. „Ik ben heel erg trots dat ik voor een club als Feyenoord mag gaan spelen", reageerde de middenvelder gis teren. STOCKHOLM - Golfer Maar ten Lafeber heeft gisteren in Stockholm bij de Scandinavian Masters een prima start ge maakt. De Nederlander staat na de eer ste ronde op de gedeelde vierde plaats, met 68 slagen. Aan de leiding gaat een trio met 67 sla- 3 gen.Robert-JanDerksenhad73 slagen nodig en staat 53e, voor Rolf Muntz is het nu al schier onmogelijk om de cut te halen. Hij deed de openingsronde in liefst 78 slagen. ANP „Ik laat ook een geweldige club achter, maar met Feyenoord had ik altijd al een speciale band. Ik heb er in de jeugd ge speeld, in de selectie gezeten en ik ben erg blij dat ik er nu op dertigjarige leeftijd alsnog te recht kom." Volgens trainer Ton Lokhoff hoopt NAC zo snel mo gelijk een vervanger aan te trek ken voor Schreuder. Feyenoord wilde aanvankelijk twee of drie middenvelders aan trekken. De Rotterdammers toonden ook interesse in Land zaat (Willem II) en de Egypte naar Ghaly. Maar zijn club heeft onlangs een nieuw bestuur ge kregen en wil de talentvolle middenvelder niet zomaar laten vertrekken. Ook in de onderhandelingen met Landzaat zit geen schot. Afgelopen zaterdag wilde Wil lem II nog 3 miljoen euro voor hem. Na gesprekken op dinsdag werd die vraagprijs verlaagd, maar sindsdien heeft de Til- burgse club niets meer van Fey enoord vernomen. „Beide trans fers staan op een laag pitje", verklaarde een woordvoerder van Feyenoord. ANP Leontien Zijlaard-Van Moorsel klokt tijdens de kwalificaties van de individuele achtervolging de snelste tijd. foto Bernd Weissbrod/EPA door Cilya van der Kooy STUTTGART - Leontien Zijlaard-Van Moor sel heeft gisteren bij de wereldkampioen schappen op de baan de snelste tijd neergezet bij de kwalificaties voor de individuele achter volging. De titelverdedigster noteerde in Stuttgart een tijd van 3.32,022. De olympische kampioene bleef hiermee de Australische Katie Mactier net voor, 3.32,464. De Russische Olga Sloesareva kwam met 3.34,600 tot de derde tijd. Anouska van der Zee redde het niet. Ze reed in Stuttgart de veertien de tijd, 3.44,870. Van Moorsel ging weg op haar wereldrecord. Sinds de Olympische Spelen van Sydney staat dit met 3.30,816 op haar naam. De geboren Brabantse kon dit schema echter niet volhou den. „Dat was een kleine teleurstelling", gaf Van Moorsel toe.Dat de concurrentie dichter bij komt, werkt voor Van Moorsel alleen maar motiverend. „Dat zet mij alleen maar meer op scherp", keek Van Moorsel vooruit. Ze strijdt vandaag met zeven andere rensters om het goud. In de kwartfinales neemt ze het op tegen de Australische Katherine Bates, die gisteren de achtste tijd noteerde. Yvonne Hijgenaar greep in Stuttgart net naast een medaille. De Nederlandse werd vierde op het onderdeel 500 meter tijdrit. De voormalige schaatsster verbeterde wel haar persoonlijk record met zestiende van een seconde: 34,763. ANP trok Vitesse wel Bert Konter man, overigens zonder transfer vergoeding, aan. Kesler: „Daar hebben we wel kritiek op, maar we maken er geen halszaak van. Door het vertrek van Stefanovic was er wat ruimte en Konterman past binnen het salarisplaatje van de spelersgroep. Het probleem zit daar niet, al kun je je afvragen of het in de huidige omstandighe den wel zo nodig was." Volgens Kesler heeft Vitesse een deel van de goede wil in Zeist te danken aan de naam die de club heeft. „In tegenstelling tot veel andere clubs heeft Vitesse geen cent achterstand bij het CFK- fonds en laten de financiële rap portages niks te wensen over. De onzekere situatie heeft het voor club moeilijk gemaakt. Daarom krijgen ze nu tot eind januari om de boel op orde te krijgen. Dat is een mooie termijn omdat dan ook de tweede transferperiode nog kan worden gebruikt", al dus de bondsdirecteur. Kesler verafschuwt het plan van de gemeente om alle be stuursleden te vervangen. „Heel vreemd. De KNVB zit echt niet te wachten op vijf mensen die je bij wijze van spreken moet uit leggen dat er lucht in en bal zit. „Nu moet de gemeente Arnhem een grote jongen zijn. Je kunt wel een plan bedenken, maar het moet ook uitgevoerd. En dan zal de tijd leren in hoeverre de Arnhemse gemeenschap achter Vitesse staat." GPD ARNHEM - Het demissionaire bestuur en de raad van commis sarissen van Vitesse zijn terug getreden. Dat heeft de club gis teren bekendgemaakt. „Zij zijn van mening dat het nog langer aanblijven niet in het be lang is van Vitesse", meldde de club in een communiqué. „Men verwacht hiermee te bereiken dat er snel een nieuw bestuur en raad van commissarissen wordt gevormd." ANP door Dick Sintenie AMSTERDAM - De duurste aankoop in de geschiedenis van Ajax (19 miljoen gulden) is na vier jaar via de achterdeur ver trokken. Nikos Machlas (30) en de club gaan per direct uit el kaar. „Hoe ik me nu voel? Opge lucht en droevig tegelijk." Machlas, 'wiens nog een jaar doorlopende contract wordt ontbonden, scoorde voor Ajax 38 doelpunten in 74 competitie wedstrijden. In zijn eerste drie seizoenen kwam hij tot respec tievelijk veertien, twaalf en twaalf doelpunten. Magere cij fers voor dé spits van Ajax. „Vooral mijn eerste en mijn laatste jaar waren moeilijk," zegt Machlas. „Op het moment dat ik in 1999 een contract te kende was Ajax de beste spelers was kwijtgeraakt. Ik was suc cesvol geweest bij Vitesse, maakte een opstap naar een gro te club, maar wél een club die moest groeien naar nieuw suc ces." De Griek was gewend aan kri tiek. Ook bij OFI Kreta had hij immers de scepsis moeten over winnen. En bij Vitesse, waar hij in het seizoen 1997/1998 Euro pees topscorer werd met 34 doelpunten, heette hij in zijn eerste seizoen 'een grote vergis sing'. Machlas vroeg bij Ajax om geduld. Blessures en de onzekerheid van het bankzitten speelden hem parten. Trainer Ronald Koeman zocht net als zijn voorgangers (Co Adriaanse en Jan Wouters) naar een manier om Machlas te laten functioneren. Dat gebeur de meestal in een systeem met twee spitsen, waarin Machlas zich vrijer voelde. Kort na de winterstop in Ajax' kampioens jaar had dat succes. De doel punten van Machlas (en die van Mido) leidden Ajax naar de 'dubbel'. Tot ongenoegen van Machlas stelde Koeman hem na dat sei zoen in officiële wedstrijden niet één keer meer op. Zijn rol was uitgespeeld. „Ja, ik ben te leurgesteld in Ronald Koeman. Ik wil bij mijn vertrek niet kwaadspreken over mensen, maar ik had niet verwacht dat hij zo met spelers zou omgaan. Van Co Adriaanse had ik daar niet gek van opgekeken, maar bij Koeman wel. Hij had tegen me kunnen zeggen: 'Nikos, sor ry, maar ik heb geen plaats meer in het elftal voor jou. Ik wil met andere jongens verder. Je mag naar een andere club'. Dan wa ren we vriendschappelijk uit el kaar gegaan. Maar hij heeft mijn positie heel lang in het midden gelaten. Wat dat betreft voel ik me wel gebruikt." Het Spaanse Sevilla, dat Machlas het laatste half j aar van Ajax huurde, bracht hem geen voorspoed. De spits is nu vrij om te gaan en te staan waar hij wil en dat lucht op. Hij heeft beslo ten terug te keren naar Grieken land. „Ik wil in mijn eigen land iets laten zien. Ik wil nog een paar jaar lekker voetballen en genieten van het spel. Er is al contact met twee clubs." Hij zal Ajax missen. „Ik heb toch het gevoel dat ik afscheid neem van een goede vriend. Vooral de fans zal ik missen. Van de eerste tot de laatste dag heb ben zij me gesteund. Dat vergeet ik niet. Ik wil me alleen de mooie momenten bij Ajax blijven her inneren." GPD LONDEN - Ondanks zijn ver trek naar Real Madrid is David Beckham nog altijd razend po pulair bij zijn landgenoten. Vol gens een enquête zou 37 procent van de Britten zijn afbeelding op een bankbiljet willen zien. De voetballer liet hierbij de voormalige Britse premier Winston Churchill (29), de over leden prinses Diana (21), de hui dige premier Tony Blair (16), William Shakespeare (13), ac trice Catherine Zeta-Jones (8) en zanger Robbie Williams (8) achter zich. AFP hbmhhüHIB BRUSSEL - België heeft het verbod op tabaksreclame uitge steld. Daarmee stijgt de kans dat het Formule 1-circus vol gend jaar weer Spa aandoet. Dit jaar ontbrak het Belgische circuit op de Formule 1-kalen der, vanwege het tabaksverbod. Drie van de vier topteams - Fer rari, McLaren en Renault - wor den gesponsord door tabaksfa brikanten. Die drie teams oefenden veel druk uit op de be stuurders van de Formule 1, waarna Bernie Ecclestone de Belgische GP schrapte. RTR TURIJN - Voorzitter Vittorio Chiusano van de Italiaanse voetbalclub Juventus is gisteren overleden. Chiusano stierf op 74-jarige leeftijd. Sinds 1990 was hij voorzitter van de voetbalclub uit Turijn. Chiusano had al lan gere tijd hartklachten, maar het is nog niet bekend of die tot zijn dood hebben geleid. DPA/ANP door Antal Crielaard AMSTERDAM - Getooid met Italiaans sikje was Andy van der Meyde gisteren even terug in Amsterdam. Met zijn nieuwe club Internazionale speelt hij de komende dagen op het Amster dam Tournament. De rechtsbui ten, die bij zijn Italiaanse werk gever gehaald is als linkermid denvelder, oogde wat vermoeid. Niet gek ook. Als het toernooi zondag is afgelopen heeft Van der Meyde er een trainingskamp van zeventien dagen opzitten. Het was zijn trainer Hector Cu- per ook al opgevallen. „Andy is nog niet erg in vorm"grapte hij „Maar we weten wat hij in zijn mars heeft en hopen dan ook dat hij dat de komende weken zal jgaarj tonen.Van der Meyde kon er wel om lachen: „Ik ben goed [Opgevangen en het bevalt me hier goed. Ik vind het in ieder geval nog steeds leuk, al ben ik blij dat ik even terug in Neder land ben." Over zijn beoogde positie, links aan de buitenkant op het mid- jdenveld, was hij kort: „Ze heb ben me als zodanig gehaald. Ik vind het wel best, zolang ik maar speel." De international gaat er ook niet vanuit dat hij al le duels zal spelen. Het Italiaan se rotatiesysteem, dat Cuper vaak hanteert, zal ook aan Van der Meyde niet voorbijgaan. „Maar we spelen zoveel wed strijden, niet normaal. Ik denk dat je af en toe blij bent dat je een duel niet speelt." De ex-Aj acied hoopt op het Am sterdam Tournament, dat van avond begint met de wedstrijd tussen Galatasaray en Inter, niet te worden uitgejoeld door zijn oude publiek. „Dat hoop je, maar zelfs Clarence Seedorf werd hier uitgefloten, terwijl hij met Ajax de Europacup heeft gewonnen. Wat dat betreft is er in Italië een stuk meer respect. Dat heb ik nu al gemerkt." Een van zijn concurrenten voor zijn positie, Sergio Conceigao, heeft inmiddels afscheid geno men van Inter. „Natuurlijk is dat mooi, al was hij niet echt een bedreiging voor mij. Hij speelt op rechts. Ik hoorde trouwens dat Ajax hem wil halen als mijn opvolger." Lachend: „Dan zul len ze wel wat dieper in de bui del moeten tasten." De geruchten over Conceicao bereikten inmiddels ook trainer Ronald Koeman. „Spelers zoals hij kunnen meer plezier hebben door een jaar bij ons te spelen, dan ergens anders een jaar op de bank te zitten. Wat dat betreft is het echt geen slag in de lucht." Wel gaf de coach aan dat de Ni- geriaan Kalu Uche nog steeds eerste keus is om de vacante po sitie van Van der Meyde in te vullen. Algemeen directeur Arie van Eijden moest lachen bij het ho ren van de naam van Concei§ao. „Hij is hier genoemd, al enkele weken geleden. Maar hij moet nogal wat verdienen. Er geen enkel contact geweest met hem of zijn zaakwaarnemer. Al moet je in het voetbal nooit nooit zeg gen. ANP Andy van der Meyde en Hector Cuper, zijn trainer bij Interna zionale, tijdens de persconfe rentie van het Amsterdam Tour- nement. foto Olaf Knaak/ANP door Edwin Alblas BIRMINGHAM - De Neder landse kansen op de eerste indi viduele medaille ooit bij een we reldkampioenschap badminton behoren nu (alleen nog toe aan Mia Audina. Het zou al een ze kere plak zijn geweest als Judith Meulendijks met een zege giste ren voor een Nederlands onder onsje in de kwartfinales had ge zorgd. Dat succes bleef buiten bereik. Net als Meulendijks strandde ook Karina de Wit in de achtste finales van het WK. De optimisten zagen de eerste WK-medaille sinds 1977 voor Nederland al blinken. Op het al lereerste wereldkampioen schap, 26 jaar terug, won de vrouwencombinatie Joke van Beusekom/Marjan de Ridder zilver. Een ereplaats in de enkel spelen zat er voor Nederland nog nooit in. Bondscoach Martijn van Doore- malen stak op dinsdag, toen drie speelsters tot de laatste zestien van het WK doordrongen, al ju belend de handen in de lucht. Hoewel Nederland zulks nog nooit presteerde, was de vreug de lichtelijk overdreven. Neder land begon met drie geplaatste speelsters aan het toernooi. Die ontliepen in de eerste twee ron den geplaatste en dus hele ster ke opponenten. Toen het er in achtste finales op aan kwam, konden Judith Meulendijks en Karina de Wit niets extra's brengen. De Wit trof het niet met de Chinese wereldkampioe ne Gong Ruina, die de Haarlem se zelfs geen hoop op een stunt gunde; 5-11, 2-11. Meulendijks daarentegen had tegen de Japanse Kanako Yone- kura, achtste geplaatst, zeker mogelijkheden. Vooraf schatte bondstrainer Claus Poulsen de kansen voor de 24-jarige Hel- mondse nog op fifty-fifty. Meu lendijks zelf ook. Ze kwam in de eerste game vlot op 5-0, maar maakte daarna op eigen service geen enkel punt meer (5-11). Een blamage op dit niveau. In de tweede game volg de nog wel enig herstel, maar Yonekura trok even stevig door toen het spannend werd (7-11). Meulendijks deed naar buiten toe wat luchtig over de uitscha keling, waardoor ze een kwart finalepartij tegen Audina mis liep. Ze beschouwde deelname aan het uitgestelde WK als een cadeautje. Audina, De Wit en de al in de eerste ronde uitgescha kelde Jie Yao waren door Van Dooremalen boven haar verko zen. Vanwege een aantal afzeg gingen kreeg ze als de nummer veertien van de wereld nog een buitengewone invitatie. „Ik had hier eigenlijk niet horen te spe len, dus alles wat ik meepik is mooi meegenomen." Ontevreden was ze wel over de partij tegen de Japanse, zei ze. „Ik heb maar op negentig pro cent gespeeld en dat was niet ge noeg." Veel meer kritiek had Meulendijks niet op haar optre den. De evaluatie van het toer nooi bleef positief. „Dit kan toch een keer gebeuren? Ik ben geen robot, geen Chinees. Ik ben gewoon nog niet steady genoeg om er iedere keer te staan." Voorlopig verdient alleen Mia Audina de status van topper. De voormalige Indonesische, die al vier jaar voor Nederland uit komt, nam zich gisteren voor om vanaf nu elke partij als een fina le te beschouwen. Dat kwam te gen de Duitse Overzier (11-2, 11-4) haar concentratie ten goe de. „Ik was er klaar voor." Voor Audina, als derde geplaatst, waren de eerste drie ronden kin derspel. Ook zij moet eigenlijk haar kunnen nog laten zien. Te beginnen tegen Yonekura. GPD HEERENVEEN - Ijssta dion Thialf in Heerenveen staat te koop. Dat heeft directeur Jarko Nieweg van Thialf gisteren mee gedeeld. Het Utrechtse administratiekantoor Bonnet heeft beslag laten leggen op de aandelen van Wijnheuvel BV, de eige naar van de ijstempel. Bonnet wilde het beslag alleen opheffen als Thialf ruim 300.000 euro com pensatie betaalt. Nieweg had al een afspraak met Bonnet over het opheffen van het beslag. Thialf maakte het geld echter een dag te laat over. Daar om gaat Bonnet Thialf na 12 augustus verkopen aan de hoogste bieder. Thialf verkeert in grote problemen, omdat het een schuld van 14 miljoen eu ro heeft. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15