PZC Amerikanen pakken 550 Irakezen op Oud-rebellenleider Sierra Leone overleden Antwerpse agenten in cel na klachten over mishandeling Ozonlaag lijkt zich te stabiliseren Britse premier houdt zich op de vlakte over Kelly Chef van inlichtingendienst Filipijnen weg na muiterij Hongerdood dreigt voor Liberianen SUPER SUMMER SALE 10% KASSAKORTING donderdag 31 juli 2003 Schietpartij in moskee Jemen Amerika voorziet nieuwe aanslagen met vliegtuigen Machtsvacuüm in Cambodja na verkiezingen Afhakken Nederlandse met cocaïne gepakt Poolse race om Eurobaby Waakse hond laat baasje sterven Fouten bij tolheffing Londen Chinese Muur deels afgesloten Peru vraagt Japan Fujimori uit te leveren Korte metten Vanaf vrijdag 1 augustus 50% KORTING WASHINGTON - De ozonlaag lijkt zich enigszins te stabilise ren. Aan de hand van satelliet- beelden heeft Nasa geconclu deerd dat het ozon minder snel verdwijnt uit de bovenste laag van de atmosfeer dan voorheen. Jarenlang neemt de hoeveelheid ozon in de stratosfeer al gestaag af. Maar volgens Nasa is de af name sinds 1997 steeds langza mer gegaan. Volgens weten schappers duidt dit nog niet op een herstel van de ozonlaag. „Dat kan nog tientallen jaren duren", aldus onderzoeker Mike Newchurch van de universiteit van Alabama. De ozonlaag wordt aangetast door chemische stoffen als drijf- gassen die in spuitbussen zitten en cfk's (chloorfluorkoolwater stoffen) uit onder meer koelkas ten. Sinds het Montreal-Proto col van 1987 loopt het gebruik van deze chemische middelen langzaam terug. Sinds 1 januari 2001 geldt er in de Europese Unie een totaalverbod op cfk's en schadelijke drijfgassen. Vol gens wetenschappers hebben deze verdragen meegeholpen om tot een vertraging van de ozon-afname te komen. De ozonlaag is essentieel voor al het leven op aarde. ANP/AFP Blair weerstaat vragenvuur door Esther Gotink LONDEN - De Britse premier Blair heeft erkend dat de dood van wapenadviseur David Kel ly een grote invloed zal hebben op de toekomst van de Britse po litieke cultuur. Het vertrouwen tussen politici en de media moet opnieuw worden hersteld, even als het vertrouwen van het pu bliek, zei de eerste minister op een persconferentie. Blair toonde zich een onpartij dig scheidsrechter tijdens de eerste ontmoeting met de pers sinds zijn terugkeer uit Azië. Journalisten vroegen hem het hemd van het lij f over de affaire- Kelly, maar hij ging daar nau welijks op in. Op geen enkele wijze liet hij zich verleiden een standpunt in te nemen over de vete tussen het kabinet en de BBC, die twee weken gele den escaleerde in Kelly's zelf moord. „Het enige dat we indertij d heb ben geprobeerd, was een incor rect verhaal corrigeren", rea geerde Blair. „Ik begrijp heel goed dat er zoveel vragen zijn over dit onderwerp, maar het is van belang dat we Lord Hutton eerst zijn werk laten doen." De premier doelde daarmee op het onderzoek naar de factoren die Kelly zo onder druk hebben ge zet dat hij geen andere uitweg zag zich van het leven te bero ven. Het onderzoek begint mor gen. Kelly was geschokt doordat zijn werkgever, het ministerie van Defensie, zijn naam onthulde als degene die met BBC-ver- slaggever Andrew Gilligan had gesproken. Gilligan verweet het kabinet in een reportage infor matie over het Iraakse wapen arsenaal te hebben opgeklopt in een rechtvaardiging voor oor logsvoering tegen dat land. Hij baseerde zich op een anonieme informant. Tijdens hoorzittin gen van een parlementscom missie kwam de naam Kelly als bron naar voren. Kelly werd daarop ook gehoord. Daags voor zijn dood zei Kelly tegen familie en vrienden dat hij zich daarbij 'door de mangel ge haald' voelde. Op de vraag waarom Blair niet besloten heeft het onderzoek-Hutton uit te breiden en ook de juistheid van de informatie over de Iraak se wapens te bezien, zei hij: „Ik geloof nog steeds dat de infor matie die wij ontvingen correct was." Blair wilde niet ingaan op de stelling dat hij zal moeten op stappen als er in Irak geen che mische of biologische wapens van onze redactie buitenland BAGDAD - De Amerikaanse strijdkrachten in Irak hebben in 24 uur tijd ruim 550 Irakezen opgepakt. De arrestaties wer den verricht tijdens 51 razzia's en 1977 patrouilles, waarvan 287 samen met de Iraakse poli tie. Dat maakte het Amerikaanse Centrale Commando in Irak gis teren bekend. Twee aanhoudin gen waren voor moord, 235 voor verboden wapenbezit. Het aan tal arrestaties gisteren was fors meer dan gebruikelijk. Volgens waarnemers is dat een aanwij zing dat de Amerikanen inten siever jacht maken op de voort vluchtige ex-dictator Saddam Hoessein en zijn aanhangers. De regeringsraad van Irak heeft gisteren Ibrahim Jafari, van de sjiitische fundamentalistische Dawa-partij, benoemd tot zijn eerste president. Dat heeft een functionaris van de Patriotti sche Unie van Koerdistan giste ren gezegd. Het door de Verenigde Staten goedgekeurde regeringsorgaan besloot dinsdag dat het presi dentschap zal rouleren tussen negen vertegenwoordigers van verschillende Iraakse groepe ringen. In dit negenmanschap zitten vijf sjiieten, twee soen nieten en twee Koerden. AFP van onze redactie buitenland MANILLA - De chef van de mi litaire inlichtingendienst van de Filipijnen heeft ontslag geno men na de mislukte opstand van driehonderd militairen in het weekeinde. Dat heeft de rege ring gisteren bekendgemaakt. Het ontslag van brigade-gene raal Victor Corpus was één van de eisen van de muiters. Zij be schuldigden hem van corruptie. President Arroyo heeft het ont slag van Corpus inmiddels ge accepteerd. De nationale veiligheidsadvi seur, Roilo Golez, ontkende dat het ontslag te maken had met de muiterij van zondag. Op een lo kale televisiezender zei hij dat het vertrek van Corpus al zeker een maand daarvoor werd over wogen. In zijn ontslagbrief aan Arroyo schreef Corpus dat de huidige politieke crisis nog lang niet ten einde is. „Er is nog steeds hevige onrust binnen het officieren korps van de Gewapende Troe pen van de Filipijnen", staat in zijn brief. Een presidentieel woordvoer der van zei dat Arroyo Corpus' besluit om op te stappen had aanvaard, maar niet zijn aan bod het leger helemaal te verla ten. Corpus had geschreven dat met zijn aanwezigheid de on rust niet zou afnemen. DPA YAHAR - Een schutter heeft gis teren in een moskee in Yahar in het zuiden van Jemen een bloed bad aangericht. De man schoot vijf personen dood voordat hij kon worden overmeesterd. De 42-jarige schutter, een ex- kolonel, zou psychisch in de war zijn nadat hij het leger had moe ten verlaten. RTR/AFP/DPA Een jongetje eet zijn karig maal op in het stadion van Monrovia. foto Nic Bothma/EPA van onze redactie buitenland MONROVIA - In een stadion in de Liberiaanse hoofdstad Monrovia dreigen bijna 52.000 vluchtelingen te verhongeren. Dat heeft een woordvoerder van een lokale hulporganisatie gisteren gemeld. Nieuwe vluchtelingen die hun toevlucht zoe ken in het Samuel Kanyon Doe-stadion, dat berekend is op 35.000 mensen, worden noodge dwongen geweerd. Het stadion is veranderd in het grootste vluchtelingenkamp in Monrovia. De stad wordt al weken belegerd door opstan delingen die uit zijn op de val van president Taylor. In de gevechten zijn honderden burgers gedood. Volgens Folokula, van de Liberiaanse Com missie voor Repatriëring en Huisvesting van Vluchtelingen, heeft het Internationale Rode Kruis sinds de gevechten rond Monrovia op 18 juli begonnen, geen noodrantsoenen meer kunnen uitdelen. Gisteren zou de hulporgani satie opnieuw proberen de voedselhulp te her vatten. Dat er nog geen cholera is uitgebroken is vol gens Foluloka te danken aan het feit dat andere buitenlandse hulporganisaties er tot dusver steeds in zijn geslaagd voor schoon drinkwater te zorgen. Wel maakt hij zich zorgen over het gebrek aan sanitaire voorzieningen, waardoor veel vluch telingen hun behoefte noodgedwongen in de open lucht doen. AFP worden gevonden. „Er heeft toch altijd iets heel bizars ge scholen achter het denkbeeld dat Saddam nooit in het bezit is geweest van massavernieti gingswapens." Blair wees erop dat Saddam twaalf jaar lang VN-resoluties inzake wapeninspecties aan zijn laars lapte. „Andere staten twijfelden evenmin aan de drei ging die Saddam vormde, we zijn het alleen oneens geweest over de vraag hoe we die drei ging moesten aanpakken." Blair ziet Saddam nu nog als een obstakel in de Iraakse wederop bouw. „Het belangrijkste is dat hij als obstakel wordt verwij derd." GPD WASHINGTON - Terreurorga nisatie Al Qaeda zou opnieuw aanslagen met vliegtuigen voorbereiden. Aanslagen van het soort 'II september' kunnen mogelijk deze zomer al plaats vinden. Dit heeft het Ameri kaanse ministerie van Binnen landse Veiligheid gisteren bekendgemaakt. Het nieuwe ministerie van Bin nenlandse Veiligheid, dat werd opgericht na de aanslagen in New York en Washington, waarschuwt Amerikaanse bur gers in binnen- en buitenland dat volgelingen van Osama bin Laden nieuwe aanslagen voor bereiden. Potentiële doelwitten zijn lan den die meededen aan de oorlog in Irak zoals de VS, Groot-Bri- tannië, Italië en Australië. De Amerikaanse krant The Washington Post meldde eerder dat de VS vorige week informa tie had gekregen over nieuwe aanslagen door verhoor van Al Qaeda-gevangenen. Deze informatie werd vervol gens bevestigd door het elek tronisch afluisteren van ge sprekken tussen terroristen. ANP/DPA/AFP PHNOM PHEN - De Cambod jaanse premier Hun Sen heeft gisteren verzekerd dat hij aan- bijft. De partijleider van de CPP verwierp aansporingen om af te treden van de twee andere be langrijke partijen, Funcinpec en Sam Rainsy Party. Beide betwisten de voorlopige resultaten van de zondag ge houden parlementsverkiezin gen. De CPP zou ruim hebben gewonnen, maar volgens de te genstanders is er gefraude- deerd. De officiële uitslag wordt pas 8 augustus bekend. De CPP behoeft voor het vor men van een coalitie de steun van Funcinpec of Sam Rainsy Party, maar die voelen daar niets voor. Daarmee dreigt net als na de verkiezingen van 1998 een politieke impasse en moge lijk ook opnieuw geweld. „Als er geen nieuwe regering gevormd kan worden, dan blijf ik gewoon aan", gooide Hun Sen alvast olie op het vuur. ANP/AFP van onze redactie buitenland FREETOWN - De oud-rebel lenleider Foday Sankoh,aange klaagd door het Speciaal Hof voor Sierra Leone wegens oor logsmisdaden, is in een zieken huis in Freetown overleden. Dat heeft een VN-functionaris ge zegd. Sankoh werd 70 jaar. Volgens de zegsman was San koh in het West-Afrikaanse land al lange tijd ziek. Hij kreeg in oktober vorig jaar een beroer te. Sankoh werd eerder dit jaar voorgeleid aan het speciale hof dat de steun van de VN heeft en is ingesteld om oorlogsmisdadi gers uit Sierra Leone te berech ten. Sankoh werd in 2000 opge pakt en zat sindsdien vast. Vanuit de studentenbeweging in de jaren zeventig werd San koh korporaal in het leger en vervolgens cameraman bij de tv totdat hij ontslagen werd en het gevang indraaide wegens zijn ageren tegen de gevestigde orde Verbitterd toog hij na zijn vrij lating in 1987 naar Libië om daar een militaire opleiding te volgen voor 'revolutionaire be wegingen'. Met ook daar opge leide Liberiaanse revolutionai ren ging hij na de scholing naar Liberia waar hij Charles Taylor, ook aangeklaagd in Sierra Leo ne, hielp met de opstand van 1990. Die zou Taylor acht jaar later aan de macht brengen. Toen hij naar Sierra Leone te rugkeerde had Sankoh de steun van Taylors Nationaal Patriot tisch Front en richtte hij met twee andere in Libië opgeleide kameraden het Revolutionair Verenigd Front (RUF) op. Zij ontketenden in 1991 een op stand, die overging in burger oorlog, waarin zeker 50.000 mensen zijn omgekomen. Het RUF-ideaal om Sierra Leone te bevrijden van zijn corrupte, door het leger gesteunde poli tiek, ontaardde snel in een mas saal bloedvergieten. Dat kwam vooral doordat de groep werd beheerst door arme jongeren die geholpen door drugs en drank de gelegenheid grepen om het platteland leeg te plunderen en zichzelf te verrij ken. Dat ging gepaard met on gekende wreedheden zoals ver krachtingen en het afhakken van ledematen. De RUF kreeg intussen greep op de oostelijke diamantmijnen, die op de ver armde jeugd uit de steden werk te als een magneet. In oktober 1998 werd Sankoh door een rechtbank in Sierra Leone ter dood veroordeeld we gens 'hoogverraad' nadat hij in 1997 in Nigeria was gevangen genomen. Op 6 januari 1999 viel RUF Freetown binnen. Voordat de West-Afrikaanse vrede- macht Ecomog de strijders kon verj agen vielen door de inval ze ker zesduizend doden, meest burgers. Sankoh werd vrijgela ten om over een vredesakkoord te kunnen onderhandelen. Dat kwam in juli 1999 tot stand. Sankoh werd vice-president naast president Kabbah. Hij be hield de macht over de diamant- gebieden. De gevechten laaiden ondanks het bestand op en talrijke VN- blauwhelmen die naar het land waren gedirigeerd, werden ge gijzeld. Groot-Brittannië stuur de versterkingen en Sankoh werd in mei 2000 opgepakt. Er was intussen ook een lucra tieve handel ontstaan in 'bloed- diamanten' via het Liberia van Taylor. Die is ervan beschuldigd wapens en andersoortige steun te geven aan de rebellen in Sier ra Leone in ruil voor de edelste nen, die weer massaal werden geëxporteerd. ANP/RTR Foday Sankoh met zijn lijf wachten en naaste adviseurs in Freetown in 2000. foto Brennan Linsley/AP PARIJS - De Franse douane heeft een 26-jarige Nederlandse opgepakt die met twee Venezolanen 54,2 kilo cocaïne naar Nederland wilde smokkelen. De autoriteiten spraken gisteren over een van de grootste vangsten die ooit op een vliegveld waar dan ook ter wereld is gedaan. Het trio kwam uit Curacao en maakte een tussenlan ding in Parijs. De drugs hebben in Frankrijk een martkwaarde van vijf mil joen. De smokkelwaar zat verstopt in pakken hondenvoer die verdeeld waren over zes rugzakken. De rugzakken waren weer in drie koffers gestopt. De politie vond ook een bundel valse honderd-dollarbiljetten in de bagage van de drie verdachten. AFP /AP WARSCHAU - Negen maanden voor de beoogde toetreding van Polen tot de Europese Unie is in het land derace om de Eu ro-baby begonnen. Het Poolse boulevardblad Super Express stelde voor de eerste 'Europolen' die op 1 mei 2004 worden geboren een geschenk in het vooruitzicht. De grootste kans maken stellen die een kind weten verwekken tussen 4 en 11 augustus. DPA MOSKOU - Een Russische man heeft gisteren de prijs betaald voor het goed trainen van zijn waakhond. De man had een hartaanval gekregen, maar zijn waakse Staffordshire weiger de het ambulancepersoneel toe te laten. De politie schoot de hond uiteindelijk dood, maar toen had het baasje al het leven gelaten, aldus een politiewoordvoerder gisteren vanuit Celjabinsk in de zuidelijke Oeral. RTR LONDEN - Het als succesvol omschreven systeem van spit- stolheffing in het centrum van Londen vertoont forse gebre ken. Volgens de krant The Guardian van gisteren ontloopt tot een kwart van de overtreders hun straf omdat de handhaving hapert. Automobilisten van buiten het centrum betalen tegenwoor dig vijf pond om tussen 07.00 en 18.30 uur in het centrum te mogen rijden. Honderden camera's registreren wie het gebied inrijdt. Wie niet betaalt, riskeert een boete. Uit onderzoek is nu gebleken dat ongeveer 75 procent van de overtredingen ook daadwerkelijk wordt beboet. In de reste rende gevallen worden nummerplaten verkeerd genoteerd in de verwerking van de foto's, of zijn er technische problemen waardoor geen boetes opgelegd kunnen worden. ANP PEKING - Vanaf morgen mogen toeristen in Peking alleen nog de gerestaureerde delen van de Chinese Muur bezoeken. Het verlaten van de gebaande paden om afgebrokkelde en overgroeide delen van de muur te bekijken is voortaan straf baar. Boetes kunnen variëren van 200 tot 30.000 yuan (21 tot 3127 euro). Dat meldt het persbureau Nieuw China. Elk jaar bezoeken miljoenen mensen het deel van de 2900 ki lometer Grote Muur bij Peking. De meesten worden door touroperators meegenomen naar gerestaureerde stukken, waar ten behoeve van de toeristen kabelbanen, restaurants en andere voorzieningen zijn aangelegd. De honderden kilome ters 'wilde muur' trekken vooral individuele reizigers die stil te of avontuur zoeken. AP door Pascale Thewissen BRUSSEL - De malaise bij de Antwerpse politie duurt voort. Gistermiddag werd pen com- missaris officieel in verdenking gesteld van mishandeling om dat hij buitensporig geweld ge bruikt zou hebben tegen een Turkse familie. Eerder op de dag besliste de Antwerpse raadkamer al de aanhouding van een 33-jarige agent te verlengen. Hij wordt beschuldigd van foltering, ont voering en valsheid in geschrif te. De agent zou vorige week sa men met een 22-jarige collega twee Algerijnen hebben afge ranseld. De Antwerpse politiecommis saris wordt behalve van racisme ook verdacht van machtsmis bruik, het toebrengen van sla gen en verwondingen en schrift vervalsing. Hij werd samen met zijn rechterhand aangehouden. De laatste is onder strenge voor waarden weer vrij gelaten. Het is niet voor het eerst dat de Antwerpse politie wordt be schuldigd van racisme. De Ara- bisch-Europese Liga (AEL) van Dyab Abou Jahjah verdenkt het Antwerpse korps al geruime tij d van vreemdelingenhaat en liet de politie daarom enige tijd schaduwen door burgerpa trouilles. Dat leverde echter niets op. De problemen in Antwerpen be gonnen in maart toen niet alleen het voltallige college van burge meester en wethouders maar ook de politietop moest opstap pen na beschuldigingen van LIMA - Peru dient bij Japan een verzoek in voor de uitlevering van de Peruaanse oud-presi dent Alberto Fujimori. Fujimori wordt ervan verdacht dat hij tijdens zijn autoritair be wind, van 19 9 0 tot 2000, tiental len mensen door doodseskaders liet vermoorden. Ook wordt hij verdacht van corruptie. Fuji mori, die van Japanse komaf is, vluchtte tijdens een schandaal in 2000 naar Japan. RTR misbruik van overheidsgeld. Hoge politie-functionarissen zouden net als enkele wethou ders de creditcard die hen ter beschikking was gesteld door de gemeente, hebben misbruikt voor privé-aankopen. Meest prominente 'gedupeer den' van de grote schoonmaak bij de politie waren korpschef Luc Lamine, zijn rechterhand Luc van Beylen en het hoofd van de Antwerpse politieschool, commissaris Eddy den Hondt. Die laatste zou onder meer werkzaamheden aan zijn privé zwembad bekostigd hebben met overheidsgeld. Hij zou bo vendien voor zowat 5000 euro aan niet gemaakte overuren hebben gedeclareerd. Den Hondt zelf wijst de aantijgingen van de hand. Volgens hem is sprake van een hetze. De nieuwe Antwerpse burge meester Patrick Janssens wil dat er een grondig onderzoek komt naar de wanpraktijken bij de Antwerpse politie. En ook de nieuwe, plaatsvervangend hoofdcommissaris Eddy Baele- mans, lijkt korte metten te wil len maken met de corruptie binnen het korps. Zo liet hij deze week gratis VIP-kaarten voor de sauna retour afzender sturen. Advertentie domburg men's fashion Ooststraat 2, tel. 0118-584303

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5