PZC NS claimen schade bij trein vandalen Turken zijn gehecht aan prominente rol voor strijdkrachten Spanje graaft verleden op ml Jop Pannekoek stond aan de wieg van talloze programma's 4 Bende jaagt personeel rond station Hoorn Kersenboogerd schrik aan 31 juli 1953 donderdag 31 juli 2003 Steun Honden Koerden Staatsgrepen Massagraven 67 jaar na burgeroorlog pas geopend Grootvader Eer Onzin Wie conducteur mept is welkom Tussen Enkhuizen en Hoogkarspel mogen de problemen van de Nederlandse Spoorwegen grotendeels zijn opgelost, rond het station Hoorn Kersenboogerd is de situatie slechter dan ooit. Vechtpartijen en agressief gedrag zijn aan de orde van de dag. ,,Er gaan geruchten dat jongeren pas lid mogen worden van een bende als ze een conducteur in elkaar hebben gesla gen", vertelteen conducteur. van onze redactie binnenland Constant houdt hij zijn omge ving in de gaten. Tijdens werkuren, maar ook in zijn vrije tijd. En zeker als hij naar huis loopt. Overal schuilt gevaar. De jongeren kunnen elk moment opduiken. Verhuizen moest hij al. En nu is hij net terug van drie weken ziekteverlof. Hij werd tijdens een controle in elkaar geslagen. „En dan durft NS te zeggen dat alles weer koek en ei is op de lijn? Het is nog nooit zo gevaarlijk geweest." „Ik durf mijn vriendin op straat niet eens een kus te geven. Uit angst dat ze getreiterd wordt in de trein. Dat is toch van de zot te", vult een collega kwaad aan. „Na die drukte rond Enkhuizen besloten die gasten in de Kersenboogerd dat het allemaal nog een stapje erger kon. Wat ze daar kunnen, kunnen wij nog veel beter, lijken ze te denken. Het wachten is tot er echt een dodelijk slachtoffer gaat vallen. Ik ben bang dat er dan pas wat gebeurt." De conducteurs willen niet met hun naam in de krant. Het is te kenend, want de schrik zit er goed in bij de conducteurs op de lijn. Vier man hebben zich opge worpen om zich fulltime bezig te houden met vliegende contro les in en op het station. Ze zijn gek op hun werk. Anders zou den ze na jaren van pesterijen niet zo volharden in hun strijd tegen de twintigers, die de sfeer zowel in de trein als in en rond het station Kersenboogerd ver pesten. Zelf hebben de conducteurs het over Antilliaanse criminelen, die in bendes zouden werken. Heel ander volk dan verveelde plattelandsjongetjes die tussen Hoogkarspel en Enkhuizen als 'treinterroristen' het leven van het treinpersoneel zuur maak ten. „Daar kon je het nog heb ben over pubers met een ziek ge voel voor humor", spreekt er één. „Deze gasten weten precies waar ze mee bezig zijn. Pistolen in je nek, gewoon voor de grap." „We hebben hier wel eens mas sale vechtpartijen. Dat je moet rennen voor je leven. Dan gooi en we de deuren als een gek dicht, want op een gegeven mo ment komen ze overal vandaan. Maar het ergste is nog dat ze al les van je weten. Wanneer je dienst is afgelopen, hoe je route naar huis is." De ploeg krijgt steun van een van de zes andere teams die in Alkmaar gestationeerd zijn. Vijftien procent van hun tijd spenderen zij aan het traject Hoorn-Enkhuizen. Maar op Hoorn Kersenboogerd durven de teams alleen ingangscontro les uit te voeren als ze onder steund worden door de Spoor wegpolitie. „De agressie die we hier altijd op en rond het station hadden, heeft zich van buiten naar binnen verplaatst", vertelt een van de teamleiders. „In gangscontroles doen we daarom Op station Hoorn Kersenboogerd is het onveiliger dan ooit. alleen nog met ondersteuning." Een collega„In het team durf ik wel te surveilleren, maar zodra ik als conducteur op de trein zit, ga ik mooi op een stoeltje in de eerste klasse zitten. Ze weten precies wie ze moeten hebben, ook in je vrije tijd. De reizigers merken er weinig van, maar de problemen zijn uitermate groot." Een paar jaar geleden staken de problemen op de paar kilometer spoorlijn tussen de stations Hoorn en Hoorn Kersenboogerd al de kop op. Met grof geschut werd toen de agressie uit de trein verbannen. Bewakers met honden stampten door de trein heen. „Dat werkte", weten de conducteurs te vertellen. „Lan ge tijd was het redelijk rustig op Een beruchte treinvandaal uit Boven- karspel en zijn compagnon hangt nog altijd een flinke schadeclaim van NS bo ven het hoofd. De NS hopen dat justitie de twee jongeren ook strafrechtelijk zal ver volgen. Zo niet, dan zetten de NS de civie le procedure tegen het tweetal voort. „Onze juristen hebben alle mogelijkhe den uitgezocht en we maken een goede kans voor de rechter", laat woordvoerder Henk Wind weten. „Hoe de heren de claims zullen verdelen moeten ze zelf maar uitzoeken. Wij hebben door hen veel schade opgelopen, dus willen wij ook schadeloos worden gesteld. Daarbij wil len we tot het uiterste gaan." Bij de rechtbank in Alkmaar ligt inmid dels een pakket met tientallen aangiftes. Wind: „De verzameling feiten groeide ontzettend. Van ruiten vernielen tot het poepen op stoelen: ze moeten weten dat ze dit niet ongestraft kunnen doen." Hoe hoog de schadeclaim uitvalt is onbekend. In eerdere berichten lieten de Spoorwe gen weten dat er voor ongeveer 100.000 euro schade was aangericht in de treinen op het traject Hoorn-Enkhuizen. „Of we dat bedrag in de claim halen, kan ik niet zeggen", aldus Wind. GPD door Fidan Ekiz Turkije wil bij Europa horen, maar niet tegen elke prijs. Toetreding tot de Europese Unie vereist democratisering en dat betekent onder meer dat het le ger in zijn kazernes moet wor den teruggedrongen. De rege rende islamitische AK-partij is voor de inperking van de grote invloed van het leger op de poli tiek. Maar veel Turken zijn niet bereid de hevolgen daarvan te aanvaarden. Ze vinden dat het leger - dat streng toeziet op de scheiding tussen kerk en staat - terecht tegen de door de EU ge- eiste hervormingen is. Gülbahar Ünlü is één van de Turken die vindt dat de invloed van het leger niet moet worden teruggedrongen. Ze is schrijf ster van boeken. Die verkoopt ze op straat in de Istanboel. De 42- jarige vrouw is gekleed als een hippie. Haar haren reiken tot over haar heupen. Gülbahars verschijning doet vermoeden dat ze al huivert bij de gedachte aan militaire politiek. „In te gendeel", reageert ze. „Zonder het leger krijgt het islamitische fundamentalisme te veel poli tieke kracht." Het seculiere karakter van de Turkse staat, opgericht door Kemal Atatürk, is heilig volgens Gülbahar. „Daar kan niemand aan tornen. Atatürk heeft het le ger de taak gegeven om daarop toe te zien." Kemalisten, zoals Gülbahar (een fervent aanhanger van Atatürk), kiezen liever voor een autoritair regime dan een de mocratie waarin ze hun wester se vrijheden verliezen. De sha- ria (islamitische wetgeving) zal in Turkije niet worden inge voerd, gelooft Gülbahar. Maar het islamisme zal op den duur wel groeien en het Kemalisme naar de achtergrond dringen. Ergün Albayrak sluit zich, zoals velen, aan bij de mening van Gülbahar. „Het leger? Daar kan Ergün heel veel over vertellen", zegt zijn vriend lachend. Ze wandelen arm in arm, zoals je in Turkije vaak ziet bij bevriende (heteroseksuele) mannen, door de straten. De 28-jarige Ergün van heeft zijn militaire dienst tijd gedaan in Tunceli in het oosten van het land waar hij de laatste dagen van de strijd tus sen het Turkse leger en de Koer dische guerrilla PKK-Kadek meemaakte. „Mensen die in het oosten leven, zul je nooit horen zeggen dat het leger zijn macht moet opgeven. Die snappen het", weet Ergün. „In dit land leven veel minder heidsgroeperingen die ontevre den zijn over hun politieke en culturele rechten,, zoals de Koerden. In een land dat econo misch en politiek labiel is, kan veel bloed vloeien wanneer deze minderheden in opstand ko men. Het leger moet daarvoor waken." Alleen landen met een stabiel klimaat, kunnen zonder een grote legermacht denkt Ergün. „Waarom hoor je niets van de Koerden die in Duitsland en Ne derland leven? Omdat ze daar een goed leven hebben. Alles draait om geld. Voor geld is ie dereen bereid om van religie, identiteit en land te veranderen. Dan hoor je ze niet meer klagen over gronden en rechten die hun zouden toebehoren." De legertop heeft in de afgelo pen veertig jaar drie staatsgre pen gepleegd vooral om de toe nemende islamitische invloed te beperken. Hifzi Moravali vindt dat de waakhondfunctie van het leger ook met de huidige islami tische regering van groot belang is. „Ze laten nieuwe scholen bouwen waar ze islamitische docenten willen aanstellen. Dat betekent dat leerlingen op jonge leeftijd met hun ideologie wor den opgeleid. Beangstigend vind ik dat. Als ze niet worden gestopt, krijgen we hier Iraanse of Afghaanse toestanden." Hifzi begrijpt niet dat Turken zeggen dat het leger de demo cratie ondermijnt. „Zoals mijn broer. Ik wil hem wel begrijpen. Maar Turkije is geen democra tisch land. Dat kan hij niet ac cepteren." Ook Europa beseft volgens Hifzi niet dat de inper king van de macht van de strijd krachten niets oplevert. „Net als de hervormingen die Turkije in de afgelopen periode heeft in gevoerd. Er wordt nog steeds gemarteld en gediscrimineerd. Turkije zal nooit toetreden tot de EU. Het zijn de politieke lei ders die dit land zo labiel heb ben gemaakt. Zij zijn ons pro bleem. Het leger beperkt onze vrijheden niet. De Turken hou den van het leger." GPD door Henk van den Boom Beschaamd kijken Span jaarden aan de rand van het massagraf toe hoe de ver gane resten van hun vaders, opa's en ooms door buiten landse vrijwilligers naar bo ven worden gehaald. Zevenen zestig jaar na het einde van de bloedige burgeroorlog staat Spanje schoorvoetend toe dat het verleden wordt opgegra ven. Vreemd genoeg gebeurt dit door buitenlanders. „Het ver leden is voor de Spanjaarden té verschrikkelijk om het zich te durven herinneren", zegt de Engelse antropologe Layla Renshaw, die bij het trieste karwei is betrokken. Bij het dorpje Villaviciosa in Asturië werden vorige week de skeletten van zestien slachtof fers van het Franco-regime opgegraven en geïdentifi ceerd. Een van hen was Urba- no Mededez. De achttienjarige verpleger werd in de nacht van 27 op 28 oktober 1937 gefusil leerd door de Franco-troepen, samen met zo'n twintig andere verplegers van een hospitaal dat medische hulp verleende aan soldaten van het Republi keinse leger. De lichamen werden in een massagraf ge dumpt. Het is een van de hon derden massagraven in Spanje waar naar schatting dertig duizend 'vermisten' liggen be graven. De gangmaker van het histo risch ontwaken is Emilio Sil- va. Bijna drie jaar geleden be gon hij op eigen houtje zijn zoektocht naar het lichaam van zijn grootvader. „Ik wist dat hij samen met twaalf ande re Republikeinen ergens be graven moest liggen bij het dorpje Priaranza del Bierzo, in het noordwesten van Spanje. „Ik wilde hem bij mijn groot moeder begraven. Daarmee was voor mij de kous af." Maar Silva vertelt dat hij bij zijn speurtocht door heel veel mensen werd benaderd die ook een familielid hadden die tij dens de burgeroorlog was ge dood en nog nooit een eervolle begrafenis had gehad. Op die manier ontstond min of meer bij toeval de organisatie die zich inzet voor het 'herstel van Resten van slachtoffers van het Franco-regime worden geïdentificeerd. foto Carmelo Alen/AP het historisch geheugen'. De tijd dringt, zegt Silva, want de nabestaanden van de slachtof fers zijn inmiddels allemaal oud. Zij hopen dat ze hun dier bare alsnog een eervolle be grafenis kunnen geven. Zij zijn ook de belangrijkste ge tuigen. Ze kunnen vaak nog de plaats van de graven aanwij zen. Bovendien herinneren ze zich soms de voorwerpen die in de graven worden aangetrof fen zodat identificatie gemak kelijker wordt. Een van die informanten is de 87-jarige Asuncion Alvarez. Mede op haar aanwijzingen is bij Leon een massagraf ge opend waarin volgens haar ook haar twee enige broers lig gen. Zij wacht op de uitslag van een DNA-onderzoek dat moet uitwijzen welke van de zeven gevonden lichamen van haar broers zijn. „Pas als ze rusten op het kerkhof bij mijn vader, kan ik in vrede ster ven." Asuncion en al die anderen hebben het zonder de steun van de Spaanse politiek moe ten stellen. Na het einde van de veertigjarige dictatuur van Franco in 1976 besloot Spanje het verleden te laten rusten om de vreedzame overgang naar de democratie te vergemakke lijken. Opeenvolgende rege ringen hebben altijd om de he te brei van de burgeroorlog heen gelopen. Het hoofdstuk van de tienduizenden omge komen Republikeinen werd in de Spaanse geschiedenisboek jes nooit beschreven en is op de Spaanse scholen nog altijd een taboe. Onder aanvoering van Emilio Silva is nu in heel Spanje een begin gemaakt met de opgra vingen. Onder druk van de Verenigde Naties heeft het Spaanse congres officieel eer betuigd aan de omgekomen Republikeinen. Maar dat bete kent nog niet dat alle overhe den nu ook loyaal meewerken aan het opgraven van de licha men. De burgemeester van Al- binyana heeft vorige maand zijn toestemming geweigerd voor het openen van een mas sagraf waarin volgens getui gen vijftig oorlogsslachtoffers liggen. Ook de Spaanse marine wei gert categorisch mee te wer ken om de plaats van een massagraf te achterhalen. De familie van Alfonso Roca voert al bijna tien jaar lang een bu reaucratisch gevecht met de militaire instanties om de plek van het massagraf te achter halen waar volgens naspeu ringen vijftig matrozen moe ten zijn begraven die in 1939 zijn geëxecuteerd. De marine leiding ontkent zelfs dat die executie ooit heeft plaats ge vonden. 'Herstel van het historisch ge heugen' eist nu van de regering dat alle archieven uit de bur geroorlog worden geopend. „De nabestaanden hebben recht om hun familieleden een eervolle begrafenis te geven. Het gaat niet om wraak maar om gerechtigheid", zegt Emi lio Silva namens de familiele den van de vergeten Republi keinen. GPD door Barenda Grutterink Regisseur en programmama ker Jop Pannekoek is dins dag op zestigjarige leeftijd overleden. Dat heeft een goede vriendin van hem gisteren mee gedeeld. Pannekoek leed al ge ruime tijd aan slokdarmkanker. Jop Pannekoek bedacht en re gisseerde circa tweeduizend tv- programma's en zogenoemde formats. Hij was onder meer de regisseur van Koot en Bie. Hij stond derhalve aan de wieg van het Simplistisch Verbond, Ja- cobse en Van Es, wethouder Hekking en De Vieze Man. Pannekoek zorgde ook voor de vak, het is een soort hobby" zej hij in Broadcast Magazine Het maken van televisie is in twee weken uitgelegd." Pannekoek bezat een enorm vi deo-archief. „Weggooien be hoort niet tot mijn eigenschap pen en ook alle opnamebanden bewaar ik altijd", schreef hij op zijn internetpagina. De stad Rotterdam onder scheidde Pannekoek in mei dit jaar. Hij ontving de Erasmus- speld voor zijn staat van dienst met name voor de manier waar op hij de naam van Rotterdam en zijn bewoners heeft uitge dragen. ANP foto Henk de Weerd/GPD de route. De problemen waren er nog steeds een beetje tot de rot jochies in Hoogkarspel en Enkhuizen begonnen. Dat trok massaal de aandacht van de me dia. Ondertussen deden ze er hier een schepje bovenop." Bij vakbond FNV is niet veel be kend over de situatie op en rond het spoor in Hoorn. Woordvoer der Roel Berghuis: „We weten wel dat er op het traject dingen gebeuren die niet kunnen. Bo vendien vraag ik mij af of de problemen tussen Hoorn en Enkhuizen echt zijn opgelost. Jongeren zijn op vakantie. Als ik de verhalen van de conduc teurs nu hoor, dan vraag ik mij af of het convenant dat in september van kracht wordt, waarin afspraken staan over de aanpak van de problemen, toe reikend is. Dit vraagt om een veel hardere aanpak." GPD tv-registraties van optredens van cabaretgrootheden als Freek de Jonge, Theo Maassen en Brigitte Kaandorp. Hij maakte zelf documentaires over schrijvers, musici en ook scha kers. Pannekoek vervaardigde tevens een reeks operaportret ten voor Teleac en was regisseur van bekende programma's als Een Groot Uur U en Rur. De regisseur was tot vrij recent actief voor het Rotterdams Dag blad en TV Rijnmond. Zo maak te hij portretten van prominente Rotterdammers onder de titel Roets. De televisie van de laatste jaren kon hem weinig meer bekoren, bleek uit een interview ter gele genheid van zijn zestigste ver jaardag met het Rotterdams Dagblad: „Zoveel onzin. De te levisie is tegenwoordig een doorgeefluik voor pratende, gladde koppen, maar zou er ook moeten zijn voor mensen die iets kunnen. Muzikanten, schrij vers, dichters, ze raken verbor gen." Pannekoek was zelf in 1967 met tv in aanraking gekomen. Hij was net begonnen als zanger van luisterliedjes, toen de Tros hem een regiecursus aanbood. Hij deed verder niet gewichtig over zijn vak: „Regie is geen REGERING - Indonesië heeft een nieuwe regering. Het nieu we kabinet wordt geleid door Ali Sastroamidj ojo van de PNI (Partai Nasional Indonesia). De kabinetscrisis heeft 58 da gen geduurd. Het bewerkstel ligen van een nationale vrede, zoals kabinetsformateur Wongsonegro zich ten doel had gesteld, is niet gelukt. OP HOL - Een paard is gister middag door het raam van bakkerij Remijnse in Katten- dijke gesprongen. Het dier schrok van een auto en sloeg op hol. Gelukkig liep het onge val met een kapotte ruit, een geschrokken voerman en een Jop Pannekoek bedacht en re gisseerde circa tweeduizend lv- programma's, waaronder Kool en Bie, maar maakte ook zeil documentaires over schrijvers musici en schakers, foto GPC paard met wat ontvellingen, goed af. GASBALLON - De grootste lichtgasballon ter wereid, de Mungg, kiest volgende week het luchtruim in Naaldwijk. De Zwitserse ballon kan een hoogte bereiken van 11.000 meter en kan met een snelheid van 25 kilometer per uur twin tig uur in de lucht blijven. BRAND -In een schuur in Sint Annaland brak woensdag morgen brand uit. Vermoede lijke oorzaak waren kinderen die met lucifers speelden. Om wonenden blusten het vuur met emmers water. PZC Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D, Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel, (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Oostsouburgseweg 10 4382 NH Vlissingen Tel. 06-54267110 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2.00) per maand: 20,50 per kwartaal: 55,10 per jaar: €209,90 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk. maandag t/m vrijdag:€ 1,10 zaterdag: 1,65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113) 315555 Fax(0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel. (0113) 315540 Fax(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes) Tel. (0113) 315550 Fax:(0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0113) 315520 Fax:(0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax:(0114)372771 lnternet:www.pzc.nl/adverteren Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern De doort <te gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor or® ijadministratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pre de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecleei" op deze informatie geen prijs stelt dan kunl u dit schriftelijk melden bij: PZC. afdeling .Postbus 3229, 4800 MB E Behoort tot UJGQGfTGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4