Dierenactivisme is volgens CDA'er Mosterd terreur Nederland heeft voor het eerst sinds 1984 emigratieoverschot Dubbel genieten 169.9 Premier Balkenende weer in de startblokken Commissie Gelijke Behandeling wijst quota christelijk onderwijs af Zomer 2003 nu al topper Computerfanaten op zomerkamp in Biddinghuizen IN ZONNEMAIRE! Inspectie onderzoekt zaad-en eicelhandel donderdag 31 juli 2003 Sympathie ANWB vervangt witte paddestoel Overeenkomsten koop NU merk-meubelen voor minder geld... Piek huisartsentekort in 2006 Run op examens groot rijbewijs Friezen behoudend in naamkeuze Palingsterfte door watercentrales Geding tegen ambulancepersoneel Ruim een miljard euro aan guldens niet ingeleverd §p* Johnnie Walker Heineken fo*Red Label Pilsner I Blended Scotch 24 flesjes a 30cl Whisky lOOcl GALLGALL _J Hnnr Hans van Soest qEN HAAG - Jan Peter Balke nende heeft zijn koffers inmid dels weer uitgepakt. Vandaag gaat de premier weer in het To rentje aan de slag met de dos siers die de afgelopen weken op hem hebben liggen wachten. Het liefst had Balkenende ge heim gehouden dat hij op Mal ta is geweest, omdat hij daar volgend jaar mogelijk weer on gestoord op vakantie wilde. Een oplettende fotograaf van een roddelblad gooide echter roet in het eten. Behalve de premier druppelen dezer dagen ook de andere mi nisters één voor één weer bin nen op hun ministeries. Aan het begin van het reces is afge sproken dat iedereen er rond maandag 4 augustus weer zou zijn. Op die manier kunnen alle bewindslieden zich voorberei den op het eerste kabinetsbe raad na de vakantie, volgende week vrijdag. Belangrijkste agendapunt is dan de rijksbegroting voor vol gend jaar. Eind augustus moe ten de cijfers en plannen voor Prinsjesdag klaar zijn. Voor die tijd moet er onderling nog een stevig robbertje worden ge vochten over de extra bezuini gingen die minister Gerrit Zalm (Financiën) wil doorvoe ren nu de belastinginkomsten door de tegenvallende econo mie lager uitvallen. Zalm zelf is het merendeel van de zomer op zijn post geweest. Terwijl Balkende weg was, nam de eerste vice-premier de lopende zaken waar. De rest van het kabinet rustte, ver spreid over de wereld, uit van het woelige politieke jaar om weer fit de strijd aan te gaan. Helemaal uitgerust is mogelijk niet iedereen. Zo koos Lau- rens-Jan Brinkhorst (Econo mische Zaken) voor een in spannende wandelvakantie in de bergen, Aart Jan de Geus (Sociale Zaken) stapte op de fiets en Melanie Schultz van Haegen (Verkeer) trok rond in het Amazonegebied. GPD Spreiden leerlingen is verboden stiel doorLianne Sleutjes enErwinTuil DEN HAAG - Scholen mogen niet willekeurig allochtone leerlingen afwijzen. Dat heeft deCommissie Gelijke Behande ling gisteren bepaald in een zaak die was aangespannen te gen de Vereniging Christelijk Nationaal Schoolonderwijs (CNS) in Ede. De vereniging beheert veertien scholen en wil door spreiding van allochtone leerlingen over die instellingen het ontstaan van 'zwarte scholen' voorko men. Maximaal vijftien procent van de leerlingen mocht anders talig zijn. Anderstaligen zijn leerlingen die het Nederlands als tweede taal hebben. Maar ook kinderen uit de Sinti- en Roma-gemeenschap werden beperkt toegelaten. Een te groot aandeel anderstalige kinderen in de klas zou de kwaliteit van het onderwijs aantasten en de scholen in een neerwaartse spi raal kunnen brengen, vond het bestuur. Volgens de Commissie Gelijke Behandeling leidt zo'n quotum regeling tot discriminatie om dat Nederlandstalige kinderen wél zonder meer worden toege laten. Ook staat niet vast dat de maatregelen de kwaliteit van het onderwijs ten goede komen. De Tweede Kamer heeft ver deeld gereageerd op de uit spraak. SP en D66 vinden de uitspraak terecht. CDA en WD DE BILT - De kans is groot dat de zomer 2003 in de top van mooiste zomers van de afgelo pen honderd jaar terechtkomt, in elk geval wat de temperatuur betreft. zijn een stuk milder. De betref fende scholen zijn meermalen in debatten in de Tweede Kamer als voorbeeld genoemd van christelijke scholen die alloch tonen weigerden. Daardoor moesten openbare scholen meer allochtone leerlingen opnemen. Het CDA heeft wel sympathie voor de betreffende schoolbe sturen. „Ze hebben tenslotte toch hun verantwoordelijkheid genomen", zegt Kamerlid Mos terd. De WD vindt het oordeel 'te formeel'. De partijen zijn het er over eens dat beter in overleg andere afspraken waren ge maakt. Spreiding moet volgens WD-Kamerlid Balemans mo gelijk zijn, zolang het enige uitgangspunt daarbij is dat kin deren recht hebben op goed on derwijs. D66-Kamerlid Lambrechts voelt zich gesterkt in haar op vatting dat de scholen buiten hun boekje zijn gegaan. „Ik heb jarenlang in de Kamer geroepen dat het gedrag van die scholen je reinste discriminatie was. De uitspraak van de CGB is een be vestiging daarvan", zegt Lam brechts. Ook de SP is blij met de uit spraak van de CGB. Kamerlid Kant is het roerend eens met een aanpak op gemeentelijk niveau. „Maar in plaats daar van houden ze met het maxi mumpercentage van 15 procent bewust het aantal allochtone leerlingen laag op hun eigen scholen." De uitspraak van de Commissie Gelijke Behandeling is niet bin dend, maar kan in een eventuele zaak voor de rechter rechts kracht krijgen. De CNS was niet bereikbaar voor commentaar. GPD Zelfs als augustus een normaal weerbeeld laat zien, dan is een plekje bij de eerste vijf gegaran deerd. Dat blijkt uit cijfers van het KNMI in De Bilt. De mooiste zomer in de rij is die van 1947 waar over de maanden juni, juli en augustus een gemid delde tempera tuur van 18,7 gra il! den werd gemeten. Dit jaar bleek juni met 17,8 graden de op twee na warmste sinds 1901, het jaar waarin meteorologen dit gingen bijhouden. Juli heeft tot nu toe een gemiddelde van 18,8 graden Celsius. „Dat is op zich zeer warm, maar de maand staat daarmee op de tiende plaats", aldus de woord voerder van het weerinstituut. „Maar het zijn dus al twee hele mooie maanden. Augustus hoeft niet extreem mooi te wor den om de zomer hoog in de top te laten eindigen." Op het gebied van extreem hoge temperaturen staat 2003 voor lopig nog in de schaduw van 1947. In dat jaar registreerden de meteorologen 46 dagen bo ven de 25 graden en zestien da gen met tropische temperaturen (boven de 30 graden). Deze zo mer steeg het kwik totnutoepas 26 dagen boven de 25 en werden slechts vier tropische etmalen geteld. ANP DEN HAAG - Langs de kant van de weg verschijnen de ko mende jaren nieuwe paddestoe len van de ANWB. De oude wit te, betonnen wegwijzers die aan vervanging toe zijn, verdwijnen uit het landschap. BIDDINGHUIZEN - Deelnemers van Campzone 2003 weren het zonlicht uit hun computerscherm in Biddinghuizen. Tot en met 4 augustus spelen computerliefhebbers in tenten op het terrein, waar ze ook slapen. foto J uan Vrijdag/AN P Voor beschadigde of oude pad destoelen komen nieuwe exem plaren in de plaats, zei gisteren een ANWB-woordvoerder. De nieuwe zijn rood en hebben wit te vlakken met tekst. Ze zijn van Polyester. „Dat naoet van de Ar- bo-wet omdat de vorige te zwaar waren. Bovendien was dat model een eeuw oud en we moeten met de tijd en techniek Wee", aldus de zegsman. ANP Peter van Straaten is met vakantie. door Peet Vogels DEN HAAG - Hij kende zowel Volkert van der Graaf als mi lieuambtenaar Chris van der Werken. De mogelijkheid dat Van der Graaf de moordenaar is van Van der Werken kwam ech ter nooit op bij Aart Mosterd, Kamerlid voor het CDA. „Dat verband ben ik pas gaan leggen na de moord op Fortuyn. Toen werd duidelijk tot welk geweld die dierenactivisten in staat zijn." Mosterd was al langer bekend met het geweld van de dierenac tivisten. „Als wethouder van een gemeente in de Noord-Velu- we heb ik bij bedrijven gestaan die er door getroffen waren. Daar zijn bomaanslagen ge pleegd, waardoor het hele be drijf direct in lichterlaaie stond. En dat terwijl er gewoon een woonhuis naast stond of in een ander geval een camping." Uit die periode kende hij ook Van der Werken en Van der Graaf. De twee lagen toen in de clinch over de intensieve vee houderij in de regio. „Van der Werken had directe contacten met Van der Graaf. Ik kende hem ook vanuit mijn functie als wethouder. Van der Graaf maakte steeds bezwaren tegen uitbreidingsplannen van de in tensieve veehouderijen." Toch had Mosterd geen moment aan Van der Graaf gedacht als mogelijke moordenaar van Van der Werken. Ook de eventuele rol die Van der Graaf speelde bij gewelddadige acties tegen de intensieve veehouderij waren Mosterd toen niet bekend. Nu kijkt hij anders tegen de zaak aan. „Het is niet uit te sluiten dat er een verband is tussen de gewelddadige aanslagen en de moord op Van der Werken. De huiszoeking bij Van der Graaf heeft explosieven opgeleverd en er zijn mededelingen gevonden over nertsenhouderijen waar van het gaas gemakkelijk is door te knippen. De link tussen de moordenaar van Fortuyn en dierenactivisme is dus wel te leggen." Mosterd wil daarmee nog niet zeggen dat hij Van der Graaf be schouwt als de moordenaar van Van der Werken. „Rechercheurs hebben gezegd dat er verbanden kunnen zijn. Zo lijken de twee moorden veel op elkaar. Ook het Openbaar Ministerie sloot be paalde verbanden niet uit. Daarom moet het onderzoek naar de moord op Van der Wer ken worden heropend." De slappe aanpak van dierenac tivisten is Mosterd al langer een doorn in het oog. „Niet alleen mij. Ondernemers die getroffen zijn door aanslagen zijn zeer on tevreden. Er is nooit iemand op gepakt. Het gaat om regelrecht terrorisme. Dit soort acties kun nen we niet tolereren in een rechtsstaat." De afgelopen jaren bracht Mos terd het onderwerp onder de aandacht van de Kamer en de regering, voornamelijk door het stellen van vragen. Dat wapen is echter wat bot gebleken. Daar om moet nu minister Donner van Justitie maar eens uit ko men leggen waarom het maar niet opschiet met de vervolging van de dierenactivisten. Mosterd weet nog niet of ook minister Remkes van Binnen landse Zaken naar de Kamer wordt geroepen. „Hij is verant woordelijk voor de politie en de inlichtingendienst AIVD. De ATVD is ook al jaren zonder suc ces bezig met onderzoek naar de dierenactivisten. Misschien moet Remkes dat ook maar eens uit komen leggen.GPD Advertentie WSsa OPrui Zuidweg 20A, Zonnemaire.Tel.0111-401318 internet: www.interieur-paauwe.nl e-mail: info@interieur-paauwe.nl NIEUWEGEIN - Het huisartsentekort bereikt zijn piek in 2006. Doordat het aantal opleidingsplaatsen is uitgebreid, wordt het daarna kleiner. Maar belangrijk is ook dat huisart sen hun werkwijze veranderen. Dat staat in een rapport van verzekeraar Movir. Er zijn nu, omgerekend naar volledige banen, ongeveer 7100 huisartsen. Dat zijn er zevenhonderd te weinig. In 2006 zijn er, eveneens naar volledige banen omgerekend, 7500 huisartsen, een te kort van achthonderd. In 2010 zullen er ongeveer 10.000 huisartsen beschikbaar zijn, als de opleidingscapaciteit volledig wordt benut. Omge rekend naar volledige banen zijn dat er volgens berekeningen van Movir ruim 8300. ANP DEN HAAG - Veel mensen willen de komende twee maanden nog snel hun rijbewijs voor vrachtwagen of bus halen om te voorkomen dat ze examen moeten doen in de nieuwe vakken Techniek en Administratie. Deze zijn per 1 oktober verplicht. In augustus en september doen anderhalf keer zoveel mensen examen voor deze rijbewijzen dan in deze maanden in 2002, meldt het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen. ANP HEERENVEEN - Friezen blijven dicht bij huis bij het kiezen van kindernamen. Landelijk populaire namen als Kevin, Laura, Rick, Nick, Tim of Tom staan daar niet in de top tien. Friese namen als Femke en Nynke halen die wel. Uitgever Wij Special Medi turfde per provincie de gekozen kindernamen tot 11 juli van dit jaar. In Friesland is Sanne op dit moment het populairst gevolgd door Femke en Ilse. De namenlijst wordt in de meeste provincies aangevoerd door Tim of Tom. Ook Rick doet het goed. GPD UTRECHT - De massale palingsterfte in de Rijn en de Waal wordt veroorzaakt door de waterkrachtcentrales in Duits land. Dat is te zien aan de verwondingen, stelt de Organisatie ter Verbetering van de Binnenvisserij (OVB). Rijkswaterstaat schrijft de sterfte toe aan stress door een combinatie van een hoge temperatuur van het water, laag wa ter en bacteriële ziektes. OVB-leden constateerden echter verwondingen die typerend zijn voor schade door schoepen van waterkrachtcentrales. Waarschijnlijk richten de schoe pen ieder jaar veel schade aan, maar door de lage waterstand is het nu erger en zijn er meer dode palingen zichtbaar. ANP MAASTRICHT - De werkgevers stappen naar de rechter om verdere acties van ambulancepersoneel te voorkomen. Van daag dient een kort geding voor de rechtbank in Maastricht. „De grens is bereikt", zei vice-voorzitter H. Groenendijk van de werkgeversorganisatie AZN gisteren. Personeel van particuliere ambulancediensten draait al sinds maandag zondagsdiensten uit protest tegen de pensioenre- gels. Collega's in overheidsdienst mogen met 55 jaar stoppen, bij de particuliere ambulances is dat 59 jaar. De gevolgen van de acties worden ingrijpender. Zo moesten gisteren in Noord- Limburg Belgische ambulances ingezet worden. De CNV Bedrijvenbond betreurt het geding. „De werkgevers hadden ons beter kunnen uitnodigen voor een gesprek", zei een woordvoerder. ANP l R t doorSaskia Gaster DEN HAAG - De Inspectie voor de Gezondheidszorg is gisteren een oriënterend onderzoek be gonnen naar de firma babydo- nors.com. Dit in Amsterdam ge vestigde bedrijf biedt sperma en eicellen te koop aan via internet. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Volksge zondheid is het op commerciële basis beschikbaar stellen van zaad of eicellen strijdig met de Embryowet. Volgens artikel 27 van die wet mag dit alleen op basis van onkosten. Babydonors maakte begin deze week bekend dat het vanaf 1 september in Nederland wil opereren. Het richt zich op les bische paren, alleenstaande vrouwen en onvruchtbare stel len. Voor 2500 euro kunnen zij zaadcellen bestellen die thuis bezorgd worden. Eicellen moe ten operatief in een Belgische ivf-kliniek worden ingebracht. Daardoor kunnen de kosten van de ingreep oplopen tot 40.000 euro. Omdat het gaat om een Belgi sche kliniek, heeft de inspectie daar niets over te zeggen. Als het bedrijf, zoals het graag wil, met een Nederlandse kliniek in zee gaat, dan wordt het wat an ders, aldus een woordvoerster. Begin juli kondigde ook de fir ma ManNotlncluded aan naar Nederland te willen komen. ManNotlncluded handelt al een tijdje in sperma in Groot-Brit- tannië. Eigenaar Gonzalez denkt dat zijn bedrijf niet onder de zaadbanken valt, omdat hij het sperma niet opslaat, maar met koeriers 'vers' doorsluist naar de ontvanger. ANP van onze redactie binnenland VOORBURG - Voor het (jerst in bijna twintig jaar hebben meer mensen Nederland verlaten dan er binnenkwamen. Dat is sinds 1984 niet meer voorgekomen. In het tweede kwartaal van 2003 telde het Centraal Bureau voor de Statistiek 23.000 immigran ten en 24.000 emigranten. Vooral het aantal immigranten daalt sterk. In het tweede kwar taal kwamen er 4000 mensen minder naar Nederland dan in dezelfde periode vorig jaar. In 2002 trok Nederland ruim 121.000 immigranten. Het CBS verwacht dit jaar een daling tot 110.000 immigranten. De instroom vermindert vooral uit landen waar voorheen veel asielzoekers vandaan kwamen, zoals Angola en Sierra Leone. Bovendien wagen minder Antil- lianen de permanente overtocht naar Nederland. Daarentegen vestigen meer Turken zich hier. Dat kan te maken hebben met gezinshereniging, zegt een CBS-onderzoeker. Volgens hem kwamen er in het tweede kwar taal ook minder arbeidsmigran ten. „Dat heeft te maken met het slechte economische tij." In het tweede kwartaal van dit jaar emigreerden 24.000 Neder landers. Dat zijn er duizend meer dan dezelfde periode in 2002. De toename betreft vooral in Nederland geboren personen. Veel mensen verhuizen naar Duitsland en België. Duitsland is in trek omdat daar de wonin gen goedkoper zijn. België lokt door het andere belastingkli maat. De onderzoeker: „Maar eigenlijk trekken Nederlanders de hele wereld over. Veel oude ren vestigen zich na hun pensi oen in Spanje of Portugal." De uittocht wijt hij aan de econo mische situatie. ANP DEN HAAG - Nederlanders wisselen nog maar langzaam guldens in voor euro's. Per 1 juli was voor 680 miljoen euro aan biljetten nog niet ingeleverd en voor 510 miljoen euro aan mun ten. Een half jaar geleden waren die bedragen respectievelijk 745 en 520 miljoen euro. Er bevindt zich dus nog voor een tegen waarde van 1,19 miljard euro aan niet meer bruikbaar geld onder de mensen. GPD Advertentie Bij inlevering van 300 Air Miles Deze aanbiedingen gelden t/m 5 augustus a.s. of zolang de voorraad strekt. Geniet, maar drink met mate. Genieten Genieten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3