PZC zecianc Verwilderde katten worden plaag in Zeeuws-Vlaanderen "Uw beste voor vanavond 1! 02 42 V. 2i o: Opgeteld de beste! H Nierpatiënt hoeft voor dialyse regio niet meer uit f p 1: Eerste stap op weg naar moderne, zakelijke en sterke organisaties 49 79 79 75 69 99 39 49 79 lezers schrijven Strandje donderdag 31 juli 2003 Databank Geluk MM NERGENS Kipfilet Normaal vast laag JS9T Kilo Nu NERGENS 1 Sla komkommer Grolsch Pils Krat 24 flesjes a 30 cl. 2 flessen halen 1 betalen VgoedkoperJ PLUS Verbiest Nieuwstraat 43a 4576 AH Koewacht Tel. 0114 - 361207 Openingstijden: PLUS Klippel-Roggeband maandag t/m woensdag 8.00-18.00 Molenstraat 1 donderdag en vrijdag 8.00-20.00 4698 BA Oud-Vossemeer zaterdag 8.00-17.00 Tel- O16^ - 672384 Openingstijden: ma t/m wo 8.00-18.00 do vrij 8.00-20.00 za 8.00-16.00 Middagsluiting ma t/m vr 12.30-13.30 door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen streeft er naar in april volgend j aar te be ginnen met nierdialyse in het ziekenhuis in Terneuzen. Het is een voor de regio nieuwe medi sche behandeling. Zeeuws- Vlaamse nierpatiënten zijn nu nog aangewezen op andere zie kenhuizen. De directie van het ziekenhuis heeft zich sterk gemaakt voor de vestiging van het nierdialy- secentrum in verband met de toenemende vergrijzing in de streek. „Het aantal dialysepa tiënten in Zeeuws-Vlaanderen neemt toe. De vestiging van het dialysecentrum zou zeker een toegevoegde waarde beteke nen", zegt directeur Paul Ra- demacher van ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen. Helemaal zeker is de komst van het centrum volgens hem nog niet. Rademacher schat de kans dat het er komt - onder andere in verband met de be nodigde rijksfinanciën - in op 50/50. Bij de voorbereidingen zijn veel partijen betrokken, zoals de zorgverzekeraars, collega ziekenhuizen in de provincie, artsen, de geneeskundige in spectie en het Universitair Zie kenhuis in Gent. Deze laatste instelling levert de kennis en ervaring voor het dialysecentrum. Het zieken huis Zeeuws-Vlaanderen heeft al een nierspecialist op het oog. Daar moeten nog verdere ge sprekken mee plaatsvinden. ,Er zij n nog geen knopen door gehakt", zegt Rademacher. „We wachten nog op formele goedkeuring van de verzeke raars en moeten ook nog uit sluitsel krijgen over de bouw kundige aspecten die met de vestiging van het centrum ge moeid zijn. Verder moeten de definitieve gesprekken met het UZ Gent nog plaatsvinden." De samenwerking met het Gentse ziekenhuis levert ook voordelen op bij niertrans- planties. Patiënten van het zie kenhuis Zeeuws-Vlaanderen kunnen daarvoor in Gent te recht. In België zijn transplantatie nieren over het algemeen veel sneller beschikbaar dan in Ne derland. Mensen die voor transplantatie in aanmerking komen, hoeven daardoor vaak minder dan een jaar op een nieuwe nier te wachten. Na de zomer starten verpleeg kundigen met een opleiding voor dialyse-verpleging. De directie van het ziekenhuis zoekt momenteel naar een ge schikte locatie waar de dialy se-afdeling tijdelijk kan wor den gehuisvest. De ziekenhuisdirectie wil be ginnen met vier dialysestoelen. Uiteindelijk moet het centrum uitgroeien naar acht tot tien dialyseplaatsen. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC vers h nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactief i beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft 6 Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen word niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden De dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Zeeuwse VVV's krabbelen op door Famke van Loon BURGH-HAAMSTEDE - Toe risme is business. Zeker in Zee land. Maar voor de Zeeuwse VVV's is het niet eenvoudig hier van de vruchten te plukken. Eerst versleten als duur en ou bollig, krabbelen de toeristen organisaties nu langzaam op. Om modern, zakelijk en sterker uit de hoek te komen. Klaar is die klus nog niet, al is er volgens het Bureau voor Toerisme Zee land (BTZ) wel een 'belangrijke slag' gemaakt. Meer marktge richt wordt gewerkt aan storm- vaste, gastvrije wegwijzers voor de regio. Het is een bekend tafereel. Terwijl andere gasten rondsnuf felen tussen de souvenirs, fiets kaarten en flyers van evene menten en attracties, staan de gastvrouwen en -heren toeris ten te woord. Hoe laat beginnen de rondleidingen? En waar vind ik een goed en betaalbaar hotel? Veelal gratis krijgen ze hun in formatie. Maar hoe vertrouwd dat beeld ook mag zijn, volgens criticasters is deze werkwijze niet meer van deze tijd. Toeris ten anno 2003 zijn gewend zelf hun wegtezoeken, bijvoorbeeld via internet. En wie alsnog in formatie wil hebben in zijn va kantieoord, is best bereid daar voor te betalen. Dat de VW's met hun tijd moe ten meegaan, weten ze zelf ook. Door de toenmalige Algemene Nederlandse Vereniging van VW's (ANW) is een plan opge zet om de kleine, lokale clubjes te moderniseren en professio naliseren. Fusies moeten hier voor zorgen. Maar in den lande staan de plaatselijke organisa ties, die veelal draaien op vrij willigers, niet te popelen. Ook Zeeland blij kt voor één VVV nog te zeer een eilandenrijk. Gefu seerd is er wel, maar op kleinere schaal. Zeeland telt zodoende nu vier VW's: Schouwen-Dui- veland, Walcheren, Noord- en ^Zuid-Beveland -en Tholen en Zeeuws-Vlaanderen. Dat fuseren is niet zonder vallen en opstaan gegaan. Schouwen- Duiveland verkondigde vorige week voor het eerst sinds 1998 uit de rode cijfers te zijn. De WV voor Walcheren en Noord- Beveland weet de Middelburgse club niet binnen te halen. De Zeeuwse hoofdstad zit zodoen de inmiddels zonder WV: het BTZ regelt de gidsendiensten, terwijl recreatiebedrijf De Roompot de informatievoorzie ning voor zijn rekening neemt in de Tourist Shop. „De fusie is niet gladjes verlopen", geeft ook directrice C. Schönknecht toe. „Maar we bewijzen nu wel dat we met onze tijd zijn meege gaan." Want al zijn de eerste stapjes moeizaam, langzaam krabbelen de Zeeuwse VW's op. Om niet voor ieder wissewasje een kost bare informatrice in te hoeven zetten, verrijzen op verschillen de plekken in de provincie toe ristische info-zuilen: digitale VW-posten waar toeristen snel en gemakkelijk zelf informatie kunnen ophalen over evene menten of openingstijden van musea. Maar daarnaast zijn de toeris tenorganisaties vooral een stuk zakelijker geworden. De folder met de hotels in de omgeving van Haamstede is voor ander halve euro te koop. De Walcher- se VW sluit vijfjarige contrac ten af met gemeenten en onder nemers. 'Meerjarige contracten voor gastheerschap' noemt Schönknecht dat. Volgens H. Goovers, voorzitter van het BTZ, begint die 'zakelij ke omslag' nu zijn vruchten af te werpen. Want daar waar de kleine VW's zich destijds met hand en tand verzetten tegen één Zeeuwse or ganisatie, komt er nu om zake lijke redenen wél meer samen werking op gang. Zo wordt bijvoorbeeld gewerkt aan één Zeeuwse databank, waar alle VW's gebruik van kunnen maken. Helemaal ge stroomlijnd is die samenwer king overigens nog niet, zo blijkt uit de verschillende pro motiecampagnes die de Zeeuw se VW's onafhankelijk van el kaar uitzetten. De BTZ-voorzitter denkt dat er met name op dat gebied - de pro- door Ronald Verstraten AARDENBURG - Laat de kat éérst maar een nestje krijgen. Goed voor de kat, leuk voor de kinderen. „Onzin", zegt Anneke Eefting, voorzitter van de afde ling Zeeuws-Vlaanderen van de Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren. Dat het beter voor de kat zou zijn om een nest te krijgen vóór sterilisatie, is een fabeltje. En die kinderen? „Ja, dat zeggen ze dan. Maar een kat is geen speelgoed!" Volgens de Dierenbescherming loopt het de spuigaten uit met verwilderde en uitgezette kat ten. „Mensen die met goede be doelingen een nestje fokken, werken daar onbewust aan mee. Iedereen weet dat de asiels tjok vol zitten. En als ze dan zo'n nestje niet kwijt kunnen, wor den ze buitengezet. Vaak zijn ze daarna getraumatiseerd. Ze zijn niet gewend om voor zichzelf te zorgen. Binnen de kortste keren zijn ze uitgemergeld." Met een beetje geluk komen ze bij de dierenbescherming te recht. „De laatste weken had den we op een gegeven moment zo'n tachtig tot negentig kat ten." Vrijwilligers vangen ze op, schuiven ze door als er weer plaats is in het asiel, of proberen ze bij mensen thuis te plaatsen. Verwilderde katten zijn weer een ander verhaal. „We laten ze steriliseren en zetten ze, indien mogelijk, terug. Daarmee voe ren we een uitstervingsbeleid", zegt Eefting. Eenzelfde geluid was vorige week biideNOSte horenDe tv- ploeg ging er speciaal voor naar Rotterdam, maar zo nieuw was het allemaal nu ook weer niet. „We hebben hier in Zeeuws- Vlaanderen het hele jaar door vallen staan. In de afgelopen tien jaar hebben we zo tussen de 2000 en 2500 verwilderde kat ten gevangen. Het is natuurlijk een landelijk probleem. Maar hier speelt het nog sterker, om dat j e in een grensstreek zitEr is veel 'overloop' vanuit België, want daar is de dierenbescher ming minder goed georgani seerd." Het lijkt vechten tegen de bier kaai. De economische dip doet de zaak, gezien de kosten die een huisdier met zich meebrengt, ook geen goed. Maar volgens Eefting is er vooral een mentali teitsverandering nodig. „Je merkt dat we inderdaad in een ik-tijdperk leven. Het draait al lemaal om het eigen welzijn. Er is minder respect voor al wat leeft. Mensen vinden dat ze het recht hebben om een nestje te kweken, maar als je ze op hun verantwoordelijkheid wijst, zijn ze kwaad." De afdeling Zeeuws-Vlaande ren heeft twee meldpunten, een in Oost en een in West. Die wor den gebeld als het fout gaat. En zo krijgen de dierenbescher mers bijna dagelijks te maken met schrijnende gevallen. Een varkentje, opgesloten in een hondenkar. Een jonge vos, een nestje konijnen. „Ze vinden het vanzelfsprekend dat we - onbe taald - altijd klaar staan. En er is altijd wat. Een nieuwe vriend, een andere baan, een verhui zing. Smoesjes! Het is onver schilligheid en onverantwoor delijkheid." motie van het Zeeuwse toerisme - nog veel te winnen valt. „We dienen allemaal hetzelfde doel. Dat moeten we structureren." Of dat met één WV Zeeland moet, weet Goovers niet. De kracht van de WV is wat hem betreft dat je 'regionaal goed in geschoten bent'. Door bepaalde krachten bijvoorbeeld voor pro motie te bundelen en daarnaast de 'voordelen van de kleinscha ligheid' te benutten kunnen de huidige VW's zich verder ont wikkelen als gastvrije wegwij zers in hun regio. Dat bij die bewegwijzering van de toeristen de baliemedewerk sters onontbeerlijk zijn, blijkt wel in Haamstede. De telefoon rinkelt aan de lopende band ter wijl gasten binnendruppelen. Even aan de telefoon uitleggen waar een 'goed en gezellig res taurant' te vinden is, en de rij is al twee keer zo lang. „Je moet hier op maandag en dinsdag ko men. In het weekend komen ze aan en dan komen ze hier infor matie halen. Van alles willen ze weten. Dat kun je never uit zo'n zuil krijgen." Het lijkt een wetmatigheid in Terneuzen: de ene dag loop je in een mooi, onopgeruimd stukje natuur en de volgende dag lees je in de krant dat het gebied 'op geruimd' of 'aangepast' moet worden en de week erna is alles machinaal verwoest. Zo onge veer ging het met de prachtige wildernis aan de Kennedylaan (thans woestijn), en zo moet het volgens raadslid F. van Hulle ook gaan met het strandje bij Westkant (PZC, 22 juli). De heer Van Hulle wil dat daar het 'on kruid' wordt verwijderd. Ik zou zeggen: bekijk het eerste het beste boek over de Zeeuwse plantenwereld, bezoek het strandje dan weer, en zeg dan nog eens dat er 'onkruid' staat. Wat er groeit, zijn de planten van het Zeeuwse schor en dat in hartje Terneuzen! Dan zwijg ik nog over de zilverplevieren, de bonte strandlopers en g blauwtjes en dikkopjes die er a verschillende seizoenen verto-- ven. De stad Terneuzen wil een 'pl ee to be' worden. Voor de hero bestuurders lijkt echter mar één ding te tellen: hoeveel eures het imago van de stad oplever, Door elk historisch of monv mentaal gebouw aan de sloper hamer prijs te geven, doorzek kerkhoven te laten wijken voir kantoren, en door de laatse stukjes echte Terneuzense ni- tuur om zeep te helpen, weten e vakkundig alles wat waardevl is uit de stad te verwijderen. Ht wordt tijd dat in Terneuzen ai- dere dingen op de agenda b- men: het echte welzijn van de ii- woners, de belangen van plait en dier en historie. Gert van de Wee Willem, de Zwijgerlaan 1 Terneuza BES TSELLEB BESTSELLER! GEGARANDEERD GOEDKOPER Gemarineerd Nu 6.99 of naturel BESTSELLER! c GEGARANBEI RI^V GOEDKOFJEFfcgl - Karlien de Hont medewerkster visafdeling PLUS Verbeeten in Vierlingsbeek Altos del Cabriel Rosado Spaanse droge frisse fruitige rosé Fles 75 cl. 3.99 Gegrilde kipfilet Naturel of tuinkruiden 150 gram Lay's Superchips of Lites Diverse smaken Zak 170/200 gram gegarandeerd^ NERGENS I goedkoper Stokbrood Wit Per stuk ca. 400 gram OZ gegarandeerc NERGENS goedkoper: Fanta frisdrank Diverse smaken Fles 150 cl. oz PLUS Cornets classic Doos 6 stuks Jb99r Elke week een aantal aanbiedingen die nergens anders goedkoper zijn. Bestsellers zijn herkenbaar aan het garantiestempel: gegarandeerdN NERGENS I Treft u Bestsellers elders in dezelfde week voor een lagere prijs aan? Het prijsverschil wordt direct aan u terugbetaald. Uniekaas Jong belegen kaas Vers van het mes. Aan het stuk. Kilo-WHT Nectarines Kilobak Gemengd gehakt Kilo Knip tarwe of wit Heel ca. 800 gram JhOi PLUS www.plussupermarkt.nl 31/03 Aanbiedingen zijn niet bestemd voor wederverkopers en/of grootverbruikers. Geldig van donderdag 31 juli t/m zaterdag 2 augustus 2003. Prijswijzigingen en/of zetfouten voorbehoudt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 38