PZC Vlaanderen bedenkt afwaterplan PZC Schrik niet van de kraai Tuchtcollege wijst aanklacht tegen huisartsen Hulst af Oost-Vlaanderen gaat wegen ontlasten door vervoer over water Verwijdering chalet afhankelijk van vervolg juridische procedures Speciale school Hulst De Brug uit de brand 13 Sas' gezin klaagt over behandeling bij huisartsenpost lanaal Gent-Terneuzen belangrijk voor afvoer van Vlaams achterland agenda donderdag 31 juli 2003 Protest Uitbreiding Terneuzen plaatst welkomstborden Zorgcomplex dient algemeen nut Botulisme in vijvers Terneuzen Fietsster gewond bij botsing Fietspuzzeltocht ^Harold de Puysseleijr US VAN GENT - Vera Gerritse it Sas van Gent dient bij de luisartsenpost (HAP) Zeeuws- Ilaanderen en het Medisch 'uchtcollege in Den Haag een lacht in over de behandeling |e ze met haar dochter Femke (1) enkele weken geleden kreeg j, de post in het ziekenhuis in kneuzen. jolgens Gerritse was haar dochtertje ernstig ziek en werd de familie in een behandelka mer in het ziekenhuis drie uur lang aan zijn lot over gelaten. Femke was voor stressproble men onder behandeling bij de eigen huisarts in Sas van Gent. Die oordeelde haar te jong om medicijnen voor te schrijven en schreef rust voor. De problemen werden op donderdag 10 juli echter zo erg, dat de familie op consult ging bij de huisartsen post. De dienstdoende arts schreef medicijnen voor om het meisje tot rust te brengen. Twee dagen later, op zaterdag 12 juli, kreeg Femke als gevolg van het medicament last van spierverkramping over haar he le lichaam. Opnieuw maakte de familie de gang naar de huisart senpost, maar de dienstdoende huisarts wist zich volgens Ger ritse geen raad met de sympto men. „Hij ging in een ander ka mertje zitten telefoneren en liet ons al die tijd met Femke alleen. Die kreeg steeds meer last van de krampen, kreeg na verloop van tij d zelfs schuim op de mond en moest overgeven. We moes ten notabene zelf op zoek naar een potje." De huisarts van dienst schakel de een kinderarts in, maar die herkende het ziektebeeld ook al niet. „Uiteindelijk, pas na drie uur, kwam er een neuroloog bij, die wel wist wat er aan de hand was. Hij gaf een infuus waarna de situatie langzaam verbeter de. Goddank is ze er doorgeko men. Onze eigen huisarts zei achteraf dat het niet veel langer had moeten duren. Gerritse is woest op de handel wijze in de huisartsenpost. Vooral de omstandigheid dat de huisarts al die tijd niet meer naar haar dochtertje omkeek, maakt haar kwaad. „Als ik met mijn hond naar de dierenarts ga, krijg ik daar een betere behan deling. Zo ga je niet met mensen om en daarom laat ik het er niet bij zitten." Manager Lucia Vosters van de huisartsenpost Zeeuws-Vlaan deren wenst niet te reageren. „Dat doe ik niet via de pers. Zo dra de klacht binnen is, zullen we die bekijken en hen persoon lijk bericht geven." InorWout Bareman ÏRNEUZEN - Het Kanaal (ent-Terneuzen gaat in de toe- lomst een belangrijkere rol spe- bij de afvoer van overtollig qipervlaktewater uit het tlaamse achterland. Minister Bossuyt van Openbare Wer- Itn wil op korte termijn overleg net Nederland over de bouw an een 'uitwateringsconstruc- |e' bij het sluizencomplex in taieuzen. Daarvoor zou dan jet langer een beroep hoeven lorden gedaan op de huidige luizen. lij wateroverlast in Oost- tlaanderen werd tot nu toe be- lalve afwatering via de Braak- nan ook gespuid via de sluizen an Terneuzen. Rond de jaar- visseling werden daarvoor zelfs ie drie de sluizen gebruikt Mi nister Bossuyt zoekt echter naar aogelijkheden die de scheep vaart minder belasten. Immers, is er wordt gespuid op de Wes- Srschelde, is de betreffende luis gestremd voor de scheep vaart. Dat was in het verleden egelmatig een doorn in het oog an de schippersorganisaties. Je Vlaamse minister laat, in stwoord op vragen uit het par- tment, weten dat het ambtelijk [verleg met Nederland inmid- oels is geopend. „Ik zal dit rensoverschrijdend overleg ook op politiek niveau voeren on snel tot duidelijke en con- (rete afspraken te komen." Het- ïlfde gebeurt overigens met Joord-Frankrijk, waar plan- ren klaarliggen om de Schelde («verdiepen, wat naar verwach- STREEKACTIVITEITEN REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax:(0115)645742 E mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur ting zal leiden tot een groter wa teraanbod in de Kanaalzone. Een Vlaamse ambtelijke werk groepen studeert momenteel op concrete maatregelen ter voor koming van overstromingen, zoals die zich de afgelopen jaren voordeden in het stroomgebied van Schelde en Leie (rond Gent). Er wordt extra gebag gerd, wegen door overstro mingsgebieden (waar ook tien tallen woningen werden ge bouwd) worden opgehoogd en op kwetsbare plaatsen worden ook de dijken versterkt. Hier en daar zullen oudere overstro mingsgebieden in ere worden hersteld. Om de wateroverlast in de toe komst zoveel mogelijk te beper ken wordt in Oost-Vlaanderen geïnvesteerd in moderne pomp- gemalen en het onderhoud van bestaande waterlopen en trekt West-Vlaanderen geld uit voor onderhoud en de aanleg van spaarbekkens. Ook nieuwe ge malen in de Braakman en bij Zeebrugge kunnen het leed ver zachten. Zeeuws-Vlaanderen speelt van oudsher een belangrijke rol bij de afwatering van het Vlaamse achterland. Het gaat om een ge bied van 40.000 hectare, waar van ruim de helft zuidelijk van de Braakman ligt. Ook de Otheense Kreek voert overtollig Vlaams water af. Dat is afkom stig uit een 18.000 hectare groot gebied in de Vlaamse grens streek. Het waterschap Zeeuws-Vlaan- deren en de Vlaamse instanties presenteren volgend jaar een in tegrale visie op het waterbeheer in de grensstreek. Er is een Eu- regiosubsidie aangevraagd voor het opstellen van een watersys teemanalyse. Gedeputeerde A. Poppelaars drong begin dit jaar bij dijkgraaf W. de Graaf aan op spoed bij het opstellen van plannen voor verbetering van het waterbeheer. Ook de provincie Zeeland zal bij het overleg, dat nu wordt gestimu leerd door minister Bossuyt, worden betrokken. KEL-Gregoriuscentrum, 13.30uur: Bil- jirten, bieden en jokeren; 1INGE - Café De Gouden Kroon, 14.00 iiir: Kaarten; WMADORP Bezoekerscentrum Seftinghe, 13.00-17.00 uur: itfo over Verdronken Land van Saeftinghe; IEIKANT - 't Heike, 13.15 uur: Kaarten; B.30 uur: Volksdansen; IULST - VVV kantoor Hulst, 5.00 uur: Zomerwandeiing door bin- lenstad; I0EWACHT De Vlaschaard, 13.00 uur: liljarten; IAMSWAARDE - Café De Lamsoren, 3.30 uur: Schieting voor ouderen; IIEUWVLIET-BAD - Vanaf 9.00 uur: Hob- lydag; IIEUWVLIET - In- en outdoorcentrum Iport Nieuwvliet, 13.00 17.00 uur: Sportieve activiteiten; ieeweg, 16.30 uur: Voorstelling staats- «rcus Moskou Holiday; I0STBURG - Centrum, 19.00 uur: Kin- Ierdisco; IINT JANSTEEN - Schutterslocatie, 10.00 uur: Oefenschieting op de staande vip; IERNEUZEN-De Veste, 13.30 uur: Hand- verken, soos, canasta en biljarten; 16.30 lur: Repetitie zangkoor; 19.00 uur: Iridge; IOGELWAARDE - Café Ons Vermaak, 4.00 uur: Kaarten; iGelaag, 13.30 uur: Koersbal; NESTDORPE - De Baeckermat, 19.00 lur: Vertrek dijkenfietstocht over Spaan- Ie forten. Carl Riddering met kraai Gobo: „Hij eet zelfs spaghetti." foto Peter Nicolai door Jean-Lou de Gucht SAS VAN GENT - Hoe komt de kraai toch aan z'n slechte imago. Zou het er iets mee te maken hebben dat alles wat krast en zwart ziet door de eeuwen heen verdelgd is? Of heeft de film The Birds van Alfred Hitchcock er wat mee te ma ken? Die film heeft het imago van zwar te vogels geen goed gedaan. Het leek Carl en Sonja Riddering uit Sas van Gent dan ook een goed idee om huis aan huis in Sas van Gent een brief je in de bus te stoppen dat hun tamme kraai geen gevaarlijke duikvluchten uitvoert en voorbijgangers niet in het hoofd pikt. Carl: „Ik kan me best iets voorstellen bi j de angst die mensen voor een kraai hebben. Het is immers een flink uit de kluiten gewassen vogel. In het briefje heb ik de mensen gewaar schuwd dat onze kraai niets kwaads in de zin heeft. En wie het niet gelooft moet het beest maar wegjagen. Dan komt ze echt niet meer terug." De zoon van Carl en Sonja heeft kraai Gobo in de buurt van de Efteling gevon den. Carl: „Hij heeft haar gebracht om dat wij al eejder een kraai hebben ge had." Carl denkt dat het beestje uit het nest is gevallen of verstoten is. Dat is volgens hem de ideale situatie om een kraai tam te maken. „Zo'n jong beestje hecht zich dan aan je." Sonja roept Gobo. Even later komt de kraai aanvliegen. Hij strijkt neer op het been van de verslaggever en pikt wat in z'n horloge. Die zit vast, jammer. Maar Gobo geeft niet op. Dan de pen maar. Het beest vliegt er snel mee weg. In z'n hok, waar de pen wordt verstopt.'s Nachts slaapt Gobo er in en gaat het hok op slot, tegen katten.Carl stelt dat hij Gobo niet als z'n eigendom be schouwt. „Ik neem dan ook geen enkele aansprakelijkheid voor eventueel aan gerichte schade. Het beestje is vrij om te gaan en staan waar ze wil. Het hok staat de hele dag open. We doen het hok al leen dicht voor haar eigen veiligheid." Volgens Sonja heeft Gobo veel aan dacht nodig. „Als we haar 's ochtends eten brengen, komt ze eerst even bij ons zitten. Dan wordt ze vertroeteld. Daar na gaat ze pas naar haar etensbak. Go bo eet vrijwel alles. Vlees, aardappelen, brood, ja zelfs spaghetti." Omdat de kraai nog twee maanden oud is, vliegt het beestje volgens Carl nog niet zo ver. „Als ze ouder is denk ik dat ze door heel Sas van Gent vliegt. Van daar onze briefjes bij alle inwoners in Sas. Het is zelfs niet uitgesloten dat het dier naar Westdorpe vliegt. Ik heb daarom daar bij de bakker ook een briefje over de kraai opgehangen.Carl denkt dat Gobo niet buiten de bebouw de kom zal vliegen. „Daar zitten im mers de wilde kraaien. Mensenschuw. Die zul je niet snel in een dorp of stad zien. Als die Gobo te pakken krijgen, wordt ze afgemaakt. Zij beschouwen haar als een indringer." Carl heeft geen idee hoe lang Gobo bij hen blijft. „Bin nenkort gaan we met vakantie. Ik zoek nog iemand die op haar wil passen. Ik zou het jammer vinden als ze weg zou gaan. Ik denk het echter niet, Gobo is heel aanhankelijk. Ze heeft hier haar stekje wel gevonden." Dat blijkt even later als het beest het hok invliegt en plaatsneemt op haar stok. Sonja: „Het is tijd voor haar middagdutje." door Frank van Cooten HULST - Het Regionaal Me disch Tuchtcollege in Den Haag heeft de klachten tegen de art sen van huisartsenpraktijk Bol werk in Hulst afgewezen. Een ex-kankerpatiënte uit Zeeuws-Vlaanderen daagde de huisartsenpraktijk voor het tuchtcollege, omdat haar dos siers en die van vele anderen ge deeltelijk zijn vernietigd. Het tuchtcollege verklaarde deze klachten gisteren in de uit spraak ongegrond. Een mede werkster van het tuchtcollege ging gisteren niet in op de rede nen en de motivering van de af wijzing. „Dat doen we nooit." De betrokken artsen zijn van wege vakantie niet bereikbaar voor een reactie op de uitspraak. Huisarts V. Voorbrood van Bol werk gaf tijdens de zitting toe verantwoordelijk te zijn voor fouten in patiëntendossiers. „We hadden eerst met de pati ënten moeten overleggen alvo rens iets te vernietigen", gaf Voorbrood tijdens de zitting toe. „We hebben nooit bewust noti ties van specialisten wegge gooid, maar niettemin zit de zaak ons hoog. Wij zijn verant woordelijk voor de dossiervor ming." De 55-jarige Zeeuws-Vlaamse stapte naar het tuchtcollege na dat ze bij het opvragen van haar dossier een zeer onvolledig do cument kreeg. Zij was patiënte van de praktijk van de voorma lige huisarts W. Gielen. Zijn pa tiënten werden bij zijn pensio nering overgenomen door Bolwerk. De met de hand ge schreven patiëntendossiers (zo'n 2500) werden in handen gesteld van Bolwerk. De dos siers werden gedeeltelijk 'ge schoond'. Volgens Voorbrood is alles wat leesbaar was bewaard. Alleen kleine briefjes gingen door Wout Bareman WACHTEBEKE - Met de water bus naar het werk, de bioscoop of het theater. En dat op een mi lieuvriendelijke manier. De pro vincie Oost-Vlaanderen gaat het personenvervoer over water de komende jaren stimuleren door middel van een ruim subsi diebeleid. Doel: de wegen en de stadskernen in de hele provincie ontlasten. Daarbij wordt ook de Zeeuws-Vlaamse grensstreek betrokken. De provincie steunt het initia tief van de organisatie Elektro- boot in Gent als 'het goede voorbeeld' met een jaarlijkse subsidie van 11.000 euro. Ook de stad Gent en een groep spon sors verlenen financiële steun. Elektroboot ijvert voor de om schakeling naar elektrisch aan- gedreven boten voor zowel re creatief als professioneel vervoer en levert, volgens de provincie, met een waterbus- project een wezenlijke bijdrage aan de duurzame mobiliteit in de Gentse binnenstad. Daar verzorgen twee elektroboten een regelmatige pendeldienst voor zakenlui én mensen, die in het stadscentrum willen gaan shoppen. Ze onderhouden een verbinding tussen de onder grondse parking van Gent-Zuid en de Korenlei in het historisch stadshart. Initiatiefnemer Da vid Biernie: „Door gebruik te maken van de milieuvriendelij ke watertaxi kunnen gezinnen met kinderen van een 'gewone' winkelnamiddag een aange naam uitstapje maken. Voor de kinderen betekent het tochtje over het water een extraatje." Tijdens de Gentse Feesten, die maandag hun laatste dag be leefden, werden gemiddeld een kleine honderd mensen per dag TERNEUZEN - Burgemeester en wethouders van Terneuzen willen bezoekers van de gemeente in alle steden en dorpen binnenhalen met een welkomstbord. Het college hoopt vóór het eind van het jaar 26 borden te plaatsen: zes bij de grotere invalswegen, drie bij de grotere plaatsen Terneuzen, Axel en Sas en één bij elf dorpen. De welkomstborden heten inwoners, toeristen en passanten welkom in de gemeente, de stad of het dorp. Via onderborden komen voorbijgangers gelijk te weten welke festiviteiten en activiteiten binnenkort te verwachten zijn in de ge meente. Terneuzen heeft al offertes de deur uit gedaan voor het ver vaardigen van de borden, tegelijkertijd zijn bij de provincie de benodigde vergunningen aangevraagd (zo is onder meer een bouwvergunning nodig voor de borden). De provincie Zeeland heeft het plaatsen van borden langs de weg de laatste jaren sterk aan banden gelegd, maar het gemeentebestuur gaat er vanuit dat het beleid de komst van de borden niet in de weg zit. HULST - De bouw van een zorgcomplex voor dementerende ouderen aan de Lange Bellingstraat in Hulst dient wel dege lijk een algemeen belang. Het complex biedt ouderen immers de mogelijkheid in de stad te blijven wonen. Voorzitter Ben Verbugt van de cliëntenraad van het verpleeghuis De Blaau- we Hoeve reageert hiermee op de veronderstelling van be zwaarmakers dat het complex geen algemeen belang dient - .De bezwaarmakers zijn buren van het bewuste pand. Zij vrezen straks tegen een enorme muur aan te kijken van elf me ter hoog en 24 meter diep. Alleen de Woonstichting Hulst zou van het project profiteren, omdat de bewoners iedere maand huur betalen. TERNEUZEN - De gemeente waarschuwt voor botulisme in de vijvers in de Herengracht en Oostkolk in Terneuzen. Men sen wordt aangeraden het water te mijden, verlamde of dode vissen en watervogels niet aan te raken en de aanwezigheid van kadavers te melden bij de gemeente of de politie. Sinds af gelopen weekeinde zijn er veertien dode watervogels gevon den in het water aan de Herengracht en in de Oostkolk. Botu lisme ontstaat door aanhoudend warm zomerweer in stilstaand oppervlaktewater. Het is een bacterie die zorgt voor voedselvergiftiging bij vogels en vissen. Dode dieren die lang in zuurstofarm water liggen, veroorzaken een explosieve groei van de bacterie die de ziekte veroorzaakt. De gemeente adviseert mensen contact met het water in de vijvers te voor komen, vooral als ze wondjes hebben. Ook is het onverstandig het geïnfecteerde water in te slikken en vissen of vogels met verlammingsverschijnselen, ademhalingsproblemen of een slappe nek aan te raken. De gemeente houdt alle vijvers nauwlettend in de gaten en verwijdert kadavers zo snel mogelijk, zo meldde woordvoer der Dirk Timmers gistermiddag. Het water van de Otheense Kreek in Terneuzen is nog niet besmet, laat woordvoerder Monique van de Pas van waterschap Zeeuws-Vlaanderen we ten. „Wij houden dat uiteraard ook goed in de gaten." THOLEN - Een 82-jarige fietsster uit Tholen is gistermorgen gewond geraakt. De vrouw zag op de Ten Ankerweg in Tho- len-stad een elfjarig meisje over het hoofd dat ook op de fiets zat. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Burgemeester en wethouders wachten met het (laten) afbreken van een illegaal geplaatste bungalette op va kantie-eiland De Braakman tot de termijn is verstreken dm be zwaar in te dienen tegen een uit spraak van de Middelburgse rechtbank. De bestuursrechter in Middel burg bepaalde op 23 juni dat de gemeente de dubbele stacara van mag laten verwijderen om dat geen bouwvergunning is verleend voor het bouwwerk. Het bestemmingsplan - dat wel iswaar dateert uit 1972, maar nog steeds geldt - geeft aan dat de plek waarop het chalet staat, bedoeld is voor openbaar groen en bos, oordeelde de rechter. Raadslid C. Freeke (LPF) vraagt het college om zo snel mogelijk actie te ondernemen. Door niet direct bestuursdwang toe te passen, geeft de gemeente een verkeerd signaal af. Dralen zou slechts nieuwe overtredin gen van beheerders van het vakantie-eiland en de bewoners van illegale bouwsels uitlokken, vreest Freeke. Wethouder A. van Waes meldt dat de gemeente zeker zal optreden tegen over tredingen. „Maar we wachten eerst af of er bezwaren binnenkomen. Moch ten partijen naar de Raad van State stappen dan zullen we ook de uitspraak van dat rechtscol lege afwachten alvorens actie te ondernemen." Die handelwijze van het college is niet ingegeven door laksheid of besluiteloos heid, maar slechts een uiting van fatsoen. „Mochten wij de bungalette nu afbreken en de Raad van State zou de gemeente onverhoopt in het ongelijk stellen dan is de va kantiewoning al weg en moet maar worden afgewacht of be nadeelden opnieuw iets terug zetten. Het is dus slechts een kwestie van fatsoen en beleefd heid geen onomkeerbare pro cessen in gang te zetten, zo lang een zaak nog onder de rechter is", betoogt de wethouder. Als voor 4 augustus geen bezwaren tegen de uitspraak van de be stuursrechter binnenkomen, komt het college overigens snel in actie en zal de bungalette snel zijn verdwenen, stelt Van Waes. weg. De ex-kankerpatiënte had een andere ervaring. Bij haar nieuwe huisarts net over de grens vroeg zij haar medisch dossier op. Dat dossier bestond volgens haar slechts uit een paar velletjes. vervoerd. Aanvankelijk sput terden de gevestigde rond- vaartrederijen tegen, maar het protest is weggeëbd na de vast stelling dat de waterbussen niet mikken op toeristen; het is bo vendien geen commerciële on derneming. Eén van de subsidievoorwaar den van de provincie is dat het Gentse proefproject wordt uit gebreid naar de rest van de pro vincie. Daarom gaan de elektro boten op toernee om andere stads- en gemeentebesturen in waterrijke gebieden te interes seren. In de grensstreek verzorgt één van de waterbussen een de monstratie in Wachtebeke (Moervaart, 7 augustus) en Eeklo (22 en 23 augustus). Ook de Zeeuws-Vlaamse instanties worden uitgenodigd. door Frank van Cooten HULST - De gemeente Hulst helpt De Brug, de school voor speciaal basisonderwijs aan de Koolstraat, uit de brand. Door een toename van het aantal leerlingen wil deze school met spoed een extra lokaal. Via 'artikel 17' is een extra lo kaal snel te realiseren. Dat arti kel is echter alleen bedoeld voor gebouwen met een tijdelijk ka rakter. Het extra lokaal voor De Brug wordt echter tot in lengte van jaren gebruikt. Wethouder B. Pauwels doet daar niet zo moeilijk over. „In het belang van de gemeenschap en van het onderwijs moet de school zo snel mogelijk worden geholpen." Pauwels constateert overigens dat in Oost-Zeeuws-Vlaamde- ren veel scholen vragen om nieuwe lokalen door de groei van het aantal leerlingen. Op De Brug wordt ook de administra tie gedaan voor de overkoepe lende onderwijsstichting De Li nie. Deze stichting krijgt een bovenschools manager en daar voor wordt een extra ruimte ge maakt. Daarnaast krijgt jeugd- circus Reinardi achter de gym zaal een ruimte voor het opber gen van spullen. Reinardi mag voortaan oefenen in de gymzaal van De Brug. HEILLE - De Heillese Jeugclub houdt zondag haar jaarlijkse fietspuzzeltocht. De tocht, met een lengte van on geveer dertig kilometer, begint om 13.30 uur bij het dorpshuis van Heille. Na inschrijving ont vangen de deelnemers een rou tebeschrijving en de bijbeho rende opdrachten. Voor de pechvogels rijdt er een bezem wagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 37