PZC Geboortegolf is een raadsel TAPIJTEN Kunst met een hoog aaibaarheidsgehalte Kunstenaar vecht tegen tijd door schilderen met marmer 12 Heertje vraagt PvdA standpunt over aanleg van WCT te herzien PvZ hekelt procedure containerterminal korting tot Zeeuws-Vlamingen primeur met telen van van popcornmais OPRUIMING Minder pc's met internet in Z-Vlaanderen Echte Zeeuwen verwelkomd bij Zeeuws Archief Kraamzorg kunst Wandeling met strandjutter donderdag 31 juli 2003 Mooi weer mm Gedicht Verblijfplaatsen Politiek Broeikaseffect Truc GOES - Zeeuws-Vlaanderen loopt achter als het gaat om huishoudens met een internet aansluiting. De rest van Zee land loopt gelijk met het lande lijk gemiddelde. Dat valt op te maken uit het rapport De Digi tale Economie 2003 van het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS). Het CBS heeft Zeeland bij het onderzoek onderverdeeld in Zeeuws-Vlaanderen en het ge bied boven de Westerschelde. Van de Zeeuws-Vlaamse bevol king beschikt 46 procent thuis over een computer met internet verbinding. In de rest van Zee land heeft 51 procent een pc met toegang tot internet. Zeeuws- Vlaanderen ligt daarmee ver onder het landelijk gemiddelde van 56 procent. Alleen in de ge bieden Delfzijl en omgeving en zuid-West-Friesland wonen in verhouding meer mensen zon der internetaansluiting (45 pro cent en 43 procent). In Delft en het Westland zij n j uist veel huis houdens vertrouwd met inter net: 66 procent van de lokale be volking. Uit het onderzoek van het CBS blijkt tevens dat vijftig procent van de totale Zeeuwse bevol king in eigen huis de mogelijk heid heeft om internet te gebrui ken. Veel hoger liggen de percentages in Flevoland (62 procent) en Utrecht (61 procent). In Friesland wonen re latief gezien de meeste mensen zonder een internetaansluiting. MIDDELBURG - Ben ik een echte Zeeuw? Of komen mijn voorvaderen helemaal niet uit Zeeland? Wie antwoord wil hebben op die vragen kan van middag terecht in het Zeeuws Archief in Middelburg. Daar wordt een tentoonstelling ge opend met als titel Typisch Zeeuws??? Zeeland Migratie land. De tentoonstelling is nog tot januari te bezoeken, maar alleen vanmiddag wordt uitleg gegeven over de voorouders van de bezoekers. De opening is om twee uur. door Maurits Sep Het is een intrigerende vraag en dat zal het wel even blijven: waarom worden de meeste kinderen in de zomer geboren? Ja natuurlijk, omdat ze negen maanden eerder zijn verwekt. Maar verklaart dat werkelijk de jaarlijks te rugkerende geboortegolf in augustus? „Het is ook voor ons een raadsel", be kent Helen Haak, hoofd van de afdeling verloskunde van het Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen. De Provinciale Kraamzorg voorspelt een nieuwe geboortegolf in Zeeland. Augustus wordt een topmaand en ook in september krijgt de ooievaar het druk. En zo gaat het elk jaar, al jaren lang. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS) heeft de cijfers zoals het hoort keurig op een rijtje en sinds 1995 valt de geboorteplek in de zomermaan den j uliaugustus en september. Andere topmaanden, maar duidelijk minder druk, zijn mei en oktober. De kraamzorg zelf heeft geen flauw idee hoe die zomerse golven verklaard kunnen worden. Ook manager ouder en kindzorg in de Oosterschelderegio Dré van Eekelen moet het antwoord schuldig blijven. Zeker, ook de consul tatiebureaus hebben het extra druk in de zomermaanden en vlak daarna. „Die piek in de geboorten leidt tot meer zui gelingen en dus extra diensten op de consultatiebureaus. En tot meer werk in het Rijksvaccinatieprogramma. Maar ik durf echt niet te zeggen waar die golf vandaan komt." Van Eekelen verwijst naar de kraamaf- delingen van de ziekenhuizen. Is het voor vrouwen wellicht fysiek aangena mer om met mooi weer te bevallen? „Nou, als ik ze hier zo met hun dikke buiken zie lopen puffen en met dikke voeten zie zitten, dan durf ik dat niet te beweren", reageert verloskundige He len Haak van het Ziekenhuis Zeeuws- Vlaanderen. Het voorjaar ('als alle zoogdieren voor nageslacht zorgen') en het najaar lijken Haak dan toch prettiger qua tempera tuur om hoogzwanger rond te lopen. Zeker in mei, juni. „Dan heb je daarna lekker lang vrij en kun je met je kind aan de wandelWaarom is dan toch die zomer zo populair? Haak maakt het re kensommetje dat iedereen nu toch al gemaakt zal hebben: augustus, negen maanden eraf, dan kom je uit in decem ber. Kouwe maand, veel vrije dagen, ro De kraamafdeling van het Oosterscheldeziekenhuis in Goes. mantisch sfeertje met (als het meezit) sneeuw en kerstversiering, warm bij de kachel - of onder de deken. Haak: „Dat lijkt me uiteindelijk toch de enige echte verklaring." Ze vergelijkt het met een ander feno meen, dat ze tijdens haar opleiding in zuid-Limburg signaleerde. Daar, ver telt Haak, werden opvallend veel kin deren geboren precies negen maanden na carnaval. „Zo kun je een piek ge deeltelijk verklaren. Hetzelfde is soms mogelijk als ergens langdurig de stroom is uitgevallen, of als het een ex treem koude winter is geweest. Dan zie je negen maanden later ook een geboor tegolf." Het omgekeerde, dat geprobeerd wordt een kerstkindje te baren, komt volgens Haak veel minder voor. „Met kerst een kindje krijgen heeft natuurlijk best zijn charme. Maar ieder jaar jarig zijn met kerst is in de ogen van velen toch min der aantrekkelijk." Bovendien, vrou wen kunnen hun zwangerschap nog zo goed willen plannen, dat lukt niet altijd even goed. „Als het gebeurt, gebeurt het. En gebeurt het niet, dan laten ze de eerstvolgende kans niet meteen schie ten door een jaar te wachten. Kortom, er zijn geen keiharde antwoorden te ge- ven waarom de geboortegolf in de zo mer plaatsvindt. Terwijl de kraamzorg zich voorbereidt op de geboortegolf, hebben de baby winkels de drukte alweer achter de rug. „De zomerpiek in de geboorten merken wij al in mei en j unizegt Serge Pekaar van Dikkertje Dap in Middelburg. Dan foto Willem Mieras worden de meeste kinderwagens, auto stoeltjes en kinderkamermeubels ver kocht. Bij Babyhuis Casita in Terneu- zen en Van Belle Baby in Vlissingen is het van hetzelfde laken een pak. In de zevende maand van de zwangerschap moeten de grote spullen in huis zijn. Pekaar merkt wel een omslag in het koopgedrag van aanstaande ouders. Jaren geleden kwamen ze al heel vroeg naar de winkel om spullen te bestellen, die dan maanden later opgehaald wer den. „Tegenwoordig komen ze binnen en willen ze alles het liefst meteen mee nemen. Ik moet dus een grotere voor raad aanleggen, want 'nee' verkopen, dat kan natuurlijk niet." Dikkertje Dap verwacht in augustus en september dus minder ouders, maar wel veel opa's en oma's, ooms en tantes, neven en nichten. Want die komen ca deautjes kopen. En dat doen ze ruim hartig, is Pekaars ervaring. „Ze geven vlot twee keer zo veel uit als vroeger. Waren het ooit presentjes van 35 euro, nu is het makkelijk het dubbele." door Rinus Antonisse GOES - Oud-hoogleraar econo mie Arnold Heertje vindt dat de Zeeuwse Partij van de Arbeid het positieve standpunt over aanleg van de Westerschelde Container Terminal moet her zien. Hij verwijt PvdA-gedepu- teerde Gert de Kok het vernieti gende oordeel van de Raad van State volledig aan zijn laars te lappen, door toch verder te wil len gaan met het WCT-plan. Heertje, die adviseur is van ver eniging Redt de Kaloot, noemt dat 'arrogantie van de macht'. Volgens hem wekt de houding van De Kok de indruk dat de PvdA onder invloed staat van financieel sterke partijen, zoals Hesse-Noord-Natie (de de exploitant van de WCT) „Dat is heel onverstandig, nu wij de bouwfraude achter de rug hebben en schoon schip willen maken", schrijft Heertje in een brief aan De Kok (gedeputeerde economie en voorzitter van ha venschap Zeeland Seaports). Heertje merkt op dat De Kok zich moet afvragen op welke punten hij heeft gefaald en wel ke fouten hij heeft gemaakt. De Kaloot-adviseur geeft aan dat de PvdA zich ten onrechte niets heeft aangetrokken van de ge voelens van de Zeeuwse bevol king, 'die toch allereerst moeten oordelen over de vraag of zij werkgelegenheid wensen en zo ja, hoe.' Hij stelt dat de PvdA in deze het tij moet keren. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De Staten fractie van de Partij voor Zee land (PvZ) vindt dat een Wester schelde Container Terminal en soortgelijke projecten pas mo gen worden aangelegd als er éérst gezorgd wordt voor een goede havenaccommodatie en noodzakelijke aan- en afvoer- wegen (weg, spoor, water). In de recente nieuwsbrief stelt de fractie vast dat het vernieti ging van het WCT-besluit door de Raad van State te verwach ten was. Volgens de twee PvZ- statenleden heeft het oude da gelijks provinciebestuur bij de gevolgde procedure teveel ste ken laten vallen en is er onvol doende geluisterd naar waar schuwingen. De partij schuift de schuld in de schoenen van de (ex-)gedeputeerden en statenle den van CDA, PvdA en WD. „Zij hebben Zeeland opge scheept met een hele dure zeep bel, die op 29 augustus mis schien wel voorgoed uit elkaar gaat ploffen." Op die 29e augustus houden de Staten een speciaal ingelast de bat over de WCT-uitspraak van de Raad van State. De PvZ- fractie onderstreept de nood zaak dat de Zeeuwse havens een levensvatbare toekomst moeten hebben, 'zonder dat de inwo ners van Goes en Kapelle de du pe worden van al die welvaart, omdat het containervervoer per spoor hun leven verziekt'. Advertentie MODERNE EN PERZISCHE Bosstraat 24 Bergen op Zoom tel.: 0164 - 242216 reparatie inruil reiniging anti-slip ontwerp door Ali Pankow OUDDORP - Zómpar een gale rie binnenstappen doet lang niet iedereen, wetéft'Hein Frima en Mirjam Leber vanuit eigen ervaring in hun galerie 'Aan- blick' in Groningen. Als die ga lerie dan ook nog eens in een jachthaven is gevestigd, lijkt de drempel nog hoger. De praktijk echter wijst anders uit. De zo- mergalerij in Marina Port Zé- lande in Ouddorp die zij dit sei zoen verzorgen, blijkt tot hun verrassing een zeer gemêleerd publiek te trekken. Frima en Leber schrijven de toeloop toe aan de grote ver scheidenheid in de collectie. In de drie aaneen geschakelde ap partementen wordt zeer divers werk van veertien verschillende kunstenaars gepresenteerd, va riërend van schilderijen met bloeiende koolvelden tot grillig gevormde vazen als resultaat van rakutechniek. De meeste exposanten volgden een oplei ding aan Kunstacademie Mi nerva in Groningen. De zomergalerij in Marina Port Zélande begint al een beetje tra ditie te worden. Volgens Frima voorziet het in een behoefte kunst te presenteren op deze lo catie waar heel veel mensen van hun vakantie genieten. Na een dag op het water willen de va kantiegasten zich graag verpo zen met onder meer kunst bekij ken. De openingstijden van de galerie zijn daar ook op aange past: van vier tot zes 's middags en 's avonds vanaf zeven tot offi cieel negen uur, maar zolang de deur nog open staat, zijn bezoe kers nog welkom. „Omdat we weten dat kunst een breed begrip is, heeft de collec tie dit keer bewust een hoog aai baarheidsgehalte", zegt Frima. Hij doelt op onder meer de figu ratieve schilderijen vah Gerda Onnes met tal van exotische ta ferelen. Ook het kleurrijk kera miek van Jan Kamphuis blijkt een breed publiek aan te spre ken. Hij maakt vazen en schalen in felle kleurencombinaties van oranje, groen en blauw. Minder toegankelijk blijkt het werk van de drie kunstenaars Michael Buter, Dolf Verlinden en Harry Wolfkamp. Zij ver enigden zich in de Rota Tora- groep. De titel Rota Tora ont leenden zij aan een gedicht van Lucebert. De term duidt op de cadans die een trein na zijn tra ge aanloop gaat maken, maar geldt ook als aanduiding voor 'harmonie in verscheidenheid'. Die omschrijving blijkt de la ding voor dit kunstenaarstrio aardig te dekken. Hun werk is onderling zeer verschillend, maar straalt een overeenkom stige eigenzinnigheid uit en ge tuigt van voorkeur voor ab stracte interpretaties. De enige autodidact in het ge zelschap is Frans Brommer. „Deze man heeft zich razend snel ontwikkeld", vindt Frima. Hij maakte dan ook graag een wand in de zomergalerij vrij voor de strakke gestileerde stil levens in opmerkelijk mooie bruintinten. Voor een verras send element in de expositie zorgt ook het werk van Ton de Vreede. Hij maakt glassculptu ren in combinatie met metaal en steen. Kenmerk daarin zijn de scherpe hoeken die zijn werk iets ongenaakbaars geven. De schilderijen van koeien en schapen van Theo Onnes getui gen van diens knap technisch inzicht. ZijnvaderMinneOnnes is vertegenwoordigd met ruige zeegezichten. Verder zijn aqua rellen van Wouter Okkel, kust- taferelen van Paul Fransen en landschapsschilderingen van Cor van Loenen. Lia Vriend ver kiest als keramiste de rakutech niek en toont hier als resultaat haar langgerekte vazen en ob jecten met fraai craquelé-effect. Tenslotte is een apart hoekje in geruimd voor de Tawaineese kunstenaar Huang Tang. Hij is van oorsprong architect, maar maakt als schilder abstract werk met veel reliëf en felle kleurcontrasten. De zomergalerij in Marina Port Zélande is nog tot met 9 augus tus geopend van dinsdag tot en met zondag van 16.00 tott 18.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. »-V l'. if. ■.-iX-A 1 Galeriehouders Mirjam Leber en Hein Frima stelden een gevarieerde collectie samen voor de Zomerga lerij in Marina Port Zélande in Ouddorp. foto Marijke Folkertsma door Marianne van de Polder GOES - Hoe hij er ooit op is ge komen, weet hij niet meer pre cies. Kunstenaar Gaffer 'Muhi' Muhenned nam op een dag 'ge woon' het besluit om met mar mer te gaan schilderen. Hij vond een manier om de stof te verpul veren en daar vervolgens aller lei andere substanties aan toe te voegen, net zolang tot hij ermee kon schilderen. In galerie De Willem3 in Vlissingen zijn tot en met 31 augustus maar liefst 78 schilderijen en vijftien kunste naarsboeken van zijn hand te bewonderen. Muhenned: „Waarom marmer? Ik denk dat het iets genetisch is. Ik ben geboren in Irak en daar zijn de mensen sterk verbonden met hun grond. Ik vermoed dat ik het daarom doe: marmeren kleuren zijn immers de kleuren van de aarde. Het is moeilijk om met marmer te schilderen. Om dat het iets heel nieuws is, bij mijn weten nooit eerder is ge daan, maar ook omdat je bij het mengen precies de juiste dosis van elk ingrediënt moet nemen. Al met al heeft het erg veel met chemie te maken. Ik hou van marmer, onder meer omdat het zo duurzaam is. Of ik de tijd wil overwinnen op die manier? Na tuurlijk!" Tijd en plaats spelen een be langrijke rol in het werk van Muhenned. Die twee begrippen veroorzaken volgens hem de pijn van de mens, omdat hij daar zo door wordt beperkt. Met zijn kunst wil hij het gevecht tegen de tijd aangaan. Muhenned: „Kunst liegt niet, is echt. En daarom zal zij altijd voortle ven." De Utrechtse kunstenaar heeft in zijn leven al heel wat verblijf plaatsen gehad. Ongeveer 25 jaar geleden moest hij vluchten uit zijn geboorteland voor het regime van Saddam Hoessein. Hij kwam in Syrië terecht, maar ook daar was hij niet veilig. Uit eindelijk belandde hij in een Zeeuws asielzoekerscentrum, van waaruit hij een nieuw leven opbouwde. In zijn tentoonstel- Kunstenaar Gaffer 'Muhi' Muhenned vindt het moeilijk om met marmer te schilderen. foto Ruben Oreel ling is één schilderij van Vlissin gen opgenomen. Muhenned: „Ik hou van water, dus ik ben heel gelukkig in Nederland. Op het water zou ik wel willen ster ven." Hoewel Muhenned zichzelf niet ziet als een politieke kunste naar, schildert hij wel over bij voorbeeld de terroristische aan slagen van 11 september 2001. „Ik vind dat geen politiek on derwerp, omdat dat dat iets is, wat ver boven de politiek uit stijgt. Waarom denken we dat we het recht hebben om mensen te vernietigen? Het is juist onze taak om van deze wereld een be tere wereld te maken, dat we één familie zijn, welke kleur we ook hebben. Het is van essentieel be lang dat we dit soort ernstige ge beurtenissen niet negeren. Je móet wat zeggen, dat is de taak van de kunst van nu." De expositie van Muhi is te zien in Galerie DeWillem3 aan de Oranjestraat 4 in Vlissingen, open van donderdag tot en met zondag, van 12.00 tot 17.00 uur. door Jan Janseri KRUISPOLDERHAVEN - Je kunt het laten knallen op kin derfeestjes, in de bioscoop knabbelt het lekker weg, van origine is het erg Amerikaans, maar nu we ook die gewoonte hebben overgenomen, kun je het net zo makkelijk halen in de Oost-Zeeuws-Vlaamse Kruis polder: Popcorn. Op een perceeltje van 1,7 hecta re, niet ver van Kruispolderha ven, telen Gino van Acker en Jos de Schepper de speciale mais waarvan de korrels bij verhit ting openknallen en zo de overbekende zoetige snack op leveren. Deze primeur voor Ne derland is het resultaat van een tamelijk toevallig samenwer kingsverband. Jos de Schepper, in het dagelijks leven magazijnchef bij een landbouwmechanisatiebedrijf, had het lapje klei toch naast zijn deur liggen. Wetend van de proeven waarmee Gino van Ac ker op het fruitteeltbedrijf in Absdale al eerder was begon nen, stelde hij de grond graag beschikbaar. „Anders kan ik er toch niet veel mee." Van Acker is het brein achter het experiment. Hij is een onder zoekende ondernemer die ook als fruitteler al nieuwe wegen insloeg, onder meer met de pro ductie van wijn uit appels en pe ren. Op de mogelijkheden van popcornmais stuitte hij tijdens een studiereis naar, waar an ders, Amerika. Hij telt de zegeningen van de klimaatverandering door het broeikaseffect. Popcornmais heeft meer zon en warmte nodig dan de in Zeeland al bekende varianten: de in Zeeuws-Vlaan deren steeds meer geteelde snij- mais die dient als veevoer, en de OOSTKAPELLE- Het Zeeuws Biologisch Museum in Ooska- pelle houdt woensdag een wan deling onder leiding van een er varen jutter van het museum. De wandeling begint om 14.00 uur bij het museum en duurt tot 15.30 uur. Aanmelden vooraf is noodzakelijk. op kleine schaal verbouwde sui- kermais met vooral salades als eindbestemming. Lag vroeger de noordelijke grens van het teeltgebied voor popcornmais ongeveer bij Pa rijs, door het warmere weer is die honderden kilometers opge schoven. Het moet nu ook in Zeeland kunnen, ontdekte Gino van Acker bij de proeven die hij de voorbije twee jaar nam op een paar duizend vierkante me ter in Absdale. Het eerste jaar ging het nog mis. Het via internet in Amerika be stelde zaaizaad kwam te laat, zodat hij pas kon oogsten in no vember, na de eerste nachtvorst; en daar is de popcornmais niet tegen bestand. De truc van pop corn is dat er een vochtige kern in de mais zit. Bij verhitting zet die uit waardoor de korrel open- knalt. „Maar eenmaal bevroren, poppen de korrels niet meer", ondervond Van Acker. Vorig jaar ging het beter. De op brengst viel niet tegen en knalde er lustig op los. En nu schiet de speciale mais weelderig uit de klei van de Kruispolder. Hoewel de bewerking daar nauwelijks van afwijkt, reikt het gewas nog hoger dan de vertrouwde soor ten en komen er meer kolven aan. Gino van Acker en Jos de Schepper rekenen op een op brengst van zo'n tien ton. Voor het eerst wordt het drogen en opslaan van de oogst een hele operatie voor het tweetal. Het moment is nu ook gekomen om de weg te zoeken naar bio scopen en supermarkten. De vereniging Van 't Zeeuwse Land neemt de popcorn uit de Kruis polder komend najaar op in het assortiment als 'Zeeuwse plop- perkes'. „Maar zo raak ik die tien ton niet kwijt, daar is meer voor nodig." Daarom laten ze de Agrarische Hogeschool in Den Bosch, waar Gino zelf geschoold werd, een marketing-onderzoek doen. „We hebben meer afzetkanalen nodig." Tegen een goede prijs natuurlijk. „Als het twee euro per kilo opbrengt, springen we er aardig uit." Aan de kwaliteit van het pro duct zal het volgens Gino niet liggen. Hij bewerkt alvast de markt: „Popcorn is een gezonde snack en die van ons is veel lek kerder dan wat je nu in de bio scoop kunt krijgen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 36