PZC Bosvelt bedankt fans vanuit de lucht Feyenoord zit gewoon in je bloed Cipollini viert vakantie, Knaven wint Feyenoord tolereert beledigende leuzen van fans niet langer Heerenveen dicht bij finale na winst 18 Drie badmintonsters bij de laatste zestien in Birmingham M Patrick Kluivert mag de VS in Tiende plaats voor Franse Onderzoek EU naar stadion AZ Problemen rond transfer Makaay Oranje vierde op Fifa-ranglijst Jordi Cruijff naar Espanyol Historische damzege Oranje Frans Derks stopt bij Dordrecht donderdag 31 juli 2003 Genieten Snelle zege he: m Her van kan ges cie ver tel ger Huisregels Nederland profileert zich op WK door Marc van Veen BIRMINGHAM - Nederland heeft tot nu toe een prima we reldkampioenschap badmin ton. Drie vrouwen bij de laatste zestien, aangevuld met in elk geval een gemengddubbel in de achtste finales. Niet eerder presteerde Oranje zo goed. De kans dat er voor het eerst sinds het eerste officiële WK in 1977 (Malmö) weer een medaille wordt behaald, is in Birming ham gisteren een stuk groter ge worden. Karina de Wit, Mia Audina en Judith Meulendijks plaatsten zich voor de achtste finales van de WK, met gedegen overwin ningen op respectievelijk de Schotse Susan Hughes, Wai Chee Koon uit Hong Kong en Li Li uit Singapore. Mogelijker wijs stuiten Audina, als derde geplaatst, en de op het laatste moment toegelaten Meulen dijks op elkaar in de kwartfina les. Dan moet de geboren Indo nesische vandaag afrekenen met het Duitse talent Petra Overzier en de Brabantse Meu lendijks met de als achtste ge plaatste Japanse Yonekura. De Wit staat voor een schier on mogelijke opgave om via de hui dige wereldkampioene Ruina Gong uit China door te stomen naar de laatste acht. „Ikmaaker gewoon een mooie partij van. Ik ga er van genieten, heb niets te verliezen", zei De Wit over haar volgende opponente. Na de drie vrouwen bereikten ook Chris en Lotte Bruil de laatste zestien door een nieuw Indonesisch koppel Istanta/Yunita met twee keer 15-13 te verslaan. De successen kunnen dus niet op voor bondscoach Martijn van Dooremalen. Maar om nu al van de daken te schreeuwen dat er een nieuwe badmintonnatie is opgestaan, gaat ook hem te ver. De invloed van buitenaf en het toeval zijn groot geweest bij de totstandkoming van het resul taat in Birmingham. Audina en de Chinese Yao Jie kwamen zo maar in de Nederlandse schoot MADRID - Patrick Kluivert heeft na vijf dagen eindelijk het vereiste visum bemachtigd om de Verenigde Staten in te mo gen. De spits van Barcelona stapte gisteren aan het einde van de middag op het vliegtuig. Kluivert mist de tweede oefen wedstrijd vdn^zijn ploeg nog, maar kan zondag bij de derde en laatste wedstrijd tegen Man chester United wel van de partij zijn. Kluivert, werd vrijdag de toegang tot Boston geweigerd, omdat hij in mei 1996 is veroor deeld voor het veroorzaken van een ongeluk met dodelijke af loop een jaar eerder. Na een urenlang verhoor op het vliegveld van Boston werd hij teruggestuurd naar Spanje. Kluivert vloog in de nacht van vrijdag op zaterdag via Frank furt naar Barcelona. Kluivert had door zijn veroordeling een speciaal visum nodig voor de oe fentrip van zijn club. Sinds de aanslagen op 11 september 2001 zijn de toelatingsregels in Ame rika aanzienlijk verscherpt. EFE/ANP CHAAM - Franfois Franse uit Kwadendamme is gisteren tij dens de Acht van Chaam voor amateurs op de tiende plaats ge ëindigd. De winst ging naar Ful- co van Gulik. Hij versloeg in een adembenemde sprint nationaal kampioen Marvin van der Pluijm en Arno Wallaard. Franfois Franse reed vrijwel de gehele wedstrijd in de voorste gelederen. Van bijna elke nieu we kopgroep die ontstond, maakte hij deel uit. Ook in de beslissende kopgroep had hij zijn plaats veroverd. Wilco Jon ker uit Burgh-Haamstede had dat aanvankelijk niet. Een aan tal ronden voor het einde reed hij echter met twee andere ren ners het gat van een halve mi nuut tussen peloton en kop groep dicht. Na tachtig kilometer moest de grote kopgroep, waarin ook Goesenaar Rob Koole zat, om de eindzege sprinten. Franse werd tiende, Jonker veertiende en Koole twintigste. Jonker stond in de eerste eindstand overigens als 26e geklasseerd en zijn naamgenoot Thijs Jonker als veertiende. De vergissing ont stond, doordat de 'Jonkers' met eikaars rugnummer reden. Bij de junioren eindigde Emiel Nijsse uit Hoedekenskerke op de twintigste plaats. terecht. Ze trokken het niveau van bijvoorbeeld De Wit en Meulendijks wel omhoog. „Het is natuurlijk niet allemaal toeval", meent Van Doorema len. ,,We zijn twee jaar geleden op Papendal gaan zitten met de hele selectie, hebben iedereen dus steeds bij elkaar, trainen er dagelijks. Die structuur betaalt zich nu uit." Vorig jaar stond Nederland op de Europese kampioenschap pen al op de plaatsen één, twee en drie met Yao Jie, Audina en Brenda Beenhakker. Nu lijkt ook op wereldniveau een sprong gemaakt te zijn. „De resultaten hier zijn een afspiegeling van de wereldranglijst. Daar staan we ook met drie vrouwen bij de bes te zestien. En dan is Yao Jie nog weggezakt door een blessurepe riode. We hadden hier zelfs met vier speelsters bij de beste zes tien kunnen zitten." Audina en Meulendijks lootten gunstig in Birmingham. De Azi atische gaf gisteren weinig gas tegen een uit de kluiten gewas sen speelster uit Hong Kong. Audina bewoog niet scherp en zag de kolos nog lang in de wed strijd blijven. De Wit speelde beter dan in haar eerste duel. De Schotse Susan Hughes kon niet meer dan op afstand volgen. Meulendijks, die aan het sars- virus en het uitstel van het toer nooi te danken had dat ze als vierde Nederlandse alsnog mocht meedoen, had het op pa pier zwaarder tegen Li Li. In de praktijk leverde het een snelle zege op (11-3 11-4). „Ik grijp de ze onverwachte kans met beide handen aan. Ik had er al niet meer op gerekend hier te staan. Dan is elke partij meegenomen en misschien groeit er wel iets heel moois"zei de Brabantse na haar opmars. Op vrouwengebied mag het dan in Nederland goed zitten, bij de mannen blijft de ploeg van Van Dooremalen ver achter. Dicky Palyama, die door een kniebles sure twee maanden nauwelijks kon trainen, nam in de tweede ronde afscheid door een forse nederlaag tegen de als vierde geplaatste Deen Anders Boesen (8-15 2-15). „De basis is nog smal in Neder land", gaf Van Dooremalen toe. „Maar een fitte Dicky had hier ook bij de laatste zestien ge staan." ANP van onze sportredactie ROTTERDAM - Paul Bosvelt heeft het legioen van Feyenoord gisteren op een bijzondere manier bedankt voor de steun in de zes seizoenen dat hij het rood-witte shirt droeg. De man die vo rige week werd verkocht aan Manches ter City liet rond het middaguur boven de Kuip en boven de stad Rotterdam voor eigen kosten een vliegtuig de lucht ingaan met de tekst: 'Bedankt, 4 ever kameraden: Paul!' Daarmee kregen alle bezoekers van de Open Dag bij Feyenoord te zien hoe de 33-jarige Bosvelt over 'zijn' supporters denkt. Tussen het legioen en de voetbal ler, die als het boegbeeld van de club werd beschouwd, is een eeuwige vriendschap gesloten. Eerder nam Pierre van Hooijdonk al afscheid van Feyenoord met een paginagrote adver tentie in enkele kranten. Paul Bosvelt heeft met grote teleurstel ling kennis genomen van de uitspraken die voorzitter Jorien van den Herik bij de NOS-televisie heeft gedaan. Volgens Van den Herik kan het vertrek van Bos velt niet worden uitgelegd aan de ach terban omdat hij dan te persoonlijk moet worden. Bosvelt: „Het enige persoonlijke is de kwestie rond de aanvoerdersband. Die hoefde ik niet meer. Feyenoord is vanaf het begin verstrikt geraakt in z'n eigen verhalen." GPD Dirk Kuijt (voorgrond) maakt tijdens de Open Dag samen met zijn ploeggenoten, onder wie Gérard de Nooijer (tweede van rechts), een rondje langs de supporters. foto Toussaint Kluiters/ANP door Monica Beek ROTTERDAM - Patricia van Deelen (17) staat nog geen vijf minuten op het terrein van de Kuip, of ze hijst haar broertje Brandon al uit z'n blauwe trui. Het nieuwe groenwitte Feye- noordshirt moet aan, en wel meteen. De glimmende aan koop glijdt over zijn hoofd. Stralend staat hij naast haar. „Een beetje groot", oordeelt Patricia, „maar dan kan je hem tenminste volgend jaar ook nog aan." Het was gisteren Open Dag bij de Rotterdamse voetbalclub en een bijhorend T-shirt is dan wel zo gepast. Van Deelens nichtje Ingrid doet ook mee met de laatste Feyenoord-mo- de. De Open Dag-tas bungelt aan haar schouder en het nieuwste uit-shirt spant zich om haar bovenlijf. „We hebben drie seizoenspas- sen", vertelt ze trots. Haar man is er niet bij vandaag, maar al leen omdat hij moet werken. „Hij is écht een grote fan," ver zekert ze. Op z'n bovenarm zit zelfs een Feyenoord-tatoeage. „Heeft-ie vier jaar geleden la ten zetten toen we kampioen werden." Waar die liefde voor Feyenoord vandaan komt, is niet uit te leggen, vindt Ingrid. „Je wordt ermee geboren, het zit gewoon in je bloed. Het legioen is deze dag met 45.000 man uitgerukt om de se lectie voor komend seizoen te bekijken. Ook deze keer wor den de nieuwe aanwinsten per helikopter het stadion in ge vlogen. Peter van den Berg, Sa lomon Kalou, Jean Carlos Dondé, Danko Lazovic en Dirk Kuijt springen het veld op. Het zijn niet de mannen waar de tienjarige Sheila van Win gerden voor komt. 'Pierre', die is volgens haar het leukst. Ja, ze weet dat hij niet meer voor Feyenoord speelt. Na enig denkwerk, kiest ze dan toch voor een speler die wel tot de selectie behoort. „Doe dan maar Robin van Persie." Maar de poster van Van Hooijdonk, die blijft op haar deur, zweert ze. Samen met haar moeder en eigenwijs tweelingzusje ('Ik ben voor Ajax), is ze naar de Kuip gekomen. Vak H zit vol moeders en vaders die hun kin deren op een dagje Feyenoord trakteren. „Het is een papa dag vandaag", zegt een fan. Met zijn vrienden staat hij te zingen boven in het vak. „Geen woorden, maar daden", galmt het onder het afdak. Liefde voor Feyenoord bete kent niet dat er geen commen taar is, blijkt uit de spandoe ken boven de hoofden van de mannen in vak S. 'Met dit be stuur gaat de club kapot' en 'Bestuur wordt wakker, me club gaat naar de klote', is er te lezen. Op het katoen ernaast wordt 'Bosvelt bedankt'. Zonder dit boegbeeld van Fey enoord betreedt de rest van de selectie even later het stadion. Op een heel speciale manier. Een kraan die ver boven de Kuip uitsteekt laat een bak met de spelers erin op de grasmat zakken. Eén voor één worden ze aangekondigd. Het stadion stampt. GPD door Wijnand Nijs CHAAM - Ruim een uur voor de start van de profs is het dan ein delijk zo ver. Bij de kleedkamers van VV Chaam, permanence van de Acht van Chaam, arri veert de wereldkampioen: Ma rio Cipollini. Het is gedaan met de rust. „Mario, Mario." Met handtekeningenboekjes in de hand snellen de grote en kleine jongens op hem af. Het gaat vol ledig aan collegasprinter Ales- sandro Petacchi voorbij. Die zit op zijn gemak aan een kop koffie in de kantine. Petacchi, blauwe spijkerbroek en zwart T-shirt, loopt even la ter naar de kleedkamer. Pas op het moment dat hij over de drempel stapt en al weer bijna weg is, worden de fans wakker. 'Hee, dat is Petacchi.' De rappe spurter hoort zijn naam, draait zich om en laat zich een moment gewillig op de foto zetten. En daar gaat hij. De 29-jarige Petacchi heeft zin in Chaam. „Ik verwacht een mooie sprint en een mooi duel met Cipollini", zegt de beschei den viervoudig ritwinnaar van de laatste Ronde van Frankrijk, die het mooiste seizoen uit zijn carrière meemaakt. „Dit is fan tastisch. Voor de Giro had ik ge hoopt op een etappeoverwin ning, het werden er zes. En toen kwam de Tour nog. Ik rij straks ook nog de Vuelta, dus wie weet." Petacchi wil de eerste zijn die in een jaar in alle drie de grote rondes een rit wint. In de kleedkamer schudden bei den heren elkaar vriendelijk de hand. Poseren voor de foto graaf. Mario Cipollini rijdt van de Nederlandse criteriums al leen Chaam. Vrijdag toont hij zijn regenboogtrui nog eventjes in Duitsland. Cipollini geniet eigenlijk van zijn vakantie. „Ik verwacht er niet veel van", zegt de gelouterde 36-jarige sprinter. „Ik rijd hier en dan is het bijna weer vakantie. De Vuelta rijd ik ook niet. Echt, ik heb na de Giro alleen maar vakantie gehou den", zegt hij even later aan de startstreep. „Ik ben wel ver baasd over de aandacht hier. Dat maak ik niet vaak mee." Overal waar hij gaat zijn er de fotografen, de camera's en de fans. Mario is hot. Natuurlijk krijgen ook de Ne derlandse renners de volle aan dacht. Zeker zij die net uit Frankrijk terug zijn. Zij zijn de helden. Al kan Servais Knaven op zijn gemak zijn zaakjes in or de maken voor aanvang. Hij is Europees commissaris Monti (concurrentieh invi ni4ini/-\Al nndnvr/Anlr vmnm M WC- van het BRUSSEL leid) begint een officieel onderzoek naar de bouw nieuwe stadion van voetbalclub AZ in Alkmaar. Monti i weten of de verkoop van de grond voor het stadion niet strijd is met de Europese concurrentieregels. De eemee T doet het terrein voor het nieuwe stadion over aan AZ voor 8 bedrag dat fors onder de marktprijs ligt. De grond van hl huidige stadion krijgt de Alkmaarse club voor het symbol sche bedrag van één euro, met als voorwaarde dat er on i meer woningen op komen. Eerder vond vanuit Brussel al een vooronderzoek plaats in r] zaak, nadat ondernemers uit de Alkmaarse binnenst h klaagden over de grondtransacties. Rondom het nieuwe sta dion wil AZ ook winkels vestigen. De klagende ondernemer" vrezen dat concurrenten zich daar tegen voordelige voor waarden kunnen vestigen, omdat de grond voor een lage nrii" van de hand gaat. Dat werkt volgens hen concurrentieverva send. ANP MÜNCHEN - De transfer van Roy Makaay (Deportiva la Co- runa) naar Bayern München dreigt te mislukken. Rob Jansen de zaakwaarnemer van de spits, voerde dinsdagavond in München gesprekken met de twee clubs.,Ik zie donkere wol ken", aldus de manager gisteren. Het aanbod van Bayern naar verluidt ongeveer 18 miljoen euro, is niet voldoende voor de Spaanse nummer twee. ANP ZÜRICH - Nederland is weer een plek gestegen op de Fifa- ranglijst. Oranje haalde Argentinië in en staat nu vierde. De ranglijst van de wereldvoetbalbond wordt nog steeds aange voerd door Brazilië. De wereldkampioen leidt voor Frankrijk en Spanje. ANP BARCELONA - Jordi Cruijff heeft bij Espanyol een éénjarig contract getekend. Cruijff speelde de laatste drie seizoenen voor Deportivo Alaves, maar zijn contract bij die ploeg werd niet verlengd. GPD BRUNSSUM - Het N ederlandse damteam heeft in de twintig ste landen wedstrijd tegen Rusland historie geschreven. In Brunssum boekte het Nederlandse team een 27-21-overwin- ning. Na de eerste twee ontmoetingen met 9-7 te hebben ge wonnen, werd ook de derde dag met een 9-7-eindstand afge sloten. In de voorgaande serie van negentien ontmoetingen, die in 1989 werd afgesloten, kwam Nederland tegen het toen nog Sovjetrussische team niet verder dan drie keer een gelijk spel. ANP DORDRECHT - Frans Derks stopt op 15 augustus als voorzit ter van FC Dordrecht. Ad Heijsman, die tot voor kort ét Dordtse amateurvoetbalvereniging DFC leidde, is de belang rijkste kandidaat om hem op te volgen. Derks is acht jaar voorzitter geweest aan de Krommedijk. Al meer dan een jaar is de relatie van Derks met belangrijke partijen rond FC Dor drecht verstoord. GPD :;MV M rSjLj; tyg- - 1 doo We da: ovt het vin ba: lijl var nie ga; vo< se SUi va m< ëa op B st: st< Bi bi doorWessel Penning ROTTERDAM - Feyenoord gaat dit jaar strenger dan ooit beledigende en kwetsende spreekkoren te lijf. Suppor tersleuzen met daarin het woord 'kanker' of spreekkoren waarbij personen of bevolkingsgroepen de dood wordt toegewenst, wor den in de Kuip niet langer geto lereerd. Dit stelt de clubleiding in de deze week verschenen no titie 'Spreekkoren 2003-2004'. Overtreders van de regels krij gen een stadionverbod. „Wij zullen optreden wanneer we het gevoel hebben dat mensen de re gels overtreden", zegt Feye- noord-directeur J. W. van Dop. „Dat kan tijdens de wedstrijd zijn, in de rust of, op grond van camerabeelden, na afloop van de wedstrijden. We hoeven ons ook niet per se op groepen te richten. We kunnen ons ook concentreren op de mensen die de leuzen inzetten. Als we die aanstichters in beeld hebben, kunnen we maatregelen ne men." In de Kuip is het al decennia ge bruikelijk dat scheidsrechters of vijandige elftallen worden uitgejouwd. Daarbij wordt het woord 'kanker' nooit geschuwd en worden supporters van rivaal Ajax, die zich bij wijze van geu zennaam graag 'joden' noemen, onthaald met de leus 'Harnas, harnas, joden aan het gas'. Vorig j aar voerde de supporters vereniging van Feyenoord al met enig succes actie tegen hel gebruik van het woord kanker en het beledigen van bevol kingsgroepen. Dit jaar komt Feyenoord zelf voor het eerst ea als enige Nederlandse voetbal club met een heuse notitie. Bij het opstellen ervan heeft de dub gesproken met vertegenwoordi gers van de gemeente, het Open baar Ministerie, de politie, hel Centrum Informatie en Docu mentatie Israël en verschillende Kamerleden. Volgens directeur Van Dop kun nen supporters in ieder geval nooit meer zeggen dat ze de re gels niet kenden. De notitie Spreekkoren is aan alle seizoen kaarthouders toegestuurd en maakt inmiddels deel uit van de officiële huisregels van de stadi onclub. „Nu weet iedereen:'Dit zijn de regels'," aldus VanDop. Volgens de Feyenoord Suppor tersvereniging is vooral die dui delijkheid gewenst. „Mensen weten nu waar ze aan toe zijn. Tegelijk maak je de buitenwe reld duidelijk wat bij Feyenoord wel en niet mag", zegt een woordvoerder. GPD Mario Cipollini maakt zich op voor de start van de Acht van Chaam. foto Robin Utrecht/ANP hier kind aan huis, en won al eens, twee jaar geleden. Ont spannen kletst hij met collega's, schudt hij handen. En geeft zijn handtekening. Net als Bram de Groot. De Raborenner merkt dat zijn ontsnappingspogingen in de Tour bevordelijk zijn voor je populariteit. Zijn krabbel is gewild. De duizenden liefhebbers in de Dorpsstraat zien tijdens de koers verschillende kopgroep- jes ontstaan en na enkele ronden ook weer verdwijnen. Iedereen krijgt zijn moment van roem, zijn applausje. Knaven wint uiteindelijk. Zijn eindschot is te veel voor Vinokoerov. De 65e Acht van Chaam is voor Servais Knaven, Nederlands enige etappe-winnaar van afgelopen jaar. „Winnen in Chaam is fan tastisch, zeker na Bordeaux. En zeker met al dat publiek." Kna ven is blij. Chaam is blij. John Vermetten van het organisatie comité is ook tevreden. „Een mooie winnaar, een mooi podi um." GPD door Jochem Lippmann HEERENVEEN - Nauwelijks gehinderd door de goedwillende semiprofs van FC Koper hield Heerenveen gisteren een helder uitzicht op deelname aan de Uef a-beker. Ook na de uiteinde lijk te laag uitgevallen zege (2-0) moet het wei heel raar lopen wanneer de Friezen zich vol gende week in Slovenië niet voor één van de drie finales van het Intertoto-toernooi plaatsen. Tijdens de verwachte eindstrijd speelt Heerenveen tegen de win naarvan de dubbele ontmoeting tussen het Spaanse Villarreal en Tsjechische Boby Brno om een ticket voor de hoofdronde van de Uefa-beker. De kracht van het Heerenveen van het komende seizoen schuit vooral in de voorste linie. Oud- Ajacieden Gerald Sibon en Ri chard Knopper vormen nu ai een uitstekend koppel. De Gries Georgios Samaras heeft een heel gave techniek en ook Ro mano Denneboom zorgt voor gevaar. Sibon opende in de elfde minuut de score en kopte even later ot de lat. Knopper verdubbelden marge in de dertigste minuut De verdedigers van FC Kop® maakten zich op voor een lastig avondje. Ze hadden echter ne als hun ploeggenoten het geto dat de thuisploeg om onduide lijke redenen na rust op een vee lager tempo overschakelde. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 34