PZC EX-KINDSOLDA TEN BOUWEN AAN HUN TOEKOMST Word donateur giro 222111 PERSONEEL GEVRAAGD VERKO(0)P(ST)ER Word vriend van een vluchteling Eerste stap op weg naar moderne, zakelijke en sterke organisaties 'Poddaye Geef gehoor aan de roep van de grutto 14 lezers schrijven Voetgangster breekt been bij aanrijding Reclame I Botsing in Renesse Reclame II Braderie in Kortgene boeken en tijdschriften V Nationaal Epilepsie Fonds Vragen over epilepsie? donderdag 31 juli 2003 Rode cijfers Databank Menselijk Delta Warenhuis met de bekende winkelformules: Top 1 Toys, Sport 2000, Hubo, Decorette en Novy huishoud (van de Marskramergroep) vraagt per september fulltime Voor deze functie denken wij aan iemand vanaf 18 jaar met minimaal HAVO, die tijdens het zomerseizoen leiding kan geven aan de hulpverkopers op de afdeling. Schriftelijke sollicitatie voor 13 augustus a.s. Postbus 22, 4325 ZG Renesse VLUCHTELING De Macht van het Kleine 1 op de 150 mensen heeft epilepsie. Soms zijn zij 'er even niet bij'. Er vallen gaten in hun leven. Het Nationaal Epilepsie Fonds helpt deze mensen. Met wetenschappelijk onderzoek, voorlichting, begeleide vakanties, individuele hulp en projecten in ontwikkelingslanden. Helpt u mee? Er is nog zoveel te doen. www.epilepsie.nl Postbus 270 3990 GB Houten Zeeuwse VVV's krabbelen op Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC v nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De rea6^1-' beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent nietd redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrift Onon hripuon rinrnonon norlirhton on annniomo ïn-.^■- door Famke van Loon BURGH-HAAMSTEDE - Toe risme is business. Zeker in Zee land. Maar voor de Zeeuwse WV's is het niet eenvoudig hier van de vruchten te plukken. Eerst versleten als duur en ou bollig, krabbelen de toeristen organisaties nu langzaam op. Om modern, zakelijk en sterker uit de hoek te komen. Klaar is die klus nog niet, al is er volgens het Bureau voor Toerisme Zee land (BTZ) wel een 'belangrijke slag' gemaakt. Meer marktge richt wordt gewerkt aan storm- vaste, gastvrije wegwijzers voor de regio. „We zijn hier één dag", melden moeder en dochter zich aan de balie van het VW-kantoor in Burgh-Haamstede. Ze spreken het niet uit, maar wat ze bedoe len is: het is aan de medewerk sters die dag voor hen in te vul len. Het voorgestelde bezoekje aan de Oosterscheldekering wordt lauwtjes ontvangen, maar een ritje naar het Waters noodmuseum 1953 in Ouwer- kerk oogst wel succes. Tevreden stappen de twee toeristes mét foldertje even later weer naar DOMBURG - Een 68-jarige vrouw uit de gemeente Veere heeft gisteravond haar been ge broken toen zij werd aangere den door een personenauto. De vrouw stak rond zeven uur een voetgangersoversteek plaats over op de Domburgse- weg in Domburg. Een 31-jarige automobilist uit Hoevelaken, die op de voetgangersover steekplaats aan kwam rijden, merkte de vrouw te laat op. Het gevolg was een aanrijding.De 68-jarige vrouw werd met een gebroken been overgebracht naar het ziekenhuis Walcheren in Vlissingen. buiten. „Mensen vinden het prettig als ze persoonlijk te woord gestaan worden", weten VW-informatrices Tineke Veerhoek-Deurloo en Margot Grevel. Het is een bekend tafereel. Terwijl andere gasten rondsnuf felen tussen de souvenirs, fiets kaarten en flyers van evene menten en attracties, staan de gastvrouwen en -heren toeris ten te woord. Hoe laat beginnen de rondleidingen? En waar vind ik een goed en betaalbaar hotel? Veelal gratis krijgen ze hun in formatie. Maar hoe vertrouwd dat beeld ook mag zijn, volgens criticasters is deze werkwijze niet meer van deze tijd. Toeris ten anno 2003 zijn gewend zelf hun weg te zoeken, bijvoorbeeld via internet. En wie alsnog in formatie wil hebben in zijn va kantieoord, is best bereid daar voor te betalen. Dat de WV's met hun tijd moe ten meegaan, weten ze zelf ook. Door de toenmalige Algemene Nederlandse Vereniging van VVV's (ANW) is een plan opge zet om de kleine, lokale clubjes te moderniseren en professio naliseren. Fusies moeten hier voor zorgen. Maar in den lande staan de plaatselijke organisa ties, die veelal draaien op vrij willigers, niet te popelen. Ook Zeeland blij kt voor één VVV nog te zeer een eilandenrijk. Gefu seerd is er wel, maar op kleinere schaal. Zeeland telt zodoende nu vier WV's: Schouwen-Dui- veland, Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland en Tholen en Zeeuws-Vlaanderen. Dat fuseren is niet zonder vallen en opstaan gegaan. Schouwen- Duiveland verkondigde vorige week voor het eerst sinds 1998 uit de rode cijfers te zijn. De VW voor Walcheren en Noord- Beveland weet de Middelburgse club niet binnen te halen. De Zeeuwse hoofdstad zit zodoen de inmiddels zonder VW: het BTZ regelt de gidsendiensten, terwijl recreatiebedrijf De Roompot de informatievoorzie ning voor zijn rekening neemt in de Tourist Shop. „De fusie is Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen w niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden D dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten Ov weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. e' 9e" VW-informatrice Margot Grevel geeft een toerist tekst en uitleg bij een kaart in het kantoor in Burgh-Haamstede. foto Marijke Folkertsma niet gladjes verlopen"geeft ook directrice C. Schönknecht toe. „Maar we bewijzen nu wel dat we met onze tijd zijn meege gaan." Want al zijn de eerste stapjes moeizaam, langzaam krabbelen de Zeeuwse WV's op. Om niet voor ieder wissewasje een kost bare informatrice in te hoeven zetten, verrijzen op verschillen de plekken in de provincie toe ristische info-zuilen: digitale VW-posten waar toeristen snel en gemakkelijk zelf informatie kunnen ophalen over evene menten of openingstijden van musea. Maar daarnaast zijn de toeris tenorganisaties vooral een stuk zakelijker geworden. De folder met de hotels in de omgeving van Haamstede is voor ander halve euro te koop. De Walcher- se VW sluit vijfjarige contrac ten af met gemeenten en onder nemers. 'Meerjarige contracten voor gastheerschap' noemt Schönknecht dat. Volgens H. Goovers, voorzitter van het BTZ, begint die 'zakelij ke omslag' nu zijn vruchten af te werpen. Want daar waar de kleine WV's zich destijds met hand en tand verzetten tegen één Zeeuwse organisatie, komt er nu om zakelijke redenen wél meer samenwerking op gang. Zo wordt bijvoorbeeld gewerkt aan één Zeeuwse databank, waar alle WV's gebruik van kunnen maken. Helemaal ge stroomlijnd is die samenwer king overigens nog niet, zo blijkt uit de verschillende pro motiecampagnes die de Zeeuw se VW's onafhankelijk van el kaar uitzetten. De BTZ-voorzitter denkt dat er met name op dat gebied - de pro motie van het Zeeuwse toerisme - nog veel te winnen valt. „We dienen allemaal hetzelfde doel. Dat moeten we structureren." Of dat met één VW Zeeland moet, weet Goovers niet. De kracht van de VW is wat hem betreft dat je 'regionaal goed in geschoten bent'. Door bepaalde krachten bijvoorbeeld voor pro motie te bundelen en daarnaast de 'voordelen van de kleinscha ligheid' te benutten kunnen de huidige VW's zich verder ont wikkelen als gastvrije wegwij zers in hun regio. Dat bij die bewegwijzering van de toeristen de baliemedewerk sters onontbeerlijk zijn, blijkt wel in Haamstede. De telefoon rinkelt aan de lopende band ter wijl gasten binnendruppelen. Even aan de telefoon uitleggen waar een 'goed en gezellig res taurant' te vinden is, en de rij is al twee keer zo lang. „Je moet hier op maandag en dinsdag ko men. In het weekend komen ze aan en dan komen ze hier infor matie halen. Van alles willen ze weten. Dat kun je never uit zo'n zuil krijgen." De directrice van de VW Wal cheren en Noord-Beveland is het met de Schouwse VW-me- dewerksters eens. Schön knecht: „Feit is dat mensen ge- informeerd willen worden. En komen ze daarvoor aan de balie, dan willen ze toch gewoon een mens zien daar. Over tien jaar is dat nog steeds van deze tijd." Jammer dat de wildgroei van re clameborden (PZC 26 juli) door de journaliste wat eenzijdig is belicht. Waaromzoeken (kleine) ondernemers en organisaties naar een alternatieve manier van reclamevoering? Niet om dat de borden van G D Promo tions niet mooi zouden zijn, die zien er inderdaad keurig ver zorgd uit. Nee, het is het prijs kaartje wat aan deze G D Promotions-borden hangt. Be taalde ik voorheen (t/m 2002) aan materialen leges voor mijn reclameborden voor de Vlooien markten 750 euro, vanaf 2003 kost mij hetzelfde aantal recla meborden - die ik verplicht ben te plaatsen via G D Promo tions-11.055 euro, (waarvan of ferte). Jammer dat de gemeente Schouwen-Duiveland 68 euro leges mist? Ik vind het jammer dat door dit beleid veel particuliere initiatieven finan cieel onmogelijk worden ge maakt. Rien Kloet Eerste Weegje 3 Zierikzee RENESSE - Op de Stoofweg in Renesse heeft zich gistermiddag rond 13.00 uur een kop-staart- botsing voorgedaan. Persoonlijke ongelukken ble ven achterwege, maar één van de betrokken auto's moest total loss worden verklaard. Een 21-jarige automobiliste uit Breda remde af om linksaf te slaan. Achter haar reed een 65- jarige inwoonster van de ge meente Schouwen-Duivenland. De Schouwse merkte de ma noeuvre van haar voorgangster te laat op en botste achterop haar auto. De auto van de 21-jarige vrouw is total loss, de andere auto raakte beschadigd aan de voor zijde. Wildgroei van reclamebord™ (PZC, 26-7). Ik begrijp Met dat een gemeenteambtenaar met zo'n uitspraak durft te komen- 'Het begint daar weer een beetje de spuigaten uit te lopen' zest R. Lievense. Als je de foto vanaf de andere kant had genomen had je een veel te duur, verwaar loosd gemeentehuis gefotogra feerdWat ook nog eens het zicht op de dikke toren blokkeert Welk zicht blokkeert dit? Naar de Mazdagarage? En dat Merce- desteken is trouwens best mooi Ik begrijp daarom ook totaal niet waarom hij degene is die zich daar zo druk om maakt, om die paar borden. Doordat het gemeentehuis zo duur uitviel is er blijkbaar geen tuinman aan genomen. In die tuin staat het onkruid nu een meter hoog waardoor hij niet eens zicht heeft op die borden. En dan dat gras op het dak, helemaal dood en wat er groeit is ook onkruid. En dan zegt hij zoiets over die reclameborden. Ik vind het ook niet mooi, maar de inwoners hebben meer recht van spreken. Hij heeft al een veel te dure werkplek gehad op een verkeer de locatie. Arjan Hunemm Terivormltl Heerlen KORTGENE - De Onderne mersvereniging Kortgene houdt morgen in samenwerking met een club vrijwilligers en ge steund door talrijke sponsors een braderie in de Hoofstraaten de Kaaistraat in Kortgene. De braderie begint om 14.00 uur maar het hoogtepunt is het ring- rijden te paard dat om 16.00uur begint. De Zeeuwse Ringrijders Vereni ging houdt een wedstrijd die tot 20.00 uur duurt, als ook de bra derie sluit. Boeken Tijdschriften Luxe artikelen Parfumerie Lederwaren Speelgoed Huishoud Schoenen Sport Bedden/Matrassen Vloerbedekking Laminaat/parket Deuren Verf Hengelsport Kampeerart. Meubelen Tuinmeubelen Doe-het-zelf Woninginrichting RENESSE Hogezoom 194-200 Tel: 0111 -461343 Vogelbescherming Nederland wil zoveel mogelijk vogelsoorten vrij en zelfstandig laten leven. Zoals de grutto, die onze èn uw hulp hard nodig heeft. Word daarom lid en ontvang, naast een fraai welkomst pakket, regelmatig het magazine VOGELS. Ja, de vogels kunnen rekenen op mijn steun! Ik word lid voor (minimaal 22,50 p.j.) J Ik machtig Vogelbescherming Nederland om bovenstaand bedrag jaarlijks tot wederopzegging af te schrijven van mijn bank/girorekening. I I 1 I I I I I 1 I I Ik betaal met de acceptgiro die mij wordt toegestuurd Postcode: Plaats: Handtekening: Deze bon kunt u in een ongefrankeerde envelop sturen naar: Vogelbescherming Nederland, Antwoordnummer 1974. 3700 W8 Zeist HM Kijk op www.vogelbescherming.nl VOgClbCSCllCriTling of bel 030-6937744 6 NEDERLAND Stichting Vluchteling steunt vluchtelingen wereldwijd. Stichting Vluchteling helpt ook de voormalig kindsoldaten in het West-Afrikaanse land Sier ra Leone. Ruim tien jaar woed de er een burgeroorlog. Die kostte ruim 300.000 mensen het leven en meer dan de helft van de bevolking sloeg meer dere malen op de vlucht. Nu is er vrede. Ook voor de jonge vrouwen die als kindsol daten werden ingezet. Helpt u Fawe? Fawe, een lokale partner van Stichting Vluchteling in Sierra Leone, steunt als vrouwenor ganisatie jonge Sierra Leone- se vrouwen bij de verwerking van hun trauma's. Veel jonge vrouwen die bij Fawe komen, zijn seksueel misbruikt en hebben als kindsoldaat ge vochten. Bij Fawe leren ze een vak, zoals kleren maken, groente verbouwen, het huishouden doen óf metselen. Na de scho ling krijgen de vrouwen een naaimachine, een cement- molen of bijv. een landbouw- pakket met zaden en gereed schap mee. Als ze eenmaal echt op eigen benen staan en een eigen inkomen verdienen, betalen de vrouwen de kosten van deze startersset terug. STICHTING Stadhoudersiaan 28 2517 HZ Den Haag tel: 070-346 89 46 e-mail: info@vluchteling.org www.vluchteling.org Epilepsie: soms ben je er even niet bij 0900-8212411 0,10 per minuut) GOEDE DOELEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 32