PZC PZC Fietsen voor straatkinderen Dukdalven verfraaien Bruse mossel Workshop onthult geheim graancirkels Sas' gezin klaagt over behandeling bij huisartsenpost 13 politie treedt streng op in duinen tussen Vrouwenpolder en Oostkapelle Dolle woensdag in Renesse agenda Terneuzen plaatst welkomstborden Automobilist gewond bij ongeluk Brand in woning Bruinisse Vakantiewoning in flat mag Duurzaam bouwen succesvol Veel hardrijders op Hogeweg Fietsster gewond bij botsing donderdag 31 juli 2003 Overlast Honderd naaktlopers op de bon nee IwRonMag fliOUWENPOLDER - De poli- je heeft tot nu toe ongeveer lionderd naaktlopers in de dui nen tussen Vrouwenpolder en Oostkapelle op de bon geslin gerd. Sinds mei van dit jaar irordt streng opgetreden in het natuurgebied. lot voor kort was het duinge bied tussen Vrouwenpolder en Oostkapelle een plek waar veel homoseksuelen op zoek gingen naarseks. Daarom begaven veel mannen zich in het natuurge bied. Dat was altijd al verboden, het natuurgebied is ook nog eens beschermd, maar pas sinds enkele maanden surveilleert de politie er geregeld. Toen in mei irerd begonnen met controles was het meteen raak. Het eerste weekeinde slingerde de politie twintig man op de bon. Bij latere rontroleacties bleek het aantal overtredingen al minder. De po litieagenten hoefden bij recente controles nog maar een enkele keer het bonnenboekje te pak- Een teken dat de nieuwe aanpak effect heeft, oordeelt politiewoordvoerder A. Don. Iets anders geldt voor het stuk tand tussen strandtent Nep- tunus en de Catamaranclub. Naakt recreëren werd daar ja renlang gedoogd. Bij veel toe risten en Zeeuwen staat het stuk strand bekend als een naakt strand. Doordat badgasten de laatste tijd steeds meer overlast zouden ondervinden, besloten de gemeente Veere, politie en justitie het beleid aan te scher pen. In de praktijk betekent het STREEKACTIVITEITEN redactie schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vijdag gedu rende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur dat de politie op het strand sur veilleert en de badgasten vraagt broeken, bikini's en badpakken aan te trekken. Dit jaar blijfthet nog bij waarschuwen, maar vol gend jaar worden blote badgas ten op de bon geslingerd, aldus Don. Overigens blijven er voor bad gasten nog andere plekken over waar naaktrecreatie wel is toe gestaan. Vanaf strandtent Nep- tunus tot aan strandtent Pays Bas (nabij Oostkapelle) is an derhalve kilometer strand waar badgasten legaal kunnen naaktrecreëren. Even verderop bij Domburg is ter hoogte van de golfclub een stuk van vierhon derd meter waar liefhebbers textielloos kunnen zonnen. De Walcherse kust is niet de eni ge plaats in Nederland waar de politie optreedt tegen seks in het openbaar op en bij stranden die worden gebruikt voor naaktre creatie. In het Groningse Beerta en op een strand bij Almere wordt ook intensief gecontro leerd en bekeurd. BURGH-HAAMSTEDE - Dorpshuis De Schutse, 19.30 uur: Recreatiebridge, vrije deelname; DREISCHOR - Museum Goemanszorg, 34.00 uur: Wandeling groenste dorp; RENESSE - Jacobuskerk, 20.00 uur: Con certorgel en dwarsfluit door Cees en Pe- tpaFierloos. TEKNEUZEN - Burgemeester en wethouders van Terneuzen willen bezoekers van de ge meente in alle steden en dorpen binnenhalen met een welkomst bord. Het college hoopt vóór het eind van het jaar 26 borden te plaat sen: zes bij de grotere invalswe gen, drie bij de grotere plaatsen Terneuzen, Axel en Sas en één bij elf dorpen. De welkomstborden heten in woners, toeristen en passanten welkom in de gemeente, de stad of het dorp. Via onderborden komen voorbijgangers gelijk te weten welke festiviteiten en activiteiten binnenkort te verwachten zijn in de gemeen te. Terneuzen heeft al offertes de deur uit gedaan voor het ver vaardigen van de borden, tege lijkertijd zijn bij de provincie de benodigde vergunningen aan gevraagd. RENESSE - Drukte in de zomermaan den is niks bijzonders in Renesse. Vooral op woensdag met de weekmarkt wil het aantal bezoekers vaak stevig oplopen, maar gisteren werd het een ware 'dolle woensdag'. De weersomstandigheden moedigden in de ochtenduren niet echt aan tot strand- bezoek. Bovendien gold als extra trek pleister in Renesse de kermis, de op één grootste van Zeeland, die hier gisteren zijn laatste dag beleefde. Als gevolg van de talrijke attracties die aan de Kromme en Lange Reke in Renes se stonden opgesteld, werd de week markt voor deze keer verplaatst naar de Hogezoom. Het aantal bezoekers zwol in de loop van de ochtend aan tot vele duizenden. Rond het middaguur leek er geen door komen meer aan en ontstond er één gol vende mensenmassa in het dorp. Sommi ge mensen die er goed aan meenden te doen op de fiets te komen, mopper den dat ze in de kern nergens meer een plekje vonden om hun fiets ook maar even neer te zetten. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Vrij- wiligster Janny de Boer uit Burgh-Haamstede vindt het leuk als mensen plezier beleven aan de fietstocht die de christe lijke hulporganisatie Dorcas op die ene woensdag in de zomer uitzet voor de liefhebbers. Zij vindt echter ook dat de deelne mers moeten beseffen dat ze voor een goed doel fietsen. Daarom wordt op de routebe schrijving voor de tocht tevens vermeld waar Dorcas het in- schrijf geld van tweeënhalve eu ro per deelnemer (inclusief con sumptiebon) voor bestemt. Dit keer komt het geld ten goede aan de straatkinderen in Egyp te, het project waar Dorcas Schouwen-Duiveland zich dit hele jaar voor inspant. Aanvan kelijk leek de fietstocht gisteren een fiasco te worden. Wellicht als gevolg van de slechte weers voorspellingen meldden zich in de ochtenduren maar vier deel nemers. De tocht wordt indivi dueel of in kleine groepjes ver reden en iedere deelnemer heeft de keus ergens tussen tien uur en half één te starten. Uiteindelijk konden de Dorcas-vrijwillig- sters een kleine dertig deelne mers noteren. De Boer erkent dat zo'n fiets tocht niet erg veel geld oplevert, maar Dorcas wil naast de tradi tionele kledinginzamelingen en de grote jaarlijkse voedselactie in de zomer toch ook iets speci fieks voor de toeristen organise ren. Bovendien levert zo'n tocht ook wat naamsbekendheid voor de hulporganisatie op. „Er is natuurlijk veel concur rentie, want er wordt in deze tijd zoveel georganiseerd voor de toeristen. Wij bieden ze in elk geval een heel mooie fietstocht", zegt De Boer. De route voert on der meer langs de Plompe Toren, door Burghsluis en door een deel van de Boswachterij. In het zogeheten Biesterveldbosje bij het huis van de boswachter krij gen de deelnemers op een mooie locatie een drankje en een gratis pannenkoek geserveerd. Wie de route in z'n geheel rijdt, legt on geveer 35 kilometer af. Maar wie na de pannenkoek niet zo veel fut meer heeft, kan ook de kortere route van circa 22 kilo meter nemen. door Ali Pankow BRUINISSE - Het bekende beeld van de mossel op de Ha- vendijk in Bruinisse heeft een mooier decor gekregen. Sinds kort prijken er ook zes meerpa len oftewel dukdalven op de dijk, evenals een miniatuur strekdammetje en een zand kleurige verharding. De kosten van de verfraaiing bedragen achtduizend euro. Ze door de gemeente betaald uit het Inves teringsbudget Stads- en dorps vernieuwing, de zogeheten ISV- pot. Voorzitter A. Cornelissen van de dorpsraad Bruinisse is blij met deze aankleding. Volgens hem snijdt het mes ermee aan twee kanten. „Het is een mooier tafe reel geworden en er kan nu geen vrachtwagen meer recht voor de mossel parkeren." Volgens hem gebeurde het nogal eens dat het zicht op het kenmerkende Bruse beeld werd ontnomen door een vrachtwagen. Bovendien is de mossel een geliefd foto-object voor bezoekers aan dit Schou- wen-Duivelandse vissersdorp. „Meestal zat je dan met zo'n vrachtwagen erbij op de foto. Met die dukdalven zijn veel mooiere plaatjes te maken", al dus Cornelissen. Hij zegt dat de dorpsraad al geruime tijd in overleg is met de gemeente over een goede parkeervoorziening voor de vrachtwagens in het dorp. Zelf meent hij dat uiteindelijk het industrieterrein daar uit- Het aanzien van de Bruse mossel is verfraaid met zes dukdalven en een klein strekdammetje. komst voor moet bieden. De meerpalen zijn afkomstig uit de oude Vluchthaven in Brui nisse. „We hebben Rijkswater staat gevraagd of het plaatsen van die palen geen problemen gaat opleveren met de voorge nomen aanleg van de tweede brug hier bij Bru. Ze hebben ons laten weten dat ze zover niet zullen komen met het werk", vertelt de dorpsraadvoorzitter. Hij laat ook weten dat als die tweede brug er eenmaal ligt de lantaarn op de kop van de foto Marijke Folkertsma dijk nog zal worden vervangen door een toplicht je zoals op een schip hangt, zodat een volle dig maritiem plaatje wordt ge creëerd. SEROOSKERKE - Een 32-jarige automobilist uit de gemeen te Schouwen-Duiveland is woensdagmorgen rond vijf uur ge wond geraakt bij een eenzijdig ongeluk. De man reed met zijn auto over de N59 en raakte door onbekende oorzaak ter hoog te van Serooskerke van de weg af. De auto kwam uiteindelijk in de sloot naast de weg tot stilstand. De Schouwen-Duive- lander is met nek- en rugklachten overgebracht naar het Oos- terscheldeziekenhuis in Goes. BRUINISSE - In een woning aan de Prinses Beatrixstraat in Bruinisse is woensdagmorgen omstreeks 3.50 uur brand ont staan. De brandweer vermoedt dat de bewoner van het pand in slaap gevallen is terwijl op tafel nog een brandende kaars stond. De kaars is waarschijnlijk omgevallen waarna brand ontstond. De omvang van de schade is niet bekend. De bewo ner kwam met de schrik vrij. VLISSINGEN - Een appartement in de Westpoortflat aan de Vlissingse Boulevard De Ruyter mag als vakantiewoning worden verhuurd door de eigenaresse, de stichting Algemeen Mijnwerkersfonds van de Steenkolenmijnen in Limburg (AMF). De Raad van State heeft dit gisteren geoordeeld. De huurdersvereniging van de Westpoortflat had bezwaar aan getekend tegen het gebruik van het appartement Boulevard De Ruyter 264a als vakantiewoning, omdat die altijd was be doeld als logeeradres voor gasten van huurders uit de flat. De vereniging vreesde ook dat het gebruik van dit éne apparte ment ertoe zou leiden dat meer appartementen als vakantie woning verhuurd gaan worden, waardoor de leefbaarheid zou worden aangetast. Volgens AMF is die vrees ongegrond. WISSENKERKE - De gemeente Noord-Beveland is tevreden over de subsidieregeling duurzaam bouwen. Deze werd een jaar geleden in het leven geroepen ter vervanging van de sub sidieregeling voor dorpsvernieuwing. De nieuwe regeling houdt in dat mensen die duurzame maatregelen nemen voor hun huis, bijvoorbeeld zonnepanelen aanbrengen, van de ge meente geld krijgen. In het eerste jaar hebben zeven mensen een aanvraag ingediend. SINT-MAARTENSDIJK - Zestig procent van de automobi listen rijdt te hard op de Hogeweg in Sint-Maartensdijk. Dat is gebleken uit metingen die in de periode van 7 tot en met 21 juli zijn verricht. Slechts veertig procent van de auto's hield zich aan de limiet van dertig kilometer per uur. 46 procent van de mensen reed een snelheid tussen de dertig en veertig kilo meter per uur, terwijl drie procent de vijftig overschreed. Er zijn overigens geen boetes uitgedeeld. THOLEN - Een 82-jarige fietsster uit Tholen is gistermorgen gewond geraakt toen ze op de Ten Ankerweg in Tholen-stad in botsing kwam met een elfjarig meisje dat ook op de fiets zat. De vrouw zag het meisje over het hoofd toen ze wilde overste ken en is met verwondingen aan heup en arm naar het zieken huis in Bergen op Zoom gebracht. door Inge Fleuff ZONNEMAIRE Een graancir kel is en blijft mensenwerk. Om dat duidelijk te inaken, heeft Remko Delfgaauw uit Zonne- maire onlangs op een Duits kunstfestival in Beierep een workshop hierover gegeven. Het resultaat was een patroon van 220 bij 130 meter. Het gros van de 25 deelnemers was er aan het begin van de workshop nog van overtuigd dat graancirkels een boodschap zijn van moeder aarde of van buitenaardse wezens. Na de workshop, waarbij in een nacht in een graanveld een symbolisch patroon gemaakt werd van 220 bij 130 meter, wisten ze beter. Remko Delfgaauw was daar voor al drie dagen bezig om met enkele mensen gereedschappen te maken en de lijnen in het veld uit te zetten. „Ik ben vanaf de cember bezig geweest met het ontwerp op de computer uit te werken en om te zetten voor het veld. De deelnemers waren dan ook verbaasd dat er nog zoveel voorbereiding bij komt kijken." Het jaarlijkse Duitse kunstfestival heeft als thema de geomantiek. Deze leer gaat uit van kosmische betrekkingen tussen bepaalde plaatsen en bouwwerken. Graancirkels zouden een uiting zijn van geo mantiek, net als UFO's. Delfgaauw heeft vaker graan cirkels gemaakt. Hij zegt de enige te zijn in Nederland. „In Engeland heb je ook enkele mensen die op dit terrein actief zijn, maar zij maken zich niet bekend. Zij houden liever de mystiek die rond de graancir kels hangt, in ere. Wat mij be treft mag iedereen weten dat het mensenwerk is." door Flarold de Puysseleijr SAS VAN GENT - Vera Gerritse uit Sas van Gent dient bij de huisartsenpost (HAP) Zeeuws- Vlaanderen en het Medisch Tuchtcollege in Den Haag een klacht in over de behandeling die ze met haar dochter Femke 11enkele weken geleden kreeg in de post in het ziekenhuis in Terneuzen. Volgens Gerritse was haar dochtertje ernstig ziek en werd de familie in een behandelka mer in het ziekenhuis drie uur lang aan zijn lot over gelaten. Femke was voor stressproble men onder behandeling bij de eigen huisarts in Sas van Gent. Die oordeelde haar te jong om medicijnen voor te schrijven en schreef rust voor. De problemen werden op donderdag 10 juli echter zo erg, dat de familie op consult ging bij de huisartsen post. De dienstdoende arts schreef medicijnen voor om het meisje tot rust te brengen. Twee dagen later, op zaterdag 12 juli, kreeg Femke als gevolg van het medicament last van spierverkramping over haar he le lichaam. Opnieuw maakte de familie de gang naar de huisart senpost, maar de dienstdoende huisarts wist zich volgens Ger ritse geen raad met de sympto men. „Hij ging in een ander ka mertje zitten telefoneren en liet ons al die tijd met Femke alleen. Die kreeg steeds meer last van de krampen, kreeg na verloop van tij d zelfs schuim op de mond en moest overgeven. We moes ten notabene zelf op zoek naar een potje." De huisarts van dienst schakel de een kinderarts in, maar die herkende het ziektebeeld ook al niet. „Uiteindelijk, pas na drie uur, kwam er een neuroloog bij, die wel wist wat er aan de hand was. Hij gaf een infuus waarna de situatie langzaam verbeter de. Onze eigen huisarts zei ach teraf dat het niet veel langer had moeten duren. Gerritse is woest op de handelwijze in de huisartsenpost. Vooral de om standigheid dat de huisarts al die tijd niet meer naar haar dochtertje omkeek, maakt haar kwaad. „Zo ga je niet met men sen om en daarom laat ik het er niet bij zitten." Manager Lucia Vosters van de huisartsenpost Zeeuws-Vlaanderen wenst niet te reageren, via de pers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31