11 Veranderde gezicht van De Val Stuk kerk als schamppaal N oord-Beveland wil centrale balie Ik wil meer voordeel Workshop ontrafelt mysterie graancirkels Get more. T -Mobile' Dode vogels en vissen gevonden in Zeeuwse binnenwateren Veel hardrijders op Hogeweg St-Maartensdijk m zeeuwse almanak Taal BEVELANDEN/THOLEN donderdag 31 juli 2003 vanaf de dijk Belastingdienst Vlissingen Vak de KERY Markt 51 Middelburg (0118) 886886 Dus bel ik met losse beltegoedbonnen 159,- Hoor Inge Heuff ZONNEMAIRE - Een graan cirkel is en blijft mensenwerk. Omdat duidelijk te maken, heeft Remko Delfgaauw uit Zonnemaire onlangs op een Duits kunstfestival in Beieren een workshop hierover gege ven. Het resultaat was een patroon van 220 bij 130 meter. Het gros van de 25 deelnemers was er aan het begin van de workshop nog van overtuigd dat graan cirkels een boodschap zijn van moeder aarde of van buiten aardse wezens. Na de work shop, waarbij in een nacht in een graanveld een symbolisch patroon gemaakt werd van 220 bij 130 meter, wisten ze beter. Remko Delfgaauw was daar voor al drie dagen bezig om met enkele mensen gereedschap pen te maken en de lijnen in het veld uit te zetten. ,,Ik ben vanaf december bezig geweest met het ontwerp op de computer uit te werken en om te zetten voor het veld. De deelnemers waren verbaasd dat er nog zoveel voorbereiding bij komt kij ken." Het jaarlijkse Duitse kunstfes tival heeft als thema de geo- mantiek. Deze leer gaat uit van kosmi sche betrekkingen tussen be paalde plaatsen en bouwwer ken. Graancirkels zouden een uiting zijn van geomantiek, net als UFO's. Delfgaauw heeft vaker graan cirkels gemaakt. Hij zegt de enige te zijn in Nederland. „In Engeland heb je ook enkele mensen die op dit terrein actief zijn maar zij maken zich niet bekend. Zij houden liever de mystiek die rond de graancir kels hangt, in ere. Wat mij be treft mag iedereen weten dat het mensenwerk is." Botulisme grijpt om zich heen rioorMieke van der Jagt GOES - De bacterieziekte botu lisme is weer opgedoken in de Zeeuwse binnenwateren. In de Grote Waterleiding tussen Goes-Zuid en Kattendijke en in de Veerse Kreek bij Veere zijn dode en zieke vogels aangetrof fen, die het slachtoffer zijn van botulisme. In de Veerse Kreek zijn ook dode vissen gevonden. SINT-MAARTENSDIJK - Zes tigprocent van de automobilis ten rijdt te hard op de Hogeweg in Sint-Maartensdijk. Dat is gebleken uit metingen die in de periode van 7 tot en met 21 juli zijn verricht. Slechts veertig procent van de auto's hield zich aan de limiet van dertig kilome ter per uur; 46 procent van de mensen reed een snelheid tussen de dertig en veertig kilometer per uur, terwijl drie procent de vijftig overschreed. Er zijn ove rigens geen boetes uitgedeeld. Automobilisten die te hard re den kregen op het display langs de weg een boos gezichtje te zien, terwijl de mensen die zich aan de snelheid hielden een la chend gezichtje zagen. De ge meente bepaalt op basis van de uitkomsten of er op de Hogeweg snelheidsremmende maatrege len moeten worden genomen. Het waterschap Zeeuwse Eilan den, dat de getroffen binnenwa teren beheert, kan niet veel an ders doen dan alert zijn op de ziekte. Dode en zieke dieren moeten zo snel mogelijk worden weggehaald, zodat de bacterie zich niet snel op kadavers en in uitwerpselen kan ontwikkelen. Inmiddels zijn in de Grote Wa terleiding enkele tientallen do de vogels opgeruimd. In de Veerse Kreek liep het aantal do de eenden al op tot 55 en werden vijf dode karpers opgeruimd. Bij vogel- en egelopvang De Mikke in Middelburg heeft het waterschap al flink wat zieke vogels binnengebracht. In veel gevallen kunnen die na behan deling en een poosje uitzieken weer in gezond water worden teruggezet. Als de watertemperatuur in stil staande wateren boven de twin tig graden komt, voelt de giftige bacterie die botulisme veroor zaakt, zich in zijn element en vermeerdert zich snel. Vogels die ermee besmet raken, worden ziek en gaan dood. Dat geldt ook voor vissen. Als de kadavers in het water blijven, gaat de ont wikkeling nog sneller en be landt de bacterie in de voedsel keten, zodat op den duur ook de hele waterbodem besmet raakt. De afdeling Beheer en Onder houd van het waterschap, pro beert dus zo snel mogelijk alle zieke- en dode dieren uit het wa ter te krijgen. Dat gebeurt in de besmette wateren maar ook el ders wordt het gedrag van vo gels en vissen goed in de gaten Een niet botulisme besmette reiger is binnengebracht bij vogelopvang De Mikke in Middelburg. gehouden. Een vogel die met botulisme is besmet, wordt traag en laat de nek hangen. Dikwijls liggen de watervogels opvallend laag in het water of verstoppen ze zich in het riet en op andere beschutte plaatsen. Zieke vissen zwemmen vlak on der het wateroppervloppervlak en happen naar lucht. Mensen die zieke dieren hebben gezien in de binnenwateren, kunnen dat melden bij het waterschap, telefoon 0113-241000. De geringe neerslag van de afge lopen periode doet weinig goed aan de verspreiding van het botulisme. Het waterschap kan foto Lex de Meester de waterlopen niet doorspoelen omdat het gesloten systemen zijn. Een heftige regenbui op z'n tijd zet het water vanzelf in gang en stoort de giftige bacte rie in zijn ontwikkeling. door Piet Kleemans Denkend aan X, zie ik weer nix, staat in kinderlijk handschrift naast de foto van een jongetje op een betonnen meerpaal op de dijk bij De Val. Het vergeelde kiekje dateert uit begin jaren zestig van de vorige eeuw. Vanaf die dijk volgden de Schouwen-Duivelanders de bouw van de Zeelandbrug - toen nog Oosterscheldebrug ge noemd - met argusogen. De Val. Het was de plek waar de boot naar Beveland aankwam en vertrok. Eén van de schakels met de rest van Zeeland. Moest je naar Voorne-Putten dan reis de je via het Zijpe bij Bruinisse met de stoomboot Minister Lely. Wilde je winkelen in Goes of zat je daar op school dan reisde je naar De Val om daar de boot naar 'de overkant' te nemen. De bus bracht kooplustigen naar Goes. De Val. Het was de plaats waar het enige zwembad dat Schou- wen-Duiveland toen telde, te vinden was. Een buitenzwem bad was het, met water dat rechtstreeks uit de Oosterschel- de werd aangevoerd. Inclusief kleine krabbetjes die nog door De Val bij Zierikzee. foto Dirk-Jan Gjeltema anderde het gezicht opnieuw, stalde groeide nu in rap tempo verhuisden de bewoners van het steeds verder in verval. Het Het in onbruik geraakte buiten- een berg autowrakken en on- kamp in 1986 naar het nieuwe groen begon het verlaten beton zwembad bij De Val werd in ge- derdelen. Na allerlei verwikke- woonwagenkamp aan de langzaam maar zeker te over- bruik genomen als woonwagen- lingen en veel discussie binnen Klerksweg bij Zierikzee. Het woekeren. kamp. Waar je vroeger je fiets de gemeenteraad van Zierikzee verpauperde zwembad raakte De duikplank waar toenmalig ■J!L het filter in de toevoerleiding konden. De Zierikzeese scholie ren gingen er op de fiets naar toe voor het schoolzwemmen. De rest kwam per bus. De Val. Je ging er naar toe op een mooie zondagmiddag om over de dijk te kuieren en - net als het jongetje op de meerpaal - over het water te staren. En later om te kijken hoe ver de bouw van de Zeelandbrug al gevorderd was. Een project dat met gemengde gevoelens gevolgd werd, want lang niet alle Schouwen-Duive landers waren blij met de brug. De teloorgang van de veerboot en de bouw van de brug veran derden het gezicht van De Val voorgoed. Toen in 1972 bij Zie rikzee het overdekte zwembad Onderdak werd gebouwd, ver- Brokstukken van de Sint Lievensmonsterkerk beschermen nog steeds tal van stoepen in het historische stadscentrum. foto Dirk-Jan Gjeltema door Piet Kleemans Het is niets nieuws, recy cling. Ook in vroeger tijden werden materialen hergebruikt. In Zierikzee zijn brokstukken van de in 1832 in vlammen op gegane Sint Lievensmonster kerk gebruikt als schamppalen. Ze beschermen nog steeds tal van stoepen in het historische stadscentrum. Eén van de mooiste schamppa len, gemaakt van restanten van de monumentale kerk, staat op de hoek van Oude Haven en Pot tenbakkersstraat. Een typisch straatje. Eén van de smalste in Zierikzee en het enige waar geen woonhuizen aan staan. De Pottenbakkerstraat is vooral tuinmuur. Met hier en daar een tuindeur. De Pottenbakkersstraat is het domein van fietsers en wande laars. Toch is de stoep op de hoek met de nieuwe Haven ste vig beschermd. De paal is dik en breed en heeft een ronde kop. Waar het stuk ooit precies zat in de kerk is niet meer te achterha len. Wel is duidelijk dat de paal an ders is dan de meeste andere schamppalen in Zierikzee. Op veel plekken in Zierikzee be staan de schamppalen uit ruwe vierkante hompen steen, inmid dels gladgeschuurd door ander halve eeuw weer en wind. Of be schadigd door modern zwaar verkeer, waar de middeleeuwse straatjes van Zierikzee absoluut niet op berekend zijn. Wat er met de rest van het puin is ge beurd is niet precies bekend. Wel staat vast dat een forse hoe door Rob Paardekam WISSENKERKE - De gemeente Noord-Beveland hoopt op korte termijn een centrale balie te openen. Het is de bedoeling dat tachtig procent van de gemeen telijke producten in de toekomst via deze balie wordt geleverd. Honderd procent is volgens de gemeente niet haalbaar, omdat de meer complexe zaken nooit via de balie kunnen worden ge leverd. Daarvoor zullen bezoe kers ook in de toekomst worden doorverwezen naar een mede werker verder in het gemeente huis. Zaken die wel bij de centrale balie worden onderge bracht, zijn onder meer de afdeling burgerzaken, het oud archief, het huursubsidie-infor matiepunt, de ouderenadvi seurs, het declaratiefonds en de stukken die voor het publiek ter inzage liggen. De medewerkers van de betreffende diensten krijgen een plek bij de nieuwe balie. De nieuwe balie moet de toon bank van de gemeente worden en daarom wordt hij gesitueerd in het hal van het gemeentehuis in Wissenkerke. Wel op een an dere plaats dan de huidige re- Advertentie 20 jaar U I htm lulev arkt ard ceptie, want het college wil dat bezoekers bij binnenkomst de balie meteen in het vizier heb ben en dus niet eerst moeten zoeken of via bordjes worden verwezen. De dames of heren van de receptie blijven als aan spreekpuntdienen. Zij beoorde len welke medewerker de klant het best van dienst kan zijn. Als het geen dienst van de centrale balie betreft, wordt de klant in een spreekkamer gezet, waarna een andere medewerker wordt gewaarschuwd. Om te voorko men dat klanten zelf doorlopen, moet de toegang tot het kan toorgedeelte van het gemeente huis zoveel mogelijk worden be perkt. De gemeente denkt erover om de balie in de toekomst ook, even tueel tegen betaling, beschik baar te stellen aan dienstverle ners van buiten de gemeente. Bijvoorbeeld de woningbouw vereniging of de belastings dienst. Ook wordt gedacht aan het aanbieden van folders van de WV en een digitaal informa tiepunt voor de bibliotheek. Het college wil ruim 66.000 euro uittrekken voor het opzetten van de centrale balie. De ge meenteraad moet daar nog mee akkoord gaan. Ze bespreekt het voorstel in de vergadering van vanavond. Deze begint om 193 0 uur in het gemeentehuis in Wissenkerke. 2 km standplaatsen Ie vrijdag augustus (1/8), aanvang: 20.00 uur met honderden marktkramen en bekende standwerkers 1 00.30 uur: GROOTS VUURWERK Sponsors: gem. Vlissingen, Ver. Vrienden v.d. Boulevards en Stichting Moerman Promotie Vlissingen. Georganiseerd door Stichting Speciale Markten Z-W Ned. Advertentie voor activiteiten, tentoonstellingen en menu's: kijk op www.drukkeri i m iddelbure. n 1 Winkel Beeld Geluid Advertentie burgemeester van Zierikzee Th. Dijckmeester en commissa ris der koningin in Zeeland A. de Casembroot bij wijze van openingsstunt van afdoken, was al lang gesneuveld, maar ook de rest was nauwelijks nog als zwembad ter herkennenHet gebied waarin zich de schamele resten bevonden van wat eens de trots van Zierikzee was, kreeg de bestemming natuur. Het hoekje bij De Val moest, zo werd besloten, een inlaag wor den. Het zou echter nog tot 1997 duren eer er daadwerkelijk een spade de grond in ging. Water schap Zeeuwse Eilanden diepte het terrein uit, groef wat ondie pe sloten waardoor in het gebied kleine eilandjes ontstonden. Aanvankelijk was het gebied kaal en trok broeders als strand- plevier en kluut aan. Anno 2003 is het vanaf de dijk bezien moeilijk voor te stellen dat hier ooit een zwembad lag. De kale grond heeft plaatsge maakt voor weelderig groen. De strandplevier is verdwenen, eenden kwamen ervoor in de plaats. Van de aanlegsteiger van de spoorboot resten alleen nog dik ke verweerde houten palen. De betonnen meerpaal in de sta len behuizing is er nog steeds. Het verweerde uiterlijk heeft hem alleen maar mooier ge maakt. T- Mobile PrePaid. Wil je alles in de hand houden? Kies dan voor T-Mobile PrePaid. ie kunt dan heel eenvoudig opwaarderen met losse beltegoedbonnen. Die zijn vrijwel overal al vanaf 10,- te koop. B»j T-Mobile krijg je trouwens altijd meer. Als je nu een Nokia 351 Oi (met kleurenscherm) koopt, krijg je daar 10,- gratis beltegoed bij. Ga voor meer informatie naar de T-Mobile dealer of kijk op www.t-mobile.nl. Waarvan 5,- via een antwoordkaart. De prijs van de telefoon is een adviesprijs (actie loopt zolang de voorraad strekt). Nokia 351 Oi t for telecom The Phone House Dixons Tell Me BelCompany Media Markt BCC veelheid stenen werd verkocht voor uitvoering van water staatswerken. Ook is bekend dat ook toen sprake was van ramptoerisme. Om ongelukken door instorting te voorkomen werd een aantal muren neerge haald. Toen vervolgens Zierik- zeeënaars op jacht gingen naar souvenirs werd de uitgebrande ruïne van de kerk verboden ge bied. Vrij snel na de brand werden plannen voor de bouw van een nieuwe kerk ontwikkeld. Heel een werd daarbij overwogen de oude muren te hergebruiken bij de nieuwbouw. Dat bleek echter niet in te passen in het plan voor de veel kleinere Nieuwe Kerk. Om de muren alsnog te slechten was buskruit nodig. De funda menten zijn deels bewaard ge bleven en hergebruikt. Met het klimmen der jaren gaat de wereld er niet een voudiger uitzien, zo ervaart de man die sinds kort in Goes het lied van de arbeid neuriet dat hij voorheen in Vlissin gen zong. Hij heeft moeite met veranderingen die van wege het hoofdkantoor in het midden des lands worden verordonneerd. Niet omdat hij niet met zijn tijd mee wil, maar eenvoudig omdat ze zijn verstand te boven gaan. Onlangs bereikte hem een schriftelijke missive waarin hij eraan werd herinnerd dat hem 'in het kader van de in- belvoorziening een token' was gezonden. 'Bijgaand treft u een label aan welke moet worden aangebracht aan de binnenkant van het klepje', zo werd het schrijven vervolgd. Nadere vragen kon hij stellen aan iemand van 'configuratiebeheer' Dat deed hij. Ter toelichting duidde hij aan dat hij niet wist wat een token is, dus laat staan waar zich daarvan het klepje voor het label be vindt. Hij kreeg te horen: ,,Als u nog geen token heeft, komt dat door uw migratie naar een andere locatie." De man overweegt emigra tie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 25