Zuiden blijft ondanks branden geliefd "Bij Jumbo het goedkoopst j lij yj JJ CDA wil hardere aanpak terreur dierenactivisten 19 18 Nederland is spil in doorvoer cocaïne en amfetamine Kraanmachinist onbereikbaar na bedrijfsongeval supermarkten s» Flamingopaar op Hooge Platen Watou is bad van verwondering 'atiënt steekt isychiater neer kunt u nog steeds uw boodschappenmandje vullen" Conducteur is leven niet zeker Antwerpse politie onder vuur Popcorn uit Zeeuws-Vlaanderen Feyenoord begroet 45.000 fans Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- Q23° 15° Zomer terug Xtc olitie rolt vier wietkwekerijen egelijk op in Middelburg Consumentengids augustus 2003: - Pyromanen li W 3 flinke zonnige perioden en slechts een Heine buienkans. Matige wind uit het nesten, kracht 3 en circa 23 graden. T 1 ..-m 46e jaargang no. 181 onderdag 31 juli 2003 os nummer 1,10 internet: www.pzc.nl ■HM Duitsers eisen streng drugsbeleid LrWierd Puk JLIJN - De Duitse igsmarkt wordt groten- ils gevoed door cocaïne ui amfetamine uit Neder- md. Bovendien werken iederlandse en Duitse lisdaadsyndicaten nauw ien bij de drugshandel, litse politici wijten dit lanhet in hun ogen slappe in Nederland en ei- meen strengere aanpak. rtanden tussen Duitse en Ne- lerlandse criminelen komen aar voren in het jaarverslag ter 2002 van de Duitse federa- politie BKA (Bundeskrimi- alamt) in Wiesbaden over de (organiseerde misdaad. Het apport is koren op de molen an de Duitse minister van Bin- enlandse Zaken, Schily (SPD), lij beklaagt zich over het 'veel slappe' Nederlandse drugs beleid en pleit voor scherpere controles en zwaardere straffen. Volgens het BKA hadden 398 onderzoeken (ruim tachtig pro cent van het totaal) internatio nale verbindingen. Verreweg de meeste connecties blijken te be staan met Nederland, namelijk één op de drie onderzoeken. Hierbij gaat het in de regel om drugszaken. In 133 gevallen stuitten de Duit se onderzoekers op één of meer Nederlandse relaties. Dit is veel meer dan het aantal connecties met landen als Polen (65), Italië (59), Frankrijk (58), Spanje (54) en Rusland (51). Al geldt Nederland als voor naamste doorvoerhaven, Duitse criminelen hebben een leidende rol in het transporteren en smokkelen van cocaïne uit Ne derland, aldus het BKA. Neder landers blijven intussen ook de grootste producenten van xtc- pillen. Duitsland is doorvoer- land voor de smokkel van xtc naar Noord-Amerika. De Duitse cijfers verbazen hoogleraar strafrecht Van Duy- ne niet. „Nederland is nu een maal een aanvoerland voor ver dovende middelen. En veel Duitsers, vooral kleinere han delaren, gaan in Nederland winkelen, waardoor de connec tie snel is gelegd." Van Duyne, verbonden aan de universiteit van Tilburg, wijst ook op de ha ven van Rotterdam. Die is een belangrijke doorvoerplaats naar de Duitse industriegebie den. De Beierse minister van Bin nenlandse Zaken Beckstein (CSU), noemt het officiële Ne derlandse beleid 'weinig soli dair'. Den Haag heeft volgens hem feitelijk gecapituleerd voor de internationale drugshandel. Beckstein wil dat het Neder landse beleid op de Europese agenda wordt gezet: „In een Eu ropa zonder systematische con troles aan haar binnengrenzen, is het Nederlandse optreden on acceptabel." Schily heeft zich eerder bij zijn Nederlandse ambtgenoot Don- ner beklaagd over het beleid. Donner zal in september met Schily praten. GPD UIDLAREN - Een 42-jarige sychiater van de GGZ Gronin- tn in Zuidlaren is gisteren door tn patiënt neergestoken. learts stelde voor dat de 59-ja- ige patiënt onder 24-uurs toe- icht zou komen. Die werd erg ioos en stak de psychiater met len scherp voorwerp. De arts ;on na behandeling naar huis. te patiënt wordt verdacht van «ging tot doodslag. GPD ÜDDELBURG - De politie leeft gistermiddag in een be- Irijfspand aan de Ampèreweg «Middelburg vier hennepkwe- erijen ontdekt. In totaal wer en meer dan vierduizend plan- ra gevonden. De planten en de iveekapparatuur zijn vernie- )e politie vermoedde dat er in et pand hennep werd ge wekt, maar had geen idee van Ie hoeveelheid die zou worden angetroffen. „We vonden vier weker ij en in één gebouw, ïaar we weten eigenlijk nog «et of die allemaal bij elkaar ioren", zegt politiewoordvoer- ;erA. Don. „Het is een bedrijfs- ebouw waar je verschillende nits van kunt kopen, de kwe etijen zaten verdeeld in het 'and. Eén kwekerij ontdekten te pas toen we op het dak ston- ien en daar een afzuiginstalla- ie zagen." )e kwekerijen maakten een eer professionele indruk. De lanten kregen volautomatisch tater. Ook het licht werd auto- aatisch geregeld. De politie reft dan ook geen mensen aan getroffen bij de kwekerijen. ■Die hoefden daar ook niet te ijn", aldus Don. „Ze hoefden fleeti één keer in de drie maan- bte oogsten." van onze regioredactie RITTHEM - Een 38-jarige kraanmachinist uit Hein- kenszand is gisteravond vermoedelijk om het leven gekomen bij een ongeval bij loswerkzaamheden op de kade van een bedrijf aan de Frankrijkweg in Ritthem. De machinist was op een hoogte van rond de veertig meter bezig met het lossen van een schip, vermoede lijk de Pelican 1, toen een arm van het de kraan door nog onbekende oorzaak knakte en terechtkwam op de cabine. De cabine werd hierdoor zwaar beschadigd en de machinist raakte zwaargewond. De gealarmeerde reddingsdiensten stelden alles in het werk om bij de man te komen. Mensen die dicht bij het slachtoffer konden komen, hebben vastgesteld dat de man geen teken van leven meer vertoonde. Gezien de grote on veiligheid voor de redders werden de reddingswerk zaamheden 's avonds gestaakt. De afgelopen nacht zijn voorbereidingen getroffen om het slachtoffer zo spoedig mogelijk op een veilige manier te bergen. foto Willem Mieras door Ron de Groot FREJUS - Hoewel er gisteren nieuwe branden oplaaiden in Frankrijk laten toeristen zich niet afschrikken. Dat is de in druk die de autoriteiten in Fré- jus hebben. Er zouden nauwe lijks afzeggingen zijn en er is geen sprake van een massale uittocht. „Er zijn er wel wat weggegaan maar de meesten blijven ge woon", aldus een zegsman van de gemeente Fréjus, de plaats waar maandag camping Do- maine du Colombier deels afbrandde. Volgens midden standers in Fréjus zijn 'slechts' duizend kampeerders vertrok ken uit de regio. Fréjus heeft mensen die alles kwijt zijn, geld en benzinebon nen gegeven om mee thuis te ko men. Vakantiegangers die wil den blijven, konden op andere campings in de buurt terecht waar, ondanks het hoogseizoen, nog plaats was. Intussen hebben de directeuren van VW's in de regio de koppen bij elkaar gestoken voor een pu bliciteitsoffensief. Het belang rijkste onderdeel daarvan is het bezoek dat de Franse minister van Toerisme vandaag brengt aan Fréjus, Roquebrune-sur- Argens en Sainte-Maxime. Het doel daarvan is te laten zien dat de kuststrook vrijwel geen last heeft van de branden. Bij het bestrijden van de nieuwe vuurhaarden raakten gisteren zeventien brandweerlieden ge wond, van wie twee ernstig, al- Advertentie www.jumbosupermarkten.nl 1_ door Raymond de Frel HOOFDPLAAT - Natuurgebied de Hooge Pla ten in de Westerschelde, een plek waar zeehon den vaak bijkomen van hun jacht op vis, heeft al een week of twee enkele opzienbarende lo gés: een flamingo-koppel. De vogels zijn nogal wit. Dat kan er volgens R. Beijersbergen van het Zeeuwse Landschap op duiden dat de die ren uit een wild-volière zijn ontsnapt. „Als ze bleek zijn, hebben ze in de meeste gevallen niet zelf voedsel gevonden, maar van dat 'gevange- nisvoedsel'. Ik heb ze zelf nog niet gezien, maar ga er vanuit dat het ontsnapte vogels zijn. Ik heb ook al vernomen dat er op Saeftinge fla mingo's zijn gesignaleerd, maar dat zullen on getwijfeld dezelfde zijn", vertelt de beheerder van de Hooge Platen. foto Peter Nicolai De situatie rond het trein station Hoorn Kersenboo- gerd is slechter dar^ ooit. Vechtpartijen en agressief gedrag zijn aan de orde van de dag. Er gaan geruchten dat jongeren pas lid mogen worden van een bende als ze een conducteur in elkaar hebben geslagen. De malaise bij de Antwerpse politie duurt voort. Een commis saris werd gisteren in verdenking gesteld van mishandeling omdat hij geweld gebruikt zou hebben tegen een Turkse fami lie. Eerder op de dag werd de aanhouding van een 33- jarige agent verlengd. Hij wordt beschuldigd van foltering, ontvoering en valsheid in geschrifte. Gino van Acker en Jos de Schepper zijn op een perceeltje bij Kruispolderhaven begonnen speciale mais voor popcorn te telen. De Zeeuws-Vlamingen zouden daarmee de eersten in Nederland zijn. Door het broeikaseffect zou het in middels in de grensstreek warm en zonnig genoeg zijn voor de teelt van popcornmais. Feyenoord presenteerde gisteren de selectie voor het nieuwe voetbalsei zoen aan het publiek. De Open Dag werd weder om een groot succes. Maar liefst 45.000 men sen kwamen naar De Kuip. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 6; radio en televisie: 9; zeeland: 11,12,13 en 15; sport: 16,17 en 18; kunst: 19,20 en 21; uit: 22 en 23. 5.1: dus de brandweer van Salon de Provence. De nieuwe vuurzee bij deze plaats strekt zich uit over 300 hectare bos. Vijftig mensen zijn geëvacueerd. Eerder op de dag kreeg de brandweer een grote brand on der controle bij La Motte, even ten zuiden van Draguignan in Var. Maandag en dinsdag kwa men in Var vier mensen om, on der wie een 38-jarige Neder landse vrouw. De weersvoorspelling voor het gebied zien er overigens niet best uit. De wind wakkert vandaag aan met stoten tot windkracht 8 uit het noord noordwesten. Het risico bestaat dat de branden naar de kust trekken. Intussen wordt jacht gemaakt op pyromanen. Een 29-jarige man bekende gisteren dat hij in het zuiden van Frankrijk zeven bosbranden heeft gesticht. Dat gebeurde uit wraak, omdat hij was afgewezen bij de vrijwillige brandweer. De verdachte ris keert tien jaar celstraf. Vijf branden stichtte hij deze maand, de andere twee een jaar geleden. De politie was getipt omdat hij zich verdacht ophield rond een vuurhaard nabij zijn woonplaats Figanieres. Ook elders in Europa vatten bossen vlam. In het zuiden van Kroatië, aan de Adriatische kust, woeden hevige branden, de grootste in het nationaal park Paklenica, vlakbij de toe ristische kustplaats Zadar. In het midden van Portugal kwam een 60-jarige man om bij de stad Funda nadat zijn huis vlam had gevat. ANP door Peet Vogels DEN HAAG - De terreur van de dierenactivisten moet hkrder bestreden worden. Minister Donner van Justitie moet zich in een debat met de Kamer verant woorden voor de gebrekkige op sporing en vervolging van de ge welddadige activisten, vindt CDA-Kamerlid Mosterd. Eerder riep de Lijst Pim For- tuyn (LPF) al op tot meer onder zoek naar de dierenactivisten, vanwege de moord op Fortuyn. Mosterd zegt zich al jaren te er geren aan de in zijn ogen lakse aanpak van de dierenactivisten. „Ik heb, samen met collega's, de afgelopen jaren zes keer schrif telijke vragen gesteld over de opsporing van deze mensen. De acties van deze lieden, brand stichting, vernieling en bom aanslagen, zijn volstrekt niet te tolereren." Mosterd geeft toe dat de moord op Fortuyn er voor gezorgd heeft dat het probleem nog ho ger op de agenda is gekomen. „Pas na de moord op Fortuyn is een verband gelegd met de ge welddadige dierenactivisten. We kunnen ook niet uitsluiten dat er een verband is tussen de moord op Fortuyn en de moord op milieuambtenaar Chris van der Werken." Dat verband werd gesuggereerd door rechercheurs die zich met de in 1996 gepleegde moord op Van der Werken hebben bezig gehouden. „Ook het Openbaar Ministerie in Arnhem sluit be paalde verbanden niet uit. Daar willen we duidelijkheid over van minister Donner." GPD pagina 3: dierenactivisme is regelrecht terrorisme (Advertentie) KRANT naam:o noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 16,-. straat: Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. 8 713214 000002 p noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: p per maand met automatische incasso 20,50). c per kwartaal met automatische incasso 55,10). o per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1