PZC Na PZC zestig jaar nog altijd bij elkaar Geld voor uitbreiding twee basisscholen Plan Beekhoekspolder aangepast na protest vanuit Vrouwenpolder 13 jader archeologisch onderzoek kost gemeente extra half jaar Botulisme grijpt om zich heen w donderdag 31 juli 2003 loetgangster breekt been ij aanrijding Rugzak weg uit woning in Middelburg agenda Verstoppen Overblijfruimte Evacuatie Automobilist gewond bij ongeluk Brand in woning Bruinisse Jongen beroofd van gsm Vakantiewoning in flat mag Veel hardrijders op Hoge weg Tuin van Zeeland Veel animo voor duurzaam bouwen op N-Beveland Wandeling met de boswachter Vertraging bij Souburg-Noord guAh van der Sluis jost-SOUBURG - De ontwik- giing van Souburg-Noord 1 ft vertraging opgelopen. Een jtste archeologisch onderzoek jeesuit dat in het gebied resten bewoning zijn te vinden. De •lovinciaal archeoloog heeft de .[meente Vlissingen laten we lp dat het nodig is, proefsleu- (i) te graven om te kijken wat precies in de grond zit. Vlis- jugen rekent op een vertraging iineen halfjaar. De nieuwe wijk van Oost-Sou burg komt te liggen tussen de Reyersweg, de Middelburgse straat, de Esdoornstraat en rijksweg A58. De gemeente Vlissingen heeft plannen om het dorp te laten groeien met drie honderd tot 450 vrijstaande en geschakelde woningen. Voorafgaand aan de bouw heeft na overleg met de provinciaal archeoloog een inventarisend veldonderzoek plaatsgevonden. Daaruit kwam naar voren dat er op diverse locaties in het te bou wen gebied resten van bewo ning moeten liggen. De provin ciaal archeoloog heeft het college daarop laten weten dat aanvullend onderzoek nodig is om de omvang en het belang van de bebouwing op hun waarde te kunnen schatten. De resultaten van het tweede archeologisch onderzoek kun nen van belang zijn voor het op stellen van een stedenbouw kundig plan voor Souburg- Noord. In de meest pessimisti sche variant, aldus het college in een nota aan de gemeenteraad, kunnen de uitkomsten nog van invloed zijn op de bebouwings mogelijkheden van de locatie. Het stedenbouwkundig plan kan dan ook pas gemaakt wor den als het archeologisch onder zoek klaar is. De gemeente Vlis singen heeft de provinciaal archeoloog gevraagd om met spoed een offerte op te stellen, zodat er snel kan worden begon nen met het archeologisch on derzoek. De gemeente verwacht daarmee eind volgende maand klaar te zijn. Als alles volgens schema ver loopt, hoopt Vlissingen half september te kunnen beginnen met het opstellen van een ste denbouwkundig plan voor de nieuwe woonwijk. Al met al le vert de mogelijke vondst van bodemschatten een vertraging op van een half j aar. De start van de verkoop van de woningen schuift door naar eind volgend jaar, begint 2005. De gemeente Vlissingen wil de bevolking van Oost-Souburg laten zien wat er precies gaat gebeuren in het gebied. Het college denkt eraan om in de bibliotheek van het dorp een vitrine of een informatiepaneel te plaatsen. Op de gemeen telijke informatiepagina in De Faam en op de website zal daaraan aandacht worden be steed. DOMBURG - Een 68-jarige itouw uit de gemeente Veere leeft gisteravond haar been ge- Iroken toen wij werd aangere- Jen door een personenauto. De vrouw stak rond zeven uur (en voetgangersoversteek plaats over op de Domburgse- segin Domburg en werd hierbij ■ingereden door een 31-jarige automobilist uit Hoevelaken. |0e 68-jarige vrouw werd met sen gebroken been overge bracht naar het ziekenhuis. MIDDELBURG - Uit een wo ning aan de Brakstraat te Mid- I delburg is gistermiddag tussen I kwart over twee en kwart over drie een rugzak gestolen. De bewoonster had, terwijl zij bezig was in de woning, even de voordeur open laten staan om te luchten. Terwijl de deur open- ptond, heeft een onbekende kans gezien uit de hal een rug zak weg te nemen met daarin onder meer make up-spullen alsmede een etui met medicij nen tegen hooikoorts en aller- STREEKACTIVITEITEN DOMBURG-Strand (stenen toko), 13.00- 14.15 uur: Kinderactiviteiten: Centrum, 18.30-20.00 uur: Kindertheater; MEUSKERKE - Ons Huis, 09.30 uur: Koersbal; MIDDELBURG - Artemis, 13.30-15.30 uur: Training voor vrouwen die te kam pen hebben met hevige emoties; Tref punt, Nassaulaan, 20.00-22.00 uur: Com puterclub en wijkinternetpunt; VEERE-Stadhuistoren, 15.00-16.00 uur: Carillonbespeling: VLISSINGEN - Theo van Doesburgcen trum, 14.00 uur: Ontmoetingsmiddag 50- plussers; De Oude Stad, 09.30 uur: Peu- tergym van 2,5 tot 4 jaar en 10.30 uur: Peutergym tot 2,5 jaar; In- en Uitloop- kuis, Van Goghlaan 241a, 9.30 - 12.00 uuriKoffie-contactochtend; Het Bolwerk, 13.00-13.45 uuren 14.00-14.45 uur: Gym- aastiek 50+; ZOUTELANDE - Muziektent Langstraat, 20.00uur: Optreden Luctor et Emergo. Een met botulisme besmette reiger is binnengebracht bij vogelopvang De Mikke in Middelburg. door Mieke van der Jagt GOES - De bacterieziekte botulisme is weer opgedoken in de Zeeuwse binnen wateren. In de Grote Waterleiding tussen Goes-Zuid en Kattendijke en in de Veer- se Kreek bij Veere zijn dode en zieke vo gels aangetroffen, die het slachtoffer zijn van botulisme. In de Veerse Kreek zijn ook al dode vissen gevonden. Het waterschap Zeeuwse Eilanden, dat de getroffen binnenwateren beheert, kan niet veel anders doen dan alert zijn op de ziekte. Dode en zieke dieren moeten zo snel mogelijk worden weggehaald, zodat de bacterie zich niet snel op kadavers en in uitwerpselen kan ontwikkelen. In middels zijn in de Grote Waterleiding en kele tientallen dode vogels opgeruimd. In de Veerse Kreek liep het aantal dode eenden al op tot 55 en werden vijf dode karpers opgeruimd. Bij vogel- en egelop- vang De Mikke in Middelburg heeft het waterschap al flink wat zieke vogels bin nengebracht. In veel gevallen kunnen die na behandeling en een poosje uitzieken weer in gezond water worden teruggezet. Als de watertemperatuur in stilstaande wateren boven de twintig graden komt, voelt de giftige bacterie die botulisme veroorzaakt, zich in zijn element en ver meerdert zich snel. Vogels die ermee be smet raken, worden ziek en gaan dood. Dat geldt ook voor vissen. Als de kada vers in het water blijven, gaat de ontwik keling nog sneller en belandt de bacterie in de voedselketen, zodat op den duur ook de hele waterbodem besmet raakt. De afdeling Beheer en Onderhoud van het waterschap, probeert dus zo snel mo gelijk alle zieke- en dode dieren uit het water te krijgen. Dat gebeurt in de be smette wateren maar ook elders wordt het gedrag van vogels en vissen goed in de gaten gehouden. Een vogel die met botulisme is besmet, wordt traag en laat de nek hangen. Dik wijls liggen de watervogels opvallend foto Lex de Meester laag in het water of verstoppen ze zich in het riet en op andere beschutte plaatsen. Zieke vissen zwemmen vlak onder het wateroppervloppervlak en happen naar lucht. Mensen die zieke dieren hebben gezien in de binnenwateren, kunnen dat melden bij het waterschap, telefoon 0113-241000. De geringe neerslag van de afgelopen periode doet weinig goed aan de verspreiding van het botulisme. Het waterschap kan de waterlopen niet doorspoelen omdat het gesloten syste men zijn. Een heftige regenbui op z'n tijd zet het water vanzelf in gang en stoort de giftige bacterie in zijn ontwik keling. door Gerard door Rob Paardekam COLIJNSPLAAT - Burgemees ter en wethouders van Noord- redactie walcheren Oostsou burgseweg 10 4382 NH vlissingen Tel: 06-54267110 E-mail: redwalch@pzc.nl Abvan der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Beveland willen 140.000 euro uittrekken voor de uitbreiding van basisschool het Stelle- plankier in Colijnsplaat en de Prinses Margrietschool in Kats. De rijksoverheid stelt sinds kort geld beschikbaar voor onder wijskundige vernieuwing. Er moet steeds meer met individu ele leerlingen of kleine groepjes scholieren worden gewerkt en daarvoor hebben de meeste scholen nieuwe en kleine ruim tes nodig. Noord-Beveland krijgt tot en met 2006 elk jaar een bedrag vanuit Den Haag om de uitbrei ding van de basisscholen moge lijk te maken. De gemeente verwacht dat alle scholen op termijn een keer zullen aan kloppen. Als er te veel tegelijk komen, zal worden beoordeeld op welke scholen de behoefte het grootst is. De basisscholen die dit jaar geld krijgen van de gemeente zijn het Stelleplankier in Colijnsplaat en de Prinses Margrietschool in Kats. Daarmee kunnen de beide basisscholen hun overblijf ruimte vergroten en lokalen voor het zogeheten remedial teaching (les aan moeilijk leren de kinderen) bouwen. De Prin ses Margrietschool krij gt 7 50 00 euro en het Stelleplankier 65.000. De gemeenteraad van Noord- Beveland spreekt zich in de ver gadering van vanavond uit over het beschikbaar stellen van het geld. Deze openbare bijeen komst begint om 19.30 uur in het gemeentehuis in Wissenker- ke. ZOUTELANDE - Ze hebben el kaar in die jaren geregeld gezien door de etalageruit van de krui denierswinkel in Meliskerke. Op de dag dat de nieuwe burge meester werd binnengehaald trok Jan Jakobsen (88) de stoute schoenen aan en bracht haar een bezoekje. „Hij zei: doe de winkel maar dicht. Nou, die bleef ge woon open. De mensen hield ik gewoon in 't vizier. We waren nog best handig in die tijd", lacht Leuntje. Gisteren was het echtpaar zestig jaar getrouwd. Leuntje Jakobsen-Willemse (82) herinnert zich die vooroor logse dagen nog heel goed. Zij woonde in Aagtekerke en werk te als dienstmeisje in de kruide nierswinkel Jongepier in Melis kerke. Jan woonde twee huizen verderop bij zijn moeder en werkte als kraandrijver op de Scheldewerf in Vlissingen. „Een jaar later waren we ver loofd en in juli 1943 trouwden we op Aagtekerke." Het pas ge trouwde paar kon het niet eens worden over de uiteindelijke woonplaats. „Hij was voor Me liskerke en ik wilde het liefst op Aagtekerke blijven. Het werd toen Biggekerke en we hebben daar tot voor kort eigenlijk al tijd gewoond." „Het was bovendien een stukje korter fietsen naar Vlissingen." Jan vertelt graag over de vele spannende momenten uit die ja ren. „Het werk ging op de werf gewoon door. De hele tijd lucht alarm want de vliegtuigen hin gen elke dag boven Vlissingen. Ik zat veertig meter hoog boven de grond en kon alles dus goed zien." Het bleef voor Jan niet al leen bij kijken. Geregeld vlogen de kogels hem om de oren en moest hij zich goed verschan sen. „Als die vliegtuigen verder op hun bommen gooiden, vlogen ze vaak nog even door om de ka bels van mijn kraan kapot te schieten. Je was in die tijd ei genlijk nergens veilig. Je wende er wel aan." Tijdens de evacuatie in 1944 moest het echtpaar Biggekerke tijdelijk verruilen voor 's Heer- Arendskerke. Leuntje bekent dat zij liever in Biggekerke was gebleven. Haar man veegt deze gedachte snel van tafel. „Alles stond onder water. Dat was geen leven. Maar honger hebben we nooit gekend. Daar hebben we dan ook een leven lang hard voor gewerkt.In de laatste oor logsjaren werden de eerste kin deren geboren. Na de oorlog volgden er meer, dertien in to taal. Leuntje: „Ze wonen op één na allemaal op Walcheren. We zien ze heel vaak, maar toch hebben ze gewoon allemaal hun SEROOSKERKE - Een 32-jarige automobilist uit de gemeen te Schouwen-Duiveland is gisterochtend rond vijf uur ge wond geraakt bij een eenzijdig ongeluk. De man reed met zijn auto over de N5 9 en raakte door onbekende oorzaak ter hoog te van Serooskerke van de weg af. De auto kwam uiteindelijk in de sloot naast de weg tot stilstand. De Schouwen-Duive- lander is met nek- en rugklachten overgebracht naar het Oos- terscheldeziekenhuis in Goes. BRUINISSE - In een woning aan de Prinses Beatrixstraat in Bruinisse is gisterochtend omstreeks vier uur brand ontstaan. De brandweer vermoedt dat de bewoner van het pand in slaap gevallen is terwijl op tafel nog een brandende kaars stond. De kaars is waarschijnlijk omgevallen waarna brand ontstond. De omvang van de schade is niet bekend. De bewoner kwam met de schrik vrij RENESSE - Een zestienjarige jongen uit Someren is in de nacht van dinsdag op woensdag op de Hogezoom in Renesse beroofd van zijn portemonnee en een mobiele telefoon. De jongen werd door drie jongeren aangesproken waarna een van hen portemonnee en gsm afpakte van de zestienjarige. De berovers vluchtten in de richting van de Roelandsweg. In de portemonnee zat een klein geldbedrag. VLISSINGEN - Een appartement in de Westpoortflat aan de Vlissingse Boulevard De Ruyter mag als vakantiewoning worden verhuurd door de eigenaresse, de stichting Algemeen Mijnwerkersfonds van de Steenkolenmijnen in Limburg (AMF). De Raad van State heeft dit gisteren geoordeeld. De huurdersvereniging van de Westpoortflat had bezwaar aan getekend tegen het gebruik van het appartement Boulevard De Ruyter 264a als vakantiewoning, omdat die altijd was be doeld als logeeradres voor gasten van huurders uit de flat. De vereniging vreesde ook dat het gebruik van dit éne appar tement ertoe zou leiden dat meer appartementen als vakan tiewoning worden verhuurd, waardoor de leefbaarheid in de flat zou worden aangetast. Volgens AMF is die vrees onge grond. De rechtbank in Middelburg had eerder geoordeeld dat het al nooit permanent bewoonde appartement 264a als vakantiewoning verhuurd zou mogen worden, zoals de ge meente Vlissingen heeft toegestaan. De Raad van State heeft dit vonnis in hoger beroep bevestigd. SINT-MAARTENSDIJK - Zestig procent van de automobi listen rijdt te hard op de Hogeweg in Sint-Maartensdijk. Dat is gebleken uit metingen die in de periode van 7 tot en met 21 juli zijn verricht. Slechts veertig procent van de auto's hield zich aan de limiet van dertig kilometer per uur; 46 procent van de mensen reed een snelheid tussen de dertig en veertig kilometer per uur, ter wijl drie procent de vijftig overschreed. Er zijn overigens geen boetes uitgedeeld. Automobilisten die te hard reden kregen op het display langs de weg een boos ge zichtje te zien, terwijl de mensen die zich aan de snelheid hiel den een lachend gezichtje zagen. De gemeente bepaalt op basis van de uitkomsten of er op de Hogeweg snelheidsrem- mende maatregelen genomen moeten worden. Leuntje Jakobsen-Willemse en Jan Jakobsen uit Zoutelande vierden gisteren dat ze al zestig jaar ge trouwd zijn. foto Ruben Oreel eigen leven. Ze zijn groot en ge trouwd. We kunnen niet over dertien kinderen blijven rege ren." Sinds twee jaar wonen Jan en Leuntje in de Deurlostraat in Zoutelande. Gisteren werd het jubilerende echtpaar daar gefe liciteerd door burgemeester A. de Bruijn van Veere. 's Middags vierden ze met de complete fa milie een feestje in het dorps huis Middendorp in Zoutelan de. door Nadia Berkelder VROUWENPOLDER - Het nieuwe plan voor het natuurge bied in de Beekshoekpolder bij Vrouwenpolder moet in septem ber klaar zijn. Het plan wordt aangepast na protesten van be woners van het dorp. Zij vonden dat het landschap te veel werd aangetast door de aanleg van nieuwe natuur. Gedeputeerde T. Kramer zei gis teren in de PZC dat het natuur- plan opnieuw wordt besproken met belanghebbenden. C. Jo- ziasse, die ruim tweehonderd handtekeningen inzamelde van mensen die tegen de plannen waren, zegt nog niets te hebben gehoord. „Ik heb nog geen nieuw plan gezien.Hij is gema tigd positief. „Het is goed dat er beweging in zit, maar de veran dering moet wel van betekenis zijn." Joziasse is niet verbaasd door de beslissing van Kramer. „Ik had het wel verwacht. Ik was ook niet van plan om me er bij neer te leggen als er niets was veranderd." De Veerse wethouder J. Boste laar is blij met de opstelling van de provincie. „Er is in elk geval een opening, er komt een nieuw aangepast inrichtingsplan. Als dat klaar is, volgt overleg met de betrokkenen. Dan kunnen we kijken of we aan de bezwaren tegemoet zijn gekomen en of dat aanleiding is om de bezwaren in te trekken." Hij benadrukt dat het plan voor een deel gehand haafd blijft. „Men had bezwaar tegen het afgraven van het ge bied. Dat is al in gang gezet en voor een deel zal dat ook door gaan, maar wel in mindere ma te. Landschapsarchitecten Bosch en Slabbers hebben een rapport gemaakt. Daarin wordt gesteld dat het cultuurhistori sche aspect in het plan te weinig tot uitdrukking komt." De Beekshoekpolder ligt tussen de Noorddijk en de duinen, tus sen de campings de Zandput en Oranjezon in. Het was de bedoe ling van de provincie dat het ge bied werd ingericht als nat gras land. Daarvoor moest een laag grond worden afgegraven. In een deel van de polder is dat al gebeurd, sinds die tijd ligt het gebied er kaal bij. De bezwaar makers willen dat de polder wordt ingericht zoals het net na de oorlog was, met heggen, knotwilgen, greppels en een duinbeek. Het liefst zouden ze willen dat de polder er uit komt te zien als Walcheren van voor de inundatie in 1944, toen het eiland nog de Tuin van Zeeland werd genoemd. Bostelaar is het met Kramer eens dat omwonenden te weinig zijn betrokken bij het plan. „Het inrichtingsplan is al een tijd ge leden vastgesteld. Formeel ge zien is het allemaal juist gegaan. Maar ik ben van mening dat dorpsraden en direct belang hebbenden zo vroeg mogelijk bij dit soort plannen moet be trekken. Vroeger kondigde je zoiets gewoon aan en dan kon je aan de slag. Dat is veranderd. De burger kijkt tegenwoordig gelukkig kritisch toe. WISSENKERKE - De gemeente Noord-Beveland is tevreden over de subsidieregeling duur zaam bouwen. Deze werd een jaar geleden in het leven geroepen ter vervan ging van de subsidieregeling voor dorpsvernieuwing. De nieuwe regeling houdt in dat mensen die duurzame maatre gelen nemen, zoals zonnepane len plaatsen, van de gemeente geld krijgen. In het eerste jaar hebben zeven mensen een aan vraag ingediend. Daarvan zijn er zes gehonoreerd. Hierbij ging het onder meer om de opvang en het hergebruik van regenwater en het plaatsen van zonneboi lers. De gemeente verwacht dat de komende jaren steeds meer mensen van de regeling gebruik zullen maken. OOSTKAPELLE- Onder bege leiding van een boswachter van Staatsbosbeheer wordt zondag een wandeling gemaakt door het natuurgebied De Manteling. De wandeling begint om twee uur 's middags bij het Zeeuws Biologisch Museum en duurt anderhalf uur. Montsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13